Vrij Libanoneen extra buffer tegen infiltraties in Israël Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eigen huis. 5arade van ifladdad onder 'alestijns vuur Amin probeert hulp van Irak te krijgen Sithole eist onderzoek naar onregelmatigheden Negentien treinen naar de werkelijkheid van Holocaust IITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 24 APRIL 1979 PAGINA 7 nan Jeunessci 10 modellf Majoor Haddad en enkele volge lingen tijdens de feestelijke para de gisteren in het uiterste zui den van Liba- tiuis [ROET (AP) Een mili- parade van de christe- militie van majoor Had- in zuidelijk Libanon is :ren verstoord door een ihieting van Palestijnen. ten noorden van de Is- lische grens bij Metoellah am de kolonne van tanks pantserwagens, waarmee ddad de uitroeping van ,Vrij Libanon" luister de bijzetten, onder Pales- te liggen. Een gra- it raakte een huis, waarin mensen het leven verlo- Haddads mensen beant- ordden het vuur, dat ruim i kwartier duurde. secretariaat van de Vere- ;de Naties heeft gisteren te- nover minister Scholten van fensie zijn tevredenheid be over de wijze waarop Nederlandse Unifil-deta- ement zijn opdracht ver- 1L De bedoeling van het ge- k van minister Scholten plaatsvervangend secreta- [eneraal Brian Urxuhart te komen tot een politie- bespreking van de situatie Zuid-Libanon en de plaats irin van het Nederlandse ichement De recente ont- :elingen vormden geen leiding tot deze ontmoe- [dens het gesprek werd be kt dat de Unifil een po- feke taak heeft en dat de ■ossingen in het Midden- Jsten niet langs militaire leg gezocht mogen worden. TYRUS (Rtr) De uitroeping van een „vrij Libanon" door de rechtse militie leider majoor Saad Haddad heeft Liba non wat kleiner gemaakt en de verdedi ging van Israël wat sterker. Zoals de zaken nu staan, zijn alleen de Israëliërs in staat de majoor ertoe te brengen dat hij zijn breuk met de regering in Bei roet ongedaan maakt. Het ziet er niet naar uit dat Israël in de naaste toe komst stappen in die richting zal doen. „Vrij Libanon" is een merkwaardig ver schijnsel. Niemand heeft deze „staat" tot dusver erkend, er is geen politiek be stuur en het geheel wordt alleen maar geschraagd door de vuurkracht van de enige honderden leden tellende militie van Haddad. De bewapening van deze strijdmacht is afkomstig van de Israë liërs. Niemand in het noordelijker gelegen ge bied, waar troepen van de Verenigde Na ties en het officiële Libanese leger zijn gelegerd, schijnt de politieke wil of de militaire macht te hebben om het tegen Haddad op te nemen en de afscheiding van „Vrij Libanon" ongedaan te maken. Het gaat om een strook van circa 10 tot 15 km breed en 50 tot 65 km lang, die een jaar geleden onder het gezag van majoor Haddad kwam, toen de Israëli sche troepen zich na hun invasie in Zuid-Libanon terugtrokken en het ont ruimde gebied overdroegen aan de recht se Libanezen. Sindsdien hebben zich tus sen dit gebied, waar naar schatting 100.000 mohammedanen en christenen wonen, en Israël nauwe economische, po litieke en militaire banden ontwikkeld. Het Israëlische pond is daar even gang baar als het Libanese geld en naast Li banese goederen zijn Israëlische produk- ten verkrijgbaar. Het 155-mmgeschut en de super-Sher- mantanks waarmee de dissidente majoor zijn tegenstanders op een afstand houdt, zijn door Israël verschaft Volgens weste lijke waarnemers moet Haddad wel aan de wensen van Israël gehoor geven. De uitroeping van een „Vrij Libanon" kan andere Libanese rechtse groeperin gen tot navolging brengen, wat zou kun nen leiden tot een volledige opdeling van Libanon. Vooraanstaande rechtse leiders in Beiroet, dat onofficieel al verdeeld is in een christelijk oostelijk en een mo hammedaans westelijk stadsdeel, hebben voorzichtig op de stap vin Haddad gere