Nieuwe NAVO- raketten ook voor Nederland deTijd Israël en Egypte bezegelen de vrede NIEUWSNET PLO-commando om sjah te ontvoeren Reis Van Lent naar Zuid-Libanon vol met hindernissen oorsprong hatcher eslonken M MINISTER SCHOLTEN: NOG GEEN BESLISSING Vrouw van Hess in Spandau OPROEP WEIZMAN AAN PLO ]roes en Rozendal vinnen verkiezingen >p Ned. Antillen MERIKA BLUFT ■ÏHODESIË AFWUZEN BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 APRIL 1979 PAGINA DEN (AP) De hoop Margaret Thatcher om !de algemene verkiezingen 3 mei aanstaande de eer- vrouwelijke Britse premier worden, moet enigszins flauwd zijn, omdat uit gis- gepubliceerde opiniepei- blijkt dat de voor- óng van haar conservatie- partij op de Labourpartij itadig slinkt en Labourpre- •r James Callaghan bij de miljoen Britse kiezers veel k ilairderisdanzij. onderzoek, dat maandag rd afgerond, geeft de Con- vatieven 46 percent van de mmen, Labour 40 percent de Liberalen 11 percent. imes rschijnt als eekblad in uitsland ANKFORT (DPA) De ie „Times" die vijf maan- lang niet verschenen is, int weer uit, maar niet in doch hoogstwaar- ilijk in West-Duitsland. zetterij te Darmstadt Frankfort aan de Main •n journalisten en technici iren bezig met de voorbe- ng van de eerste buiten- je uitgave van het blad ermoedelijk het komend^ :einde van de persen zal De nieuwe „Times" naar de „Times Newspa- Ltd" in Londen meedeel- niet meer dagelijks, maar keer per week verschij- een oplage van 35.000 iplaren van 20 tot 24 pa- schoppelijk feroep op pmoza AGUA (AFP) De bis- j van de Nicaraguaanse Leon, mgr Manuel Sala- Espinoza, heeft gisteren en open brief een drin- beroep op president itasio Somoza gedaan, eind te maken aan de •ze moordpartij van het waarbij zelfs geen kin- worden gespaard". ;ens de prelaat zijn de ite dagen bij „zuiveringso- ities" in Leon ongeveer 20 gedood. Bij het of- fisief van het Sandinistisch rijdingsfront in september daar al meer dan 500 len gevallen. (Van onze correspondent) MIAMI De Nucleaire Planning- groep van de acht NAVO-landen is gisteren overeengekomen dat nieuwe Amerikaanse raketten in West-Euro pa moeten worden ingevoerd met zo 1 groot mogelijke deelneming door an dere landen, d.w.z. ook Nederland. Bonn heeft afgewezen dat nieuwe raketten alleen op Westduits grond gebied zouden worden gestationeerd. Volgens de Nederlandse defensiemi nister Scholten is echter over de ontwikkeling van een raket voor middellange afstand nog geen beslis sing genomen. „De ontwikkeling staat nog in de kinderschoenen", al dus de heer Schol ten. De Nucleaire Planninggroep is op zijn bijeen komst op de Amerikaanse luchtmachtbasis Homestead in Florida overeengekomen dat de modernisering van het Westeuropese raketten- potentieel kan neerkomen op de aanschaf van vernieuwde Pershing-raketten van Amerikaan se makelij en invoering van de laagvliegende en zelfdoelzoekende Cruise-raket. Definitieve besluiten hierover zullen vermoedelijk eind van dit jaar genomen worden, gekoppeld aan een aanbod van het Warschau-pakt voor be perking van de bewapening in Europa. Pers- hing- en Cruise-raket zouden in 1983 beschik baar zijn. De actieradius van de Pershing-ra- ket zou dan zijn vergroot tot 2500 kilometer, d.w.z. van West-Europa uit gerekend tot de ra ketbases in West-Rusland. Nederlandse ongerustheid over recente uitla tingen van president Carter ter aanzien van de neutronenbom is volgens minister Scholten weggenomen door de Amerikaanse minister van defensie Brown. In een reactie op berich ten over de stationering van nieuwe Russische raketten van de SS-20 serie in Oost-Duitsland, waarschuwde Carter dat deze stap van in vloed zou kunnen zijn op zijn besluit ten aan zien van de neutronenbom. Minister Brown verzekerde echter zijn Nederlandse collega dat aan het standpunt van de Amerikaanse rege ring om produktie voorlopig uit te stellen, niets is veranderd. Alle NAVO-bondgenoten kunnen voortaan, op ministerniveau worden betrokken bij