'ennisster Nellemieke Brouwer traint waar haar vliegtuig landt Vaclav Jezek: „We missen dat laatste stukje nog" „Ik heb zelf aan een zesde plaats gedacht" Topsport omwille van de sport „Ik zat vroeger constant in de reparatie" ningswedstrijd tegen NEC (0-0) en onlangs tegen AZ (1-1) - maar niet meer dan drie wedstrijden, en dat nog de laatste weken, op vreemd terrein werden gewonnen. Een klap was ook de 1-1 tegen AZ - in gewon nen positie - en het puntenverlies bij Haarlem en NEC dat erop volgde en afgelo- penn zondag het gelijkspel tegen Vitesse. Jezek: „Dat is het laatste stukje dat we mis sen. Talentvolle spelers zijn nog niet vol groeid, geven een wedstrijd, zie AZ. uit han den. Missen ervaring. Dat ontbreken van het laatste stukje was de oorzaak dat we tegen Haarlem en Vitesse gelijk speelden, hoewel we afgelopen zondag wel kansen creëerden maar ze misten en Vitesse slechts kansen bij toeval kreeg. Bij MW, altijd moeilijk voor Feyenoord, hadden we in het begin geluk en konden we dan ook met 2-0 win- Niettemin staat Feyenoord achter Ajax als tweede genoteerd. „Met medewerking van andere toppers", benadrukt Jezek nog eens. „Door die plaats hebben we het publiek, ei genlijk per ongeluk, te veel vertrouwen ae- gegevn. We moeten nu zorgen het publiek vast te houden en dat is moeilijk. Men loopt nogal snel weg als het minder mocht gaan". Vandaar ook de belangrijkheid, niet alleen wat de punten betreft, van Feyenoord-Ajax. Voor Jezek is het geen ramp als niet wordt gewonnen, voor zijn spelers evenmin. Er heerst dan ook geen gespannen sfeer tij dens de laatste trainingen. Jezek: „Welnee, we doen gewoon. We gaan ook niet in een trainingskamp. In 1971 heb ik dat met FC Den Haag gedaan voor een wedstrijd tegen Ajax. In een mum stonden we met 3-0 ach GOIRLE Tennissers die in de top mee draaien, verplaatsen zich wekelijks per vliegtuig van toernooi naar toernooi. Op de baan bewegen ze zich ais robots, spelend voor het geld en al lang niet meer voor de eer. Spelvreugde heeft plaatsgemaakt voor verveling, die duidelijk van de gezichten is af te lezen. Pas in het vliegtuig komen de spelers tot rust: ontspanning in een druk- cabine. De 25-jarige Nellemieke Brouwer uit Heemskerk (NH) jaren geleden een grote tennisbelofte besloot in 1977 de zaken eens om te draaien. Ze werd stewar dess en maakte zo haar ^port onderge schikt aan het vliegen en nu tennist ze met meer plezier dan ooit daar waar haar vliegtuig landt: in Nairobi, Karachi, Bangkok, Cairo of Doebai. Nellemieke Brouwer maakte onlangs tijdens een toernooi in Zuid-Frankrijk zoveel inuruk op Henk Pellikaan door haar sterke spel, maar meer nog door het plezier dat zij in tennis scheen te hebben dat deze hal len bouwende ex-voetbalinternational haar direct vroeg om voor zijn tennisvereniging in Goirle competitie te spelen in de eredivi sie. Haar werkgever op Schiphol heeft het nu zo geregeld, dat zij twee maanden niet tijdens de weekeinden hoeft te vliegen. Haar herop treden in de competitie (met ploeggenoten Fred en Elly Hemmes, David Lloyd, Jeske van Erven en Olaf van de Wildenberg) be gon erg succesvol. Afgelopen zondag moest Nellemieke Brouwer echter de strijd staken wegens ziekte, zodat Pellikaan Tennis drie partijen kon inleveren bij tegenstander Po- peye GS I, de landskampioen uit Amstar- dam. Ondanks hoge koorts hield ze het èèn set lang uit op de baan. Nellemieke Brouwer neemt er in ei gen land meer haar gemak van dan over de grens waar zij elk ogenblik gebruikt om te oefenen. Nellemieke Brouwer: „Vroeger moest ik de strijd vaak staken vanwege een rug- of knie blessure. Een tennisarm is me ook niet be spaard gebleven. Langer dan zes weken achtereen kon het nooit goed gaan, ik zat constant in de reparatie. De lol in tennis verdween en ik begreep, dat ik er iets bij moest doen. Alleen tennissen en tennisles geven is erg geestdodend en maakt je te afhankelijk van wat eens je hobby was. Nu ben ik stewardess, ik zie de hele wereld, ontmoet veel mensen en krijg er nog geld voor ook". Visitekaartjes Nellemieke Brouwer heeft in haar handtas een grote verzameling visitekaartjes van goede tennissers in den vreemde. Deze verzameling is in de loop der tijd ontstaan doprdat ze op ieder vliegveld buiten Euro pa informeerde naar de locale tennismoge- iijkheden. Spelen bij veertig graden Celsius vindt Nellemieke Brouwer geen bezwaar. In landen als