Rijnlands Christelijk Mannenkoor deed Engelse oren spitsen tuaroecke poggenpohl keukens/bad Bollenstreek in de ban van Koninginnedag Noord-Ierlandcomité zoekt gastgezinnen KORTWEG Zuiver zijden damesondergoed Raad Sassenheim praat over Zandslootkade en Centrumplan Pancratiusparochie houdt kerkeveiling helptu kiezen: STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 1 ME11979 PAGINA 5 Het RCM, repeterend in de Town Hall van Oxford. Het lijkt er sterk op, dat verschillende koren uit de Leidse regio hun plezier niet op kunnen op het ogenblik. Vorige week vertrok „Vox Laeta" uit Roelofarendsveen voor een concerttournee naar de Engelse stad York. Van de afloop daarvan zult u nog meer vernemen. Maar nu treft het ook, dat het robuuste Rijnlands Christelijk Mannenkoor, domiciliërend in Leiden, dezer dagen zijn toevlucht tot het verarmde doch nog onverminderd trotse Albion heeft gezocht. Het is alweer een week geleden, dat het gezelschap van meer dan 175 man (inclusief de vrouwen) na de thuisreis aan de kade afmeerde, maar gehoord de belevenissen is het alsnog de moeite van het registreren waard. Daarover hoorde ik de heer F. Bonthond Isecretaris van het Rijnlands Christelijk Mannenkoor, bij wie de concertreis nog volop naklinkt. „Ziet u", vertelt de heer Bonthond, „we hebben een regionaal koor van 132 leden. Tweederde van hen komt uit Leiden, de rest uit de omgeving. Volgend jaar september bestaan we tien jaar. Dat zal met enige feestelijkheden gepaard gaan. Maar ook dit jaar, in 1979, roeren we ons. Niet alleen dat we deze Engelse reis hebben gemaakt, we doen ook mee, in juni dit jaar, aan het Europees Koorfestival in het Haagse Congresgebouw. Ons koor gaat dan een Roemeens gastkoor uit de plaats Saturmare herbergen. Als het een beetje meezit, gaan wijzelf het volgend jaar naar Roemenië om daar als gasten op te treden. Dat doen we dan wel in het gezelschap van onze „beste koorfans", dat zijn onze vrouwen. Van die vrouwen moeten we het tenslotte hebben. Niet dat ze ons nou zo erg „node" elke week moeten missen bij onze repetities, maar ze moeten toch wel achter ons kunnen staan. Trouwens, het is ook erg gezellig zo met elkaar een plezierig werk- uitstapje te hebben. We treden sinds enige tijd ook op in smoking." De dirigent van het RCM is, zoals men mag weten, Sander van Marion uit Den Haag, een toonkunstenaar die zowel koren als orgels artistiek en met grote kennis van zaken „bespeelt". Tijdens zijn korte verblijf in Engeland heeft Van Marion ook enkele orgelprogramma's gemaakt. Volgende maand trekt hij naar de V.S. en Canada voor een concertreis. Sander van Marion heeft het nu eenmaal in de vingers en daaruit wist hij ook ditmaal in Engeland het nodige inspirerende te halen. Secretaris Bonthond: Vorig jaar hadden we hier in Leiden het optreden van een samengesteld gemengd koor uit Oxford, The City of Oxford Choir. Deze keer betaalden we terug met twee concerten. Het was een muzikale vrucht van de uitwisseling die al sinds kort na de laatste oorlog tussen Leiden Heen ging het met het RCM over de humeurige Noordzee naar Felixstowe. Bijna in vogelvlucht (want er was tijdnood ontstaan door een modelactie van de Britse douaniers plaatselijk bekend als customs officers - en dat kostte uren) werd Cambridge aangedaan. „Het moet een mooie stad zijn", dacht de heer Bonthond, „maar we zaten in tijdnood." Eenmaal in Oxford wachtte het koor daar de inmiddels befaamde ontvangst in de Town Hall, het stadhuis, waar de mensen onder leiding van de meest vooraanstaande stadhuisbode, mr. Body, weer een uitstekende receptie in elkaar hadden gezet. Meneer Bonthond vond het ||kleurrijk", verweven met „het gevoel voor tradities". In diezelfde plaats voor een uitermate dankbaar publiek. |IWe zaten een beetje in onze rats, want ae kwaliteit van de Engelse koren