Nederland speelde belangrijke rol bij eenwording Europa Bewondering en afgrijzen voor Margaret Thatcher Nixon en Ford kunnen als vorsten leven Laat ook andere joden vrij BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 1 ME11979 PAGINA7 DAGJE UIT MET DE TORY-LEIDSTER (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN, donderdag „U zou een goede kolonel van de Waf- fen SS geweest zijn, maar dan een met patriottische gevoe lens", zei de man, die Margaret Thatcher warm de hand kwam drukken. De conservatieve par tijleidster keek hem stomver baasd aan. Het drong kennelijk niet onmiddellijk tot haar door, dat zijn woorden alleen als compliment bedoeld waren. Partijleidster Thatcher (53), die nu iedere dag op verkiezingstoernee is, tracht over al zoveel mogelijk handen te drukken en te praten met gewone mensen. Uiteraard moeten de tv-camera's daarbij aanwezig zijn. Hoe meer de eerste dame van de Tory-parti j in beeld komt, hoe liever. Van de week bracht ze onder meer een bezoek aan het gefusioneerde Noordenge lse marginale kiesdistrict Brighouse and Spenborough. Omringd door een schaar van veiligheidsagenten en met een hon derdtal jongens en meisjes van de media in haar kielzog, toog Margaret Thatcher daar naar een populaire supermarkt, een plaats waar altijd wel doorsnee-kiezers te vinden zijn. De winkelende dames en oude heren begrepen niet direct wat al die koude drukte eensklaps te betekenen had. Toen ze Margaret Thatcher in het vizier kregen, herkenden ze haar wel van de t.v. „Je ziet tegenwoordig niemand an ders meer op de buis", klaagde een snib big vrouwtje dat ons vroeg wat er aan de hand was. „Dat mens heeft een stem om planken mee te zagen. Met zo'n sja- grijn aan het bewind, is Engeland in veertien dagen bankroet". Het was voor de mogelijke eerste vrou welijke premier van de Britse eilanden een geluk, dat zij de stille commentaren die in haar omgeving ten beste gegeven werden, niet kon horen. Misschien heb ben de veiligheidsagenten rondom haar niet alleen tot doel haar te beschermen tegen moordaanslagen, maar ook tegen 3 mei verkiezingen in Groot- Brittannië onprettige opmerkingen, die haar eigen mensen zouden kunnen kwetsen. Aanbidders Telkens wanneer Margaret Thatcher in deze verkiezingscampagne ergens op stap is, maakt de volgcaravaan van de media, die anders toch zouden struikelen over elkanders voeten, camera's of bandopne mers, ijverig steekproefjes, bestemd voor eigen gebruik. In Brighouse bleken de meningen over IJzeren Margaret bijzon der sterk uiteen te lopen. De stille aanbidder, die een verband pro beerde te leggen tussen mevrouw That cher en kolonels van de Waffen SS, pro beerde duidelijk te maken, dat hij haar kloeke inborst onder de charmante op pervlakte had willen prijzen. Hij bracht nog andere voorbeelden naar voren, waaronder onversaagde Italiaanse vrouwelijke oorlogpartizanen, die de Duitsers beroofd hadden van een Her renvolk-mentaliteit en beestachtige be waaksters van concentratiekampen. „Oh, ze is een harde vrouw", zei hij met zicht baar genoegen. Deze man was kennelijk een fervente liefhebber van oorlogslec- tuur en griezelfilms. Maar er valt niet aan te twijfelen dat de Britse verkiezingen van 3 mei een per soonlijke kwestie zullen worden. Het gaat niet meer om de keuze tussen La bour en de conservatieven, met de libe ralen als toemaatje, maar wel om de vraag of het echt de moeite waard zou zijn dat blauwe kruideniersdochtertje Margaret Thatcher aan het bewind te brengen, in plaats van rode oom Jim, die wel een oude betweter is, maar toch meer vertrouwen inboezemt. In Groot-Brittannié wordt de leider of leidster van de politiek^ partij, die de volstrekte meerderheid behaalt, automa tisch premier. In elk van de 635 kiesdis tricten kan je stemmen voor een kandi daat van de conservatieve en van de so cialistische partij. De kleine partijen zijn niet overal vertegenwoordigd. Wie Margaret Thatcher wil steunen in Brighouse and Spenborough kan dit al leen door een kruisje te plaatsen in het vakje naast de naam van de conservatie ve kandidaat. En die moet je dan nog uit het hoofd kennen, want op