hdringend tijdsbeeld n, 100 jaar geleden9 Fiel van der Veen zorgde voor 42 schilderijtjes oek van de maand Maanden historisch speurwerk Poolse selectie Brand in Sassenheimse banketfabriek Koninginnedag op radio en tv kunst en kunstenaars sIST LEIDSE COURANT DINSDAG 24 APRIL 1979 PAGINA 13 Voor een collectief van zes schrijvers moet het een moeizame en tijdrovende klus zijn geweest, een boek samen te stellen, met als grootste hindernis het gegeven, dat alle zes te maken kregen met één hoofdpersoon die centraal moest staan in de gebeurtenissen in ons land, honderd jaar geleden. De zes schrijvers, Hans Dorrestijn, Karei Eyk- man, Ries Moonen, Fetze Pijlman, Arie Rampen, Jan Riem en Willem Wilmink, zijn er in elk geval in geslaagd een sluitend en indringend tijdsbeeld samen te stellen, verdeeld over vrijwel alle so ciale lagen van de bevolking in hun „100 jaar geleden", dat met ingang van 3 mei als „boek van de maand" ver krijgbaar is. Over de uitwerking van het gegeven: een jong en arm meisje zwerft uit, valt te discussiëren. Het schrijverscollectief heeft een spannend jeugdboek willen schrijven, maar een uitgesproken jeugdboek is het niet ge worden, zoals ook hun tv-programma's „Stratemakcropzeeshow" en „Jan de Bom v/h de kindervriend" dat thans wordt uitgezonden, geen uitgesproken jeugdprogramma's zijn. Vallen hun werkzaamheden voor televi sie nog te rangschikken onder het kopje „gezinsprogramma's", moeilijker wordt het, een term te bedenken als „gezins- boek" dat nog niet als gangbaar kan worden beschouwd. „100 jaar geleden" is wel een soort gezinsboek geworden, al was dat niet de bedoeling. Er kleven dan ook duidelijk bezwaren aan, al zal niet iedereen dat zo als hinderlijk erva ren. Het verhaal is gerangschikt rond het Friese meisje Claartje, dat het zonder moeder moet stellen en naar familie in Enschedé wordt gestuurd. Maar ook daar is elke te voeden niond er één te veel. Claartje wordt meegestuurd met een beurtschipper en komt uiteindelijk terecht in Amsterdam. Daar wordt zij aanvankelijk liefdevol opgenomen in het gezin van Jan en Jet. zij krijgt in een welgesteld gezin een betrekking als be llenmeisje, maar als zij na een klein vergrijp de deur wordt gewezen, trekt zij weer bij Jan en Jet in, haar uiteinde lijk tehuis. Jet komt te overlijden, maar Claartje is dan al oud genoeg om haar plaats in te nemen. De laatste regel is dan ook „Geef me nou maar een zoen", zei Claartje. Tegen Jan, van wie niet meer wordt vernomen of hij aan het verzoek gevolg geeft. Maar de aandach tige lezer zal het vervolgverhaal gemak kelijk zelf kunnen verzinnen. Compositie Het collectief met Van der Veen. fonderd jaar geleden, boek van de maand Vóór de schrijvers met tekenaar Fiel van der Veen aan het werk sloegen, is heel wat afgepraat. Iedereen had zijn voorkeuren en toch moest van het boek een geheel worden gemaakt. Daarom werd een grote lijn afgesproken en kon den de zes redelijk onafhankelijk van elkaar aan het werk gaan. Een geheel is het geworden. Maar de compositie is niet de sterkste kant van het verhaal. Met name kan men er bezwaar tegen hebben, dat Claartje af en toe geheel te loor gaat in beschouwingen die slaan op de levensomstandigheden van'de volwas senen. Enerzijds leveren die beschouwin gen een boeiend tijdsbeeld op; ander zijds zal vooral de jongere lezer tijdelijk afstand van Claartje moeten doen, waardoor de lijn van het verhaal wordt gebroken. Dit nadeel wordt echter gedeeltelijk op geheven door het feit, dat Claartje al spoedig een jong-volwassene