Aanvallen advies voor Jong Oranje Zwartkruis: „Ik heb hem nodig" Damesteam verplettert Bolivia 1 Excelsior profiteert Neeskens absent bij vertrek Nederlands elftal Oranje ergert zich aan truc SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 1 ME11979 PAGINA 13 ZEIST Jong Oranje, dat vanavond om 19.30 uur op het terrein van PEC Zwolle tegen Jong Polen speelt, krijgt van bondscoach Ger Blok slechts één advies mee in het veld: aanvallen. Wil Nederland met zijn spelers tot en met 21 jaar niet direkt uitgeschakeld worden voor de Europa Cup, zal na het verlies van 2—0 tegen Jong DDR winst onontbeerlijk zijn. Het aanvallend concept heeft ook de nodige con sequenties gehad voor de spelersselectie. Blok: „Elk land mag twee dispensatiespelers inzetten. In de vorige interland tegen Jong Denemarken hebben we daarvoor Hans Galjé als doelman op geroepen. Nu we moeten aanvallen hebben we de versterking in de voorste linie gezocht. Daarom speelt deze keer Jan Peters van Feyenoord als spits". Tegen Jong Denemarken stond Peters bij de A-selectie van Jan Zwartkruis, die tegen Zwit serland speelde. De andere dispensatiespeler is Michel van de Korput, eveneens van Feyenoord, die vanavond als libero 2fal opereren. Doelman is Joop Hiele, ook al van Feyenoord. De keuze van Peters als centrale spitsspeler komt. voor PEC Zwolle-speler Ron Jans goed uit. Hij staat tegen de jonge Poolse formatie op zijn ei gen stekje, namelijk linksbuiten. Blok: „Tegen Jong Denemarken moest ik hem wel in de spits zetten omdat Peters wegviel. In de UEFA-jeugd speelde Jans wel vaker op die plaats, maar dan Van Polen is bekend dat het over een zeer be weeglijke voorhoede beschikt. „Zij zullen echt niet gaan verdedigen in Zwolle", voorspélt Blok. „Ook Polen is bij een nederlaag, het moef nog naar Oost-Duitsland toe, bijna kansloos". Hoewel de prestaties van Jong Oranje niet dezelf de curven vertonen als die van de A-selectie mag de Nederlandse jeugd niet kansloos worden geacht voor de eindronde. Blok: „In potentie heb ben we een goed elftal. Waar het bij ons nog aan ontbreekt is het overzicht in het veld. Aan de andere kant is Blok verheugd over de ge weldige inzet van zijn selectiegroep. „Ook na de wedstrijd tegen Denemarken heb ik daar jammer genoeg niet veel van in de pers teruggevonden. De bereidheid van de spelers om er negentig mi nuten keihard tegenaan te gaan, is een eerste vereiste als je het publiek voor je wil winnen. En dat is een opdracht waa>- -ve ook in Zwolle aan moeten voldoen". De opstelling van Jong Oranje is als volgt: Joop Hiele (Feyenoord), Romeo Zondervan (FC Twente), Michel van de Korput (Feyenoord), Leo Degens (Roda JC), Stanley Brard (Feyenoord), Wim Woudsma (Go Ahead Eagles), Wim Hofkens (Beverén Waas), Michel Valke (Sparta), Loek Ur- sem (AZ'67), Jan Peters (Feyenoord) en Ron Jans (PEC Zwolle). Brand bondsoefenmeester (Van onze sportredactie) SCHIPHOL. De kans is groot dat Joop Brand benoemd wordt tot bondsoefenmeester. Brand is nu nog in dienst van Go Ahead Eagles. Aan die verbintenis komt vermoedelijk een einde omdat het CIOS, waar Brand als leraar aan ver bonden is, bezwaar maakt tegen de combinatie CIOSEagles. Van een part—time functie bij de voetbalbond maakt het CIOS geen punt Brand's benoeming valt op korte termijn te verwachten. DEN HAAG Omdat de concurrentie' zo vriendelijk is elke wedstrijddag punten te verspelen, wordt de positie