„Meerburg is slachtoffer van politieke afspraken" LEIDS COLLEGE OVERWEEGT STAPPEN TEGEN UNIVERSITEIT Uitstel ontruiming verblij f sgebouwen voor buitenlanders Fietsersbrug Waardeiland moet hoger .Jrommer schept Inzake lozing Tritium CDA, PSP EN CPN BETREUREN „PAARSE AKKOORD' PAGIf LEIDSE COURANT DINSDAG 24 APRIL 1973 PAGINA 3 Mlfllm De bromfiets A?.'*® 1 direct het veilig- vervoermiddel om aan het verkeer deel ïemen, dat is statis- aangetoond. De afietsbestuurders lig- vaak letterlijk en fi- rlijk overhoop met de imobilisten, waarbij stgenoemde groepe- 9.55 Fr^ bet voordeel heeft aanzienlijk meer te worden be- •rmd dan bij de be- jirders van de brom- het geval is. Een ïelm kan die liet doen vergeten. 'Mt kruising Hoge idijk/Haagsche ouw bleek enige tijd 05 Sfi ic*en weer eens hoe school itsbaar de bromfietsbe- W Morjer is. Een automobilis- :eed het fietspad over linde de kruising te nen oversteken toen Isklaps, vanuit een ide hoek een brommer ook die plannen had een andere richting, de hoek van de krui- bleken die plannen tegelijkertijd verwe tte (J^lijkt te kunnen worden ;een resulteerde in het geschraap van ial tegen metaal, een ijwillige luchtdoop de jeugdige brom- ibestuurder en een ital vervelende gen na het neerkomen, igezien het slachtoffer ii; n 31 tin •P" h 1 leidde to een con- M, 'tahe met het kanton- icht gistermorgen. ti auto klapte. Ik stond 18.50 fest een blauwe auto die •t sojt uitzicht belemmerde, een gegeven moment [on die blauwe auto op 'trekken en dat deed ik ;n ook, in de veronder- lling dat de weg vrij s. Die bromfiets moet 1/ >r de manoeuvre van ■^4* blauwe auto zijn gaan igeren en is daarna te il mijn auto aangeko- :n. Ik begrijp dan ook it dat de politie niets lééft gedaan aan die 13.05 luwe auto, die gewoon J doorgereden", aldus de lachte. l> (U n 2 k op automobiliste had de er het fietspad uitge leerde bromfietsbestuur- wel bewaard voor WsU fdere verwondingen. I HcS#! en Paar 'U1 van de ma- ie begonnen aan het ichtoffer te sjorren ik heb verhinderd j|p4 t hij verder werd ver- lètst, hetgeen in zijn estand zeer schadelijk ld kunnen zijn. Ik ben lijk naar de begrafeni- M nderneming in de buurt Afstapt en daar heb ik de irste Hulpdienst gebeld", dus de behulpzame au- iobiliste die kanton- chter Van Dijke de cy- sche woorden „een toe- iselijke plaats, van aar u belde" ontlokte, jd 20 erkeersschout Van Ham >t), kli )nd dat één en ander il.' jBfêt wegnam dat verdach- een zware verkeerso- ïrtreding had gemaakt eiste 125 gulden boete, aarmee de kantonrech- r instemde. inter Ie nu vergangen hevige inter heeft heel wat be- 'enkehjke erfenissen na- ilaten. Een heleboel pro essen-verbaal wegens rij- door rood licht bij oorbeeld, afkomstig van insen die door gladheid i niet bijster Sthousiast zagen werken vaak ongewild over de an het oog onttrokken lopstreep gleden. Het Wongerecht beschouwt at niet als een vrijbrief, naar heeft wel enig be- 'p, dat bleek gistermor- 1. Een Rijnsburgse ga- jehouder remde met 35 kilometer per uur voor stoplicht aan de iijnsburgerweg en merkte zijn auto, voortgedre- door de sneeuw pas het volgende stop- icht begon stil te staan. 1' Nog langzamer rijden ?'aL niet mogelijk omdat hij zich aan de snelheid itenfl» de andere weggebrui- i. U kers moest aanpassen. 