Onbedreigde zege Depailler Te ruime afstelling machine, maar toch derde Lof voor Jan Lammers 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: isoleer uw huis. TWAALFDE IN GROTE PRIJS VAN SPANJE „BETERE AUTO EN ROUTINE HOUDEN HEM AF VAN GLANZENDE CARRIERE" Nürburgring Wolsink niet vooraan Rallyrijder overleden Middelburg vijftiende HARTOGSBEDE VERHOORD atletiek nxs Dubbele zege voor Koen Gijsbers W$f7 LÉIDSt COURANT MAANUHU3IMRHIL1979 PAGINA 'i,,:::... ia i Patrick Depailler wordt afgevlagd aan de finish. Net als een wielrenner maar hij rijdt wel wat harder laat hij het stuur los om rijn armen in de lucht (Van onze verslaggever) MADRID Jan Lammers glunderde van trots na afloop van zi|n vijfde Grand Prix In de Formule 1. Zaterdag had hij zich nog met de grootste moeite weten te kwalificeren en was met zijn tijd van 1,18,79 een seconde langzamer dan zijn ploeggenoot Ello de An- gelis en zelfs nog twee seconden langzamer dan de als vijftiende gekwalificeerde James Hunt Met weinig hoop op succes In de race had hij zich 's avonds door zijn sponsor Samson op een uit gebreid diner laten fêteren en ging bovendien anderhalf uur te laat naar bed. Tijdens de laatste training gistermorgen verliep al les zo mogelijk nog slechter dan de dagen ervoor, want al na een kwartier reed Jan Lammers de versnellingsbak van zijn Shadow DN 9 in puin en bij controle bleek bovendien dat zijn remmen het begeven hadden. Toch ging alles daarna perfect „Ja, het is ongelooflijk", vertelde een verbaasde Jan Lammers na afloop van de race, (.ik startte als laatste en had na de eerste bocht al zes rijders achter me. Ik had met starten geluk dat ik links de ruimte kreeg, toen er aan de rechterkant flink geduwd en gebotst werd. Even ging hét nog mis na zeven ronden, toen mijn nieuwe remmen te warm werden. Deze remmen moesten het ritme tussen verhitting en afkoeling nog vinden en dat dwong mij ertoe een paar ronden langzaamaan te doen. Maar daarna ging het uit stekend en werd ik twaalfde". Slechts twee keer verloor Jan Lammers terrein, doordat hij ver keerd schakelde. Voor de rest haalde hij alles uit zijn te langzame machine wat maar mogelijk was. Door zijn enorme conditietrainin gen raakte Lammers in deze race minder vermoeid dan de vorige jaren tijdens de Formule 3 races op hetzelfde circuit Jarama. Dick Voogd was namens de sponsor van Lammers in Madrid aanwezig en heeft er bij de baas van Shadow. Don Nicholls op aangedron gen wat meer vaart te zetten achter de constructie van een nieuwe wagen. Tenslotte een woord van lof van oud-wereldkampioen Jacky Stewart voor de 22-jarige Lammers. „Hij is een erg zekere rijder die on danks zijn gebrek aan ervaring in de klasse Formule 1 nooit een ander in gevaar brengt. Hij is een natuurtalent en slechts een bete re wagen en routine tussen de sterksten in de autowereld houden hem nog af van een glanzende carrière". Bemoedigende woorden voor Jan Lammers, die donderdag al gaat testrijden in België waar over twee weken de zesde Grote Prijs van dit jaar in Zolder wordt verreden. HERMANJANSEN *Qu3 lADRID De Fransman Patrick Depall- er heeft 9,steren ,n 2'ln Ligler JS 11 vei lemakkelljk de Grote Prijs van Spanje qewé lewonnen. De 34-Jarlge Formule-1 cou- ,et V( eur behaalde op Jarama dichtbij Madrid d|n tweede Grand Prlx-zege door van v itart tot finish onbedreigd - dank zij het @r°B i'tvallen van teamgenoot Lafitte - op l top te rijden. Alleen het gevecht om de roeve,erde P|aa,s uiteindelijk gewonnen juw.|loor wereldkampioen Mario Andrettl met alink !