staat vrij eenzaam verheven aan het zenith van de koorkunst Zo trad ook The City of Oxford Choir op. Maar we stalen aller harten, mag ik wel zeggen. Zeker onze solist, de bas Piet van Egmond uit Leiderdorp, maakte furore met een paar negro spirituals. Denk maar eens aan I [Michael rows the boat ashore". Nou, aie Oxforders hédden het niet meer en het applaus bleef aanhouden Zo ging het door. Er was ook een deelname aan een godsdienstoefening in Wesley Memorial Church. De voorganger daar was lang niet mis: niemand minder dan de Speaker of The House of Commons, ofwel de voorzitter van het Britse Lagerhuis, the right honourable George Thomas, P. C. Dat alles in het bijzijn van de Lord Mayor en de Oxf ordse raadsleden. Ook daar dus deed het Rijnlands Christelijk Mannenkoor zich terdege kennen. Ook aan een gecombineerd concert in Basingstoke, een flinke plaats in de buurt van Londen, werd deelgenomen. Bonthond: „dat ging samen met een enthousiast koor, The Basingstoke Male Voice Choir, een mannenkoor waarvan we algauw erg onder de indruk waren. Maar toen wij King all glorious hadden gezongen kwamen die Engelse handen wel erg goed los en weer waren ze van Piet van Egmonds optreden in de negro spirituals een beetje ondersteboven. „Nou, dat hebben wij hier echt niet hoor'Vzo was ongeveer het dankbare Engelse getuigenis na afloop. Eén en ander werd gevolgd door een slaande happening. Zingend werd afscheid genomen voor de terugreis van de Leidenaars. [Gebed om vernieuwing" op de wijs van Rule Britannia „nou ja, toen had men het helemaal niet meer, nietwaar. Niet alleen de heer Bonthond heeft een spontaneïteit ervaren ||die wij eigenlijk bij de Engelsen niet voor mogelijk hadden gehouden", althans niet verwacht. „We hebben een paar ergkostelijke dagen achter de rug", vertelt me de heer Bonthond. „Ik geloof dat die Engelsen een goede indruk van ons hebben gekregen. Al moet ik zeggen dat de koorzang daar op een niet te overtreffen peil staat. We waren een keer in Christ Church Cathedral, toen het jongenskoor voor de (dagelijkse) even song aan het oefenen was. Ik keek naar het orgel, want ik dacht, wat klinkt dat instrument mooi .Maar even later wist ik, dat het de jongensstemmen waren geweest die die orgelstemmen zo feilloos hadden geïmiteerd. Enfin, waarschijnlijk komt de New Oxfordshire Brass, een voortreffelijk koperblazersband in september even naar Leiderdorp (dat dit jaar 1200 lentes telt, om een concert televen in de muziektent van de Houtkamp". Rest mij nog te vermelden, dat het Rijnlands Christelijk Mannenkoor al twee langspeelplaten maakte en dat de derde elpee nog dit jaar zal volgen. Rijnsburg In zwembad Het Waterbos wordt morgenmid dag een zwemfeest gehouden ter gelegenheid van de 500.000ste bezoeker' van het Waterbos. Het programma be staat uit korfballen, hinder- niszwemmen, skilopen en vlot- springen. Het feest wordt ge houden van 13.30 uur tot 15.30 uur. Lisse Schaakclub „De Zwarte Pion" organiseert op donderdag 3 mei een snel- schaaktoernooi in het Poel- huys aan de Lissese Ruis- hoornlaan. Het speeltempo van het evenement dat om acht uur begint, is 5 minuten per persoon. Het inleggeld be draagt 2,50 gulden. Lisse In de Lissese Hoba- hohallen wordt zaterdag 5 mei het „Keukenhofsjoeltoer- nooi" gehouden. Belangstel lenden met en zonder erva ring kunnen deelnemen aan het open kampioenschap. Van 11.00 tot 13.00 uur vindt de inschrijving plaats bij de Ho- baho-hallen aan de Lissese Haven. Noordwijk De Christelijke Zang- en Oratoriumvereniging „Soli Deo Gloria" geeft op 18 mei in samenwerking met de Harmoniekapel een gezamen lijk concert in de Grote Kerk in Noordwijk - Binnen. Aan vang 20.00 uur. VOOR VAKANTIEPROJECT IN SASSENHEIM Exclusiefin onze kollektie: zuiver zijden damesondergoed zoals: hemdjes, ondèrblouses en slipjes. In alle