Raad Leiderdorp wil speelplaats Willem de Zwijgerschool behouden Raad Wassenaar wil zich niet vastleggen Wegversmallingen moeten Simon van Capelweg aanmerkelijk beveiligen Strandsehoonmaak kostbare zaak Burgemeester Bonnike heropent gerestaureerde kerk in Hoofdstraat NOODZAAK BOUW BEJAARDEN WONINGEN ONDERKEND, MAAR REGIO leidse courant LEIDERDORP Vanuit alle raadsfracties werd tijdens de gisteravond gehouden raads vergadering in Leiderdorp een pleidooi gehouden voor het behoud van de speelplaats op het schoolterrein van de Wil lem de Zwijgerschool aan de Bernhardstraat. Het bestuur van deze protestant-christelij ke school wil door het plaat sen van een omheining een eind maken aan de vele ver nielingen aan deze school. Het gebouw is al meermalen doel wit van de baldadige jeugd geweest. Gebrek aan speelmo- gelijkheden in de buurt waren voor de Leiderdorpse raad evenwel aanleiding om wet houder J. Verdier te verzoe ken met het schoolbestuur te overleggen of er geen andere mogelijkheden zijn de school te beveiligen. Ten aanzien van de overeengekomen grondprijzen met de bewoners van de bungalows aan de Grotiuslaan bleek de raad er bepaald andere ideeën dan het college op na te houden. De meer derheid van de raadsleden vond de verkoopprijs van 135 gulden per vier kante meter aanzienlijk te laag, mede gezien de unieke ligging aan de Dwarswetering. Wethouder J. Bezemer (PvdA) voelde er evenwel weinig voor op de afspraken terug te komen. Zelfs na een korte schorsing bleek het colle ge te willen vasthouden aan de vol gens de raad te lage grondprijs. Het voorstel van B en W werd dan ook met 11 tegen 6 stemmen van tafel ge veegd. En het college kreeg de op dracht mee de betrokken bewoners te overtuigen van het feit dat er een ho gere prijs zal moeten worden betaald, wil de raad zich akkoord verklaren met de transactie. Raadhuis Het Leiderdorpse college heeft beslo ten de plannen die door een groep van veertien middenstanders zijn ont wikkeld voor de vestiging van een winkelconcentratie op de plaats van het huidige raadhuis, af te wijzen. Dit op advies van de Provinciaal Planolo gische Dienst, de PPD, die grote be zwaren heeft tegen zowel de omvang van het te bouwen centrum alswel de grootte van de supermarkt die als trekker zou moeten gaan fungeren. De PPD zal aan het college van G.S. ad viseren de volgens het ontwerp-be- stemmingsplan Centrum toegestane winkeloppervlak van 1500 m2 terug te brengen naar nog slechts 1000 m2. De omvang van de grootste winkel zou volgens de PPD niet meer dan 250 m2 mogen bedragen. Een en ander deelde het college tij dens de gisteravond gehouden verga dering aan de raad mede. In een vori ge raadsvergadering had wethouder Bezemer al laten weten dat de plan nen van de middenstand niet strook ten met de uitgangspunten van het CIMK-rapport „Leiderdorpse winkels in de toekomst". Met name het feit dat men Cash and Carry-ondernemer Hoogvliet in de plannen had betrokken, had de nodige opschudding veroorzaakt. De teleurge stelde middenstanders hebben nu aan gekondigd zelf met de PPD in overleg te zullen treden om alsnog hun en thousiast uitgewerkte plannen gereali seerd te zien. Vragen over (Verkoop van huurwoningen LEIDSCHENDAM PvdA- fractievoorzitter drs. Frits IJmkers heeft burgemeester en wethouders van Leid- schcndam in een achttal schriftelijke vragen onder meer gevraagd hoeveel parti culiere huurwoningen sinds 1 -januari van het vorig jaar door verkoop aan de voor raad huurwoningen zijn ont trokken. Het raadslid vraagt of het college het met hem eens is dat de voorraad particuliere huurwoningen een belangrijke