Bestuurlijke plannen van Wiegel verderfelijk" Opsteltitels Mavo 3 en 4 vrij pittig Gevangeniswezen niet afbouwen; wel verbeteren t? rerijdeld Afscheid van dr. L. de Jong SYMPOSIUM BAJESMANIFESTATIE SWAPO-LEIDERS IN ARREST £i£dóc6ou/ui/nt Partij strategie Geen sacramenten voor hertrouwde gescheidenen Vrouwen in alle commissies van overheid J1Z9 INNENLAND/ BUITENLAND leidse courant ZATERDAG 28 APRIL 1979 PAGINA 7 S-personeel ereid tot orting op ilarissen RECHT Dc 26.000 per- leelsleden bij de Neder- idse Spoorwegen gaan on- voorbehoud de ambtena- itrend volgen in de korting de prijscompensatie en af- iping. Dat betekent een rting op de loonsverhoging 0,3 procent voor de lage [omens tot 0,7 procent >r de beter betaalden, vervoersbonden behouden h het recht voor om op dit sluit terug te komen indien NS-studie naar de moge- cheden voor een verbeterde rvroegde uittredingsrege- een compensatie voor regelmatig werk en de pro- >men rond de oudere werk- rier niet tot het gewehste lultaat leidt. De bonden wil- onder meer voor de cht- en weekeinddienst een rartier vrije tijd voor-ieder iverkt uur. kosten hiervoor en voor verbeterde VUT-regeling jrden volgens voorzitter C. in van de bedrijfsgroep oorwegen van de vervoers- nden FNV bij lange na niet dekt door de opbrengsten n de korting en de aftop- g. De bonden willen dat overheid een steentje bij aagt. Indien „Den Haag" artoe niet bereid is, levert NS-personeel geen cent 50.000 werknemers in de. jaardenzorg, eveneens md volgers, zullen zoals ge niet meedoen aan een rting na en aftopping. Zij iden dat ze niet dezelfde éde rechtspositie hebben als ibtenaren. "AO-gesprek 'hilips en Lkzo weer |Pgang DHOVEN De c.a.o.-ge- ikken bij Philips worden 2 mei hervat. Ze werden Ier opgeschort door de in- itriebonden FNV. Omdat lilips niet wilde praten i'er ^e invoering van de 35- re werkweek, industriebonden FNV heb- nu voorgesteld om de •kweek gemiddeld terug te ngen tot 39 uur. Als dat it zou kunnen door werke- jk een uur per week minder werken, moeten er meer •ije dagen komen, e industriebond FNV heb- ;n de directie van Akzo Ne- :rland voorgesteld op dins- ig 8 mei de draad van het lige weken geleden vastgelo- ?n c.a.o.-overleg weer op te jmen. Akzo heeft op dat lorstel nog niet geantwoord, ok de vereniging van hoger ersoneel bij Akzo heeft laten eten opnieuw rond de on- srhandelingstafel te willen lan zitten. lanslag in lamburg IÜNCHEN - De Westduitse olitie heeft een aanslag van irroristen op een schip in de »ven van Hamburg voorko- len, door de arrestatie van wee mannen bij de Oosten- ijks-Westduitse grens. De wee hadden in de auto een oeveelheid explosieven ver- irgen, en reisden op valse ipoorten. fa ondervraging door de po- V. tie van Munchen gaf het weetal toe een aanslag op schip in de zin te hebben' ïhad. Hun identiteit is nog liet bekend. Nieuwe vertaling lijbei r.k.-kerk VATICAANSTAD De loomskatholieke Kerk heeft isteren formeel een nieuwe fficiële Latijnse bijbeltekst D gebruik genomen, ter ver- anging van de bijbelverta- ing die in de vijfde eeuw is emaakt door de H. Hierony- ïe nieuwe versie, waaraan 13 laar is gewerkt door een Pau- 'ijke commissie, kreeg giste- i de officiële goedkeuring van Paus Johannes Paulus. 'olitieman reigert koninklijke pnderscheiding IPELDOORN - De heer W. an Tilborg, chef van de ray- nwerkplaats van de politie tchnische dienst van de ijkspolitie te Apeldoorn, ieft de aan hem toegekende remedaille verbonden aan Ie orde van Oranje-Nassau in oud om principiële redenen eweigerd. GEMEENTEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten is zeer teleurge steld over de slechts geringe verande ringen, die minister Wiegel heeft aan gebracht in de takenpakketten van de diverse overheidslagen in de plannen voor de bestuurlijke herindeling. Wie gel heeft de door hemzelf gewekte verwachtingen beschaamd, aldus de gemeenten. De minister handhaaft het verderfelij ke plan, aldus de gemeenten, om de gemeentebesturen zeer belangrijke ta ken en bevoegdheden te ontnemen. Men noemt de zorg voor de brand weer, het openbaar vervoer, de politie, de gezondheidszorg en de natuur- en landschapsbescherming. Minister Wiegel zei gistermiddag dat waarschijnlijk het eerste wetsontwerp over de