opzichten heerlijk in het dragen en de prijs valt mee. In naturel en zwart. Breestraatl26 Leiden 071-130960 SASSENHEIM In de raadsvergadering van vana vond wordt de gemeenteraad van Sassenheim goedkeuring gevraagd voor een krediet van 908.600 gulden voor het bouwrijp maken van het plan Centrum. In 1976 werd reeds 135.000 gulden beschikbaar gesteld voor voorlopige voor zieningen aan de Kerklaan. Het college van burgemeester en wethouders in Sassenheim wil nog eens een halve ton uittrekken om de renovatie mogelijkheden van de wonin gen aan de Zandslootkade te onderzoeken. In juli 1978 werd een krediet van 40.000 gulden beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar de j renovatiemogelijkheden. Er werd toen een studie gemaakt van de vele mogelijkheden en bovendien werd een bouw kundige beoordeling van het gehele project opgesteld. Bo vendien werd een programma van eisen samengesteld en werd een eerste schetsont werp gemaakt Thans is de tijd gekomen om een kostenraming tp maken. Daarom wordt nu de op dracht aan de architect uitge breid met een voorlopige ra ming van de bouwkosten. Ook moet overlegd worden met verschillende gemeentelij ke diensten. Voor deze extra ramingen is de halve ton no dig. Overigens is als renova tiebedrag per woning 57.000 gulden begroot. „Het representatieve werk van deze meisjes vergt dat hun kleding ongeveer om de twee jaar vernieuwd moet worden." Aldus motiveert het Sassenheims college van bur gemeester en wethouder de toestemming om de subsidie aan de VW „Sassenheim Vooruit" te verhogen. Het col lege wijst er verder op dat de inkomsten van de vereniging er door het verdwijnen van een aantal bloembollenbedrij- ven hevig op is achteruitge gaan. Sinds 1962 wordt aan de VW Sassenheim Vooruit en dus aan de Sassenheimse bloemenmeisjes een subsidie van 1.250 gulden per jaar toe gekend. Op grond van prijs stijgingen en de voornoemde ontwikkelingen stelt het colle ge aan de gemeenteraad voor thans een subsidie van 2500 gulden toe te kennen. Een verzoek om subsidie kwam tevens binnen van be- jaardenomroep „De Boter bloem", die zowel in Sassen heim, als in Lisse, en Hille- gom actief is. De stichting „De Boterbloem" verzorgt in een zestal verzorgingstehuizen eenmaal per week een geva rieerd radioprogramma dat is afgestemd op de verlangens van de belanghebbenden en rekening houdt met de eigen sfeer van het tehuis. Op grond van deze overwegingen wil het college van Sassen heim „De Boterbloem" graag een subsidie van zevenhon derd gulden toekennen. SASSENHEIM Het comité Op vang Noord-Ierse Kinderen Sassen heim heeft nog enkele gastouders nodig. Mensen die bereid zijn om in de periode van 16 augustus tot zes september twee Noordierse kinde ren in huis te nemen. Om één en ander toe te lichten en mogelijke vragen te beantwoorden organiseert het comité op maandag zeven mei een voorlichtingsavond in het ge bouw De Ontmoeting op de hoek van de Narcissenlaan en de Park laan. Deze bijeenkomst, die zowel bestemd is voor degenen die zich reeds als gastgezin hebben opgege ven, als voor degenen die dit nog willen doen en belangstellenden, be gint om 20.00 uur. Van de landelij ke stichting Hulp Noord-Ierland zal mevrouw Brants aanwezig zijn, die dia's uit Belfast en over andere Noordierse kinderenprojecten zal to nen. Ieder gastgezin krijgt twee Noordier se kinderen toegewezen. Een kind uit een katholiek milieu en een an der kind uit een protestants milieu. De kinderen variëren in leeftijd tus sen de twaalf en de zestien jaar. De kinderen (veertig in totaal) wer ken overdag met elkaar een pro gramma met sport, spel en excursies af. Dit houdt in dat de kinderen ge woonlijk van half tien 's avonds tot ongeveer half tien de volgende och tend in het Nederlandse gastgezin aanwezig zullen zijn. De gastouders zorgen voor het ontbijt en het