Niet alles over een kam scheren Verhoging olieprijs lokt politiek geweld uit" BEDRIJFSNIEUWS Schuitema verwacht meer winst J I. LATIJNS-AMERIKA ONTEVREDEN OVER OPEC-BELEID ECONOMIE LEIDSE COURANT DINSDAG 1 ME11979 PAGINA 15 AMERSFOORT Schuitema (groot- en detailhandel in le vensmiddelen) verwacht dat in 1979 de winst voor belas ting enigszins zal toenemen. Vorig jaar daalde deze winst van 7,3 min tot 5,1 min. Aangezien in 1979 door de Wet Investeringsrekening de belastingcompensatie op een andere wijze dan voorheen moest worden toegerekend, moet er echter rekening mee worden gehouden, dat de net towinst niet zal toenemen. In 1978 nam de nettowinst af van 4,9 min tot 4,1 min, zo blijkt uit het jaarverslag. Voor Schuitema Groothandel zullen de resultaten dit jaar onder druk staan in verband met uitbreiding van capacitei ten in het licht van de ver wachte verdere omzetgroei. De resultaten van de overige bedrijfsonderdelen, met name die van de eigen detailhandel sactiviteiten, zullen verbete ren. Van de Famila's wordt na het opgetreden hertel in de tweede helft van 1978 voor dit jaar een positieve bijdrage tot de resultaten verwacht. Bij de Massa Markten moet echter nog met verliezen reke ning worden gehouden. De forse groei bij Schuitema over de afgelopen jaren heeft zich ook in 1978 onvermin derd voortgezet. De concer- nomzet steeg met 24 pet van 769 min tot 954 min. Hiertoe droegen alle concer nonderdelen bij. De omzetont wikkeling van Schuitema Groothandel werd gunstig be ïnvloed door de gezonde groei van het Vrijwillig Filiaalbe drijf Centra. De consumente- nomzet van deze organisatie ging omhoog met 18,7 pet van 761 min tot 903 min. De bedrijfsresultaten van de Cen tra-leden ontwikkelden zich in het algemeen gunstig,zeker in vergelijking met het nationaal gemiddelde. Per aandeel van 50 nomi naal daalde de nettowinst van Schuitema vorig jaar van 33,75 tot 27,68. De daling van de nettowinst komt voor al door de hoge aanloopver liezen in de detailhandelssec tor. Voorgesteld wordt het di vidend te handhaven op 12. Het aantal personeelsleden bedroeg eind vorig jaar 1630 tegen 1558 een jaar daarvoor. AKZO De veelbelovende mogelijkheden op het gebied van de elektronische gege vensverwerking hebben bij Akzo geleid tot de oprichting van een nieuwe dochtermaat schappij „Akzo Systems". De nieuwe onderneming gaat diensten verlenen aan derden bij het introduceren, gebruik en onderhoud van informatie- en communicatiesystemen, zo heeft Akzo medegedeeld. Op basis van de in de Akzo- groep aanwezige kennis, de interne ervaring met dienst verlening van deze aard en de daarbij in de afgelopen ja ren ontstane contacten zal Akzo Systems met name de volgende activiteiten ontploo ien: het verspreiden van alge mene kennis op het gebied van de informatica (mede in de vorm van het geven van opleidingen), het verstrekken van gerichte adviezen, het re aliseren van informatiesyste men in opdracht van derden en het leveren van diensten in de vorm van computerver werking van gegevens met de daarbij behorende ondersteu ning. Aangezien het de bedoeling is deze activiteiten ook in ande re West-Europese landen te ontwikelen zal Akzo Systems uit twee juridische eenheden bestaan: Akzo Systems Neder land BV en Akzo Systems BV, beide gevestigd in Arn hem. Tot directeur van de nieuwe naatschappijen is benoemd dr. H. C. Zedlitz,tot 1 j anuari 1979 computer systems mana ger van Akzo Pharma. Esmaralda Het vermogen van het beleggingsfonds Es- •neralda is in het eerste kwar taal van 1979 gestegen van f 11,8 min tot 13,7 min. Het