„UITSTOOT TRITIUM GESCHIEDT VOLGENS INTERNATIONALE NORMEN Gemeente moet rommel opruimen" ,Help Haanstra-school aan nieuw gebouw' Verzet bewoners tegen opengraven Waardgracht Actiegroep voor meer kinderopvang in Leiden ,,GSD streeft naar meer openheid bij strafsancties" ■Gi'iTAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 APRIL 1979 PAGINA 3 m LEIDEN De buurtcommis- ipe sie Herengracht/Zijlsingel heeft ernstige bezwaren tegen plannen van de gemeente ,i le Waardgracht open te gra- 2 ven. In een brief aan het col- A/ijlege van b en w stelt de com- nissie allereerst dat de Vaardgracht volgens haar te smal is om weer open te gra- (jj ren. Er zullen onoverkomelij ke problemen ontstaan bij het 2 bereiken van de woningen door bewoners, gemeente-rei- riiging, brandweer en ambu lance", aldus de buurtcommis sie. zal volgens de com missie een gevaarlijke situatie ontstaan voor kleine kinderen. Door de te smalle stoepen is nauwelijks loop/speelruimte voor kinderen, waardoor zij voortdurend de kans lopen in het water te vallen. Boven- 'dien achten de bèwoners van de Waardgracht de kans dat de gracht onder invloed van vuilstorting spoedig zal ver- Vuilen, ruimschoots aanwezig, g Tenslotte wijzen de bewoners e erop dat door de gemeente aan hen niets is gevraagd j* over de plannen om de 5 Waardgracht weer open te 1 graven. „Desondanks vragen de bewoners alsnog een ge- sprek aan waarbij zij hun ar- 'evens heeft de buurt commis- -ie een dringend verzoek ge- laan om een wijkvoorziening in het Herengracht/Zijlsingel- gebied te realiseren. In een ^Iweede brief aan het college stelt de commissie dat de be hoefte aan een dereeliike voorziening in de wijk erg groot is. „Met het oog op het aantal inwonenden en de ko mende uitbreiding van het ge bied door middel van nieuw bouw is een sociaalculturele voorziening onontbeerlijk", meent de buurtcommissie. Zij pleit voor het behoud van een deel van het gebouw van de Nederlands Drukkerijbe drijf aan de Oosterkerkstraat, waarin een wijkvoorziening kan komen. Hierin zou dan een soort wijkcentrum kun nen worden ingericht. De buurtcommissie denkt hierin bijvoorbeeld aan het behoud van de kantine van het be drijf, dat naai' de voormalige Grofsmederij in Zoeterwoude is verhuisd, en dat op de no minatie staat om in zijn ge heel te worden gesloopt. De Waardgracht gezien vanaf het „Huis op de Waard". U zoekt een volautomatische wasmachine die - modern - energie bespaart en die toch - ouderwets - schoonwast. Die niet alleen bij kleine wasjes, maar ook bij volle trommelvulling, minstens30% stroom bespaart en toch zorgvuldig en perfekt wast. Dan is er maar één die hieraan voldoet: de AEG - LA VAM AT. En zo heeft AEG voor elk waspro- bleem een oplossing. LEIDEN De initiatiefgroep van de verschillende belan- „Meer kinderopvang in Lei- gengroepen, zoals ouders, zo den" wil zich meer als actie groep gaan manifesteren. Op korte termijn gaat men onder meer steun verlenen aan een landelijke manifestatie op 19 mei tegen de verhoging van de ouderbijdragen. Verder denkt men aan het bundelen HOEKEMA (D'66) AAN COLLEGE: AEG laat je niet in de steek. LEIDEN De gemeente zou de Haanstra- school, die thans gevestigd is aan de Vliet behulpzaam moeten zijn bij het zoeken naar een nieuw gebouw. Te denken valt bijvoor beeld aan de (dependances van) de Rem- brandtscholengemeenschap als tussenoplos sing totdat ruimte is gevonden om nieuw bouw ten behoeve van deze opleiding te ple gen. Tot deze constatering komt het D'66- raadslid J. Hoekema in vragen aan het colle ge. Het gebouw aan de Vliet zou toch grondig moeten worden verbouwd om het geschikt te maken voor een nieuwe lerarenopleiding basi sonderwijs. Het D'66-raadslid vraagt het colle ge of het zich in principe wil sterk maken voor het handhaven van de Haanstra-oplei ding in Leiden en daartoe de mogelijkheden wil scheppen. Wanneer de gelegenheid zich voordoet dat het gebouw, aan de Vliet, vrij komt, zou hier een basisschool kunnen worden gevestigd, als al ternatief voor het binnenstadsscholencomplex aan de Kaasmarkt. Zoals bekend wil de ge meente aan de Kaasmarkt een combinatie- school bouwen. Hierin zou tevens de Haan stra-kleuterschool