JHerstel woonfunctie Noordvest zekergesteld Kurhaus Kort geding tegen flatverhuurders in Morskwartier [N ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN Identiteit Lanibrechts mog niet lduidelijk ir DRUKKE AFSCHEIDSRECEPTIE WETHOUDER MAZEE Bewoners ,,Schou blijven zich verzetten tegen huurverhogingen Energiebedrijf Rijnland Volksmuziek 9 ,Rustenborch en Van Wijckerslooth officieel geopend PAGijTAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 APRIL 1979 PAGINA 3 ERJ3; 18.00 18.25 18.50 (S 21.20 (S Laat i •O-Metti ctor. 23. 5-24.00 18.1 National IS) El, DAG IDEN De woonfunctie van de wijk oordvest (tussen Rijnsburgersingel, Ma- singel, Oude Herengracht, Oude Vest, ieuwe Beestenmarkt en het plantsoen ij Molen de Valk) zal in de toekomst 2|ersteld en bevorderd worden. Hiermee evenwel niet gezegd dat alle bedr ij- jen uit dit stukje Leidse binnenstad 1q, loeten verdwijnen. Met het bestem- tei ingsplan, waarvan gisteren het ont- 3.( erp verscheen, in de hand wil de ge- N eente strengere voorwaarden verbin- en aan toekomstige bedrijfsvestigingen, o zullen hinderveroorzakende bedrijven het gebied worden geweerd. Teneinde t gemengde karakter van wonen, wer den en winkelen zo veel mogelijk te ia andhaven, worden maxima gesteld aan et aantal te vestigen bedrijven. de toekomst zullen er naar schatting riehonderd woningen in het gebied leer worden gebouwd dan er nu zijn. [et streven is er op gericht zowel wonin gen voor één- ep tweepersoonshuishou dens als eengezinshuizen te realiseren. iS ovendien regelt het bestemmingsplan verdeling tussen gesubsidieerde en Tambu, NOS: vrije sector bouw voor de verschillende deelgebieden. Zo heeft het fabrieksterrein van Clos en Leembruggen aan de Langegracht een woonbestemming, met aan de zijde van de Langegracht hier en daar ruimte voor kantoren. Het bestemmingsplan doet een duidelijke uitspraak over de verdeling tussen gesubsidieerde bouw (90 procent waarvan 50 procent in de woningwets feer) en vrije sector bouw. Hiermee wil de gemeente voorkomen dat het fa brieksgebouw met de grond voor een on waarschijnlijk hoog bedróg wordt ver kocht aan een projectontwikkelaar. Het eerste woningbouwplan dat in Noordvest wordt gerealiseerd is waar schijnlijk dat van Kavel b.v. op het ter rein van de voormalige Leidse Broodfa briek aan de Nieuwe Mare. Na wat strubbelingen over de vraag wat Kavél wel en met op het terrein zou mogen bouwen, is de ontwikkelingsmaatschappij uiteindelijk tot overeenstemming met de gemeente gekomen. Waarschijnlijk dit jaar kan reeds worden begonnen met de bouw van naar schatting vijftig wonin gen. Voorts zijn er nog wat woningbouwplan nen van particulieren in behandeling voor het gebied op de hoek van de Oude Singel en de Houtmarkt op de hoek van de Oude Singel en de Nieuwe Mare en aan de Oude Singel en de Baatstraat. Het laatste plan is wat onzeker gewor den, nu het daar gevestigde bedrijf heeft afgezien van een nieuwe vestiging in de Meren wijk. Het bedrijf is naar Alphen aan den Rijn verhuisd en wil aan de Oude Singel waarschijnlijk de huidige panden als dependance aanhouden. De gemeente wil op korte termijn gaan bou wen op de hoek van de Langegracht en de Pelikaanstraat, op het terrein van de afgebrande machinefabriek. Ook hier zullen, wanneer het rijk daar subsidie voor verleent veel woningwetwoningen en premiekoopwoningen worden ge bouwd. Een aantal in de wijk gevestigde bedrij ven wordt in