vermogen steeg met 6 pet als gevolg van een waardestij ging van de beleggingen en met 10 pet door de uitgifte en plaatsing van nieuwe partici paties, aldus het kwartaalbe richt De afgifteprijs van de partici paties haalde de uiterking van 5 pet in stock geheel in an toonde bovendien een waardestijging van 1 pet. Eind maart was de afgifte prijs 46,87 ex-stock tegen f 46.32 eind 1978. De nieuw toegevloeide midde len werden grotendeels aan de liquide middelen toege voegd, die eind maart tot 23,5 pet van het vermogen waren gestegen. De beleggingen in Nederland ondergingen enige uitbreiding. NV Verenigde NBM-bedrijven (bouw) heeft vorig jaar 23 pet meer nettowinst behaald dan in 1977: 4,5 tegen 3,7 min. De concemomzet steeg met ruim 10 pet tot 883 min. Voorgesteld wordt voor het eerst sinds 1974 dividend te betalen en wel 1 per aan deel van 20, aldus het be drijf. De activiteiten van het con cern waren ook vorig jaar voomamelijke gericht op de Nederlandse markt Nagenoeg alle bedrijven in Nederland hebben een positief bedrijfs resultaat behaald. Verwacht wordt dat het resul taat in 1979, ondanks de slechte start als gevolg van de lange winter, niet zal ach terblijven bij dat van 1978. Dit is o.a. gebaseerd op de orderportefeuille van de be drijven die kwalitatief en in omvang goed gevuld zijn. Jaarvergadering op 8 juni. VOLKSKREDIETBANKEN IN VERZET TEGEN BEPERKING CONSUMPTIEF CREDIET (Van onze sociaal-economiscne redaktie) DEN HAAG/LEIDEN - Colporteurs van een van de grotere Nederlandse commerciële banken trekken door een relatief arme, in hoofdzaak door bejaarden en andere uitkeringstrek kers bevolkte wijk in het noordelijk stadsdeel van Leiden. Huis aan huis wordt aangebeld en een kleurentelevisie aange boden. We schrijven zomer 1974. In het Westduitse München worden de wereldkampioenschappen voetbal gespeeld waar Nederland hoge ogen gooit. Wie zou de finale niet op zijn ei gen kleurentelevisie willen aanschouwen En het is toch zo makkelijk te financieren via een krediet bij de bank. Zo ge regeld. Zie hier een van de voorbeel den van de agressieve ver koop van Nederlands jongste vorm van overbesteding en potverteren: het consumptief krediet. Een makkelijke ma nier om allerlei leuke dingen te kopen en wat geld achter de hand te hebben. Maar een manier die voor veel mensen aanzienlijk minder plezierige gevolgen blijkt te hebben als het op aflossen aankomt. De kleuren-tv-actie van deze bank toonde dat ook aan: korte tijd later dienden de eerste bewoners uit het be trokken stadsdeel zich aan bij de gemeentelijke kredietbank om hulp. Toen het kalf ver dronken was kon deze niet- commerciële bank de put dempen. De mensen konden de zware lasten van hun ka rig inkomen niet opbrengen en vroegen de gemeente hun schulden te saneren. De ge kochte televisie was overigens intussen kapot: de kwaliteit liet te wensen over. Deze volkskredietbanken wor den in toenemende mate ge confronteerd met gezinnen die zich diep in de schulden heb ben gestoken en er niet meer uitkomen. Aan hen de taak deze gezinnen te behoeden voor een faillissement. In de meeste grote steden van ons land werken deze non-com merciële kredietbanken. Zo ook in Leiden, waar de ge meentelijke kredietbank zich kan beroepen op een ervaring van 300 jaar voor de bewo ners van de Sleutelstad, de Rijnstreek en de Bollenstreek. Wie zou verwachten dat deze volkskredietbank wel voorop zou lopen in de strijd tegen het consumptief krediet ver gist zich echter. Waarnemend- directeur N. Noort van de Leidse kredietbank: „We heb ben die kredietvorm