een plaats krijgen. Onder meer het wijkcomité Vreewijk heeft zich tegen de plannen verzet. Het ziet de Haanstra-kleu- terschool liever aan het Rapenburg (naast de Haanstra-opleiding) gehandhaafd. De heer Hoekema vraagt het college nog eens de argu menten aan te geven die hebben geleid tot de Kaasmarkt-plannen. Voorts vraagt hij zich af of de leiding van de Haanstra-kleuterschool akkoord is gegaan met de verplaatsing naar de Kaasmarkt. wel degenen die kinderen hebben op de dagverblijven, als de zogenaamde „wach- tlijstouders" en de werkers op de kinderdagverblijven. Volgens de actiegroep wor den deze werkers onderbe taald. "Bovendien zijn er nog steeds geen erkende opleidin gen, terwijl het werk onge veer gelijkwaardig is aan dat van een kleuterleidster", al dus de actiegroep. Het is in Leiden slecht ge steld met de kinderdagverblij ven. Er zijn er in totaal twee. Ruim honderd kinderen staan op de wachtlijst voor een van deze twee dagverblijven. De actiegroep vindt dat er meer geld moet worden vrijge maakt door gemeente en rijk om voldoende kinderdagver blijven in te richten. Tijdens een vergadering van de initia tiefgroep „Meer kinderopvang in Leiden" hebben leden van de verschillende gemeente- raadsfracties verklaard dat kinderopvang een basisvoor ziening moet zijn. Het PvdA- raadslid mevrouw H. van Dongen vond evenwel dat het rijk de eerste stap moet doen om er voor te zorgen dat kin deropvang daadwerkelijk een basisvoorziening wordt. Verte genwoordigers van zowel PvdA, CDA als D'66 waren het er over eens dat er moet worden gestreefd naar een betere coördinatie tussen de verschillende soorten kinde ropvang. g I kollege van bestuur neemt geen verantwoordelijkheid voor uitspraken Roorda Een scène uit „De Sloppengarga" Het Onafhankelijk Toneel brengt zaterdag 28 april in het LAK-theater het stuk „De Sloppengarga", de eerste versie van „Ia Dichicbt det Staedte" van Bertold Brecht. Het beschrijft de ondergang van de familie Gar- ga, een familie van het platteland die naar de stad ver trekt in de hoop er in de industrie werk en betere le vensomstandigheden te vinden. De voorstelling begint om half negen. Oranje wandeltocht De Wandelkring Leiden en Omstreken organiseert maan dag 30 april de Oranje wandeltocht. Vertrek vanaf 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, Leiden. Starttijd voor de 40 km. van 9.00-10.00 uur, overige afstanden van 9.00 tot 14.30 uur. Kosten f 2,- p.p. Inschrijving per giro 549595 t.n.v. penningmeester van de Wandelkring Leiden en Om streken en bij de start op 30 april. Rijnsburg De vereniging Oud-Leiden houdt dinsdag 1 mei een le zing over bet archeologisch onderzoek en de historie van Rijnsburg in het stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32. Spreker is de heer S. C. H. Leenheer. De avond wordt gehouden in samenwerking met de Ar cheologische Werkgemeenschap voor Nederland afdeling Rijnstreek en begint om acht uur. LAK-salon Zondag 29 april staat het LAK aan het Levendaal in het teken van de jaarlijkse LAK-salon. Vanaf 13.00 kunnen er yoga-, dans-, muziek-, en handenarbeidcursussen wor den gevolgd, 's Middags om drie uur begint een kinder voorstelling, een tentoonstelling, muziek en een film. Van af acht uur 's avonds is er een presentatie van de LAk- activiteiten van het afgelopen jaar. Na afloop hiervan is er een feest onder de muzikale leiding van de band The Limit Syntagma Musicum EIDEN Het college van estuur van de Leidse Uni- rsiteit wenst geen verant- lordelijkheid te aanvaarden oor de door de directeur-be- eerder van het Gorlaeusla- oratorium, dr. S. Roorda ge- ane uitspraken in het uni- ersiteitsblad „Mare" ten anzien van de uitstoot van i radioactieve isotoop Triti- m door de Sylvius-laborato- In een gisteren uitge brachte verklaring stelt het college van bestuur dat het het deskundigenrapport over de schadelijke gevolgen bij woningbouw in de Leeuwen hoek afwacht, dat in op dracht van het Leids gemeen te bestuur door een extern bureau zal worden uitge bracht Zoals wij reeds zaterdag meldden heeft dr. Roorda verklaard dat de uitstoot van tritium nadelige gevolgen kan hebben voor de toekomstige bewoners. Met name spelende