Relatie V.S. Sovjet-Unie beter dan 99 'Nederland uit NAVO bij invoering neutronenbom' lan nieuwe )lieramp doorsprong van Britse conservatieven slinkt bijgelegd Conflict Koerden en Turken „Nederland heeft geen gezicht meer" IÖ/Ö PAÜJNAÓ Demonstratie bij bijeenkomst SS (Van onze correspondent Ami van Vree) AROLSEN Voor het eerst in de reeks Jaarlijkse bijeen komsten van de veteranen van de 3de SS-Pantserdivisie „Totenkopf' (Doodshoofd) is zaterdag: in Arolsen (Hessen) tegen deze bijeenkomst gede monstreerd. Terwijl de circa 300 aanwezige oud-SS'ers (vo rig jaar waren het er 800) waaronder ook een aantal Nederlanders in het gemeen schapslokaal herinneringen aan het verleden ophaalde, hielden 2e 3000 demonstran ten met spandoeken en bor den een stille protestmars door het centrum van Arol sen die werd afgesloten met een manifestatie op het marktplein. Uit vrees voor scherntutselin- gen waren honderden politiea genten op de been gebracht. Deze hoefde echter geen en kele keer in te grijpen, ook niet toen een deel van de be togers zich later naar de ver gaderzaal begaf, waar zij, tel kens als een veteraan in of uitging spreekkoren met de leuze „Nazi's Rau" (Weg met de Nazi's) aanhieven. Bomaanslagen in Parijs PARIJS (AFP) In de nacht van zaterdag op zondag is een bomaanslag gepleegd op het gebouw van het Franse avondblad „Le Monde". Er werd grote schade aange richt. De „Liga van Franse strijders tegen de Joodse be zetting" heeft zich verant woordelijk gesteld voor de aanslag. De Liga verklaarde dat de pers en de media „op schaamteloze wijze samen werken met de Joodse tiran- Dezelfde groep heeft zater dagochtend ook twee molotov cocktails gegooid tegen de deur van een Israëlisch be jaardenhuis in Parijs. Er wo nen ongeveer zestig bejaarde vrouwen in het huis. De cock tails zijn niet ontploft. In een anoniem telefoontje aan het Franse persbureau Agence France Presse werd gezegd dat de bomaanslag op het tehuis voor Israëliërs en vluchtelingen „een waarschu wing" is. Ook is zaterdagochtend in het centrum van Parijs door on bekenden een politiebureau door een bomontploffing, voor tachtig procent, ver woest. Naar de brandweer meedeelde rijn er geen slacht offers omdat het bureau op het ogenblik van de aanslag niet bemand was. In de om geving werden in een straal van 150 meter alle rüiten ver brijzeld en veel geparkeerde auto's liepen schade op. Frankrijk en Sow jet-Unie tekenen voor „ontspanning" MOSKOU President Va- lery Giscard d'Estaing van Frankrijk en president Leo nid Brezjnjev hebben zater dag een gemeenschappelijk document ondertekend waar in zij zich in dienst stellen van de ontspanning en sa menwerking. Het „program ma voor de ontwikkeling van de samenwerking tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie in het belang van ontspan ning en vrede", werd door beide staatslieden onderte kend in de Wladimirzaal van het Kremlin. Zij hebben 90k hun handteke ning gezet onder een pro gramma van economische, in dustriële en technische sa menwerking op de lange ter mijn voor de periode tussen 1980 en 1990. President Giscard D'Estaing die zaterdag naar Parijs is te ruggekeerd na twee dagen van besprekingen in Moskou, zag af van de persconferentie die hij na de ondertekenings plechtigheid had zullen hou den. Vragen over personeelstekort in psychiatrie DEN HAAG Drs. C. P. G. Tilanus, lid van provinciale staten van zuid-Holland voor de PPR, heeft het college van Gedeputeerde Staten van die provincie schriftelijk ge vraagd of er een duidelijk