fliax en de arm van Wim van Til PSV kan niet winnen bij Twente FC Den Haag gretig in benutten kansen ZegeAZ door Kist Utrecht Goed was iet niet wat FC Utrecht en AZ'67 Heten tien. Vooral voor de rust was het een erg matige wedstrijd zon der een enkel hoogte punt. AZ had weinig moete met de jevaarloze aanvallen van FC Jtrecht, dat de naar Amerika vertrokken Leo van Veen toch wel erg mist. Daar ook tweede routinier in het Utrechtse gezelschap, Cabo, geblesseerd moest uitvallen, was er van enig intellect bij de opzet van de aanvallen leen sprake meer. ^Ja de rust was het een stuk jeter. Kist kon op een diep- lepass doorgaan en kwam al- een voor Van Breukelen: 0-1. AZ bleef sterker, mede omdat Utrecht aanvallend niet veel voorstelde. Na een half uur bracht De Kruyk de doorge broken Kist ten val en hoe wel hierover met schèidsrech- ter Geurds wat discussies werden gevoerd, legde deze de bal op de stip en Kist voltrok zelf het vonnis: 0-2. In de laatste minuut kon De Kruyk, een strafschop veroor zaakt door Van Dongen, in schieten: 1-2. Scoreverloop: 51. Kist 0-1, 74. Kist 0-2 (strafschop), 80. De Kruyk 1-2 (strafschop). Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: 5000. FC Utrecht: Van Breukelen, Van Tamelen, Wildbret, Vap der Vlag, Flight (Vriezen), Cabo (Witbaard), Tervoort, De Kruyk, Gozems, Riet veld, Van Staa. AZ'67: Vooys, Arntz, Spelbos, Van Dongen. Hovenkamp, Metgod, Ny- gaard, Peters, Leisner (Schouwe- naar). Kist, Van Rijnsoever. ENSCHEDE Net als tien dagen geleden in het bekerduel tussen belde clubs, nam PSV tegen FC Twente tweemaal een voor sprong. Maar opnieuw bleek dat niet vol doende om de winst te kunnen opstrijken. Dit keer kwam FC Twente twee keer gelijk, zonder de zege In te palmen: 2—2. Met dit gelijkspel mag PSV, dat onder su pervisie van Kees Rijvers nog nooit in En schede won, niet ontevreden zijn. De thuis club immers was opnieuw lang niet op volle Harry Lubse, weer terug in de hoofdmacht van PSV, scoorde tweemaal, waarvan dit de eerste treffer is. Zijn defensie stond echter twee doelpunten van Twente toe. sterkte. Van Gerven, Gritten en Otto ston den niet in de basisopstelling. Bovendien kregen de bezoekers vooral voor de pauze zoveel mogelijkheden op een triomf, dat de strijd al halverwege in hun voordeel beslist had kunnen zijn. Na achttien minuten nam PSV de leiding, toen Brandts zijn collega- voorstopper Overweg beiden kregen ech ter terecht een gele kaart na charges tegen resp. Willy van de Kerkhof en Thoresen op het verkeerde been zette en de bal doorzond naar Lubse, die hetzelfde deed met Drost alvorens beheerst invaller-doel man Pasveer te passeren: 0—1 Lubse, Renó van de Kerkhof en Willy van der Kuijlen hadden PSV op een ruimere voorsprong kunnen zetten, maar de treffer viel onverwacht aan de andere kant, toen Willy van de Kerkhof een lichte overtreding beging tegen Smand. Weerink zag er een strafschop in en hoewel Van der Valt tot tweemaal toe tegen Van Beveren opschoot, mocht Twente toch juichen, omdat Theresen uiteindelijk wel doel trof: 1—1. Buitenzet Vijf minuten slechts had TWente plezier van de gelijkmaker. Toen schoot Lubse voor de tweede keer raak, hoewel hij zich in buitenspelpositie bevond. In de 36ste minuut vormde een vrije trap van Van der Vali de Inleiding voor de tweede gelijkma ker. Overweg kopte de bal door naar Pahl platz, die geen fout maakte: 2—2. Met Otto op de plaats van Strijdveen creëerde de thuisclub na de rust een licht veldoverwicht De beste kans in de tweede periode was op de valreep voor Thoresen, die echter, toen hij alleen op Van Beveren afstormde, ten koste yan het geel door Brandts werd gestuiL