Staat politie achter lagere overheid of achter regering? Haagse politie aarzelt met stappen tegen Zuidmolukse Ordedienst Verzekeringen komen met eigen SOS-dienst voor automobilisten fieidoe Gomq/nt COSBSQÜ Mgr. Simonis zoekt nieuwe vicaris Overwerk leraren beknot Weieens 'n aap op uw auto gehad? beek ze bergen Vakantiegeld voor huurverhoging De lente is voor geen gat gevangen BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 APRIL 1979 PAGINA (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/UTRECHT De belang rijkste taak van de politie is het handhaven van de openbare orde. Daarom zal zij ook bij demonstraties of acties tegen het opslaan van ker nafval in de zoutkoepels in Gronin gen en Drente geen partij mogen kie ren. Dat is de mening van verschil lende burgemeesters in NoordNeder- and en politiekringen in het gehele and. Het is een antwoord op de gis- op het congres in Utrecht van BIJ CONFLICT OVER OPSLAG KERTNAFVAL: de Nederlandse Politiebond opgewor pen vraag aan welke kant de politie moet staan: aan de kant van de beto gers, die daarbij steun genieten van het plaatselijk of provinciaal gezag of aan de kant van de regering die een andersgericht beleid voert. Verwacht wordt, dat' het parlement een duidelijke uitspraak van de rege ring zal eisen om de politiemannen die zich voor dit dilemma zien ge plaatst, te kunnen helpen, Voorzitter L. van der Linden van de Politiebond stelde gisteren in Utrecht dat dit di lemma duidelijk aanwezig is. Is de po litie drager van het plaatselijk of pro vinciaal gezag, dat het eens is met de demonstranten? Zijn bond wil hierover op korte ter mijn praten met de provinciale over heid vooral omdat, aldus de heer Van der Linden, de politieman met zijn ge zin deel uitmaakt van de gemeenschap die de opslag van kernafval in Noord—Nederland afwijst. Hij doelde daarbij mede op het standpunt van de regering, die volgens hem „ondanks het grote verzet ertegen en de aange kondigde brede maatschappelijke dis cussie ten spijt" de proefboringen in Drenthe lijkt te willen doorzetten. „Dat er acties komen is duidelijk",al- dus de voorzitter van de Nederlandse Politiebond. Hij kondigde aan dat zijn bond de politici en bestuurders zal blijven volgen „en desnoods zal opja gen als het gaat om hun verantwoor delijkheid: het bepalen van een duide lijk beleid". In Ierland geen giro's verzilveren DEN HAAG Door een sta king onder de medewerkers van de Ierse postkantoren is het niet meer mogelijk giro betaalkaarten in dit land te verzilveren. Dit hebben de Postgiro en Rijkspostspaar bank meegedeeld. Over de duur van de staking is momenteel niets met zeker heid te zeggen. Hoe groot het aantal Nederlanders is, die door deze situatie in financië le moeilijkheden zijn gekomen is niet bekend. Verondersteld wordt dat er weinig Neder landse toeristen in Ierland zijn, aldus een woordvoerder van de ANWB. Schaapskudde door hond afgeslacht GEMERT (ANP) Vermoedelijk een hond heeft gisternacht een beestachtige slachting aangericht onder twee schaapskuddes in het Brabantse Gemert. Van de ene kudde bestaande uit negentien schapen lammetjes werden er twaalf doodgebeten en zes zodanig gewond dat ze moesten worden afgemaakt. Ook in een ander weiland heeft de hond huisgehouden. Hier beet hij drie lammetjes dood en hij verwondde zes schapen ernstig. Uit de sporen leidt de politie af dat het een grote hond moet zijn geweest. Niemand heeft het dier echter gezien. Afgelopen maandag werd in Gemert op soortgelijke wijze een schaap doodgebeten en dinsdag werden er vier ge dood. Een tijdje geleden werd er in Gemert door 300 dieren liefhebbers gemonstreerd te gen de politie die twee hon den had doodgeschoten omdat ze herten hadden doodgebe ten. Jngeveer tienduizend verslaafden aan drugs DEN HAAG In Nederland zijn naar schatting acht- tot tienduizend aan drugs ver slaafden. Bij de consultatiebu reaus voor alcohol en drugs stonden per 30 september vo rig jaar 5734 personen wegens problematisch druggegbruik ingeschreven. Geschat wordt dat bij alle andere instellin gen die zich bezighouden met drugshulpverlening nog rond tweeduizend mensen bekend zijn met drugproblemen. Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen vanuit de Kamer. Zij heeft geen antwoord kunnen geven op de vraag hoeveel geld de verslaafden jaarlijks aan drugs besteden. In kringen van de verslaaf - den-opvang schatte men on langs dat in Nederland per jaar voor 300 miljoen gulden aan heroïne geconsumeerd wordt. Mgr. Schaaper (75) overleden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In Huize Liduina te Hillegersberg, waar hij sinds zijn emeritaat woonde, is gisterenavond overleden mgr. A. C. Schaa per, oud-vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam. Mgr. Schaaper, die langdurig ziek is geweest, is vijfenzeventig jaar geworden. Na zijn priesterwijding in 1928 was mgr. Schaaper in de zielzorg werkzaam onder an dere in Den Haag (St.-Antoni- Abt.) Bij de oprichting van het bisdom Rotterdam in 1956 werd hij de eerste vicaris-ge neraal. Hij bleef dat tot 1968, in welk jaar hij met emeri taat ging. Mgr. Schaaper heeft velerlei functies bekleed, zoals kanun nik-thesaurier van het kathe draal kapittel, voorzitter van het fonds voor kerkenbouw, voorzitter van de diocesane functioneringscommissie en voorzitter van de stichting hoofdaalmoezeniers bij de in richtingen van het departe ment van justitie. Nadat hij in 1957 al huisprelaat van de paus was geworden werd hij in 1968 door paus Paulus be noemd tot protonotarius apos- tolicus. Mgr. Schaaper was ook ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. ROTTERDAM (ANP) Mgr. Simonis van Rotterdam is in overleg gegaan met zijn diocesaan bestuurscollege en met an deren om een opvolger te vinden voor vicaris dr. W. van Paassen, die per 1 juli het bisdom verlaat. Hij wordt overste van de Nederlandse provincie van de priesters van het H. llart. De dekens van het bisdom Rotterdam zijn over het algemeen van mening, dat het zeer moeilijk zal zijn om een opvolger voor vicaris Van Paassen te vinden, temeer omdat de indruk bestaat dat de bisschop bij de keuze van een nieuwe vicaris een ander profiel voor ogen heeft dan de meerderheid der de kens. De mening van deze dekens, die gedeeld wordt door vele priesters, is dat de bisschop zoekt naar een vicaris, die duide lijker de kleur van de bisschop vertoont, vooral ten aanzien van de ambtsopleiding, de oecumene en andere zaken die ge voelig liggen binnen het episcopaat in de verhouding met Rome. PvdA: heeft jaarboek marine zin? DEN IIAAG De PvdA vraagt zich af wat de zin is van de uitgave van het jaarboek van de marine. Onlangs is aan de leden van de Tweede Kamer het boek over 1976 gestuurd. De socialisten nu vragen zich of wat de kosten van het boek zijn en of het boek naar de mening van minister Scholten van Defensie een zinvolle bijdrage levert aan de beeldvorming over de koniklijke marine Als het boek uitgegeven blijft worden, wil de PvdA dat het in de toekomst gedrukt wordt op kringlooppapier. KvK's werken niet mee aan niet- j ood verklaringen ROTTERDAM (ANP) De Kamers van Koophandel werken niet mee aan het legaliseren van niet-joodverklaringen voor bedrijven die zo'n verklaring nodig hebben om zaken te doen met Arabischa landen. Dat heeft de Vereniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken geschreven aan de Eerste en Tweede Kamer. De „certificaten vaan oorsprong" die door de Kamers worden afgegeven, verklaren uitsluitend van welke oorsprong het te exporteren produkt is. In de certificaten wordt nooit een nega tieve verklaring over de oorsprong van een produkt opgeno men, zo verklaren de Kamers. Het legaliseren van handteke ningen van bij het bedrijfsleven- betrokken personen gebeurt uitsluitend om de echtheid van zo'n handtekening vast te stel len. In militair tenue gestoken leden van de Zuidmolukse ordedienst KPK vormen een erewacht voor ir. Manusama, die gisteren in de Houtrusthallen de jaarlijkse her denkingsbijeenkomst van de RMS bijwoor. 