het bestemmingsplan als minder wenselijk bestempeld. Dit is on der meer Backer en Co aan de 'Derde Binnenvestgracht. Het plan geeft voor dit terrein een woningbestemming aan. De caramel- en bakkerij grond:-.tof fenfabriek krijgt hierdoor geen uitbreidingsmogelijk heden meer, wat overigens niet betekent dat hij van vandaag op morgen weg moet zijn uit de wijk. De twee chemi sche fabrieken, aan de Langegracht en de Lammermarkt zullen waarschijnlijk bij de uitvoering van een te ontwerpen verbeteringsplan van de wijk wel worden verplaatst. Dit geldt ook voor het galva nisch bedrijf aan de Noorderstraat en de< herstelinrichting radiatoren en de auto- plaatwerkerij, beide aan de Lange Scheistraat. a verplaatsing van deze bedrijven, zal Je grond een bedrijfsbestemming hou den. Hier zullen meer milieuvriendelijke bedrijven zich kunnen vestigen. Het com plex van Ice-Atibu aan de Lammermarkt "behoudt zijn oorspronkelijke bestem ming, evenals het Mijnders-complex aan de Langegracht. Het bestemmingsplan maakt hiermee een eventuele vestiging van Digros voorgoed onmogelijk. Het ontwerp-plan voorziet niet in een uit breiding van het winkelbestand in Noordvest. De winkels zijn langs de Nieuwe Beestemarkt geconcentreerd ge dacht Verspreide winkels zijn toegestaan langs de Korte Mare, de Lammermarkt en de Lange Scheistraat. Ten aanzien van het aantal horeca-vesti- gingen wordt in het ontwerp-plan opge merkt dat dat er niet meer dan vijf mo gen zijn. Tevens schept het plan ruimte voor de vestiging van een dancing of een nachtclub in de wijk. Hieraan wordt wel de voorwaarde verbonden dat het een etablissement moet zijn dat elders uit de binnenstad verplaatst moet worden. Het voormalige Katholiek Militair tehuis op de hoek van de Mare en de Oude Singel wordt ingericht als sociëteit voor de jongste Leidse studentenvereniging „Quintus" Valkpl; an Dit jaar nog denkt de gemeente te begin nen met de realisering van de omleiding bij molen De Valk. Voor de zomer wordt de toezegging van subsidie voor het plan van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat verwacht. De Molenwerf zal dan worden ingericht als een loop-fiets-gebied met veel groenvoorzieningen als logisch gevolg van de wandelroute langs de sin gel die vanaf de Warmonderbrug wordt aangelegd, en die in de toekomst tot aan de Morspoort moet gaan lopen. Tussen het rekencentrum en het Stadsbouwhuis is in het ontwerp-plan een fiets-loopbrug over de singel geprojecteerd. De Verversbrug wordt verbreed tot 13 meter. De gemeenteraad is inmiddels al akkoord gegaan met de afsluiting van de Haven. Het verkeer dat van de Lange gracht de stad uit wil, zal dan ook in de toekomst naar de Herensingel worden geleid. De Herenpoortsbrug moet daartoe eveneens aanzienlijk worden verbreed. Inspraak Woensdag 2 mei kunnen de bewoners van Noordwest hun zegje over het ont werp-plan doen. Al eerder heeft het wijkcomité laten weten niet met de ge meente te willen praten. Het comité vindt dat het te weinig inspraak in het maken van het bestemmingsplan heeft gehad. De vergadering, die om acht uur begint, wordt gehouden in het Stads bouwhuis aan de Langegracht. e O 10.00 'n Zo Or 13.45 16.55 3Mi Echo operel Op Vle pecialite e" Hoto eiden Teneinde de ver- Lp f enking van vervlakking, ertrossing en dépolitisering e vermijden, afficheren som- lige cabarets en cabaretiers ta un geëngageerdheid, hun po- VERB stellingname, hun ge- dromen rek aan