Leidse veiling op de verkeerde weg ■m^AND en tuinbouw ^ERZENDHANDEL: HANDELSBELEMMERINGEN JIT DEN IBOZE Precisiezaaier voldoet goed bij inzaaien radijs AANBOD GROENTEN WORDT GROTER BOLLENEXPORT STEUNT OP WESTDÜITSE ZUIL LEIDSE COURANT MAANDAG 30 APRIL 1979 PAGINA 7 (2) ROTTERDAM In de alge mene vergadering van de Bond van Verzendhandela- aagse )ren 'n groenten en fruit, re- eine S(Centelijk gehouden in het adhesiiRotterdamse Atlantahotel, Koniikwam een aantal belang- GatwekRende zaken aan de In zijn openingsrede mmers wees voorzitter N. J. van ig dalder onder andere op ge- zonde concurrentie-verhou- Jdingen, het aanpassen enrin- 7q staj spelen bij gewijzigde om- tin dij standigheden, het leveren Lwijls van betrouwbare kwaliteit ien het Holland-imago. Van- verJ uit de leden roerde men het nonimhe*e hangijzer „De veiling is land Le*den" aan* **et gewijzigde versta verkoopsysteem voor de ex- poor i porttomaten en -komkom- Pa3mers bracht de nodige han ged^ delstongen in beweging. Voorzitter Van der Wel op- en<I'e zijn inleiding met het *elej accentueren van het geza- keninj menlijk belang van de com- een missionairs: Het Nederlandse n Pr°dukt tot zodanige waarde Co_ brengen, dat enerzijds de te- t Korers een i°nende teelt kun- HMi nen reaüseren (gewaarborgd aanbod) en anderzijds de geil concurrentie-positie gehand- [haafd en waar mogelijk ver- sterkt kan worden. Het be- j staansrecht van de tuinbouw o I moet echter gebaseerd zijn op gezonde concurrentie-ver- houdingen. De heer Van der j Wel: „Als eerste taak van Iff Cl een organisatie als de onze zie ik het voortdurend met de meeste klem aandringen op een zo vrij mogelijk han- delsverkeer. Wij blijven i waarschuwen tegen handels- ;rkiel belemmeringen, die iedere in keer weer, uit een oogpunt 1 van beperkt eigen belang, itervï met grote vindingrijkheid rï°or aRerlei belangengroepe- rin§en wor"den bedacht. Het nil bjkt er op dat de 'geneigd- heid om ieder zijn plaats on der de zon te gunnen steeds meer gaat verminderen. Naarmate de economische spoeling wat dunner dreigt f. I te worden tracht men de an- iej der uit de boot te dringen. Zowel nationaal als interna at tionaal leidt dit tot4 toene mende spanningen. Wat ik niet normaal en ook onjuist acht is het langs de weg van o verheids bepalingen of door het aanwenden van een mo nopolie-positie, te trachten anderen de kansen te ontne men". N. J. v.d. Wel, voorzitter van de Bond van Verzendhandelaren. Subsidiëring sadej in dit verband noemde de heer Van der Wel de subsi- diëring vari zwakke bedrij ven en het aandringen van telerszijde op beschermende maatregelen. „Er moet daar geproduceerd worden, waar dit het best en het goed koopst kan". Wordt de kracht van de Nederlandse producent onderschat? Voor zitter Van der Wel: „Ik zie voor de afzet van onze pro- dukten betere mogelijkheden naarmate het vrije verkeer van goederen en diensten kan worden gehandhaafd. De Nederlandse producenten hebben door de jaren heen aangetoond met hun onder nemingslust, inzet, durf en aanpassingsvermogen met kop en schouders uit te ste ken boven de producenten in veel andere landen". Mr. J. W. H. HuytSy voorzit ter Centraal Bureau Tuin bouwveilingen, zei onlangs in dit kader: „De grote kracht van onze Nederland se 'tuinbouw, juist in de strijd met verder afgelegen gebieden, is dat onze handel in staat is tal van afzetge bieden snel te bereiken en in elk gebied vrijwel dage lijks een geheel pakket daar gevraagde produkten te leve ren in een kwalitatief uitste kende staat". Kortom, Hol land heeft een naam hoog te houden als leverancier van een betrouwbaar kwaliteit- sprodukt. Over de buitenlandse con currentie op de binnenland se markt zei de heer Van der Wel tenslotte: „Dit voor jaar is, juist door de import van groenten van dikwijls inferieure kwaliteit, de ima ge van onze groenten be langrijk versterkt. De consu menten begonnen steeds meer uit te zien naar onze eigen verse glasprodukten. Toch