de stem briefjes worden geen partijen vermeld. De namen Margaret Thatcher en James Callaghan komen alleen voor op de stembriefjes van hun eigen kiesdistrict. Voor Thatcher is dat Finchley in Londen en voor Callaghan het district Cardiff South-East. Dat mens" Van de dertig dames die in Brighouse naar hun mening over mevrouw That cher gevraagd werd, waren er zestien die haar een beloftevolle kandidate noemden voor Downing Street 10, de ambtswoning van de Britse premier. Veertien vrouwen verklaarden, dat de Tory-leidster om te kotsen was. Vijf van die tegenstanders waren toch van plan conversatief te stemmen. Geen enkele dame die er voor uitkwam, dat ze haar stem zou schenken aan de plaatselijke Labourkandidaat, ge loofde dat Margaret Thatcher goed pre- miersbloed in het lijf had. In deze dagen van feministische vereni gingen is men als man geneigd te den ken, dat vrouwen samenspannen. Wordt het nu niet de hoogste tijd, dat er eens een vrouw aan het bewind komt? Maar nee hoor, de dames denken daar anders over. Later op de dag vertelde een van de (socialistisch gezinde) huisvrouwen van Brighouse dat ze opzettelijk wegge bleven was uit die supermarkt, omdat ze niet geconfronteerd wilde worden met „dat mens Thatcher, die ik niet kan uit staan". Volgens die kiezeres heeft Groot- Brittannië al genoeg ellende wanneer het bestuurd wordt door een man. „Een vrouw hoort thuis bij de haard", zei ze. De meeste Britten hebben iets tegen het stemgeluid van „dat mens". Ze klinkt te officieel en een tikkeltje te welgemeend voor de dochter van een Engelse kruide nier. Een andere aanhangster van de La- bourpartij in Brighouse zei: „Telkens wanneer ze praat, geeft ze mij de indruk dat ze zich richt tot kinderen van vijf jaar. Een vrouw kan geen degelijke pre mier zijn, want vrouwen reageren impul sief". Margaret Thatcher heeft gelukkig ook bewonderaarsters. Er zijn dames die haar geweldig, fantastisch en buitenge woon intelligent vinden. „Ze zal een goe de premier zijn, omdat ze frisse, nieuwe ideeën heeft en haar opinies verdedigt. En ze is zelfs niet bang voor de vakbon den". Een nationale opiniepeiling heeft inmid dels aan het licht gebracht, dat de Britse conservatieven een veel grotere kans zouden hebben om donderdag de vol strekte meerderheid te halen in het par lement, als ze een leider in plaats van een leidster hadden. Eenentwintig pro cent van de ondervraagde mannen ver klaarden, dat ze wegens Margaret That cher vermoedelijk niet conservatief zou den stemmen. Twintig procent van de ondervraagde dames reageerden op de zelfde manier. Drieëntwintig procent van de jonge kiezers bleven evenmin grote sympathie te koesteren voor de leidster van de conservatieven. Twaalf procent van de ouderen wilden niet onbarmhar tig zijn ten aanzien van mevrouw That cher, maar zouden toch geen vinger uit steken om van haar de eerste vrouwelij ke premier te maken. Lange dagen Volgens de opiniepeiling is acht procent van de Britse middenstand Margaret Thatcher ongunstig gezind. Bij de arbei dende klasse daarentegen voelt tweeënt wintig procent zijn hart niet sneller klop pen wanneer Margaret Thatcher op de beeldbuis verschijnt. Zo gezien zal de conservatieve partij allicht zetelverlies lij den tengevolge van het feit, dat me vrouw Thatcher veel minder goed over komt dan haar tegenstander Jim Callag han, „de man die ervaring heeft". Een en ander is de Tory's uiteraard niet onbekend. Ze zijn bezorgd maar blijven onversaagd. Hoewel haar verkiezingstoer nee een uitputtende bezigheid is, dreigt Margaret Thatcher nog niet door de knieën te gaan. Haar dagen zijn ellendig lang en haar nachten vreselijk kort. „Als ik één keer per week wat langer kan slapen, ben ik oké", zegt ze. Behalve wanneer ze verkiezingspropagan da gaat maken in Schotland, waar de conservatieven een belangrijke zetelwinst hopen te maken, keert mevrouw That cher iedere avond laat per eigen (huur- )vliegtuig of per helicopter terug naar Londen, 's Morgens is ze vroeg uit de veren om de kranten door te nemen en haar toespraken voor de volgende ver kiezingsbijeenkomsten te lezen. Elke speech wordt geschreven