FC Twente hoopt op kampioenschap van Aji Aj ax steunt op doelpunten in uitwedstri j d AZ'67 de volle win 5% extra .verstandig met energ móet tóch haalbaar zijn: gebruik minder warm water, f Tijd rekken kost seizoen Voor PSV dreigt verloren VENLO AZ'67 heeft volkomen onnodig een VENLO AZ'67 heeft volkomen onnodig: een punt ingeleverd bij FC V.VV. De Alkmaarse ploeg werkte zichzelf in de laatste fase in de problemen, waardoor VVV in blessuretijd alsnog langszij kon komen. Drie minuten na het verstrijken van de officiële speeltijd maakte degradatiekandidaat nummer 1 de verlossende gelijkmaker in een wedstrijd, die nauwelijks werd onderbroken voor het be handelen van blessures. Scheidsrechter Bart Ram rekende echter die extra tijd vanwege het nodeloos tijd rekken van Alkmaarse zij de. AZ'67 mag immers geen extra energie verspil len in situaties, waarin de wedstrijd onder controle is. De tij'd, dat AZ ook na een voor sprong doorging, is in de ogen van trainer Georg Kessler definitief voorbij. Daarom wil dé de Alkmaarse formatie door middel van tijd rekken met een minimum aan krachtsin spanning het voor beide teams belangrijke duel winnend afsluiten. Een kat in nood maakt echter vreemde sprongen. VW wenste zich niet neer te leggen bij een achterstand van 10 en koos voor de opportunistische aanpak. De manier waarop de Venlonaars de dreigen de ondergang wilden tegengaan, bood weinig perspectief. De krachtsinspanningen van de laatste weken, die wel vier punten uit twee wedstrijden opleverden, had duidelijk zijn weerslag in de confrontatie van gisteravond. Het offensief dat VW 'inzette, kon vrij een voudig door AZ worden opgevangen, het mas- aanvallende Venlose team was in die fase Operatie Krieger Venlo Eddy Krieger, de in de dit seizoen door WV aangetrokken rijkse oud-international, is voor uitgeschakeld. De Venlose libero liep in een een liesblessure op, die ernstiger het zich liet aanzien. Een uitgebreid onderzoek wees gisteren uit, dat de oud-sp aler van Club Brugge aan operee-d moet worden. n i— i der Hugo Hovenkamp geen ke avond kende. In de punt kreeg Jovanovic geen enkele weer sterk spelende Ronald nu en dan enige verandering trac! gen in het statische spel op het •Arntz had op rechts helemaal een avond, want tegenspeler Bish was lijfelijk aanwezig. Op het middenveld dwong AZ geen respect af. Daarnaast ontbrak aanval aan scherpte, waardoor AZ lend opzicht geen vuist kon maken. Vanaf de vleugels werd Kees Kist hoorlijk bediend. De Graaf en Welzl aan de flanken helemaal niet uit de name Welzl maakte in Venlo niets kl< Tr sier hield de Oostenrijker in de twet 2? r!.JP_™°r. _.e dan °°k a»" de kant. Ursem kreeg ■fiÉjljjSÉjHji tijd weer eens een kans. blok werd door VW volkomen verwaarloosd, waardoor er zeeën van ruimte ontstonden voor de Alkmaarse aanval. In die laatste tien minuten kwam tweemaal een situatie van drie afzetters tegen 'één Venlose verdediger voor, maar laconiek optreden voorkwam een grote re voorsprong van AZ'67. Drie minuten na de volle negentig minuten Twee minuten na de hervatting k< toch aan een voorsprong. Het veropge VW leed balverlies en in het snel de AZ bediende Kist de razendsi Graaf. Doelman Vieten was kansloos inzet van de Spakenburger. AZ vervi< in het vertragende spel. Dat brak maakte VVV gebruik van het onvolmaakte fase op want Bothmer maakte alsnl spel van AZ. Met een laatste totale krachts inspanning tekenden de Venlonaars voor de gelijkmaker. Juist schoppertje Willy Bothmer (natrappen tegen Spelbos en de Graaf) zorgde voor vreugde in het op dat moment leeglo pende stadion de Koepel. Na een afgeslagen aanval knalde de invaller van de niet in het spel voorgekomen Stanley Bish de bal achter doelman Gerrit Vooys. De traditie werd voortgezet: AZ heeft het altijd moeilijk in het Limburgse. Zoals gezegd had AZ gewoon met twee pun ten de terugreis kunnen aanvaarden. Of schoon de pupillen van Georg Kessler over de gehele wedstrijd nauwelijks