Drie manieren om geldtelenen Amateurelftal speelt voor laatste kans Barcelona heeft meer leden dan Beveren inwoners De NMB denkt met u mee. EEN PROFCLUB GESCHOEID OP AMATEURBASIS ini_ r,| Feyenoord niet naar Zuid-Ameri Rentree Berti Vogts Naar het beloofde (voetbal)land Waeslandse pl°eg bereikt top zonder vedetten Het is met lenen al precies zo als met sparen: u kiest de vorm die het beste past bij uw situatie, en die precies past op het doel waarvoor u lenen wilt. Drie veel gebruikte manieren om geld te lenen bij de NMB zijn de volgende: DE'PERSOONUJKE LENING. Wordt het meest gebruikt voor duurzame aanschaffingen zoals een caravan of een auto. U krijgt alle geld in één keer, en weet precies hoe lang en hoeveel u moet aflossen.Overzichtelijk! HET WONINGKREDIET Is bestemd voor het reali seren van verbeteringen of uit breidingen aan uw woning.Vaak gaat he t hier om grotere bedragen Daarom ook kunt u wat langer doen over het aflossen. ciële speelruimte te geven. In overleg met de NMB wordt de hoogte van het krediet bepaald. Daaroverkunt u dan, naar gelang uw behoefte, op elk moment beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u reeds heeft afgelost. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Geld lenen bij de NMB is overigens niet alleen voorbehouden aan degenen die bij de NMB een Privé rekening hebben. Iedereen die geld nodig heeft, om wat voor reden dan ook, is welkom bij de NMB. HETDOORLOPEND KREDIET Een uitstekende manier om altijd geld achter de hand te hebben,om uzelf wat extra finan- SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 24 APRIL 1979 PAGINA 1 }F TIPS DUINDK Samenvatti PSVTwent op t.v Till HILVERSUM De VA levisie zendt vanavond loop van het programs samenvatting uit vj wedstrijd PSV—Twente - de halve finale van d|9 derlandse voetbalbeke uitzending begint om uur na afloop van het journaal op Nederland eerste wedstrijd, een geleden, is door Twente 4—2 gewonnen. 6 W ke, LdI van onze sportredactie) WASSENAAR Drie f - en zeven draverijen W morgenmiddag op het I gramma van de Wasset renbaan Duindigt. De start is om 14.00 uur. tips: ZUIDERPARKPRLIS: Fortuna, Ready Go en Alkestis. SPEEDMASTERPRIJS: Boxberger Eik en Good Pt W DUINDORPPRIJS: Oni* I Assum, Susanne Belwi I Redfire R. MEER EN BOSPRUS: del Sol, Prinses Alkest MADESTEINPRJJS: Rio to, Piccolino en Nico noot. OUITONNYPRUS: LaMfê per, China Station en Bfl|| ger Sieg. MOERWIJKPRLIS: Snell, Pimpelmees H Nancy Harvester. BALEARENPRUS: J "Brigade, Esther en Mil mer Mary. MORGENSTONDPRUS: ver Worry, Nuttert Norti Kaballus. HOUTRUSTPRIJS: Sa D, Starlight Laren en Sigri - (van onze sportredactil ROTTERDAM De lu uiterst gering, dat de tri Feyenoord aan het eind dit seizoen naar Zuid-A ka zou maken, zal doorgaa Tegenstander River r heeft de Rotterdammers L weten, dat de vier gepl wedstrijden al in mei mo worden gespeeld, en di vanwege het verloop vai competitie in Nederland strekt onmogelijk. De Zuidamerikaanse to kwam enkele maanden den als compromis uit d nadat Féyenoord bij Plate een schadeclaim ha gediend wegens het niet schijnen van de Argent club tijdens het internatii toernooi van de Rotten mers. Feyenoord oven nu opnieuw een schada in te dienen bij River 1 omdat officieel was afgei ken, dat de wedstrijden een veel later tijdstip 201 worden gespeeld. River 1 verkeert echter in grote fi ciële moeilijkheden en h de vraag ofde Rotteri mers ooit een cent zi zien. ZEIST In het besef dat morgenavond de return tegen België gewonnen moet wor den om de laatste kans op kwalificatie voor de Olym pische Spelen te behouden, wordt niets aan het toeval overgelaten om de Neder landse amateurploeg zo goed mogelijk op deze confrontatie in Luik voor te bereiden. Vandaar ook dat bondscoach Arie de Vroet de ontmoeting België-Spanje (3-1) heeft beke ken en op video heeft laten opnemen. Hoewel iedereen begrijpt dat er voor Oranje momenteel al leen een strohalm resteert, staat vast dat