zullen we er ons blij vend Van bewust dienen te zijn, dat we op onze binnen landse markten evenveel concurrentie hebben te duchten van buitenlandse produkten als op onze bui tenlandse afzetmarkten''. Veiling Leiden De Leidse veiling hanteert sinds de start van het sei zoen een gewijzigd afzetsys- teem voor exporttomaten en -komkommers, 's Morgens mogen de kopers opgeven hoeveel produkt zij wensen te kopen en 's middags hoort men wat de handel kost. De prijs wordt name lijk gebaseerd op de mid- denprijs van de Bleiswijkse veiling. Wanneer er partijen overblijven, zo luidt de af spraak, dan neemt een ex porteur deze op. Op zo'n manier heeft het veilingbes- tuur voor een rugdekking gezorgd. Deze in veilingkringen onge bruikelijke handelwijze is een concessie aan de glas tuinders die meenden te constateren dat de prijzen in „Bleiswijk" hoger liggen. In de vergadering van de Ver- zendhandel was men over deze gang van zaken niet te vreden. De heer Van der Wel gaf desgevraagd de on derstaande toelichting. De oorzaak van het aange voerde prijsverschil ligt in het feit dat op „Bleiswijk" veel exporteurs gevestigd zijn. Het transport van „Lei den" naar „Bleiswijk" vormt een kostenfactor. Met name in het voor- en naseizoen, wanneer het aanbod dus klein is, geeft de exporteur op de veiling waar hijzelf gevestigd is, soms hogere prijzen omdat de wagen snel moet kunnen rijden. Voor de klant komt de handel im mers nooit te vroeg. In het volle seizoen treden deze prijsverschillen niet meer zo duidelijk naar voren. Het vinden van de optimale af zet bestaat overigens niet uitsluitend uit het vergelij ken van de veilingprijzen. Er zijn wel degelijk andere factoren in het spel die een belangrijke rol spelen. Al blijft het moeilijk deze in concrete cijfers uit te druk ken. Enkele voorbeelden: de korte afstand tussen het tuinbouwbedrijf en de vei ling, op een kleinere veiling krijgt men meer persoonlij ke aandacht en de veelal goede prijzen voor het bin nenlandse produkt. Door het onttrekken van artikelen aan het normale klokaanbod wordt het vaste koperskorps 'benadeeld. De animo om op „Leiden" in te kopen, zeker als de exporteur elders ge vestigd is, zal wellicht afne men. Dit kan ernstige gevol gen hebben voor de prijs vorming van de andere pro dukten. Het middel zou daardoor weieens erger kun nen zijn dan de kwaal. Laat de tuinders die in „Bleis wijk" het paradijs hopen te vinden, maar vertrekken. Hou in ieder geval het eigen veilingsysteem (open prijs vorming!) gezond. Melkveestapel in één jaar 50.000 stuks groter DEN HAAG De melkveestapel is in de periode van 1 februari 1978 tot 1 fe bruari 1979 met bijna 50.000 stuks (twee procent) uitgebreid tot 2.281.000 dieren. Het totaal aantal stuks rundvee nam in die periode met 180.000 stuks (vier pro cent) toe tot 4.917.000 dieren. Het ge dekte jongvee bleef 35.000 stuks of te wel zes procent achter bij vorig jaar. Dit blijkt uit steekproefgegevens van het CBS, zoals die zijn meegedeeld door het ministerie van Landbouw en Visserij. De groep „ander rundvee, be stemd voor de fokkerij" (voornamelijk jongvee) nam met tien procent toe tot 1.341.000 dieren. Het aantal stuks mest- vee nam toe van 1734.000 tot 772.000 (vijf procent). De uitkomsten van de steekproef wijzen op een regelmatig verdergaande forse' uitbreiding van de varkensstapel. Daar uit vloeit voort een forse toeneming van het aanbod van slachtvarkens geduren de het gehele jaar 1979. Het aantal hen nen aan de leg nam toe van 25,5 mil-, joen op, 1 februari 1978 tot 27,6 miljoen op 1 februari 1979 (stijging van acht procent). MONSTER Eén van de eerste pneumatische precisie- zaaiers, geïmporteerd door Koppert B.V., fotografeerden wij op het bedrijf van de fa. C. en P. Klapwijk in Mon ster, waar hij wordt gebruikt voor het inzaaien van ra dijs. Deze machines, voor alle soorten zaad bruikbaar, kan een produk tie verhoging geven die ligt tussen de tien en de twintig procent. De