imponeerden, had den zij geen enkele moeite het typische degra datievoetbal van VW op te vangen, het aan vallende spel van de onderaan staande Lim burgse ploeg boezemde geen enkel ontzag in bij AZ. De opvallend hard werkende Kurcinac miste door die vele arbeid de scherpte aan de rechterkant, waardoor zijn directe tegenstan- waardoor het idee dat VW het schap alsnog zal behouden, rechtd staan in Venlo. ERIK Feyenoord AZ'67 Roda JC PSV Go Ahead Twente Utrecht NAC PEC Zwolle Den Haag MW NEC Vitesse Haarlem Volendam VW SCHRIJVERS BESCHIKBAAR Krol wil afwachten AMSTERDAM Bondscoach Jan Zwartkruis is optimis tisch gestemd over het meespelen van Piet Schrijvers en Ruud Krol in de kwalificatiewedstrijd van het Neder lands elftal tegen Polen op 2 mei in Chorzov. Na afloop van Ajax—Volendam liet de bondscoach zich na ge sprekken met beide spelers in optimistische zin uit. Piet Schrijvers bleef tegen Volendam langs de kant Hij werd vervangen door de 17-jarige Storm. Schrijvers: „Ik had wel kunnen spelen indien het noodzakelijk geweest was. In overleg met trainer Brom heb ik mij bewust ge spaard. Zondag tegen Feyenoord sta ik zeker weer onder de lat. Ik ga ervan uit, dat ik volgende week woensdag ook beschikbaar ben voor het Nederlands elftal". Ruud Krol maakte nog een voorbehoud. „Ik wil eerst de wedstrijd tegen Feyenoord afwachten alvorens ik mijn definitieve beslissing aan Zwartkruis meedeel. Tegen Vo lendam heb ik het rustig aan gedaan. Veel last van mijn blessure heb ik niet ondervonden, maar het duel tegen Feyenoord is een betere gelegenheid om te peilen hoever ik ben en of ik wel voldoende spelritme bezit om in het Nederlands elftal op te treden". sia en Toch een tweede treffer voor PSV, van de voet van Deijkers maar de scheidtrechter keurde het doelpunt af zodat PSV niet het vereiste aantal haalde om zich finalist te mogen noemen. EINDHOVEN De kans dat FC Twen te ook het volgend seizoen Europees be kervoetbal zal spelen is na gisteren een stuk groter geworden. Door een kleine nederlaag van 10 in de tweede wed strijd tegen PSV in de halve finale van het toernooi om de KNVB-Beker, be reikten de Enschedeërs, na de zege van 4—2 vijf dagen eerder op eigen veld, de eindstrijd, die op dinsdag 15 mei zal worden gespeeld in een nog niet aange wezen stadion. En daarmee is het per spectief voor het in het nauw gedreven Twente, dat het van deze ene kans moest hebben om het publiek ook de komende competitie op internationaal voetbal te kunnen tracteren, plotseling veel rianter dan voor PSV. PSV is nu gedwongen tenminste een derde plaats op de ranglijst te veroveren om neg een tweede UEFA-Cupplaats te kunnen opei sen. FC Twente kan hopen op een landstitel voor Ajax, waardoor de eindstrijd om de KNVB-beker niet eens gewonnen moet worden, omdat de verliezende finalist Europa Cup II speelt. De equipe van Spitz Kohn moest PSV gedurende de gehele tweede helft een stormachtig offensief toestaan. FC Twen te verdedigde echter, behalve met de in dergelijke situaties nodige fortuin, vaak ook zo koel, dat PSV niet meer verdien de dan de 1-0. In de periode voor de rust waren de Eindhovenaars amper tot voetbal, noodzakelijk om dit vastberaden FC Twente op de knieën te kunnen dwingen, in staat en de beste mogelijk heden waren toen zelfs voor een vooral defensief ingesteld Twente, dat echter niet verzuimde de geldingsdrang van PSV met venijnige tegenstoten te beant woorden. Uit één daarvan had Theo Pahlplatz zelfs voor. de openingstreffer moeten zor gen, toen hij alleen op het Eindhovense doel afging. Pahlplatz strandde op de lange Ernie Brandts. Die mogelijkheid viel echter in het niet bij de gelegenheid die Pahlplatz kreeg geboden na een com binatie met Van der Vall. Jan van Beve- ren kon echter uitlopend redden. PSV, dat niet leek te geloven in de eigen kan sen, drong wel aan, maar moest lijdzaam toezien dat de bezoekers het tempo uit de wedstrijd haalden en vrij gemakkelijk overeind