„Niemand is foutloos, ook de scheidsrechter niet..." Meerburg a2 kampioen leidse courant-bal Vijftig jarige COVS Leiden heeft erkenning gevonden ZOETERWOUDE Het heeft een tijdje geduurd, ook de LC-ballenuitreiking wil wel eens de mist Tngaan, maar bij dezen dan toch het elftal van Meerburg, dat de door Sporthuis Wout Bergers beschikbaar gestelde Leidse Cou rant Bai mocht ontvangen. De A2-junioren van deze zondag-vierdeklasser kenden een moeilijk seizoen. De problemen werden evenwel uitstekend overwonnen en op karakter werd zelfs het kampioenschap bereikt. Reden dus voor die LC-Bal. Op de foto, staand van links naar rechts: leider Versteegen, Renè Veeren, Wibo Hock, Ed Kluiters, Robert Hannaart. John Wijers, Vincent Stokhuyzen, jeugdvoorzitter Hoaenelst. Knielend: Roland Boers, Peter van Zijp, Ron Verheugd, Jan Stoof, aanvoerder Rinus Rijsdijk en Carl Flaman. Niet aan wezig: Fred Romijn. SPORT PIET VAN DER GEER LEGT HAMER EN VLAGGETJES NEER ZOETERWOUDE Piet van der Geer stopt er mee. De man die als voorzitter van de COVS faam verwierf door tij dens (bijna) elke receptie een tweetal vlaggen te overhandigen „Zo'n man heeft het niet zo best, een grensrechter mag ook wel eens in het zonnetje wor den gezet" houdt het voor gezien. Volgens plan overigens. Al vrij spoedig nadat Van der Geer tot eerste man van de Centrale Organisatie van Voetbal Scheidsrechters Afdeling Leiden was ge kozen, kondigde hij zijn vertrek al aan. „Tie» jaar doe ik het, als jullie me ten minste zo lang willen hebben. Langer niet Daarna mag iemand anders het weer overnemen." En Van der Geer hield zijn belofte. Ondanks aandringen van scheidsrechterlijke zijde, trad hij deze week officieel als voorzitter af. Of ficieel, al zal Piet van der Geer nog eenmaal als praeses optreden: vandaag tijdens de receptie ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de COVS, groep Leiden. Het leek hem, en „zijn" Leidse scheidsrechters een passend, fees telijk besluit van een tienjarig optreden. Een periode van tien jaar die overigens al even feestelijk was begonnen: in 1969 vierde de COVS immers het veertigjarig jubileum. Een gelegenheid voor het toenmalige jubileumcommissielid Van der Geer om de hamer maar van histo rische voorganger Theo „Dirk" van der Klugt over te nemen. Van der Geer kijkt blij terug op zijn tienjarige periode als eerste man. „Ik heb in die tijd ontaard veel vrienden ge maakt", zegt hij zelf. „Er is veel nuttig werk verricht en de Leidse afdeling van de COVS staat erg goed aangeschreven. Wordt zo langzamerhand als een „officië le" tak van de voetbalwereld gezien, ter wijl het toch eigenlijk „maar" een vere niging is. Wie zou ik dan zijn om niet te vreden terug te blikken?" Een fijne tijd dus, die overigens niet al leen door Van der Geer zelf is bewerk stelligd. „Zo'n periode maak je niet al- 'een als voorzitter. Je hebt de hulp nodig van bestuursleden, goede bestuursleden. Ik heb het geluk gehad die goede be stuurders naast me te hebben. En dan wordt een taak van CO VS-voorzitter niet eens zo moeilijk meer. Makkelijker zelfs dan bijvoorbeeld diezelfde functie bij een voetbalvereniging. Die toch altijd maar weer verantwoordelijk is voor z'n club, maar vooral voor de financiële ge zondheid van zo'n vereniging. Dat aspect nu mis je vrijwel in een COVS-afdeling." Opleidingen Het nut van het bestaan van de COVS- groeperingen Van der Geer kan er moeiteloos over praten. „De COVS zoals die vijftig jaar geleden onder de naam Leidsche Scheidsrechters Vereeniging werd opgericht, was op dat moment uit sluitend om het contact tussen de scheidsrechters te verbeteren, te bevor deren. In de loop der tijd zijn er echter een aantal doelstellingen bij gekomen. De COVS is steeds meer gaan beteke nen. De opleidingen werden belangrijker, de informatie naar clubs en afdeling Lei den toe steeds beter en ook het beharti gen van de belangen van de leden ging een belangrijker plaats innemen. Hoewel niet de voornaamste. In het verleden is „Niet de COVS, maar de clubs die nen aan het scheidsrechterstekort