Deense minderheid kan koers bepalen in Sleeswijk-Holstein Twintig-dage^, naar Mexico r BON- buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBi Politiek Partij Parlement Max van den Berg: zelfbewust van Groningen naar Amsterdam BUITENLAND/ BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 APRIL 1979 PAGINA 8 ZUINIG Toen wij afgelopen dinsdag, verkwikt door het achter ons liggende Paasreces, opnieuw de Tweede Kamer betraden, merkten wij het vrij wel meteen. Het ge bouw zag er van bin nen op bepaalde plaatsen opvallend somber uit. In de wirwar van gangen en halletjes wisselden lichte en donkere plekken elkaar, af als op een schilderij van Rembrandt. Bepaalde gangen bleken te zijn veranderd in duistere tunneltjes. Zou de Kamer werkelijk aan energiebesparing doen? Even navragen bij de afdeling voor lichting. „Kweeterniksvan klonk het uit de mond van een der voorlich tingsambtena- ressen. „Vraag maar even aan het hoofd van de technische dienst, de heer Brons". Een paar minuten la ter. „Dag heer Bróns. Laat u op gezag van Van Agt hier en daar de lichten uit of is het gewoon vergee tachtigheid?". „Neenee, zo ligt dat niet Het hoofd der diensten heeft vorige week een brief doen uitgaan aan al het Kamerpersoneel, met het verzoek, wat zui nig aan te doen met energie. Niet onnodig de lichten laten bran den op kamers waar niemand is en de verwarming niet te hoog zetten. U kent dat wel" „Maar die onverlichte stukjes gang dan „Ja kijk eens, dat is ieders eigen verant woordelijkheid. Als iemand denkt: dat licht kan hier op de gang eigenlijk wel uit, dan doet hij het licht uit Daar heeft de technische dienst niet de hand in. Maar het is natuur lijk wel meegenomen. Zo halen we die vijf procent besparing wel". Terug naar de voor lichting. Verbaasde reactie. ,Js er een circulaire uitgedeeld? Nou, dat is me dan geheel ontgaan. 'K ben ook pas ziek ge weest, trouwens. Maar in ieder geval bedankt voor de voorlichting". DUIT Gelezen in het blad „Bevrijding", tweewe kelijks partij-orgaan van de PSP: „De PSP-afdeling Maastricht doet ook een duit in het zakje ten behoeve van het nationale geschenk voor onze vorstin: Een openbare avond met aIs thema „Te gen de monarchie, voor een socialisti sche democratie" op 30 april. Plaats: KWJ-gebouw. Aan vang 20.00 uur. Na afloop een feest met natuurlijk veel „oran jebitter". HOI We hebben nog iets voor u van vóór het Paasreces. Een ge beurtenis die aan toont dat Kamerleden ook maar mensen zijn. De zwaarlijvige VVD-afgevaardigde Erica Verkerk-Terp stra, die wij nog ken nen uit de tijd van Ada Kok, is lid van de Kamercommissie voor Volksgezond heid. Nu kreeg deze commissie enige tijd voor Pasen een uit nodiging van de Ver enigde Naties, om v^n 17 tot en met 30 Mevrouw Verkerk - Terpstra april een rondreis te maken door verschil lende landen in het Verre Oosten, als daar onder meer zijn: India, Thailand, Korea en Japan. In die landen zou ken nis gemaakt kunnen worden met de aan pak van het bevol kingsvraagstuk al daar. Ook de com missie voor Ontwik kelingssamen werking kreeg een dergelijke uitnodiging en zo werd besloten, dat de reis gemaakt zou worden door een de legatie van negen personen, gerucru- teerd uit de twee commissies. Op zekere dag kwam daar de beslissing, wie er mee zouden gaan. En ziedaar: ook Erica Verkerk behoorde tot de uit verkorenen. In één der wandelgangen deelde de voorzitter van de commissie Volksgezondheid haar het besluit mee. En kele seconden later dreunde het Kamer gebouw op haar grondvesten, want