WNHUSUT Interesse in Europese verkiezingen groeiend Kijken en proeven in de RAI CHOEN STAPT IN IET VERLEDEN SAMEN ONDER DE PLU... PA' LEIDSE COURANT/ MAANDAG 23 APRIL 1979 PAGINA 9 SNELLE SNACK Wie onverwachts gasten op de borrel krijgt en een war me bakker in de buurt lieeft ka,,ijn voordeel doen met het volgende re cept: UIENBROOD Ingrediënten: een half pond boter, een stokbrood (vers), een pond uien, 4 tenen kno flook, peper, tijm, marjolein, zout, een paprika, selderij of peterselie. Men snijdt het stokbrood in de hele lengte door en maakt inkepingen ter breed te van twee vingers, die niet tot de bodem doorgaan. Van de „echte" boter, de gesne den uienringen, de in de knoflookpers uitgeknepen dikke knoflooktenen, de pe per, fijn geknipte selderij- of peterselieblaadjes, kruiden en het zout (ev. de gesnip perde paprika) maakt men met de garde of een gewone vork een stevige massa. Dik ke klonten hiervan worden tussen de inkepingen ge smeerd, liefst zo dat ze zo weinig mogelijk uit hun klo ven puilen. Hierna wordt het brood in zijn geheel gewik keld in aluminiumfolie en twintig minuten tot een half uur (naar de grootte) in een warme oven gelegd. Eruit halen, folie verwijderen en de inkepingen geheel door snijden, zodat u de „plak ken" uienbrood op een war me schaal kunt leggen. Zo heet mogelijk opdienen. rugkeer van de pump (met broqueneus). Gaatjes- Awerking is zeer geliefd. schoeisel uit dé pre-historische tijd is altijd erg mo- geweest", schrijft mevrouw W. Groenman van Waate- ïge in de Spiegel Historiael van april. „Dat kwam omdat t aan extreme slijtage bloot stond doordat men ermee er onverharde, modderige wegen moest lopen. Modeten- Dsen konden zich dus snel ontwikkelen en hun invloed engelden". it dat laatste betreft is de wereld niet veel veranderd, al iffen we nu over asfalt en geplaveide sierpromenades. ide echter moet er zijn, om welke reden dan ook. Met de tro-mode, aldus het Modecentrum voor de schoen- en le- branche komen ook de accessoires van de jaren '50 en verbluffend naar voren. Bij de schoenen blijkt dit niet een uit de terugkeer van de pump en uit de slankere isten (tot spits toe) maar sterker nog uit de typische hak- n, de „Queenies", een soort diabolohak en de hakken die - ar het midden terugbuigen. De laatste waren ook in trek j|k de middeleeuwen voor muilen en ander schoeisel. el elegant, maar alleen om mee te zitten (pronken) zijn uiterst steile hakken, die in een goudkleurig afgeplat ko tje eindigen of die bestaan uit een soort kleine hoge Eif- toren, een metalen hekWerkje, dat eindigt in een super- ieterigJoopvlak. Om het geheel nog „makkelijker" te ma- bestaat het schoentje zelf uit een aantal samengevoegde ïfbandjes, in evenwicht gehouden door een hoog, smal lelbandje of een al even weinig steungevend netwerk van irbandjes van hiel tot boven-de enkel. Een wankel sier- intje, maar wel elegant Erg mooi in de nieuwe me- Evenwel: u HOEFT er niet a nderen lopen graag op sandaaltjes, maar ze moe- 1 dan wel stevig zijn gemaakt. Tot en met zondag 29 april is er in de 52.000 m2 ruimte van de Amsterdamse RAI heel wat nieuws te zien op de Internationale Huishoud beurs. Omvangrijke onder delen zijn: interieurverzor ging, voedingsmiddelen en dranken. Er zijn thema's als: Het is weer tijd voor de gezelligheid (de gedekte tafel), een modecentrum en een modetheater, bouwen, wonen en voorlichting. Bekende Nederlanders te kenden bij gelegenheid van het Jaar van het Kind ten bate van het Jeugd Rode Kruis. Direct bij de ingang zijn al tekeningen te zien van politici, artiesten en sportmensen. Toerisme en recreatie is ook een item dat veel mensen zal trekken. Er valt echter nog