lunchpakket Het di ner wordt door de kinderen in een gemeenschappelijke ruimte genuttigd voor kosten van ons comité. De Noordierse kinderen brengen de zondag bij hun Nederlandse gastou ders door. Het is niet noodzakelijk dat de gas touders de Engelse taal bijzonder goed machtig zijn. Wel bestaat een voorkeur voor gezinnen waar reeds kinderen aanwezig zijn. Onder een bleek Oranjezonnetje heeft de Bollenstreek gisteren de verjaardag van de koningin gevierd. In vele ge meenten hadden de festiviteiten een extra-feestelijk tintje in verband met het feit dat de koningin dit jaar haar zeventigste verjaardag vierde. Alle scholen in Voorschoten met uitzon dering van die uit Noord-Hofland na men deel aan de kinderoptocht, die een hoogtepunt in de festiviteiten vormde. Vele Voorschotenaren zagen de kleurrij ke stoet voorbijtrekken. Ook de ring steekwedstrijden stonden in de belang stelling. De festiviteiten in Sassenheim stonden in het teken van de sport Het school- voetbaltoernooi werd gewonnen door de Springplankschool. De TOP-juni oren Burgemeester De Roos plant de „Julianaboom". wonnen de korfbalwedstrijd tegen DES- junioren. Ook de TOP-senioren toonden zich superieur over de DES-senioren. Niet minder dan 421 deelnemers meld den zich bij de start van de wandel- en fietstocht De familie Waasdorp won de fietstocht Bij de wandelaars waren er twee eerste prijswinnaars en wel de fa milies Heemskerk en Van Biezen. Om half vijf plantte burgemeester W. de Roos in Rijnsburg de Julianaboom op de hoek van de Christinalaan en de Kon. Julianalaan. In Flora trad het kin dercircus „Atleta" op voor kinderen van de lagere scholen. De kleuters ge noten in de Voorhof van de grappen van de clown Coco. Voor de middelba re scholieren was er parapluhangen. Bij de meisjes won Muriel Aartsen en bij de jongens Peter Maat De Burcht fiets- ronde werd gewonnen door Henk Grim- bergen. In Oegstgeest verzorgde de hondenvere niging „Sleutelstad" een geslaagde hon- dendressuur. De felle wind belette een optreden van de vliegclub „Utrecht" met radiografisch bestuurde vliegtuig jes. Dit optreden werd afgelast nadat twee kostbare toestellen waren neerge stort Het kindercorso in De Zilk was groot ser van opzet dan andere jaren. Het corso trok grote belangstelling. De rom melmarkt voor de jeugd bracht maar liefst ruim f 3500,- op. Aan de touw trekwedstrijden namen een damesploeg en veertien herenploegen deel De traditionele optocht in Warmond trok grote belangstelling. Enkele kinde ren voerden politiek getinte leuzen mee zoals Jaat de dieren leven in vrede" en „bouw geen brug over de Leede". De eerste prijzen van de straattekenwed strijd gingen naar Mariel Rijnsburg, Ronny Montagne en Jacomine Bonnet Niet minder dan 74 kinderen namen deel straattekenwedstrijden in Warmond. Het kindercorso in de Zilk. SASSENHEIM Onder het motto „Aktie Pastorie Paro chie Pancratius "79" wordt 7 en 8 mei in Sassenheim de 30e kerkeveiling van de rooms katholieke Pancratius- kerk gehouden in gebouw Cees en Ineke aan de Sassen heimse Hoofdstraat De op brengst van de kerkeveiling is bestemd voor de verbouw van de pastorie van de Pan cratiusparochie. Het actieve veilingbestuur heeft kans gezien om een ca talogus met ruim 700 veiling nummers uit te brengen. En zoals gebruikelijk prijken od die lijst nogal wat bijzonder heden. Zo is er bijvoorbeeld voor de hoge bieders een Franse avond bij de pastoor. Andere zaken zijn: een va kantiereis van een week naar Ermelo en Delftsblauwe wandborden van de Sassen heimse plateelschilder Nico Koelewijn. Voorafgaande aan de beide veilingavonden die om 20.00 uur beginnen, is er van half vijf tot zes uur be zichtiging van de veilingarti kelen. Onder de eerste 50 aanwezigen worden levens middelen verloot b.v. Gebr. Rollfs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5