Scoreverloop: 18. Lubse 0—1, 25. Thoresen 1—1, 30. Lubse 1—2, 36. Pahlplatz 2—2. Scheidsrechter Weerink. Toeschouwers: 8500. FC TWente: Pasveer; Strijdveen (Otto), Drost, Overweg. Zondervan. Bos, Van der Vail, Pahlplatz. Sanchez Torres. Theresen, Smand PSV: Van Beveren. Poortvliet. Van Kraay, Brandts, Willy van de Kerkhof. Stevent, Smits, Van der Kuijlen, Renè van de Kerkhof, Lub se, Wildschut MAASTRICHT MW is het winnen verleerd. Daar ziet het tenminste na de winterpauze wel naar uit. Uit tien wed- strijden sinds januari werden dank zij vier ge lijke spelen evenveel punten behaald door de Maastrichtse ploeg. Ge wonnen werd er niet. Zaterdag, op eigen veld tegen FC Den Haag, moesten de Limburgers met een nederlaag van 3—1 genoegen nemen. Dat betekende de vijfde „nul" uit de laatste vijf wedstrijden. Toch begon, het allemaal aar dig en verwachtingsvol vrfor MW. Al na negen minuten so leerde Bonfrère langs vijf Haagse verdedigers. Dat Van Marwijk zijn voorzet richting hoekvlag kopte, maakte in het begin niets uit. In de achttien de minuut bracht Mulkens MW toch op een voorsprong. Hij rondde met een laag schot een voorzet van Brajovic af. MW leek eindelijk weer een goede prestatie te gaan leve ren. De vreugde duurde niet lang. In de zesentwintigste mi nuut onderschepte Goemans een actie tussen Bonfrère en Kerstges en knalde de gelijk maker in. Nauwelijks drie mi nuten later keek MW tegen een achterstand aan, toen Al- bertsen met een afstandsschot van drieentwintig, meter doel trof: 2—1. Op dat moment wilde MW zich nog niet neerleggen bij een nieuwe nederlaag en Galjé moest onder andere Roosen en Mulkehs op het moment van scoren afstoppen. Ook na -de rust bleef MW de tegen stander onder druk houden. maar in de zevenenvijftigste minuut onderschepte Jan Ver- heijen de bal na een nieuwe slordigheid en uit zijn voorzet kon Goemans gemakkelijk met een kopbal scoren, 31. Vanaf dat moment speelden de Lim burgers een verloren wedstrijd. Een onnodig verloren duel, dat eigenlijk beslist werd door een opmerkelijk verschil tus sen belde teams: FC Den Haag kwam In totaal vijf keer voor het doel van Baetsen en maakte drie doelpunten. MW kreeg veel meer kansen én wist er maar één te benutten. Sedert spits Huub Smeets naar de Verenigde Staten vertrok, kan MW heel moeilijk scoren en dat brak de ploeg zaterdag opnieuw op. Lex Schoenmaker kreeg van arbiter Jonker een gele kaart wegens het onderuithalen van een tegenstander. Scoreverloop: 18. Mulkens 1—0, 26. Goemans 1—1, 29. Albertsen 1—2, 57. Goemans 1—3. Scheids rechter: Jonker. Toeschouwers: 6000. MW: Baetsen; Kerstges (Fransep). Lacroix, Hulshoff, Webb; Janssen, Roosen (Kowalik), Van Marwijk; Bonfrère, Mulkens, Brajovic. FC Den Haag: Galjé; Ouwehand, Mansveld, Van Vliet, Korevaar; Kila, Albertsen, Jonker; Verheijen, Schoenmaker, Goemans. OTTERDAM Enkele ien vóór het voetbal- I massaal naar de uip stroomde, gewaag- Feyenoords coach Va- iv Jezek van het ;eelgeluk van Ajax. Een ill uur na de topper die geiend en spectaculair is maar toch een onbe- edigend gevoel achter waardoor het duel ten thriller werd, draai- hij het om en sprak in het ongeluk van Fey- loord. Jezek doelde op lelijkmaker, waarbij ir Dick Schoenaker gekopte bal tegen de i van de volijverige zich dus op de doel- bevindende Wim van stuitte en Eddie Trey- letterlijk met lege nden bleef, die klaar onden om de bal te ijpen. Jezek, die zijn izicht niet in die plooi in trekken om te verhe it dat hij diep teleurge- eld was, woog als altijd woorden en voegde aan toe: „Het is de inst om de weinige insen die een ploeg ijgt te grijpen en dat ied Ajax". waren er niet veej. Ze