veel meer te zien, te proeven, te beleven en te informeren, zonder koopdwang. Wij beperken ons tot het signaleren van enkele noviteiten. Binnen het kader van de energie-beperkingen is er een open haard te zien met een dubbelwandige mantel, waarmee met laag vuur, door ingenieuze systemen, is te verwarnien. Deze energie- spaar-open-haard voor de doe-het-zelver verzorgt zijn regelbare warmte-afgifte via zij- en achterkanalen. Dan is. er nog een energie- en kos tenbesparende hout gestook te open haard te zien, ge combineerd met CV. In de dubbele wand van de haard circuleert het verwarming swater. Door middel van twee leidingen is de CV- haard aangesloten op het leidingnet van de CV. Nieuw voor 1979 is de Odor- matik 2000, een automati sche luchtververser (zonder .gebruik van energie), een soort spuitbushouder, te be vestigen aan elke soort deur. Geschikt voor toiletverfris sing en tegen insecten. Geen trekken of duwen, een kind doet de was en altijd frisse ruimten. Hondepoepjes staan even eens in de belangstelling. Voor hun vrienden: er is een BJS-hondetoilet, in een kinderhand mee te voeren. Het is een soort stok met te lescoop handvat en inklap bare beugel, waarmee in een verwisselbaar zakje ajle vie zigheid kan worden opge pakt 27,50). Hij is te ver- Een poffertjespan met een behoeft te worden ingevet gelijken met de prikstok, waarmee in onheuglijke tij den rondlopende gemeen tehygiënisten de parken schoon hielden. Voor de doe-het-zelver is er een handige voegstick om in een wip „uit de voegen" ge- anti-kleef laag, die niet raakte tegels weer in be dwang te krijgen. Handelsonderneming Maas laat u een spiegelei of een cotelet op een gewoon bord klaarmaken. Het staat dan wel op een speciaal geprepa reerde dubbelwandige vlam- De lange regenperiodes-heb ben paraplufabrikanten er blijkbaar toe geïnspireerd met een nieuwtje op de markt te komen: de twee lingparaplu. Het is natuur lijk ook wel saai alleen on der een 'regenscherm door de plassen te lopen trappen, vandaar wellicht dat de „twee onder één kap" van waterdicht nylon is uitgevon den. De twee stelen komen bij de handgreep bij elkaar en verder is de bediening dezelfde als bij de gewone plu. Voordeel is dat er twee mensen droog onder kunnen blijven (als men met alle ge weld sémen het hemelwater Acopal glasservies, waarmee je kunt gooien en smijten verdeler. Leuk gezicht, zo'n spekje op een gewoon bord te zien uithakken. Een noviteit is de plafond- projectiewekker. Hij projec teert na zijn gegil de tijd op uw plafond.. Ogen open, „zes uur" waarschuwt de verlich te tekst boven het moede hoofd en opstaan geblazen- Leesbaar in elke donkere ruimte. De Twistcar helpt kinderen met zwakke spieren te reva lideren en in één adem ple zier te hebben (op de beurs wil trotseren), 'terwijl anders altijd één van de twee onder de drup loopt. De duo-plu is leverbaar in blauw en naturel. In een la ter, stadium zal er keuze zijn uit vijftien kleuren. De prijs bedraagt/ 99,-. tegen reductie verkrijgbaar). Voor mannén zagen wij een schaakspel met ingebouwde (onzichtbare...) computor-te- genstander. Voor mevrouw een stofzui ger die nat diep reinigt en volgens een sproeimethode werkt. Tien jaar garandeert de fa brikant de nieuwe polyure- thaan massieve fietsbanden, vervaardigd in verende tun- nelvorm, simpel om de velg te monteren en vast te lij men. Scholieren volstaan hun hele schooltijd met één paar banden, die niet lek kunnen raken ook. Geen vieze luchtjes meer in de pedaalemmer dpor gepar fumeerde zakken (begingeur: citroen, later volgt ananas). En evenmin luchtverontreini ging bij het poffertjes bak ken door een poffertjespan met anti-kleeflaag, zodat niet