Zilveren Auberge „De Kieviet" pronkt in het nieuw „Liever 10 verdachten vrij dan één onschuldig opgesloten" Hert ha: rustig en opvallend zindelijk Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uür kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. 'Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreien die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijy alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van J0.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 APRIL 1979 PAGINA 5 Een schaap met vijf poten, dat is de taakomschrijving, die de heer J. J. Flamman zelf van zijn functie als poli- tiefotograaf geeft. Een beroep dat op het eerste gezicht voor zich spreekt, maar bij nadere kennismaking bijzonder veelomvattend blijkt te zijn. Ruim 22 jaar heeft de heer Flamman dit werk bij het Wassenaarse politiekorps in zijn eentje gedaan. Momenteel houden vijf politiefunctionarissen zich met dezelfde werkzaamheden bezig. Naast het fotograferen van de stille ge- tuigen op de plaats van de misdaad, het I dagelijks ontwikkelen van de massale hoeveelheid foto's en het af en toe repa reren van fotocamera's vormden spore- nonderzoek en dactyloscopie (het identifi ceren van personen door middel van vin gerafdrukken) zijn voornaamste bezighe den. Tot juni van vorig jaar, toen een hartin farct hem velde. Dat is ook de reden dat hij op 1 mei aanstaande, de dienst op 61-jarige leeftijd als technisch hoofdamb tenaar vroegtijdig gaat verlaten. In ver band hiermee werd hem gistermiddag op het politiebureau aan de Hofcampweg een afscheidsreceptie aangeboden. Een uitpuilende ordner en een stapel fo to's vormen naast de kleurrijke toelich ting van de heer Flamman een illustratie van de vele criminele zaken, die zich in de loop der jaren in Wassenaar hebben voorgedaan en dié hij op de gevoelige plaat heeft vastgelegd. Steeds weer werd onzorgvuldigheid dieven en inbrekers, maar ook moordenaars noodlottig. Een afdruk van een schoen, een lakdeeltje of glas van een auto, of een vingerafdruk was over het algemeen voldoende voor een reconstructie van het gebeurde en het sluitend maken van het bewijs tegen een bepaalde verdachte. Enthousiast vertellend over zijn - inmid dels vroegere - werkzaamheden, kijkt hij .jif en toe olijk op, zijn ogen over zijn halve bril richtend op zijn toehoorder. „Het was leuk werk. Je boekte leuke re sultaten, maar toch was het soms bijzon der frustrerend als de dader door de rechter werd vrijgesproken, omdat het bewijs onvoldoende werd bevonden. Zoals in het geval van die inbreker, wiens vingerafdrukken werden gevonden op een raam van De Wittenburg. Hij voerde toen ,als excuus aan dat hij 's nachts langs was gekomen en het raam geopend had gevonden. Hij dacht er te gaan slapen en was naar binnen gegaan. Tot zijn schrik zag hij dat er was ingebroken en onmiddellijk verliet hij het pand weer. Met die smoes is hij vrijgesproken." De frustratie staat een glimlach echter niet in de weg. „Ik ga er maar van uit dat het beter is dat er tien verdachten vrij rondlopen, dan dat één mens onschuldig opgesloten zit" In de vingers Zijn opleiding tot politiefotograaf ontving de heer Flamman na de oorlog bij de Haagse politie van de heer A. Ringoir. „Die man had het in de vingers." Nog altijd ziet de heer Flamman een oplei ding in een grote stad als een voordeel. „Je weet tenminste overal van, ook al heb je het in een kleinere gèmeënte niet direct nodig." Ondanks de betrekkelijke rust in Wassenaar - vergeleken met de landelijk gemiddelde criminaliteit springt Wassenaar er gunstig uit - kende de heer Flamman nauwelijks rustige tijden. Naast zijn vele