ageerd, zonder een veroordeling uit te spreken. Een uiterst rechtse organisatie die zich „de Hoeders van de Ceders" noemt, betuigde de majoor haar volledi ge steun. De Libanese regering kan weinig tegen Haddad ondernemen. De majoor is uit het officiële leger ontslagen. Er wordt gewerkt aan een proces tegen hem waar in hij o.m. zal worden beschuldigd van aansporing tot muiterij, waarop de dood straf staat Het wordt echter een berech ting bij verstek. Ook de 6.000 man tellende vredesmacht van de Verenigde Naties (Unifil) kan niet veel uitrichten. Gezien haar vredesmissie kan zij niet haar aanvankelijke opdracht uitvoeren en met geweld naar de Israëli sche grens oprukken, via het gebied waar Haddad haar, met steun van Israël, niet wil toelaten. Volgens een door de VN gesteund plan zond het Libanese leger afgelopen woensdag 500 militairen naar het zuiden om daar het centrale gezag te herstellen. Dit bracht Haddad ertoe om het „Vrije Libanon" uit te roepen. Het Libanese contingent beschikt niet over voldoende bewapening om het op te nemen tegen de artillerie van de opstandige majoor. Deze demonstreerde dit meteen door de Libanese militairen met een salvo grana ten in een ravijn te jagen, toen de colon ne op weg was naar haar hoofdkwartier te Derdghaiya. Tegelijkertijd beschoten de Israëliërs met geschut van 175 mm Palestijnse doelen bij Tyrus. De dag daarop richtten de rechtse chris tenen, uit woede over de dood van een hunner in een gevecht met VN-militairen, hun tot dusver felste artilleriebeschieting op het hoofdkwartier van de VN in Na- koera, waarbij acht VN-militairen wer den gewond. Het resultaat van de jongste gebeurtenis sen is dat Zuid-Libanon in drie duidelijk afgebakende stroken is verdeeld. Gezien vanuit Israël is er eerst „Vrij Libanon", vervolgens het gebied van de Unifil en daarna een gordel waarin de Palestijnen en hun linkse Libanese bondgenoten het voor het zeggen hebben. Voor Israël vormt „Vrij Libanon" een belangrijke strategische buffer tegen Pa lestijnse infiltratie. Herhaaldelijk is van VN-zijde waargenomen, dat Israëlische militairen samen met leden van Haddads militie posten nabij de linies van Unifil bemannen. Voor Beiroet betekent de afscheiding een nieuwe uitdaging voor het centrale gezag dat al zwaar ondermijnd is door de vier jaar burgerstrijd, waardoor het land is opgedeeld in invloedzones van diverse gewapende groeperingen. Er zijn onge veer 30.000 Syrische militairen in Liba non gelegerd die deel uitmaken van de vredesmacht van de Arabische Liga. Voorts hebben Palestijnen, linkse Libane zen, rechtse militiegroepen en semi-feo- dale machthebbers hun afzonderlijke ge bieden. Intussen probeert de Libanese bevolking ondanks alle spanningen een zo normaal mogelijk leven te leiden, herhaaldelijk wordt de rust echter verstoord door in slaande granaten. rkiezingen Rhodesïè ISBURY (AP-AFP) Dominee baningi Sithole, een van de drie leiders die deel uitmaken van emengde Rhodesische overgang- iring, heeft gisteren verklaard zich bij de algemene verkiezin- van vorige week „grove onregel- tigheden" hebben voorgedaan. verklaring heeft een grote schok teweeg racht in de algemene tevredenheid onder idesische functionarissen over de opkomst 63,9 procent. Sithole drong aan op de in stelling van een commissie die het „onregel matige" verloop van de verkiezingen moet on derzoeken. Hij kwam met zijn verklaring nadat uit voor lopige en officieuze tellingen was gebleken dat zijn binnenlandse vleugel van de Zimbabwe Afrikaanse Nationale Unie (ZANU) het onder spit heeft moeten delven tegen het Verenigd Afrikaans Nationaal Congres (UNAC) van bis schop Abel Muzorewa en in zeker twee be langrijk stedelijke gebieden, Salisbury en Bu- lawayo, ook conservatieve zwarte partijen heeft moeten laten voor gaan. De