<Sf Televisiespel Getipt 35.- Voorbereiding eerste communie houdt hoge prioriteit ABN Bank kerk wereld In hervormde kerk verdere teruggang predikantsplaatsen Onderhandelingen over pausroute door Polen Debat over hereniging van Duitslanden leeft weer op Voor nieuwe spaarders van de ABN. Voor maar f1950 Goed spaar- advies. Wat voor spaar rekening kiest u? Er zijn veel mogelijkheden: een 'gewone' spaar rekening of ABN Girospaar rekening, een ABN Spaar-Extra- rekening of jeugdspaarrekening De Zilvervloot waarmee nog eens 10% rijkspremie te verdienen is. Het ABN-kantoor bij u in de buurt zoekt graag de ideale spaarvorm met u uit. Komt u even langs? Wij helpen. ECHTE MERK JEANt' EEN VERKOPER SPECIALIST Adverteren doet verkopen! BUITENLAND/ BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 24 APRIL 1979 PAGI j Negen van de tien pastores en werk groepen en zeven van de tien leer krachten betrokken bij de, eerste communie-projecten zijn het in zijn geheel niet eens met de veelgehoor de uitspraak dat „de energie en mankracht die aan de eerste com munie besteed worden beter besteed zouden kunnen worden aan andere pastorale projecten". Aldus blijkt uit het Kaski-rapport „Aan de tafel van de Heer", een onderzoek naar de eerste communie-praktijken in Nederlandse parochies. In een beschouwing aan het slot van het rapport schrijven de samenstel lers: „Wij zien dit als een teken van het enthousiasme en de grote inzet waarmee aan de eerste communie wordt gewerkt. Wijst het er niet te vens op, dat pastores, leerkrachten en werkgroepen mogelijkheden zien in de kerk van morgen En is dat dan niet weer een wezenlijke voor waarde om kinderen in die gemeen schap in te leiden Het onderzoek werd gedaan in op dracht van de bisschoppelijke bege leidingscommissie voor kerkelijke statistiek en onderzoek door drs. L. G. M. Spruit. Het rapport - uitgege ven bij de Horstink in Amersfoort - is inmiddels aangeboden aan de Ne derlandse bisschoppen. De meest in het oog springende ge gevens uit het onderzoek zijn: - Vergeleken met het begin van de zestiger jaren is het aantal eerste communicanten gedaald, hetgeen in de komende jaren nog zal toenemen, met name door de sinds 1967/1968 sterke daling van het aantal als rooms-katholiek aangegeven kinde ren. Niettemin is de eerste commu niepraktijk nog steeds massaal van omvang (89 procent). - Wat de pastorale doelen betreft, maken pastores nauwelijks onder scheid tussen „oudergerichte" doelen en „kindgerichte" doelen. Voor de leerkrachten is het eerste doel duide lijk de kerkelijke initiatie van de kinderen. De werkgroepen zijn meer op ouders gericht. In grote meerder heid ziet men de eerste communie als een goed middel tot kerkopbouw. - Een grote meerderheid onderstreept de noodzaak van toelatingscriteria en wel blijken de pastores de ouders naar (een min of meer) bewuste keu ze te willen begeleiden, maar de mo tivatie van de ouders wordt door driekwart niet als toelatingscriterium voor hun kind gehanteerd. - Speelt de school nog steeds een grote rol bij de voorbereiding, het aandeel van de parochie is veel gro ter geworden. - De inhoud van de voorbereiding wordt sterk bepaald door het thema „gemeenschap", overwegend „existen tieel" en weinig kritisch benaderd. - Zowel vanuit de school als vanuit de parochie wordt veel aandacht ge schonken aan de rol van de ouders. Opvallend is, dat de werkgroepen - die voor een groot deel uit ouders bestaan - zich het meest aarzelend tonen waar het erom gaat de verant woordelijkheid voor de voorbereiding sterk bij de ouders te leggen. - In driekwart van de parochies wer ken vrijwilligers mee. Een duidelijk beleidsmatige inbreng hebben zij in eentiende van de parochies en „zwa re" taken als organisatie en leiding van ouderbijeenkomsten