functie vervult in de plaatse- lijke huisvestingssituatie en dat vooral de relatief goedko pe huurwoningen als zodanig behouden moeten blijven. De -heer IJmkers zou ook graag cijfers zien van het verloop en de duur van de leegstand van huurwoningen. Volgens 'de Woonruimteverordening 'moeten verhuurders van zelf standige woonruimte het ter - beschikking komen hiervan binnen driemaal 24 uur bij de gemeente melden. Verder wordt gevraagd of het college bereid is de relatief goedkope particuliere huurwoningen, als deze te koop worden aange boden, zelf aan te kopen en aan het gemeentelijk woning- bezit toe te voegen zodat ze - eventueel als relatief goedko- - pe huurwoningen ter beschik king blijven. Geïnformeerd wordt ook of het college kennis heeft geno men van de circulaire van de staatssecretaris van volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning van januari van dit jaar. In die circulaire wordt ge waagd de gemeenteraad een „Beleidsnota verkoop woning wetwoningen" te laten vast stellen. De heer IJmkers waagt ook of ook het college niet van mening is dat die circulaire al aan de raad ter kennis had moeten worden gebracht. Tenslotte waagt het Pvd A-raadslid wanneer die beleidsnota, die vóór 19 juli aan de staatssecretaris moet worden, overlegd, aan de ge meenteraad zal worden aan geboden. fn een toelichting bij de vra- gen zegt de heer IJmkers dat antwoorden op door hem ge stelde wagen in de vergade ringen van december, januari en maart over de leegstand, verkoop en aankoop van par ticuliere huurwoningen in on der andere de Caen van Necklaan hem geen duidelijk beeld hebben gegeven van het door het college terzake ge voerde beleid. Eén van de sluizen voor café De Leeuw. RIJK EN PROVINCIE DRAGEN KOSTEN NIEUWKOOP/NOORDEN - Twee kort na el kaar gelegen wegversmallingen nabij café De Leeuw moeten voorgoed een einde maken aan de verkeersonveiligheid aan de Simon van Capelweg in Noorden. Een voor Neder land zo unieke oplossing ter bevordering van de verkeersveiligheid, dat rijk en provincie samen alle lasten, in totaal zo'n 30 duizend gulden, voor hun rekening nemen. De maatregelen zijn bepaald niet overbodig. De afgelopen twaalf jaar gebeurden vier do delijke ongelukken als gevolg van de gevaar lijke situatie. Het dodelijk verongelukken van een 12-jarig meisje vorig jaar zomer, was de indirecte aanleiding om tot het nemen van verkeersmaatregelen over te gaan, De plannen zijn uitgewerkt door een werk groep waarin de gemeente, de directie Ver keersveiligheid, de provincie, de ANWB en de Vereniging Bescherming Voetgangers zitting hebben. De eindconclusie wees uit dat de Si mon van Capelweg ter hoogte van café De Leeuw op z'n gevaarlijkst was. Vele tientallen schoolkinderen steken hier dagelijks over, ter wijl er in het geheel geen voetpad aanwezig Groenstrook De aan te leggen versmalling voor café De Leeuw, die al bijna gereed is, heeft dan ook een dubbelfunctie, namelijk een wegversmal ling en tevens een aangelegd trottoir. Enkele honderden meters verderop ligt de tweede wegversmalling die in de vorm van een groen strook aan de andere zijde van de weg wordt aangelegd. Ook hierbij is sprake van enige multifunctionaliteit daar naast de wegversmal ling de groenstrook tevens de mogelijkheid schept tot een vrij van de autoweg gelegen Bij de beide „sluizen" is de weg nu nog slechts 3,25 meter breed, waardoor het niet meer mogelijk is dat auto's elkaar passeren. Door de versmalling moeten automobilisten bovendien als vanzelf de snelheid matigen. Dat alle moet de verkeersveiligheid aanmerke lijk doen toenemen. Mochten deze verkeersmaatregelen