;:iDerde concentratie niet nodig" Middeleeuwse muziek van hoge kwaliteit „Vrije dag kost half miljoen" Geslaagde uitwisseling Leiden-Krefeld """LEIDSE UNIVERSITEIT IN HUISVESTINGSPLAN: Onbegrijpelijke „Sloppengarga" LEIDEN Het Onafhan kelijk Toneel Rotterdam is in zoverre een sympa thieke groep, dat een stel jonge acteurs en actrices voor zichzelf zijn begon nen na "hun opleiding aan de toneelschool (1973) om zo hun eigen ideeën te kunnen verwezenlijken. Wat die eigen ideeën over toneel inhouden is mij evenwel uit geen van de voorstellingen van de On- afhankelijken tot nog toe duidelijk geworden. „Sloppengarga", zaterdag avond in het LAK, maak te daarop geen uitzonde ring. „Sloppengarag" (lm Dic- kicht der Stad te) is éen van de vroege, expressio nistisch getinte stukken van Brecht. Wie de twee produkties van Baal heeft gezien van twee vroege Brechts (Baal en Getrommel in de nacht), weet wat' daarmee te doen is en hoe hard en scherp dit soort toneel ge speeld kan worden. Bij Het Onafhankelijk To neel niets van dit alles. De voorstelling kabbelt voort als een vriendelijk stroompje in het heetst van de zomer. Geen tem po-wisseling, geen werke lijk felle uithaal verstoort de rust waarin de toe schouwer na een minuut of tien gedompeld is. De meest zwarte beeldspra ken, de meest grove han delingen (verkoop van emoties en persoonlijke meningen) worden ge speeld als gold het een persiflage van de Haagse Comedie of het Publieks- the"ater. Misschien is dat ook wel de bedoeling van Het On afhankelijk Toneel: een bepaald soort toneel per sifleren, anti-toneel ma ken. Of probeert deze groep vervreemd te spe len door langdurig te pau zeren in dialogen, niet te reageren op provocaties en emotionele uitbarstin gen te laten plaatsvinden waar ze niet horen? Zoiets kan best interes sant en nuttig zijn, maar het moet dan ook boeiend en begrijpelijk blijven. Bij de Onafhankelijken wordt het langdradig en onbe grijpelijk. Wie iets van „Sloppengarga" heeft be grepen (zonder het pro gramma te lezen!), mag het zeggen. PAUL VAN DER PLANK LEIDSE COURANT MAANDAG 30 APRIL 1979 PAGINA 3 Die !0 und pa r i 1-Meiviering Alle linkse partijen in Leiden houden dinsdag een grote manifestatie in het Antoniusclubhuis. Vanaf acht uur zullen verschillende sprekers, koren, muziekverenigingen optreden. Het centrale thema van de manifestatie is „Leiden voor werk". Voorafgaande aan deze manifesta tie is er een bijeenkomst op het voormalige Grofsmede rij-terrein (naast de meelfabriek aan de Zuidsingel). Hier zal de KNG-vlag worden gehesen. LEIDEN Van Syntagma Musi cum hadden de vaste bezoekers van de K&O reeks: „con certen op de zondagmiddag" nog een optre den tegoed. Gistermiddag kregen zij dat in het Groene Kerkje in Oegstgeest. De samen stelling waarin S. M. op de oorspronkelijke datum (21 jan.) aangetreden zou zijn week enigszins af: trombonist Charles Toet was er nu niet bij. S. M. heeft een repertoire dat zich over een grote periode uitstrekt, n.l. van 1050 tot 1650 om het globaal aan te duiden. Gisteren bleken zij zich liever te willen beperken tot de "oude" muziek, d.w.z. tot ongeveer 1500, en de erop volgende Renaissance weg te laten. De beperking die daar weer in werd aangebracht was een compliment aan het publiek en de speelruimte. Aan het eind van het concert ge komen verklaarde Kees Otten dat zij door de voor hen zo gunstige entourage gekozen had den voor de muziek en niet voor de demon stratie, waartoe hun noodlot hen zo vaak dwingt. Omdat S.M. dus gewoon is het pro gramma open