|ïn n,auwe Lotus 80 - kende een span- q n lend verloop. De grote verliezer was scht :errari> die na de tweede trainingsdag Vijf :ljn topplaatsen moest afstaan aan de G i .Iglers van Lafitte en Depailler en giste nd ren tenslotte met een vierde en een ze- itcJJ 'ende plaats in het eindklassement ge- loegen moest nemen. Jan Lammers, die tijdens de trainingen niets dan pech had daatsehad, reed een bijna vlekkeloze race in en had zijn twaalfde plaats met name te jsscl danken aan een zeer goede start. Niet minder dan tien van 24 rijders, die in de 5. eerste Europese Grand Prix van dit jaar van start gingen, haalden de eindstreep niet, doch niemand raakte ernstig ge wond. 3osm Frankrijk is met zeven coureurs het sterkst vertegenwoordigd in het veld van formule 1 coureurs en maar liefst vijf "Go! daarvan eindigden gisteren bij de beste veertien, van wie Patrick Depailler in zijn 84e Grand Prix bovendien voor de derde Franse zege van dit jaar zorgde. De Li- giers blijven verrassen. Op de tweede kwalificatiedag hadden Jacques Lafitte en Patrick Depailler met succes de pole-po- sitie veroverd op de rijders van Ferrari, die ook nog de Lotus 80 van Mario An- dretti tussen zich moesten dulden. De rij ders van Brabhar, Tyrrell, Renault wisten ook een goede startpositie te veroveren. Frans Stick (ATS) behaalde met zijn kwa lificatie banden een 21e startplaats voor Elio de Angelis, Hector Rebaque, en de laatstgeplaatste Jan Lammers. De op sensatie beluste Spanjaarden, die zich verspreid hadden over het terrein van het circuit Jarama, kregen direct na de start al waar voor hun geld, toen en kele rijders in de eerste bocht de baan verlieten. Onder hen bevond zich ook Jean Pierre Jarier, die toch nog vijfde zou worden. Toch hadden de liefhebbers van spanning beter voor de wedstrijd van hun Madrileense club Atletico tegen Bar celona en voor het stierengevecht in Ma drid kunnen kiezen, die op hetzelfde tijd stip plaatsvonden. Patrick Depailler nam namelijk de leiding en hoefde die amper te verdedigen. Zijn landgenoot Jaques Lafitte kon hem vijftien ronden lang vol gen en moest toen met motorpech de strijd staken. In de vierde ronde waren de toeschouwers bij de eerste bocht nog even opgeveerd toen de Renault van Jean Pierre Jaboullle naar de kant schoof en er een steekvlam zichtbaar was. Niets aan de hand, besliste de controlepost en de wagen werd weer aangeduwd. Bier Vlak na het uitvallen van Lafitte parkeer de Nelson Piquet zijn Alfa Romeo In het gras, waar deze veel gevaar opleverde voor de auto's die met volle snelheid het rechte stuk uitkwamen. De wagen van Piquet werd echter niet weggehaald en het feit dat de aanwezige guardia ce- vll blikjes bier aan de mond zette, deed de veiligheid van het circuit alle geweld aan. Na twintig ronden had Depailler zijn ach tervolgers van het eerste uur, Carlos Reutemann (Lotus), Jody Scheckter (Fer rari), Mario Andretti, Niki Lauda (Alfa Ro meo), Jarier en Pironi (Tyrrell) al op vijf tien seconden gezet en daar er voor hem noch achter hem wagens bleven hangen, kon hij zonder risico's te nemen de 75 ronden winnend afsluiten. Van het groepje achtervolgers reed voor al Niki Lauda een goede race. Dicht pas seerde hij Mario Andretti en na 58 ron den nam hij de derde plaats over van de Zuidafrikaan Jody Sheckter. Sheckter kreeg nog even hoop op die derde plaats toen Lauda's auto het begaf, maar werd tien ronden voor het einde ingehaald door Andretti. De Argentijn Carlos Reute mann handhaafde zijn tweede positie met grote voorsprong op de rest. De Cana dees Gilles Villeneuve - winnaar van de Grand Prix van Zuid-Afrika en Amerika dit jaar - was als gevolg van te laat rem men in de tweede en vierde ronde erg achterop geraakt en moest met een 7e plaats in het eindklassement genoegen nemen. Opvallend was de houding van James Hunt, die in zijn vroegtijdige uit schakeling een mogelijkheid zag het vliegtuig te halen. De 31-jarige Engels