te kort aan personeel in psychi atrische ziekenhuizen in Zuid-Holland is en wat de voornaamste oorzaken daar van zijn. Hij vraagt zich daarnaast af of het college zelf mogelijkheden ziet om deze problematiek op te los sen. Ook vraagt Tilanus of GS er van op de hoogte is dat, on danks de vaak onhoudbare toestand, psychiatrische zie kenhuizen vaak één tot drie jaar moeten wachten op goed keuring van hun bouwplan nen. Uit rijn vragen blijkt, dat hij vindt dat deze proce dure versneld dient te worden PvdA voor kritisch lidmaatschap kapitein van de Liberiaanse tanker Gino werd na nkomst aan wal ondervraagd over de toedracht van aanvaring met de Noorse tanker Team Castor an onze correspondent Jan Drum- men) RIJS Ruim een jaar na de ►otste olievervuiling van de histo- die in maart 1978 een ware ramp roorzaakte, is Bretagne zaterdag (snapt aan een soort herhaling van catastrofe. Een botsing van twee etankschepen buitengaats Brest arbij een met 33.000 ton zware lsjeprodukten geladen schip gezonken lijkt als gevolg van de aard van te ojie geen of nauwelijks rampza- e gevolgen voor de Bretonse kust t zich mee te brengen. °|terdag om 4.10 kwamen 35 zeemij- (rond 70 km. ten zuidwesten van Ouessant bij kalm weer maar slecht richt de Noorse tanker Team Castor die op zuidelijke koers lag in botsing met de aan een Italiaanse rederij be horende, maar onder Liberiaanse vlag varende Gino die naar Le Havre op weg was. De Noor had geen olie aan boord en voer onder ballast De Itali aan had 35.000 ton zware kleverige olie aan boord min of meer asfalt. En kele minuten na de aanvaring maakte de Gino 20 tot 40 graden slagzij, ter wijl de Team Castor 500 ton van zijn voor de aandrijfmotoren bestemde ohe verloor. Vijftig minuten later ging de bemanning van 33 koppen van de Gino van boord en werd opgenomen door een Russisch vrachtschip. Om 7 uur waren de eerste Franse ma rine-vaartuigen ter plaatse met chemi sche produkten om de olie te bestrij den en om 10 uuc zonk de zwaarbe- schadigde Gino met rijn 33.000 ton olievracht en ligt nu op een diepte van 135 meter. Inmiddels waren 14 Franse marine- vaartuigen en sleepboten ter plaatse, evenals helikopters om de olievlek van 2 km. lengte en 300 meter breedte te bestrijden. De Team Castor, die vol gens alle getuigenverklaringen de schuld van de aanvaring draagt, om dat hij geen voorrang verleende, noch op gyrotechnische en radiosignalen re ageerde, was na de aanvaring zelfs ge woon blijven doorvaren. Aangezien de lading van de Gino uit olie bestaat, waarvan het soortelijk ge wicht hoger is dan dat van zeewater, zolang de omringende temperatuur niet boven de 15 graden komt, is het vervuilingsgevaar gering. Deze zware asfaltachtige kleverige olie zal vermoedelijk in de ruimen van het wrak blijven, of zo deze opengebar sten mochten zijn op de zeebodem ko men te rusten. De ramp van zaterdag is de vijfde olievervuilingsaffaire binnen 12 jaar buiten de Bretonse kust. TEHERAN (DPA/Reuter) In Iran heerste gisteren een stem ming van afwachten: de Iraanse Sjiitische en revolutionaire leider Ayatollah Chomeini, heeft al zijn officiële verplichtin gen voor enige dagen geannuleerd om in alle rust de situatie in het land te overdenken. Zondag hadden slechts geestelij ken toegang tot zijn hoofdkwartier in Qom, ten zuiden van Teheran. Voor het spanningsgebied rondom de stad Naqadeh in het noordwesten van Iran, is een definitieve overeenkomst bekend gemaakt over het bijleggen van het conflict tussen Koerden en Iraniërs van Turkse herkomst. De