te houden moest de in namen en jaartallen geïnteresseerde toehoorder leven van de verbindende teksten van Otten. Deze nu waren voortreffelijk. Zoals altijd is het moeilijk om in kort bestek iedere musicus en elk gespeeld stuk zijn of haar deel te geven. Maar in de eerste plaats noemen wij hier toch het vokale duo: de alt Rita Dams en de tenor Marius van Altena. Hun zang, vaak samenzang was zo zuiver, zo sprankelend als we maar zelden horen. De enorm kompakte notensequenties in de altpar tij baarden Rita Dams geen hoorbare moei lijkheden. De klankvolle volkomen vibratie vri je tenor van Van Altena is voor deze muziek geëigend. Van de gespeelde werken noemen we het eer ste: Contre le tangue van een anonymus, eind 14e eeuw: zang en instrumentatie prachtig met elkaar in balans. Dat S.M. toch ook haar de monstrerende taak zij het in meer muzikale zin niet uit het oog verloor, bleek uit het spelen van drie bewerkingen van een zeer oude Maria antifoon. De bewerkingen dateer den alle uit de 15e eeuw en zowel de eerste, anoniem, als de laatste van Dufay waren be wonderenswaardig. Ook het slot was sterk: zang en kromhoorns in een stuk dat „el gril- lo" heette en de toehoorders ertoe bracht ver geefs om een toegift te verzoeken. ARIEDERU Leiden Wie met amateurs toneel gaat maken, heeft al tijd rekening te houden met een spelerspotentieel van on gelijke kwaliteit en ongelijke ervaring. Het is daarom raad zaam niet alles van de indi viduele spelkwaliteit te laten afhangen, maar vooral aan dacht te geven aan het spel van de groep als geheel, mi se en scène en aankleding. Dat heeft Annemarie Broekhuizen met de kindertoneelgroep Ku bus van het LAK dan ook gedaan, zodat „Stikstom" een heel aardige productie is ge worden. „Stikstom" schets een groepje kinderen, waarin één kind als pispaal wordt gebruikt. Wanneer die ene evenwel haar grote, circusdroom heeft verteld, wint zij het pleit en sluiten de rijen van de jeugd zich, ook tegenover de kort zichtige ouders. „Stikstom" is vooral een vro lijke productie geworden met een happy end, dat wel enigs zins onwerkelijk aandoet Het is waarschijnlijk een utopie „Stikstom": leuke utopia dat iedereen „zoet" met el kaar zal spelen. „Stikstom" moet het dus vooral van de groepsScènes hebben. Die zijn er veelvuldig in de klas; op het plein; cir cusdroom en circus-werkelijk- heid), strak geregisseerd, zo dat ze ondanks al die spelers en handelingen niet chaotisch worden. De verschillende ty pen zijn leuk gedifferentieerd, ook in de aankleding; van eentonigheid of gelijkvormig heid is geen sprake. De scè ne-overgangen gaan vlot, er wordt opgewekt gespeeld en in de circus-scènes worden leuke, zij het eenvoudige, trucs gedaan. „Stikstom" schaart zich in de traditie van geslaagde kinder voorstellingen van het LAK en mag daarom gezien gewor den. PAUL VAN DER PLANK Deel corso in Zweden LISSE Een week nadat het 32ste bloemencorso „lentekin- deren" van de Bollenstreek zijn rit1 tussen Haarlem en Noordwijk, reed, hebben vele duizenden Zweden een gedeel te van dit corso kunnen zien. Zes praalwagens werden overgevaren naar Göteburg waar zij opnieuw met bloe men werden opgetuigd. Vrij dag werd de eerste rit door de stad gemaakt, waarbij de praalwagen enthousiast door de Zweden werden begroet Zaterdagavond stonden de wagens op het enorme evene mententerrein van het pret park Lieseberg, waar ze even eens de nodige aandacht trok ken. CDA-RAADSLID WALENKAMP: LEIDEN Het CDA-raadslid J. Walenkamp beeft berekend dat het geven van een vrije dag aan