Zs&Ssagsassr Voor vriendinnen en goede kennissen is Juliana altijd Ju gebleven APRIL Samen met ma en pa op de foto. „Zelf komisch aangelegd, heeft prins Hendrik altijd bijzonder veel genoegen in de guitigheden van zijn Juliana". DEN HAAG ..Er kwam een prins uit den vreemde. Niet in een karos,bespan nen met zes paarden, maar in een moderne two-seater van wel zestig paardekrach- ten, door zijn eigen gespier de sporthanden bestuurd". Jawel, dit potsierlijke proza is uit een pen gewrongen teneinde te beschrijven hoe prins Bemhard in een beige Fordje met het Duitse num mer 1 A 105108 voor het eerst officieel zijn opwach ting kwam maken bij bruid Julian?. Een zeventigjarige vorstin vertegenwoordigt ook zeven tig jaren journalistiek, aan haar persoon en belendende toestanden gewijd. Daarin grasduinen vormt kostelijke kost. Caleidoscoop van een leven. Lees mee met wat J. J. H. Martyn, ridder in de Kroonorde van Roemenië, geholpen door „een oud-hof- dignitaris" te melden weet. „Gewoonlijk gaat de wande ling koningin Wilhelmina maakt in het park hoogstzel den van een rijtuig- gebruik naar het verplaatsbare pa viljoen van prinses Juliana, een eenvoudig gestoffeerde woonwagen waarin het prin sesje naar een zonnig of schaduwrijk plekjé wordt ge reden. Het paviljoen is speci aal voor haar vervaardigd opdat zij, onafhankelijk van de weersgesteldheid, steeds een gedeelte van de dag on afgebroken van de verkwik- kende boslucht zal kunnen genieten. Is prinses Juliana niet in of bij het paviljoen, dan weet hare koninklijke moeder haar zeker te vinden in het poppen- of prinsesse- huis waar zij zelf als kind zo gaarne vertoefde. Een harer liefste en heiligste plekjes heeft de koningin thans uit sluitend aan haar dochter af gestaan". Verstoppertje verlangend naar hare moe der uitstrekte of, wanneer zij in het vorstelijk salonrijtuig niet spoedig genoeg door haar moeder op de schoot genomen werd, daarom luide dwong. Schreien of dwingen doet de prinses overigens weinig. Het is een gemakke lijk te leiden, gewoonlijk goed gehumeurd kind dat de eigenschap heeft zich al leen spelende uitstekend te kunnen vermaken; wel op merkelijk waar het vorsten kind zich altijd door gedien stigen ziet omringd". Scbr voet d weinig' In l92g e'ec of dwingen ae Prinses „Koningin, zet uw handtekening erbij als u antwoordt, anders kan iedereen me wat wijsmaken spelen „Het is altijd een alleraar digst toneeltje de kleine daar te zien spelen en „ge woon te doen", precies zoals alle kinderen die bui ten zijn, konijntjes of duiven voederend, verstoppertje spe lend met zuster Marting of met de kleuters die haar op uitnodiging van de koningin een middag gezelschap ko men houden. Wanneer dan de koningin geheel onver wachts ten tonele verschijnt, recht op haar doel afgaande of zich eerst even achter een boom verschuilende om haar lieveling onopgemerkt gade te slaan, dan pas is de vreugde van prinses Juliana volkomen". „Menigmaal hebben we ge zien hoe het prinsesje, op de arm van zuster Marting gezeten, de kleine handjes „Van onze koningin mag ge zegd worden dat zij haar kind een uitnemende, echt Hollandse opvoeding geeft en doet geven. Overdaad en verafgoding worden daarbij gemeden. Waar het pas geeft, weet H. M. de kleine met een vermanend woord te bestraffen, maar ook be spaart zij Juliana haar liefko zingen niet, echt teder en moederlijk, zoals iedere rechtgeaarde vrouw die haar kind liefheeft. Vandaar dan ook die spontane, oprechte wederliefde bij het prinses je". „Prins Hendrik verstaat er ook aardig de kunst van zich met de kleine bezig te houden. Zelf komisch aange legd, heeft de koninklijke va der altijd bijzonder veel ge noegen in de guitigheden en op sommige momenten wei nig ceremoniële uitlatingen of handtastelijkheden van zijn Juliana". „Genoegens worden de Prin ses natuurlijk niet gespaard. Hoe jong ook, beschikt zij over een eigen equipage, getrokken door twee pony's, over een eigen koetsier de jongste en bedaardste van het staldepartement en over een uitgezochte col lectie speelgoed, terwijl, zoals het hofgebruik mee brengt, de prinses zich ook reeds haar eigen vertrekken zag aangewezen". „Mogen het prinsesje door haar