man was na de trainingen ook steeds di rect verdwenen om zich aan zijn lieve- lingssport squash te wijden. Gemakkelijke overwinningen bij het squash op tennis sers ais Roger Taylor en Manuel Santana hebben de plannen om na het racen een beroeps squash-speler te worden alleen nog maar versterkt. Door de resultaten van gisteren moet Gil les Villeneuve nu de eerste plaats delen met Patrick Depailler, Beide coureurs hebben elk twintig punten. Carlos Reute mann is met achttien punten naast Jac ques Lafitte op een derde plaats terecht gekomen en Jody Sheckter en Mario An dretti volgen met respectievelijk zestien en twaalf punten. HERMAN JANSEN Nürburgring De Nederlandse Formule 2-coureur Huub Ro- thengatter Is gisteren op de Nürnburgring In West-Dultsland als vijfde geëindigd. De race werd gewonnen door de Zwitser Mare Schurer. Twee de werd de Engelsman Brian Henton. De race, die onder wis selende weersomstandigheden werd gereden, telde mee voor het Europees kampioenschap. Bij de Internationale Elfelrennen op de Nürnburgring is Tolne Hezemans In de klasse boven 2000 cc als achtste geëindigd. Winnaar werd de Fransman Bob Wollek in 54.06.6 (gem. snelheid 177.2 km/uur), tweede de West duitser Klaus Ludwig in 54.16.6 en derde diens landgenoot Rolf Stommelen in 54.20.0. De tijd van Toine Hezeman was 56.49.1. Thouars Gerrit Wolsink is gisteren in de Grote Prijs van Frankrijk motorcross 500 cc, tellend voor het wereldkampi oenschap, zevende geworden in de eerste manche en acht ste In de tweede. Rond, die In de eerste manche negende werd, eindigde In de tweede op de vierde plaats. De Fransman Jean Pierre Bruno ze gevierde in de eerste rit, de tweede was voor de Amerikaan Lackey. WARSCHAU De Poolse rally coureur Jerzy Landsberg Is In de nacht van vrijdag op zater dag overleden. Landsberg bezweek aan de ver wondingen, die hij vorige week opliep bij een ongeluk tijdens de Poolse Crocusrally. Bij het ongeval werd zijn navigator Ja- nusz Szajng op slag gedood. SALZBURG De Naaldwijker Jack Middelburg, die na de trai ning een tiende startplaats in nam. kon niet verder dan een vijftiende plaats komen in de 500 cc-race. Zijn Suzuki stond wat al te ruim afgesteld en dat scheelde in topsnelheid nogal wat. p i 1 SALZBURG De bede van Wil Hartog werd verhoord. Aan de vooravond van de GP van Oostenrijk sprak de coureur uit Ab- bekerk de wens uit, dat het op de racedag droog mocht blijven. Zijn zelfvertrouwen was wankel en een nat wegdek zou die gemoedstoestand nog meer geweld aan doen. „Droog weer", sprak Hartog, „heb Ik nodig. Dan is er nog hoop op een goede klassering". Tot zaterdagnacht 3 uur leken de weergo den geen gevolg te willen geven aan de smeekbeden van Hartog. Regen en zelfs een tiental centimeters sneeuw vielen. Gis terochtend vroeg zag Wil Hartog zijn wen sen echter toch verhoord. Toen „de lange" na een onrustig nachtje slapen om half zes uit zijn bed stapte, scheen de zon. De op twee manieren te in terpreteren „neerslachtige" periode was voorbij. Het droeg weer was voor Wil ideaal om WK-puntën te scoren. Hij sloeg dubbel en dwars munt uit de gunstige situatie en reed zeer bekeken naar een derde plaats. Kenny Roberts, de Amerikaanse wereldkam pioen, en de Italiaanse durfal Virginio Ferra ri waren de enigen in het peloton, die voor Hartog niet waren bij te benen. De Ameri kaan bleek tenslotte slimmer dan de Italiaan en scoorde zijn eerste 15 punten voor het wereldkampioenschap. Hartog: „Roberts was vandaag niet te pak ken. Zijn Yamaha was te snel. Mijn. machine was niet al te best afgesteld voor dit soort weer. We hadden op regen gerekend en dat betekende een nogal „ruime" afstelling. Dat pakte nu verkeerd uit In „top" kon ik niet tegen Roberts op. Vooral op