gemakzucht en hun Kerke fkeer van commercie en ma- 50 De a en deze tot inzet van hun irogramma. Jaap vah lerwe is de grote voorloper an deze neiging en Frits .ambrechts, samen met Wim '^an de Meeberg en Beatrijs iluyter, toonde zich gistera- ond in de Schouwburg een oede volgeling, ur gesi .ambrechts en de zijnen zijn 10 Thuis r niet Cp uit de toeschouwer 5^ behagen door te vleien. Zij ijn op zoek naar een eigen Önd dentiteit, een eigen stem die egel vaiüet noodzakelijk hoeft aan te ®n luiten bij wat goed in narkt ligt Ik ge,oof dat lie eigen identiteit niet geheel wel n al gevonden hebben de rug 0iets is ook een kwestie ersoonlijkheid en eigen visie -, maar hun poging is sym- »athiek. Te meer daar Sldy- ler, Van de Meeberg en Lam- nihrechts de toeschouwer, on- Ko de8anks hun maatschappelijke jetrokkeriheid, nu ook weer iet een onplezierige avond 11.Öirillen bezorgen. Maar mis- VA%rhien is dat juist het zwakke van „Ieder voor zich", Hitt KRO: fat "et programma nergens /erkelijk shockeert, nooit :hrijnt, geen inzichten geeft u Q|ie al niet bekend zijn. *9.00 pehalve dan in het zeker ont kende, eerste nummer na |le pauze waarin Lambrechts speelt die slechts ra- (io en teevee als aanspraak ?ft. Die zadelen de man op iet de ellende van heel de irdkloot zonder met hem laa rover in gesprek te willen (aan. De 20e eeuwse mens loet de overdosis informatie De scheidende wethouder kreeg vele handen te SASSENHEIM Tijdens een drukbe zochte receptie heeft wethouder Mazee afscheid genomen als bestuurder van de gemeente Sassenheim. Ruim twaalf jaar heeft de heer Mazee het wethouderschap vervuld. Om - gezondheidsredenen moet hij afhaken. Voor de receptie was een besloten bij eenkomst, waar de scheidende wethouder op hartelijke wijze werd toegesproken dopr gemeentesecretaris Berntzen, die hem namens het voltallige gemeenteper- soneel een gravure aanbood. Op de receptie sprak burgemeester Kret namens alle raadsleden. Hij oyerhandig- de mevrouw Mazee eén plant en haar echtgenoot een wijnrek met de nodige flessen. De heer Slagman, chef Sociale Zaken, dankte de heer Mazee voor al het werk dat deze in de vele organisaties en commissies op het gebied van welzijns zorg heeft verricht. Vervolgens was er voor de vele vrienden en bekenden van de heer Mazee en zijn echtgenote gele genheid het echtpaar persoonlijk het al lerbeste toe te wensen. BESTUUR SPANT PROEFPROCES AAN 99 LEIDEN De strijd van de bewoners van de verzorgings flat „Schouwenhove" in het Morskwartier tegen de huur verhogingen van april 1978 en januari 1979 duurt onver minderd voort. De stichting Zomerland Leiden, de beheer ster van de flat, heeft een proefproces aangespannen te gen twee bewoners. Waar schijnlijk zal de zaak in mei voorkomen. Gisterochtend riep de voorzit ter van de bewonerscommis sie, de heer de Nuboer, de bewoners van „Schouwenho ve" op de huurverhoging van 1 januari van dit jaar niet te betalen, of wanneer men dat wel doet, hier in ieder geval de schriftelijke voorwaarde aan te verbinden dat bij een latere definitieve vaststelling het eventueel veel betaalde bedrag zal worden terugge stort Naar schatting de. helft van de bewoners van de ver zorgingsflat betaalt de hun aangezegde huurverhoging nog niet. De bewoners beroepen zich op een beperking, die in het huurcontract aan de huurver hogingen is gesteld. Het be stuur hangt het proefproces op aan de volgende clausule in het contract: „Alle kosten