werkzaamheden is hij met commissaris G. J. Boven ook zeer nauw betrokken geweest bij de ontwik keling van het fotograferen van snelheid sovertreders. Wassenaar werkte ?ds eer ste gemeente in Nederland met zoge noemde „robot-fotografie". Later kwam daar de toepassing bij van infraroodfoto- grafie. In opdracht van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV) in Voorburg voerde hij fo tografie-experimenten met retro-reflecte- rende (de gele) kentekenplaten uit. Puzzelaar De heer Flamman heeft bijna veertig dienstjaren volbracht. Na enige tijd bij een electro-techriisch bedrijf gewerkt te hebben, kwam hij in februari 1941 bij de politie terecht. „Dat was de enige manier om niet bij de Duitse arbeidsinzet te moeten." In de kerstnacht van 1944 werd hij desalniettemin bij een razzia opge pakt en op transport gesteld naar Duits land. Iq Hannover werd hij ingedeeld bij de BB. Bij terugkomst in Nederland ging zijn wens in vervulling: hij werd inge deeld bij de Technische Recherche. Daar kon hij zijn hobby fotografie met zijn werk combineren. „Ik ben altijd een puz zelaar geweest, wat ook nodig is voor technisch werk. Bovendien... alles wat mechanise;i is, heeft mijn belangstelling." De lange ervaring als politiefotograaf - „politiefotografie is een bijkomstige zaak, dactyloscopisch en spooronderzoek is het voornaamste" - deed de heqr Flamman in de loop der jaren zijn werk makkelij ker verrichten, hij zag bepaalde facetten vlugger, „maar het bleef zoeken". Mooie leeftijd „Ik heb met veel plezier gewerkt Het is druk geweest Ik heb leuke en minder leuke dingen meegemaakt. Eenenzestig is een mooie leeftijd om er mee op te hou den." Een reis naar het stille eilandje Formentera, nabij Ibiza, op 10 mei staat het eerst op het programma, na zijn offi ciële pensionering. Aan bezigheden zal het hem in de komende tijd niet ontbre ken. Reizen, wandelen en natuurlijk foto graferen zijn enkele hobby's, waaraan hij zich met veel overtuiging wijdt. Op bijeenkomsten van de Nederlandse Vere niging van Stereofotografie toont hij zijn prestaties op het gebied van de driedi mensionale fotografie. De heer Flamman heeft geen problemen met het vullen van zijn vrije tijd. Een opmerking van de Fransman Daniél Auber lijkt op de heer Flamman van toepassing: „Het is verdelend oud te wor den, maar toch is het 't enige middel, dat men gevonden heeft om lang te le ven." Tom van Rijswijk LEIDEN Het Nieuw Leids Dierena siel kampt weer eens met een overbe zetting. Vooral bij de hondenafdeling is er geen plaatsje meer over. Beheer der Will Tiele is de mening toegedaan dat voornamelijk door het aanhou dend slechte weer, de mensen niet gauw geneigd zijn om naar het asiel te komen voor het uitzoeken van een hond of kat Het is bovendien niet al leen opvallend dat er weinig dieren worden afgehaald, maar ook dat er naar verhouding veel dieren worden gebracht die juist bezig zijn hun win tervacht voor een zomerpels te ruilen. Vooral bij de katten die naar het asiel gebracht worden komt dit veel voor. Beheerder Will Tiele vraagt zich wel eens af hoeveel procent van de ge brachte dieren om deze reden zijn af gestaan. Helaas, voor hem is er geen manier om daar nu eens achter te ko- Waar Tiele wel van overtuigd is, is dat Hertha, een bastaard herder, niet voor iets dergelijks in het asiel zit. Een goede maand geleden belde de ei genaar van Hertha het asiel iop met de vraag of hij zijn beide honden (herders) kon brengen, omdat hij we gens huiselijke omstandigheden, hier niet nader te noemen, zijn dieren on mogelijk langer bij zich kon' houden. Twee honden ineens vond Will Tiele echter wat veel omdat hij ook al be