capaciteit is 1500 m2 per Kwamen er bij de oude zaaimachientjes nogal eens mis sers voor of het lossen van meer zaadjes te gelijk, deze op benzine, dus praktisch trillingvrij lopende machine de poneert het zaad feilloos, korrel voor korrel, op de juiste afstand. De werkbreedte is vijfenzeventig centimeter. Mi nimaal kunnen er vijf, maximaal negen elementen wor den gebruikt op onderlinge afstanden instelbaar van acht tot vijftien centimeter. Een element deponeert het zaad in de aarde op een voor af ingestelde zaaiafstand die begint bij tweeëneenhalve centimeter en verder per twee millimeter kan oplopen. Radijszaad op tweeëneenhalve centimeter of het zaad van Rettich met tussenruimten van vijftien centimeter, de ma chine laat het nooit afweten. Wanneer van zaad dient te worden gewisseld dan zuigt een aan de machine gemonteerd stof- of liever zaadzui- gertje, de bakjes boven de elementen leeg. De elementen dienen uiteraard goed schoon te worden gehouden, de machine kan met één servicebeurt per jaar volstaan. De firma Klapwijk is over dit niet goedkope (ca. 32.500,-) werktuig zeer tevreden. Van niemand afhankelijk zaait hij wanneer het hem het beste uitkomt en ook de resul taten van z'n teelt, radijs, beantwoorden kwalitatief vol komen aan z'n verwachtingen. De machine in bedrijf. De aanvoer van een aantal gewassen is groeiende, dit komt onder meer door het eindelijk op gang komen van de oogst van enkele vollegrondsgewassen. Daar naast breidt het sortiment zich ook steeds verder uit. Voor een aantal gewas sen kon er daarom geen prijsdaling voorkomen worden. De aanvoer van andijvie is bijvoorbeeld in de afgelopen week flink toegenomén. De oogst van voorjaarsandijvie is in vol le gang. De voorjaarsandijvie verschilt ten opzichte van de winterandijvie in kropgewicht en malsheid. De kroppen zijn veel groter en zwaarder, kroppen van een halve kilo vormen geen uitzon dering. Er wordt voor de komende we ken op een flinke aanvoer gerekend. De periode van hoge prijzen behoort thans tot het verleden. Langzaam maar zeker brokkelde de prijs vorige week af. Op donderdag 26 april werd er gemiddeld 1,10 per kilo betaald. Andijvie zal de komende week verder in prijs dalen. Spinazie golf Door het aanhoudende koude weer, dag temperaturen die niet of nauwelijks bo ven de 10 graden C liggen, zijn voor deze tijd van het jaar bijzonder laag. De groei van een gewas als spinazie van buiten is hierdoor al die tijd geremd. Maar er zal toch een begin van de aan voer komen, hier is in de afgelopen week het startschot voor gegeven. Dit bleek onder meer uit de daling van de prijs voor dit gewas. De gemiddelde prijs lag op 67 cent'per kilo. Voor de komende week wordt er op een flinke groei van het aanbod gerekend en de prijs lijkt niet gespaard te worden. Lage re noteringen liggen dus voor de hand. De opleving van de tomatenprijs is slechts van korte duur geweest. In de af gelopen week daalde de prijs weer en gemiddeld ligt hij nu nagenoeg op het zelfde niveau als vorig jaar. Opvallend was echter het sterke prijs verval bij de B-I-sortering. Voor deze sortering werd er op donderdag 26 april gemiddeld 3,33 per kilo betaald, in de week er voor lag de prijs op 4,25. De A-I-toma- ten brachten vorige week gemiddeld 3,31 per kilo op. Vleestomaten worden er dit seizoenin veel grotere hoeveelhe den aangevoerd, dan vorig jaar. In de derde week van april werd er 78 ton aangevoerd. In 1978 was dit in dezelfde week 7,7 ton. Ondanks de sterke groei van het aanbod weet de prijs zich goed te handhaven. Voor de BBB, de grofste sortering werd er 5,24 per kilo betaald. Het totale tomatenaanbod blijft groeien en de prijzen zullen geleidelijk verder dalen. Overige gewassen Het aanbod van sla viel wat kleiner uit, toch droeg dit niet tot een prijsherstel bij. De gemiddelde prijs lag op een kwartje per krop. Er wordt op een ver. dere afname van het aanbod van glassla gerekend, het is daarom, niet uitgesloten dat de prijs