tssecretaris niet ir Zuid-Libanon Mondale neemt suggesties mee uit Nederland Stroomtarieven in Harrisburg voor 6 maanden bevroren Paus roept jongeren op tot priesterschap yhilippe de Gaulle in financïèle problemen om buitenhuis vader pagITENLAND LEIDSE COURAN" MAANDAG 23 APRIL 1979 PAGINA 7 Hitlers ge boortedag Bij Branau in Oostenrijk zijn zaterdag twaalf jongelui gearres teerd voor het huis waar Adolf Hitler negentig jaar geleden werd geboren. De meeste arrestan ten behoorden tot een van de meest actieve neo-nazigroepen in Oostenrijk, twee anderen tot actiegroepen die zich tegen de neo-nazistische bijeenkomst wil den verzetten. Verscheidene Westduitsers die naar Branau wil den gaan, wer den aan de grens teruggestuurd. Gekleed in fanta sie-uniformen, brachten de neo nazi's de Hitler groet. b Ll (AP) Volgens het boulevardblad Bild am zijn Duitse terroris- plan om met steun radicale Volksfront bevrijding van Pales in nieuwe terreurgolf opa los te laten, waar- ermeer van biologische gebruik gemaakt zal Westduitse agenten het complot hebben nadat in West-Duits- izochte terroristen in gskampen van het be isfront waren gesigna- Eerder deze maand len bespreking plaats ussen agenten van de tse federale recherche Palestijnse bevrijdings- atie PLO om de ge- terreurcampagne te nen. In Bonn verklaar- regeringswoordvoerder weten over de be- plannen voor een ter- ipagne. m ramp in tistan: doden rSJI (AP) - Bij een igeluk in het Paki- Jungsjasji zijn zater- md 44 personen om het gekomen. Er waren 37 gewonden. geluk vond plaats toen comotief zich bij het van Jungsjasji in een nde passagierstrein )/i De trein was na een 'e in de restauratiewa- M )t stilstand gekomen. Nater reed de locomotief, hetzelfde traject reed, de achterste wagon van Lek in kerncentrales in VS en Engeland LONDEN (AFP) In de op werkingsfabriek voor kern- brandstof in het Noordwes tengelse Windscale is vorige maand een niet geringe hoe veelheid radio-actieve vloei stof ontsnapt, die de bodem over een tiental vierkante me ters heeft besmet, zo is giste ren in Londen vernomen. Volgens operatrice British Nuclear Fuels van het bedrijf gebeurde dit op 16 maart zal het 1.500 jaar duren voor de besmetting door de onder grond tot buiten het terrein doordringt. Niemand is be smet geraakt en gevaar is volgens het bedrijf niet te duchten. De kernreactor van Big Rock, bij Charlevoix in de Ameri kaanse staat Michigan, is vrij dag buiten bedrijf gesteld na dat een bepaalde hoeveelheid „zeer radio-actief" water was vrijgekomen binnen in de in stallatie zelf, zo heeft de eige naresse van de reactor, Con sumers Power Co, gisteroch tend bekendgemaakt. Het ontsnappen van het water had volgens de verklaringen geen gevolgen voor het perso neel noch voor het milieu. Vice-president Walter Mondale en zijn vrouw Joan samen met koningin en prins op het bordes van pa leis Soestdijk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Amerikaanse vice- president Walter Mondale is na een ver blijf van een dag in ons land zondag ochtend naar de Verenigde Staten ver trokken, met in zijn bagage een aantal „zeer goede" Nederlandse suggesties ter verbetering van het overleg binnen de NAVO. Mondale zou de suggesties voor leggen aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. Over de inhoud van die suggesties zijn geen mededelingen gedaan, ook niet door premier Van Agt. Maar al eerder had minister Van der Klaauw doen blijken een nauwer overleg tussen de NAVO- bondgenoten te wensen. De gesprekken tussen vice-president Mondale en zijn Nederlandse gastheren werden door Mondale gekenschetst als bijzonder hartelijk, nuttig en openhartig. In enkele uren is een groot aantal zaken de revue gepasseerd: SALT II en SALT III, de wapenbeheersing, betrekkingen tussen oost en west, de recente ontwik kelingen in het Midden-Oosten en zuide lijk Afrika, en een aantal actuele econo mische onderwerpen als energie en infla tie, handel en ontwikkelingslanden. Mondale heeft de Nederlandse regering in deze uitwisseling van gedachten niet gevraagd om meer nucleaire wapens te accepteren. Het ging bij de besprekingen om een algemene verkenning hoe een antwoord te vinden op de uitdaging van de uitbouw van het Sovjetrussische arse naal aanvalswapens. De Verenigde Sta ten hebben nauw overleg gepleegd over het spoedig spoedig te verwachten SALT Il-akkoord, en Mondale hoopte dat na het sluiten daarvan ook kan worden be gonnen met de onderhandelingen over een derde SALT-akkoord, dat ook de nieuwe wapens moet omvatten die de Sovjet-Unie in de afgelopen periode heeft ontwikkeld: de zg. SS-20, een raket met meervouwige kernkoppen, en de Backfire bommenwerper. De NAVO stelt hiertegenover een modernisering van het huidige kernwapenbestand en een discus sie over de zg. „grijze gebieden", de lan den in West- en Oost-Europa, waar kern wapens staan opgesteld. Zoals bekend is de modernisering van het bestaande kernwapenbestand van de NAVO een discussiepunt in de Nederlandse politiek. Over het neutronenwapen is zeer kort gesproken. Mondale verklaarde dat het wapen niet in produktie is en dat dit ook niet wordt overwogen. De uiteindelij ke beslissing hierover hangt af van de wijze waarop de Sovjet-Unie de opstel ling van tactische kernwapens beperkt. Overigens zullen wapens met verhoogde straling (het neutronenwapen) volgens Mondale wel in de discussie over de mo dernisering van het NAVO-wapenbestand blijven meespelen. De zaak van de pu blieke opinie in Nederland is hierbij niet ter sprake gekomen. Mondale was zaterdag op Schiphol aan gekomen en vervolgens doorgevlogen naar Soesterberg. Daarna sprak hij op paleis Soestdijk een uur met koningin Juliana, voorafgaande aan zijn gesprek met de Nederlandse regering. Zaterdaga vond bood de Nederlandse regering vice- president Mondale een diner aan in de Trèveszaal. In het Congresgebouw ontbe et Mondalke zondagochtend met leden van de Amerikaanse kolonie, waarna hij om tien uur van Schiphol naar de VS vertrok. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - De com missie voor de energievoor ziening in de Amerikaanse staat Pennsylvania heeft de eerder aan de exploitant van de kerncentrale bij Harris burg verleende toestemming voor tariefsverhoging inge trokken. De electriciteitsta- rieven moeten nu tenminste zes maanden worden „bevro ren". In die periode gaat de com missie bekijken hoe de kosten van het ongeluk in de Three Miles Island-reactor het best verdeeld kunnen worden. Het besluit van de commissie is een succes voor de actiegroe pen in het gebied dat door de Metropolitan Edison Company van electriciteit wordt voor zien. De laatste weken zijn felle acties gevoerd om te voorkomen, dat een groot De bij het Noordierse Newry gekaapte trein, waarvan de lokomotief werd opgebla zen. Goederentrein in Ulster opgeblazen LONDEN (DPA) Terroris ten hebben zaterdag in het Noordierse graafschap Ar magh bij de grens met de Ierse republiek een goederen trein overvallen en die opge blazen. De gewapende mannen, onge veer twintig, brachten twee melkkannen gevuld met springstof in de trein. Het treinpersoneel werd gedwon gen uit te stappen. Na de overval brachten de terroristen de goederentrein naar de Kiloen-brug in het' grensplaatsje Newry en na men de vlucht. Enkele minu ten later ontplofte de spring stof. deel van de kosten van het nucleaire ongeluk op de con sumenten zou worden ver haald. Van de zijde van Me