en vergoedingen kunnen door ons te allen tijde worden ver hoogd, indien de stijging van lonen en prijzen ons daartoe noopt". Teneinde een advocaat in de arm te kunnen nemen om de zaak van de bewoners in het proefproces te bepleiten, is aan de bewoners een bedrag van vijftig gulden gevraagd. Ongeveer de helft van de be woners heeft zijn bijdrage ge stort. Als reden dat hij geen beroep op het bureau voor rechtshulp had gedaan gaf de heer Nubor, een van de ge daagden, op, dat hij ver wachtte dat een van de twee partijen het wel hoger op zal gaan zoeken. Onze kantoren in Leiden en Ter Aar zullen op 1 mei a.s. gesloten zijn. De Directie. Energiebedrijf Rijnland muz. f Opera f Conct IDAf ie hij krijgt, alleen ibrechts' „Zuid-Afrika-pot- jx>urri" was puntig; zijn poli- tieke conference als schoon- (sT^aker van de Tweede Kamer met trappig, maar niet scherp ge- Drt. 9 0ï>oeg. De twee liederen die iam DaTan de Meeberg zong, klon- fd'ik -ren oprecht, maar iets te ana /Jmotioneel. Het lied over om kehonnoroe, waarmee het deel eens lïoor de pauze werd afgesto len, vond ik te weinig subtiel. De inzet leek me gisteravond voortreffelijk. Het in beschei den getale opgekomen, maar lukweriardig reagerende publiek, Nwsjoonde zich na afloop niet on- oc ufJevreden. Nws.1 PAUL VAN DER PLANK Nws.j .05 *2°36 Klass ?el 2 oek. N idag. voor basis - cholen 9.( d'Ai 11.00 iASSENHEIM Gisteren verden er in „Ontmoeting" e laatste school concerten ge- 'erandf even die deel uitmaken van 3. Dei e vijf culturele dagen, die Ie laatste vier jaar voor de 0 loogste klassen van de basis- cholen, iir het winterseizoen vorden gehouden. De laatste wee jaar zijn het alle zeven wens ,as'ssch0'en' waarvoor door 'n h m nusici van o.a. het Residen- Aansl. ie- en Concertgebouworkest, Het I n bekende voordrachtskun- 02 R tenaars wordt opgetreden. werd afgelopen wintersei- 12,0 :oen opgetreden voor het jeu- publiek, dat enthousiast is 'oor deze vorm van lesgeven, loor Otto Sterman met Suri- laamse verhalen, en door Tob de Bordes met sprookjes 'an Andersen (w.o. een tijd- lexpressie en dia's). Als musi- :i traden op Sara Strumphler, larp, met Henk Vos, dwarsfl- lit. Hans Woudenberg, cello, Ti net Peter Hanse, piano. Gis teren traden Denise Constan- inescu, piano en zang en j lans Vleeshouwer, klarinet, lerders- en panfluit op. LEIDEN Bewoners van het Morskwartier overwegen een kort geding aan te span nen tegen de verhuurders van flats in die wijk; verze keringsmaatschappij ENNIA, woningbouwvereniging „De Goede Woning" en de Leidse Woning Stichting. Hiermee willen zij voorkomen dat zij worden gedwongen kabeltele visie te nemen. De protesterende bewoners hebben zich verenigd in een vereniging „Kabel Netjes". Zij verzetten zich tegen het standpunt van de verhuurders dat wanneer de meerderheid van de bewoners in een flat kabeltelevisie wil, deze ook zal moeten worden aangelegd. Hierdoor worden bewoners die geen kabeltelevisie willen, geheel verstoken van enige ontvangst. aan de weigeraars door de Via een kort geding wil de verhuurders geen contract vereniging „Kabel Netjes" een breuk wordt gepleegd. In het uitspraak aan de rechter ont- contract wordt namelijk niets lokken over de vraag of door gesteld over kabeltelevisie, het ontzeggen van ontvangst maar wel over de verplichting van de verhuurder om aan de huurder goede ontvangst van radio en televisie te verschaf fen. „Wij willen dit gewoon zo houden, de