51 M j gulden boete in plaats van de gebruikelijke 100 •en zijn deel. 43? LEIDEN Het college van b en w van Leiden over weegt stappen te ondernemen tegen de activiteiten die thans in het Sylviuslaborato- rium aan de Wassenaarseweg plaats hebben. Dit stellen b en w in een telegram aan het college van bestuur van de rijksuniversiteit in Leiden. In ieder geval wenst het Leids college op korte termijn op heldering over de gang van zaken op het Leeuwenhoek terrein. Aanleiding tot dit telegram- op-poten aan het college van bestuur van de universiteit vormen de alarmerende uit spraken van de directeur-be heerder van de Gorlaeus-labo- ratoria, dr. S. J. Roorda in het universiteitsblad „Mare". Hierin stelt de directeur-be heerder dat de giftige stof Tritium, waarmee veelvuldig in het Sylvius-laboratorium wordt gewerkt, nadelige ge volgen kan hebben voor de toekomstige bewoners in de Leeuwenhoek. Deze stof, een radioactief isotoop die ver dwijnt via de schoorsteen en wanneer daar in de buurt kinderen spelen, kan dat ge vaarlijkzijn. Zoals bekend wil de gemeente Leiden op het Leeuwenhoek- terrein een aanzienlijke hoe veelheid woningen bouwen. Volgens de heer Roorda kan de veiligheid van die toekom stige bewoners alleen meer of minder gewaarborgd worden wanneer er een groot aantal voorzieningen worden getrof fen, zodat de terreinen van de laboratoria niet vrij toeganke lijk zijn. Maar ook dat houdt nog bepaalde risico's in. Met gebruik van Tritium ophou den is volgens de directeur- beheerder niet mogelijk om dat dan een groot aantal be langrijke scheikundige proe ven moeten worden stopgezet. LEIDEN Het CDA, de PSP en de CPN hebben gistera vond tijdens de behandeling in eerste instantie van de toe komstige structuur Leiden- Oost gepleit voor meer wo ningbouw. Het CDA-raadslid J. van Zijp betoogde dat „na jarenlange inspraakprocedu res, waaruit een voorkeur voor meer woningbouw naar voren is gekomen, het Leids gemeentebestuur zich „onge loofwaardig" maakt nu te kie zen voor bedri jfsvestigingen". Het> PSP-raadslid mevrouw H. Pas- schier sprak van het „betreurenswaar dige paarse akkoord" waardoor het college zijn plannen met Leiden-Oost moest ombuigen. Hiermee doelde zij op het programma van het (huidige PvdA/VVD-college waarin de realise ring van 20 ha industrieterrein in Lei den is opgenomen. Hierin lag volgens haar de oorzaak dat het college, met voorbijgaan aan de wensen van de Meerburgbewoners, die twee jaar over de plannen hebben meegesproken, nu twee delen van het gebied tussen de spoorlijn Leiden-Alphen en de wijk Meerburg wil bestemmen voor secun daire bedrijfsvestigingen. Het PvdA-raadslid A. Ranner betoog de dat „Roomburg" uitermate gunstig ligt voor bedrijfsvestigingen. „We heb ben de gebieden nodig voor het ver plaatsen van de binnenstadsbedrijven, zodat we kunnen gaan werken aan een „gezond hart" van Leiden", aldus Ranner, die geen heil zag in de door de andere partijen aangedragen alter natieve lokaties. „De Stevenshofjespol- der is veel minder geschikt. Op de eerste plaats heeft hij in het streek plan Zuid-Holland-West een woonbes temming. Bovendien moeten we reke ning houden met de westenwind die stankoverlast in de omliggende Leidse wijken kan veroorzaken". Door zowel het D'66-raadslid H. Glaubtiz als het PPR-raadslid L. Beijen werd gepleit voor het gedeelte lijk bestemmen van bedrijfsterreinen. Een deel wilden zij openlaten, zodat te zijner tijd een definitieve bestemming aan het deelgebied kan worden gege ven. Om tegemoet te komen aan de nijpende woningnood diende Beijen een amendement in, waarin niet spra ke was van de bouw van zeshonderd maar van negenhonderd woningen in hetzelfde doelgebied. De heer Van Zijp bracht het probleem van de ontsluiting van Leiden-Oost aan de orde. Hij vond dat de raad nooit mag toestaan dat er zich één be drijf vestigt voordat er een brug over het Rijn- en Schiekanaal tot stand is gekomen. Voorts pleitte hij voor het openhouden van de Kanaalweg voor doorgaand verkeer. „De afsluiting van de Kanaalweg (kan) een ernstig ge vaar opleveren voor de Sitterlaan en Burggravenlaan en misschien wel het gehele stadsgebied langs het kanaal wegens extra-verkeersdrukte". Welis waar wil het college maatregelen ne men tegen sluipverkeer in de omlig gende wijken, maar Van Zijp vond deze toch niet afdoende. Teneinde tegemoet te komen aan de behoefte naar meer bedrijfsterreinen verwees Van Zijp naar de mogelijkhe den, die er nog in de Stevenshofjes- polder liggen. „In plaats van de daar geplande 5 ha, zou gemakkelijk 10 ha verwezenlijkt kunnen worden". De wijk Meerburg heeft in het verle den altijd te kampen gehad met een achterstandssituatie. Universiteit zoekt contact met Peru LEIDEN De -universiteits raad heeft gisteravond inge stemd met het voorstel om een samenwerkingsverband aan te gaan met twee Peru aanse universiteiten, namelijk die van Puno en Cusco. De Leidse universiteit neemt deel aan dit project samen met de universiteit van Am sterdam en de Katholieke Hogeschool te Tilburg. Het is vooral de bedoeling van de twee Peruaanse uni versiteiten om een bijdrage te kunnen leveren aan de ont wikkeling van het gebied waar zij zich bevinden. Maar deze universiteiten hebben niet de financiële middelen en de faciliteiten om daadwerke lijk iets aan die ontwikkeling te kunnen doen. Vandaar dat uiteindelijk verzocht werd om tot een vorm van samenwer king te kunnen komen. Film voor de jeugd De Volksuniversiteit K O vertoont regelmatig films voor de jeugd op woensdagmiddag in de Kapelzaal van het K O-gebouw. Morgenmiddag wordt vanaf half drie de film „In de greep van de zwarte monnik" ver toond. De zaal is vanaf vier uur geopend. Kaarten zijn te verkrijgen bij het bureau van K O, Oude Vest 45, tel. 141141. „In de greep van de zwarte monnik" handelt over vier kinderen die met een motorbootje de zee op gaan. Ver uit de kust raakt de benzine op en zij spoelen aan op een eiland waarvan men altijd heeft gedacht dat het onbewoond was. Dat blijkt niet het geval. De kinde ren vallen van de ene mysterie in de andere. Vrouwenfilm Het Vrouwenhuisaan de Nieuwe Rijn 20a vertoont woensdag 25 april de film „Never give up" van Ann Her- shey en The girl with the incredible feeling" van Lind Feferman. De eerste film is een portret van de 92-jarige fotografe Imogen Cunninghem. De tweede film handelt over de talentvolle schrijfster, zangeres en componiste Elizabeth Swados. De filmvoorstelling begint om acht uur. De toegangsprijs is driegulden. Holocaust De Leidse Studenten Ekklesia stelt Leidenaars in de ge legenheid de geruchtmakende serie „Holocaust" in groepsverband te bekijken. Gisteravond kon de eerste aflevering worden bekeken in het pand Rapenburg 100. De volgende drie afleveringen zijn te zien; zaterdag 28 april van tien voor tien tot vijf voor half twaalf, zon dag 29 april van tien voor half negen tot tien voor elf en donderdag 3 mei van tien voor acht tot tien over tien. Folklore uit Tahiti Een scène uit de sprankelende folkloristische show. Het Grand ballet de Tahiti „Tjare Nui" treedt na deelna me aan het corso-spektakel zaterdag 28 april op in de Leidse Schouwburg. Niet minder dan veertig dansers, zangers en muzikanten zullen op het podium een kleurige show verzorgen. Het optreden begint om kwart over acht. „Tjare Nui" is ontstaan uit twee befaamde balletten uit Tahiti namelijk „Tiare Tahiti" van Gilles Hollande en „Tahiti Nui" van Paulette Vienot. De gemiddelde leeftijd van de dansers en danseressen ligt tussen de achttien en vijfentwintig jaar. Zij zijn gerecruteerd uit de bevolkin gen van alle honderddertig eilanden van Tahiti. De dans groep levert een bijdrage aan het herstel van de