provinciale herindeling betrek king zal hebben op Zuid Holland. In dat wetsontwerp zal voorgesteld wor den, een nieuwe provincie Rijnmond in te stellen. Andere wetsontwerpen van dezelfde strekking zullen mogelijk betrekking hebben op Twente en Eindhoven, waar men ook al ver is met de discussies over het nieuwe be stuurlijke bestel. Wiegel beklemtoonde, dat er geen sprake mag zijn van een vierde bestuurslaag op regionaal ni veau. Dat betekent dat de huidige pré gewesten weinig toekomstperspectief hebben. De gemeenschappelijke rege lingen zijn een zaak van de gemeen ten. Daarom moeten ze ook door de gemeenten gefinancierd worden. Prof. L. De jong op zijn afscheidsbijeenkomst temidden van zijn opvolger A.H. Paape (I) en minister Pais. AMSTERDAM In het Apollopaviljoen te Amster dam heeft de 65 jaar gewor den historicus dr. Lou de Jong gistermiddag afscheid genomen van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumenta tie, dat hij, sinds de oprich ting kort na de oorlog, 34 jaar als directeur heeft ge leid. Naar bekend zal hij ech ter als gepensioneerd ambte naar toch zijn levenswerk, de geschiedschrijving van Neder land tijdens de tweede we reldoorlog, voltooien. Minister Pais van Onderwijs bracht hem de dankbaarheid van .de regering over voor zijn werk, dat hij „kwalitatief en kwantitatief uniek" noem de. In zijn dankwoord zei de di recteur onder meer: „Weinig landen kennen het voorrecht een instituut te hebben dat zonder restricties toegang heeft tot alle bronnen en dat volledig vrij wordt gelaten in het wereldkundig maken van zijn bevindingen, zonder aan zien des persoons". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Geen afbouw, maar een zo ver mogelijke verbetering en hu manisering van het gevangeniswezen. Dat was over het algemeen de tendens op het gisteren in de Rotterdamse Eras- musuniversiteit gehouden symposium met als thema: de totale instituties. Het symposium werd georganiseerd in het kader van de „Bajesmanifestatie", die gedurende april, mei en juni in Rotter dam wordt gehouden. Onderdeel van het symposium was een soort „parlementaire enquête", waarbij door.leden van de Vaste Kamercommis sie van Justitie en van de Tweede Ka mer vragen werden gesteld aan justitiële deskundigen. Een aantal beleidsmensen, die eveneens waren uitgenodigd, liet het echter op het laatste moment afweten. Namens de Vaste commissie Justitie van de Tweede Kamer waren de heren Roe thof (PvdA) en Dijkman (CDA) van de partij. Volgens de heer Allewijn, voormalig di recteur van het Gevangeniswezen, is er in het huidige strafrechtelijke beleid te weinig zelfkritiek en te weinig ruimte voor nieuwe wegen. Hij hekelde tevens de uitbreiding van het aantal gevangenis plaatsen: „Uitbreiding houdt het gevaar in dat er een behoefte wordt gecreëerd, waardoor de rechter neigt tot snellere en strengere straffen. Het gevolg is een toe name van het aantal lange vrijheidsstraf fen". Het systeem van vrijheidsstraffen is naar de mening van W. Nagel, ex-hoogleraar criminologie, een noodzakelijk kwaad, waar men mee moet leren leven: „Wij moet wel streven naar decriminalisering streven, door een alternatief te vinden voor het straffen van kleine delicten en door een zinvolle grens te stellen aan de duur van zeer lange vrijheidsstraffen." Kritiek leverde het Tweede-Kamerlid Dijkman op het functioneren van de maatschappelijk werkers in gevangenis sen, die naar zijn mening onvoldoende functioneren. Hij achtte het wenselijk dat de opleiding van bewakingspersoneel in kwalitatief opzicht zou worden verbe terd. ROTTERDAM Be jaardenoorden, verzor gingstehuizen en in ster ke mate de gevangenis zijn zogenaamde institu ties, waar de persoon lijkheid van de „bewo ners" aangetast wordt. Het is veel humaner, mensen in eigen milieu te laten. Dit zei de socioloog prof. dr. J. A. van Doorn gisteren bij een studium generale in de Erasmusuniversiteit in Rotterdam bij de ope ning van de „bajesmani festatie". Het streven naar effi ciëntie veroorzaakt een gebrek aan persoonlijke contacten, aldus Van Doorn. Bejaarden wor den volgens hem opge borgen en de bemoeienis met hen is veelal bure aucratisch en deskundig, met als gevolg dat hun behandeling onpersoon lijk wordt. WINDHOEK