hoge geboorte nu, in haar prilste jeugd, reeds vele genoegens zijn ontzegd die liet leven van een volkskind •zo zonnig kunnen maken aan de liefde en toewijding harer koninklijke ouders staan noch geboorte noch troon in de weg om haar toch even gelukkig te doen zijn als ieder kind welks ou ders in blijde en droeve ogenblikken met hem meele ven, smarten lenigen en een glimlach op het gelaat tove ren. daar waar een traan het oog soms mocht verduiste ren". Ziet u het allemaal voor u? Dan is het citeren van dit uitvoerige fragment gerecht vaardigd geweest, een wel kome aanvulling op de sepia prentjes van de film die ter gelegenheid van de zeventig ste verjaardag van koningin Juliana is uitgebracht. Here- metijd, wat hebben de media zich tussen 1909 en nu uit gesloofd om het doen en la ten van het prinsesje, later de koningin, te boekstaven en vast te leggen. Hinderlaag Extreme vormen nam dat soms aan, getuige een voor val dat ons verplaatst naar Taormina op Sicilië waar Juliana eens ongestoord va kantie dacht te kunnen vie ren. Een leger fotografen was op komen draven en had haar gekiekt „in zwart badpak", zoals het bericht geschandaliseerd weet te melden. De politie veegde het strand schoon waarop de fotografen in hinderlaag gingen liggen. „Toen de ko ningin hun list ontdekte, maakte ze met haar twee hofdames een omweg over een nauw veldpaadje, terwijl de Nederlandse politiecom missaris zijn weg vervolgde om de journalisten op een dwaalspoor te brengen. Hare majesteit verdwaalde en zwierf door een wijngaard waar geen uitgang scheen te zijn. De politiecommissaris moest haar tenslotte uit haar benarde positie redden". Kijk, juist zulke beelden zie je niet in een herdenking sfilm. Nog zo'n nooit vastgelegd tafereel, ditmaal grinni kend, mochten koninginnen ooit grinniken door Juliana zelf opgehaald. Het speelt in de tijd dat de poli tie zich nog niet per Por sche of helikopter verplaat ste. Tijdens een rit naar Den Haag, aldus het verhaal, werd de auto van de konin gin aangehouden door een politieman die zich naar een ongeval spoedde. „Mevrouw, zou ik mee mogen rijden, het is verschrikkelijk belang rijk". Juliana liet hem instap pen „en had er schik in dat ze niet herkend werd". Toen de agent op de plaats van het ongeval was aangeko men, nam hij afscheid met de woorden die de scherp ste tekstschrijver niet had kunnen verzinnen; „Bedankt, mevrouw, voor de dienst aan het vaderland bewezen". Ziet u het voor u?. Neus ver volgens over de schouder van koningin Juliana mee in de post die ze krijgt. Tien duizenden brieven per jaar zijn dat er, die ze prompt om negen uur 's morgens begint door te nemen in haar werkkamer. „Een sober ingericht vertrek met veel zon aan de achterkant van het paleis. Uitzicht op het park. Berkehouten bureau waarop een portret van Drees sr. en twee telefoons, een gewone en een hot-line voor de premier". Zonder de ernst vaak schrijnend geweld aan te willen doen waarvan de brieven getui gen, mag niet onvermeld blijven dat er ook dit soort schrijvens tussen zitten; „Ko ningin, zet uw handtekening erbij als u antwoordt, want anders kan iedereen me wat wijsmaken". Of deze: „Ziet u, hoogheid, ik had van mijn meester gehoord dat het op het Lange Voorhout lekt. En dat u het wilt laten verbou wen. Nu wou ik u vragen of u dat wilt laten doen door mijn vader. Ziet u. mijn va der weet hier niets van want ik wou hem verras sen". Lampje voor moeder wereldoorlog, maar in neu traal Nederland is plaats voor het volgende krantebe- richt: „Donderdagmiddag werd de firma L. Bern J. Gorris verrast door een be zoek van de prinses aan haar winkel aan het Rokin. Enige gekleurde lampjes in de etalage hadden de aan dacht van het prinsesje ge trokken en zij vroeg om eni ge daarvan te mogen kopen, hetgeen werd ingewilligd. Heel parmantig stapte zij on der de hoede van freule v.d. Poll en zuster Marting op de winkeljuffrouw toe en vroeg om de verlangde lampjes, er aan toevoegende dat zij de mooiste voor haar moeder wilde kopen. Na nog een tijdje door de winkel te heb ben gedribbeld en enkele begeerde artikelen te hebben verkregen waarvan enkele in het rijtuig werden meegeno men, vertrok de prinses weer