EIGENAAR SANDERS- COMPLEX STELT GEMEENTE HARDE EISEN Eis negen maanden voor overval met ,neppistool' Grootse manifestatie van Terre des Hommes Forse straffen geëist tegen antiekdieven Kassenaar nieuwe rector magnificus BURGERLIJKE /STAND Tesselaar vreest schoolstrijd «inaSTAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 APRIL 1979 PAGINA 3 Raadscommissie wil zich niet laten chanteren hl*. TV-* (1953) speeH i V-sert« afi.2 roniek LEIDEN Het bouw- en 30 Cuil aannemingsbedrijf J. M. Bak ker b.v. uit Nieuw Vennep heeft het Leids gemeentebe stuur gedreigd een beroep sprocedure aan te spannen, als de gemeente het bedrijf niet behulpzaam wil zijn met het uitvoeren van zijn plan nen in Leiden. Een brief van die strekking aan het college van b. en w. en de leden van raadscommissie voor ruimtelijke ordening lag gis teravond ter tafel. Bijna alle raadscommissieleden toonden zich uitermate verbolgen i8.40j<Jover wat zij noemden „een Ei chantage-brief". Het bouw- en aannemingsbe drijf heeft twee jaar geleden het Sanders-complex aan het Levendaal gekocht. Aanvan kelijk met het oogmerk hier woningen te bouwen. De plannen van Bakker werden evenwel doorkruist door het structuurplan voor de binnen stad. waarin de gemeente het complex een parkeerbestem- ming geeft. De voormalige zeepfabriek zou plaats moeten maken voor een parkeergara ge. Een voorbereidingsbesluit 0 en later een ontwerp-bestem- mingsplan voor het gebied stelden de plannen van de ge meente zeker. Verschillende malen heeft het bedrijf uit Nieuw-Vennep met de gemeente tot overeenstem ming proberen te komen, ir.aar telkens werd op brieven niet geantwoord. Gisteravond voegde de heer J. van Haaf- ten van het bouwbedrijf aan bezwaarschrift op het ontwerp-bestemmingsplan zijn brief aan het college toe, hij het gemeentebe- Het Sanders-complex. stuur voor de keus stelde: tien jaar Kroon, AROB en onteigeningsprocedures of in gaan op zijn voorstellen. Deze behelsden: 1. Een gron druil tussen het Sanders-com plex en een stuk gemeentelij ke grond, waarop 82 apparte menten of eengezinswoningen kunnen worden gebouwd. Teneinde de renteverliezen van het bedrijf op de investe ringen in Sanders op te van gen, wil het bedrijf elk jaar dat de grondruil uitblijft ze ven appartementen meer bou wen. 2. De opdracht van de gemeente aan Bakker om de parkeergarage aan het Leven daal te bouwen met een open begroting. 3. Nog in 1979 ver lenen van een bouwvergun ning voor circa tachtig appar tementen op het terrein van de voormalige vleesfabriek van Van der Berg aan de Morsweg. 4. De bebouwings- strook aan het Levendaal te vergroten zodat hier door het bedrijf nog ongeveer vijftig appartementen kunnen wor den gebouwd. Ook hiervoor wil Bakker voor 1980 de bouwvergunning binnen heb ben. 5. Op geen enkel van de genoemde terreinen wil Bak ker exploitatiebijdragen beta len omdat er overal sprake zou zijn van bebouwing op bouwrijp terrein. De kosten van aanpassing van de trotto irs en straatverlichting wil het bedrijf wel aan de gemeente voldoen. Binnen een maand eist de firma een antwoord van het college op de door hem gestelde voorwaarden. De raadscommissieleden von den dat de heer Van Haaften nogal hoog van de toren blies, en wilden hem dan ook op geen enkele manier tege moet komen. Alleen de heer J. van Zijp (CDA) wees op de problemen die zullen ontstaan wanneer Bakker het echt hoog gaat spelen. „Tien jaar AROB-procedures is ook niet niks", aldus de heer Van Zijp, die de wethouder boven dien verweet dat hij op geen enkel schriftelijk voorstel van het bouwbedrijf met een,brief had geantwoord. De overige commissieleden waren tamelijk eensgezind. De heer P. Bordewijk (PvdA): „Blijkbaar heeft Bakker geen bezwaar tegen een parkeerga rage op zijn terrein. Hij pro beert de zaak alleen maar uit te spelen. Ondernemers moe ten maar eens weten wat er kan