juist broodnodig om er ons sociale doel, de schuldbemiddeling en sanering mee te betalen. De beperkingen tegen het con sumptieve krediet mogen daarom de volkskredietban ken niet treffen. Dat zou een erg gevaarlijke zaak zijn". Als er een uitzondering ge maakt zou worden voor de gemeentelijke kredietbanken vervalt het bezwaar tegen de maatregelen tegen het con sumptief krediet. De volkskre dietbanken zouden daar zelfs garen bij kunnen spinnen, omdat zij een grotere toeloop zouden krijgen van klanten die zo'n kredietvorm willen en dat' komt het werk van deze instellingen alleen maar ten goede. Anderzijds hebben de klanten van deze bank er ook alleen maar voordeel bij: de volkskredietbank berekent door haar non-commerciële karakter doorgaans een lage re rente en wijst de consu ment ook veel beter op de mogelijke nadelen van zo'n krediet dan de commerciële ue neer N. Noort, waarnemend-directeur van de ge meentelijke kredietbank in Leiden. zij dat de minder draagkrach- tigen toch over geld konden beschikken. Bij de schuldbe middeling en sanering neemt de volkscredietbank in feite het schuldenpakket van de betrokkene over en spreekt met de schuldeisers af dat zij alle eventueel ingestelde rech tsacties staken. Vaak moeten zij dan uiteindelijk met een beperkt deel van wat hen toe komt genoegen nemen, maar dat is beter dan niks, zo rede neren zij. In de meeste geval len is de samenwerking tus sen de gemeentelijke krediet banken en de schuldeisers, waaronder vaak de commer ciële banken ,maar ook veel postorderbedrijven, zoals Wehkamp (we hebben maar zelden een geval dat er geen banken die immers uiteinde lijk toch de vergroting van hun omzetten en winst cen traal stellen. „De volkskrediet banken leveren maatwerk, aangepast aan de wensen van de klant, zonder die te willen bevoogden. Wij geven reële voorlichting en verdienen niet om aangepakt te worden door de kredietbeperking. Wij zijn vaak de laatste uitweg voor mensen om hen toch noodza kelijke uitgaven te kunnen la ten doen en wij moeten onze sociale taak onverminderd kunnen voortzetten",zegt bankdirecteur Noort. Die sociale taak kennen de volkskredietbanken al honder den jaren. Voortgekomen uit de bank van lening zorgden postorderbedrijf bij zit, zegt de heer Noort), dan ook vrij goed. Die sociale taak, de schuldbe middeling en sanering.de ge- zinsbudgetering, is een tijdro vende, maar ook zeer kostba re. Bankdirecteur Noort en zijn collega-ambtenaren wij zen er op dat de volkskrediet banken maar moeten zien dat ze quitte draaien. Met andere woorden: het geld dat met de schuldsanering en de zeer in tensieve begeleiding van in moeilijkheden geraakte gezin nen gemoeid is moet de kre dietbank zelf zien op te bren gen. Zij haalt dat juist uit de consumptieve kredietverlening en daarom mag die door de volkskredietbank niet beperkt worden, vinden zij. Sinds het optreden van de commerciële banken en particuliere geld schieters op het terrein van de consumptievé credietverle- ning heeft de rol die de volkscredietbanken van ouds her hierin hebben gespeeld toch al flink aan belangrijk heid moeten inboeten. In 1946 waren de gemeentelijke kre dietbanken nog de grootste verlener van het consumptief krediet, nu zijn ze vele malen kleiner dan de commerciële credietverschaf f ers Los van het feit dat de volks kredietbank in elk geval bui ten schot wil blijven, plaatsen de mensen van de Leidse kre dietbank ook vraagtekens bij de maatregelen die de rege ring nu tegen het consumptief krediet hebben genomen. „Al lereerst hebben dit soort kre dieten niet alleen