Erica was zo enthou siast over haar uit verkiezing, dat ze van pure vreugde be gon te springen en luidkeels in twintig- voud het woord „hoi" aanhief. Huppelend begaf ze zich daarna naar het WD-secre- tariaat om anderen het nieuws van de verre reis deelachtig te maken. En tot ver in de omtrek was de echo van haar vreug de hoorbaar: hoihoi- hoihoihoihoihoi. DICK VAN RIET SCHOTEN (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Al ongeveer een jaar geleden, ver voor Ien van den Heuvel aankondigde dat zij het voorzitterschap van de PvdA op het congres van april 1979 zou neerleggen, kondigde de toenmalige Groningse wethouder drs. Max van den Berg aan, dat hij zich kandidaat zou stellen voor het partijvoorzitterschap. Deze wijze van optreden is tekenend voor de donderdagavond met grote meerderheid gekozen nieuwe voorzitter van de PvdA. Planmatig, zelfverzekerd heeft hij naar deze volgende stap in zijn carrière toegel eefd en sinds hij het wethouderschap van Groningen begin september 1978 neerlegde, heeft hij zich volledig éan de campagne voor de voorzittersverkiezing gewijd. In de afgelopen maanden is hij vele tientallen avonden ergens in het land geweest om de partijleden duidelijk te maken waarom juist hij voorzitter van de PvdA zou moeten worden. Wie is deze Max van den Berg? In de laatste weken is hij door velen voorgesteld als een individualist Een man, die door alles heen tracht zijn zin te krijgen. Tegenstanders noemde hem een soort Ayatollah, een tweede Ras poe tin. Hij zou een struikelblok zijn voor het teamwerk in het partijbestuur, een man die niet zou beseffen dat niet hij de eerste man is in de PvdA, maar de politieke leider Joop den Uyl. Een man die de Tweede Kamerfractie voor de voeten zou lopen en zou verhinderen dat de PvdA weer kan deelnemen aan een meerderheidskabinet Eerst de feiten. Max van den Berg werd in 1946 geboren in het vuurrode dorp Ammerstol. In Oldenzaal ging hij op school en in Groningen studeerde hij sociologie met als bijvak planologie. Al op 24-jarige leeftijd - een record - werd hij in 1970 na een forse interne strijd in de partij afdeling Groningen, raadslid en vervolgens PVDA KOOS „LASTIGE" VOORZITTER wethouder. Max van den Berg werd de verpersoonlijking van de locale meerderheidsstrategie van de partij van de arbeid. Krachtig betoogde hij dat het program van de PvdA het best door een links meerderheidscollege uitgevoerd zou kunnen worden. Met deze strategie opereerde hij bij de raadsverkiezingen van 1974. Als wethouder speciaal belast met ruimtelijke ordening bracht hij een nieuw elan in de aanpak van Gromngens stedebouwkundige problemen. In de PvdA kreeg hij ook grote bekendheid vanwege zijn lidmaatschap van het congrespresidium, een college vrouwen en mannen dat de zware, zeer gecompliceerde vergaderingen van partijcongres en partijraad moet leiden. Nadat hij zich vorig jaar september geheel voor de verkiezingscampagne voor het voorzitterschap had vrijgemaakt, ging hij de boer op met zijn ideeën over de partijorganisatie. Hij wierp zich op als „man van de basis", iemand die als partijvoorzitter forse prioriteit zal geven aan de inbreng van de partijafdelingen. Mogelijk onbewust, mogelijk bewust, slaagde hij erin het imago van de man van de basis over te brengen. Naar zijn mening is er te veel sprake van een eenrichtingsverkeer van het partijbureau aan de Amsterdamse Tesselschadestraat naar de afdelingen, die volgens Van den Berg zo worden overstroomd door papieren van het partijbureau, dat ze zelfs