hoorlijk vol zat. De eigenaar v,an de honden kreeg van Tiele de raad om via particuliere wegen een nieuwe baas voor zijn honden -te zoeken. De man volgde deze raad op, en inder daad vond hij iemand die geïnteres seerd was. Het vervelende van het ge val was echter dat deze persoon maar een van de twee honden kon nemen wegens plaatsgebrek. Hertha had pech dat niet zij, maar haar kameraad de uitverkorene werd. Voor Hertha zou echter verder gezocht worden. Het ge luk had zich blijkbaar tegen hen ge keerd, want er was niemand in Her tha geïnteresseerd. In arren moede belde Hertha's baas Will Tiele weer op met de vraag of deze zijn hond dan zou willen nemen. Hierin stemde Tiele natuurlijk toe, ook wel wetend dat d«? man zijn uiter- POLITIEFOTOGRAAF VERVROEGD MET PENSIOEN De heer J. J. Flamman houdt zich intensief bezig met stereo-fotogra fie. ste best had gedaan om ook voor Her tha een nieuwe baas te vinden. Zo kwam het dat Hertha op 17 maart in het asiel belandde. Sindsdien is Her tha een van Tieles liefste honden ge- worden. Ze is in het hok opvallend rustig. Ze blaft bijna nooit, en als ze het doet is het om haar tijdelijke baas te begroeten. Het is duidelijk aan deze hond te zien dat ze altijd goed behan deld is. Ze toont geen spoor van angst, ook niet bij onverwachte bewe gingen, en is, ondanks haar vier jaren, nog bijzonder speels. Het spreekt van zelf dat Hertha goed met andere die ren overweg kan. Vroeger was ze niet anders gewend. Het ligt ook voor de hand, hoewel dat niet uitgeprobeerd is, dat ze goed met kinderen kan om gaan. In tegenstelling tot andere mid delgrote honden heeft Hertha weinig ruimte nodig, zodat ze ook op een flat goed zal aarden. Het uiterlijk van Hertha ziet er piek fijn uit. Ze heeft een mooie glanzende vacht in de bekende kleuren van de herder. Voor elk wat wils, want ook de kenmerkei van de rasechte bast aard zijn aanwezig. De kwieke fla- poortjes en de klassieke krulstaart. Voor een herder is ze iets te klein, haar hoogte bedraagt zo'n veertig cen timeter. Tot slot valt nog op te mer ken dat Hertha opvallend proper is. Andere honden willen nog wel eens door wat minder frisse zaken die in hun hok liggen, heen banjeren: Zo niet bij Hertha. Zij schijnt nooit te vergeten waar ze deze bepaalde zaken heeft neergelegd, en Will Tiele heeft haar er nooit op kunnen betrappen dat zij een „misstap" beging. Het is dan ook aan deze buitengewone zinde lijkheid te danken dat zij er zo keurig uitziet. De hond van de vorige week, Blacky het dwergpoedeltje, heeft helaas mee moeten delen in de algehele malaise die in het asiel momenteel heerst. Slechts een enkele reactie mocht zij slechts ontvangen. Blacky zou echter veel te veel alleen zijn als ze naar deze baas zou gaan, en dat is nu net iets waar dit dwergpoedeltje niet te gen kan. BART SPIJKER Het sfeervolle interieur waar van de culinaire hoogstandjes genoten kan worden. In het „weonpark" De Kievit in Wassenaar, waar de uiterlijke bekommernissen net zo onbekend zijn als destijds in de Hof van Eden, grijpt de lente om zich heen. Ook het oude. wordt er weer jong en op tal van ambassadeursresidenties krijgen de ontstoken feestelijkheden (daar is altijd wel het één en ander te doen) het aparte cachet van het voorjaar. Even jong eigenlijk nog is de Auberge De Kieviet, maar nu met zilver in het aureool als dat mogelijk was, want een aureool is van goud. De Auberge en de school in de buurt zijn de enige plaatsen in de woonwijk die hun naam, wellicht dankzij een administratieve dwaling, met een „e" extra schrijven: Kieviet. Wellicht daarom al is de Frans getinte herberg al apart; „parfait" is al bijna een