koopavond p donderdag geslaagd Socialisme niet enige oplossing voor problemen Actiegroep brengt zwartboek over personeelsgebrek in gezondheidszorg Wiegelimpopulaire maatregelen niet voor ons uitschuiven KRITIEK LUBBERS OP PVDA ote demonstratie en Bestek '81 qstarbeiders llen eisen Europees spriji dement 3 frrjven weer d£ibsidie «hatselijke iiancipatie Hoogovens wil meer vrouwelijke kraandrijvers Landmacht discrimineert sollicitatie Pleidooi voor verlaging max.- snelheid in steden JNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 23 APRIL 1979 PAGIKA5 !-ï| O O naken tijdt te ie zijJ ;sen. SN L (ANP) De verschuiving van de kse koopavond van vrijdag naar don- wordt door de consument over het al- niet gewaardeerd. Dat blijkt uit een -k dat de Boxtelse heao-student J. als afstudeeropdracht de afgelopen laanden in zijn woonplaats verrichtte, il het onderzoek een plaatselijk karak- td is Staats van mening dat de uitslag !t doorsnee Nederlandse gezin van toe- kan zijn. lopavondbezoek in Boxtel is na de ver- ig van vrijdag naar donderdag aan- teruggelopen. De koopavond op vrij- irerd door 41 procent van de gezinnen -eek bezocht. Op de donderdag is dat acht procent. Bijna driekwart van de ien vond de vrijdagse koopavond gezelli ger. Die voorkeur voor vrijdag wordt veroorzaakt door verschillende factoren. Zo ontdekte Staats dat donderdag nog te vroeg is om al verse produkten voor het weekeinde te kopen. De man heeft op donderdag geen zin om mee te winkelen, omdat hij de volgende dag nog moet werken. Kinderen gaan over het alge meen donderdag vroeger naar bed. De don derdagavond heeft in tegenstelling tot de vrij dagavond nog niet de weekeinde-sfeer. Uit het onderzoek blijkt ook dat het winke lend publiek ontevreden is over de nieuwe winkelsluitingswet. De variabele sluitingstijden werken verwarrend. Negentig procent van de gezinnen is dan ook voorstander van een vast sluitingstijdstip, waarbij de meeste voorkeur bestaat voor de maandagmorgen. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT „Het is een griezelige zaak, dat de PvdA de vraagstukken van onze tijd alleen via de socialistische be nadering wil oplossen. In een democra tie met meerdere stromingen kan dat niet. Het is de plicht van het CDA om de PvdA er steeds op te wijzen, dat het socialisme niet alleen zaligmakend is". Met deze woorden bekritiseerde CDA- fractieleider Lubbers zaterdag tijdens een vergadering van het algemeen be stuur van het CDA in Utrecht de naar zijn mening „risicovolle tendenzen" in de politieke opstelling van de PvdA. „Als de PvdA vast blijft houden aan de opvatting dat alleen het socialisme goede oplossingen voor de maatschappelijke problemen kan leveren, wordt een con structief—politieke samenwerking met andere partijen sterk bemoeilijkt", aldus Lubbers. Sprekend over de WD zei Lubbers, dat hij weliswaar positieve tekenen in de po litieke opstelling van de liberale coalitie partner ziet, maar dat bepaalde WD- standpunten bij hem nog altijd vraagte kens oproepen, zoals de negatieve hou ding van de WD tegenover de nivelle ring van inkomens en de liberale wens tot beperking van het aantal sociale ver zekeringstrekkers. Ten aanzien van het CD A-programma punt „terugdringing van de rol van de kernwapens" hield Lubbers het algemeen bestuur voor, dat deze opstelling niet mag worden vereenvoudigd tot het motto „stoppen met de produktie van alle kern wapens". Het standpunt van het Inter kerkelijk Vredesberaad („De kernwapens de wereld uit, te beginnen bij Neder land") gaat, volgens Lubbers, het CDA te ver. Even later echter reageerde CDA- voorzitter Steenkamp positief op een suggestie van AJU OS-afgevaardigde Klaas de Vries, om een dialoog op gang te brengen tussen het IKV en het dage lijks bestuur van het CDA. morgi haai Ni 1RDAM (ANP) Ruim iderd vertegenwoordi- vakbonden en aller- tiegroepen, die zaterdag Doelen in Rotterdam waren, hebben in een |tie de bevolking opge- massaal deel te ne- een demonstratie op li in Amsterdam tegen '81. Voorts hebben zij 'STERDAM (ANP) - On- -P sr tweehonderd gastar- ir_^eits, werkzaam in ver- P „„jende landen van de am hebben dit weekeinde "P^Pin congres in Amsterdam irogram van eisen opge- J Het wordt op 2 juni, uur I voor de Europese ver- jgen, aangeboden aan fu