bleven. Het kostte Kick van der Vall wel een gele kaart, toen hij de rap pe Willy van de Kerkhof slechts met een overtreding kon afstoppen. Leunen Pas nadat Harry Lubse na 32 minuten de eerste serieuze poging van PSV om tot scoren te komen, verijdeld zag door de sterk spelende doelman André van Gerven, kreeg PSV wat meer vat op het duel. Zeker nadat scheidsrechter Jan Keizer terecht floot voor leunen van Lubse op Ab Gritter en Epi Drost n& zijn signaal de bal met de handen uit het Enschedese doel sloeg. Op een psychologisch ongelukkig mo ment werd FC Twente met een achter stand geconfronteerd. Officieel waren de 45 minuten al 'verstreken toen Niels Overweg op de rand van het strafschop gebied een overtreding beging. Willy van der Kuijlen schoot schoot zuiver raak: 1- 0. Spitz Kohn na afloop: „En dan weet je dat je het de tweede helft heel erg moeilijk zult krijgen". Kohn werd gedwongen zijn taktisch con cept te wijzigen, toen zijn vroegere leer meester Kees Rijvers Ernie Brandts naar het front dirigeerde, omdat hij van me ning was dat de overigens sterk spelende Piet Wildschut tegen zijn oude club voor te weinig druk zorgde. Kohn moest zijn manschappen mandekking opleggen, wat in de praktijk onder meer inhield, dat Niels Overweg zich met de bewaking van Brandts ging bemoeien en Kick van der Vall wat meer lette op de impulsen waarvooi4 Willy van der Kuijlen vanaf het middenveld zorgde. FC Twente kreeg het moeilijk, moest' zich vaak met kunst en vliegwerk staande houden, maar slaagde in de opzet. Bos etaleerde echter een gave vorm en was er vooral verantwoordelijk voor, dat FC Twente op belangrijke momenten voorin in balbezit bleef. Nadat Epi Drost en Van Gerven Twente voor een fatale grotere achterstand hadden behoed bij een inzet van Willy van de Kerkhof, waarbij beiden verslagen waren, redde de lat had Jaap Bos zijn uitstekende wedstrijd zelfs nog met een treffer kun nen bekronen, ware het niet dat Willy van de Kerkhof ten koste van een offi ciële notitie onheus een einde aan zijn knappe solo maakte. Gritter kreeg een uitgelezen mogelijkheid op 1-1. Het slechts door Adri van Kraay we hebben het in de eerste wedstrijd tegen FC Twente al schermde doel, zocht hij echter te Met Tom Smits op de plaats Stevens slaagde PSV er in kwartier niet meer in, de tweede treffer te produceren. De Enschedese ploeg kan derde keer in vijf jaar na 1975 volgde de triomf in 1977è \i opmaken voor de nationale be0e die alles kan goedmaken wat irund petitie mislukte. ijk Scoreverloop: 45. Van der Kuij vi Scheidsrechter: Keizer. Toescö d 14.000. roei PSV: Van Beveren; Poortvli Kraay, Brandts, Wildschut; Will] d Kerkhof, Stevens (Smits), Van len; René van de Kerkhof, Lub)1" kers.' FC Twente: Van Gerven; Overweg, Zondervan; Otto, Van Pahlplatz (Strijdveen); (Smand), Bos, Thoresen. ps. VERSIERDE STRAFSCHOP REDT VOLENDAM NIET SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 APRIL 1979 De „knuffelende" Twentse spelers nadat de eindstrijd een feit was geworden en Europees voetbal Piet Wildschut (tweede van links) is minder vrolijk dan zijn ex-ploeggenoten. Lerby was de maker van het doelpunt dat Ajax nodig had om de finale van het toernooi om de KNVQ-bek«f te,bereiken. rust inderdaad met 0-0 ge haald zou worden, na de pau ze met drie spitsen verder zouden gaan om te proberen Ajax te wippen. Dat is uitein delijk niet gelukt maar we zijn er toch erg dichtbij ge- yveest. Zo uitgeschakeld te worden in de bekercompetitie is geen schande". Traditie Volendam vocht verbeten voor een goed resultaat. Ajax had het er ook moeilijk mee temeer omdat doelman Storm weinig goeds liet zien en voorstopper Wijnberg ook al niet in beste vorm stak. Ajax hield Volendam echter toch tegen omdat dé pupillen van Jan Mak traditiegetrouw weer erg veel moeite hadden met het maken -van doelpun ten. Halverwege de tweede helft sloeg Ajax verrassend toe. Uit een hoekschop van de voor Erkens ingevallen Tahamata werd de