authen tieke en ontegenzeggeüjke dramatische folklore van Tahi ti. Tot nog toe kreeg deze folklore alleen maar aandacht door de karikaturale voorstellingen ten gunste van de toeristen in dit Frans Polvnesië. Waddenzee Het Filmhuis van het Vrijetijdscentrum aan de Brees- traat 66 houdt vanavond een thema-avond over de Wad denzee. Daarin aandacht voor de acties die er worden gevoerd voor dit natuurgebied. Op de avond zal de film „De platte junglevan Johan van der Keuken worden vertoond, gemaakt in opdracht van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Felix Luitwieler van de Waddenzee-vereniging zal ingaan op de politieke aspec ten van de zaak. Aanvang 20.00 uur, toegang 3,-, CJP 2,50, LVCf 2,-. Hier ongeveer wil de gemeente de loop-fietsbrug aanleggen. LEIDEN De bewoners en vertegen woordigers van bedrijven langs het Utrechtse Jaagpad, de Catharinastraat, de Rijnstroomstraat en langs de Rijnka de hebben gisteravond in felle bewoord ingen kritiek geleverd op het plan van de gemeente om een voetgangers- en fietsersbrug aan te leggen over de Nieu we Rijn. Zoals bekend is deze brug gepland tus sen Utrechtse Jaagpad en het verlengde van de Admiraal Banckertweg in het in dustrieterrein De Waard. De brug zou een schakel worden in de fietsroute van uit de Burgemeesters wijk via De Waard en de Sumatrastraat naar de Merenwijk en terug. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft er aardig wat subsidie voor over. Verschillende belangengroeperingen de den gisteravond in de kantine van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoor ziening aan de Willem Barentszstraat van zich spreken. Zo sprak er iemand na mens een veertigtal watersporters, die vrezen strak na de bouw van de dubbele ophaalbrug ernstig in hun recreatiemoge lijkheden te worden belemmerd. „We kunnen allemaal onze boot wel verkopen als die brug daar komt. De doorvaar- hoogte is slechts anderhalve meter. Dat betekent dat al die watersporters er niet onderdoor kunnen en eindeloos moeten gaan wachten tot die brug eens een keer bediend wordt. In Leiden kunnen we toch al nergens heen met de boot want er is geen jachthaven", aldus de verte genwoordiger van de watersporters. „Die enkele voetganger en fietser die in het gebied komt, heeft heus geen brug no dig. Ik geloof ook niet dat er sprake is van een praktische brug, maar van een politieke brug van wethouder Waal. Wij zijn bereid om tot het uiterste te gaan om de brug zoals die in de plannen wordt voorgesteld te verhinderen, we zul len in ieder geval in beroep gaan bij Ge deputeerde Staten", waarschuwde de ver hitte bewoner/watersporter de vertegen woordigers van de gemeente, die infor matie over de brug kwamen geven. De watersporters kwamen gisteravond met een alternatief, dat voor hun wel aan vaardbaar is. De doorvaarthoogte van de brug zou gebracht moeten worden op drie meter, de brug zou in het verlengde van de Rijnstroomstraat moeten worden aangelegd. In de gemeentelijke plannen ligt de brug op 80 meter van de Rijn stroomstraat. De vertegenwoordigers van de gemeente toonden zich bereid om het alternatief te bestuderen. Een andere groepering, de bewoners van het Utrechtse Jaagpad (tussen Veerhuis en Rijnstroomstraat) vreesde een nog er nstiger verkeersoverlast na de komst van de brug. „Wij voelen ons op het Utrecht se Jaagpad letterlijk opgejaagd door het verkeer. Op veel stukken van het smalle Jaagpad bevindt zich in het geheel geen trottoir. Door het gemotoriseei'd verkeer wordt daar stevig gereden en dat is al levensgevaarlijk voor onze spelende kin deren. Straks komen daar via die brug nog eens van die scheurende brommers bij", voorspelde