in viertien de. Zij zijn in het algemeen weinig, toegerust voor hun werk. - Het grootste probleem is de betrok kenheid of motivatie van de ouders en/of de onmacht van ouders om hun taak in de voorbereiding te ver vullen. Overigens vermeldt meer dan de helft geen bijzondere problemen. - De viering van de eerste communie lijkt vaak bijna uitsluitend een kin- dergebeuren. Aandacht voor een aan kinderen aangepaste viering over heerst vaak zodanig, dat belangrijke pastorale doelen als initiatie in de kerkelijke gemeenschap en kerkop bouw naar de achtergrond verdwij nen. - Van een systematische follow-up is waarschijnlijk weinig sprake. Aartsbisschop Franciszek Macharski van Krakau heeft in een brief aan zijn gelovigen meegedeeld, dat nog niet be kend is welke plaatsen de paus bij zijn voorgenomen be zoek aan Polen in juni zal aandoen. Hierover wordt vol gens de aartsbisschop nog met de regering onderhandeld- Hij beklemtoonde in zijn brief, dat de eigenlijke reden van het bezoek van paus Johannes Paul us 2 aan Polen is gele gen in het negende eeuwfeest van de dood van de H. Sta nislas. Het pausbezoek wordt daarvan het hoogtepunt. De paus komt in ieder geval in Krakau. Daar ontmoet hij vertegenwoordigers van talrijke bisschoppenconferenties, onder wie kardinaal Willebrands namens de Nederlandse bisschoppen. De aartsbisschop van Krakau vraagt zijn gelovigen zich waardig op de Stanislasherdenking voor te bereiden en mee te werken aan de organisatie ervan. In een overzicht over de afgelopen tien jaar heeft de voorzitter van de Bond van Nederlandse Predikanten, ds. H. W. Col stee in zijn jaarrede te Utrecht gezegd, dat de financiële verlegenheid waarin de kerken aan het eind der zestiger jaren raakten in het afgelopen decennium steeds zichtbaarder en pijnlijker is ge worden. Met name de gemeenten in de grotere steden kregen het zwaar te verdu ren. Zij hadden behalve met inflatie en afnemend ledenbestand ook nog te maken met de zorgen van de trek naar de „su burbs", waardoor vele financieel draag krachtige leden voor hen verloren gingen. Regelmatig werden predikantsplaatsen opgeheven, niet alleen in de hervormde kerk, maar ook in de kleinere kerken als de doopsgezinde, de remonstrantse en de lutherse. Wel werd de verwachte daling met 32 predikantsplaatsen per jaar niet gehaald, maar een gemiddelde verminde ring met 21 predikantsplaatsen geeft toch een duidelijk beeld van de financiële moeilijkheden. Gezien de vergrijzing van het ledenbestand moet een verdere terug gang in de tachtiger jaren verwacht wor den. Een en ander heeft vergaande gevolgen voor het kerkelijk leven. Wijken in steden werden groter en op het platteland moe ten gemeenten worden gecombineerd. Een en ander heeft wel de vrijwilligersarbeid gestimuleerd, hetgeen een verheugend te ken is, al moet gewaakt worden voor ver mindering van de kwaliteit van de predi-' king. Een en ander heeft toch geen werk loosheid onder predikanten veroorzaakt, zo kon ds. Colstee constateren. Dit komt mede door het feit, dat noch bij de stu denten in de theologie, noch bij de predi kanten zelf in deze periode het werk van gemeente-predikant in hoog aanzien stond. Velen zien om naar meer gestructureerde en gespecialiseerde arbeid bijvoorbeeld als godsdienstleraar of ziekenhuispastor. De bond was uiteraard geheel betrokken bij de ontwikkeling van de traktementen en bij de veiligstelling van de pensioenen. Dit laatste was urgent omdat het aantal bij dragende gemeenten afneemt en het aan tal gepensioneerden steeg. Een bijdrage van de predikanten zelf aan de pensioen premies bleek noodzakelijk. Tot voor kort droegen de predikanten niet zelf bij om dat hun salarisniveau toch al laag was vergeleken met die van vergelijkbare be roepsgroepen. Deweduwenpensioenen