door gespeciali seerde leden van haar team, die hem aanpassen aan de actualiteit en vooral rekening houden met dingen, die de soci alistische of de liberale kandidaten ge zegd hebben en die weerlegd moeten worden. Over de inhoud van de toespra ken wordt nog gediscussieerd aan boord van het vliegtuig, telkens wanneer het conservatieve commando met zijn Lea ding Lady in het blauw opnieuw op weg is naar een ander deel van het land dat hersenspoelingen nodig heeft, toegediend door Margaret Thatcher. De aspirant-pre mier kan echter niet uit Londen weg voor ze daar om half tien in het conser vatieve hoofdkwartier aan Smith Square de dagelijkse persconferentie voorgezeten heeft. Die vertoning komt al voor de lunch op de tv. En daar gaat het tenslotte om, zo vaak mogelijk gezien worden op de buis. Zoveel mogelijk kiezers winnen voor de' conservatieve gedachte. Het is geen ge makkelijke opgave voor een vrouw, maar Margaret Thatcher staat haar man netje wel. Ze geeft alles van zichzelf om donderdag met haar partij het magische cijfer 318 te kunnen halen. Dat betekent: volstrekte meerderheid in het Lagerhuis. Als de conservatieve dit doel bereiken, mag Margaret Thatcher vrijdag met een zucht van verlichting de schoenen uit trekken en zeggen: „Nu ben ik binnen". ROGER SIMONS SACHAROV TEGEN BREZJNJEV: MOSKOU Nobelprijswin naar Andrej Sacharov heeft een beroep op partijleider Leonid Brezjnev gedaan ook de overige drie tegenstanders van het regiem die in 1970 in Leningrad geprobeerd hadden een vliegtuig te kapen, vrij te laten. IHij zei op een persconferentie in Moskou dat hij een tele gram daarover aan Brezjnjev 'had gestuurd. Voorts zei hij dat hij in een brief aan de Franse president Giscard d'Estaing gevraagd had op te komen voor de Krim-Tataren die naar de Krim willen terugkeren van waar zij in 1944 in opdracht van Stalin naar Centraal-Azië waren gedorteerd op beschul diging van „collaboratie met de Duitsers". Sacharov hield zijn persconfe rentie vanaf zijn bed daar hij zich ziek voelde. „Het heeft mij de afgelopen dagen niet aan emoties ontbroken", zo wilde hij slechts zeggen tot verslaggevers die zich onge rust maakten over zijn ge zondheid. De twee militante Russische joden Eduard Koeznetsov en Mark Dymsjitz die vrijdag sa men met drie andere dissi denten werden uitgewisseld tegen twee Russische spion nen, zijn gisteren uit New York aangekomen in Tel Aviv. Zij werden welkom ge heten door premier Mena- chem Begin van Israël. „U bent helden van Israël", aldus Begin, die de Amerikaanse president, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken en Carters adviseur Bre- zinski dankte voor hun be moeienissen. Vijf dorpen bij ri bedolven Merapi DJAKARTA (AP) Bij een aardverschuiving op West-Su matra zijn gisteren vijf dor pen bedolven. Volgens de eerste berichten zijn bijna honderd mensen omgekomen of worden vermist. Door zware regenval was een -krater op de Merapi openge barsten, waardoor modder en rotsblokken langs de helling naar beneden kwamen. Vijf dorpen werden door de rots blokken getroffen. Nog ande re dorpen worden bedreigd. Uit de berichten is nog niets gebleken van vulkanische ac tiviteit. In 1952 was de Mera pi voor het laatst actief. Blanken vluchten uit Rhodesië SALISBURY (AFP) In de eerste drie maanden van 1979 hebben opnieuw 2916 blanken Rhodesië verlaten, bijna tweemaal zoveel als in de zelfde periode van het vorige jaar. De blanke bevolking van Rhodesië telt nu ongeveer 220.000 zielen, terwijl er in de jaren vijftig nog 280.000 blan ken woonden. Alleen al in maart vertrokken 1555 mensen, waar maar 304 immigranten tegenover ston den. Dominee Sithole, wiens Zanu- partij bij de verkiezingen in Rhodesië een voor hem te leurstellend aantal van (12) zetels behaalde heeft opnieuw van de regering gevraagd een bestaande uit bui tenlandse juristen, een onder zoek te laten instellen naar het verloop van de verkiezin gen. Hij drong er tevens op- aan de overdracht van de macht aan de nieuwe door zwarten geleide regering van nationale eenheid uit te stel len. Volgens Sithole hebben zich ongeregeldheden voorge daan bij de algemene verkie zingen. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Amerikaanse be lastingbetaler heeft vorig jaar bijna 2 ton moeten opbrengen voor een acht man tellende staf van oud-president Ni xon, ruim 3 ton voor Nixon's kantoor, bijna 1000 gulden voor zijn kranten en tijdschriften, 1100 gulden voor foto's- van de oud-president en 75 gulden voor reparaties aan zijn electrische golf-kar- retje. De bijdrage aan de enige ander nog le vende oud-president, Gerald Ford, be stond onder meer uit bijna 50.000 gulden voor interlokale telefoongesprekken, 4500 gulden voor plantjes in zijn kantoor en nog eens ruim 200 gulden per maand voor een professionele kracht, die de plantjes water geeft. Nixon en Ford zijn er na hun vertrek uit het Witte Huis in financieel opzicht geenszins op achteruit gegaan. Met een minimum aan inspanning verwerven zij een vorstelijk inkomen. Volgens U.S. News and World Report, een nogal gezapig en nogal behoudend maar vooral op economisch terrein ge zaghebbend weekblad, heeft de belasting betaler vorig jaar bijna 2 miljoen gulden voor het illustere duo moeten neertellen. Daarbij zijn dan nog niet inbegrepen de kosten van beveiliging door speciale agenten, die alleen al voor de familie Ford 4,5 miljoen gulden bedroeg. Boven dien schrapen de beide ex-presidenten ook op de „vrije markt" nog een stevig bedrag bij elkaar. Nixon heeft aan zijn memoires en tv-interviews een dikke drie miljoen gulden overgehouden. Gerald Ford en zijn vrouw Patty hebben aan hun respectievelijke memoires tot nu toe ruim 2 miljoen verdiend, naast een con tract met de tv-maatschappij NBC van ongeveer 3 miljoen. Ford krijgt boven dien ruim een ton per jaar van het Ame rican Enterprise Institute, een conserva tief gerichte onderzoeksorganisatie, die Fords naam gebruikt om wat meer ge wicht in de schaal te leggen. Ford, nog altijd de officieuze leider van de Repu blikeinse partij, is ook een veelgevraagd „aanwezige" bij allerlei bijeenkomsten. De vergoeding voor een simpele „ver schijning" van de vorige presdient kan in de duizenden guldens lopen. Soms geeft hij ook lezingen, vooral over zijn favoriete sporten golf en skieën. Een re clamespot op tv voor de padvinderij doet hij daarentegen geheel belangeloos. U.S. News and World Report komt niet verder dan de constatering, dat de oud presidenten er dank zij een gul Congres en een eindeloos nieuwsgierig publiek nog een „gouden" status op na kunnen houden. Aanzienlijk feller reageerde een paar da gen later de bekende columniste Mary Mc.Grory, wier epistels in kranten over het hele land verschijnen. In een geruch tmakende column schrijft zij over de „fraaie pensioenen van de vergever en de vergevene" onder meer: „Ze waren verteerd van woede bij de gedachte dat een bijstandsmoeder iets meer zou krij gen dan ze in feite verdiende. Om onop gehelderde reden betalen wij nu hun kranten, tijdschriften en boeken". En over Nixon in het bijzonder „wij betalen een staf van acht man om hem te hel pen met zijn nieuwe boek. Je zou dus kunnen zeggen dat wij hem betalen om ons nog méér leugens te vertellen". DEN HAAG Nederland heeft in het Europese integratieproces steeds een re latief belangrijke rol gespeeld. Al zo'n dertig jaar staat ons land bekend als voortrekker in de ontwikkeling naar Eu ropese eenheid. Het behoeft dan ook geen betoog dat elders in de Europese Gemeenschap van Nederland wordt ver wacht dat de opkomst bij de verkiezin gen beslist niet gering zal zijn. Aan het begin van de weg naar Europe se integratie stond het nog steeds be faamde congres dat in 1948 in de Rid derzaal in Den Haag werd gehouden. Daar hield Sir Winston Churchill een vlammend betoog dat veel politici en an deren inspireerde tot een energieke aan pak van het integratieproces. Bij de op richting van de Raad van Europa in 1949 en die van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal een paar jaar later speelde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. D.U. Stik ker een belangrijke rol. Toen in 1954 de Europese eenheidsge dachte een forse knauw gekregen had als gevolg van de verwerping van het verdrag tot