Europees parlement in jsburg. et^a ,ro8ram omvat de vol- punten: recht op werk, daie^' 'even met het eigen l3Q vrije meningsuiting, dering en op eigen iden- Verder moeten gastar- :s zelf kunnen bepalen eer ze naar hun moeder- lerugkeren en ze móeten ige sociale, vakbonds- woe'r 'ht^ke rechten krijgen, vane ^et program. De laatste a Vgitekent dat gastarbeiders ig stemrecht moeten Jin, aldus een woordvoer- Van het comité Marok- Arbeiders in Neder- dat het congres heeft 'janiseerd. a-Bo< egd *eJ ticulieren ïg°2i Ireigen boot- n«huur m taat (ANP) Particulie- nke^ooteigenaren gaan er meer toe over hun jo|en te verhuren en vor- bedzodoende „een grote be* (C, ng voor de rentabiliteit ]de bonafide verhuurbe- n, die op zeer hoge kos ten. schrijft de organisatie recreatie-ondernemers :land. Recron in een brief aan parlement en ing. Volgens de Recron liken deze particuliere verhuurders „een fiks iting en btw" en loeien zij in veel gevallen naam in het buitenland minderwaardig materi- ecron verzet zich in haar brief tegen de invoering een vaarbewijs (uitgezon- enkele grote wateren, IJsselmeer, Waddenzee esterschelde). losse acties beraamd waar mee de regering moet worden duidelijk gemaakt „dat zij met haar bezuinigingen een heilloze weg bewandelt". De initiatiefgroep verwacht tienduizenden mensen op de demonstratie in Amsterdam. Aan de grote demonstratie moeten allerlei acties vooraf gaan. Zo zullen jongeren in de nacht van vrijdag op za terdag 23 juni in het Vondel park in Amsterdam bijeenko men voor een „Nacht tegen Van Agt". De havenwerkers van Rotterdam en Amsterdam willen op zaterdagmorgen met schepen demonstreren op het IJ. Het verplegend personeel zal voor de demonstratie Sa menkomen in een Amster dams ziekenhuis. Hetzelfde moeten de welzijnswerkers doen in het buurthuis De Meervaart Werklozen houden de bewuste dag een vergade ring in Marcanti in de hoofd stad. De actiegroep „Vrouwen eisen werk" maken er een muzikale dag van op het Fre- deriksplein. Ook het onderwij zend personeel komt apart sa men. Daarna trekken de de monstranten Thaar het Mu seumplein vanwaar een grote optocht 'naar de Dam zal wor den gemaakt Verontrusten, willen Meijer als voorzitter van PvdA UTRECHT De campagne voor het voorzitterschap van de Partij van de Arbeid moet op zakelijke gronden gevoerd worden en van franje en gla mour worden ontdaan. Het gaat om de persoonlijke kwa liteiten van de kandidaat- voorzitters. Dit kwam zaterdag in Utrecht tot uiting op de inderhaast bijeengeroepen vergadering van PvdA-leden die veront rust zijn over de wijze waar op een van de kandidaten voor het partij-voorzitter schap, de oud-wethouder van Groningen Max van den Berg, zijn campagne voert. Een van de initiatiefnemers, voorzitter Sporre van de par tij-afdeling in Zwolle, deelde mee dat het manifest dat de groep vandaag naar buiten brengt wil bijdragen aan de meningsvorming in de partij over de verkiezing van de nieuwe voorzitter. „Er is geen sprake van machtstrijd in de PvdA", zei hij. WISSELVALLIG Een groot deel van de weer kaart wordt weer ingenomen door gebieden met lage lucht druk. Het weer blijft dan ook wisselvallig. Een regenzone die gisteravond ons land be reikte was zo breed, dat pas in de loop van de ochtend het hele land er vrij van kwam. De regenzone is gekoppeld aan een depressie boven Schotland. Verwacht wordt dat deze morgen dicht bij het noorden van ons land zal lig gen en daarna langzaam ver der naar het oosten trekt. Dit betekent dat de buienkans bij ons de eerste dagen groot blijft. Ook voor de temperatuur ziet het er niet zo gunstig uit want de wind zal uiteindelijk in de noordwesthoek terecht komen, met dus luchtaanvoer via het koude Noordzeewater. In Zuid-Europa was het goed weer in het weekeinde met veel zon. De hoogste tempera turen kwamen in Spanje voor, ruim 20 graden. Daar ligt een uitloper van een ho- gedrukgebied boven de Azo- ren, die echter in betekenis afneemt. Vooruitzichten voor woens dag: Van tijd tot tijd buien en vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers' voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 7 Min. temp.: omstreeks 3 gra den Max. tamp.: omstreeks 9, gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. e I 2UI J HAAG Gemeenten a^e dit jaar