de bij-, eenkomsten van de Nucleaire Planninggroep. Een desbetreffend voorstel van minister Scholten is gisteren aanvaard. De kleine NAVO-landen waren tot nu toe slechts bij toerbeurt aanwezig. De volgende bijeenkomst van de groep is in het najaar in Nederland. Mevrouw Ilse Hess (79) verlaat hier de Spandaugevangenis, na dat zij een bezoek had gebracht aan haar man, eens Hitiers plaatsvervanger. Rudolf Hess is gisteren 85 jaar geworden.Me- vrouw Hess had geen commentaar op de verhalen, dat haar man voor een dubbelganger verwisseld zou zijn geweest. BERLIJN (AP) Ilse Hess, de echtgenote van de voormalige plaatsvervanger van Adolf Hitler, heeft gisteren een bezoek van een uur gebracht aan de Berlijnse Spandaugevangenis, maar weigerde elk commentaar op de onlangs gepubliceerde beweringen dat de man die in die gevangenis wordt vastge houden Rudolf .Hess niet is. Ilse Hess, die alleen per taxi bij de gevangenis arriveerde, kwam na het bezoek met een Ame rikaanse functionaris naar buiten, en ging tot en met een andere taxi weer weg. VMM KOSHIRA (DPA-AFP-UPI) - Egypte en Israël heb ben gisteren officieel een einde gemaakt aan de staat van oorlog tussen beide landen door de documenten ter ratificatie van het op 26 maart ondertekende vredesverdrag uit te wis selen. De uitwisseling vond plaats in een Amerikaanse mili taire waarnemingspost in Umm Koshiba in de Sinaï. Voor Israël overhandigde Eliahu ben-Elissar, de directeur-gene raal van het kantoor van premier Begin, de documenten; van Egyptische zijde werd deze handeling verricht door Saad Afra, adjunct directeur-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken van Egypte. De plechtigheid werd bijgewoond door de ambassadeurs van de V.S. in Egypte en Israël, Herman Èilts en Samuel Lewis. De plechtigheid, die om 15.00 uur (Nederlandse tijd) had moe ten beginnen, werd meer dan twee uur uitgesteld, omdat er op het laatste moment een meningsverschil ontstond. Israëlische functionarissen zeiden dat een verandering in de Egyptische tekst van een brief die het vèrdrag begeleidt, de oorzaak van het geschil was. De Israëlische minister van defensie, Ezer Weizman, heeft er bij de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO en andere Ara bieren op aangedrongen „op te houden met schieten" en over vrede met Israël „te gaan praten". Op de vraag of Israël èventueel met de PLO zal moeten praten antwoordde hij: „Ik hoop niet slechts dat wij een (Pa lestijnse) oplossing vinden maar ik zou u er aan willen herin neren dat een onderdeel van het (Egyptisch-Israëlische) vredes verdrag is, onderhandelingen te beginnen om een oplossing ervoor te vinden. Nadat de ratificatiedocumenten in de Sinai omhelzen de Israëlische vertegenwoordiger dr Elyahu ben Elissar en zijn Egyptische collega Saad Afra elkaar hartelijk. TEHERAN (AFP) De Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft een speciaal commando gevormd om de sjah van Iran te ontvoeren, zo heeft het hoofd van het PLO-bureau in Teheran, Hani el-Hassan, in een vraaggesprek met een Iraans tijdschrift verklaard. Volgens hem was de sjah onlangs yan Marokko naar de Bahama-eilanden gegaan uit vrees voor het optreden van het Palestijnse commando. De PLO-vertegenwoordiger zei ook dat sinds 1978 duizenden Iraniërs zijn opgeleid in Palestijnse kampen. In Iran zijn nog eens 24 politieke gevangenen in vrijheid gesteld en elf gevangenisstraffen opgelegd door „revolutionaire rechtbanken". Het nieuwe bewijs van grootmoedigheid volgt op de oproep tot beëindiging van de „geest van wraak" dinsdagavond door pre mier. Mehdi Bazargan. Sinds de omverwerping van de monar chie in februari zijn ruim 150 politieke gevangenen van het nieuwe regime doodgeschoten. De voorlopige revolutionaire regering in Iran heeft toegezegd een nieuwe nationale politiemacht te zullen oprichten, die dan de duizenden revolutionaire islamitische gardeleden in zich moet opnemen. DAMASCUS (ANP) Het zit staatssecretaris