gouverneur van de oliepro vincie Choesistan heeft gewaarschuwd voor activiteit van enige „contra-revolutionairen". Het blad „Kayhan" in Teheran heeft gisteren nog meer stuk ken gepubliceerd van een ontwerp voor de voorgenomen grondwet van de islamitische republiek. De tekst heeft even wel volgens de regeringswoordvoerder Amir 'Entezam geen of ficieel karakter. Volgens de Kayhan-versie is o.m. voorzien in een controle-orgaan, dat de door het parlement goedgekeurde wetsontwerpen op hun verenigbaarheid met islamitische begin selen toetsen moet. Voorts zou aan het hoofd van Iran een president staan, die voor vier jaar rechtstreeks door het volk gekozen zou worden, met de mogelijkheid van een tweede ambtsperiode. Het Iraanse ministerie van defensie bestudeert hoe het de ge talssterkte van het leger kan terugbrengen, zo heeft Amir En- tezam verklaard. Het Iraanse leger telt 500.000 man en Iran kan met minder toe, aldus Entezam. De regering wil een deel van het geld dat nu aan defensie wordt besteed, gebruiken voor de ontwikkeling van het land. OLGENS NIEUWE OPINIEPEILINGEN (Van onze correspondent Roger Simons) d )NDEN - „Volgend weekeinde woon ik Downing Street no 10", zegt Margaret j^iatcher, leidster van de blauwe Britse nservatieven. Ondanks het feit, dat de sultaten van opiniepeilingen over de Qstaande algemene verkiezingen, nu kke bokkesprongen maken, is blauwe irgaret ervan overtuigd, dat ze rode m, leider van de socialisten, donderdag zal verdrijven uit de historische residentie van de Britse premiers, waarin nog nooit door een vrouw een regering werd ge vormd. Volgens een peiling, die gedaan werd voor een bekend zondags programma van de Britse commerciële televisie, rijn de voor uitrichten van Margaret Thatcher nog bij zonder gunstig. Haar partij zou in het La gerhuis minstens 60 zetels meer veroveren dan Labour, en de kleine partijen samen. Met een dergelijke volstrekte meerderheid zou Margaret Thatcher de handen vrij hebben om praktisch zonder problemen vijf jaar lang aan het bewind te blijven. Bedoelde peiling werd gedaan in een hon derdtal zogeheten marginale kiesdistricten. Ze geeft de conservatieven een voorsprong van 13 procent op de socialisten. De uitsla gen van andere peilingen zijn evenwel minder gunstig voor de Tory-partij van Margaret Thatcher. Uit een onderzoek dat gedaan werd voor rekening van de Sunday Times, die nog steeds niet verschijnt, maar de uitslag ervan doorgegeven heeft aan het weekblad The Economist, blijkt dat 52 pro cent van de ondervraagde Britten liever een man heeft als premier. Niet meer dan 16 procent zou de voorkeur geven aan een vrouw. Volgens een peiling die gisteren gepubli ceerd werd door de zondagskrant The Ob server, is de conservatieve voorsprong op Labour in zeven dagen gedaald met 7 pro cent Een week geleden bedroeg hij 20 pro cent Bij het begin van de verkiezingscam pagne (een week voor Pasen) werd door The Observer gemeld, dat de conservatieve voorsprong 21 procent bedroeg. In de Sun day Telegraph van vandaag staan volgens een hallup-onderzoek de conservatieven momenteel aan de leiding met 8 procent LEIDSE COURANT/, UIHMIMÜAGSUAPHIL (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Het congres van de Partij van de Arbeid heeft zich zaterdag kriti scher dan ooit tegenover de NAVO en het Nederlandse lidmaatschap van deze ver dragsorganisatie opgesteld. Met een uiterst geringe meerderheid (54 procent van de uit gebrachte stemmen) werd een voorstel van de afdeling Ede om uit de