plaatselijke en |nale emancipatie-activi- i willen subsidiëren kun-, voor een financiële bij- Met deze voorziening voor 1979 wordt vooruitgelopen op het in werking treden van een rijksbijdrageregeling emancipatie-activiteiten die, naar verwacht, op 1 januari 1980 zal ingaan. Bij de beoor deling van de aanvragen krij gen nieuwe initiatieven van vrouwen- en emancipatiegroe peringen voorrang. De aan vragen moeten vóór 1 juli 1979 ingediend worden. Wiegel (Van onze parlementaire re dactie) BREDA Koers houden en alle hens aan dek. Onder dit motto moet de VVD het be leid van het kabinet-Van Agt blijven steunen. Vice-premier minister Wiegel hield dit za terdag het congres van de li beralen in Breda voor in re actie op enkele kritische to nen die daar over de koers van de fractie en kabinet wa ren opgeklonken. Fractielei der Rietkerk had eerder ge pleit voor meer creatieve voorstellen vanuit het kabi net die de mensen zouden aanspreken en vanuit het congres had op zijn beurt een enkeling vraagtekens ge plaatst bij de kritiekloze volgzaamheid van de VVD- Kamerfracties waar het gaat om het kabinetsbeleid. Wiegel bracht zijn partijgeno ten in herinnering bij de for matie gepleit te hebben voor een nationaal kabinet. „Dat is er toen niet gekomen, maar het kabinet dat er nu zit wil Mevr. Kappeyne verlaat fractie (Van onze parlementaire redactie) BREDA Mevrouw Kappeyne van de Coppello, vice-voorzit- ter van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, wil zich niet herkiesbaar stellen bij de Kamerverkiezingen in 1981. Zij maakte dit weekend met deze aankondiging op het tweedaag se VVD-congres in Breda een einde aan de stroom van ge ruchten over een mogelijk opstappen op korte termijn. Over de motieven voor deze beslissing wilde zij nog niets zeg gen, maar algemeen is bekend dat haar de politieke lijn van fractieleider Rietkerk te rechts is en dat zij moeite heeft met het abortus wetsontwerp van het kabinet-Van Agt. Fractieleider Rietkerk zei dat hij persoonlijk en de hele WD- fractie al het mogelijke zal doen om mevr. Kappeyne voor de Kamerfractie en de partij te behouden. Congres veroordeelt boycot Israël (Van onze parlementaire redactie) BREDA Er zullen spoedig afdoende wettelijke maatregelen genomen moeten worden om boycotacties zoals de Arabieren voeren tegen Israël en bedrijven die met dit land zaken doen te voorkomen of te breken. Dat is het eensluidend oordeel van het congres van de VVD. De liberalen vroegen op hun conges de Kamerfracties met grote klem initiatieven voor dergelijke wettelijke maatregelen te ontplooien. Onder groot applaus keerde de WD-fractievoorzitter in de Eerste Kamer, mevrouw Van Someren-Downer, zich tegen de uitspraken van kardinaal Willebrands en de bisschoppen Gij- sen en Simonis over homofilie. „De schijntolerantie van nu is gevaarlijker dan de intolerantie uit het verleden. We moeten echt niet denken dat Nederland thans een tolerant land is", al dus mevrouw Van Someren. net zo goed rekening houden met de redelijke wensen van anderen. Het staat een natio nale aanpak voor en dat daarbij compromissen moeten worden gesloten is zonnek laar", aldus Wiegel, die ver wachtte dat de moed hiervoor beloond zal worden bij de volgende verkiezingen. Wiegel verzette zich tegen de neiging om te proberen onder de be zuinigingen die het kabinet doorvoert vandaan te komen. „Ik wil helemaal geen crisiss feer oproepen, maar we zul len wel als regering en volks vertegenwoordiging uit moe ten leggen dat het niet goed gaat met ons land. Dat we 't met z'n allen wat kalmer aan moeten doen en de handen uit de mouwen moeten ste ken. We moeten niet impopu laire maatregelen uitstellen omdat dat ons met de verkie zingen in het vooruitzicht niet goed uitkomt, maar denken •aan de samenleving die we voor onze kinderen achterla ten. En als we dat niet goed schiks willen inzien, zoals de regering nu nog bepleit, dan zal het wel kwaadschiks moe ten", stelde Wiegel. Rietkerk zelf keerde zich te gen een opmerking uit het congres dat de Kamerfractie te veel rekening zou houden met het CDA en te weinig kritisch zou zijn. „Wij zijn nooit bang geweest voor het CDA en zullen dat ook nooit worden, maar de onderlinge samenwerking in dit kabinet met zo'n kleine meerderheid maakt behoedzaam optreden