maar nade len: ze bevorderen ook de koopkracht en de werkgele genheid. Maar als je deze kre dieten wilt beperken zul je de mensen toch ook wat meer prijsbewust moeten maken en oproepen meer duurzame pro ducten en minder rommel te kopen. Goedkoop is nog steeds vaak duurkoop. Verder zou de overheid het sparen veel meer moeten bevorderen. Maar bovenal is nodig dat alle kredietverlenende instan ties verplicht worden tot regi stratie en dat er een eind komt aan de activiteiten van allerlei particulieren schuldbe- middelkaars die zich verschui len achter de handelsbanken en via hen een dikke boter ham verdienen aan steeds dieper wegzinkende schulde naars". Bankdirecteur Noort wijst er op dat het Bureau Kredietregistratie (BKR) in Tiel, dat de commerciële ban ken samen hebben opgezet, nog altijd geen wettelijke grondslag heeft. Doel van dit bureau is alle verleende kre dieten te registreren opdat mensen zich niet veel tc diep in de schuld kunnen zteken. Maar vele particulieren die op dit terrein bezig zijn en zelfs de grote rijkspostspaarbank zijn nog niet bij dit bureau aangesloten. Verder suggereert de Leidse kredietbank de postorderbe drijven te manen hun klanten wat minder te wijzen op de mogelijkheid die ze hebben maar op krediet allerlei zaken te bestellen, omdat het voor de klant op den duur vol strekt niet duidelijk is hoe diep hij zich daarmee in de schulden kan steken. Ook zouden de commerciële geld schieters gedwongen moeten worden tot een betere voor lichting aan hun klanten en zou er harder moeten worden opgetreden tegen de vormen van doorlopend of continu crediet. „Een funeste vorm van kredietverlening", vindt de heer Noort, omdat de de biteur direct weer kan opne men wat hij heeft afgelost en aldus permanent aan het pla fond van zijn financiële kun nen zit. „We krijgen stapels verzoeken van mensen om deze schulden over te nemen omdat ze het niet meer kun nen behappen". Tenslotte noemt directeur Noort het uit den boze als de mogelijkheid zou worden verruimd om rood te staan op bank en giro. Nu al komt het vaak voor dat nieuwe stortingen op zo'n roodstaande rekening in het niets verdwijnen, dat re keningen daardoor niet be taald kunnen worden en dat de mensen zo geen geld meer hebben voor hun dagelijks le vensonderhoud. Intussen speelt men in Leiden met de gedachte om als eer ste volkskredietbank in ons land zich ook te gaan storten op hypotheken. De voorzitter van de gemeentelijke comissie die toezicht houdt op het be leid van de Leidse krediet bank, het PvdA-raadslid Ma- rie-Anne Koning ziet dit als een belangrijke aanvulling in de sociale dienstverlening door de kredietbank. De be doeling is dat mensen met een klein inkomen, bijvoor beeld pensioentrekkers of AOW-ers, die al hun geld in hun eigen huisje hebben ge stoken, tegen zeer gunstige voorwaarden bij de volkscre dietbank een hypothecaire le ning kunnen nemen. Deze wil de toch al relatief lage rente en aflossing dan halen uit de overwaarde van het huis, zo dat zij niet elke maand de zware aflossing en de hoge rente hoeven op te brengen die de commerciële hypo theekbanken berekenen. Op die manier krijgen de huizen bezitters geld vrij voor nood zakelijke uitgaven in de con sumptieve sfeer, maar bij voorbeeld ook ter verbetering van hun eigen huisje. Vooral de stadsvernieuwing in Lei den zou daar volgens me vrouw Koning bij gebaat kun nen zijn. ARJEN BROEKHUIZEN BEURS VAN NEW YORK AFC Ind. All. Chem. Am. Brands Am. Can. Am. Motors ATT Asarco Bethl. Steel Boeing Can. Pac. Chrysler Citicorp Cons. Edison Du Pont Eastm. Kodak