wa- op de vingers van een hand tellen en in de eerste helft eeg Treytel pas na achttien inuten zijn eerste werk op te lappen, een schotje van Arne- n. Het werkdriftige Feyenoord, etend dat zelfs een gelijkspel competitie nagenoeg ten inste van Ajax zou beslissen, tien minuten nodig om op eren te komen maar creeërde larna kansen. Een voor Jan eters die na een vrije trap van ard zijn sprongkracht toonde i boven de handen uitkwam 1 m de moeizaam met zijn inge- rechterknie van de grond Jmende Schrijvers. Peters kop- naast. Nadien misten Peturs- in en Peters in diezelfde situa- TeL s en toen Staf(eu langs Everse en voorzette, kon hrijvers nog net met behulp i de paal zijn hand tegen de ret van Peters zetten. .Jm Peters, de man die af en op Ove Kindvall lijkt, als hij Maar het kampioenschap 1979 was al beslist. Niet in een flon kerende wedstrijd omdat beide grootmachten kwalitatief minde re spelers in de ploeg hebben dan in de tijd dat Ajax-Feye- noord één grote „smulpartij" was, wel in een duel dat gro tendeels het publiek volkomen gevangen hield. Jezek: „Het kampioenschap is voor Ajax. voor de rest is de competitie nog lang niet beslist". De te leurstelling bleef op zijn gezicht hangen, al trachtte hij zichzelf op te monteren met „dit is de twintigste wedstrijd in successie zonder nederlaag". Feyenoord rest het ongeslagen thuisrecord en uitzicht op een UEFA-Cup- plaats. Het is de vraag of de ploeg al toe is aan een titel als Jezek stelt dat het meer het ontbreken van psychische dan lichamelijke kracht is die Feye noord parten speelde. En als, ondanks goed spel van Notten en Van Til, toch Wim Jansen in de defensie moet omdat een „youngster" daar kennelijk niet het vertrouwen heeft van de coach. Er speelt bij Standard Luik een uitstekend, spelbepa- lende middenvelder, Sigurvins- son. Daar zou Feyenoord maar eens over moeten denken. Hij zou de ploeg sneller naar het peil kunnen stuwen dat Jezek nu binnen twee jaar voor ogen staat. Ajax zou zo'n speler er Eddie Treytel staat gereed de bal, die door (de on zichtbare) Dick Schoenaker is ingekopt, te grijpen. Wim van Til wil het gevaar keren, krijgt het leer te gen zijn arm en Treytel is kansloos. Ajax heeft zijn, verdiende, gelijkmaker in het duel dat terecht in 11 eindigde. vanuit een loerende gebogen houding naar de bal sprint en lopend iets van Ruud Geels weg heeft, had te maken met Piet Wijnberg, voorstopper bij gemis van de geschorste Cees Zwam- born. Wijnberg speelde een beste partij in het op oorlogs sterkte opgekomen Ajax, met Krol die zich niet forceerde maar na rust enige belangrijke ingrepen verrichtte. Hij was een steviger steunpilaar dan de zich moeilijk bewegende Schrijvers, van wie de optimisti sche bondscoach Jan Zwartkruis met de interland tegen Polen, woensdag, op het programma spontaan uitriep: „Niets aan de hand, dat kom allemaal best in orde". In handen Het valt te betwijfelen want een geheel fitte Schrijvers zou wel licht Feyenoords treffer pal voor de rust voorkomen heb ben. Een volkomen verdiend doelpunt want de Rotterdam mers hadden het spel In hart- Toen kreeg Gerard van der Lem zijn mooiste moment in de wed strijd. Hij gleed langs Everse, zette voor, Petur Petursson kop te terwijl Schrijvers naar de dreigende hoek ,khuppelde" en de van de grond stuitende bal werd door een bukkende Jan Peters in een verlaten doel ge kopt: 1—0. Cor Brom, Ajax' trainer: „Na ons goede begin, kregen we het moeilijk. We kregen ook te veel vrije trappen tegen en Everse ging een paar keer in de fout. Bovendien was Schrijvers onze ker omdat hij bang was dat zijn blessure weer de kop zou op steken". Maar hij had zijn