tropolitan is verklaard, dat een faillissement dreigt als de tarieven niet omhoog mogen. Intussen is gebleken, dat vol- gens een informele rangorde die in kringen van de Ameri kaanse commissie voor het toezicht op de kernenergie wordt gehanteerd, de centrale in Harrisburg niet tot de on veiligste categorie behoorde. Zeker tien van de 72 centra les in de Verenigde Staten worden als onveiliger be- Kabinet Israél akkoord met twee neder zettingen JERUZALEM (UPI) - Het Is raëlische kabinet heeft giste ren goedkeuring gehecht aan het vestigen van twee nieuwe nederzettingen bij de Arabi sche plaats Nabloes op de be zette westelijke oever van de Jordaan. Dit is in een com muniqué meegedeeld. Het besluit volgde na verzet van vice-premier Yadin wiens partijprogram zich verzet te gen de vestiging van joodse nederzettingen in bezette ge bieden waar veel Arabieren wonen. Zijn woordvoerder veroordeelde het besluit als een overgave aan de ultrana- tionalistische beweging „goesj emoniem" (blok der gelovi- schouwd dan de Three Miles Island-reactor. In Salt Lake City zijn de af gelopen week hoorzittingen gehouden door een Senaats commissie onder leiding van Edward Kennedy, waarbij aan het licht is gebracht, dat in de jaren vijftig onverant woorde risico's zijn genomen bij Amerikaanse atoomproe- ven in de staat Nevada. Vol gens Kennedy hebben de au toriteiten in die jaren de risi co's ten onrechte stelselmatig ontkend en is in de loop der jaren een ontstellende reeks misleidende verklaringen af gelegd. VATICAANSTAD Paus Johannes Paul us II heeft een dringende oproep tot de jongeren gericht om priester te worden. „Nu is jullie uur gekomen, nu is het aan jullie een ant woord te geven, of zijn jullie misschien bang?". De paus schrijft dit in een brief ter gelegenheid van roepingenzondag, die op 6 mei wordt gevierd. Aan de bisschoppen en priesters geeft de paus de raad om zich zoveel mogelijk onder jongeren te begeven. Zij moeten zonder angst zoveel mogelijk de roepingen tot het priester- en kloosterleven bevorderen. „Ga zelf naar ze toe en roep ze", aldus de paus. Met uitzondering van Polen, Joegoslavië en in zekere mate ook Ierland, zijn overal in Euro pa de roepingen sterk gedaald. Dit proces is in veel landen al lang aan de gang. Veel bis schoppen slagen er niet meer in voldoende priesters te vinden voor de parochiële zielzorg. Met name in Duitsland en Frankrijk staan honderden parochies zonder priester. De paus verzekert de jongeren, dat hij echt wel weet heeft van de moeilijkheden van het celibataire priesterschap. Maar - zo schrijft hij - aan elke roeping zijn moeilijkheden verbon den. ,,Ik kan jullie zeggen, dat de liefde elke moei lijkheid overwint". Aan de bisschoppen en priesters schrijft de paus, dat heel veel jonge mensen en ook de al wat ouderen graag naar hen zullen willen luisteren. Hij wijst erop, dat heel veel jongeren op zoek zijn naar een echte levensbeschouwing en naar een waardevolle taak, waaraan zij hun leven kunnen wijden. „De rest zal de Heer doen", aldus de paus. Ontvoerde Italiaan dood gevonden FLORENCE (Reuter) In de L)e familie betaalde indertijd ders staan op het ogenblik te- omgeving van Pistoia, in het (Baldassini was toen 29 jaar) recht Twee. vermoedelijk noorden van Italië, is giste- 6011 losgeld van meer dan an- eveneens door hen ontvoerde ren het lijk gevonden van de derhalf miljoen gulden, maar personen, zijn ook nooit vrij- industrieel Piero Baldassini, hij werd nooit vrijgelaten. gelaten, die in 1975 werd ontvoerd. Zijn vermoedelijke ontvoer- aanhouden. De kosten van onderhoud van deze eertijd- se brouwerij (225 km ten oosten van Parijs) die De Gaulle in 1934 kocht, zijn van dien aard, dat zij niet door de