inderdaad functioneren zoals wordt verwacht, dan ligt het in de bedoeling nog twee „sluizen" aan te brengen en wel aan het begin en aan het ein de van het aan te leggen fietspad tussen Nieuwkoop en Noorden. Hiervan zullen met name de fietsers moeten profiteren. Want vol gens de commissie sorteert het bord dat een maximum snelheid van 60 kilometer aangeeft vooralsnog weinig effect. Overigens zullen ook deze kosten volledig door rijk en provincie worden gedragen. Wipwatermolen wordt opgeknapt OEGSTGEEST De Wipwa termolen aan de Lelielaan in Oegstgeest zal als de raad zich met het voorstel van b en w akkoord verklaard, worden opgeknapt. De Monu- mentenwacht Zuid-Holland heeft op verzoek van het col lege van burgemeester en wethouders een onderzoek naar de onderhoudstoestand van de Wipwatermolen aan de Lelielaan ingesteld en hierover een inspectierapport opgesteld. Uit het rapport blijkt dat de beplanking aan twee zijkan ten van het bovenhuis moet worden vernieuwd en geschil derd. Noodzakelijk is verder een reparatie aan het sche prad en het leveren van twee nieuwe molenzeilen. Verder zijn er nog wat onderhouds werkzaamheden zoals ontroes- ten, teren, schoon bikken en verschillende dingen nazien noodzakelijk. De molen moet van de aan wezige houtworm worden ont daan en de bliksemafleider moet worden gerepareerd. De totale kosten hiervoor bedra gen 10.800 gulden. Het college wilde de werk zaamheden aanvankelijk over een aantal jaren spreiden, om zoveel mogelijk profijt te trekken van de geldende rijks- en provinciale subsidie regelingen. Bedoelde subsidies worden reeds ontvangen in de normale jaarlijkse onder houdskosten van de molen zo dat een spreiding van de werkzaamheden geen zin heeft. Het college meent daar om dat zo snel mogelijk met de werkzaamheden aan de Wipwatermolen moet worden begonnen. Keukenhof- wandeling LISSE Wandelsportvereni ging DJO organiseert zater dag 12 mei de traditionele „Keukenhoftocht" door de Keuknhof en de bosrijke om geving van de nationale bloe mentuin. Gekozen kan wor den uit afstanden variërend van 7 tot 30 kilometer. De starttijden liggen tussen 10.00 en 14.00 uur. De wande ling begint bij de CNB-hallen aan de Lissese Grachtweg. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50 gulden voor deelnemers ouder dan 15 jaar. Voor kin deren van 6 tot 15 jaar is het 2,75 gulden. Inlichtingen en aanmelding bij: J. Huybers, Trompstraat 10, Lisse of tel. 02521-15359/10035. NOORDWLJK De badplaats Noord wijk heeft in de seizoen maanden een breed, kraakzindelijk strand. Daar zorgt „strandveger" Dorus Langeveld voor, die ai sinds jaar en dag 's morgens vroeg met 2'n paard en wagen op pad gaat om alle aangespoelde of door strandbezoekers achtergelaten rom mel op te ruimen. Karrevrachten vuil worden dagelijks door hem verwijderd en dankzij de aktiviteiten van Langeveld kunnen de duizenden gasten van de badplaats op een schoon strand vertier zoeken. Bij de behandeling van de begroting in november jl. drong de fractie van de WD/Gemeentebelang er bij het college op aan eens te bekijken of het strand ook buiten het seizoen niet regelmatig zou kunnen worden gereinigd. Op mooie dagen wandelen daar honderden mensen en het is bepaald niet ple zierig om dan te worden geconfronteerd met al het vuil, dat de zee op de kust pleegt uit te spuwen. Het gevraagde onderzoek is inmiddels achter de rug, maar het resultaat is niet hoopgevend. De vervuiling van het strand, aldus B. en W. wordt voor het overgrote deel veroorzaakt door uit zee aangespoelde voorwerpen, zoals hout, vaten, afval van schepen, zeewier en dode