'e. HERDENKINGSBIJEENKOMST RMS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie zal van daag overleg plegen met het Ministerie van Justitie of er weer proces-verbaal moet wor den opgemaakt tegen tegen leden van de Zuidmolukse ordedienst KPK, die gisteren buiten de Haagse Houtrusthallen in militair tenue stonden opgesteld ter verwelkoming van RMS-president Manusama. In de hallen werd de 29e herdenkingsbijeenkomst van de Zuidmolukse republiek gehoudën. Enkele duizenden Zuidmolukkers uit het hele land waren naar de Houtrusthallen gekomen om dit gebeuren bij te wonen. In zijn toe spraak verklaarde ir. Manusama dat de Mo- lukkers realist genoeg zijn om te beseffen dat van een spoedige realisering van het onafhan- kelijkheidsideaal geen sprake kan zijn. „Dat zal ons overigens niet weerhouden ons te blij ven inzetten voor deze zaak. Wie zich overi gens alleen maar voor het politiek ideaal inzet kan bij het nog uitblijven van de verwerkelij king èrvan gefrustreerd raken en het geloof erin verliezen". Hij kondigde verder aan dat het 6e lustrum van- de RMS in 1980 in het teken zal staan van het thema „Realisme en Idealisme". Dr. Tutuhatunewa, lid van het kabinet-Manusama, deed in zijn openingswoord speciaal een be roep op de jongeren om niet langer tot ge welddadigheden en nog minder tot bloedver gieten over te gaan. Ir. Manusama (69) heeft overigens nog geen plannen om af te treden. Dat blijkt uit een in terview in het Molukse jongerenblad „Tjeng- keh". Zijn verklaring komt erop neer dat hij niet op eventuele aandrang van Zuidmoluk kers- in Nederland zal aftreden. Alleen de Zuidmolukkers op de Molukken de doorslag kunnen geven. Hij geeft wel toe dat hij dat moeilijk te weten kan komen. VOOR VAKANTIES IN HET BUITENLAND (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Drie verzekerings maatschappijen, de Europeesche, El- via en Schlencker hebben gezamenlijk een internationale automobilisten hulp-verzekering (IAV) opgericht. Deze verzekering geeft automobilisten die op vakantie in het buitenland in moeilijkheden raken (een kapotte auto, een ongeval of ziekte dan wel overlijden van de bestuurder) recht op hulp van de SOS centrale van de verzekeringsmaatschappijen (020 641641), zowel voor de inzittenden als voor de auto. De verzekering kan worden afgesloten voor 11 dagen 13,50 premie), 22 da gen 18,50) en voor een periode lan ger dan 22 dagen 23,50). De premies dekken de auto en alle inzittenden. Voor aanhangwagens e.d. wordt een extra premie van 50 procent berekend. De IAV is een aanvulling op de al be staande reisverzekeringen van de drie maatschappijen. De bewuste verzeke ring omvat naast het nazenden van noodzakelijke medicijnen bij ziekte of ongeval, het vervoer van zieke, gewon de of overleden verzekerden naar een ziekenhuis in Nederland of naar huis en ook de kosten van benodigde medi sche begeleiding door een arts of ver pleegkundige. Ook het terugbrengen van de auto naar Nederland valt zonder extra kos ten onder de verzekering. Tevens kan op kosten van de IAV een andere auto worden gehuurd tot maximaal 10 dagen. Bij ziekte of ongeval van de bestuurder zal iemand van de SOS centrale de wagen naar Nederland te rugbrengen. DEN HAAG De centrales van onderwijspersoneel heb ben ingestemd met een ver mindering van overuren voor leraren. Per 1 augustus vol gend jaar wordt het maxi mum aantal lesuren van 32 tot 31 per week terugge bracht, waarbij een volledige betrekking 29 van die uren (van vijftig minuten) telt. Dit akkoord heeft minister Pais van onderwijs en weten schappen gisteren bereikt in de bijzondere commissie voor rechtspositionele zaken in het onderwijs. De personeelscen- trales zijn bereid .binnenkort nader te overleggen over uit-, werking en verdergaande ver plichte