van Excelsior elke keer rian ter. De Rotterdammers, die zaterdag hun wedstrijd tegen Vlaardingen op het laatste moment zagen afgelast, won nen gisteren op eigen terrein met 20 van Wageningen. Deze club had zaterdag FC Groningen, één van de con currenten van Excelsior met 40 verslagen, waardoor de Groningers nu vier punten achterstand hebben, bij een gelijk aantal wedstrijden. Fortuna SC maakte geen fout en won in Sittard met 2—1 van Telstar. Willem II viel terug door een verrassende nederlaag van 3—0 bij Veen- dam. Heracles zag zijn kansen op het behalen van de derde pe- riodetitel wat dalen door de onverwachte nederlaag van 21, die het op eigen terrein voor 8000 toeschouwers tegen Helmond Sport leed. De Al melose ploeg ligt echter nog goed in de race. Zij moeten nog een wedstrijd voor de derde periode spelen. Levert die een overwinning op, dan is de derde periodetitel voor Heracles. Bij verlies gaat Tel star met het periodekampi oenschap strijken. De karakteristieken zijn: Excelsior—Wageningen 2—t) (10). 12. Piasmans 1—0, 74. Waslander 2—0. Scheidsrech ter: Bakker. Toeschouwers: 3000. FC DordrechtFC Vlaardin gen 0—1 (01). Garleslen 0 1. Scheidsrechter: Van Swie ten. Toeschouwers: 1500. Heerenveen—Eindhoven 1—I (1—1). 27. Schapendonk 01, 34. Schulting 1—1. Scheids rechter: Ram. Toeschouwers: 2000. Fortuna—Telstar 2^-1 (1—0). 34. Hutting 10, 61. Engber- sen 2—0, 73. Van Toor 2—1. Scheidsrechter: Mulder. Toe schouwers: 6200. Heracles—Helmond Sport 1— 2 (0-2). 12. Van de Ven 0-1, 15. Burhenne 02, 86. Bekke- nutte 12. Scheidsrechter: Se- verein. Toeschouwers: 8000. De Graafschap—Amsterdam 20 (1—0). 41. Koenders 1—0, 80. Jacobs 20. Scheidsrech ter: Manuel. Toeschouwers: 4500. Gele kaarten voor Van Mourik (Amsterdam) wegens aanmerkingen op de leiding en Stemerdink (De Graaf schap) wegens trappen naar een tegenstander. Waarschu wingen voor De Leeuw en Van Bommel(beiden Amster dam) wegens resp. spelbederf en trekken aan het shirt van een tegenstander. SVV—Cambuur 4—0 )30). 14. Kreft 1—0, 1& Van der Vlist 20, 41. Peitsman 30, 66. Mulder 40. Scheidsrech ter: Beek. Toeschouwers: 1100. SC AmersfoortFC Den Bosch 1—2 (0-1). 38. Van der Horst 01, 70. Schreurs 1—1, 84. Van den Bosch 1—2. Scheidsrechter: Klint Toe schouwers: 1000. Veendam—Willem II 3—0 (1— 0). 40 Korte 1—0, 56. Koolhof 2-0, 71. Koolhof 3-0. Scheidsrechter: Thomas. Toe schouwers: 2800. Jan Zwartkruis en elftalbegeleider Jack van Zanten, hier op archieffoto, tastten in het duister omtrent de afwezigheid van Johan Neeskens. kens absentie gezocht worden in de pri- vésfeer. Sinds zijn huwelijk met echtge note Marjan definitief is vastgelopen, is Neeskens zichzelf niet meer. Mede de in vloed van Johans nieuwe vriendin, die het maar niets vindt dat Neeskens regel matig enkele dagen van huis moet zijn om ergens te voetballen. Privé-oorzaken of niet, voorlopig is Jo han Neeskens er niet bij. Zonder de Bar- ceiona-vedette is het Nederlands elftal in de grauwe fabrieksstad Katowice aange komen, waar morgenavond de zware in terland tegen Polen op het programma staat. Een duel uit groep 4 van de voor ronde van het Europees landenkampioen- schap, waarvan de eindstrijd volgend jaar zomer in Italië wordt gehouden. Onzekerheid Jan Zwartkruis bij aankomst in Polen: „Vervelend, erg vervelend dat Neeskens er niet bij is. We proberen alles om hem alsnog in Polen te krijgen, maar zeker heid