militaire organi satie van de NAVO te gaan verworpen. Het congres sprak uit dat Nederland de deelne ming aan de NAVO moet beëindigen bij het in productie nemen van de neutronen bom en vergelijkbare nieuwe wapensyste men of bij uitbreiding van het verdragsge drag van NAVO. Zeer geëmotioneerd zette het congres zich zaterdagmorgen aan de bespreking van het ontwerp-NAVO-resolutie van het partijbes tuur waarin handhaving yan een kritisch lidmaatschap van de NAVO werd voorge steld. Veel stemmen gingen op om te beslui ten tot algehele uittreding van Nederland uit de NAVO, maar andere wezen erop dat ons land er beter aan doet lid te blijven, zij het onder zeer strikte voorwaarden. Het congres - aanvaardde een voorstel van de afdeling Alkmaar waarin werd uitgesproken dat handhaving van het kritisch Nederlands lid maatschap van de NAVO vooralsnog zinvol is, mits de NAVO voldoet aan een aantal voorwaarden, waaronder: geen invoering van de neutronenenbom, afwijzing van de invoering van nieuwe wapensystemen, instel ling van kern wapen vrije zones in Europa en sterke vermindering van het aantal tactische en strategische wapens. Afwachtende stemming in Iran m VRIJLATEN DISSIDENTEN NEW YORK (DPA/AFP/AP) - „Wij voe len ons alsof wij ons op de maan bevin den", zo verklaarden de vrijdag door de Sowjet-Unie in ruil voor twee spionnen vrijgelaten vijf dissidenten op een pers conferentie in New York. De vijf, van wie vier nog met kaalge schoren hoofden, bleken, ofschoon opge togen, nog steeds niet goed te kunnen begrijpen, dat zij zo plotseling in Ame rika waren. Hun woordvoerder, Kuznetsov (40), die Ginzburg (42), Dymshits (51), Moroz (43) en Vins (52) hadden benoemd, begon in een verklaring, die hij transpirerend en met trillende lippen uitsprak, met presi dent Carter te bedanken. „Wij rijn in de Verenigde Staten en dat is even onge looflijk als wanneer wij ons op de maan President Carter praat met Georgi Vins, een van de vijf Russische dis sidenten die in ruil voor twee Sov-' jet-spionnen zijn vrijgelaten. zouden bevinden", zo zei hij. De ruil van vijf Russische dissidenten tegen twee we gens spionage-activiteiten veroordeelde Russen, die in alle stilte op het John F. Kennedy-vliegveld in New York plaats vond, is de voorlopige apotheose van een serie gebeurtenissen die wijzen op een aanzienlijk verbeterde relatie tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De spectaculaire ruil komt niet toevallig op het moment, dat de tweede serie SALT-besprekingen tussen de beide grootmachten over wederzijdse beperking van zware atoomwapens vrijwel zijn af gerond. Maar ook in de voorafgaande maanden, rijn er voortdurend tekenen van een verbeterde sfeer geweest Sedert de Russisch-Cubaanse inmenging in Afri ka en de processen tegen Scharansky en Orlov vorig jaar voor een nieuw diepte punt in de Oost-West-verhoudingen zorg den, is de balans vrijwel voortdurend prositief geweest. Meer joodse immigran ten dan ooit (op dit moment circa veer tigduizend per jaar) krijgen toestemming de Sowjet-Unie te verlaten, opvallende nieuwe acties tegen dissidenten rijn uit gebleven. De Israëlische minister-president Mena- chem Begin heeft president Jimmy Car ter zaterdagavond telefonisch bedankt voor de Amerikaanse inspanningen voor de vrijlating van joodse dissidenten uit de Sowjet-Unie, zo heeft een functionaris van het Witte Huis meegedeeld. Een woordvoerder van Carter verklaarde dat Begin ook heeft getelefoneerd met Carters adviseur op het gebied van de landsverdediging, Zbignieuw