mderen ijgen spraak bij loptie £cidóc(3omcmt grepen Raadsels rond cheque van verdwenen miljonair Vrouwen bekleden laagste functies in onderwijs Woonsituatie gehandicapten loopt sterk achter weer IB Oneigenlijk gebruik iherstelbare medische alleen er voorwaarden /art Nederlanders en beroepskleding 1 —INLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 APRIL 1979 PAGINAIJL TER DE RUITER WIL ERE VERRUIMING (Van onze parlementaire redactie) [AAG Minister De Ruiter (Justitie) at kinderen vanaf 12 jaar inspraak moe- gen bij adoptieprocedures die hen betref- dat kinderen van 15 jaar en ouder in zui- llen zelf moeten kunnen beslissen of zij niet door een bepaald ouderpaar worden perd. ier heeft dit gisteren gezegd tijdens het Kamerdebat wetsontwerp, dat de mogelijkheid opent van adoptie [ouders. De Tweede Kamer gaat unaniem akkoord intwerp. Hierdoor wordt het mogelijk, dat bijvoor- nieuwe echtgenoot van een gescheiden vrouw met door middel van adoptie de vader van die kinderen len. De echte vader van de kinderen kan de adoptie fet wetsontwerp echter tegenhouden. De WD-fractie ich tegen dit vetorecht. De liberale Woordvoerder Ed jende een wijzigingsvoorstel in, waarin het vetorecht ierkt tot twee jaar. Daarna moet de rechter uitmaken pptie wel of niet kan doorgaan. Minister De Ruiter achhevig tegen dit amendement en ook de fracties l CDA en D'66 toonden sterke twijfels aan de wense- rvan. De WD-fractie zal zich nu nader beraden over niet handhaven van het wijzigingsvoorstel, er ging zonder meer akkoord met een tweetal amen- van mevrouw Wessel (D'66), waarin wordt voorge- ieren vanaf 12 jaar inspraak te geven bij adoptie stiefouder en kinderen vanaf 15 jaar hierin een door- de stem toe te kennen. De Ruiter zegde de Kamer lij nog dit jaar een wetsontwerp zal indienen met het im deze rechten voor kinderen in alle adoptiegevallen ielden. Hij deelde daarbij tevens mee, dat hij de mo- »n bestudeert om adoptie ook voor alleenstaanden of jen mogelijk te maken. STAATSBEZOEK President Rahman van Bangladesj en zijn vrouw hebben gisteren op de laatste dag van hun staats bezoek aan Nederland met koningin Juliana en mi nister Tyynman van Verkeer en Waterstaat een be zoek gebracht aan Lelystad, waar zij zich onder meer lieten voorlichten over de Zuiderzeemaquette. Amsterdammer bestraft voor antisemitische pamfletten AMSTERDAM De Amster dammer W. P., die terecht stond omdat hij. in mei vorig, jaar ongeveer 200 pamfletten met anti-semitische beledigin gen had verspreid in de Am sterdamse wijk „De Pijp", is door de politierechter veroor deeld tot een boete van 1500 gulden waarvan de helft voorwaardelijk en 4 weken voorwaardelijke gevangenis straf. In de pamfletten vermeldde P. destijds onder meer „dat joden smerige misdrijven ple gen". Als reden gaf de ver dachte op dat hij in zijn le ven meer ellende had gekend' dan de joden. „Bovendien heeft men zich een op anti-se mitische zin tegen mij uitgela ten en dat is geëscaleerd". Op de vraag van rechter, mr, F. ten Kroode, of P. zijn daad betreurde, antwoordde ver dachte: „Dat weet ik niet". De rechter beargumenteerde' de straf door te zeggen dat hij de kans niet gering achtte dat P. nogmaals zulke pam fletten zal verspreiden. De Ziekenfondsraad stelt morgen een advies vast aan staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid over' het tegengaan van oneigenlijk gebruik van de zieken fondsvoorzieningen, door het in omvang hand over hand toenemende legertje part-time werkers. De part-ti mers, die vaak slechts enkele uren per week werken, profiteren van het uitgebreide ziekenfondspakket, ter wijl zij daarvoor slechts een minimale premie betalen. Die premie wordt namelijk vastgesteld aan de hand van de hoogte van het inkomen. Een commissie uit de ziekenfondsraad, die besluitvor ming in de ziekenfondsraad voorbereidde, heeft geen