vissen. De mate van vervuiling va rieert van uur tot uur en is sterk afhankelijk van natuurin- vloeden als windkracht, windrichting en stroming. Een hoge vloed kim in samenhang met andere factoren in korte tijd grote hoeveelheden vuil op het strand werpen, maar dit ook weer. te zamen met het reeds aanwezige vuil, snel afvoeren. Ook kan een vervuild strand in enkele uren met stuifzand worden bedekt De hoeveelheden zijn dus sterk aan wisseling onderhevig. Men neemt aan dat per kilometer strand ongeveer 150 m3 vuil wordt gevonden. Voor het gehele Noordwijkse strand zou dit in totaal ongeveer 1500 m3 zijn. B. en W. ramen de kosten van een éénmalige reiniging, inclusief de bijkomen de kosten op 16.000.—. Wellicht zal niet steeds een dergelijk bedrag voor een schoonmaakbeurt nodig zijn, maar bij een regelmatige reiniging als bedoeld door de VVD-fractie moet toch wel rekening worden gehouden met zeer hoge kosten. Daarbij komt nog, dat als gevolg van de zeer wisselende invloeden van de natuur geen permanent schoon strand kan worden gegarandeerd. Het gesloopte bollenbedrijf Puin-en Zandslootkade SASSENHEIM - Op de Zandslootkade in Sassenheim wordt druk gesloopt aan het voormalige bloembollen be drijf van Frill ink. Het bedrijf werd destijds door de ge meente opgekocht om er wo ningen te kannen bouwen. Dit past geheel binnen het be leid van de gemeente Sassen- heim om verouderde bedrijfs gebouwen binnen de bebouw de kom te slopen en hiervoor woningbouw te laten plaats vinden. Overigens is het nog niet zeker of deze sloop en nieuwbouw de enige verande ring is die het Zandslootkade gebied zal ondergaan. Op het ogenblik wordt druk onder handeld en gediscussieerd over de vooroorlogse wonin gen aan de Zandslootkade. De kernvraag waar het hier om draait is: wat is goedko per, renoveren of nieuwbouw. Deze zaak heeft de gemoede ren in het verleden al danig beziggehouden en het ziet er niet naar uit dat dit spoedig opgelost zal zijn. In ieder ge val zal het Zandslootkade ge bied de volgende jaren de no dige veranderingen onder gaan. Hi NOORDWIJK De gerefor meerde kerk aan de Hoofd straat in Noordwijk wordt morgen, na een grondige op knapbeurt te hebben onder gaan, officieel in gebruik ge nomen door burgemeester mr. Bonnike. Voorts zullen de plaatselijke predikanten ds. Keuning en ds. Warnink het woord voeren Eén en ander wordt muzikaal omlijst door het Rijustreekkoor met de heer Deelder op de fluit en Jac. Plug aan het orgel. Mor genmiddag is er van drie tot vijf uur „open huis" en is het resultaat van de verbou wing te bezichtigen. De opknapbeurt aan de gere formeerde kerk heeft ruim een jaar geduurd. Aan de buitenkant vallen de veran deringen nogal mee. Het meest opvallend is de aange brachte uitbouw aan de zijde van de Huis ter Duinstraat.. Daarmee is niet alleen het aanzien, maar ook de entree aanmerkelijk verbeterd. In de nieuwe fraai afgewerkte vleugel bevinden zich onder meer de toiletten en een gar derobe. Verder is het kerk dak geheel vernieuwd en is het bedehuis van nieuwe deu ren voorzien Wat wel ingrijpend is gewij zigd is het interieur. Op de vloer liggen nu fraaie plavui zen, langs de wand is een lambrizering aangebracht, er zijn nieuwe gordijnen, nieuwe lampen en bijzonder mooie, gerieflijke banken. Kortom, van binnen heeft de kerk een complete gedaanteverwisseling ondergaan. Het werk is uitge voerd door het Noordwijkse aannemingsbedrijf Jac. van der Niet, met medewerking van een aantal andere fir ma's, elk op hun eigen specia le vakgebied. Het orgel is door orgelmaker Van Heiningen uit Leiderdorp geheel gerestaureerd. Het zou volgens