Van Lent van defensie bepaald niet mee bij zijn pogingen het Nederland se detachement in Zuid-Liba- non te bezoeken, maar nu is hij vanmorgen toch vanuit Damascus per auto op weg gegaan naar Beiroet. De staatssecretrais was gister ochtend met een toestel vhn Swissair van Schiphol naar Beiroet vertrokken. Boven de Middellandse Zee moest het toestel evenwel koers zetten naar Athene, omdat de lucht haven van Beiroet onder vuur lag. Het toestel vloog daarna door naar Damascus. Van morgen is de staatssecretaris per alito naar Beiroet ver trokken. Het hoofddoel van zijn be zoek aan het Nederlandse de tachement is, naar hij zei, om zich te orienteren over het personeel en zijn problemen: „Ik ga de verschillende aspec ten bekijken en daarin zal ook de veiligheid van de mili tairen worden betrokken. Het is^ niet mijn bedoeling om een waardecordeel uit te spreken over de politieke en militaire problemen ter plaatse al zul len die wel ter sprake ko men." Israël heeft gisteren zijn mili taire actie in Libanon voort gezet. Voor de middag ver schenen tweemaal Israëlische jachtbommenwerpers boven Beiroet en andere delen van Libanon. In het grensgebied tussen Israël en Zuid-Libanon kwam het tot artillerieduels. In de middaguren kwamen Syrische straaljagers boven Beiroet een kijkje nemen. De Libanese vertegenwoordi ger bij de VN, Ghassan Tueni heeft om een bijeenkomst verzocht van de Veiligheids raad. In een brief aan de voorzitter vestigt hij de aan dacht op „de ernstige situatie, ontstaan door het verzet van Israël tegen de uitvoering van het program, gericht op het herstel van de souvereiniteit van de staat Libanon op het gehele grondgebied van het land". In hoeverre de Veilig heidsraad op het verzoek van Libanon zal ingaan, is niet bekend. Bestand in Zuid-Libanon gemeld BEIROET (AFP) Tussen de strijdende partijen in Zuid-Li banon is gisteravond, dank zij de goede diensten van de VN een bestand overeengekomen, zo heeft een woordvoerder van de VN in Beiroet, Samir Sambar, vandaag verklaard. Volgens correspondenten in Zuid-Libanon zou de Israëlische marine dat bestand hebben geschonden door een uurlange be schieting van enkele wijken van Sidon. Verder is geen enkele activiteit meer gemeld. Vanochtend was het rustig in het Israë- lisch-Libanees grensgebied. 1LLEMSTAD (ANP) De eilandsraadsverkiezingen die gis- ren zijn gehouden, zijn op Aruba gewonnen door de MEP- irtij van Betico Croes. De MEP behaalde met 18556 stern en twaalf zetels. p de tweede plaats eindigde de Arubaanse volkspartij (AVP) et 6064 stemmen, wat neerkomt op vier zetels. De Partido ■'i itriotico Arubano (PPA) behaalde met 4868 stemmen drie j Iels en de Ruba-partij met 3181 stemmen twee zetels, j i verkiezingen op Bonaire zijn gewonnen door de Union 7 atriotico Bonairiano van Rudy Ellis. Op de UPB zijn 2186 emmen uitgebracht, wat neerkomt op vijf zetels. Vier zetels et 1527 stemmen gingen naar de Partido Democratico Bonai- ano (PDB). De Bonairiaanse arbeiderspartij heeft met 429 emmen geen enkele zetel behaald. olgens een voorlopige uitslag zijn de eilandsraadsverkiezingen P het grootste Benedenwindse eiland Curagao gewonnen door e democratische partij (DP). De partij van premier Boy Ro- ndal behaalde met 16948 stemmen zes zetels. De grootste mcurrent van de DP, de Movimiento Antijas Nobo (MAN) rwi'erf met 16468 stemmen eveneens zes zetels. De Nationale olkspartij Unie (NVP-U) behaalde met 15282 stemmen vijf Hels. Naar de PSD gingen met 10806 stemmen drie zetels en pFrente Obrero behaalde één zetel. EW YORK (AFP) President Carter heeft besloten het tt öerikaanse beleid ten aanzien van Rhodesië niet te wijzi- Met name zullen de economische sancties tegen dat land worden opgeheven, aldus perschef Jody Powell van het te Huis. De twee voornaamste raadgevers van Carter voor 'kaanse zaken zijn van oordeel dat de stemming in feite Irog" was en dat bijgevolg het beleid van Washington veranderd moet worden. iservatieve