Rhodesische nationalistische leiders Robert Mugabe en Joshua Nkomo hebben gisteren de Verenigde Staten en het verenigd koninkrijk gewaarschuwd voor „heulen met de vijand" als zij de verkiezingen en daarmee de nieuwe regering in Salisbury erkennen. In een vraaggesprek voor de radio zei Nkomo dat er geen sprake is geweest van verkiezin gen in Rhodesië. „De zwarte groeperingen die zich hebben verenigd met de blanke groepe ringen stellen (premier) Smith slechts in staat de politiek van blanke overheersing voort te zetten. Het leger wordt gecontroleerd door de blanken, evenals de politie. De openbare dien- Een volwaardig debat in de Amerikaanse Se naat over opheffing van de sancties tegen Rhodesië lijkt onvermijdelijk te zijn geworden, omdat twee senatoren een ontwerp-resolutie hebben ingediend, waarin president Carter wordt uitgenodigd de door de VN ingestelde sancties tegen Rhodesië niet langer van toe passing te verklaren. De derde senator, Jesse Helms, zou vandaag een wetsontwerp indie nen, waardoor de president wordt genoopt de sancties op te heffen. ADVERTENTIE Mensen, die ervaring hebben opgedaan met het Bouwfonds, wéten dat 't allemaal wat per soonlijker gaat, menselijker zou je kunnen zeggen, met begrip voor je eigen problemen en de mogelijkheden die je hebt. Wat let u om voor uw hypotheek Rente vanaf 9,2%. Effektieve rente 9,88%. ook eens een afspraak te maken? Zowel voor nieuwbouw als bestaande panden geldt: Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eigen huis. Leiden. Botermarkt 2. Tel.: (071) 134343. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Margaret Trudeau verliest haar hart LIMA (AFP) Margaret Trudeau, gescheiden levende vrouw van premier Pierre E. Trudeau van Canada, heeft gisteren meegedeeld dat zij „heel erg verliefd" is op de Peruaanse autocoureur Jorge Köchlin von Stein, die zij in Londen tegen bet lijf is gelo pen. Geïnterviewd door het tijd schrift „Oiga" in Lima, be kende mevrouw Trudeau dat zij erg gelukkig is: „Ik heb een man ontmoet die van mijn generatie is en lak heeft aan alle conventie. Margaret Trudeau, die een vakantie van twee weken in Peru heeft doorgebracht, is teruggekeerd naar New York. Haar „chevalier servant", werkzaam in Groot-Brittannië, is naar Londen gegaan, waar hij is ingeschreven voor een formule-3-race. Kard. Willebrands bij paus Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de aartsbis schop van Utrecht, kardinaal J. Willebrands, in audiëntie ontvangen. Het was de derde keer in vier maanden dat het hoofd van de Nederlandse kerkprovincie door de paus werd ontvangen. Een en ander houdt verband met het verschil van inzicht tussen de bisschoppen van Roermond en Rotterdam, mgr. Gijsen en mgr. Simonis, en de rest van het Nederland se episcopaat KAMPALA (UPI) In hoge diplomatieke kringen in de Oe- gandese hoofdstad Kampala is gisteren gezegd dat het verdre ven staatshoofd Idi Amin in Irak is aangekomen in een wanhopige poging hulp te kri jgen. Volgens genoemde kringen is Amin twee dagen geleden uit Libië in Bagdad aangekomen en wil hij militaire steun en wapens om de strijd tegen de voorlopige regering van Yusufu Luie voort te zetten. Het Iraakse antwoord is niet bekend, maar de val van Jinja, de op één na grootste stad in Oegan da, zondag schijnt de kansen van Amin te hebben te niet gedaan. Amin liet twee maanden geleden zijn gezin al naar Irak vertrekken. Inmiddels arriveerde gisteren een uit vijf leden bestaande Amerikaanse delegatie onder leiding van de carrièrediplomaat John Blane op de luchthaven van Entebbe om over normalise ring van de betrekkingen te praten. De ambassadeur van de DDR in Oeganda, Gottfried Lessing en de tweede secretaris van deze ambassade in Kampala, Lothar Hentschel, worden vermist. Dit blijkt uit een medede ling van