het laatst was het vrij hopeloos gesteld met de motor. De laatste tien ronden deed-ie er erg weinig meer aan. Meer dan een derde plaats zat er niet In. Diep in mijn hart had ik gehoopt op een plaatsje bij de eerste vijf, dus ik ben best tevreden". Verdeling Tevredenheid was er ook bij Hartog over de verdeling van de WK-punten. Kenny Ro berts, die in Venezuela, de eerste GP van dit seizoen, niet aan de start kon verschij nen, haalde op de Salzburgring de maxima le score van 15 binnen. Barry Sheene daarentegen, die er in Zuld-Amerika 15 achter zijn naam kreeg, bleef met lege handen. Het voorwiel van zijn Suzuki stond scheef in de voorvork en de daaruit voortvloeiende remproblemen dwongen Sheene genoegen te nemen met een twaalfde plaats, dus geen punten. Daardoor was er slechts één man die flink op Hartog en de rest van de kop groep uitliep en dat was Virginio Ferrari. Zijn twee tweede plaatsen leverden hem de leiderspositie op de WK-ranglijst op, met een score van 24 punten. Het was Ferrari die in de eerste, langzame, bocht van de door 70.000 toeschouwers om zoomde Salzburgring de leiding van de beste starter. Wil Hartog, afsnoepte. Hartog toonde al bij de start weinig last te hebben van de blessure aan zijn linkeronderarm. De ongelukkigste start was, uiteraard zou men kunnen zeggen, voor Boet van Duimen. Zijn derde startplaats bracht hem geen ge luk. Tijdens de opwarmronde sloeg een steentje de inlaatschijf stuk en Den Boet kon niet meer doen dan de machine de startstreep over duwen en zijn startgeld In casseren. Afstand Intussen hadden Ferrari, Roberts en Hartog afstand genomen van de rest van het veld. De eerste twee hadden meer vermogen dan de Nederlander, die dan ook snel op zeven seconden werd gereden. Achter do Nederlander volgden op tien seconden do Ier Herron en de Japanner Kawasald. Halverwege de koers, toen Hartog door een valpartij van Cecotto en Rolando gedwon gen was. even in te houden en meteen vijf seconden op de twee koplopers verloor, schakelde het Riemersmateam over op „heel houden". Vanaf dat moment liepen de latere winnaar Roberts en Ferrari steeds verder weg van Hartog. In de drie volgende GP's Hockenheim Imola en Jarama zal bepaald worden wie de renner van Suzuki zal worden, die de handschoen moet opnemen tegen Kenny Roberts. Als Roberts zijn geweldige vorm behoudt, zullen de krachten gebundeld die nen te worden om deze Yamaha-rijder van zijn tweede achtereenvolgende wereldtitel af te houden. Voorlopig lijkt het erop dat Fer rari Suzuki's eerste man wordt, die alle steun van de rest zal krijgen. Sheene en Hartog zullen echter alles geven om een dergelijke knechtenrol te ontlopen. John Volkers ioei Wil Hartog reed, dank zij het droge weer, naar de derde plaats in de GP van Oostenrijk. ichJi Roosendaal Koen Gijsbers (De Bataven) heeft gisteren bij de wedstrijden om de kampioenschap- Pi pen van de Nederlandse Katholieke Sportfederatie eule In Roosendaal een dubbele overwinning behaald. asvt1 Gijsbers liep de 400 meter in 48.5 seconden en won urwde 100 meter, overigens met een niet-toelaatbare rug- wind, in 10.8 seconden. Pieter Joosen (Sprint) sprong 7.14 meter ver en Eltjo Schutter (Nijmegen) ging met de polsstok over 4.40 meter. Tineke Kluft (Thor) was de snelste op de 800 meter met 2.12.3. Bij de meis jes was Ingrid Stoot (Sprint) nauwelijks langzamer: 2.13.3. Nijmegen werd eerste in het ploegenklassement bij de heren met 9838 punten, voor Hilland (Haarlem) met 9412, De Spartaan (Lisse) met 9180 en De Bata ven (Leiden) met 9177. Sprint beschikte bij de dames over de sterkste formatie met 8026 punten. De Spar taan werd tweede (7964) en Dem (Beverwijk) met 7917 punten derde.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11