wordt, die deel uitmaakt van de maatschappij van honderd jaar geleden, waarin jong en oud sterker met elkaar zijn verweven dan thans. Oudere lezers zullen zich, misschien met een schok, realiseren hoe kort geleden het maar is, dat een 14-uri- ge werkdag voor de meesten normaal was en dat tegen een zeer karig loon. Jongere lezers zullen misschien de huidi ge welvaart wat meer op prijsstellen en ervaren; dat het thans bereikte: geen honger, goede scholen, vakanties en vrije tijd, niet zo heel vanzelfsprekend De basis voor dit begrip is verwerkt in een warmbloedig verhaal waarin de jon ge Claartje de lezer meeneemt van plag genhut naar herenhuis, opstand en neer zien op het arbeidersvolk. Het meisje zelf staat daar beschouwend een beetje buiten, hoewel voldoende betrokken om een aannemelijke plaats in deze geschie denis van 100 jaar geleden in te nemen. De enige echte misser is het fragment, waarin een jongen van welgestelde ou ders uit een krantestukje voorleest, dat Claartje toevallig in handen kreeg; al te toevallig gaat dit stukje over weldoe ners. Alle overige passages gaan echter lo gisch in elkaar over, waardoor een boeiend geheel ontstond. Met wellicht als hoogtepunt de slotpassages, waarin georganiseerd wordt gestaakt en alle so ciale lagen van de bevolking met elkaar in verband worden gebracht: óók jongen en oud. Het boek bevat voorts 50 tekeningen van Fiel van der Veen ih kleur op groot formaat en zo'n 40 oude foto's en docu menten. Schrijverscollectief/Fiel van der Veen: „100 jaar geleden". Ui tg. Kosmos. Prijs tot 3 juni 19,50. Daarna 34,50. F.J. Bromberg, HAARLEM Het werkverband tussen een collectief van zes schrijvers en de Haarlemse illustrator Piel van der Veen, eerder tot uiting gebracht in het kinderboekenweekgeschenk 1976 „Het verdwenen plakboek" heeft opnieuw ge stalte gekregen. Deze keer in het boek van de maand mei „Honderd ,jaar geleden". Fiel van der Veen: „De ma nier van werken van die zes schrijvers kende ik natuurlijk al en het onder werp, gebeurtenissen van honderd jaar geleden, lag me wel. Ik moest vaak naar bibliotheken en archieven, het was nogal arbeidsintensief, maar het was leuk werken. Ik had tenminste genoeg materiaal. Soms is dat wel anders. Dan krijg ik een hoop papier waar niks in staat en dan stuur ik het maar terug naar de uitgever. Dan kan ik er niks mee doen. Het gaat in dit boek van de maand over een opgroeiend meisje dat ongeveer honderd jaar geleden leefde, onder nogal armelijke omstandigheden. Ze krijgt een werkkring, maar van die betrekking werd ze niet rijk of geluk kig, ze zag alleen dat anderen dat wèl waren. Daar kon ik mee werken." De zes schrijvers zijn Hans Dorrestein, Karei Eykman, Ries Moonen, Fetze Pijl man, Jan Riem en Willem Wilmink, die niet alleen met Fiel het plakboek van 1976 maakten, maar ook met1 grote re gelmaat voor televisie schrijven. Fiel van der Veen was nauw bij het schrij ven van „100 jaar geleden" betrokken; terwijl hét Collectief schreef, schilderde hij 42 illustraties. „Hoe m'n hoofdper soon op de tekentafel tot stand kwam? Heel eenvoudig. Ik stond zo dicht bij het ontstaan van het manifscript, dat het figuurtje vanzelf gestalte kreeg, ook door het praten met schrijvers. Daarvan maakte ik een aantal schetsen en één daarvan kwam het dichtst bij wat ik in m'n hoofd had. En die schets heeft voor alle illustraties model gestaan". Van der Veen heeft niet de rust van een benijdenswaardige Haarlemse collega, die zijn schetsen weken of maanden laat rijpen tot één ervan bruikbaar blijkt