Congresleden stellen echter pogingen in het rk om tot een ombuiging van deze politiek te komen De uiblikeinse leider in het Huis van Afgevaardigden, John les, deed gisteren een beroep op Carter de handelssancties |te heffen; door de democratische voorzitter van de commis- voor Afrikaanse zaken werd gevraagd dergelijke stappen I wijzen. een bomaanslag in een supermarkt in de Rhodesische tfdstad Salisbury is gisteren een man om het leven geko- •jn. Volgens politiefunctionarissen was de man bezig zelf het "nechanisme in te stellen toen de bom ontplofte. In ELSEVIER een groot arti kel over de dalende belang stelling voor de eucharistie als rythe en het conflict dat de bisschoppen daarover heb ben met de studentenpastores. „Je vraagt je af of de bis schoppen, hier zowel als in Rome, die zo scherp gekant blijken tegen die oeucumeni- sche vieringen, zichzelf ooit serieus en diepgaand de vraag hebben gesteld waarom die studenten zulke vieringen dan wel verkiezen boven hun eigen traditionele missen". Voorts éen verhaal over het leed dat bij inbraken wordt aangericht. „Ik zou mijn in breker best eens willen spre ken. Gewoon om te weten waarom hij Zoiets doet. En dan vertellen wat hij eigenlijk aanricht. Volgens mij zullen er dan zeker mensen zijn, die dit nooit meer doen. Ik be grijp ook niet waarom de re classering in dit soort geval len de daders en slachtoffers niet met elkaar confronteert. De dader krijgt dan mis schien inzicht in het leed dat hij berokkent en het slachtof fer raakt zijn angst een beet je kwijt". Bekende Nederlan ders tenslotte vertellen over hun ontmoetingen met konin gin Juliana. Toon Hermans: „Zelfs in een tijd van gewel dig veel spanningen, zegt ze: ik ga er even uit. Daar kan iedereen iets van leren. Dat is nu juist zo knap van de ko ningin: van de spanning naar de ontspanning. Dat heeft ze me al een paar keer geflikt". De HAAGSE POST praat met de Duitse nazispeurder Ruckerl. „Ik weet best dat de processen steeds minder ople veren. Maar het doet er niet toe of eeen beklaagde vijf of tien jaar krijgt. Het gaat er om dat hij daar tijdens het proces als misdadiger heeft gestaan. Als de aangeklaag den, die zelf weten wat ze hebben gedaan, tijdens 330 procesdagen telkens zijn her innerd aan hun rol in Majda- nek, dan kan dit deel van het proces in de ogen van de slachtoffers niet zinloos zijn geweest". Voorts een gesprek met China-kenner Simon Leys over het einde van het Maois- me. „Er zitten levensgevaarlij ke kanten aan het nieuwe be leid. Dat opengooien van Chi na naar alle kanten - dat ver oorzaakt een enorme druk op het hele politieke systeem. Er zal- een punt komen, waarop men zou moeten beslissen om of wel van het nieuwe beleid af te zien, teneinde het sy steem te redden, dan wel het beleid verder te ontwikkelen en het hele systeem op de helling te zetten". Ook een portret van het hedendaags catholicisme. „Alles kan dus, als het contact met de gelovi gen maar niet verbroken raakt. Liever een iets leger geloof dan een lege kerk". Een interview tenslotte met biljarter Ceulemans. „Biljar ters zijn de gevoeligste men sen die er zijn. Altijd ziek. Pijn hier, pijn daar. En stom verdelend. Alleen aan de tafel voelen we ons goed". NIEUWSNET praat met de scheidende voorzitter van de Partij van de Arbeid, len van den Heuvel.- „Ik vind het ge vaarlijk wat D'66 doet, want het speelt al diegenen in de kaart, die zeggen dat het he lemaal niet meer hoeft. Ter louw speelt op tal van mo menten de grote edele heer, die eens even zal zeggen dat zijn redelijk alternatief beter is dan ai dat vechterige ge doe. Dat strijkt mij zo langza merhand tegen de haren in". Ook een gesprek met de eco noom en nobelprijswinnaar, prof. Herbert Simon. „Ik ge loof inderdaad dat het enige systeem van economische en sociale elementen dat tenmin ste enige verzoening teweeg brengt tussen een effectieve maatschappij en de menselij ke behoefte en een maat schappij die enige mate van