over het slagen van die missie valt nu nog niet te geven. We doen ons best, meer kunnen we niet doen. Het is dui delijk dat ik Neeskens erbij wil hebben. Hij is veel waard voor me. Die onzeker heid brengt ook nog eens de voorberei ding in gevaar. En dat kunnen we nu net niet gebruiken. Polen is al zwaar genoeg". De meeluisterende Jack van Zanten: „We moeten Neeskens eerst op zien te sporen om te weten te komen wat er aan de hand is. Daarna wordt het een kwestie van organiseren en improviseren om hem nog op tijd bij ons te krijgen. Een probleem is dat we op een groepsvisum reizen. Als eenling kan Neeskens name lijk dit land moeilijk in. De KLM heeft alle medewerking toegezegd. Daarnaast hopen we dat de Poolse voetbalbond in vloed uit zal oefenen bij de overheidsin stanties. Misschien valt alles dan nog wel mee. Tenslotte is Neeskens ooit eerder een dag later bij Oranje gekomen. En ook toen was Katowice het reisdoel". Voor Jan Zwartkruis en voor het Neder lands elftal is het niet te hopen dat de laatste opmerking van Jack van Zanten de voorbode zal zijn van vergelijkbare perikelen rond Oranje als die van vier jaar geleden. Toen kwam de al jarenlang sluimerende controverse tussen Johan Cruyff en de PSV-ers Jan van Beveren en Willy van der Kuylen tot een uitbar sting. Het gevolg daarvan: Cruyff en Neeskens arriveerden een dag te laat in Polen, Van Beveren en Van der Kuylen hadden voorgoed hun zakken vol van het Nederlands elftal en als klap op de vuurpijl kreeg Oranje in Katowice een gigantisch pak slaag. Een herhaling van die ellende hangt ook nu weer in de lucht, want een Nederlands elftal zonder Neeskens maakt beduidend minder kans de Polen te beteugelen dan een team met de onverzettelijke Neeskens. Zwartkruis eerlijk: „Het zal zwaar wor den. In Leipzig ben ik onder de indruk geraakt van het Poolse spel tegen Oost- Duitsland. We zullen taktische wapenen moeten vinden om de Polen tegen te houden. Dat zal niet meevallen. Vooral nu er die onzekerheid rond Neeskens is". Vooral indien Neeskens niet op tijd in KATOWICE De Poolse autoriteiten hebben het Nederlands elftal lelijk bij de neus genomen. Afgesproken was dat de spelers en de begeleiders van Oranje in Katowice mochten landen. Toen het vliegtuig met het voetbalgezelschap Ka towice naderde, deelde de gezagvoerder echter mee dat uitgeweken moest wor den naar Krakau, een plaatsje ruim 100 kilometer van Katowice verwijderd. uitgehaald worden om de tegenstander in verwarring te brengen. Dat bleek nu ook, want in Krakau stond een gezel schap het Nederlands elftal op te wach ten. Zelfs de bloemen ontbraken niet. Een bewijs dat in Polen allang bekend was dat Zwartkruis en zijn volgelingen niet in Katowice zouden landen. Oranje ergerde zich overigens mateloos over deze gang van zaken, na aankomst moest men namelijk nog een busreis van ruim twee uur a Katowice arriveert kampt bondscoach Zwartkruis met levensgrote problemen. Zwartkruis is immers uitgegaan van een 4—-4—2—opstelling met Neeskens, Van de Kerkhof, Jansen en Peters op het middenveld, en de Anderlecht-spelers Geels en Rensenbrink in de spits. Verre weg de meest ideale formatie, omdat Zwartkruis er terecht vanuit gaat dat Polen tegen Oranje een derde spits in zal zetten. Een eventuele absentie van Neeskens biedt Jan Zwartkruis twee mogelijkhe den als alternatief. De ene is Metgod als vierde middenvelder aan de basisforma tie