te werken." de COVS vaak gezien als uitsluitend een belangengroep, maar gelukkigdringt het meer en meer door dat taken als bet verspreiden en bekend maken van spel regels, het houden van lezingen een fun damenteel onderdeel vormen van het COVS-werk. Kortom, dat wij uitsluitend actief zijn ten voordele van de voetbal sport in het algemeen." Dat doordringen van die diepere gedach te achter die COVS-groepen, leidde ook tot de werkovereenkomst met de KNVB én de autonome afdelingen. Van der Geer is er blij mee, zoals hij ook de houding van de Afdeling Leiden in die tijd verheugd mededeelt: „Leiden was de eerste die de werkovereenkomst tussen COVS en de grote KNVB als afdeling in de praktijk verwezenlijkte. Vanaf 1972 werken we als COVS dan ook op basis van gelijkheid met de afdeling, het feit dat de werkelijke overeenkomst pas een jaar of vier later tussen ons district van de COVS en de afdeling werd getekend, doet daaraan niets af'. De COVS kreeg vanaf dat moment ook zitting in diverse commissies van de af deling. Waarmee Van der Geer en de zij nen dus ook enige inspraak in het beleid kregen. Hij, lachend: „En dat was nu net precies wat de KNVB eigenlijk altijd een beetje tegen had gehouden. Meefluiten mocht, maar meepraten zou niet zo'n succes zijn. In de praktijk loopt het overigens wel erg goed". Natuurlijk bestaat ook in dit geval de ideale situatie niet. „Maar dat is logisch", weet Van der Geer, die via de voetbal vereniging Meerburg aan het scheids rechteren raakte en daardoor in de COVS terecht kwam, „de ideale situatie bereik je nooit. Dus hebben de scheids rechters ook in Leiden nu nog wel enige wensen. Meest belangrijke op dit mo ment is wel het stemrecht. We zouden als KNVB-leden in KNVB-vergaderingen wel eens officieel wat willen gaan zeg gen. Er wordt landelijk aan gewerkt en zoals het er nu uitziet liggen onze kan sen vrij redelijk". Kritiek Het begrip scheidsrechter wekt al bij voorbaat kritiek op. De, naar COVS- idee, heersende negatieve opvattingen over het scheidsrechtersvak („De hobby", zou Van, der Geer verbeteren) vormen dan ook een gesprekspunt tus sen COVS en Afdeling. -Piet van der Geer: „Eigenlijk is het erg vreemd dat er altijd weer zoveel kritiek is op scheidsrechters. Zeker als je daar bij bedenkt dat je in Holland, in Leiden niet mag mopperen over de kwaliteit. Als je nu van een Gerrie Mühren hoort dat zijn club in Spanje nog zes wedstrij den thuis moet spelen en dat dat dus zes overwinningen zullen zijn, vind ik dat je hier eigenlijk niet mag klagen. Maar het Happening Engelse termen zijn er naar mijn idee om in de gezonde Hollandse taal niet te gebrui ken. Penalty - we maken er strafschop van. Corner - in hoekschop is een uitstekend alternatief gevonden. Free- kick, off-side - vrije schop en buitenspel voldoen. Het Engelse voetbalspel kan dus uitstekend worden ver taald. We kennen geen kee pers, er staan uitsluitend doelverdedigers in het doel (niet de goal). We schrijven ook geen back, maar achter- speler. Wat mij betreft (maar, wie ben ik?) hoort dat ook zo. Daar wordt verder niet meer over gepraat. De stellingen zijn ingenomen, worden met hand en tand verdedigd. Happening (2) Een positie die echter wankel de met de binnenkomst van het basketball in onze goede stad. Met Bona Stars en BS Leiden vielen de problemen wel mee, maar Parker bleek het begin van het eind. Ak koord, basketball kon worden teruggebracht tot basketbal. Een „1" eraf en het lijkt Ne derlands, al zal de echte ver taling „korfbal" nooit meer doorbreken, omdat die titel al in gebruik is. Maar het werd erger, steeds erger. Guard, gelukkig spel verdeler gaat nog wel. Maar forwards en centers - nee, dat lukt niet meer. „Voorwaarts" en „Middenspeler" - ik moet er niet aan denken, er dient te worden gecapituleerd. Een overgave, die tot vorige week nog slechts de goede le zers zal zijn opgevallen. Maar na maandag moet een ieder het toch wel weten. „Happe ning" - 't stond er echt. Niet gewoon „gebeurtenis", maar happening Happening (3) En „happening" was