sleutelwoord. Ooit zullen de kieviten het in deze omgeving voor het zeggen hebben gehad, nu gaat men er de straten op, de lanen in, omgeven door een waardige rust en een rustige waardigheid. Enfin, Auberge De Kieviet bestaat vandaag op de kop af vijfentwintig jaar. Nog even levendig en voorkomend, leidend en begeleidend, is Luigi Gandini, telg van een Italiaans geslacht van, naar ik mag aannemen, „gourmands". Hij nam in dat voorjaar van 1954 „De Kieviet" over, zonder zich te bekommeren over een juiste schrijfwijze. Vandaag staat zijn etablissement er als een frisse jonge deerne bij. Een .^spirituele" deerne van goeden huize dan wel te verstaan, want De Kieviet is qua interieur bijkans onherkenbaar geworden voor degenen die er een tijdje niet zijn neergestreken. Op een „aardse verhoging" is een herboren culinaire tempel der kostelijke ervaring gerealiseerd. De tuin er omheen is nog in aanleg, maar ook dat belooft een bijzonder plekje voor het verpozen te zullen worden. Luigi Gandini en zijn vrouw, madame Malou, van Ondanks haar vier jaren is Hertha nog bijzonder speels. Fransen bloede, die met een vriendelijke vleug a la Pays Bas de meest verstokte Nederlander op zijn gemak weet te stellen, staan hun gasten op te wachten. Als we nu de geschiedenis even op de voet volgen, beginnen we in het mobilisatiejaar 1916. Destijds was ter plaatse een theeschenkerij gevestigd met een kievit in haar blazoen, 's Zondags kwamen de vaste gasten er een steevaste neut innemen, anderen rustten er uit bij een wat degelijker verversing. Kortom, het was in die vrij gezapige tijden een pleisterplaats voor, zeg maar, de gegoede Haagse burgerij, die op de zondagse tochtjes met de paardenkoets graag aanlegde voor het sinds 's mensen heugenis bekend staande „versterken van de inwendige mens". Ook de „gele tram" heeft er ontelbare keren aangedaan, van 1923 tot 1961. Lujgi Gandini moest bij de machtsovername wel enkele dingen aanpassen. Zo werd de aloude theesalon tot restaurant omgetoverd en uit de paardenstal ontstond de tegenwoordige lounge. De heer Gandini kreeg het keukenvak in de vingers bij zijn oom in het Franse Cavalaire-sur-Mer. Luigi ging onverdroten verder en bekwaamde zich in hotels en restaurants in Zwitserland, Engeland, Frankrijk en België. Op de een of andere manier durfde hij het toch in het Holland van de boerenkool met spek, de stamppot en de dubbele boterham aan. Hij sloot zijn ogen voor de meest onverfijnde lagelandse eetgewoonten en werd bedrijfsleider bij restaurant De Beukenhof in Oegstgeest, dat hij schraagde met zijn kennis van de Franse keuken, een know how die hij later uitdroeg naar Wassenaar. Hier vestigde hij voorgoed zijn faam. Er was in '54, toen Luigi „De Kieviet" met hoop op zegen overnam, een habitué die per briefje liet weten, dat hij „weinig ingenomen was met de overschakeling van theeschenkerij naar hotel restaurant. En ik voorspel u, toch wel „relevant". Auberge De Kieviet sloot enige tijd geleden de deuren. Zie staan nu weer wijd open en men betreedt er een interieur dat de meest verwende restaurantbezoeker niet teleur zal stellen. Men kan er ook slapen. De hotelkamers, slechts zes in getal, ademen een heel aparte sfeer: van vrouwelijk rose tot iets mannelijker groen met sterkere motieven aan de muren en op het plafond. Elke kamer is anders, maar als gast zou je er willen blijven. Over ruim een maand is ook de tuin klaar, met nieuwe terassen en een kruidentuintje, een vijver met fontein en een stel „romantische hoekjes". Toen de Guide Michelin (een equivalent van Giscard d'Estaing zowat, in de zoveelste Franse Republiek) hier achter kwam, dook opnieuw