aan de inzet van de spelers niet hoeft te worden getwijfeld. Ginus Meyerink (Emmen) in de laatste interland tot aanvoer der gebombardeerd zegt daarover: „Over de moeilijk heidsfactoren wordt niet veel gepraat. Iedereen is er van doordrongen dat het sp len van deze wedstrijden 1 cn dit soort verkapte profs, be slist niet eenvoudig is. Toch is iedereen bereid zich volle dig leeg te spelen Als je reëel bent, moet je echter stellen dat een gelijkspel ei genlijk al een eervol resultaat is". De Nederlandse amateurselec tie de Xerxrsspeler .1 der Spek en RKO >r zijn weer teru„ 0 vond op het spc rum 1. Sittard bijeen kr oiaat dus voor een nu 0 opgave. België is bij wi zeker van de eerste plaats in deze kwa lificatiepoule ea gaat dan BEVEREN Tien minuten van de sombere, maar bedrij vige Antwerpse dokken ligt Beveren. Een plaatsje met 16.000 inwoners, dat zijn mid delen van bestaan voorname lijk vindt in de Antwerpse haven en enkele industrietjes. Sinds enige tijd kent Beveren nog een bron van inkomsten: de plaatselijke voetbalclub. Beveren is lijstaanvoerder in de Belgische competitie en staat op de drempel van de finale om de Europa Cup II. Morgen moet tegen Barcelo na, dat meer leden heeft dan Beveren inwoners, een ach terstand van l—O worden weggewerkt. In een kleine zijstraat van dit vrolijke plaatsje in Waesland leidde Jan van Ussel (59) al tiental len jaren een rustig bestaan als apotheker. Tot hij twee jaar geleden voorzitter werd van Beveren. „Ik ben onder een gelukkig gesternte geboren", zegt Jan van Ussel. „Deze jaren wor den met gouden letters in het Beverenboek geschreven". De Belgische ploeg verbaast in derdaad de gehele voetbalwe reld. Een semi-profclub die waarschijnlijk landskampioen wordt en misschien in de fi nale om de Europa Cup zal gaan spelen. Van Ussel, als exponent van de nuchtere plaatselijke bevolking, vertelt hoe dit mogelijk is. „Het team bestaat uit elf kameraden. We hebben geen vedetten in de ploeg. Er spelen drie buiten landers, Wim Hof kens uit Ne derland en twee Westduitsers, bij ons. Die hebben we goed koop bij andere clubs wegge haald, omdat ze daar niet rendeerden. Bij ons komen ze wel uit de verf". De voorzitter kan het succes niet helemaal verklaren. „Voetbal is een spel van elf jongens en nog iets. Dat iets kan van alles zijn. Ze zijn hier allemaal semi-prof. Vind ik juist. Jongens tussen de 20 en 30 jaar moeten aan de slag gaan. Van werken wordt de geest rustig, voetbal heeft weinig inhoud. Daar kun je geen dag mee vullen. Het blijft maar sport. Je moet het hen niet te gemakkelijk ma ken". Die uitspraak is typerend voor de mentaliteit waarmee de bevolking van Beveren de eigen „sterren" tegemoet treedt. Peet Oelibrant is eige naar van een sportcafé in Be veren. Als viervoudig Belgisch wielerkampioen weet hij zo'n beetje waartoe sportverdwa- zing kan leiden. „Natuurlijk is het hier een stuk drukker ge worden sinds de successen. De hele middenstand profi teert ervan. Mijn omzet is dit seizoen met tien procent ge stegen. Maar de Beverense supporter blijft zichzelf. Na dat we Inter Milaan hadden MÖNCHENGLADBACH Berti Vogts, de 96-voudige in ternational van West-Duits-' land, maakt vanavond in de tweede wedstrijd tegen MSV Duisburg in het toernooi om de UEFA Cup zijn rentree in het eerste elftal van Borussia Mönchengladbach. Vogts, die op 5 augustus van het vorig jaar in een oefen wedstrijd een gecompliceerde beenbreuk opliep, heeft na zijn ongeval slechts een keer gespeeld. Dat was op 27 maart in Liverpool toen hij een helft meedeed in de af- scheidswedstrijd van de En gelse international Emelyn Hughes. Trainer Udo Lattek van Bo russia zei óver de terugkeer van Vogts: „Hij zal als aus- putzer beginnen. We hebben «I Berti Vogts is na ruim acht maanden weer be schikbaar voor Borussia Mönchengladbach. routine in onze verdediging nodig. Hij is in staat weer voluit te spelen." beetje geluk iets kan bi ken. Daarom acht ik wanneer