nauwelijks tot initiatieven komen. Hij speelde daarmee in op irritaties, die bij partij afdelingen leven. „De partij moet optreden als middelaar tussen kiezers en gekozenen", zei hij waar hij ook kwam. De besluitvorming moet verbeterd worden, er moet veel meer inspraak van de basis komen. Langzaam maar zeker slaagde Max van den Berg er in de steun van de meerderheid van de afdelingen te krijgen, mede als gevolg van de omstandigheid dat hij veel beter dan zijn belangrijkste tegenkandidaat voor het voorzitterschap, Wim Meijer, in slaagt zijn gedachten over te brengen. Hij beschikt over een warme, meeslepende en inspirerende voordracht. Nu Max van den Berg als partijvoorzitter gekozen is, komt de vraag op: wat zal hij gaan doen? Zal hij het beleid van deze grote partij gaan ombuigen? In de Amsterdamse RAI werd donderdagavond verwacht dat er wel een accentverschuiving zal komen, maar geen radicale ombuiging. Van den Berg is links, maar dat is Meijer ook. Een van de weinige zakelijke punten van verschil met Meijer is dat Van den Berg niet alleen bij kabinetsformaties vanuit een meerderheidsstrategie wil werken (dat wil Meijer ook), maar ook met een minimum program. Zonder meer een factor die kabinetsformaties kan PvdA-voorzitter Van den Berg. bemoeilijken. Maar men moet ook bedenken dat de fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Den Uyl, dè eerst verantwoordelijke man voor de politieke koers van de Partij van de Arbeid blijft en dat de partijvoorzitter geen alleenheerser is, maar leider van een team. „Een partijvoorzitter is geen halfgod", zei Ien van den Heuvel ons vorige week. En de grote politieke lijn van het partijbeleid wordt uiteindelijk bepaald door het congres. Met Max van den Berg in de voorzitterskamér in de Tesselschadestraat zal het er met gemakkelijker op worden en Den Uyl zal het moeilijk krijgen in de ongetwijfeld indringende discussies met de nieuwe partijvoorzitter, maar een „ruk naar links" zal er niet komen. Van den Berg zal nu eerst zijn ideeën voor de partij organisatie moeten waarmaken en dat is geen lichte taak in de 125.000 leden tellende PvdA. Veel zal ook afhangen van de mate waarin hij zou kunnen samenwerken met de fracties in de EersteenTweedeKamer.de partijsecretaris en de internationaal secretaris. Nee, een Ayatollah is Max van den Berg zeker niet. Wel iemand die weet wat hij wil en het zijn politieke vrienden en - in nog sterkere mate - tegenstanders erg moeilijk zou kunnen maken. In hoeverre Van den Berg's verkiezing de politieke verhoudingen in ons land zou compliceren, moet nog afgewacht worden. Van den Ëerg is er, dankzij de „basis", in geslaagd de top van de PvdA te bereiken. Hij heeft de tegenstand van tal van belangrijke figuren in de partij, die zich voor Meijer uitspraken, overwonnen. Den Uyl, Van Kemenade, Kombrink, Van der Louw, van den Doel en vele anderen hadden zich immers vóór Meijer's verkiezing uitgesproken. Het was bepaald geen wonder dat de in de grote zaal van de RAI vertegenwoordigde „basis" donderdagavond uitbundig juichte toen tegen elf uur de uitslag bekend gemaakt werd. EVERT MATHIES (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Politici in Bonn hebben nooit rust. Dat wordt niet zozeer veroorzaakt door hun drang tot ac tiviteit (al is deze bij de meesten van hen ongetwijfeld aanwezig) als- wel door het feit dat er telkens wel weer een of andere verkiezing in een deelstaat voor de deur staat die hen dwingt uit iedere gebeurtenis politieke munt te slaan. Het parle mentaire