een Jaagpadbewoner. De vertegenwoordigers van de bedrijven op het Waardeiland lieten weten liever een extra brug voor auto's naar het Waardeiland te zien, niet alleen vanwege de bereikbaarheid van het eiland, maar ook in verband met de brandveiligheid. „Iemand van de brandweer heeft tegen mij gezegd: als er bij jullie brand uit breekt, hoef ik niet eens uit te rukken. Ik kom te laat", aldus een vertegen woordiger. De voorlichters van de ge meente lieten weten dat in verband met het beleid van het huidige college niet hoeft te worden gerekend op een brug voor auto's. LEIDEN De ontruiming van de allerslechtste ver- blijfsgebouwen voor buiten landse werknemers, wordt tot 15 juli uitgesteld. Dit heeft de gemeenteraad gisteravond besloten naar aanleiding van een discussie, waarin vooral de sociale begeleiding van de buitenlanders, die door de ontruiming op straat komen te staan, ter discussie stond. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van het Leids ge meentebestuur al op 15 mei tot ontruiming over te gaan. Het gaat hier om de aller slechtste pensions. Het argu ment van wethouder P. H. Schoute van maatschappelijke aangelegenheden was dat Lei den, anders dan bijvoorbeeld Amsterdam, over een goed al ternatief voor huisvesting, na melijk het migrantencentrum aan de Beukenschans in Lei derdorp, beschikt. Met name het PSP-raadslid mevrouw H. Passchier en het PvdA-raadslid mevrouw N. Kessen vonden dat het hier en daar aan goede voorlich ting aan de buitenlandse werknemers over de op han den zijnde ontruimingen had ontbroken. Ook van sociale begeleiding is nauwelijks sprake geweest. De twee raadsleden willen dat in over leg met de hulpverlenende in stanties een sociaal plan wordt opgesteld, zodat de bui tenlanders weten waar zij aan toe zijn. Ten aanzien van het ontbre ken van sociale begeleiding wees wethouder Schoute met een beschuldigende vinger naar de stichting bijstand bui tenlandse werknemers „Rijn en Lek", die heeft geweigerd met de gemeente op dit vlak samen te werken. „Aanvanke lijk wilden ze wel mee doen, later weer niet en toen was het te laat om de Welzijns- raad, die een behoorlijke er varing heeft met het begelei den van renovatie, in te scha kelen". Uiteindelijk werd met de Wel zij nsraad afgesproken dat hij toch de sociale begeleiding ter hand zal nemen. Bovendien zal de wethouder nog probe ren ook met de stichting „Rijn en Lek" tot overeen stemming te komen over een mogelijke participatie in het geheel. In een brief aan het college hebben het instituut burger raadslieden, de Leidse Rech tswinkel, de stichting „Rijn en Lek" en de Welzij nsraad er op aangedrongen niet tot slui ting van alle pensions over te gaan. Zij hebben ervoor ge pleit de eigenaren van slechte pensions op grond van de Woningwet aan te schrijven tot het uitvoeren van verbete ringen. Hierdoor zouden aan de buitenlandse werknemers behalve het woonoord in Lei derdorp ook nog enkele ver blijf sgebouwen in de Leidse binnenstad als alternatieve huisvesting kunnen worden aangeboden. Het PPR-raadslid L. Beijen borduurde gisteravond op deze gedachte voort. Hij stel de dat na sluiting van de pensions het nog helemaal met zeker is of er dan geen andere groeperingen illegaal gehuisvest gaan worden. „Of de panden komen leeg te staan, waardoor zij voor de volkshuisvesting verloren gaan", aldus Beijen. Hij vond dat de gemeente de pensionei genaren waar het nog moge lijk is, moet dwingen de pan den op te knappen, zodat zij als pension voor buitenlan ders dienst kunnen blijven doen. Een motie daaromtrent werd door het college overge nomen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3