kinderen zouden de stof ge makkelijk kunnen inademen wanneer zij te dicht bij de la boratoria zijn. Teneinde aan te tonen hoe onzeker een en ander is heeft de heer Roorda tevens gesteld dat er perso nen die in het laboratorium hebben gewerkt zijn gestor ven, van wie men pas later kon zeggen wat de oorzaak van het overlijden of van de invaliditeit is geweest. In zijn verklaring stelt het college van bestuur dat voor het gebruik van tritium in de Sylviuslaboratoria een ver gunning is verleend ingevolge het radioactieve stoffenbesluit van de Kernenergiewet. In deze vergunning is de maxi maal toelaatbare concentratie aan tritium in de afgezogen lucht bij de uitlaat van de schoorsteen zodanig gesteld dat deze nog ver beneden de volgens internationale normen toelaatbaar geachte concentra tie in inademingslucht bij continue blootstelling blijft. „Tot nu toe is bij de viermaal per jaar, dat de lucht met een gering tritiumgehalte wordt afgevoerd, het in de vergunning gestelde maximaal toelaatbare tritiumgehalte nooit overschreden", aldus het college van bestuur. Ten aanzien van mogelijke in validiteit stelt het college van bestuur dat de aangehaalde gevallen betrekking hebben op een periode van vlak na de oorlog toen de aandacht voor veiligheidsaspecten veel minder ontwikkeld was dan nu het geval is. „Er is thans geen aanleiding tot enige be zorgdheid over de veiligheid saspecten, gelet op de be staande maatregelen en de daarop door de verantwoorde lijke instanties uitgeoefende controle", aldus de verklaring van het college van bestuur. 91 let „open gat tussen Jas Vossensteeg 9 en 15. BOVENS OP HOORZITTING: Project groep Maredorp: /EIDEN Enkele leden van projectgroep Maredorp lebben bij de gemeenteraad lan de bel getrokken over de trihoudbare toestand van en- tele panden in de Jan Vos- ;ns.teeg. De eigenaar van het jand Jan Vossensteeg 26 laat Ie boel, volgens de bewoners itig verpauperen, waar- >r de overlast voor de om menden ondragelijk wordt, let gewraakte pand werd 1972 door brand ver roest. De huidige eigenaar leeft voor dit pand een plan laten maken voor nieuwbouw 2: evenals voor Jan Vossensteeg 11 en 13 (voorheen groen ten- taak, thans gesloopt). -De bouwvergunning voor Jan Vossensteeg 11 en 13 is al af gegeven, maar de eigenaar wacht met bouwen tot hem ook een vergunning voor nummer 26 is verleend. Hier zijn er nog wat moeilijkheden over eén door hem in het nieuwe pand aan te leggen dakkapel. Door deze jarenlange vertra ging beginnen er gevaarlijke ontwikkelingen te ontstaan. De muren van de nummers 9 en 15, oorspronkelijk binnen muren, zijn er niet op bere kend als buitenmuren dienst te doen. Gevolg is gevaar voor instorting van deze pan den. De projectgroep vindt dat de gemeente van de eige naar moet eisen dat deze pan den op korte termijn worden gestut. De „puinhoop" die overgeble ven is na de brand in num mer 26 wordt meer en meer als vuilstortplaats gebruikt. „Het hele jaar door is het een broeinest van ongedierte. Voor de omwonenden wordt de toestand steeds onhoud baarder. Verzoeken aan de reinigingsdienst om de rom mel op te ruimen stuiten af op het formele standpunt dat de rommel om particulier ter rein ligt. Alleen nadat de ei genaar daartoe een verzoek heeft ingediend kan de rom mel door de gemeente worden weggehaald, mits de eigenaar deze werkzaamheden ook be taald", aldus de projectgroep. De projectgroep vindt dat de gemeente geen dag meer mag wachten met het stutten van de huurpanden en het wegha len van de rommel, ook al maakt de eigenaar zich hiero ver niet io druk. Volgens de buurtbewoners kan het nog wel enige tijd duren voor de eigenaar van de grond tot nieuwbouw overgaat. Hij heeft namelijk laten weten dat hij dat alleen doet wan neer de vergunning voor huis nummer 26 is afgegeven en wanneer hij kopers heeft voor de nieuwbouw (appartemen ten). De bewoners hebben hier een hard hoofd in aange zien de koopprijzen van de appartementen nogal pittig zijn. LEIDEN De Werklozen Be langenvereniging Leiden or ganiseerde gisteravond een hoorzitting over de hantering van het begrip passende ar beid bij het Gewestelijk Ar beidsbureau en over de straf sancties die de Gemeentelijke