toevoegen, de ander om dan maar met drie aanvallers te gaan spelen, Zwartkruis: „Het is nu nog te vroeg voor filosofietjes. Eerst moet die duidelijkheid met Neeskens er zijn, pas dan kunnen plannen gemaakt worden. Waarbij ik uit eraard het oordeel van Ruud Krol en Wim Jansen mee zal laten wegen" Alleen achterin heeft Zwartkruis geen problemen. Schrijvers en Krol hebben in zijn ogen tegen Feyenoord goed voldaan, zodat over die twee vitale plekken geen onzekerheden meer zijn. Dat Brandts met Krol het hart van de defensie zal vormen en dat Poortvliet en Hovenkamp op de vleugels verdediger is verder ook nauwelijks een punt van discussie. Zwartkruis: „Vermoedelijk niet Toch wil ik nog wel even stellen dat met name een jongen als Piet Wildschut voor mij echt niet afgeschreven is. Weliswaar heb ik hem nu niet geselecteerd, maar in een persoonlijk gesprek met hem heb ik dui delijk uitgelegd dat voor hem de deur naar de Oranje-selectie weer open staat zodra hij in vorm is". Die deur staat ook voor Johan Neeskens nog wagenwijd open. Indien Neeskens zichonverwachts nog zal melden in Ka towice, dan zal hij door Zwartkruis met open armen ontvangen worden. Zwart kruis, met de armen in de lucht: „Ik be grijp het maar niet Normaal zou Johan altijd even gebeld hebben. Er moet een speciale reden zijn waarom hij dat nu niet gedaan heeft. Ik zou alleen wel eens willen weten welke. Dan wist ik meteen of ik morgen al dan niet op hem kan re kenen". Rob Hartog SEOEL Als moedgever kon de eerste wedstrijd in het wereldkampioenschap basketbal voor Nederland niet beter zijn. Als graadme ter wa£ de strijd tegen de Boliviaanse dames die met 95-34 werd gewonnen van geen enkele betekenis. Coach Jos Pelk kreeg de kans alle speelsters in 'te zetten zonder ook maar enig gevaar te ont lopen. Behoort Nederland misschien niet tot de 'promi nente ploegen van dit toer nooi, Bolivia is een van de allerkleinste en tegen dit soort teams kan voor een bij vlagen uitstekende draaiende Nederlandse groep niet eens van een aantrekkelijke oefen partner worden gesproken. In de eerste minuten met in de basisformatie Carla de Liefde Irene Maarschalker- weert Anita Blangé Lia van Reemst en Dolcien Seca, toonde de ploeg nog vrij veel van de debutantenzenuwen. De schoten vonden de ring niet en alleen door het enor me lengteoverwicht van Dol cien Seca en Anita Blangé, die een hoofd boven hun te genstanders uitstaken, werd er toch al flink en snel ge scoord. Alle „terugkaatsers" waren voor de Nederlandse meisjes en binnen enkele mi nuten was de strijd al beslist In de zevende minuut had de voornamelijk met schoolkin-* deren gevulde sporthal van Jang Tsjoen al een score zien ontstaan van 24-8. De verhouding van drie Ne derlandse punten tegen één van Bolivia bleef gehand haafd tot de laatste minuut, al waren er fluctuaties. De talrijke wisselingen van Pelk, iedereen kreeg tenminste ne gen minuten, waren daaraan debet. Slechts enkele speel sters zoals de lange Anita Blangé en Dolcien Seca en de geweldig schietende Irene Maarschalkerweert (34 pun ten, schotpercentage 74) haal den de achttien minuten. „Het kon gemakkelijk", ver klaarde Pelk. „In dit soort wedstrijden zie ik geen nood zaak maar zeven of acht speelsters in de strijd te bren gen". Pelk had voor honderd percent gelijk. Het zal in de komende dagen anders wor den. En wanneer Nederland de finalepoule niet haalt, Anita