bedrijf in Bonn krijgt daardoor vaak iets koortsachtigs en krampachtigs: er is zelden tijd voor een rustige, zakelijke benadering van de problemen. Telkens weer wenden de regeringspartij en oppo sitie zich over de hoofden van de journalisten tot de kiezers in de be treffende deelstaat om te laten zien hóe goed zij het wel doen. Iets dergelijks was de laatste maan den- ook weer te bespeuren nu er zondag parlementsverkiezingen wor den gehouden in het noordelijkste land Sleeswijk-Holstein. Het algeme ne partijcongres van de CDU on langs in Kiel bijvoorbeeld zou onge twijfeld minder harmonisch zijn ver lopen, wanneer het er niet om was gegaan minister-president Stelten berg die voor de tweede keer zijn absolute meerderheid in deze deel staat moet verdedigen een hart on der de riem te steken. Het is name lijk niet uitgesloten dat de malaise waarin de oppositie in Bonn ver keert ongunstig uitwerkt op de steun die de CDU zondag in Slees- wijk-Holstein zal verkrijgen. Steltenberg legde in de verkiezings- strijd dan ook de nadruk op het feit dat het om de 'belangen van de deel staat, niet om die in Bonn gaat „Steltenberg - de beste man voor ons land", luidt dan ook de slogan van de CDU. De SPD daarentegen maakt gebruik van de populariteit die de huidige bondskanselier geniet onder het motto: „Kies op 29 april onze hervormingspolitiek. Dan heeft Helmut Schmidt het ook gemakkelij ker". De sociaal-democraten hebben met dit laatste helemaal ongelijk en in zoverre hebben de verkiezingen dan ook meer dan regionale betekenis. De bondsregering kan namelijk op dit moment geen echte grote hervor mingen doorvoeren, aangezien in de Bondsraad (de vertegenwoordiging van de deelstaten in Bonn die voor een groot aantal wetten zijn goed keuring moet geven) de door CDU en CSU geregeerde landen de meer derheid hebben. Dit nu zal verande ren wanneer SPD en FDP in Slees- wijk-Holstein samen de huidige meerderheid van de CDU en daar mee de macht in het parlement zou den overnemen. Vorör de verhoudin gen in de Bondsraad betekent dit dat er dan een evenwicht tussen SPD-FDP en CDU-CSU' stemmen ontstaat. Gezien de uitslag van vier jaar gele den is een dergelijke wisseling van de macht in Sleeswijk-Holstein zeker niet uitgesloten. De CDU kreeg toen 50,4 van de stemmen en daarmee slechts een meerderheid van één van de in totaal 73 zetels in de Landdag (het parlement) van Kiel. Wanneer men weet dat het kiezers- bestand in Sleeswijk-Holstein zeer sterk wisselt, is het makkelijk in te zien dat deze schrale machtsbasis best eens kan worden ondergraven. Een unieke situatie in de parlemen taire geschiedenis van West-Duits- land zou zich voordoen, wanneer CDU en SPD-FDP (die al tot een samengaan hebben besloten) elk 36 zetels zouden krijgen. Dan heeft één man, en dan nog wel de vertegen woordiger van een minderheid, de kans om te bepalen welke politieke koers de komende jaren in Slees wijk-Holstein zal worden gevolgd. In deze bijzondere positie komt moge lijk Karl-Otto Meyer te verkeren, de afgevaardigde van de circa 40.000 voormalige Denen die verenigd zijn in het Zuidsleeswijkse kiezersver- band (SSW). Voor een dergelijke minderheid (overigens de enige in de Bondsrepubliek) geldt niet de 5 procentsdrempel zoals voor de ande re partijen. Meyer, die tot nu toe een onopval lende rol in het parlement heeft ge speeld en voornamelijk de belangen van de Denen-met-Duits-paspoort vertegenwoordigde, is dan ook ineens een bekend man geworden om wiens gunsten wordt gedongen. Zelfs Helmut Schmidt