echte oplossing voor het in belangrijkheid steeds toene mende vraagstuk kunnen vinden. Van alle mogelijkhe den bleef eigenlijk allefen de suggestie over dat part-ti mers, die minder dan een bepaald aantal uren per week werken, wel ziekenfondspremiebetalen, maar geen rechten meer krijgen op de voorzieningen uit het ziekenfondspakket. Dat dit een oneigenlijke oplossing is om een oneigenlijke situatie mee te lijf te gaan, daar is geen twijfel over. Men zou bij deze oplossing verplicht premie moeten gaan betalen voor een verzekering, zon der dat men ook echt verzekerd is. Uit het feit dat het groepje deskundigen uit de zie kenfondsraad er niet uit heeft weten te komen, kan geen andere conclusie worden getrokken dan dat er op de korte termijn geen echte oplossing mogelijk is. Toch moet er iets gebeuren. Want behalve dat de door de toename yan het aantal part-timers steeds verder scheef groeiende situatie budgettaire problemen oplevert, is het öok geen goede zaak voor de mentale gesteldheid van de bevolking. Het meepikken van het ziekenfonds graantje door diegenen die dat helemaal niet nodig hebben, is geen overtreding, maar toch kan dat het rechtsgevoel enigszins geweld aandoen. De oplossing zou op langere termijn gevonden kunnen worden in een totale herziening van het systeem van zieketekostenverzekering, door invoering van een alge mene, voor iedereen geldende verzekering. Daarmee zou dit probleem, en een aantal andere knelpunten in de gezondheidszorg, uit de wereld kunnen worden gehol pen. Voorwaarde daarbij is dat er betaalbare en bereik bare medische hulp is voor iedereen, maar ook dat de individuele patiënt een zo groot mogelijke vrije keuze houdt uit voorzieningen. De problemen met de part-ti mers moeten een aansporing zijn om meer vaart te zet ten achter de voorbereidingen voor een algemene zie- kentekostenverzekering. EV INRICHTINGEN T>i| d handelingen met een onherstelbaar s /ad en toedienen van elektroshock, beteren. Deze standpuntbepaling kreeg gister middag gestalte in de aanvaarding van een aantal moties die waren ingediend tijdens een \A/ad c" ,lcl/ tre»uuauuvii, ücuiuu uiuues me waren mgeuienu ujuens een \e. >rdt toegestaan onder de omstandig- debat over het verrichten van onder andere o49* voorwaarden die worden opgesomd :rim-rapport van de commissie-Van toezicht van buitenaf op deze be ten zal moeten worden verscherpt en positie van de patiënten in psychia- irichtingen verbeterd. Dat kan door en van nadere erkenningseisen aan ische ziekenhuizen. (rorden van de regering initiatieven om de voorlichting van de psychia- atiënten binnen de instellingen te ver castraties en het toedienen van elektroshocks in een aantal inrichtingen. De moties waren afkomstig van de fracties van CDA, PPR en WD. De motie waarin de PvdA-fractie, met steun van PPR, PSP en CPN voorstelde in het ge heel geen elektroshockbehandeling meer toe te staan, zolang het advies van de gezondheids raad hierover niet is uitgebracht, haalde geen meerderheid. ADVERTENTIE 26 APRIL T/M1MEI AHOY-ROTTERDAM OPENINGSTIJDEN: DAGELIJKS VAN 11.00-17.00 UUR EN VAN 19.00-22.30 UUR ZONDAG VAN 11.00-17.00 UUR (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Hoe lager de functies in het onderwijs, hoe vaker ze door vrouwen worden bekleed. Zo zijn de leerkrachten in de laagste klassen van de lagere school overwegend vrouwen.' Ook op de kleuterscholen en in de crè ches zijn de vrouwen in de meerderheid. Dat is een van de conclusies uit een on derzoek dat in opdracht van het ministe rie van onderwijs en wetenschappen is uitgevoerd door het Kohnstamm-instituut, een onderdeel van de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam. Het zal ter sprake komen op de Europe se conferentie van onderwijsministers die in juni wordt gehouden. De vakkenpaketten die veelal door man nen gekozen worden (zoals wiskunde, exacte vakken, techniek en economie) krijgen volgens de onderzoekers veel meer de aandacht en de nodige financië le middelen dan vakken als talen, sociale wetenschappen en expressievakken, die vaak door vrouwen worden gekozen. Dit komt ook doordat de .mannelijke" vak ken maatschappelijk vaak hoger worden gewaardeerd dan de „vrouwelijke". Vrouwen hebben dikwijls ook te kampen met problemen als het gaat om tweede kans-onderwijs. Educatief verlof bijvoor beeld, aldus de onderzoekers, blijkt nog uitsluitend bedoeld voor diegenen die al in het arbeidsproces zijn opgenomen en niet voor (nog) „niet werkende" (huis houwen. Deze vrouwen staan vaak vöor onoverkomelijke problemen. Allereerst is er het gebrek aan motivatie („er is toch geen werk voor mij te vinden") en bo vendien zijn er praktische bezwaren: geen kinderoppas (omdat de man moet vergaderen), de duur van de opleiding, de kosten en het feit dat veel mannen het niet acceopteren als hun vrouw een betere baan zou hebben. Bluyssen I Tweede tar in Turken 5CH De vaste ka- lissie van justitie J. Bluyssen van Den tren over de politie aantal Turkse chris- bisschop en de van het kerkbe- de Sint Jan, prof. zijn uitgenodigd ibtend op een zitting commissie in Den omen. is er in de situatie Turken in de Sint ig veranderd. De toe- n het meisje van 2- dat maandagavond verdronken in een is zeer zorgwekkend. in een ziekenhuis in OFFICIER VAN JUSTITIE: EIST DRIE JAAR TEGEN „VERVALSER" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Een modderpoel vaa leugens en bedrog", zo omschreef de Rotterdamse officier van justitie mr D. Hart gisteren de verklaringen van de 40- jarige ex-zanger Rob W, die beschuldigd wordt in februari vorig jaar een cheque van 420.000 dollar (toen ongeveer een miljoen gulden) te hebben vervalst en het bedrag op zijn bankrekening te heb ben laten bijschrijven. De cheque was ondertekend door de Wassenaarse miljonair J. van der Marei, bij wie Rob in dienst was als huisbe waarder op diens landgoed op de Baha- ma-eilanden. Een paar uur nadat de cheque bij een bank in Nassau (Baha ma's) door Rob was aangeboden om het bedrag op zijn rekening te laten bij schrijven, verdween de zakenman. Sinds-- dien is Van der Marei spoorloos. Rob verklaarde voor de rechtbank, dat Van der Marei de cheque aan hem had uitgeschreven om een bungalow-project op de Bahama's te financieren. De offi cier meende echter, dat Rob de cheque had vervalst Een contract dat Van der Marei zou hebben opgèsteld, is nooit ge vonden. Volgens Rob heeft Van der Ma- rel dat in zijn polstasje gestopt. „Nie mand mocht iets van onze plannen afwe ten" Het toppunt van brutaliteit, vond de offi cier van justitie. Volgens mr Hart is Van der Marei 'een scherp zakenman met een miljoenen imperium, die zelfs aan zijn beste vrienden niet leende zonder een schriftelijke overeenkomst „Het is dan ook belachelijk te veronderstellen, dat Van der Marei behoefte had aan geheim zinnigheid, een soort geheim verbond" Uit een onderzoek van het gerechtelijk laboratorium was gebleken, dat de cheque met vier soorten inkt was inge vuld. Toen Rob naar de bank ging om het bedrag van de cheque op zijn bank- rrekening te laten bijschrijven, voegde hij volgens de bankemployé een nul toe aan het bedrag in cijfers. Het bedrag in letters vermeldde wel 420.000 dollars en de „vergissing" zou pas op het laatste moment zijn ontdekt Bij het onderzoek naar de verdwenen miljonair kwam de transactie met Rob boven water. Tijdens eerdere contacten met de bewindvoerders, die over de za ken van de verdwenen zakenman waren aangesteld, had Rob nooit over zijn „za ken" met Van der Marei gerept Volgens Robs verdediger bestaat de hele zaak louter uit insinuaties en vooroorde len. Volgens hem kan de officier onmo gelijk bewijzen, dat het geld tegen de wil van Van der Marei in het bezit