een aangepaste kwalificatie op. De Auberge kreeg voor haar nieuwe ynterieur vier rode „couverts", wat zo ongeveer wilzeggen.dat die onverbeterlijke Fransen „De Kieviet" „aangenaam en luxueps van karakter" achtten. Op het moment kookt en braadt er de keuken aan een jubileummenu: 25 jaar Auberge en 25 jaar Gandini. Welk couvert men ook mag kiezen, men mag verwachten volkomen bevredigd uit het park te kunnen vertrekken, na een laatste koffie of cognac met feestelijk toebereide sigaar, die aangestoken wordt met een strookje cederhout en waarvan het mondstuk even in de veredelde wijn is gehouden. Wie dan nog een open oog heeft, kan kijken naar de specimina van exposities, die De Kieviet voortaan op gezette tijden aan een ieder wil voorschotelen. Begonnen werd (tot en met 18 mei) met een collectie van met de hand vervaardigde zilveren sier- en gebruiksvoorwerpen van de Rotterdamse kunstenaar Johan Poulisse. Als u gaat kijken, ziet u ongetwijfeld ook de geschilderde lenteboden van een aantal Wassenaarse scholieren. De oude theetuin De K qi Gandini. dat vanaf nu „De Kieviet" geen lang leven meer beschoren zal zijn". De habitué, waarschijnlijk aan de thee verslaafd, heeft geen gelijk gekregen. Maar na twee jaar leek het einde al gekomen. In april '56 legde een felle brand de Auberge geheel in de as. Gandini,.die nog steeds brandde van heilig vuur. had een jaar nodig voor de wederopbouw. Toen werd de hérberg als nieuw opgeleverd. De keuken werd uitgebreid en de zes hotelkamers werden voorzien van een modern comfort. De speurders van de niet te veronachtzamen Guide Michelin achtten het vier jaar later al verdiend; De Kieviet met een ster in hun kometenbaan op te nemen. Omtrent die tijd ook werd de waardige stulp van Gandini opgenomen in „Relais et Chateaux", een betrouwbare en gewijde keten van bijna driehonderd restaurants en hotels in drieëntwintig landen over de hele wereld. Al die vestigingen moesten voldoen aan hoge normen wat betreft keuken, comfort, gastvrijheid en rustige ligging en bovendien een persoonlijke begeleiding van de gast. „De Kieviet", die inmiddels geen windeieren heeft gelegd, ofschoon Luigi Gandini z'n „verhevenheid" geen moment uit het zakelijke oog verliest, is in die keten van „Relais et Chateaux" hoe onbeduidend dat voor or^, aardappeleters, ook mag wezen voor onze et voor de coup van Lui- vaderlandse eetgelegenheden slechts een zeer sobere plaats ingeruimd. In Nederland kent deze gerenommeerde schakel van lekkerbekken Slechts twee eetplaatsen: buiten Wassenaar is daar Beetsterzwaag met „Lauswolt", met een aangenaam oponthoud temidden der Friezen. Maar neem dan eens België: dertien gelukzalige nederzettingen; Luxemburg, twee Nederlandse provincies groot, met twee „relais"; Denemarken in de koelere sferen, vijf van die onderscheiden rustpunten. Het is om kriegel van te worden, maar de opsomming liegt er niet om. Eten en eten is twee. Daartoe mogen we toch wel besluiten. Bij de Auberge ik heb dit aan den mage mogen ervaren is eten alleen maar één. Je betaalt er voor een waardevolle adempauze „iets" meer dan bij een snackbar, maar je kunt er op terugkijken. En dat zegt heel wat. Terug naar de zilveren pleisterplaats De Kieviet, goed voor het verzorgen van een „innemend deel" van mensen die het „savoir vivre" niet willen ontberen. De Auberge maakt sinds '76 deel uit van de MAB Hotelgroep bv in Den Haag, die onder andere ook Hotel en Drugstore Babyion en het over enkele maanden te openen City Hotel Zoetërmeer onder haar berusting heeft Misschien weinig interessant voor de eters en genieters, maar

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5