Sociale Dienst hanteert. Aan wezig waren de heer Schuma cher, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau (GAB) en de heer Bovens, hoofd van de afdelingen Rijksregelingen van de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD). i De heer Schumacher bena drukte vooral idat het GAB het begrip passende arbeid in alle gevallen hetzelfde toepast Dit was in tegenstelling tot de mening van enkelen uit de zaal. Volgens Schumacher maakt het_ dus geen enkel verschil of'men met oudere of met jongere werkzoeken den heeft te maken. De rich tlijnen voor het begrip pas sende arbeid zijn de afstand tussen woonhuis en werk, overeenstemming met scho ling en arbeidsverleden van de werkzoekenden en er mag geen groot verschil zijn met het vroegere loon. Wanneer men de passende ar beid weigert, is het gevolg dat het GAB hiervan bericht stuurt naar de uitkerende in stanties (GSD of Bedrijfsvere niging), zodat de uitkering eventueel gestopt of gekort kan worden. De heer Schu macher moest wel bekennen dat de voorlichting over het begrip passende arbeid en de toepassing daarvan duidelijk te wensen overlaten. De heer Bovens (GSD) ging vooral in op de strafmaatre gelen die de GSD kan nemen. Dit zijn vooral de korting op de uitkering en eventueel zelfs eer. uitsluiting. Aller eerst, merkte hij op, is het opvallend dat er voor de strafsancties geen wettelijke regelingen bestaan. De ge meente heeft zelf de bevoegd heid om in overleg met ande re instanties als de vakbon den en Tiet arbeidsbureau te bepalen welke sancties men neemt en hoe men ze toepast. Dit wil niet zeggen dat men makkelijk criteria voor de strafsancties kan opstellen. Het blijft volgens Bovens een groot probleem. Meestal be slist men van geval tot geval of er wel of niet gestraft moet worden. Wanneer men echter heeft beslist dat er ge straft moet worden, bestaan er wel standaardnormen voor die straf. Voor de WWV be staat deze straf uit een kor ting op de uitkering van 10% voor gehuwden en 25% voor ongehuwden. Van deze norm kan wel afgeweken worden, zowel naar boven als naar be neden. Wanneer men het met zo'n sanctie niet eens is en men hiertegen een bezwaar schrift wil schrijven, zal de GSD in de toekomst meer openbaarheid tonen dan vroe ger. Op initiatief van de bur gerraadsman in Leiden, de heer F. Quadekker, zal het mogelijk zijn voor belangheb benden om inzage te krijgen in de dossiers. Hiervoor zal de GSD echter nog wel be paalde regels moeten opstel len, om misbruik te voorko men. „Bovendien", betoogde de heer Bovens tot slot, „zal er bij de Sociale Dienst in het algemeen meer gestreefd moe ten worden naar een open si tuatie; de mensen moeten een reëel beeld hebben. Daarom zijn wij altijd bereid om over de ideeën van mensen te pra- Het ensemble Syntagma Musicum verzorgt zondag 29 april een K O-concert in het Groene Kerkje van OegstgeesL Syntagma Musicum staat onder leiding van Kees Otten en bestaat uit Rita Dams, alt, Marius van Altena, tenor, Walter van Hauwe, blokfluit en oude blaasinstrumenten, Toyohiko Satoh, luit en gamba, Char les Toet, trombone en Kees Boeke, blokfluit, gamba en oude blaasinstrumenten. Deze musici hebben door rijke ervaring op het gebied van de uitvoeringspraktijk en door musicologische kennis een ensemble kunnen ont wikkelen dat bet uitgebreide muziekrepertoire, gecompo neerd tussen 1050 en 1650 op authentieke wijze kan uit voeren. Kaartverkoop bij K O. Oude Vest 45 in Lei den, in Oegstgeest bij de firma's Van Weizen en Van der Luit. Chili Het Chili Front Leiden houdt zaterdag een straatcollecte ten behoeve van het Chileense volk. Op zaterdagavond wordt door het Front een Latijnsamerikaans café georga niseerd in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33, waar iedereen welkom is. In een informele sfeer kun nen Leidenaren daar kennismaken met in Leiden wonen de Chilenen en hun cultuur. Er zal muziek worden ge maakt en gezongen door Chilenen eo Nederlanders. Muzi kale Leideharen worden verzocht hun muziekinstrument mee te nemen als ze iets ten gehore willen brengen. De manifestatie begint om acht uur. De toegang is gratis. De Sloppengarga

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3