met een paar centen op loopt. Na de inzinking van de komkom- merprijs in de week na Pasen, heeft deze zich in de afgelopen week weer we ten te herstellen. Was er vorige week sprake van een ongunstig prijsverschil in vergelijking met vorig seizoen, thans is het tegenovergestelde het geval. Over de hele linie trokken de prijzen aan. Voor de sortering 61/76 werd er 80 cent per stuk betaald, de sortering 41/51 bracht 58 cent op en de sortering 51/61 bracht 66 cent op. Naast de export naar West-4 Duitsland hebben vooral Engeland,4 Frankrijk en Zweden een grotere belang stelling voor Hollandse komkommers. Voor de komende week wordt er een grotere aanvoer verwacht,vooral morgen, dinsdag na Koninginnedag, zullen de prijzen wat lager uitvallen. Prei blijft nog steeds een schaars produkt, de prij zen die er voor dit gewas betaald wor den liegen er dan ook niet om, n.l. 3,50 per kilo. Prei zal voorlopig stevig aan de prijs blijven. De kleinere aanvoer van koolrabie maakte het mogelijk dat de ge middelde prijs opliep naar 72 cent per stuk. De aanvoer zal kleiner worden, dit betekent echter niet dat de prijs gelijk zal blijven. Er moet op lagere prijzen ge rekend worden. Radijs wist zich wat in prijs te herstellen. De gemiddelde prijs klom met een dubbeltje en kwam op 52 cent per bosje. Een verdere verbetering van de prijs lijkt er echter nog niet in te zitten. Voor rettich was er ook de afgelo pen week weer een gezonde belangstel ling. De gemiddelde prijs lag op 59 cent per stuk, voor de komende week wordt er op een wat lagere prijs gerekend. Voor bloemkool werden er vorige week weer hogere prijzen betaald, als de week ervoor. De „zessen" klorrimen naar 3,05 per stuk eh de „achten" naar maar liefst 4,12 (27 april). Er wordt meer kas bloemkool verwacht en deze prijsuit- schieter lijkt snel tot het verleden te be horen. Chinese kool bracht gemiddeld 2,10 per kilo op. De aangevoerde spitskool passeerde de klok voor een prijs van 2,37 per kilo. Een aantrekkelijke voor- j aarsgroente zoals bospeen noteerde een prijs van 2,62 per bos. Voor postelein werd er vorige week 2,22 per kilo be taald, dit gewas kan snel goedkoper wor den. Een voorjaarsgroente zoals rabarber was goedkoop. De gemiddelde kilo-prijs lag op slechts 49 cent. Raapstelen zijn op het moment niet duur meer, er werd 14 cent per bosje betaald. Prei is een schaars produkt in Nederland. Vandaar, dat er uit Turkije wordt ingevoerd. Prei, zoals ze in Holland niet geteeld wordt: enorm lang en wit. Niet goedkoop, maar men behoeft er praktisch niets van weg te gooien. Op de foto rechts: een van de medewerkers van importeur Kruidenier, die de lange prei toont. Als West-Duitsland kucht, wordt heel West-Europa verkouden Het mag wel licht wat overdreven klinken, maar voor de vaderlandse bloembollen- en bolbloe- menwereld gaan die woorden zeker op. Als West-Duitsland door welke oorzaak dan ook de import van siergewassen drastisch zou moeten beperken, dan zou den de Hollandse bollen- en bloemenk- wekers genoodzaakt zijn hun arealen fors in te krimpen. Om het over de groentenkwekers nog maar niet te heb ben Neem de bloembollenexport. In 1978 re gistreerde men een uitvoer met een waarde van 581.000.000,Ruim een half miljard. Dat is niet niks. We herin neren ons nog als de dag van gisteren dat prof. dr. E. van Slogteren, de toen malige directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, in 1945 de slogan lanceerde „Op naar de honderd miljoen". En het gehele bloem bollenvak vroeg zich toen af of men dit nu als een kreet moest beschouwen, want zo'n bedrag zou toch wel heel moeilijk een haalbare kaart zijn. Goednu dus een bloembollenexport van bijna 600.000.000,maar daarvan nam alleen West-Duitsland al 162.440.000,— voor zijn rekening. En dan moet u niet vergeten dat geheel nauw bij de bollenexport betrokken uit voer van bolbloemen in 1978 naar schat ting 250.000.000,— in het laatje bracht En het leeuwendeel van de bolbloemen