Blangé. krijgt hij opnieuw voldoende gelegenheid zijn minder erva ren speelsters uitgebreid de tijd te geven in een toernooi om het wereldkampioenschap, want er lopen in Seoel meer ploegen rond zoals Bolivia. De Nederlandse punten wer den gemaakt door Irene Maarschalkerweert (34), Anita Blangé (14), Margreet van Putten (12), Carla de Liefde (10), Dolcien Seca (8), Simone Jongerius en Francis Brakel (6), Marga van der Meys (4) en Inge van der Veen (1). De overige resultaten op de tweede dag waren: Japan- Frankrijk 64-49 (rust 36-34), Italië-Maleisië 80-36 (rust 33- 18), Brazilië-Senegal 98-57 (rust 49-27). Bremerhaven De Neder landse heren basketbalploeg heeft gisteren het zevende in ternationale toernooi van Bre merhaven gewonnen. De laat ste wedstrijd tegen Zweden, dat tot dan toe ook zonder puntenverlies was, werd met 69-51 gewonnen. De ruststand was 36-29 in het voordeel van Oranje. Woudstra (15) en Cra mer (12) waren de succesvol ste schutters aan Nederlandse zijde en Karlssort maakte voor Zweden meer dan de helft van de punten: 34. Mit chell Plaat van Leiden werd uitgeroepen tot de beste spe ler van het toernooi. KATOWICE Jan wart kruis werd in twee uur tijd drie jaar ouder. De bonds coach van Oranje had het er knap moei lijk mee dat Johan Neeskens uiteinde lijk, ondanks het versohuiven van het vertrektijdstip, niet op Schiphol ver scheen om met het Nederlands elftal mee te vliegen naar Polen. Zwartkruis en Jack van Zanten, de elftalbegeleider, stelden in onderling overleg tot twee maal toe het vertrek een half uur uit. Tevergeefs, want uiteindelijk moest de ploeg toch zonder Neeskens vertrekken. Zwartkruis ontdaan: „Ik begrijp er niets van. Op Johan kan je altijd rekenen. Er moet iets gebeurd zijn. Anders zou Nees ongetwijfeld iets van zich hebben laten horen. We hadden tenslotte waterdichte afspraken. Om drie uur zou hij op Schiphol zijn. Ik snap er werkelijk niets van". En chef d'equipe Jack van Zanten, nadat eenmaal rond half zes besloten was om ift hemelsnaam maar zonder Neeskens te vertrekken: „Vorige week woensdag heb ben Zwartkruis en ik Neeskens nog uit gebreid gesproken. Dat was in Beveren bij die cupwedstrijd van Barcelona. -We hebben vaste afspraken met Johan ge maakt. Zelfs hebben wij hem toen al zijn tickets gegeven. Van misverstanden kan daarom geen sprake zijn. Zijn afwe zigheid moet een andere oorzaak heb ben". Griep Op Schiphol circuleerde het verhaal dat Johan Neeskens met griep is achterge bleven in Barcelona. De KNUB kon die lezing echter niet bevestigd krijgen. Zwartkruis: „Wij hoorden zondag via de radio dat Neeskens ziek zou zijn. Wij hebben nog geprobeerd dat na te trek ken, maar de ellende is dat Neeskens te lefonisch niet bereikbaar is. Eerlijk ge zegd vind ik het een sterk verhaal. Neeskens wil te graag voetballen om zich wat aan te trekken van een griepje. Ik heb hem tegen Ipswich zien spelen. Toen was hij zo'n beetje half dood, maar mooi dat hij gewoon mee deed. Zo is zijn karakter nu eenmaal. Daarom ge loof ik dat griepverhaal niet". Een redelijke analyse van Jan Zwart kruis omdat Johan Neeskens er nu een maal de man niet naar is óm zich over te geven aan een onbeduidende griepaan val. Eerder moet dé oorzaak van Nees- Dit is waar Jan Zwartkruis eigenlijk op gehoopt had, een telefoontje van Neeskens met een verklaring voor zijn wegblijven.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13