ambtenaren op 1 mei de gemeente naar schat ting een half miljoen gaat kosten. Hij heeft er bij het college van b en w op aange drongen zo spoedig mogelijk een financiële verantwoor ding af te leggen voor dit, wat hij betitelt als een „duur cadeautje" van het college. Met de stemmen van de WD-wethouders en burge meester Vis tegen heeft het college begin deze maand be sloten de ambtenaren op de Dag van de Arbeid een extra vrije dag te geven. De dag is door het college aangemerkt als een feestdag. Hetgeen in houdt dat ambtenaren, die om principiële redenen toch willen werken of die omdat het werk het niet toelaat geen vrij-af kunnen nemen, een an dere vrije dag zullen moeten krijgen. Bovendien zullen zij het werk op mei als overwerk uitbetaald moeten krijgen. Het CDA-raadslid stelt in zijn toelichting weinig fiductie te hebben in éen wijziging van het collegebesluit aangezien het college „tegen de wens van een belangrijke minder heid binnen en buiten het col lege in, zijn politiek uitdagen de en polariserende besluiten wil doordrukken". Walenkamp wil van het college weten hoe het de meerkosten van deze extra vrije dag begrotings technisch denkt te verant woorden in een stad, die zich toch al in een niet al te rooskleurige financiële situatie bevindt 5TAD Telefooncel Drie jeugdige vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zondag de telefooncel op de hoek van de Hooigracht en de Ir. Driessenstraat vernield. Vervolgens vergrepen zij zich aan een aantal bloembakken in de Haarlemmer straat Hier werden zij in de kraag gevat door de Leidse politie. De drie jongens, twee 18-jarige en een 17-jarige Leidenaar zijn voor verhoor meegenomen naar het poli tiebureau en later weer heengezonden. Droomreis De familie Ruys op het Kennedy Space Center in Florida met een Nasa-employé in een origineel ruimtevaart-kostuum. Vermoeid maar zeer voldaan is Louise Ruys uit Leiden met haar familie begin vorige week teruggekeerd van een achtdaagse droomreis naar Floria (Verenigde Staten). De reis had Louise gewonnen in de Biotex-wedstrijd. De eer ste dagen van de reis voerden de familie Ruys naar Dis neyland. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Cape Canaveral. De reis werd afgesloten met een bezoek aan Miami Beach. Hier zag de familie Ruys shows met orca's, dolfijnen en zeeleeuwen tevens werd een tocht per Mis- sissipi-boot door de kanalen van Fort Lauderdale ge maakt. Burgemeester.K. Groten van Krefeld (midden) overhandigt burgemeester Vis (links) een vlag. LEIDEN De weergoden hebben niet kun nen verhinderen dat er genoegelijk werd uit gewisseld tussen Leiden en zusterstad Kre feld het afgelopen weekeinde. Krefelder poli tici, journalisten, ambtenaren en sportlieden waren erg tevreden over het helaas wat vochtige verloop van het geheel. De Duitse plaatselijke politici kregen een pro gramma voorgeschoteld waarvan het accent lag op de bestuurlijke aspecten. Zake als grondbeheer, gronduitgifte, woningbouw en re novatie namen daarin een vooraanstaande plaats in. Renovatie is voor de Duitse gasten een vrij uniek gegeven aangezien men in Duitsland door de Tweede Wereldoorlog wei nig verouderde woningbouw aantreft. In de druilerige Meren wijk werd zaterdag het archi tectonische „vlekkenpatroon" bewonderd en ook de oecumene in Kerkelijk Centrum De Regenboog (in Duitsland niet bestaand) werd met de nodige verbazing bekeken. Het Leidse college van b. en w. ontving alle Krefelders zaterdagmiddag in de Stadsgehoor zaal. Muzikaal ondersteund door een stijkje werden