hoeft te worden ingevet. Wegbakwalm., Het is een summiere opsom ming van enkele toppers, waarbij de internationale primeur, Arcopal glasservies, niet mag worden vergeten. Je kunt ermee gooien en smijten. Het is niet kapot te krijgen. Het ziet èruit als gè- zellig provencaals aarde werk... In de periode van 7 tot en met i0 juni worden in de negen lid staten van de Europese Gemeenschap voor de eerste "jul rechtstreekse verkiezingen voor het Europees Parlement gehouden. Voor Nederland is donderdag 7 juni als verkiezingsdatum uit de bus gekomen. lm een bijdrage te leveren aan de informatie over deze verkiezingen starten we vandaag met een nieuwe riek, waarin wekelijks wordt ingegaan op allerlei aspecten die een rol bij deze Europese stembus spelen. Na de hierbij gepubliceerde imêne voorbeschouwing gaan ;e in de komende weken nader in op de voorgeschiedenis van deze verkiezingen, het functioneren van de Europese Gemeenschap en haar instellingen en de huidige en toekomstige rol van het Europees Parlement, een en ander gebaseerd op eigen rukken die opgedaan werden lij de Europese instellingen in Brussel, Luxemburg en Iraatsburg en gesprekken met functionarissen van en rlementariërs in de Europese Gemeenschap. Daarna volgen interviews met de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Van der Mei en de Nederlandse lijstaanvoerders. Op"7, 9 en 10 juni worden ongeveer 180 miljoen kiesgerechtigde burgers van de negen lid-staten van de Europese Ge meenschap bij de stembüs verwacht waar ze samen het nieuwe, 410 leden tel lende, Europese Parlement zullen kiezen. Het is voor de eerste maal in de geschie denis dat verkiezingen voor een interna tionale instelling worden gehouden. Geen wonder dat niet alleen binnen de Euro pese Gemeenschap, maar ook daarbuiten vol spanning naar deze gebeurtenis wordt uitgekeken. Op donderdag 7 juni gaan de inwoners van Nederland, het Verenigd Koninkrijk, Denemarken en Ierland naar het stemlo kaal, op zaterdag 9 juni de kiesgerechtig den op Groenland (dat tot het koninkrijk Denemarken behoort) en op zondag 10 juni dé stemgerechtigden in de Duitse Bondsrepubliek, België, Frankrijk, Italië, en Luxemburg. De eerste Europese verkiezingen hebben een voorgeschiedenis, die teruggaat tot de jaren na de tweede wereldoorlog, toen de Westeuropese landen besloten tot een grotere mate van samenwerking en voormannen als Robert Schuman, Jean Monnet, Alcide de Gasperi en Konrad Adenauer het initiatief namen tot een echte Europese integratie. Daaruit kwam Duizenden supporters waren gisteren in Rome op de been toen de Christendemocraten de campagne voor de verkiezing van het Europese parlement opende. aan het begin van de jaren vijftig de Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal voort (de eerste supranationale Eu ropese organisatie), waarbij Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlan- den zich aansloten. De EGKS kreeg, juist als gevolg van haar supra-nationaal karakter, ook een eigen parlementaire vergadering, de voorloopster van het la tere Europees Parlement. Bij een beoordeling van de huidige Euro pese Gemeenschap en deze eerste recht streekse verkiezingen voor het Europees Parlement mag men deze historische achtergrond niet uit het oog verliezen. Het was van geweldige betekenis dat de grote Westeuropese landen, die vele ma len als furiën tegenover elkaar gestaan hadden (in het bijzonder Frankrijk en Duitsland), nu de handen ineensloegen. Wie de EG van vandaag alleen maar wil zien als een ongewenste macht, vergeet de geschiedenis van dit werelddeel en verliest uit het oog van hoe groot belang het is dat de (nu) negen landen van de^ EG naar een verdere