konden wel verhoogd worden. Eerste heilig verklaringen van paus Zondag zal paus Joha E nes Paulus 2 in de Si Pieter zijn eerste heili verklaringen doen. H b betreft de Spanjaai j- Francisco Coll, lid v, de domenicaner orde i stichter van het Institu van de Verkondiging d Vrouwelijke domenic nen, en de Fransman Ja ques Laval van de Co gregatie van de Heilij Geest. Pater Francisco Coll wei in 1812 in Gombreny, ee klein dorpje in de Cat laanse Pyreneeën gebore en stierf in 1875. Zijn I chaam rust in de van het moederhuis di vrouwelijke domenicani in Vich (Catalonie). C*s was de jongste zoon vi n een arme Wolkamme v Pater Jacques Laval wei d« ook in het begin van vorige eeuw geboren. Hllr wordt in Afrika vereer ei als „apostel van de slfd venbevrijding". Bonn Zullen de twee delen van Duitsland ooit herenigd kunnen worden, en zo ja, onder welke omstandigheden? De discussies over deze kwestie, die als weinig andere zaken de gemoederen in en buiten Duitsland in beroering kan brengen, zijn de laatste tijd op verschil lende politieke niveaus weer opgeleefd, na de ineenstorting van het Duitse Rijk in 1945 is Duitsland verdeeld in vier be zettingszones - drie van de westelijke geallieerden en een Sovjet-zone en ver volgens in het Koude Oorlogsklimaat van de daaropvolgende jaren in twee staten uiteenvallen. Maar beide staten hielden vast aan hereniging als eind doel. Sinsdien zijn de vaak emotioneel geladen speculaties en discussies over de toekomst van de twee Duitslanden met enige regelmaat opgelaaid. Het huidige Duitsland-debat wordt echter niet gevoerd met opzienbarende politieke verklaringen en initiatieven, en ook niet voor het forum van een breed publiek. Het voltrekt zich goeddeels buiten de schijnwerpers: in de hoofdartikelen van Duitse en andere Europese kranten, in radiocommentaren, in parlementaire wandelgangen en diplomatieke kringen. Afgelopen week bereikte de speculatie- golf een nieuw hoogtepunt, toen de frac tieleider van de SPD in de Bondsdag, Herbert Wehner, een met veel geheimzin nigheid omgeven bezoek aan Polen bracht. Officieel zijn slechts nietszeggen de verklaringen over Wehners reis afge legd, maar het is wel duidelijk dat War schau een diep onbehagen voelt over het nieuwe Duitsland-debat. Wehner De 72-jarige Wehner, een van de invloed rijkste politici in de Bondsrepubliek, is zelf de centrale figuur in de nieuwe dis cussieronde. Eind januari lanceerde hij in een interview de gedachte dat Oost en West-Duitsland, in het kader van ont- spanningspolitiek en een vergaande ont wapening, samen zouden kunnen gaan in een confederatie of een economische ge meenschap. Dat idee van een confederatie is niet nieuw, en op zichzelf ook niet zo specta culair. Al in de jaren vijftig is deze mo gelijkheid in verschillende varianten her haaldelijk besproken. De verhoudingen in de internationale politiek zijn sinds dien vrij ingrijpend veranderd, maar een mogelijke nieuwe relatie tussen de twee Duitslanden blijft een explosief onder werp. Gezien de toenemende vijandschap tus sen de nieuwe wereldmacht China, en de Sovjet-Unie is het niet uitgesloten dat Moskou een duurzame vreedzame rege ling van zijn verhouding met West-Euro pa nastreeft, zo luiden sommige politieke analyses. In het verlengde van deze „west-politiek" van de Sovjet-Unie kan ook de oplossing van Europa's centrale probleem actueel worden: het overwin nen van de confrontatie binnen Duits land, en daarmee van de scheiding van Europa in twee tegenover elkaar staande blokken. Verscheidene ontwikkelingen duiden in deze richting, Ze varieren van het recen te voorstel van Leonid Brezjnev voor een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van Europa, tot de opmerkelijk samenwer kende houding die de Bondsrepubliek