naar het paleis. Te on geveer half zes reed het prinsesje opnieuw uit. Zij ging met zuster Marting per auto van de achterzijde van het paleis naar de tramhalte op de Dam, stapte daar in lijn 9 en vertrok in de rich ting van het Sofiaplein". Wat leren dergelijke feiten waarvan den volke kond werd gedaan? Bijvoorbeeld dat het prinsesje het open baar vervoer niet schuwde, hetgeen meer opzienbarend is dan men zou denken. Weet u nog het bustochtje dat Juliana de gekroonde hoofden aanbood die haar kwamen feliciteren met haar zilveren bruiloft? De Britse pers ontleende er het vol gende nieuwtje aan; „Onze koningin Elizabeth keek niet al te vrolijk bij haar eerste rit in een openbaar vervoer middel. Zij scheen een ver lies aan waardigheid te be speuren. Snel verliet ze dan ook de bus om te voorko men dat ze in deze situatie gefotografeerd zou worden". Dan Juliana zelf. De op blauw bloed azende pere muskieten minnen doet ze niet, dat is bekend. Toch deze anecdote, spelend toen Elizabeth van Engeland met haar jacht Brittannia in Ne derland op staatsiebezoek kwam. Het wachten bij de steiger voor de Sint-Nico- laaskerk in Amsterdam duur de lang en de aanwezige ra dioverslaggever kreeg moeite met het volpraten van de hem toegemeten zendtijd. Koningin Juliana merkte het en fluisterde tegen een func tionaris van de Rijksvoorlich tingsdienst: „Gaat u die me neer even wat stof geven. Vertel hem maar dat onze eigen koninklijke sloep niet onder de brug door kon om de Engelse koningin op te halen. We hebben alles ge probeerd. met de roeispanen en zo. Vertelt u het hem maar, dan weet hij waar hij het over hebben moet". Geen plu Moeder en dochter in de winter van 1933 op de gladde ijzers op de ba nen van de Haagse IJsclub. Zo willen we haar kennen. Juliana de Eenvoudige. Een bericht als het volgende wordt meteen, vertederd, cursief en in kader gezet. „Tijdens de onthulling van het autonomie-monument in Willemstad begon het te re genen. Een marine-officier bood de koningin een para plu aan, maar ze schudde glimlachend het hoofd en duwde zacht zijn arm terug. De meeste andere aanwezi gen immers hadden ook geen beschutting tegen de regen". Of dit: „Toen konin gin Juliana van Schiphol naar Montreal vertrok voor een bezoek aan prinses Christina liet ze zich op ei gen nadrukkelijk verzoek fouilleren door een van de dames van de bewakings dienst. Alle passagiers wor den gecontroleerd, waarom ik dan niet?, zei ze. Ook haar handbagage liet ze on derzoeken". In de tweede wereldoorlog was Juliana een van de meest doorluchtige vluchte lingen- die de geallieerden kenden. Ze werkte in Cana da voor het Rode Kruis. Toen koningin Wilhelmina daar haar eerste bezoek aan haar kleinkinderen bracht, nam ze keurig een snipper dag, zoals ieder ander had moeten doen. Bij de geboor te van prinses Margriet wei gerde ze elke voorkeursbe handeling. „Ze ging gewoon naar het burgerziekenhuis van Ottawa en kreeg er haar baby net als iedere toekom stige moeder uit burgerlijke kringen. Het enige verschil: voor de kamer waarin de bevalling plaats vond, kon digde de Canadese regering tijdelijk de extraterritorialiteit af, zodat het prinsesje toch op Nederlandse bodem ge boren kon worden". Waarom Juliana tijdens het toonaangevend onderzoek van de Amerikaanse mode ontwerper Blackwell tot de tien slechtst geklede vrou wen ter wereld behoort? Hofcouturier Arnould Diepe- veen geeft het antwoord. „Ze vindt het helemaal uit» de tijd om kleren maar een of twee keer te dragen. Ze vindt dat ze andere mensen op kosten zou jagen als ze steeds in iets nieuws zou verschijnen. Ik wil geen luxe, zegt ze altijd. Ik wil niet dat iemand zich minder goed gekleed voelt dan ik". Voor vriendinnen en goede kennissen is ze altijd Ju ge bleven. Tóen ze in 1948 ko ningin werd, legde zo'n vriendin haar de vraag voor: „Hoe moeten we je in het vervolg aanspreken?" Haar antwoord: „Wat voor raar soort voorwereldlijk monster denk je dat ik ga worden? Als je ooit iets anders dan „lieve Ju" (of „nare Ju", dat mag ook) aan mij zou schrij ven. betekent dat voor mij: je mag mijn vriendin niet meer zijn; ik ken je niet PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15