economische een-N heid toegroeien. Dat gebeurt langzaam maar zeker. Terugkeer naar het zuiver nationale denken en handelen is niet meer mogelijk. Zijn de Europese verkiezingen een zaak waarover slechts in jubel kan worden uitgebarsten? Natuurlijk niet, we staan wat dit betreft maar aan het begin. De gigantische machinerie van de Europese Gemeenschap in Brussel wordt nog on voldoende parlementair gecontroleerd en de leden van de raad van ministers zijn. nog altijd alleen tegenover hun eigen na tionale parlement verantwoordelijk. Het Europees Parlement heeft maar beperkte bevoegdheden. Voor een juichstemming is helemaal geen aanleiding. 'Hoewel de verplichting tot het houden van rechtstreekse verkiezingen al in de door EVERT MATHIES verdragen van Rome (waarbij o.a. de EEG werd opgericht) van 1957 was opge nomen, werd pas in 1976 door de negen ministers van Buitenlandse Zaken de Akte betreffendejie rechtstreekse verkie zingen ondertekend. Daaraan was een ware lijdensweg voorafgegaan, waarop we in een later stadium nog wel terugko men. Vele jaren was er sprake van een vicieuze cirkel. De ene groep zei: eerst rechtstreekse verkiezingen, daarna vech ten voor meer bevoegdheden voor het Europees Parlement, de andere groep riep: eerst meer bevoegdheden, daarna pas verkiezingen. In 1976 werd deze viT cieuze cirkel dus eindelijk doorbroken. Hoewel een al te groot optimisme geens zins op zijn plaats is mag men zeker wel verwachten dat dit rechtstreeks gekozen parlement krachtig voor meer bevoegd heden zal strijden en de raad van minis ters er aanzienlijk ontvankelijker voor zal worden. Men vergete niet dat in het nieuwe parlement politici van grote klas se zullen zitten die niet met allerlei smoezen afgescheept willen worden. Het is bovendien in de gfeschiedenis méér voorgekomen dat een parlement dóór zijn goed functioneren van grotere be voegdheden werd voorzien. En verder, is het nog zo dat het Europees Parlement, door van zijn huidige bevoegdheden een aanzienlijk beter gebruik te maken dan tot dusver, aan gezag en invloed kan winnen. De kansen kunnen des te beter benut worden nu een belangrijk deel van de Europese parlementariërs niet meer gelijktijdig nationaal parlementslid zal zijn. Het klinkt modieus om vandaag de dag uit te roepen dat de belangstelling voor de komende verkiezingen betrekkelijk ge ring is en het belang van deze stembus navenant. De bewering klopt echter niet met *de feiten. Het Europees Parlement kan straks uitgroeien tot een goed func tionerend democratisch forum, al zullen er wel de nodige jaren over heen gaan voor het zover is. En wat de belangstel ling betreft: uit allerlei berichten blijkt dat die aanzienlijk groter is dan bijv.' een jaar geleden. De interesse voor „Eu ropa" groeit. Toen we dezer dagen in Utrecht een bijeenkomst over de Europe se verkiezingen bezochten troffen we een volle zaal. En zo zijn méér voorbeelden te noemen. Op de Nederlandse kandidaten voor het Europees Parlement komen we volgende week terug; de officiële kandidatenlijsten moeten op 25 april zijn ingediend en dan hebben we ook een volledig beeld (hoe wel nu al zo'n 99 procent bekend is). Be kende kandidaten voor het Europees Parlement uit de andere lid-staten zijn o.a. de Fransen Mitterrand, Lecanuet, Marchais, Simone Veil en Chirac, de Westduitsers Willy Brandt en Hans Kat- zer, de Belg Tindemans en de Italiaan Colombo. Wie kan nu nog beweren dat het Europees Parlement straks niet „zwaar" zal zijn? Hoe men ook tegen deze verkiezingen aankijkt, ze zijn in elk geval van groot belang, pok als graadmeter voor de nati onale politieke verhoudingen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9