en de DDR de laatste tijd ten opzichte van elkaar vertonen. In dit kader heeft Wehner nieuwe accen ten geplaatst: hij verwekte opzien met zijn opmerking dat de bewapening van de Sovjet-Unie in feite defensief is. Hij prees Moskou voor zijn terughoudend heid in het Chinees- Vietnamese conflict, een bezonnenheid die hij als een „zegen voor de mensheid" kenschetste. Zo'n vriendelijke toon tussen Rijn en Moskwa boezemt Duitslands buurlanden een diep wantrouwen in. De „Süddeut- sche Zeitung" vatte het onbehagen bij de buren samen in de zinsnede: „het spook van Rapallo waart weer rond". Rapallo is het Italiaanse kustplaatsje, waar in 1922 Duitsers en Sovjets, de uit gestotenen van Europa na de vrede van Versailles, tot ontsteltenis van overig Eu ropa hun geschillen beslechtten en de basis legden voor een zekere mate van samenwerking. Vooral in Polen en Frankrijk wekt „Rapallo" traumatische herinneringen. Voor de Polen is deze naam verbonden met de vrees dat Duitsland en de Sovjet- Unie opnieuw ten koste van Polen een akkoord sluiten, zoals Stalin en Hitler in 1939 hun opzienbarende niet-aanvalsver drag sloten. Voor Frankrijk symboliseert „Rapallo" de vrees dat Duitsland -een- maal met goedvinden van het Kren herenigd- de heerschappij over Eur< zal voeren. Wantrouwen ontkiemt trouwens ook nen de Bondsrepubliek. De christen J1 mocratische oppositie heeft al bezr gevraagd of de regerende sociaalde craten van plan zijn het land los te ken uit de NAVO, en aan te sturen een neutralisering van Duitsland. j,. Bonn reageert op al deze speculaties r een vastberaden ontkenning. De W« duitse buitenlandse politiek be wand weliswaar nieuwe wegen, maar vc geen andere koers, zegt men in diploi tieke kring. Bij de 30ste verjaardag de NAVO verklaarde de Bondsreger dat zij de NAVO trouw zal blijven, zij ziet het Atlantisch Bondgenootst als een waarborg voor vrede en v< heid, en als hoeksteen van de buit landse en de veiligheidspolitiek j Bonn. Disco-jack: Van polyamide. Geheel gevoerd. In zwart, marine en écru. Alleen deze week: maat 176: van 50,- voor 46,-. Maat 116: van 44,- voor 40,- Print T-shirt. Van 100% katoen. Alleen deze week: Maat 176: van ll.-voor9.- Maat 116: van 9-voor Denim jeans. Western model van 100% katoen. Alleen deze week: Maat 176: van 26 - voor 24,- Maat 116: van 22 - voor 20,- Opmerkelijke mode voor jongens van 6-16jaar. Het spel is makkelijk aan te sluiten op uw TV-toestel. U speelt in de huiskamer tennis, hockey, squash of solo. Op de verpakking is een duidelijke aansluit- en gebruiksaanwijzing gedrukt. u opent bij het ABN-kantoor bij u in de buurt een spaarrekening en stort daarop ten minste f25,-. U krijgt dan van de ABN een spaarpremie van f7,50 op uw rekening. Een spaarpremie die u dan wel minstens 2 maanden moet laten staan. U kunt het televisiespel meenemen voor maar f 19,50. Zolang de voorraad strekt natuurlijk. PIEDRO RENATA EN BUNNY SANDALEN in 4 wijdtematen nergens vindt U een grotere en mooiere collectie RAAMfi Speciaalzaak in DUVIlW kinderschoenen. Rijnstraat 3, Leiden. Tel. 071-124162. ('s Maandags de gehele dag gesloten, tussen de middag van half een tot half1 twee). Voor deze functie komt een representatieve man van 23-30 jaar in aanmerking, die een gedegen verkoopervaring bezit in aeze branche. Personeefszaken van Vroom Dreesmann Leiden, tel. 071-141241, toestel 242. Wij bieden een salaris overeenkomstig de schalen van de Vroom Dreesmann CAO, 22 dagen vakantie per jaar, een compensatie voor het werken op de zaterdagmiddag en een aantrekkelijke korting op aankopen in het warenhuis. Jouw broek die alles heeft: bandplooien, bretels en hij is van blue denim. Mt. 104 (35.-) t/m mt. 167 (49.-). Vanaf 4 VROOM DREESMANN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8