Fiel: „Als ik iets in m'n hoofd heb, moet het af. Ik heb ook liever grote op drachten die veel tijd vragen, waarin ik me kan ingraven, dan kleine die snel moeten worden gemaakt. Ik werk nu met olieverf en dat houdt automatisch een rem in. Wanneer ik met een laagje Fiel van der Veen, vertrouwd met het collectief. van verschillende kleuren klaar ben, dan moet ik die een paar dagen laten drogen tot ik met een volgende laag verder kan. Dat geeft tijd om na te den ken over het vervolg. Overigens beperk ik me niet tot één techniek. Ik heb ook veel met plakaatverf gewerkt en ander materiaal dat met water was te vermen gen. Ik onderzoek en werk uit; er is steeds iets nieuws dat ik wil leren. Meestal gaat het eerst helemaal fout, omdat ik eerst moet weten hoe het NIET moet. Na verloop van enige tijd blijkt wat de juiste manier is. Ik leer niet zoveel van goede adviezen van an deren; ik wil elke keer zelf het bewijs leveren". Fiel van der Veen doet dat met vak werk, waaraan hij zelf twijfelt: kunstzin nige olieverfschilderijtjes of aquarellen, die toch „maar" boekomslagen moeten worden. Zijn twijfel verklaart hij met: „Dingen als taal kun je léren; daar zijn grammaticaboekjes voor. Maar als je leert tekenen en schilderen, moet je je juist losmaken van het richtinggevoel, dat de leraren proberen aan .te geven. Als je op de academie een leraar hebt, die toevallig een liefhebber van kubisme is, dan wordt je kubistisch geschoold. Dat moet natuurlijk niet. Door de druk van de opleiding heb ik altijd een soort tegendruk opgebouwd. En dat heeft me wel eens de naam gegeven eigenwijs te zijn". Van der Veen is niet de enige die een eigen koers vaart. Tot groot plezier van hem is in Engeland een boekje uitgege ven waarin becijferde punten zijn opge nomen. Fiel: „Kijk. Je kent dat werk. Als je die punten met elkaar verbindt, krijg je een olifantje. Zo hoort het ook. Maar als je met dat boek aan het werk gaat, het is heel dik hoor, krijg je geen olifantje, helemaal niks! Op een bladzij de zijn meer dan honderd punten opge nomen op een heel kleine oppervlakte; er valt niets mee te beginnen. En de wat duidelijkere werkstukken leveren al leen ordeloos gekras op. Toch blijven de kinderen er mee doorwerken, in de hoop dat ze met één werkstuk uiteinde lijk duidelijk resultaat hebben". Ernstiger: „Iedereen moet op een gege ven moment een zetje krijgen, waardoor voor een bepaald onderwerp interesse wordt gewekt. Je zou kunnen uitgaan van een blauwdruk, waarmee je wordt geboren. Iemand die absoluut a-muzi kaal, is, zal je niet gauw aan de viool krijgen. Maar als je, zoals ik, toch al be langstelling hebt voor tekenen en schil deren, dan kan je op een bepaald ter rein worden gestimuleerd. Door de ma nier waarop het me werd verteld, heb ik belangstelling gekregen voor het teke nen en schrijven, calligraferen van let ters. Dat is nog steeds aan mijn werk te zien". Dat werk van Fiel van der Veen strookt met zijn karakter en uiterlijk: ironisch en wisselend van stemming, wel steeds doordacht. Zijn landschappen en andere natuurschilderijen bloeien in vele tinten groen en zijn fantasie lijkt eindeloos. Ook mimisch geeft Van der Veen gestal te aan zijn stemmingen: met sombere, niettemin priemende oogjes, die plotse ling overgaan in een lach die Van der Veen tenminste tien jaar jonger maakt. Dergelijke overgangen zijn in zijn werk terug te vinden; zoals een ironisch loen- zende zwarte kat in een uiterst sfeervol le bosschildering. Een boekomslag slechts. Maar in een kunsthandel zou het