troepen tegen het voltallige Feyenoord met Wim Hansen in de defensie - Jezek: „Ik durfde het niet aan om hem op het middenveld te zetten en v.d. Korput en Stafleu het centrale duo te laten vor men. Jansen is zekerheid" - wel zo opgepept in de rust dat Ajax de tegenstander volledig „be sprong". Massaal aanvallend, ineens de juiste combinaties vindend, werd Feyenoord terug gedrongen. Arm De briljante actie, waarvan Ajax het veelal moet hebben, kwam van Simon Tahamata die door de Rotterdamse defensie ^vlin derde" en de bal op het hoofd van de vrijstaande Schoenaker legde die vla de arm van Van Til raak kopte: 1—1. Er waren pas elf minuten ge speeld in de tweede helft en een duel op het scherp van de snede moest er nog in zitten. Het kwam er niet meer uit. Ajax, dat de negende wedstrijd in deze maand speelde en sinds de voorbereidingsperiode op deze competitie welgeteld 66 duels verwerkte - Brom: „De krachten lopen terug en we hebben deze competitie wel eens beter gespeeld" - besefte dat een gelijkspel voldoende was. Feyenoord probeerde het nog wel maar kon ook geen be slissende actie meer opzetten. Keizer maakte de twijfel omtrent de handsbal van Krol goed door een geval van obstructie van Brard ten opzichte van Ling - Ajax' aanval was zwak omdat ook Clarke, op een knappe kop bal na, in het stuk niet voor kwam - weg te wuiven. Jezek zette Jan van Deinsen in voor Petursson - „ik wHde een verse kracht en bovendfen was Pe tursson minder attent dan an ders" - «Brom wisselde de over al opduikende en moegespeelde Tahamata voor Erkens. Feyenoord leidt. Peturs son heeft van links de bal voor het doel gekopt waar Jan Peters zijn zo zeer begeerde doelpunt met het hoofd - „ik had nog niet zo gescoord" - maakt. Links Piet Wijn berg. is al eens sprake van geweest - trouwens ook best kunnen ge bruiken. De ploeg moet het hebben van „bevliegingen" van Ling, Lerby, Arnesen, Tahamata. Er kwam er een, van Tahamata, die echter evenmin de speler is die een ploeg kan „dragen". Maar welke ploeg is momenteel in Nederland wel compleet? De grote tijden zullen wel weer eens terugkomen maar ze zijn er nog niet. Scoreverloop: 44. Peters 1—0; 56. Schoenaker 1—1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 65.000 (uitver kocht). Feyenoord: Treytel. Wijnstekers, Jan sen, v.d. Korput, Brard. Van Til. Sta fleu, Notten. v.d. Lem, Peters. Pe tursson (Van Deinsen). A|ax: Schrijvers, Meutstege, Krol, Wijnberq, Everse. Schoenaker, Taha mata (trkens), Lerby. Ling, Clarke, Arnesen. HERMAN VAN BERGEM. den, kregen ook van Ajax de vrijheid om op te bouwen en werden pas gestopt op de zes tienmeterlijn waar de Amster damse defensie de meeste kopduels won. Want steeds zochten de Feyenoorders het hoofd van Jan Peters, de in blakende vorm verkerende Ge rard van der Lem vooral. Eenmaal laaiden de hartstochten op de tribunes nog hoger op toen Krol bij een poging de bal te onderscheppen hands maakt. Hij moest door de knieën zak ken, maakte zich „breed" en toucheerde de bal. Opzet? Een speler in beweging kan voor hetzelfde» geld onopzettelijk zijn armen een minder gecontroleer de beweging laten maken. Scheidsrechter Jan Keizer zag er in elk geval geen opzet in. Hoezeer Feyenoord het duel in de hand had, blijkt uit de 32e minuut toen Krol voor het eerst naar voren ging en indirect daaruit de eerste hoekschop voor Ajax ontstond. In dit merkwaardige duel, waar in perioden voorkwamen dat de wedstrijd totaal inzakte en zelfs van de uitpuilende tribunes geen geluid meer kwam, leek een doelpunt een utopie toen Feyenoord adem moest halen vanwege het slopende werk.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9