oude service voor de oude prijs", aldus een ac tievoerder. advertentie. Parel aan Nederlands witte kustlijn. Markant silhouet in renaissance aan het Noordzee strand. Voornaam Haags karakter dat de badplaats Scheveningen zijn inter nationale allure geeft. Met een eeuw geschiedenis en een gastenboek dat wordt gesierd met namen van groot industriëlen, kunstenaars en filmsterren, politici en tal van vorsten die het tot zomerverblijf uitverkozen. Dat Kurhaus schittert opnieuw als het in aanwezigheid van H.KÜ. Prinses Beatrix op 8 mei a.s. voor een nieuw glorieus tijdperk wordt opengesteld. Ter gelegenheid van die feestelijke gebeurtenis verschijnt het fraai gebonden boek Kurhaus baken van Scheveningen Het boeiende relaas van zijn lange en rijke geschiedenis, verlucht met reproducties van unieke foto's en geschriften. Het boek meet 28 x 22 cm en u kunt het nü bestellen door f22,50 over te maken op giro 550401 van A. Sijthoff B.V., Den Haag. (Inlichtingen: telefoon 9945 76). Dan hebt u het de tweede week van mei in huis. Vanaf 15 mei verkrijgbaar bij de erkende boekhandel. 99 99 OEGSTGEEST „Ach, de eerste steen is nooit de éér ste en de eerste paal is ook nooit de éérste, laten wij dus maar écht feest vieren" antwoordde gistermiddag de algemeen voorzitter van de r.k. Leidse bejaardencentra en verpleeghuizen, de heer S. Menken, op een vraag van bisschop Simonis van Rotterdam over de ingebruikstel ling van een enorm complex te Oegstgeest. Een complex dat in feite al enkele jaren funktioneert Maar kennelijk toch een ontwikkeling moest doormaken voordat het of ficiële uur was aangebroken. Kerkelijk werd het feest ingezet met een plechtige H. Mis in de Willibrorduskerk aan de Leidse Buurt. Celebrant was de bisschop van Rotterdam, mgr. Simonis en aan de liturgie werd medewerking verleend door het zangkoor van de Hartebrug. Rond vier uur ging men zich met wat meer wereldlijke zaken bezig houden. Wethouder J. J. Thom sprak lovende woorden over het puur menselijke gebeuren in „Van Wijckerslooth" en „Rustenborch". Ook burgemeester Vis van Leiden sprak zijn beste wensen uit gevolgd door de heer Van Buèl, voorzitter van de bewo nerscommissie. Deze bood in hartelijke bewoordingen, na mens de bewoners (zie foto) een „kerkbel" aan waarop duidelijk te lezen staat bij welke gelegenheid en namens wie de klok is overhandigd. Zorgt de bewonerscommissie er voor de welzijns- en de stoffelijke problemen op te lossen, er is daarnaast nog een ontspanningscommissie die ondermeer het recreatieve in de centra op touw zet. En daar was voor kort de heer Arts voorzitter van. Gis^ teren verrichtte hij in die hoedanigheid nog een officiële daad door een prachtige maquette van het complex aan te bieden, waaraan door de gebroeders Fleur vele uren zijn besteed. Een maquette met een heuse fontein. Daarna volgde eeh geanimeerde receptie met vele bezoe kers uit sociale, welzijns, gemeentelijke en verzorgende kringen. Het bestuur van de r.k. Centra schudde ontelba re handen en ontving even zovele bloemstukken. Zelfs de bijna 102-jarige mevrouw De Bruin kwam nog „even langs". De heer Menken dankte na afloop van de recep tie allen en in het bijzonder de gemeentebesturen van Leiden en Oegstgeest voor de destijds verleende kredie ten om de twee centra te realiseren. De heer Van Buèl toont de namens de bewonerscom missie nog aan te bieden k^'kklnk

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3