Brzezinski. Brzezinski is genoemd als de voornaam ste onderhandelaar in het overleg dat de vrijlating tot gevolg had. De twee Russische spionnen Vladik En ger en'Rudolf Tsjernjajev, rijn zaterdag in Moskou hartelijk begroet door een twintigtal regeringsfunctionarissen. De mannen zouden onmiddellijk „met hun families worden herenigd", aldus een Russische zegsman. PvdA-congres wil sluiting kerncentrales (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM - Het PvdA-congres vindt dat I alle kernenergiereactoren in ons land op zo kort mogelijke termijn stopgezet moeten worden en het nucelaire systeem veilig moet worden afgebouwd. Geen enkele medewer- I king mag verleend worden aan een verdere uitbreiding van toepassing van kernenergie onde zowel in als buiten ons land. Zo snel moge- plaa( lijk moeten de Nederlandse activiteiten en „Crej financiële steun ten behoeve van Kalkar en Du Urenco afgebouwd worden. Eventuele proef- jubil boringen in zoutholtes 'ten behoeve van ra dio-actief afval dienen eveneens afgewezen te worden. Deze uitspraak ging verder dan dóór het partijbestuur was voorgesteld. In het ont werp van het partijbestuur stond bijvoor beeld dat de kernenergie-centrales in Neder- manj land „op termijn" gesloten kunnen worden (als gevolg van het gebruik van andere j energievormen dan kernenergie én van ener- giebesparing). Verder stelde het partijbes tuur voor de steun aan Kalkar en Urenco „zodra dat mogelijk is" stop te zetten. Het congres vond dit voorstel veel te gematigd en zette zijn zin door. Een minutenlange ova tie en voorjaarsboeket vielen PvdA-leider Joop den Uyl ten deel na zijn slotrede zater dag op het congres van zijn partij in de Amsterdamse RAI. DEN UYL HEKELT BUITENLANDS BELEID (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM „Het is een in-trieste zaak dat, waar Nederland in de Euro pese Gemeenschap en in de NAVO, in de VN en in de organisaties van ont wikkelingshulp de naam had verwor ven van een land met een eigen ge zicht, overlopend van initiatieven, soms tot op de grens gaande van wat internationale samenwerking verdraagt, nu de rust van het kerkhof heerst. Ne derland is niet meer lastig, Nederland heeft geen „klauw" meer, geen „Stoel poot om op te staan". Dit zei voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de PvdA, Joop Den Uyl, zaterdagmiddag aan het slot van het driedaagse partijcongres in Amsterdam. Fel hekelde hij het uitblijven van steun aan Tanzania, dat een eind maakte aan het gruwelijke regiem van Amin in Oe ganda en het besluit van de Nederland se regering om Jamaica niet meer de status van concentratieland te geven. Verder verklaarde Den Uyl dat hier in Nederland nog geen Unctad-conferentie zo slecht werd voorbereid als onder dit kabinet. Hij ontkende dat de PvdA als opposi tiepartij machteloos is. „De strijd tegen Bestek'81 is niet zonder resultaat geble ven. Het brede verzet tegen de afwente ling van bezuinigingslasten op de zwak kere groepen heft het kabinet gedwon gen van een aantal plannen af te zien". Naar zijn mening wacht een progressief kabinet handenvol werk. Hij hekelde de uitspraak van een aantal CDA-ers dat het kabinet Van Agt geen inzet mag rijn bij de volgende Kamerverkiezingen. „Wat is dat voor onzin? Als het kabinet zijn periode uitdient zal het natuurlijk inzet van de verkiezingen moeten zijn. Daar dienen nu juist verkiezingen voor. Van Agt moet dan als lijsttrekker van het CDA optreden", aldus Den UyL

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5