gebeuren, als ze gropd voor de neus van de gemeen te wegkapen. Als gemeente hebben we gelukkig wettelijke instrumenten om dergelijke koehandel tegen te gaan". Vervolgens kwamen de overi ge tegen het ontwerp-bestemT mingsplan ingediende be zwaarschriften aan de orde. De mogelijkheid om ook aan de zijde van de St Jorissteeg winkeltjes te maken werd door wethouder C. Waal van stadsontwikkeling open ge houden evenals het enigszins verschuiven van de rooilijnen. De overige punten in de di verse bezwaarschriften wer den door de meerderheid van de raadscommissie ongegrond verklaard. DEN HAAG De officier Enjj van justitie heeft gisteren te- r ie 'hi 1 2 ;en drie Hagenaars van 21, 6 en 28 jaar een gevangenis- itraf van twee jaar en zes maanden voor de eerste twee en anderhalf jaar voor de oudste geëist. Het drietal heeft in totaal 33 inbrake j en diefstallen bekend voorna melijk in Zoetermeer, Voor burg, Wateringen, Leidschen- dam, Nootdorp, Rijswijk, Dè Lier en Monster. Zij hadden het bij de strooptochten vooral gemunt op Friese- en andere kostbare oude klok ken en antiek. De inbraken gingen meestal volgens een vast recept, na melijk het forceren van een raam of achterdeur. Eenmaal in de woning werd eerst na gegaan of de Friese klok echt was. „Geen klok was veilig, hoe stevig die ook aan de muur zat", aldus de officier. De 21-jarige verdachte trok er ook wel op eigen houtje op uit en kwam daardoor op een totaal van 51 inbraken. Hij was tevens gespecialiseerd in de zogenaamde babbeltruc. De officier schatte de mark twaarde van een orginele Friese klok op tienduizend gulden en kwam tot een tota le buit door de drie verdach ten gemaakt van rond de drie ton. De verdedigers wezen op de financiële moeilijkheden waarin de verdachten ver keerden. Vonnissen op 12 mei. DEN HAAG „Dit is een overval. Ik heb een geladen pistool in mijn zak. Buiten staan twee maten", luidden de woorden van een 41-jarige Hagenaar 20 juni vorig jaar voor het loket van een postkantoor aan de Haagse Stationsweg. Dat pistool bleek een hand te zijn, die hij in zijn jaszak dreigend vooruit stak, maar de chef van het postkantoor nam het zekere voor het onzekere, en over handigde de overvaller een zakje met daarin een bedrag van 1080 gulden. Hierna maakte verdachte zich snel uit de voeten. Voor de officier van jusitie bij de Haag se rechtbank was een en ander gisteren reden om tegen de Hagenaar negen maanden gevangenisstraf te eisen. Het was overigens al de tweede maal, dat deze strafzaak voor de rechtbank diende. Op 2 november van het vorig jaar ver scheen verdachte al voor de rechter, maar toen werd verdere behandeling uit gesteld in afwachting van een nader rap port over de Hagenaar. Deze liet gisteren bij de voortgezette behandeling verstek gaan, zodat kon worden volstaan met ge noemde eis van de officier. De recht bank wijst op 12 mei vonnis. Vooral de verbetering van de leefomstandigheden van kinderen uit Bangladesj gaat Terre des Hommes aan het hart. Oog, Oor, en Penprijzeii uitgereikt door Mies Bouman AMSTERDAM - Mies Bou man heeft gisteravond in het Amsterdamse Apollohotel de Oog, Oor, Penprijzen uitge reikt aan respectievelijk TROS-televisie, Willem Duys en het popblad Oor. De prijzen werden toegekend door de Nederlandse Vereni- ging van Grammofoonplaten l Detailhandelaren aan perso nen of instellingen die zich i verdienstelijk maakten voor de promotie van de grammo foonplaat in het algemeen. De prijzen bestaan uit kunstwer ken. gemaakt door de edel smid Tanne Vennik. Tijdens de bijeenkomst in Amsterdam presenteerde de Stichting Na tionale Platenbon de nieuwe platenbon die ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van deze bon uiterlijk wat veran deringen heeft ondergaan. I LEIDEN Prof. dr. A. A. FL Kassenaar is benoemd tot rector magnificus van de rijksuniversiteit in Leiden voor de 1 komende twee