Ford Gen. Electric Gen. Motors Goodyear III. Central IBM ITT Kennecott KLM Mc.D. Douglas Mobil RCA Rep.Steel Royal Dutch S.Fé Sears R. Shell Oil South. Pac. St. Brands Stud. Worth Uni royal Unilever Un. Techn. Un. Brands U.S. Steel Westinghouse Woolworth 341/8 331/8 571/2 38 3/4 81/4 58 3/4 18 3/8 231/8 421/8 261/8 9 5/8 22 7/8 23 3/4 131 5/8 63 531/8 58 3/4 17 7/8 251/2 310 1/2 38 201/2 28 3/8 22 3/4 56 29 5/8 80 5/8 26 7/8 27 68 3/8 36 7/8 201/2 42 5/8 29 7/8 23 3/4 29 27 1/4 8 7/8 39 5/8 23 3/8 17 7/8 28 3/4 38 3/4 8 3/8 58 1/2 181/4 23 42 26 9 3/4 22 3/4 221/2 132 3/8 631/8 53 1/8 44 5/8 491/8 58 3/8 171/2 25 7/8 314 1/4 381/8 201/2 28 3/8 23 3/8 551/2 29 7/8 801/4 26 5/8 26 7/8 68 3/4 361/2 20 1/2 42 5/8 29 3/8 24 1/8 28 3/4 271/8 7 63 3/4 8 7/8 39 1/4 231/8 17 3/4 261/2 DOW JONES INDEX Industrie Nutsbedr Omzet 854.90- 1.74 229.06- 1.80 100.98 - 0.20 290 73- 1 05 INCOURANTE FONDSEN Alanheri (eert.) Belg. F. Inc. Waard. Curacao (Mijnmij.) Enraf Nonius Fr.-Gr. H. 20% Grontmij Holl. Sea Search Immofund 1962 I.H.C.-Inter Maastr. Z.wit Van Melle Merwedijk Nat. Borg 50% Nat. Grondbezit Nat. Gr.bez. 100 Prins Dokkum Ruys Beleggingen VAT Viba BUITENLANDS GELD Prijs in guldens) Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr.(100) Duitse mark(100) ltal.lire(10.000) Portugese esc.(100) Canadese dollar Franse fr.(100) Zwitserse fr.(100) Zweedse kroon(100) Noorse kroon(100) Deense kroon(100) Oostenr.sch.(IOO) Spaanse pes.(100) Griekse drachme(IOO) Finse mark(100) Joegosl. dinar(100) aank. verk. 2.01 2,11 4.08 4.38 6.52 6.82 107,00 110,00 23,25 26,25 4.00 5.00 1.76 1.86 46.00 49.00 118,50 121.50 45.25 48,25 38,50 41.50 37.50 40.50 14.66 14.96 2.92 3.22 5.10 6,35 49.75 52.75 8.90 11.15 Fries-Groningsche De gang van zaken bij de Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank is sinds het begin van 1979 zo danig geweest, dat de resulta ten naar verwachting op een zelfde niveau zullen liggen als in 1978, zo is in de jaarverga dering meegedeeld. Japan, VS en Sovjet-Unie eens over gaspijpleiding TOKIO Japan, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie heb ben overeenstemming bereikt over een plan voor het aanleg gen van een pijpleiding van het Siberische district Jakoetie naar de Russische haven Olga aan de Japanse Zee die moet dienen voor het transport van aardgas naar Japan en de VS, zo is van de kant van de commissie voor handelsbetrekkin gen tussen Japan en de Sowjet-Unie verklaard. Het akkoord werd bereikt tijdens een vorige maand in de VS gehouden bijeenkomst van Japanse en Amerikaanse industrië len en functionarissen van het Sowjet-ministerie van buiten landse handel en zal de uitvoering van het project ter waarde van vier miljard dollar (acht miljard gulden) naar verwachting vergemakkelijken. Jenkins: EEG-landbouw politiek handhaven BRUSSEL De Europese landbouwpolitiek hoeft nog niet afgeschaft te worden omdat die bijna driekwart van de Euro pese begroting beslaat, zo luidt de mening van de voorzitter van de Europese Commissie, Roy Jenkins. Volgens hem lig gen de fouten niet in deze politiek zelf, maar in de hoge prij zen die middels deze politiek zijn vastgesteld. Hierdoor zijn ongewild grote overschotten ontstaan. Jenkins is van mening dat de Europese landbouwpolitiek de „hoeksteen" is van de Europese Economische Gemeenschap. Wel is het zo dat er meer Europees geld is gestoken in de landbouw van de gemeenschap dan in industriële of sociale aangelegenheden. Jenkins betoogde verder dat er niet minder geld in de Europese landbouwpolitiek moet worden gestoken, maar