admiraal op te brengen zijn. Zijn vader, de generaal, had tijdens zijn eerste minister schap en later tijdens zijn presidentschap altijd specia le giften en gunsten van de staat van de hand gewezen. Hij had geen enkel persoon lijk fortuin en zijn inkomen bestond de laatste jaren uit de auteursrechten van zijn boeken. Admiraal De Gaulle heeft nu het voornemen ken baar gemaakt een aantal persoonlijke bezittingen van zijn illustere vader (er wordt gewag gemaakt van driehon derd voorwerpen) op 7 juni te veilen en verder „La Bo- isserie" als een sport mu seum voor het publiek tegen betaling van entreegelden open te stellen. Reeds nu, voordat het buiten toeganke lijk is, trekken er jaarlijks zo'n zeshonderdduizend men sen, waaronder een groot aantal buitenlanders, naar „Colombey-les-deux-Eglises" om het monument ter ere van de generaal en diens graf te bezoeken en om van een afstand naar „La Bois- serie" te kijken, waar de ge neraal op 9 november 1970 overleden is. Enkele Gaullisten zijn van oordeel dat het een schande zou zijn als een aantal per soonlijke bezittingen van de generaal bij opbod verkocht en dientengevolge verspreid zouden worden, en ze heb ben het voorstel gelanceerd van een nationale intekening om de voorwerpen op te ko pen en ze in „La Boisserie" te bewaren. Admiraal De Gaulle is daartegen, omdat hij „La Boisserie" als een familiebezit wil behouden. Ook vindt hij het niet pas send dat een nationale inza meling ten doel heeft een buiten in handen van een bepaalde familie te behou den. Een Gaullistisch kamerlid Zaterdag was het rustig in het betrokken gebied. Het ak koord tussen majoor Haddad en de VN-strijdmacht werkte kennelijk goed. Op grond van deze afspraak konden de VN- militairen zich nu weer vrij bewegen. Alle blokkades, ook die van het Unifil-hoofdkwar- tier in Nakoera, werden gedu rende enkele uren opgeheven, maar later ging de blokkade weer in. Majoor Haddad heeft ook beloofd te bemiddelen tussen Unifil en het Islamiti sche dorp Dahariyen, waar een bewoner afgelopen week door een VN-militair was doodgeschoten. De bevolking van het dorp had gedreigd met bloedwraak. Majoor Haddad wil overigens zijn gebied uitbreiden. Hij heeft de inwoners van ver scheidene plaatsen in de om geving van de stad Mardzje- joen het ultimatum gesteld, dat zij zich aansluiten bij het vorige week door hem uitge roepen „Vrije Libanon", zodat hij zijn gebied naar het noor den kan uitbreiden. Haddads gebied omvat nu langs de grens met Israël een strook van 50 tot 65 km lengte en 10 tot 15 km breedte. In de hoofdstad Beiroet is het in de nacht van zaterdag op j\ onze correspondent (Drummen) RIJS De zoon van De Gauii^ Philippe de GauJ- zich in een netc- financiële situatie om- het historische bui van zijn vader, „La in Colombey-les- zou willen heeft nu voorgesteld dat er een soort Charles de Gaulle- fonds gesticht zal worden dat de entreegelden van het landhuis zal beheren en waaraan de overheid een subsidie zal verlenen, zodat, onderhoud, bewaking, en verwarming daarvan voor rekening van de staat ko men. zondag tot nieuwe gevechten gekomen tussen de christelij ke militie en Syrische troe pen. Daarbij zou, volgens de christelijke radio, zware scha de zijn aangericht in de chris telijke wijken. Syrië heeft za terdag bekend gemaakt dat zijn 22.000 man sterke troe-' pen in Libanon zullen blijven om tegen de „samenzwering van Haddad" op te treden. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties heeft Israël gedreigd met een zit ting van de Veiligheidsraad als Israël zich niet meer ver zet tegen het hinderen van de VN-troepen door de christelij ke milities in Zuid-Libanon.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7