vermindering van de overuren. sBeleeft nog dit weekend in het Safaripark Beekse Bergen, tussen Tilburg en Hilvarenbeek. Ruim 40 hektare groot en bevolkt door zo'n 600 wilde dieren: jachtluipaarden, neushoorns, leeuwen, giraffen en nog veel meer! U doorkruist hun domein in uw eigen auto, of per safaribus. Een avontuurlijk dagje Afrika in eigen land! Ook als NS dagtocht. Inlichtingen: tel. 013-320032 Een spannend stuk Afrika in het hart van Brabant. Geleidelijk aan stijgt de lucht druk nu boven West-Europa. De luchtdruksystemen die het weer bij ons bepalen ver plaatsen zich echter uiterst langzaam. Dit zijn een langge rekt lagedrukgebied van Scandinavië tot boven de Bal kan en een gebied met hoge luchtdruk ten westen van de Britse eilanden. Deze syste men houden in onze omge ving nog steeds een noordelij ke luchtstroming in stand, waardoor de temperatuur maar weinig hoger kan wor den. De lucht blijft morgen nog onstabiel genoeg voor buienvorming. Waarschijnlijk komt hierin pas tegen het weekeinde verbetering. Dit koude weertype met buien heerst in een groot deel van Europa. Warmere lucht vin den we alleen in Oost-Europa en op de Balkan, maar in het overgangsgebied in Zuid-Italië en Joegoslavië komt veel be wolking voor met regen. Ook in het Middellandse Zeegebied komen lokale buien voor, maar de temperaturen liggen daar toch wel tussen 15 tot 20 graden. Vooruitzichten voor zaterdag: Afnemend buiig, later meer zon. Aanhoudend te koud. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 10 Min. temp.: omstreeks 2 gra den Max. temp.: omstreeks 10 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 60 prooent. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, Beelaerts van Blokland, heeft zich gisteren voor de eerste maal in het openbaar duidelijk kwaad ge maakt over de steeds terugkerende bewonersprotesten tegen huurverhogingen. De bewindsman deed dat in Apeldoorn, waar hij stelde het onbegrijpelijk te vinden dat er steeds protesten komen tegen huurverhogingen, ook terwijl de protestefenden een auto voor de deur hebben staan en buitenlandse, vakantiereizen maken. Men moet er aan wennen dat ook het wonen een be langrijk deel van het gezinsbudget zal opeisen, aldus de geirriteerde Beelaerts van Blokland. Met zijn laatste opmerking, namelijk dat het langzaa maan gewoon moet worden dat voor het wonen een stevige duit moet worden neei^eteld, heeft de minister ronduit gelijk. Wonen is een van de eerste levensbe hoeften, en tegelijkertijd is Jde kwaliteit van het wonen van zeer groot belang voor de kwaliteit van het be staan. Bij steeds toenemende woonkwaliteit zal vooral de bewoner (of dat nu een huurder of een huiseigenaar is) voor die toenemende kwaliteit moeten betalen, en dus in veel gevallen de prioriteiten in zijn gezinsbudget geleidelijk moeten verleggen. En voor huurders, die de huur per se niet kunnen betalen is er altijd nog de mo gelijkheid van de individuele huursubsidie. MAAR d^ar waar de bewindsman een regelrechte ver gelijking trekt tussen huuruitgaven, en kosten voor een automobiel en een buitenlandse vakantie, gaat hij wel erg generaliserend te werk. Het is en het blijft namelijk zo, dat er nog steeds een groot aantal gerechtvaardigde protesten tegen de huurverhoging bestaat, zoals bijvoor beeld daar waar sprake is van achterstallig onderhoud. Het gaat dan voor een bewindsman niet aan om de huurders toornig voor te houden dat als zij zich een auto menen te kunnen permitteren, ook maar huurver hoging moeten betalen. Want in de huidige situatie be reikt hij ermee wat hij juist niet wil bereiken: boosheid en onbegrip bij huurders, toenemende tegenstellingen, en dus een klimaat waarin de minister helemaal niets meer van zijn goede doelstelling bereikt. DOOR ERICSOREL Alweer zeven en dertig dagen is de lente oud: dat broze fenomeen, waarop dichters hun veder bot hebben gerijmd en dat kranten in staat stelt om de foto's van vorig