het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken die maandag door het persbureau ADN werd verspreid. Een ambassadeur-met-bijzondere-opdracht van de DDR, Hans- Jürgen Weitz, heeft, in de afgelopen dagen" in Kampala gepro beerd het lot van de twee vermiste diplomaten op te helderen. Het is hem tot dusver nog niet gelukt Lessing en Hentschel en hun echtgenoten bevonden zich tij dens de inneming van Kampala door Tanzaniaanse soldaten en Oegandese ballingensoldaten in de hoofdstad... RIAD (AFP) - Saoedi-Arabië heeft besloten de diplomatie ke en politieke banden met Egypte te verbreken, zo heeft het Saoedische persbureau maandag bekend gemaakt. Het besluit hiertoe is geno men op een bijeenkomst van de ministerraad gisteravond, aldus het persbureau. De mi nisterraad stond onder voor zitterschap van prins Abdal- lah Ben Abdel Aziz, de twee de vice-premier van het land en hoofd van de Nationale Garde. taking in pan je dreigt ich uit te breiden ILAGA (AFP) Het ho- Ipersoneel in de Spaanse ovincie Malaga, dat al 16 ten in staking is, krijgt ze week steun van collega's, de rest van het land. twee grote vakcentrales,' arbeiderscommissies (over- egend communistisch) en de cialistische UGT hebben er vrijdag een landelijke aking van twee uur afge- mdigd. Bovendien dreigde storen de bond van hotel- irsoneel, aangesloten bij de beiderscommissies, met een gemene staking in de hotel-, stor voor onbepaalde tijd," Is geen oplossing wordt ge- Jnden voor het conflict in lalaga. eduwe Mao [earresteerd ONG KONG (AP) - In een idergrondse publicatie uit (king die gisteren in Hong- >Qg werd gezien, is het be- kht, verschenen dat Jiang 'ing (Tsjiang Tsjing), wedu- van wijlen partijvoorzit- Mao Tse-toeng, in de Chi- e hoofdstad in de gevan- «ïis zit. blad „Chinese Mensen loten" gaf geen bron op, er lond alleen in het korte be- cht dat zij bij haar arresta-, 5 zou hebben verklaard: „Ik "zonder spijt sterven". AMSTERDAM - Op de dag dat Nederland voor het eerst kennis heeft gemaakt met de omstreden, door sommigen gevreesde televisieserie Holo caust, is gisteren ook „De 19 treinen naar Sobibor" ver schenen. Het zal een toevalli ge samenloop van omstandig heden zijn, maar van nut is hij niet ontbloot. Het boek van dr. Elie Aron Cohen ver telt namelijk precies wat de film niet kan laten zien: hoe machinaal, hoe berekend, hoe onemotioneel de uitroeiing van de joden feitelijk in zijn gang is gegaan. Holocaust vormt een vrije navertelling van de massamoord, verper soonlijkt in één enkele fami lie, en werd daardoor min of meer bevattelijk. „De 19 trei nen naar Sobibor" daarente gen beschrijft het onbeschrij felijke, bevat het onbevatte lijke, probeert het onver klaarbare te verklaren. Kij kers naar Holocaust doen er daarom verstandig aan het boek van dr. Cohen bij de hand te leggen, zodat ze niet het odium op zich laden een avondje familiedrama over zich heen te hebben laten spoelen zonder de kans te grijpen de waarheid achter de plaatjes te zoeken. Sobibor was een vernieting- skamp in Polen. In totaal zijn er een half miljoen joden ver gast, niet met behulp van het .zindelijke" Zyclon-B, maar gewoon met koolmonoxyde, geleverd door de motor van een buitgemaakte Russische tank. Het boek spitst zich toe op de 19 treinen, die tussen 2 maart en 20 juli 1943 vanuit het doorgangskamp Wester- bork in Drenthe naar deze hellepoort vertrokken. Ze ver voerden bij elkaar 34.313 va derlandse joden. Slechts twee daarvan hebben Sobibor be treden en overleefd. Voor de rest was de dag van aan komst tevens de sterfdag. Daarom, zegt Cohen, is de naam van het kamp - in te genstelling tot Auschwitz - nauwelijks bekend. Auschwitz was behalve vernietigings- ook arbeidskamp. De levens hadden er althans nog enige waarde. Zo wisten 1.052 Ne derlandse joden in