heeft zijn op wachting bij hem gemaakt, wetende dat de Deen een uitgesproken voor keur voor de sociaal-democraten heeft. Maar Meyer zelf wil zich tevo ren niet vastleggen op zijn positie ingeval het tot een patstelling zou komen. Voor de uitslag is verder van belang welke aanhang de „groenen" mi lieubeschermers en kernenergiete genstanders op de Deen weten te krijgen. Met name na de bijna-ramp in Harrisburg hebben zij de wind nu in de zeilen gekregen en de laat ste opiniepeilingen voorspelden hen circa 4 1/2 pet van de stemmen, niet genoeg om een zetel in het parle ment te veroveren, maar genoeg om vooral de SPD en diens lijsttrekker Matthiessen schrik aan te jagen. Deze „weggegooide" stemmen zou den de sociaal-democraten namelijk net de gewenste meerderheid kun nen kosten. Mathiessen gooit dan ook zijn volle gewicht op het thema kernenergie, zegt dat de omstreden kerncentrale Brokdorf niet verder gebouwd mag worden (merkwaardig is ook de salto van Steltenberg die na de gebeurtenis in Harrisburg van de ene dag op de andere zijn troe telkind Brokdorf heeft laten vallen). Uw krant samen L met UNITRAVEL jj Mexico, het land van de tegenstellingen. Een land met een onvoorstelbare rijkdom aan overblijfselen van oude culturen. Een land met précolumbiaanse beschavingen. Een land van bergen en vulkanen, geklemd tussen twee oce anen. Maar ook een moderne wereld, waar naast tem pels en kathedralen zeer gedurfde futuristische bouwwerken zijn, waar brede autowegen de grond doorklieven en langs de kusten de mooi ste stranden en badplaat sen zijn, die men zich kan denken. Een land waar de oude gebruiken nog in ere wor den gehouden en waar de gastvrijheid legendarisch is. Dat is het tegenwoordige Mexico, waarheen van 18 september tot pn met 7 oktober 1979 deze twintig- daagse reis voert, die uw krant samen met UNI- TRAVEL organiseert. Het programma 18 september 1979: Ver trek per KLM Boeing 747 van Schiphol naar Mexi- co-City. Gelogeerd wordt in het Hotel del Prado. 19 september 1979: Ontbijt in het hotel. In de namiddag een uitgebreide stadsexcursie met bezoe ken aan het Zocalo, Nati onaal paleis, de kathe draal en het Chapultepec Park. Diner in hotel. 20 september 1979: Na het ontbijt een bezoek aan het wereldberoemde Antropologisch Museum. Tegen de middag terug naar het hotel. Rest van de dag vrij. 21 september 1979: Na het ontbijt naar het op 80 km ten noordoosten gele gen Teotihuacan, de stad der Goden. De ruïnes van deze stad worden be heerst door de Piramiden van Zon en Maan. Na de lunch wordt de basiliek van Guadelupe bezocht, waar in 1531 de Maagd Maria zou zijn versche nen. Terug naar Mexico- City. 22 september 1979: Na ontbijt een voorstelling van het in ons land zo bekende Ballet Folklorico de Mexico. Aansluitend op dit wervelend spekta kel wordt ingescheept voor een Fiësta Mexicana met Mariachis en tequila. Picknick-lunch aan boord, 's Avonds terug naar Me xico City. 23 september 1979: Na het ontbijt naar de préco lumbiaanse hoofdstad Tula. Behalve krijgers waren de bewoners ook grote bouwmeesters, ge tuige een reusachtige pi ramide. Na de lunch een bezoek aan het klooster van Tepozotlan. Terug naar Mexico-City. 24 september 1979: Na het ontbijt heeft mén een vrije dag voor het doen van inkopen of het ma ken van excursies op ei gen gelegenheid. 25 september 1979: Per vliegtuig van Mexico City naar Merida in Yucatan. Na aankomst in Hotel Cayre is de ochtend vrij. 