dat wel meer geld moet worden besteed aan andere sec toren, zodat er een evenwicht kan worden bereikt tussen de economieën van de afzonderlijke EEG-landen. Europese prijzen blijven stijgen LUXEMBURG De consumentenprijzen in de Europese Eco nomische Gemeenschap zijn in maart met 0.8 procent geste gen, evenveel als in de voorgaande maand, zo heeft het Bu reau voor de Statistiek van de Europese Gemeenschappen vrijdag meegedeeld. In de periode van twaalf maanden tot en met maart stegen de prijzen met 8.4 procent, een percentage dat in geen vijftien maanden voor het twaalfmaandscijfer is voorgekomen. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de prijsstijging ge middeld 0.9 procent per maand tegen 0.6 procent in de over eenkomstige periode van 1978. In maart vielen de grootste stijgingen waar te nemen in Italië (1.2 procent en in Nederland (1.0 procent). Alleen in België en Luxemburg werden bescheiden stijgingen van 0.1 0.2 procent geregistreerd. MEXICO CITY (AP) Een groeiend aantal Latijnsameri- kaanse landen spreekt uit protest tegen de verhoging van de olieprijs, die de infla tie, de werkloosheid en het brandstoftekort op het toch al door enorme economische problemen geplaagde Zuida- merikaanse continent bevor deren, steeds openlijker over acties tegen de organisaties van olie exporterende landen, de OPEC. Alleen Venezuela en Ecuador, als enige Latijnsamerikaanse lidstaten van de OPEC, ont houden zich van protesten en steunen het OPEC-beleid. De andere naties van Zuid-Ame- rika, in totaal 21, waaronder Mexico, hebben als gevolg van de prijsverhoging hun be nzineprijzen moeten opvoeren tot in enkele gevallen 50 pro cent. Sommige landen zijn ge dwongen de verkoop van ben zine zwaar te subsidiëren, ten einde de consument in staat te stellen toch te rijden. Alle landen van het continent, met een gezamenlijke bevolking van 335 miljoen, hebben door de prijsstijgingen een onver wacht hevige inflatie. Een land als Columbia met een bevolking van 26 miljoen kampt dit jaar met een infla tiecijfer van 25 procent, ter wijl de verwachting was dat dit cijfer slechts 15 procent zou zijn. Mexico, één van de landen die zelf beschikken over grote voorraden olie (het land komt op de wereldranglijst op de zesde plaats) beperkt de pro- duktie van ruwe olie tot 2,5 miljoen vaten per dag, hoewel het zegt dat het 4 miljoen per dag zou kunnen produceren. Het levert alleen onder lang lopende contracten en onder handelt iedere drie maanden over prijsverhogingen. Dit in tegenstelling tot de OPEC-lan- den die hun olie op de vrije markt brengen, waar de prijs in enkele gevallen reeds is ge stegen tot 19 of 20 dollar per vat. De Mexicaanse president Jose Lopez Portillo pleegt met an dere Latijnsamerikaanse staatshoofden overleg over het bijeenroepen van een spe waarschuwd dat de werelde nergiecrisis, in het bijzonder in arme landen zonder olie in toenemende mate de oorzaak zal vormen van politiek ge weld. „De wanorde van de produk- tie, de verspreiding en de consumptie van brandstof heeft de mensheid gebracht op de rand van totale ineen storting", aldus Lopez Portillo in een recent gehouden toe spraak. „De olieprijzen gaan omhoog en de geïndustriali seerde naties werken mee aan deze prijsverhogingen door de prijzen van hun produkten op te voeren", aldus Carazo vori ge week. „Maar onze landen kunnen de prijzen van koffie, suiker, vlees en andere ex- portprodukten, niet verho gen". In een gezamenlijke verkla ring van de Spaanse premier Adolfo Suarez en de presi denten van Colombia, Bolivia, Costa Rica en de