ook het enig juiste, niet te vertalen woord voor die gebeurtenis in de Leidse Groenoordhal. Ne COVS (3) Waarheden als een koe, den! ik dan. En best wel nuttig orr ze even door te geven. Pas allemaal in het beeld en hel beleid dat moet leiden tot be ter begrip. Tot een beter* sfeer in zo'n voetbalveld.. To Ach, ik hou maar op. He pleidooi van Piet van de Geer zelf is duidelijk genoeg. Piet van der Geer, zoals hij zich in de regio menigmaal vertoonde als voorzitter van de COVS. Op deze foto is UDO-grensrechter Cees Zwaan de gelukkige die de befaamde vlaggetjes in ontvangst mag nemen. Ongewild de opmerking van Van der Geer (,,Een grensrechter heeft het niet zo best") overtuigend waarmakend gebeurt toch. Eén van de oorzaken, daar ben ik van overtuigd, is het feit dat de meeste voetballers hun spelregels niet kennen. Als je gaat schaken, moet je eerst de spelregels leren. Maar als je wil gaan voetballen, ga je gewoon voetbal len. Daarom vind ik het ook zo jammer dat we. als COVS bijna alleen maar le zingen houden voor de jeugd. Ik zou graag zien dat een club ons nu eens be lde met de vraag iets dergelijks voor se nioren te doen. Het zou vast wat proble men oplossen". Ook de trainers vormen wat de spelre gels betreft een vergeten vakgroep. Van der Geer: „Bij een examen van een trai ner worden vijftien spelregelvragen ge steld. Op zich aardig dat dat al gebeurt, maar de vragen die worden gesteld ge bruikt de COVS bij jeugdspelregelwed- strijden En de mensen nu, met die toch beperkte spelregelkennis moeten spelers in het veld begeleiden. Natuur lijk, niet in alle gevallen ligt het zo nega tief, maar om problemen vragen is het wel een beetje". De kritiek wordt naar de mening van Van der Geer ook teveel specifiek op de scheidsrechter gericht. „Iedereen die bij dat voetbalspel betrokken is maakt fou ten. De spelers, de trainer, de grensrech ters, het publiek en ook de scheidsrech ter. Maar juist die scheidsrechter moet het telkens weer ontgelden. Juist de man die het in feite het moeilijkst heeft, de man (of vrouw vanzelfsprekend) die in een fractie van een seconde moet beslis sen krijgt alle kritiek op zijn nek. En, eerlijk gezegd, daar ben ik het niet zo mee eens". Foutloos Waarmee Van der Geer beslist niet om de fouten heen wil. „Niemand is fout loos, scheidsrechters ook niet. Ik ben er van overtuigd dat clubs wedstrijden verliezen door fouten van een scheids rechter. Maar ik ben cr ook zeker van dat ploegen winnen door die fouten. En als je dan aan het eind van de competi tie de balans opmaakt, zal je zien dat die scheidsrechter ergens in het midden staat. Als verliezende spelers dat nu eens in him hoofd zouden prenten, dan denk ik dat we al een stuk verder zijn." De opvoeding begint bij de spelers, een betere „werksfeer" start bij de verenigin gen. Van der Geer weet het zeker. Vindt niet dat gesprekken tussen COVS en welke instantie dan ook nutteloos zouden zijn, maar blijft hameren op dat simpele gegeven dat het toch vanuit de voetbal lers zelf, vanuit de clubs zal moeten ko men. „Anders gaat die negatieve tendens er nooit meer uit." En hij vervolgt: „Er is mij ooit bij een forum gevraagd wat de COVS nu gaat doen aan het tekort aan scheidsrechters. Mijn antwoord was sim pel. Ik vroeg wat de clubs er aan wilden gaan doen En zo ligt de zaak ook. Neem nu dat tekort. Op het moment dat ik kwam hadden we in Leiden zo'n twee honderdvijftig scheidsrechters, konden alle wedstrijden door officiële fluitisten worden gedekt. Nu hebben we er nog steeds tweehonderdvijftig, terwijl het aantal wedstrijden toch echt wel wat vermeerderd is. Naar mijn idee allemaal het gevolg van die negatieve inslag. De mensen hoeven niet zo nodig in dat zwarte pak in dat veld te staan. Ze doen het toch nooit goed. En als je dan eens wel een erg grote groep „nieuw" krijgt, blijkt dat het' verloop weer opvallend groot is. Eenvoudig omdat de jongens die het dan proberen in sommige geval len niet tegen die kritiek kunnen. Daarbij blijven de meeste voetballers te genwoordig langer doorgaan