Auschwitz aan de dood te ontsnappen. Ze~konden het navertellen en een comité stichten ter ge dachtenis aan de verschrik kingen. Sobibor echter was een volmaakt lege plek toen de Russen het in 1945 be vrijdden. Geen levende gevan genen meer; zelfs geen stille getuigen. Hier althans had de De presentatie van het boek „De 19 treinen naar So bibor", van de hand van dr. E.A. Cohen, had gister middag plaats in Amsterdam. Hier neemt mevr. Co- hen, namens haar man die in het ziekenhuis ligt, het eerste exemplaar in ontvangst uit handen van prof. dr. J. Bastiaans. Duitse vernietigingsmachine zijn werk gedaan in de geest van perfectie, die Hitier er van verlangde. „Bij alle treinen, die joden vanuit Westerbork naar Sobi bor brachten, was ik als tran sportarts betrokken", schrijft dr. Cohen, die 27 jaar geleden reeds promoveerde op een huiveringwekkend proefschrift over de Duitse concentratie kampen waarvoor de tijd toen echter nog niet rijp bleek te zijn - men wilde lie ver vergeten. Hij moest zijn rasgenoten voor de transpor ten selecteren. „Ik merkte de smekende gebaren niet op, ik verstond niet wat men mij toefluisterde, ik zag niet wat een enkele zichtbaar in de hand had. Ik speelde het spel mee, zoals iedereen het mee speelde om niet gedeporteerd te worden: de joden die de transportlijsten samenstelden, de joden die alles keurig ad ministreerden, de ordedienst die de mensen naar de trei nen bracht En dit alles ge beurde onder het toezicht van één enkele Duitser: de SS- Obersturmführer Gemmeker. De Duitsers speelden het spel bijzonder knap: met een mini mum aan inzet - in Wester bork slechts eén man - .be reikten ze wat ze wilden be reiken, doordat ze ons het werk lieten doen. Wij deden dat werk met onze gehele in zet, want we kregen er de be scherming door dat we zelf nog in Westerbork mochten blijven". Het baatte niet Uiteindelijk ging iedereen, als lammeren ter slachtbank. Dr. Cohen ook. Zijn vrouw en kind stier ven de gasdood. Zelf beland de hij toevallig in het iets mildere Mauthausen, zodat hij op het nippertje zijn vege lijf kon redden. De feiten, zoals ze in „19 trei nen naar Sobibor" gerecon strueerd worden, onder meer aan de hand van gesprekken met overlevenden, maar ook met twee kampbeulen, schil deren een werkelijkheid die Holocaust in de verste verte niet benadert De televisiese rie verhoudt zich tot het boek zoals een steenpuist zich ver houdt tot de builenpest Stangl, de commandant van Sobibor, begroette in de villa naast het kamp blij zijn vrouw, ging normaal met haar naar bed, vierde kerst mis. Alle kwaad in de wereld werd immers door de joden veroorzaakt; hun uitroeiing vormde een verheven taak. Zo wordt de gruwelijke geno cide op het joodse volk door de nazi's meestal verklaard - ook in Holocaust maar zo was het niet Cohen haalt in zijn boek terecht een uit spraak aan van Hitler's pro- pagandaminister Joseph Goebbels die hij reeds in juli 1941 deed, toen de blinde moordpartij nog op gang moest komen. „Mijne heren, laten we nu eens duidelijk vaststellen, dat een zoge naamd op leven en dood sa menzwerend jodendom in de vorm waarop wij het plegen voor te stellen, helemaal niet bestaat". Met name dit zwarte cynisme aan de wortel van de Holo caust komt in de kleuren- prentjes van de televisieserie nauwelijks uit de verf - en ook niet in de wollige begelei ding waarmee de TROS zijn aankoop omringt. Daarom is het boek van dr. Cohen on eindig veel beeldender, en zou het dezer dagen eigenlijk naast geen buis mogen ont breken. Het roept vragen op over de bronnen van mense lijke agressie en moordzucht Het stelt ook de wereldwijde vraag naar mogelijkheden tot preventie. PIET SNOEREN „19 treinen naar Sobibor". Auteur Dr. E.A. Cohen, Uit geverij Elsevier.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7