menselijke vrijheid, geeft, het kapitalisme is". Een ander ar tikel schildert de Nederlandse directeuren af als de armste mannen van Europa. Ze ver dienen met gemiddeld 150.000 per jaar veel minder dan hun buitenlandse colle ga's. Maar: „Bij een directeur is de lust van het onderne men de hoofdzaak. Daar schort de laatste jaren echter van alles aan en dat is veel erger dan het relatief lage sa laris". VRIJ NEDERLAND schrijft over emigratie als antwoord op werkloosheid. „Als het sla gen van emigratie niet alleen gemeten wordt naar het aan tal mensen dat door emigra tie-organisaties het land is uit gewerkt, maar naar het aan tal emigranten dat werkelijk in een ander land heeft kun nen wortelen, dan mag het Nederlandse emigratiebeleid mislukt heten. Gemiddeld bij na één op de drie Nederland se emigranten heeft zijn po ging in een vreemd land voet aan de grond te krijgen, moe ten opgeven: in totaal ruim 140.000". Voorts een groot in terview met Marcel van Dam. „In de PvdA-fractie is een waarzinnige concurrentieslag aan de gang. Allemaal ijveren ze voor het eigen' winkeltje. En de organisatie is zo slecht Het Kamerwerk bestaat voor een deel uit uren hangen, niks doen, ouwehoeren. Werk dat er op aan komt, doe ik thuis". En: „Men wil alles zelf doen. De een heeft de gave van het woord, de ander ont breekt talent totaal, maar ie dereen wil de blits maken. Als je ziet met welk een doodsverachting mensen zich op zaken storten, die ze niet beheersen, trillend van de ze nuwen, omdat ze vinden dat ze het moeten doen Maar: „Ik blijf zitten, ook om het kabinet te pesten". Het blad heeft een boekenbijlage. DE TIJD is voor een groot deel aan de onderwijsproble matiek gewijd. Daarom een gesprek met minister Pais. „Voor mij is het een belang rijk uitgangspunt, dat kinde ren niet voorgeprogrammeerd voor de rest van hun leven. Ik vind het ook een heel goe de zaak, dat het moment waarop kinderen moeten kie zen naar welke school ze zul len gaan, niet ligt bij het twaalfde jaar, maar dat ze nog een jaar of een paar jaar de gelegenheid krijgen zich te ontwikkelen via een brugperi- ode bijvoorbeeld". Voorts een gesprek met een nieuwe machthebber in Oeganda. - „We zijn er zeker van, dat de handlanger van Amin de ko mende tijd nog duizenden mensen zullen afslachteii. Het leven zal in het Oeganda van de toekomst geen dag veilig meer zijn. De soldaten zijn de afgelopen jaren sterk bevoor deeld en dreigen nu alles te verliezen. In hun wanhoop ne men ze wraak. Voor ze zelf gedood worden, proberen ze zoveel mogelijk Oegandezen uit te roeien". Een interview tenslotte met Ben Sijes naar aanleiding van zijn boek over de uitroeiing van zigeuners. „Ik vond dat ik als weten schapsman en ook als gewoon mens moest wijzen op het feit, dat de Nederlandse rege ring ten aanzien van zigeu ners nog steeds een maatregel hanteert, die ze van de Duit sers heeft geërfd". HERVORMD NEDERLAND analyseert dé levensbeschou wing van koningin Juliana. „Zij heeft als antwoord op alle kwaad, alle ellende, haar diepe vertrouwen in God en zijn bedoelingen met de we reld. Een groots antwoord voor wie het deelt, maar wat moeten zij die dat antwoord niet kunnen geven?" Voorts een interview met Natasja Emanuëls van het vrouwenca baret. „De problemen van de vrouwen blijven nog wel even, maar of ik nog jaren wil doorgaan, weet ik niet. Ik heb soms het gevoel, dat we alles al aangeroerd hebben, wat er te zeggen is". Tenslot te een gesprek met Fred Bak ker van de TROS over Holo caust. „De VARA heeft er bij ons op aangedrongen, dat we snel onze beslissing zouden nemen, omdat ze zelf grote belangstelling hadden. En dan verwijt men ons nu, dat de TROS Holocaust alleen maar wil uitzenden voor eigen glo rie en ledenwinst. Wat zou de VARA gedaan hebben als ze toevallig net even eerder dan wij Holocaust hadden ge claimd? Hadden ze dan ook dat liedje in „Hoe bestaat het" uitgezonden?

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7