van zijn cliënt is gekomen. „De enige die dat kan is Van der Marei zelf en die is verdwe nen". Niettemin eiste de officier drie jaar ge vangenisstraf. Uitspraak 8 mei. Een groot lagedrukgebied strekt zich uit van Scandina vië over Midden-Europa naar Zuid-Italië. Hierin ligt een de pressiecentrum met veel re gen dat van Denemarken naar Noorwegen trekt en een ander dat zich van de Alpen naar Polen verplaatst Rond dit systeem staat een koude luchtstroming van IJsland via Engeland en de Noordzee tot in Zuid-Frankrijk. Een groot deel van Europa bevindt zich dus in koude lucht Doordat er vannacht weinig wind en bewolking was kwam er in ons land weer nachtvorst voor. Op het midden van de Atlantische Oceaan ligt wel een groot hogedrukgebied, maar dit verplaatst zich maar langzaam. Het ziet er dan ook naar uit dat het koude en buiige weer morgen nog aan houdt waarbij ook nachtvorst niet uitgesloten is. Afnemend buiig en later meer opklaringen. Middagtempera- turen 11 graden. af61 *?lht 1AAG Een kwart van de Nederlanders ets tegen bet dragen van beroepskleding iet uniformen). De weerstand daartegen toe naarmate men meer opleiding en inko- eft. Dit blijkt uit een enquete verricht in t van de Stichting Doelmatige Beroeps- istanders zijn voor het overgrote deel mensen die zelf oepskleding dragen. Van degenen die dit wel doen, is n op de tien daarover ontevreden. aten van de enquete zijn gisteren aangeboden aan het. Kamerlid B.J.M. Hermsen (CDA), als voorzitter van de wnmissie voor Sociale Zaken. Voorzitter Croonen van benadrukte dat de commissie bij de behandeling van ontwerp Arbeidsomstandigheden ook aan het aspect /kleding" aandacht zou moeten besteden. Rijksarchieven gaan op maandag dicht DEN HAAG De elf archie ven die hejt Rijk er in Den Haag op na houdt zijn met ingang van 7 mei op maan dag voor publiek gesloten. Het kabinet heeft dat beslo ten in «verband met perso neelstekorten bij deze dien sten. De sluiting heeft betrekking op de studiezalen, waarvoor een groeiende belangstelling van het publiek bestaat De in totaal 240 personeelsleden komen door de vele vragen van bezoekers niet meer toe aan hun eigen werk. UTRECHT (ANP) Verpleegtehui zen voor gehandicapten werken, hoe goed ze ook mogen zijn, toch ver eenzaming en massificatie in de hand. Het voortdurend leven in één ruimte met soortgenoten is vooral voor bejaarde gehandicapten een si tuatie waarop veel meer moet wor den gelet Het mag in feite niet zo zijn, dat deze gehandicapten de rest van hun leven per definitie moeten slijten op een kamer met andere lotgenoten, die zij maar hebben te aanvaarden. „Het is niet het soort leefsituatie dat wij wie dan ook zouden willen toewensen'* Aldus een artikel in het maandblad van de Nederlandse Vereniging voor Revali datie, dat tevens aantoont hoe gehandi capten, vaak ernstig gehandicapten, in een eigen woonomgeving zich uitstekend kunnen redden. Dat daarbij meermalen hulp noodzakelijk is, doet volgens het blad 'niets af aan het recht van deze mensen op privacy. De stichting Fokus Nederland, die zich voor het zo zelfstandig mogelijk leven van gehandicapten inspant, wijst in dit verband op de vele mogelijkheden, die Zweden al gevonden heeft In Zweden bouwt men aangepaste woningen voor deze mensen, verspreid over een stads wijk. Dit is mogelijk, omdat zij op ieder moment van de dag speciale hulp kun nen krijgen. De gehandicapten kunnen verder gebruik maken van diverse vor men van dienstverlening waaraan zij be hoefte hebben. In Nederland kan dit nog nauwelijks omdat ernstig gehandicapten de noodza kelijke diensten in één pakket aangebo den krijgen. En daarvoor is dan weer een instituutsvorm nodig. Gescheiden hulpverlening kost echter volgens de Ne derlandse organisatie Fokus minder geld, dan voorzieningen in één pakket

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13