er in Luik een lijkspel in zit, toch niet b maal kansloos. Spanje zal Nederland ook wel min goed spelen. En dan is het vraag wat er verder gelx in de ontmoetingen tüi Spanje en Israël". Nuchter Als een nuchtere Dl maakt Meyerink zich ed voorlopig weinig illusies, spelen in Oranje is voorb meer een gezellige happen een onderbreking van werk als onderwijzer. over Pfaff te praten. Vind ik ook onfatsoenlijk middenin de competitie. Tot nu toe wil ie dereen nog graag bij ons spe len". Het is aan de vooravond van de grote match tegen Barce lona nog opmerkelijk rustig in Beveren. Hier en daar hangt een aanplakbiljet. En dan nog alleen in de sportca- fés. Hun aantal is de laatste jaren verdubbeld tot zo'n 50 stuks. Een ontwikkeling waarmee het bestuur vau Be veren alles te maken heeft. Het is nog niet zo lang geleden dat Gerd Muller, ook „der Bomber" genaamd, verklaarde dat hij er niets in zag na zijn vertrek bij Bayern München naar Amerika te gaan. Maar een mens is veranderlijk, dus een voetballer ook. En, zo vragen sommigen zich af, -wat is het woord van een voetballer waard. Hoe dan ook, Gerd Muller vertrok met echtgenote Uschi giste ren vanuit München naar hét beloofde (voetbal)land om voor de Fort Lauderiale Strikers te gaan spelen. Vaarwel Duits land. Der Bomber gaat scoren in de States. De aanvoerder van het Nederlands amateurteam, Gi nus Meyerink, vindt een gelijkspel tegen België al een mooie prestatie. Maar dan zijn er nog wel (kleine) mogelijkheden. over naar d<* tweede ronde, waar t1 ,jk wacht Ook >eg a op de tweede piaats eindigt, blijft nog een poosje m de strijd. De groot ste kandidaat 'laarvoor lijkt Spanje, dat onlangs Neder land in Almeria met 3-0 ver sloeg. Meyerink: „Die Spanjaarden zijn in eigen land geweldig sterk. Maar in uitwedstrijden blijken ze kwetsbaar. De ne derlaag tegen België heeft me verrast. Toch zijn er daardoor weer perspectieven. In elke wedstrijd zijn er namelijk momenten, waarop je met een „Het is een leuke ervan Het wordt morgen H twaalfde interland. Het d me toch wel wat. In ieder val speel ik voor Oranje wijls beter dan voor mijn gen club. Bovendien vind het een leuke gedachte, deze wedstrijd in België de televisie komt. Ze zijn onze zuiderburen helen bezeten van de Moskou dachte. Ik ben benieuwd' coach De Vroet zal doen. Spanje speelde Van Dam invaller voor de behendi laatste man Wim Wisse geweldige wedstrijd. Nu w weer terug is, zal er een* ze moeten worden geiW Dat zal voor De Vroet gemakkelijk zijn". De stand is: België 2 - 6; Spanje: 2-2; Israël: 1 - 0; Nederland: 2-0. PETER VAN PUTT Jean-Marie Pfaff, de bekendste speler van Beveren: ,,De eigen spelers worden hier nauwelijks geëerd". uitgeschakeld, was het hier kermis. Je kwam armen te kort om het bier aan te dra gen. Maar niemand zal de boel afbreken. Er wordt ple zier gemaakt Meer niet. Als Beveren heeft gewonnen, is het leuk. Punt uit". Populariteir Beveren dankt zijnpopulari teit, ofschoon het thuis ge middeld maar 8000 toeschou wers trekt en het stadion in de kwartfinale tegen Inter niet eens was uitverkocht, voor een groot deel aan een viertal basisspelers, dat zelf uit Beveren afkomstig is. Deze vier zijn aanvoerder Jean Janssens, Freddy Buil, Rudy Gothem en Jean Marie Pfaff. Jean-Marie Pfaff geniet als doelman van het nationale team vooral buiten het War land hoog aanzien. „Maar het publiek hier loopt niet over van enthousiasme voor mij", verzucht Pfaff, die vorige week een tweede zaak heeft geopend. Ook hij is een „kind van het volk", en wordt ook als zodanig door de bevolking beschouwd. „De eigen spelers worden hier nauwelijks geëerd. Dat stoort me wreed. Ook bij het bestuur. Als wij iets vragen is het altijd teveel, voor de buitenlanders is het vaak te weinig. Je bent zand van eigen land". Toch is de 25-jarige Belg, voor wie Anderlecht en AZ'67 belangstelling hebben ge toond, blij dat de mensen rondom hem gewoon blijven doen. „Ik ben zelf met mijn