oprichting van de Europese Defensie Gemeenschap door de Franse Assemblée Nationale was het de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J.W. Beyen die, samen met zijn Bel gische collega Paul Henri Spaak, het sein gaf tot het weer opnemen van de draad. Tijdens een conferentie van de zes ministers van Buitenlandse Zaken (van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen) werd besloten tot de „relance Européenne": de „zes" gingen aan het werk om te komen tot economische integratie. Deze kreeg enke le jaren later gestalte in de Europese Economische Gemeenschap (EEG) en de Europese Atoomgemeenschap (Euratom). De Gaulle In de zestiger jaren deed het door presi dent De Gaulle geregeerde Frankrijk hardnekkige pogingen om de Europese gemeenschappen te ontdoen van hun bescheiden supranationale karakter. Opnieuw was het een Nederlandse minis ter nu mr. J.M.A.H. Luns die het meest geprononceerd het Franse streven poogde te weerstaan. De confrontaties De Gaulle—Luns werden in heel Europa met grote belangstelling gadegeslagen. Luns, gesteund door vrijwel het hele Ne derlandse parlement, verzette zich heftig tegn de Franse gedachten over het „Eu ropa der vaderlanden" en de Frans-Duit se pogingen om de kleine landen een minder belangrijke rol te laten spelen. Wat de afgelopen jaren betreft kan hier gewezen worden op het tweede half jaar van 1976, toen Nederland het „voorzitter schap" bekleedde, dat wil zeggen: Neder landse ministers zaten de verschillende raden van ministers van de EG voor. De toenmalige Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel en zijn staatssecretaris mr. L.J. Brinkhorst hebben in die periode alles in Europese Parlement zal in dit moderne gebouw in Straatsburg een onderkomen vinden. het ogenblik bezig zijn met een studie van de structuur van de Europese Ge meenschap een Nederlander is: oud-pre- Ver kiezingen vrij grote eensgezindheid hebben de grote Nederlandse partijen (en enkele kleinere) plus tal van belangrijke maat schappelijk organisaties waaronder de centrales van werkgevers en werknemers - enkele jaren geleden de aanpak van de Europese verkiezingen in ons land aan de orde gesteld. Men kan stellen dat de overgrote meerderheid van de Neder landse partijen het integratieproces aan vaardt en het wil voortzetten. Dat ze over het hóe van de voortzetting ver schillend denken is vanzelfsprekend en noodzakelijk; dat zal ook blijken in de interviews die in de komende weken in deze rubriek zullen verschijnen. Dezer dagen gaat de verkiezingsstrijd in Nederland in volle hevigheid van start. "Hen groeperingen doen aan de verkie zingen mee: - PvdA (lijstaanvoerder dr. A. Vondeling) - CDA (drs. B. Beumer) - WD (dr. C. Berkhouwer) - D'66 (A. de Goede) -CPN (R. Haks) - SGP (ir. H. van Rossum) - PPR (dr. J.L.A. Jansen) - PSP(B. Kalma) - GPV (J. Blokland) - Lijst-Leschot (W. J. Leschot) Afgaande op de uitslagen van de verkie zingen van 1977 en 1978 en recente opi niepeilingen mag verwacht worden dat alleen PvdA, CDA, WD en D'66 zetels in het Europees Parlement zullen ver werven. De gekozen Nederlandse leden zulen, afgezien van die van D'66, opgaan in de Europese fracties van socialisten, christen-democraten en liberalen. EVERT MATHIES het werk gesteld kuierende wagen gratie versneld op te trekken. Parlement In de Europese parlementaire vergade ringen hebben Nederlandse Kamerleden veelal een vooraanstaande plaats be kleed. Gedacht kan worden aan parle mentariërs als Van der Goes van Naters (PvdA), Bruins Slot (AR), Sassen (KVP) en Korthals (WD), en in latere jaren Patijn (PvdA), Notenboom (CDA) en Berkhouwer (WD). De laatste was enkè- le jaren voorzitter van het Europees Par lement. Steeds weer wezen de Neder landse Kamerleden op de noodzaak het Europese integratieproces krachtig voort te zetten. Belangrijke Nederlanders op Europese posten waren verder o.a. Spierenburg, lid van de „Hoge Autoriteit" van de EGKS, en de Europese commissarissen Mansholt, Sassen, Lardinois en Vrede- ling. Ook kan hier vermeld worden, dat een van de drie „wijze mannen" die op

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7