de beschikbare gege vens afkomstig zijn uit een rooms-katholieke kerk in Am sterdam en zou omstreeks 1750 door een Belgische orgel bouwer zijn vervaardigd. In 1950 werd het instrument in grijpend onder handen geno men. Orgelbouwer Sanders uit Utrecht slaagde er toen in achter het originele, wat sim pel aandoende front een vol waardig orgel te bouwen met niet minder dan 21 sprekende stemmen. Op 23 juli 1951 werd het in gebruik genomen met een concert van George Stam. Doordat het orgel juist boven de aanzet van de cen trale verwarming was ge plaatst, ontstonden op den duur gebreken aan de windla den en de mechanische trac- tuur. Deze maakten een revi sie noodzakelijk. Daartoe werd het orgel overgebracht naar de werkplaats van Van Heiningen. Het is inmiddels weer herbouwd en op de avond van de ingebruikne ming van het kerkgebouw zal het onder de vaardige vingers van Jaap Plug weer in volle glorie te beluisteren zijn. Een experiment in de nieuwe kerk is het optreden van een „kostergroep". Sinds de pensi onering van de heer Pas- schier heeft het kerkgebouw namelijk geen vaste koster meer en neemt een groep ge meenteleden de taken van de dorpelwachter over. Coördine rende figuur is hierbij me vrouw Hoogstraten-Verhoef. De Gereformeerde Kerk te Noordwijk aan Zee is een der oudste van ons land. Zij ont stond omstreeks augustus 1835, toen negentien personen zich afscheidden van de plaatselijke Hervormde Ge meente en vergaderden in de woning van Cornells Waas dorp aan „De Wurft". In de persoon van Cors Noorduijn, voormalig visserman, kreeg men al spoedig een eigen pre dikant Het ledental van de afgescheiden gemeente breid de zich snel uit en in 1844 werd aan het Gasthuisslop thans Gasthuissteeg een huis met drie bokkinghangen aangekocht en omgebouwd tot pastorie en kerkzaal. kerkgebouw bestaat r steeds. Nu is er het timme bedrijf van de firma Verlcx in gevestigd. Toen ook deze kerk te kle werd, bouwden de gerefo meerden in 1875 een andi bedehuis aan het begin de Hoofdstraat. Nog geé-r vijfentwintig jaar later on J 1 stond opnieuw tekort ruimte en besloot men sloop van het pand over gaan. Op dezelfde plaa bouwde men daarna het tl ""k genwoordige kerkgebouw, d I in 1899 met een rij sprekei onder wie de eigen domini Op 't Holt werd ingewijd, de loop der jaren werd <L- kerk één en andermaal uitg breid, onder meer met et»' galerij. Tijdens de jongste restauratie., genoten de gereformeerde gastvrijheid in het kerkg bouw van de Hervormde öC meente aan de Hoofdstraa Elke zondag werden daar dr diensten gehouden, waarin b j toerbeurt hervormde en gen formeerde predikanten voo gingen. Dit is blijkbaar z 9 goed bevallen, dat men beslf "j ten heeft ook na de ingebrui kneming van het gerestau P reerde kerkgebouw de geza-F menlijke avonddiensten voort te zetten. Jr Er is dus na de afgescheider111 voorvaderen wel wat verare_ derd. Over één punt i: het echter nog niet eens. langs besloot de kerken van de Hervormde Gemet om haar kerkgebouw aan Hoofdstraat voortaan Buiu kerk te noemen, maar achte af bleek dat de gerefon de broeders dezelfde n«ü aan hun kerk hadden toege dacht. De hervormden belden toen terug, omdat net iets later op het idee ren gekomen dan de andi partij. Toch hadden de heiP WASSENAAR Een door het provinciaal Opbouworgaan Zuid-Holland opgestelde nota over voorzieningen voor bejaarden In Wasse naar en een aanvullende notitie daarop van het college van burgemeester en wethouders hebben in de gemeenteraadsvergadering van gisteravond aanleiding gegeven tot een uit voerige discussie over de vraag, hoeveel be jaardenwoningen er in de komende jaren