veertiende jaar gaan werken, omdat mijn vader vroeg is overleden. Ik moest wel. Daarom zal ik altijd maar een arbeiders jongen blijven. Iedereen is bij me welkom. Mijn supporters komen overal vandaan. Uit Frankrijk, uit West-Duitsland, uit Nederland. Drie keer per week komt een fan uit Rotterdam bij me op bezoek. Al zes jaar lang. Vind ik prettig. Geld zegt ook niet alles. Gelukkig is er een hech te band bij Beveren. De spe lers kennen elkaar van bin nen en buiten. Dat is onze kracht". Toch wil ook Pfaff naar de top, naar een algehele erken ning. „Ik denk dat ik na dit seizoen bij Beveren vertrek. Ik kan nog niet zeggen naar welke club. Je wilt toch het hoogste bereiken". Amateuristisch Bij Beveren wordt slechts drie keer in de week ge traind. Een aantal, dat elke redelijke Nederlandse ama teurclub ook al lange tijd kent. De voorzitter over deze amateuristische aanpak: „Onze trainer Robert Goe- thals geen familie van de coach van Anderlecht, Ray mond Goethals weet pre cies wat goed of slecht voor de spelers is. Hij is sportle raar en dus bij ons ook semi- prof en een echte heer". Goethals is. in Beveren een autoriteit, zoals een onderwij zer dat vroeger in een dorp ook was. Peet Oelibrant: „Die Raymond van Anderlecht, dat is een echte boer. Niet te ver gelijken met onze Goethals, een ontwikkeld mens". Waar Oelibrant bang voor is, is dat de spelers teveel gaan leiden onder de stress. „Nee, niet van het voetballen, maar ze zitten meer in de zenuwen om voortdurend hun baas vrij te moeten vragen". Daarom is voorzitter Van Ussel blij, dat ze de vorige week door Club Brugge uit de strijd om de Belgische beker zijn gewipt. „Op drie fronten strijden is teveel. We hebben nu al 52 wedstrijden gespeeld. Dat was vroeger twee seizoenen. Maar het is best op te brengen. Dat bewijzen we toch". Ook financieel gaat het Beve ren op dit moment voor de wind, hoewel velen vrezen, dat de problemen straks pas echt beginnen. Pfaff: „Door dit succes gaan de spelers na tuurlijk hogere contracten af dwingen. En hogere premies, want daar ligt bij ons de na druk op. Beveren szal aan het eind van dit seizoen over de brug moeten komen". Van Ussel is niet bang, dat na afloop van het seizoen veel spelers naar elders zullen vertrekken. Wim Hofkens en Jean Marie Pfaff hebben al laten doorschemeren weg te willen. „Er is nog geen enkel clubbestuur geweest, ook niet van AZ'67 of Anderlecht, om Van Ussel: „We hebben een speciale commissie uit het be stuur gevormd, die mensen helpt met het opzetten van wat wij noemen een sportlo- kaliteit. Zo ontstaat een goede binding tussen de supporter en de club". De voorzitter vindt dat laatste aspect belangrijk voor zijn gemeenschap. „Je doet het toch allemaal voor de suppor ters, want die werken de hele dag hard. Daarom eis ik van de spelers dat ze elke wed-/ strijd knokken, dat is nor maal. De spelers krijgen ook geen extra premie als ze de finale halen. Waarom zouden ze. Het publiek heeft recht op goed voetbal". Van Ussel heeft inmiddels 1500 kaarten naar Barcelona gestuurd, wetende, dat er al leen al met bussen 3000 Cata lanen in aantocht zijn. En alle an.dere kaarten zijn uitver kocht. Peet Oelibrant heeft de laatste tien verborgen in een sigarendoos. Maar geen Span jaard die ze in handen krijgt. Ook niet op de zwarte markt. „Die is er bij ons niet. Ieder een die een kaartje heeft, gaat naar het stadion". En daarin zullen slechts 3000 Be- venaren zitten, want de mees te supporters komen van ver buiten Beveren. Over de kansen tegen Barce lona zegt Oelibrant: „Ik denk fifty-fifty. Zelf ben ik er niet zo gerust op. Dat eerste doel punt moet snel vallen". De sportieve caféhouder is al evenmin optimistisch over de duur van het succes van Be veren. „Ik' denk dat het na dit seizoen wel minder wordt, maar wat we hebben is mee genomen. We hebben al veel meer gekregen dan we had den verwacht". HENKWAGEMAN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14