jaar nogmaals te publiceren. U bent ze ongetwijfeld veelvuldig tegengekomen: de zonnige kiekjes van de eerste crocussen, die de kopjes koket hieven. En uiteraard het eerste kievitsei, de eerste strandstoelen, de eerste baders, die geheel vertind uit de branding terugkeerden, de eerste lammetjes en een nieuwe lading eindexamenkandidaten, die bezig zijn aan hun laatste eindspurt, voordat ze voorgoed de WW ingaan. Volgens kroniekschrijvers en radiografisch bestuurde weerprofeten gelijk de accentrijke heer Pelleboer bruist nu het leven als een mineraalwaterbron en omhelzen grijsaards elkaar gedurig in de plantsoenen. Dit is, houdt men stug vol, ook de tijd voor gelieven, die elkaar bloemen in de haren steken en daarbij dingen fluisteren, waar ze straks vóór de rechter razende spijt van zullen hebben. Dit is ook het jaargetijde, waarin gans ons volk de eendjes misselijk voert en de belastingen voor de gek houdt. En de baasjes, romig van verlangen, dienen nu volgens oeroude overlevering harten te snijden in boomschorsen minnebrieven in lege jeneverflessen aan de zee prijs te geven. Maar als je nauwlettend om je heen kijkt en je je afvraagt, wat de nieuwe lente nou in feite heeft gebracht, dan-zijn het alleen opengebroken straten. Want dat is pas echte lente in Nederland: burgemeesters, die driftig hun riolen opengooien en het wegdek over de volle breedte slopen. Alle straten in het centrum worden opeens omgelegd, weggebroken, overdwars uitgehold. En elke nieuwe dag stuurt de magistraat zijn knapenkoor met drilboor en pikhouweel naar de laatste puntgave stegen om die ook grondig onder handen te nemen. En de verraste Nederlander, die op een morgen voor dag en dauw gewekt wordt door een sonoor gedreun, dat zijn gehele huis doet schudden, treedt aan het venster en stelt opgelucht vast: „Nu is het pas goed'lente". Eindelijk zijn de dagen weer aangebroken, waarop mannen in manchesterbroeken zonder kampeercarnet tentenkampen in het hart van de stad mogen opslaan. Het zijn altijd dezelfde vale, bruine shelters, waarin mannen van middelbare leeftijd des morgens monkelend verdwijnen om er pas tegen vijven weer uit tevoorschijn te komen. Niemand weet tot op heden, wat ze in die tenten doen. Zingen ze wellicht tweestemmige canons uit de bundel „Jan Pierewiet"? Splitsen ze knopen of bespreken ze de 12-urige werkweek? Het blijft gissen, want hun bedoelingen zijn duister tot op het moment, dat de tent wordt afgebroken en iedereen het gat kan zien, dat ze heimelijk hebben gegraven. Een gat van meters diep, een deksels mooi, vierkant gat, waarover de kenners instemmend spreken. Soms ligt het er dagen en als men geluk heeft kan het zelfs weken duren. De stad gonst van de geruchten. De één beweert, dat het een gat is van het elektrisch, maar er zijn er ook, die het gat toeschrijven aan het plaatselijke gas. Er gaat ook geen dag voorbij of er komt een opzichter, die peinzend in het gat spuwt en daarbij aantekeningen maakt in een losbladig notitieboekje, dat hij aan zijn zoontje zal geven, als het straks vol is. Ondertussen stijgt de spanning ondragelijk. Totdat op een ochtend in de buurt de elektriciteit uitvalt. Kort daarna ligt er in alle brievenbussen een gedrukte mededeling, dat in verband met werkzaamheden aan het gat (ons gat mogen we zo langzamerhand wel zeggen) de watertoevoer voor enkele dagen wordt afgesneden. Water kan echter getapt worden aan een pomp, waarvoor inmiddels verderop in de straat een gat is gegraven. Helaas, eens zal er weer een einde komen aan die heerlijke tijd. Dan worden de gaten gedicht en zijn de straten opeens weer gewoon berijdbaar. Nog elf maanden zullen we dar. moeten wachten, voordat het weer zover is. Het zal een verademing zijn om tegen die tijd al die mannen in hun manchesterpakken weer te zien afdalen in hun verrukkelijke gaten. Nee. de lente in Holland hakt er wel in.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9