in Wassenaar gebouwd zullen moeten worden. In een vergadering van de commissie Maat schappelijke Voorzieningen was men gekomen tot een aantal van 450. Datzelfde aantal werd in de raad ook genoemd in een motie van de vijf leden van de kleinere fracties (PvdA, Werkend Wassenaar, D'66 en Partij Wasse naar). In de motie vroegen deze fracties het college in de komende bouwnota op te nemen dat er 450 woningen gebouwd zullen moeten worden vóór 1985. Wethouder A. J. M. van der Klaauw merkte op, dat de gemeente, wat het woningbouwbeleid voor de komende jaren betreft, niet alleen te maken heeft met bejaar den, maar met nog andere groepen uit de burgerij. De voorzitters van de beide grote fracties, WD en CDA, verklaarden aan de motie geen behoefte te hebben. Ir K. W. Nieuwzwaag (WD) noemde de motie „prema tuur", Mr H. J. Otte (CDA) achtte het niet reëel dat de raad zich vastlegt op een aantal bejaardenwoningen, terwijl nog geenszins vast staat of dat aantal gehaald kan worden, ge zien de nog maar beperkte bouwmogelijkhe den in Wassenaar. Overigens bleek uit de dis cussies wel, dat de gehele raad overtuigd is van het belang van de bouw van een zo groot mogelijk aantal specifieke bejaarden woningen. Wethouder Drs J. K. van Dingstee zei het on rechtvaardig te vinden als nu een cijfer zou worden vastgelegd voor een groep van wo- ningbehoevenden. Er moet gestreefd worden naar een evenwichtig woningbouwbeleid, dat recht doet aan de behoeften van alle groepen van woningzoekenden. Daarom is door het college een bouwnota toegezegd. Er werd in dit kader ook gesproken over de ho pu tel mogelijkheden voor het stichten van een pleegtehuis voor bejaarden in Wassenaar. Bi gemeester en wethouders, zo bleek uit woorden van wethouder Van der Klaau te| staan daar niet afwijzend tegenover. Maar) Be behoefte aan verpleegtehuizen wordt regionavo bekeken en volgens de prognoses is het aan bedden in de bestaande verpleegtehuizen v doende. De gemeenteraad besloot tot het invoeren vi Sja „spreekrecht" voor belangstellende en belander hebbende burgers in de gem een taraads verf vot deringen. Het spreekrecht in openbare coi tea missievergaderingen bestaat al enkele mat ver den. In de begrotingsvergadering van decendar ber j J. werd middels een motie van het CD ma besloten in dit voorjaar ook spreekrecht ver raadsvergaderingen in te voeren. Een en a Vis der is nu uitgewerkt in het .reglement v en orde" voor de raadsvergaderingen. In iede var raadsvergadering zal het eerste half uur l me schikbaar rijn voor ingezetenen of belangh* stri bende niet-ingezetenen om maximaal vijf n eer nuten te spreken over een onderwerp dat sol de agenda staat Wie van dit spreekrecht fjHy bruik wil maken moet zich op de dag van vergadering voor 12 uur 's middags op raadhuis aanmelden. Van het spreekrecht i uitgezonderd de lijst van ingekomen •tuUfjJ™ en voorstellen die betrekking hebben op benoeming van personen. De raad ging ook akkoord met het voort y om een garantie te verlenen tot een bedfif™ van 700.000.— voor het treffen van vooi n in gen aan het Johannahuis. In dit verb kwam de vraag aan de orde of er geen meentelijke vertegenwoordiger benoemd di te worden in het bestuur van de Wilhelmii e( Alida Stichting, die dit bejaardenoord behfiö aJ Wethouder Drs A. W. J. Caron antwoorddj ,dat er uit het oogpunt van het risico, dat o gemeente met deze garantie loopt, geen b hoefte is aan een gemeentelijk vertegenwoofl iger. Als het bestuur van de stichting er pri G< op stelt, kan alsnog een raadslid in het tji stuur worden benoemd. het

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4