's Middags een bezoek aan Uxmal om de bouw-" werken uit de hoogtijda gen van de Mayas te be wonderen. Na het diner in Uxmal wordt een klank- en lichtspel bijge woond, \vaar als het ware de Maya-cultuur herleeft. Terug naar het hotel in Merida. 26 september 1979: Na het ontbijt naar Chichen Itza, de hoofdstad van de Tolteken, die er monu menten in nieuwe stijl bouwden. Chichen Itza wordt beheerst door de grote piramide, het Castil lo, met aan vier zijden trappen van elk 91 tre den. Op de top staat het |is heiligdom: een troon irfn de vorm van een jaguarfe De lunch is in een nabijlv< gelegen restaurant, terwijjs 's avonds het diner wordts< gebruikt in het hotel ii» Merida. 27 september 1979: D^»c tocht wordt voortgezet1! met een vlucht naar Oaf 1 xaca. Het Hotel Mision deAc los Angeles heeft een bij-z' zonder fraai zwembad1 met gelegenheid om te^i zonnen en te luieren, 'a Middags een stadsrondlei|ei ding. 's Avonds diner inté hotel. ty 28 september 1979: Och-P tends na het ontbijt eerW bezoek aan Mitla met dd précolumbiaanse gebouP wen en paleizen, 's MidN dags vrij en 's avonds di|- ner in hotel. 29 september 1979: Nap het ontbijt volgt een beJC zoek aan Monte Alban; een groot deel van dezek bergtop is bedekt met pi-P- ramiden, heiligdommen enl paleizen. Hier werd eenT' belangrijke graftomber ontdekt, die te vergelijkend is met die van Toet-Anch-É* Amon. Lunch en diner in[F hotel, 's Middags ter vrijelte beschikking. p 30 september 1979: Na^ het ontbijt vertrekt hetrl vliegtuig van Oaxaca naar Acapulco, waar men totLj en met 3 oktober 1979" verblijft in een heerlijkl strandhotel op basis vanr] logies en ontbijt. 4 oktober 1979: Na het' ontbijt per luxe touring-^ car naar Taxco, het be-L kende zilverstadje metLj zijn smalle straatjes enL vele winkeltjes. DaarFL staat ook de beroemdet^ Santa Prisca kerk. Det lunch wordt gebruikt tus-L, sen Acapulco én Taxco. 'si' Middags rondleiding doorl Taxco. Rest van- de dag|r vrij. c 5 oktober 1979: Na hetl ontbijt gaat de tounngcartj dwars door het prachtige) land in de richting van| Mexico City. 's Middags vrij en 's avonds is er een afscheidsdiner in het ho-la tel del Prado. 6 oktober 1979: 's Mor gens na het ontbijt nog; de laatste inkopen, want" na de lunch wacht het' KLM-toestel voor de te-f J rugvlucht 1 7 oktober 1979: In de och-L' tend aankomst op Schip-r1 hol. Einde van de reis. r' L De reissom van de bijzon-r' der aantrekkelijke tour is P E 3735,- p.p. op basis van twee- persoonskamers. Toeslag 1-persoonskamer 450,-. Bij deze reissom is inbe grepen de recente verho- éi ging i.vjn. de stijging van de olieprijzen. Verdere wijzigingen in program ma, vluchtschema of prijsstijgingen voorbehou den. Inbegrepen zijn: - Vluchten per lijndien sten economy classe - Verblijf in hotel in ka mers met bad/douche en toilet. - Maaltijden als in pro- |n gramma opgenomen - Transfers en excursies als vermeld in program- - Diensten van reisleiding en van plaatselijke gidsen - Kosten van een visa voor Mexico. Niet inbegrepen: - Verzekeringen. Reisver zekering is verplicht: an nuleringsverzekering aan bevolen. Deze reis wordt uitge voerd onder de algemene voorwaarden van de ANVR. Minimum aantal deelnemers: 20. Inlichtingen en boekingen (telefonisch of door inzen den van bon) uitsluitend bij: UNITRAVEL, Piet 4 Heinplein 1, Den Haag, tel. 070-469699. Ik/Wij neem/nemen deel aan de 20-daagse reis naar Mexico. Naam: Naam:.. Naam: Naam: Adres: Postcode:Woonplaats: Telefoon: Ik wens een 1 - pers o ons kamer. (in te vullen door degenen die alleen reizen)

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8