daar alle vriendschapsbanden nog eens extra strak aangehaald. Burgemeester K. Groten van Krefeld ontving uit handen van burgemeester Vis het Corneüs Joppensz-beeld- je, de Leidse „Oscar" die vorige week ook aan Wim Kan werd uitgereikt Burgemeester Vis werd de vlag van Krefeld aangeboden. Het culturele aspect werd zaterdag ook niet vergeten: in de Leidse Schouwburg kon de Duitse gasten en hun Leidse gastheren de kil le weersomstandigheden even uit hun hoofd zetten dankzij de zonnige voorstelling van het nationaal ballet uit Tahiti. Op zondag waren veel Krefelders getuige van een anderssoortig cultureel gebeuren: het op treden van het Pfarr Caciliën Chor St. Tho mas Morus uit Krefeld en het Leidse Alma Materkoor in de Petruskerk aan de Lammen- schansweg, een schoolvoorbeeld van totale culturele jumelage. Sportieve uitwisseling was in de meeste gevallen wel zo'n beetje de af sluiting van de jumelage: op zondagmiddag werd er in zwembad De Zijl een demonstra tieve polowedstrijd gehouden tussen LZ '68 en De Zijl/LGB. teken! teken] BEIDEN „In een verantwoorde ruimtelijke 3Q ïrdening, in relatie met de beperkte huisves- smogelijkheden die de universiteit in de iinnenstad heeft zou grotendeels voorzien spepoeten kunnen worden in een reëel te achten g. jaming van de huisvestingsbehoefte", aldus 5 pIe Leidse Universiteit in haar onlangs uitge brachte Huisvestingsplan 1979. „Op die ma- n' C0iier kan mogelijk vermeden worden dat een lerde geconcentreerde locatie dient te wor sen ontwikkeld met de daaraan verbonden ladelen voor onderwijs en onderzoek en kos-' ten van een nieuwe infrastructuur en derge lijke", aldus de universiteit, riet huisvestingsbeleid van de Leidse Universi- eit is gebaseerd op een voorlopig nog aan zienlijke groei van de vraag naar hoger on derwijs. De totale huisvestingsbehoefte wordt °9 55°jïeraamd op 302.000 vierkante meter, hetgeen ïen tekort aan huisvestingsmogelijkheden van la Procent betekent. De universiteit is van inening dat op korte termijn een aantal maat regelen moeten worden genomen teneinde de plannen te kunnen verwezenlijken. ;,In 1979 dient goedkeuring te worden verkre gen, van het plan voor de uitbreiding van het - sportcomplex. De aanleg daarvan dient vóór jnedio 1980 gereed te zijn. Om tijdig te kun- rien beginnen met een eerste fase van de s gni>ouw van het biologiecomplex en de aanleg 3q jvan proefvelden en collectietuin moet in 1979 te pPegonnen worden met de ontwikkeling van •lek. daarop gericht plan. In 1979 moet een be- QjJlissing worden genomen over de voor de rijksuniversiteit in het buitengebied beschik bare gronden. In 1979 moet aan dé hand van een op te stellen rapport een beslissing wor den genomen over de veiligheidsaspecten in de Leeuwenhoek. Zo spoedig mogelijk moet bekend zijn öf en hoe de gronden in het noordelijk deel van terrein 2300 (ten westen van de Rijksweg) verworven kunnen worden. In 1980 moet een besluit genomen worden over de herbestemming van de huidige Uni versiteitsbibliotheek en het Academiegebouw. Indien de Centrale Diensten niet in deze ge bouwen worden gehuisvest moet in de tweede helft van 1980 een besluit worden genomen over de definitieve huisvesting van deze dien sten. Te zijner tijd moet besloten worden over de prioriteitenstelling van de herhuisvesting en/of nieuwbouw voor de faculteit der Sociale Wetenschappen, de subfaculteit Natuurkunde (gedeeltelijk) en het Rijksherbarium. Bij voor keur in 1979, maar in ieder geval vóór medio 1980 zal een ruimtebehoefterekening worden opgesteld