academische jaren. Hij volgt prof. dr. D. Kü- nen op die dit ambt 31 augustus drie jaar heeft vervuld. I Prof. Kassenaar is 57 jaar. Hij is pathologisch scheikundige en werkt op het gebied van de chemische endocronologie. Nu tuinmeubelen kiezen op onze permanente show, groot 500 m2. U vindt er alle bekende merken kompleet met fraaie kussens en parasols. Wacht niet tot de laatste zaterdag voor moederdag. Als u iets wilt geven, er is nu volop keuze. U bent van harte welkom bij: Tuinbouw en hobby-artikelen JAN VAN OER MEER b.v. LEIDEN Terre des Hommes afdeling Lei den houdt woensdag 2 mei een manifestatie in de Leidse Schouwburg onder het motto „Kind in Leiden/kind in lijden". De op brengst van de avond komt geheel ten goede aan een polikliniek in het daklozenkamp Tongi, even buiten Dacca, de hoofdstad van Bangladesh. De polikliniek moet dringend verbeterd wor den. Er is geen. wachtruimte en de patiënten staan soms urenlang in de brandende zon of in de neergutsende regen alvorens zij kunnen worden geholpen. Voorts ontbreekt het de po likliniek aan voldoende instrumentarium. De werkgroep Leiden en omgeving van Terre des Hommes wil' dit jaar, het jaar van het kind ongeveer vijfduizend gulden bijeenbren gen om de ernstigste nood te lenigen. Zo moe ten er een onderzoektafel, een weegschaal, eenvoudige oren- en ogentestapparatuur ko men en een bureautje waarin de verpleegster haar administratie kan opbergen. Het evenement in de Leidse Schouwburg is groots opgezet. Geheel belangeloos treden het folkloristisch dansensemble „Achalay", het Leids zigeunerorkest „Csardas, de gitarist Ju lian Coco en de fluitiste Magdalena Kuhn, het demonstratieteam van de lakketopleiding on der leiding van Marjolein Briër en het Zuida- merikaanse ensemble "Cónjunto Jaravi" op. De optredens beginnen om kwart over acht. Kaarten zijn vanaf vandaag voor negen gul den te krijgen bij het VW-kantoor Leiden aan het Stationsplein. Vanaf 28 april zijn de kaarten uitsluitend te krijgen bij K O Oude Vest 43 in Leiden. Geboren: Comelis Johannes zn. v: C. J. van Gent en G. M. A. van Duu- ren, Aafke dr. v: J. de Roos en A. J. Brugge, André zn. v: H. Hermsen en J. M. de Gunst, Elroy zn. v: W. Overdijk en H. Knoppert, Raymond Wouter Maria zn. v: C. L van den Hoogen en A. M. Turenhout. Tessa Mary dr. v: P. J. Keil en E. M. Kok, Leon zn. v: H. van Velzen en K. C. van der Bent, Esther Johanna Maria dr. v: A. J. M. van der Veer en M. C. Rodewijk. Pieter zn. v: J. van Duijvenvoorde en A. M. K. den Haas. Thomas Paulus zn. v: A. van der Kwaak en G. Maagdelijn, Rèmon Adrianus Hubertus zn. v: C. J. J. Grimbergen en P. M. C. de Jeu, Ri chard Johannes Gerardus zn. v: P. A. van den Berg en E. M. Brinks, Raymond zn. v: T. de Vogel en C. Lambooy. Marjoliin dr. v: A. J. Troost en W. G. Veldkamp, David zn. v: C. J. Wiebrens en C. R. M. Dries- sen terMeulen. JlUlfUllllll ®ol< de hygiëne moet worden verbeterd. Winkels Alle winkels in de Leidse binnenstad zijn op Koningin nedag, maandag 30 april de gehele dog gesloten. Deze extra-vrije dag voor het winkelpersoneel, dat normaal maandagmiddag moet werken, is mogelijk geworden door de nieuwe winkelsluitingswet Rommelmarkt Verbum Dei, Plantage 16, houdt maandag 30 april een rommelmarkt vanaf half tien. Hier kunnen tweedehands- goederen worden aangekocht. De opbrengst is voor een project van Mensen in Nood/Caritas Neerlandica om een drinkwaterbron aan te leggen in het dorpje Robin in Hai ti. Bovendien wordt er op de rommelmarkt ook Indio-Gu- atemala koffie, Tanzania thee en Algerijnse jus d'orange geschonken en verkocht. Met de rommelmarkt wil Ver bum Dei bovendien de aandacht vestigen op de kledin- ginzamelingsactie van Mensen in Nood, die zaterdag 12 mei plaats heeft. Kindertheater Kindertheatergroep Kubus Het LAK-theater aan het Levendaal 150 houdt zondag 29 april een kindervoorstelling in het