Zuidwest-Afrikaanse veiligheidstroepen heb ben gisteren 39 leden van de binnenlandse vleugel van de zwarte nationalistische guerrillagroep gearresteerd om zo doende politiek geweld en intimidatie te voorkomen. De arrestaties werden verricht onder een wet die detentie zonder proces mogelijk maakt totdat vrijlating wordt opgedra gen door de gouverneur van Zuid west-Afrika, rechter M. T. Steyn. Eerder gisteren werd bekend gemaakt dat 22 guerrillastrijders van de buitenlandse vleugel van de Swapo in de laatste twee dagen om het leven zijn gebracht. Deze beweging die zijn basis heeft in Angola, strijdt al 13 jaar tegen het Zuidafri kaans bestuur in Namibië. De binnenlandse vleugel van de Swapo was tot nog toe getole reerd in het land, maar bronnen wisten eerder deze week al te melden dat er een verbod op de beweging zou komen. Under de gevangengenomen Swapo-leden bevinden zich ane j hoge functionarissen van deze organisatie. Van Lent .NEDERLANDS grootste politieke partij, de Partij van de Arbeid, heeft in deze dagen van. het congres aan den lijve ervaren tot welke, inconsequenties de interne partijdemocratie kan leiden. Het congres koos de Gro ninger Max van den Berg als voorzitter in een bestuur, waarin tegelijkertijd een aantal socialisten werd geko zen dat de nieuwe partijvoorzitter de laatste week te vuur en te zwaard had bestreden. Dat kan geen duide lijke keuze voor een te varen politieke koers genoemd worden. - OM die inconsequentie nog wat te accentueren heeft het congres gistermiddag, nog geen 24 uur na de ver kiezing van Van den Berg, een dikke streep gehaald door diens belangrijkste wens, namelijk het totstandb- rengen van „een minimum-programma dat door eventue le formatiepartners ongewijzigd overgenomen dient te worden. De combinatie van Van den Bergs verkiezing en het verwerpen van het minimum-programma kan evenmin een duidelijke keuze van het congres genoemd worden. De PvdA is op dit moment zeker geen benij denswaardige partij. Er moet in die gelederen nog heel wat rechtgepraat worden. MAAR temidden van al deze mist schemert toch een beeld van de Partij van de Arbeid, die hongert naar nieuwe regeringsmacht, die schoon genoeg heeft van het werkloos toezien in de oppositie, en die er realis tisch vanuit gaat dat regeringsmacht slechts te verkrij gen valt door met het CDA samen te werken. Boven dien ontstaat langzaamaan een beeld van een Partij van de Arbeid, die geleerd heeft van het fiasco van de kabinetsformatie van 1977, toen de PvdA door het als maar stellen van nieuwe eisen uiteindelijk het CDA in de armen van de WD dreef. Het opwerpen van nieuwe drempels om tot een coalitie te komen, is uitgebleven. Het zal niettemin bij een komende kabinetsformatie, die als het kabinet de rit uitzit en er is nog geen aanleiding te wensen dat dit niet het geval zou zijn pas in 1981 aanvangt, zeer moeilijk worden. Want voor het CDA is regeringssamenwerking met de WD nu de realiteit, en het zal vooreerst de verkiezingsuitslag moe ten zijn die het CDA \yeer zal doen denken aan een sa menwerking met de PvdA. En die PvdA is en blijft vrij onberekenbaar. Juist door de hierboven geschetste in consequente factoren kan er in de komende twee jaar in die partij nog van alles gebeuren. Als de PvdA zich zelf irr de regering terug wil zien, is het van groot be lang om in de komende periode intern de zaken te stroomlijnen. IN ITALIË ROME Italiaanse katholie ken die na een echtscheiding zijn hertrouwd, mogen voort-, aan niet meer biechten of de communie ontvangen. Wel mogen ze de eucharistievie ring bijwonen, terwijl ze ver der verplicht zijn hun kinde ren katholiek op te voeden. Dit besluit van de Italiaanse bisschoppen is bekend ge maakt door monseigneur P. Fiordelli, bisschop van Prato. Monseigneur Fiordelli is voorzitter van de Italiaanse bisschoppenconferentie. Hij zei dat het aantal kerke lijke huwelijken in Italië sinds 1973 is teruggelopen van 418.000 tot 348.000 per jaar, oftewel ongeveer 20 pro cent. Een groeiend aantal Ita liaanse echtparen volstaat met een burgerlijk huwelijk. Mon seigneur Fiordelli tekende hierbij aan dat hertrouwde gescheidenen niet worden ge ëxcommuniceerd. De kerk in Italië beschouwt hen als men sen die in concubinaat leven. 