voor de pre-klinische en brugvakken van de faculteit der Geneeskunde. Zo snel mogelijk daarna, maar afhankelijk van de voortgang van de nieuwbouw van het Acade misch Ziekenhuis dient een beslissing te wor den genomen over de huisvesting van de fa culteit der Geneeskunde", aldus de opstellers van het huisvestingsplan. Gemeente „De nu voorgestelde plannen passen geheel in de geldende bestemmingsplannen van de ge meenten Leiden en Oegstgeest Deze plannen zijn sterk verouderd. Daarom dient zo snel mogelijk nadat het overleg over dit huisves tingsplan met de gemeentebesturen is afge rond te worden aangedrongen op herzienirig van de geldende plannen. Het is gewenst om zo spoedig met de gemeentebesturen afspra ken te maken over de planning van de te ne men stappen en over de onderlinge afstem ming van de bestemmingsplannen van de ge meente Leiden en van de gemeente Oegst geest. In het streekplan is niet het gehele ter rein ten westen van de Rijksweg 44 aangewe zen voor universitaire ontwikkelingen. Met name kan de aanduiding in de noordhoek: „voorkeurslocatie bedrijfsterrein" een belem mering zijn, in eerste instantie al voor de in richting van het voor dat gebied op te stellen bestemmingsplan. Overleg met het provinciale bestuur is daarom gewenst. Aan de hand van de in dit huisvestingsplan opgesomde feiten kan dan worden aangetoond dat bij een her ziening van het streekplan de aanduiding voor bedrijfsterrein dient te vervallen". Commissie De vaste commissie voor ruimtelijk beleid en bouwzaken heeft in een reactie aan het Colle ge van Bestuur van de Leidse Universiteit ge constateerd dat het nieuwe huisvestingsplan geen ingrijpende beleidswijziging betekent ten opzichte van eerdere plannen. „Het Huisves tingsplan 1979 wordt gepresenteerd als een discussiestuk. Het valt te betreuren dat een belangrijke gesprekspartner1 als de gemeente Leiden deze discussie tot nu toe niet, althans niet in positieve zin, heeft willen aangaan", al dus de commissie. Volgens de vaste commissie dienen in de discussie met de gemeente de navolgende zaken aan de orde te komen: „in het 'structuurplan voor de binnenstad heeft de gemeenteraad zich uitgesproken tegen vesti ging van enige centrale diensten in het gebied Rapenburg/Kaiserstraat. Deze uitspraak is niet in overeenstemming met de plannen van de universiteit. Bij de berekende ruimtebehoefte van de uni versiteit dient ook de claim ten behoeve van de Studentenhuisvesting te worden betrokken, voor zover te verwezenlijken binnen de ge meentegrenzen. De verkeersproblematiek dient ook onderdeel van de besprekingen te zijn. Gelet moet worden op de verkeersafwikkeling in de binnenstad en de verbindingslijnen tus sen de twee hoofdconcentraties (binnenstad en buitenterrein) onderling en met de (te realise ren) concentraties van studentenhuisvesting. Met name aan voorzieningen ten behoeve van het langzame verkeer en aan openbaar ver voer zal aandacht geschonken moeten worden. Juist in de binnenstad kan niet voorbij ge gaan worden aan de parkeerproblematiek die het gevolg is van de universitaire vestigingen. De discussie met het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen zal met name toegespitst moeten zijn op de spoedige oplossing van be staande huisvestingsknelpunten ten gevolge van veiligheidsproblemen en inefficiënte huis vestingssituaties", aldus de commissie. speeren 9e^ee'^e van gebouwen op hèt Doelenterrein, dat ten behoeve van de universiteit gesloopt is. Renoir

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3