dominicaan se republiek werden de prijs verhogingen „willekeurig", „constant" en .chaotisch, zon der enig onderscheid" ge noemd. De vijf regeringslei ders kwamen overeen overleg te voeren over mogelijke actie tegen de voortdurende prijs stijgingen van de OPEC-lan- den. Veel regeringen zijn veront waardigd over het oliebeleid van Venezuela, dat aan het merendeel van de Latijnsame rikaanse landen levert. Zij verwijten de Venezolaanse re gering dat deze een gebruik maakt van haar invloed bin nen de OPEC om betere prij zen voor Latijns-Amerika te bedingen, tenminste voor de Arem landen. Ue Venezolaanse minister van energie, Humberto Calderon Verti, verklaarde in antwoord hierop onlangs dat Venezuela van plan is om bij de volgen de ontmoeting van OPEC-lan- den voor te stellen dat de OPEC de arme naties steunt via het verstrekken van lenin gen om de olie import te fi nancieren. „Maar zij zullen geen voorkeursprijzen kunnen krijgen," aldus Verti. Het Columbiaanse dagblad „El .Tiempo" uit Bogota schreef onlangs in een com mentaar: „De arme consu ment kan hier weinig aan doen, maar wellicht zal de dag komen dat een krachtig bondgenootschap zich teweer al stellen dit onontkoombare olie-impenalisme dat als het zwaard van Damocles boven de rest van de wereld hangt." President Portillo van Mexico: inmenging VN nodig ciale conferentie van de Vere nigde Naties teneinde het vraagstuk van de wereldener gievoorziening centraal te stel-, len. Hij wil een voorstel hier toe in september voorleggen aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties. De Costaricaanse president Ro- drigo Carazo behoemde vori ge week een energiecommissie voor Centraal-Amerika om te bestuderen hoe gezamenlijk actie kan worden gevoerd te gen de OPEC. Zowel Carazo als Portillo hebben ervoor ge Sarakreek Holding NV (Ame rikaans onroerend goed) stelt over 1978 een dividend voor van 3 per aandeel van 25. De winst over dat jaar be droeg 1,39 min ofwel 3,57 per aandeel. De winst is iets hoger dan werd verwacht door boven de ramingen uitgevallen inkom sten uit huren en rente. Het voor uitkering beschikba re bedrag is 1,2 min ofwel f 3,08 per aandeel. De netto intrinsieke waarde per aan deel, op basis van waardering van het onroerend goed op kostprijs, was eind vorig jaar f 51,17. In feite is volgens Sa- rakreek de huidige mark twaarde van de bezittingen aanzienlijk hoger dan de kost prijs. Het is aannemelijk dat de tot dusver opgetreden waardestijging de waardeda ling van de dollar sinds de verwerving in ruimte mate overtreft. In mei zal worden overgegaan tot een onafhan- kelkijke taxatie vein het on roerend goed, waardoor de belanswaardering een meer getrouw beeld zal geven van de werkelijke marktwaarde. NV Electro Technische In stallatiebedrijven en Handels bureau voorheen P. Baten burg zal voorstellen over 1978 een dividend uit te keren van 32 pet in contanten (1977: 30 pet) en onveranderd 3 pet toe te voegen aan de dividendre serve, zo heeft het bedrijf meegedeeld. De jaarvergadering is op 25 Wyers Beheer NV (groot handel in textiel) is in 1979 dieper in de rode cijfers te rechtgekomen. Het negatieve bedrijfsresultaat is groter dan werd verwacht namelijk 4,8 min (v.j. 3.9 min). Het netto resultaat is 3,2 negatief (v.j. 2,3 min negatief), aldus het bedrijf. Voor 1979 wordt geen positief resultaat verwacht Het bestuur spreekt echter het vertrouwen uit dat de in de komende jaren de rentabi liteit van Wyers Beheer zal worden hersteld. Het jaarverslag verschijnt op 7 mei.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15