met actief spelen en hebben de huidige verenigin gen tegenwoordig ook gewoon meer ka der nodig om een club te kunnen run nen. Als Jantje dan toevallig eens zegt dat hij scheidsrechter wil worden, zijn er altijd wel clubmensen die hem vertellen dat hij beter die en die functie in club kan gaan vervullen". Inspelend op die clubgedachte, is ook cursus voetbalspelleider op poten gez* Met die opleiding kunnen wedstrijd* van de eigen vereniging worden geflote terwijl daarna nog altijd ""de mogelijkhe bestaat officieel te gaan fluiten. Van d Geer: „Op deze manier hopen we het t kort aan scheidsrechters enigszins weg kunnen werken. Iets wat tot nu toe red lijk lukt". Piet van der Geer. Hij vindt dat h* woord „sport" door de vele belangen vaak wordt vergeten. Wil niet sentimei teel doen, maar stelt wel dat hij voorl( pig eens wat zaken wil omdraaiei Twintig jaar heeft hij van zijn vrou allerlei dingen „mogen" doen, hij vin* het tijd voor een ommekeer. Van d< Geer (44) gaat nu gewoon proberen ee jaar niets te doen, weet dat het moeilij wordt, wil er ook niet sikkeneurig doe worden, maar meent dat „elke avon weg" ook wat „overdreven" is. Van d« Geer gaat nu een tijdje als Piet van de Geer rondlopen. Niet als docent, niet al official van de KNVB. niet als COVS voorzitter, maar als Van der Geer. Maa«e wel als een Van der Geer die, zoals g< memoreerd, tevreden terugblikt op zij e bestuurlijke COVS-tijd. Met humor oolt| zoals blijkt uit zijn bijdrage voor he£, COVS-jubileumblad. „Met enige schroom nam ik tien jaar gG, leden de voorzittershamer over van one tegenwoordige erelid Dirk van d*le Klugt. De COVS van toen was immei^ Dirk? „De vader van de scheidsrectyp ters" werd hij genoemd. Ga er maaje eens aan staan om dat predikaat op j(c 34ste jaar over te nemen." j Piet van der Geer. Hij is nu zelf sind/{ enkele dagen erelid van de COVS. Oo n zijn opvolger zal het niet gemakkelijk, hebben, niet „zonder schroom" die ha», mer oppakken GERT-JAN ONVLE] j is omgekocht ook omgekoch blijft". „De voetballer die te slech denkt over de scheidsrechters denkt stellig te goed ove zichzelf'. COVS (4) ven jubileumboekje zijn, be halve een aantal „officiële" en minder officiële verhaaltjes, ook diverse, door redacteur Cees van Rijn verzamelde, stellingen opgenomen. Ze ma ken er het boekje duidelijk (nog) aantrekkelijker door en eigenlijk willen we ze aan de wekelijkse lezer van Hut- spo(r)t niet onthouden. Daar om: bij deze. COVS (2) „Het belangrijkste van het fluiten staat niet in de spelre- Overigens, nu we het tod over dat programmaboek}* hebben, burgemeester Vil heeft ons sportjournaliste! aardig door. We citeren: „Wi< op een willekeurige maandaj in het voetbalseizoen sportpagina's van de krantei doorneemt komt al gauw to de conclusie dat praktisch ie dere sportverslaggever wedstrijd beter heeft geziei dan de scheidsrechter". Tot zover het citaat van Lei dens burgervader. Het kar een kritisch citaat worden ge noemd, maar daar hebben w< I geen problemen mee. Zelf zijn we het ook wel eens Besluit Tot besluit van het nu ech afgelopen basketbalseizoei deze plaat. Meer dan type rend voor het seizoen. Spor tief gezien werd het duidelijl niet helemaal wat werd ver wacht - Arthur Collins lijk zich daar terdege van bewust is er maar bij gaan zitten. Zakelijk gezien echter kon P/Leiden niet stuk. De achter grond benadrukte nog een dat sponsor Bockweg terech tevreden terugblikte. Parker: tot '85 in Leiden? J< zou het haast wel gaan den ken. genduizend toeschouwers, sa mengeklit op een viertal tri bunes. Twee teams die het publiek op waarde schatten en er zo positief mogelijk het beste van maakten. Het was een „happening". Het was iets dat door vele geleerden in Leiden niet voor mogelijk was gehouden. Happening - ook voor mijn idee kon dat niet. Lag het in de sferen van „te mad" - en „te gek" kan ik al nauwelijk pruimen. Happening. Speelde Parker volgende week maar vast Eu ropa Cup in de Groenoord hal. COVS In het door de COVS uitgege

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10