werk niet misstaan. F.J. BROMBERG hau De Poolse oach Ryszard Kulesza voor de interland tegen land die op 2 mei in wordt gespeeld voor mooi om het Europees oenschap voor landen- zeventien spelers gese- Nog deze week zal een achttiende speler selectie toevoegen, ntien zijn: doelverde- Kukla (Stél Mielec), ski (Widzew Lodz). ïgers: Szymanowski ia Warschau), Zmuda Wroclaw), Ganas (Legia hau)t< Rudy (Zaglebie Dziuba (LKS, Plaszewski (Wisla, Kra- kau); middenveld: Nawalda en Lipka (beiden Wisla), Cmi- kiewicz (Legia), Boniek (Wid zew); aanvallers: Lato (Stal), Ogaza (Szombierki Bytom), Korynt (Arka Gdynia), Terlec- ki (LKS) en Mazur (Zaglebie). In vergelijking met het Poolse elftal dat vorige week woens dag in Leipzig met 2-1 van de DDR verloor, heeft Kulesza een belangrijke wijziging aan gebracht. Middenvelder Ma- jewski, die in de tweede helft' door Wrobel werd vervangen, is zijn plaats kwijt geraakt aan Lipka. Ook invaller Wro bel is voor de interland tegen Nederland niet in de voorlopi ge selectie opgenomen. jzige prenten bij Brandt ERDAM Een serie van de Japanse kun- Hiroshige heeft giste- een recordbedrag van gulden opgebracht op erkoping van het Am- mse veilinghuis Paul 53 prenten staan vijftig verschillende afgebeeld van de ,To- een weg langs de Ja- oostkust tussen Edo en De Tokaidoserie is een vroegste en beroemd- tenseries van Hiroshi- totaal maakte hij er. 1 de veiling die door veel itenlandse belangstellenden werd bezocht, werden in to taal 236 prenten geveild. Uit schieters waren een prent van Utamaro meta mythologische voorstelling (3600 gulden), een prent van Hiroshige, voorstel lende een sneeuwlandschap met rivier (2800 gulden), een prent van Utamaro, voorstel lende een liefdespaar (1400 gulden) en een prent van Hi roshige, voorstellende een ri vierlandschap (1300 gulden). De overige prijzen varieerden van 300 tot 1000 gulden. De Oosterse kunstveiling bij Brandt duurt tot 27 april. Vandaag wordt Chinees aar dewerk geveild. SASSENHEIM - Een felle brand heeft in de vroege morgen gewoed in de banket- fabriek van Ravensbergen aan de Wasbeekerlaan in Sas- senheim. De schade wordt ge schat op enige honderddui zenden guldens. Het bedrijf, is verzekerd. De brand is vermoedelijk vannacht óm een uur ont staan. Een voorlopig onder- zoek heeft uitgewezen dat een gesprongen waterleiding kort sluiting heeft veroorzaakt aan 'de electrische bedrading in de voorbereidingshal. De brand werd vanochtend om kwart voor zes door een personeels lid ontdekt. De man waar schuwde de brandweer, die binnen korte tijd het smeulen de vuur onder controle had. De directie verwacht dat het bedrijf binnen enkele dagen weer gewoon kan draaien. Voorpremières Wimbledon" in HOT- theater De Haagse Comedie geeft van Rudolf Geels eersteling „Wim bledon" in het HOT ook de gebruikelijke voorpremières tegen gereduceerde prijzen, bestemd voor scholieren en jongeren. „Wimbledon", dat zich binnen de tenniswereld afspeelt, krijgt z'n officiële première op vrijdag 27 april. De woensdag (25 april) en de donderdag (26 april) daaraan voorafgaande zijn voor het publiek toegankelijk voor drie gulden per persoon. De hoofdrollen worden gespeeld door Gees Linnebank en Rei- nier Heidemann. De regie is in handen van Christiaan Nortier. UTRECHT Aan de Rijksuniver siteit in Utrecht zijn geslaagd: Voor het artsexamen: D. Troost (Delft). Voor het doctoraalexamen genees kunde: C. W. Jolles (Den Haag) en mej. N. M. van der Veen (Wasse- HILVERSUM Tal van eve nementen zullen op 30 april, Koninginnedag, door