Egypte of Pakistan vallen haar tennisactiviteiten wel op. En wanneer ze 's morgens vroeg ook nog een paar uur aan duurlooptraining doet, wrijven de autochto nen zich de ogen uit. „In Karachi loop ik altijd vijftien rondjes om een voetbalveld. Op een keer kwamen er dertig jongetjes kij ken. die me na afloop zwaaiend naar het hotel begeleidden", herinnert Nellemieke Brouwer zich. „In Bangkok was het moeilijk om een tennispark te vinden. De taxichauf feurs spreken er uitsluitend Thai, maar om dat ze zo graag iets verdienen, nemen ze je mee, zonder dat ze kunnen verstaan waar je naar toe moet. Voor hen heb ik die visite kaartjes nodig". Het liefst vliegt Nellemieke Brouwer naar Kenia, waar haar vriend werkt. Kenia kent een goed bezet tenniscircuit, dat uit vier toernooien bestaat, drie in Nairobi en één in Mombassa. Dank zij een gunstig werk schema heeft Nellemieke Brouwer aan het laatste circuit kunnen deelnemen. Nellemie ke Brouwer: „Lesley Charles en Ingrid de Jonge van Shot (Zeist) en ik kwamen altijd wel een paar ronden door. Je moet daar met veel vreemde dingen rekening houden. Door de ijle lucht gaat de bal veel harder en op de baan ligt een zwarte gravelsoort die spiegelglad is". Veronderstellingen, dat er echt in de rimboe wordt getennist en dat de meeste deelne mers negers zijn. wijst Nellemieke Brouwer van de hand. „Maar", zegt ze „er zijn in j Kenia wel degelijk goede niet-blanke tennis- sers zoals de drie gebroeders llako". Tennisracket Nellemieke Brouwer stelt logisch hoge eisen aan haar tennisracket. Ze heeft, totdat ze ging vliegen, nog nooit zelf voor zo'n ding betaald. Nu is dat veranderd. Het is een gegeven, dat bekende tennissers hun rackets gratis krijgen van de betreffen de importeur. Nellemieke Brouwer speelt zich nu weer in de publiciteit in Nederland, maar betaalt haar tennisspullen zelf. „Ach, je kunt niet altijd je hand ophouden. Ik moet bekennen, dat ik wel een aanbod heb gehad van de importeur van een erg be kend merk. maar de voorwaarde was dat ik in Noordwijk ging spelen in de overgangs klasse B, dus vier klassen lager dan ik nu speel". Daaruit blijkt, dat de ambitie om iets te presteren in de tennissport er bij Nelle mieke Brouwer nog wel degelijk is. Ze voelt zich best op haar gemak in Goirle. Ze kan er in het mooiste tenniscomplex van Nederland trainen, zowel binnen als buiten, en de sfeer in de competitieploeg is die van de heuse Brabantse gezelligheid. Veel vliegen en tussendoor tennnissen en snel uit het ziekbed komen zijn voorlopig de wensen van Nellemieke Brouwer, die een goed voorbeeld is van iemand die topsport bedrijft omwille van de sport. HERMAN JANSEN ROTTERDAM De bedachtzame wijze waarop Vaclav Jezek, de Tsjechische coach van Feyenoord, spreekt wekt de indruk dat hij zich tegen alle eventualiteiten bij voorbaat wil dekken. Een onjuiste indruk. Jezek is van nature rustig, schreeuwt niet, denkt na over wat hij zegt en doet dat strikt eerlijk. Hij kan relativeren maar overdrijftdat niet zodanig dat hij ongeloofwaardig wordt. De gentleman-trainer Vaclav Jezek, die na zes jaar in Tsjechoslowakije te hebben gewerkt aan het begin van dit seizoen bij Feyenoord kwam werken en zijn in zijn „Haagse jaren" geleerde Nederlands nog uitstekend meester is, ziet er ook niet tegenop om aan de vooravond van wat weer een kapitaal treffen is geworden, Feyenoord- Ajax, de kansen van zijn equipe te analyseren met als conclusie: „We missen nog dat laatste stukje. De jonge spelers missen ervaring en routine en het zal nog enige jaren duren eer die kwaliteiten er zijn. Er wordt wel eens gezegd dat we boven onze stand leven maar dat is niet waar. Ik moet wel zeggen dat we, zoals we nu spelen, niet beter kunnen". feyenoords collectief tegen ajax grotere Individuele klasse ter. Dat doen we dus niet meer. Laat de jongens maar gewoon thuis slapen en in hun gewone doen blijven. In Tsjechoslowa kije gaan we veel in trainingskamp maar meer omdat de spelers constant worden las tig gevallen met verzoeken om kaartjes. Dat is hier niet zo omdat alles in de voorver koop gaat. Dus wèarom zouden we?" Nuchter optredend, veel maar niet lang pra tend met zijn spelers, die hem op handen dtagen, zijn vakmanschap etalerend zonder enige nadruk, de goede verstandhouding met zijn pupillen zorgvuldig koesterend maar hard ingrijpend als dat nodig is, heeft Jezek een sfeer van onderling