65rplussers niet meer in ziektewet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad is akkoord gegaan met een wetsvoorstel van staatssecretaris De Graaf van Sociale Za ken, dat beoogt boven 65-jarigen van de verzekering ingevol ge de Ziektewet uit te zonderen. Deze maatregel is al aange kondigd in Bestek '81. De regering is van mening, dat het in de huidige maatschap pelijke verhoudingen niet meer nodig is, dat mensen die 65 jaar of ouder zijn, verzekerd zijn ingevolge de Ziektewet en op grond daarvan een uitkering kunnen ontvangen, omdat voor verreweg het grootste deel van de bevolking de AOW en de aanvullende pensioenen in het inkomen voorzien. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG „Het dient een algemeen gehanteerd uit gangspunt te zijn, dat in elke commissie, respectievelijk ad viescollege vrouwen zitting hebben". Dat is de eerste van een reeks spelregels, die de staatssecretaris van CRM, mevrouw J.G. Kraayeveld- Wouters, gisteren in de mi nisterraad aan de orde stelde. aan alle ministers en staatsse cretarissen. waarin de Neder landse Vrouwenbond aan dacht vroeg voor de benoe ming van vrouwen i-n advies colleges en delegaties. Staats- x secretaris Kraayeveld heeft voorts een ^.zendingsreis" langs alle ministeries gemaakt om de departementen emanci- patie-minded te maken. Zij streeft ernaar, dat er op elk ministerie een centrale figuur komt voor het coördineren van zaken, die met emancipa tie te maken hebben. MAVO 4 en 3 hebben zich gisteren net als het VWO kunnen uitleven in een op stel. De HAVO-eindexamen- kandidaten hadden het wat taaier met het uitpluizen van een vrij droge, maar wel interessante en actuele tekst. In opsteltitels was er een grote verscheidenheid. Een van de opsteltitels bij MAVO 4 was „De reclame, de jeugd en jij". Aardig om eens wat mee te gaan zitten worstelen, denk je dan. Maar nauwelijks iemand heeft het aangedurfd. Beter in de markt lagen onderwer pen als rookverbod en het rollenspeL Steeds meer man nen werken binnenshuis en vrouwen buitenshuis. Zeer veel animo bleek er voor een titel als „De laatste les- dag". Daarbij kon een be schrijving worden gegeven over hoe de laatste lessen verlopen. Meestal wordt er dan een of andere stunt uit gehaald. Naast titels als „ja loers" en „live" (over mu ziek) was er ook aan de uit stervende walvissen gedacht, „Green Peace". als: „Sport doet je goed". Andere onderwerpen waren het vandalisme in trein en bus, waarbij een eigen bele ving de voorkeur verdiende. Interessant was ook een titel als: „Geld op zak" (je vindt dat je te weinig zakgeld krijgt, je probeert je ouders ervan te overtuigen dat zak geld noodzakelijk is). Een titel waarbij je je fanta sie kon laten gaan was „Binnen een jaar zal 'heel Nederland me kennen". Wei nigen zijn begonnen aan „De geschiedenis van mijn woonplaats". Een erg specia listisch onderwerp en de ar chieven heb je niet naast je tafeltje staan. Bij het VWO was er even eens een ruime keus met ge varieerde onderwerpen. De actualiteit was er met de on derwerpen over werkloos heid, een Verenigd Europa. Persoonlijker onderwerpen gingen over toekomstvisie, vriendschap, eigen leven, ge zag. Ook een tekst van Von del ontbrak niet. Aardig was een opdracht om wat te schrijven over of leerlingen inspraak hebben bij het benoemen van lera ren. De omschrijving bij en kele andere onderwerpen was wat kinderlijk en popu lair, zo in de trant van Wel ke toekomstverwachtingen houden jou bezig en doe je er wat aan. De HAVO mocht gisteren in de startblokken met een be schouwing van cultuur-filo sofische en sociale aard. Een tekstverklaring over: Arbeid als keuze (een bewerking naar P. Thocnes en afge drukt in Rekenschap van juni 1978). Een actueel on derwerp over de rol en de zin van de arbeid in onze samenleving. Jammer dat dit soort teksten stilistisch noga] droog en saai is en dat er alle „literariteit" uit is ver dwenen. De elf vragen waren duide lijk en concreet. Ze vielen uiteen in een min of meer letterlijk citaat en in vragen (drie stuks), waarin ge vraagd werd met eigen woorden weer te geven, wat de schrijver bedoeld heeft Vooral met dat laatste heb ben sommigen het moeilijk gehad.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7