bal door Ling naar Leroy gezonden die van dicht bij doelman Frans Hoek het nakijken gaf. Dat doelpunt was voor Volen dam het startsein om alles of niets te spelen. Kort voor tijd had dat succes, want de re gelmatig in de vyurlinie op duikende Fred André versier de een strafschop. Hij viel keurig nadat Krol hem een tikje had gegeven. De gelijkmaker van Keje Mo lenaar uit die elfmetertrap mocht echter niet baten voor Volendam. Weliswaar word in de laatste minuten nog alles geprobeerd om Ajax op een achterstand te zetten, maar succes hadden die acties niet. En eigenlijk terecht niet, want hoewel Volendam in de Meer tot een goede prestatie kwam, was Ajax zoals te verwach ten, als geheel toch de betere gloeg. coreverloop: 79. Lerby 1-0, 83. Molenaar 1-1 (strafschop). Scheids rechter: Weerink. Toeschouwers: 8500. Ajax: Storm; Meutstege, Wijnberg, Krol, Everse; Schoenaker, Erkens (Tahamata), Lerby; Ling, Clarke, Amesen. Volendam: Hoek; Molenaar, Schokker, André, De Boer; Visser, Braan, Helling, K. Kwakman (Plat), W. Kwakman, Kramer. Rob Hartog Ruud Krol kon zijn rentree vieren tegen Volendam. HIJ deed het kalm aan maar onderbreekt toch deze aanval. Ajax in de eerste helft niet toe. De teruggekeerde Ruud Krol hield dc zaak achter in bij Ajax goed gesloten, waar door Volendam er ook niet in slaagde de uiterst onzeke re invaller doelman Storm voor onoplosbare problemen te stellen. De terugkeer van Krol vorm de voor Volendam een obsta kel. Bondscoach Jan Zwart kruis daarentegen zag het goede spel van Krol met ple zier aan. Zwartkruis later: „Ik heb goede hoop dat Krol mee kan naar Polen volgende week. Voor mezelf had ik dit duel voor Volendam als laat ste mogelijkheid gezien om Krol aan de selectie toe te voegen. Hij heeft .me niet te leurgesteld. We moeten nog even afwachten hoe hij zon dag tegen Feyenoord speelt, maar normaal gesproken kan ik volgende week,op Krol re kenen". Volendam oefende na de rust wat meer druk uit. Ook dat was overigens volgens plan van Jan Mak, die later uitleg de: „Van te voren hadden we afgesproken dat we, indien de de competitie komt dat eigen lijk wel goed uit. We kunnen ons nu helemaal concentreren op de laatste wedstrijden. De komende drie duels worden voor ons erg belangrijk. VW, Go Ahead en Vitesse, dat moet goed zijn voor een pun tje of vijf, anders ga ik het somber inzien. Opgeven is er nog niet bij. Ook de wedstrijd van vanavond heeft aange toond, dat we nog voldoende veerkracht hebben. En dat is een pluspunt na de vele wed strijden die we de afgelopen weken hebben gespeeld". Volendam begon in Amster dam erg behoudend. Met het oog op de komende ontmoe ting met VW hield Jan Mak alle half-geblesseerde spelers aan de kant. Mak: „Risico ne men in dit stadium is onver antwoord. Daarom heb ik be sloten om Guyt en Bond niet te laten spelen. Guyt had last van een blessure en Bond was nog wat vermoeid van een duel tegen PSV". Gesloten Aan mogelijkheden kwam AMSTERDAM Even leek het er nog op dat de aloude Fred André hoogstperoonlijk Ajax uit de bekerfinale zou i houden. Listig versierde de opgerukte laatste man van Volendam kort voor tijd een strafschop, maar hoewel Keje Molenaar vanaf de elfmeter- j stip niet faalde, was dat 1 doelpunt (1-1) toch niet ge noeg om Volendam in de be kerfinale te brengen. Volendam hield Ajax weer op een gelijkspel, net. als vorige week in het palingdorp. Maar I omdat ook in het vaderlandse bekergebeuren doelpunten in uitwedstrijden dubbel tellen mag Ajax zich opmaken voor de finale tegen FC Twente. De 3-3 van een week geleden tikte meer aan dan de 1-1 die Volendam gisteravond in de Meer op het bord bracht. Erg rouwig hoeft Volendam niet te zijn om die uitschake ling. De competitie telt nu eenmaal zwaarder, want het I predikaat eredivisieclub staat nadrukkelijk op het spel. Volendams trainer Jan Mak: „Het is jammer dat wij eruit liggen, maar met het oog op

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14