vertrouwen gekweekt, die tot de opvallende resultaten heeft geleid. En tegen Ajax? „Hoe we gaan spelen, hangt af van onze instelling, waar aan Ajax zich moet aanpassen", zegt Jezek zonder schroom, daarmee te kennen gevend dat Feyenoord „de wedstrijd wil maken". Voorbeeld Maar dat laatste stukje blijft ontbreken, ook tegen Ajax Jezek '„Als voorbeeld noem ik Rob Rensenbrink. Hij is ervaren en dat uit zich in de koelbloedigheid van zijn laatste pass. zijn schot of zijn truc waarmee hij een speler passeert. Wim Jansen heeft dat ook. Van mijn jongere spelers hebben som migen het talent maar dat moet nog rijpen. Als ik de twee teams bekijk, is de individue le klasse van Ajax groter, hoewel er ook plaatsen zijn die minder bezet zijn dan bij oris. En dan heeft Ajax naast kwaliteit ook speelgeluk, wat in de laatste wedstrijden weer is gebleken". Voor Jezek persoonlijk - diep in zijn hart moet hij toch hopen op een plaats in het UEFA Cuptoernooi, al is het alleen maar omdat dan de mogelijkheid groter wordt de dqor hem gewenste versterking („ik zoek een spelbepalende middenvelder") aan te trekken - is Feyenoord-Ajax een normale topper waarbij toevallig een volle Kuip aan wezig is. Zijn zorg strekt zich meer uit tot de terugval in belangstelling die het gevolg zou kunnen zijn na een nederlaag. „Feyenoord is eigenlijk nog niet zo ver. Die tweede plaats verrast me ook. Ik had die la ter verwacht". Vaclav Jezek kan nog werken aan Feyenoords toekomst. Hij mag van de Tsjechische autoriteiten na dit seizoen nog twee jaar blijven - „en als die toestemming er eenmaal is. en die is er, wordt daaraan niet meer getornd" - en hoopt dat de Ne derlandse overheid hem elk jaar weer een werkvergunning zal geven. Dat betekent dan zonder meer dat van Feyenoord in de naas- te toekomst nog wat verwacht kan worden. Want dan wordt dat -ontbrekende stukje op gevuld. HERMAN VAN BERGEM SPORT ZATERDAG 28 APRIL 1979 PAGINA 11/ PAGIN LEIDSE COURAN I oei'ij (aclav Jezek: ,,De talenten moeten nog groeien en dat duurt een paar jaar" iet nee brallerige taal voor een duel dat voor uiterst belangrijk is omdat bij winst op momenteel naaste concurrent de landsti- Ir°h« t0C'1 we' ^1e'c,er 'n zicht komt, voor Fey- 4r omdat bij winst een plaats in het Cuptoernooi van volgend seizoen rea- kan worden. En dan de Ietwat onthut- opmerking van Jezek: „De jongens niet zulke grote ambities". En ze er zo hard voor. Is dat niet in tegn- met elkaar? Vaclav Jezek rafelt uit- wat gebeurde in de periode* tussen zijn en nu. ik mijn functie aanvaardde, wist ik te wachten stond. Ik zou moeten met een verjongde ploeg. Ik wist waren vertrokken, dus ik wist ook waar- Toen bleek in de voorberei- waarin we o.a. naar Indonesië dat ze bereid waren om te werken, trainingskamp voor de competitie dat bevestigd. Dat frappeerde me en leb me daarop ingesteld. Dat was mijn Vandaar dat we collectief voetbal spe- Men noemt ook het woord werkvoetbal. je moét als je geen ploeg van ve- hebt. Dan moet je het gezamenlijk en er hard voor werken. Toen ik te- in Nederland ben ik'niet geschrok van het speipeil, dat inderdaad achter- was gegaan, na de glorieperiode van kochto-n zes jaar geleden toen ik vertrok. Het viel me wel op, en tegen, dat de kwaliteit van de spelers minder was geworden. Ook bij Feyenoord,.dat is een realiteit. En als ie mand me toen had gevraagd - en dat is ge beurd - of ik had gedacht acht ronden voor het einde van de competitie op de tweede plaats te staan, had ik volmondig „neen" gezegd. Ik heb nooit verheeld dat ik voor de zesde plaats ging werken met die jonge ploeg". Met verbazing zag vooral Rotterdam, dat de Kuip nagenoeg de rug had toegekeerd, dat het stel jongelingen in het rood-wit leuke resultaten behaalde en langzaam omhoog kroop op de competitieladder. Schoorvoe tend werd het stadion weer opgezocht en zondag zit de Kuip. voor het eerst na no vember 1976 - ook Feyenoord-Ajax - weer mudvol. Klap Jezek: „Het is niet alleen onze verdienste dat we zo hoog staan. Dat hebben we ook te danken aan de crisis bij andere ploegen. Bij Roda, bij PSV en in het begin van de competitie bij AZ'67. Dit is een zeer interes sante competitie omdat iedere club zijn klap krijgt". Feyenoord ook. in uitwedstrijden. De balans toont dat op eigen veld niet werd verloren slechts tweemaal gelijk gespeeld in de ope

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11