ging u raadt het al, naar West- Duitsland. Frankrijk op tweede plaats Na de Bondsrepubliek volgt er eerst een hele tijd niets, maar dan komt op de tweede plaats niet de Ver. Staten van Amerika, zoals men zou vermoeden, maarFrankrijk. Het land van Mari anne heeft zich op de tweede plaats ge nesteld. De export van bloembollen naar Frankrijk vertoont al jaren een steeds stijgende tendens. De vooruitgang in 1978 was echter opmerkelijk. Het aantal kilo's groeide van dertien miljoen naar ruim zestig miljoen, terwijl in guldens uitgedrukt de export van 66.340.000, naar 82.580.000,— ging. Met andere, woorden: het aantal geëxporteerde kilo's groeide 26% en in guldens uitgedrukt nam de uitvoer met 25% toe. Zweden kopen veel Als derde op de toptien staat de USA. Er ging 12.350.000 kilo heen die 59.570.000,— in het laatje brachten. De afname van de USA valt, per hoofd van de bevolking gezien, volkomen in het niet bij de hoeveelheid bloembollen die Zweden jaarlijks koopt, nl. 10.500.000 kg waarvoor men in 1978 53.870.000,- op tafel legde. In het jaar daarvoor had den de Zweden nog meer bollen gekocht, nl. 11.100.000 kg ad 58.000.000,—. Dat de export naar Zweden zou teruglopen, lag wel in de lijn der verwachtingen. In het voorgaande seizoen hadden de broeiers dure bollen, maar ze kregen voor hun bolbloemen maar heel matige prijzen. Italië is vijfde in de kopgroep met 8.860.000 kilo, waarvoor men een bedrag van 49.990.000,— neertelde. De Azurri zaten met een gemiddelde kiloprijs van 5,64 aan de hoge kant Engeland runner up Engeland dat vele jaren achtereen steeds minder bollen uit Holland kocht, heeft het roer omgegooid. Groot-Brittannië is weer bezig een interessante bollenmarkt te worden. In kilo's nam de uitvoer toe met niet minder dan 28% en in guldens was er vorig jaar een groei van 26% ten opzichte van 1977. De export naar Japan nam ook wat toe: van 446.000 kg naar 604.000 kg. Een toe name van 35%. Ook qua prijs was er een sprong vooruit: een groei van 50%. Japan zou veel meer Nederlandse bollen kopen als men in het land van de Rij zende Zon geen fytopathologische bepa lingen op papier had gezet die ronduit belachelijk zijn. Men schermt met deze eisen om bepaalde ziekten uit het land te kunnen houden. Bollen moeten vaak eerst in quarantaine geteeld worden. Tel kens als men van Japanse zijde als argu ment het gevaar van plantenziekten noemt, gaat in het bollenvak in Holland een hoongelach op dat zonder enige moeite in Tokio te horen is. En men wijst hier dan op de grote aantallen le- liebollen die de Japanners naar Holland sturen. De kwaliteit die uit de kisten komt is bepaald lang niet altijd van de bovenste beste. In ieder geval is het wel opmerkelijk duidelijk dat men bij ber paalde leliekwekerijen in Japan tot over de enkels in het virusziek waadt. Of dat straks ook nog zo gemakkelijk zal kunnen gaan is de vraag. Het ligt nl. in de bedoeling dat de bloembollen on der de Landbouwkwaliteitswet worden gebracht. En dan zullen zo mag men aannemen voor geïmporteerde bollen even zware eisen gelden als voor de exemplaren die in Holland worden ge produceerd. Als het eenmaal zo ver is en de Bloembollenkeuringsdienst-nieuwe-stijl is uit de startblokken, dan is de tijd wel licht rijp om bij de Japanse regering aan de bel te gaan trekken om die qua rantaine-bepalingen nu maar eens in de mottenballen te leggen. Die hebben dan zeker geen zin meer. Zou men ze toch omhoog willen houden, dan betekent dat in feite niets anders dan een importbe lemmering die onder de omstandigheden van straks in feite niet meer toelaatbaar geacht mag worden. Zeker gezien in het licht dat Japan wel onze markt mag vol pompen met electronische artikelen, om het over de auto's en de fototoestellen nog maar niet te hebben. Maar als u mocht aanvoeren dat dit laatste maar heel zijdelings met bloembollen te maken heeft, dan zullen we u niet tegenspre ken!

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7