de NOS' via radio (Hilversum 1) en te levisie (Ned. 1) gelijktijdig worden uitgezonden. Dat begint om 10.20 uur 's morgens met een gelukwens door minister-president Van Agt met aansluitend de aan bieding van het nationale ge schenk door oud-premier De Jong. Daarna volgen reporta ges van het défilé op paleis Soestdijk. Verslaggevers daar bij zijn Gerard Sonder en Piet Grootendorst voor de ra dio en Dick Passchier voor de televisie. In de avonduren, vanaf 20.02 uur, wordt door beide media het zaterdag in Den Haag in aanwezigheid van de Konink lijke Familie opgenomen fees telijke muzikale programma „Alstublieft majesteit" uitge zonden. Deze uitzending van de NOS, die gepresenteerd wordt door Jos Brink, is tot stand geko men in samenwerking met het nationaal comité, de AVRO en de Nederlandse grammofoonplatenmaatschap pijen. De Nederlandse arties ten, die nieuwe werken zingen en spelen, zullen de auteurs rechten daarvan in dit inter nationale jaar van het kind afstaan voor het nationaal ge schenk. Tot die artiesten behoren: Maggie McNeal, Lenny Kuhr, Margriet Eshuys, George Ba ker, Thijs van Leer, Boude- wijn de Groot, Ramses Shaffy, Jan Akkerman, Flairck, Wim Hogenkamp en Bolland en Bolland. Zij wor den onder regie van Theo Or deman begeleid door het AVRO-amusementsorkest on der leiding van Tony Nolte. Overdag zal tijdens het NOS- radioprogramma regelmatig worden overgeschakeld naar plaatsen in ons land voor im pressies van de lokale viering van koninginnedag. Die plaat sen zijn Leeuwarden, Harder wijk en Almelo. Voorts zullen, tijdens dit radioprogramma, dat tot 16.00 uur duurt, be kende en minder bekende Ne derlanders hun mening uit spreken over koningin Juliana. Tot hen behoren dr. W. Drees sr., ir. Manusama, burgemees ter Vonhoff, Rien Poortvliet en Jules de Corte. Toneelgroep De Gezellen geeft 27 april in De Witte Ka ketoe Damlaan 26 in Leid- schendam om 20.15 uur de eerste uitvoering van de ko mische thriller „De bemoeial" van Jack Popplewell in de re gievan Jan Klein. Toneelgroep Banzaai speelt vrijdag 27 april in het Voor- burgse theater De Tobbe het nieuwe Nederlandse stuk „In het tweestromenhuis" van schrijver/regisseur Koos de Kramer. (Van onze radio- en tv redac tie) HILVERSUM - De TROS heeft zich officieel gedistan tieerd van twee initiatieven van de VPRO. Het betreft het symposium over de toe komst van het Nederlands omroepbestel, dat de VPRO vandaag in Hilversum hield en de door de VPRO van de NOS overgenomen prijsvraag voor een nieuw omroepbestel. In een brief aan het bestuur van de VPRO schrijft TROS- voozitter mr. H. A. Minderop ten aanzien van die prijs vraag van mening te zijn dat het zogenaamde „open bestel" in ons land een verworven heid is die de toets met orga nisatievormen in het buiten land glansrijk kan doorstaan. Hij zegt voorts in het alge meen, dat het helaas bij be paalde mensen en binnen be paalde groeperingen „bon ton" is kritiek te leveren op TROS doet niet mee met VPRO het bestaande. Naar de me ning van mr. Minderop wor den begrippen als bekabeling van Nederland, de komst van satelliet televisie, nieuwe ont wikkelingen als viewdata en teletekst en de toekomstige introduktie van de beeldplaat „te pas en te onpas gehan teerd om nieuwe omroepsys teem te bepleiten. Wij ver moeden, dat echte kennis van zaken in vele gevallen nauwe lijks aanwezig is", aldus mr. Minderop, die ook zegt dat ze ervoor moeten waken dat „de grootste schreeuwers het ge lijk van de markt krijgen".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13