LAK-theater van kin dertheatergroep Kubus, die het stuk „Stikstom" speelt, een produktie voor kinderen van 8 tot 12 jaar. De voor stelling begint om drie uur. Voorbespreken op werkda gen van 14 tot 18 uur, tel 071-124890. CPN De afdeling Leiden van de Communistische Partij Neder land viert op dinsdag 1 mei de Dag van de Arbeid met een bijeenkomst in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Als spreker zat de heer R. van de Velde optreden. Ver der wordt medewerking verleend door het koor De Een heid en de Old Black Horse Saloon Band. De bijeen komst begint om half acht. Jazz on Sunday „Jazz on Sunday" sluit zondag 29 april het winterseizoen af met optredens van de groep „Scales" om twee uur en de Big Band van bet Haagse Conservatorium om half vier. De groep „Scales" bestaat uit Hans Beun, slag werk; Elbert Raadschen, piano; Henk Scheffer, bas en Bob Rigter, tenor- en bariton-saxofonist en tevens leider van de groep. De Big Band staat onder leiding van Adri van Velsen en bestaat uit 17 leden. Het repertoire omvat Basie, Thad Jones en eigen arrangementen. Jazz on Sunday wordt gehouden in de bistro van de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. Midden Delfland De Samenwerkende Milieugroepen Midden Delfland orga niseren morgen een recreatieve fietstocht en een manifes tatie voor Midden Delfland. Midden Delfland ligt tussen Den Haag, Delft en Schiedam en is één van de mooiste landelijke gebieden in Zuid-Holland. De aanleg van Rijks weg 19 zou volgens de Milieugroepen een ernstige aantas ting van het gebied betekenen. Onder meer vanuit Leiden kan aan de tocht worden meegedaan. Vertrek om 11.30 uur vanaf Molen de Valk. De route loopt langs de Vliet, via Nootdorp naar Delft, vervolgens naar Midden Delfland, naar de Woudweg, waar de manifestatie plaatsvindt. Deelnaqme kost f 1.—. Voor uitrijders is een herinneringsposter beschikbaar. Sprekers op de manifestatie: de Tweede Kamerleden Dijkman (CDA) en Rinks (PvdA). LEIDEN De gemeentelijke discussienota Spreiding Scho len dreigt ernstig te devalue ren als gevolg van de hou ding van de protestants-chris telijke lagere scholen. Deze scholen zijn niet bereid om aan de nota, die zal gaan aangeven hoe de lagere scho len over de verschillende wij ken verdeeld zouden moeten worden mee te werken. De spreiding van de lagere scho len over Leiden is van be lang in verband met de te ruglopende leerlingenaantal len, waardoor veel lagere scholen met opheffing wor den bedreigd omdat ze onder de norm van het ministerie komen. Als de protestants-christelijke scholen in hun houding vol harden zal de gemeente een discussienota uitbrengen die alleen betrekking heeft op de openbare scholen. Aangezien de openbare scholen één-der- de van het geheel uitmaken kan een dergelijke nota on mogelijk veel betekenis heb ben. Wethouder Tesselaar van Onderwijs verklaarde gistera vond in de commissie Onder wijs dat hij deze situatie zeer onaangenaam vindt. „We zul len in de toekomst onherroe pelijk moeten komen tot het koppelen van scholen op zelfs het opheffen ervan. Ik ben bang dat er zoals de zaken nu liggen straks weer een soort schoolstrijd ontstaat tus sen scholen die op allerlei manieren leerlingen gaan ron selen om in stand te kunnen blijven", aldus de wethouder. „In de Professorenwijk bij voorbeeld hebben wij het aantal openbare scholen te ruggebracht van vier naar drie. Je hebt daar ook twee protestants christelijke scho len, nota bene tegenover el kaar. Daarvan heeft er maar één zeer waarschijnlijk nog bestaansrecht", aldus Tesse laar. Op aandrang van de CDA- raadsleden mevrouw van Ak keren en mevrouw Van Dee zegde de wethouder toe een poging in het werk te stellen om alsnog de protestants- christelijke scholen te krijgen teneinde een representatieve discussienota te kunnen fabri-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3