noodzakelijk", aldus Rietkerk. Hij erkende dat er compro missen worden gesloten („Je kunt je als regeringspartner nu eenmaal moeilijker profile ren dan in de oppositie"), maar bestreed dat er onaan vaardbare concessies zijn ge daan. UTRECHT (ANP) De actiegroep „COZ, meer personeel rond het bed" is bezig met het samenstellen van een zwartboek over de gevolgen van de te krappe personeelsbezetting in zieken huizen, verpleegtehuizen, zwakzinnige ninrichtingen en psychiatrische cen tra. De gegevens van het zwartboek zijn verzameld via een enquete bij de diverse instellingen. Het zwartboek wordt op 12 mei, de Dag van de Verpleging, gepresenteerd, met een krappe meerderheid (de zie- De actiegroep houdt dan een demon- kenhuizen waren tegen) onlangs heeft stratieve optocht door Utrecht, ge- genomen. De actiegroep wil dat de volgd door een manifestatie waaraan Nationale Ziekenhuisraad vasthoudt naar schatting drie- a vierduizend ver- aan de eis dat er dit jaar tienduizend plegenden en verzorgenden zullen mensen bijkomen. Zij heeft kritiek op deelnemen. de ziekenfondsen die bij de onderhan delingen binnen het COZ „de belan- Men is het niet eens met een uitbrei- gen van haar leden heeft geschaad ding van het aantal verpleegkundigen door te weinig op te komen voor be- met vijfduizend, een besluit dat het houd van de kwaliteit in de gezond- Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven heidszorg". Ook verzet men zich tegen de door minister Ginjaar van Volksge zondheid voorgestelde koppeling van de personeelsuitbreiding aan loonmati ging in de gezondheidszorg. „Het per soneel is er niet verantwoordelijk voor dat de huidige ontwikkelingen meer personeel noodzakelijk maken en zij willen hier dan ook zeker niet voor gestraft worden", zo staat in een reso lutie die zaterdag op een bijeenkosmt van de actiegroep in Utrecht is aange nomen. UTRECHT (ANP) - Hoogo vens wil het aantal vrouwe lijke kraandrijvers uitbreiden van 20 tot 50. Het bedrijf be schouwt het experiment met 20 vrouwen als geslaagd. De proef begon drie jaar geleden en er moest ontheffing wor den gevraagd van het verbod voor nachtarbeid door vrou wen. Hoogovens wil verder ook vrouwen aanstellen als kwali teitscontroleur, vorkheftruck- chauffeur en weger-verlader, allemaal werk in vier-ploegen- dienst, dat nu nog alleen door mannen wordt gedaan. Op die manier kunnen in totaal 110 vrouwen in de plaatafde ling gaan werken. De ondernemingsraad gaat akkoord met het aanvragen van ontheffingen. De Indus triebonden nog niet, omdat de onderhandelingen over de cao zijn opgeschort Een en ander staat te lezen in „Actie", het blad van de Industriebonden NW en NKV. Volgens COC bii. AMSTERDAM - De Konink lijke Landmacht discrimi neert bij sollicitaties. Dat schrijft de landelijke werk groep homosexualiteit in de krijgsmacht, van het COC in een open brief aan minister Scholten van Defensie naar aanleiding van een, volgens de groep, geval van discrimi natie. Het gaat om een apotheker sassistent, die in 1978 bij de landmacht solliciteerde. De apothekersassistent kreeg op 19 januari 1979 te horen dat hij was afgewezen op grond van een negatief keuringsre sultaat uit 1960. De huisarts van de sollicitant heeft schrif telijk bevestigd dat betrokke ne in 1960 wegens homosexu aliteit is afgekeurd, aldus de open brief. In de brief vraagt het COC de minister ervoor te zorgen dat „dergelijke gevallen van discriminatie, waarbij met ele mentaire rechten van een sol licitant is gesold, niet op nieuw kunnen gebeuren". DEN HAAG (ANP) - De pressiegroep „Stop de kinder moord" en de fietsersbond ENFB willen een verlaging van de maximum-snelheid van vijftig kilometer per uur binnen de bebouwde kom. Volgens deze organisaties zou dit een snelle verbetering van de verkeersveiligheid be tekenen voor voetgangers en fietsers. Het standpunt van beide or ganisaties heeft in het week einde geleid tot de oprichting van het comité „Vijftig is te veel". Naar welke snelheid precies de maximum-snelheid terug moet, laat het comité nog in het midden. Men wil eerst de maatschappelijke dis cussie hierover afwachten. Een woordvoerder zei zondag avond dat gedacht wordt aan ,fietssnelheid". Nederland en DDR bespreken cultureel verdrag SCHIPHOL (ANP) - Delega- ties van de Duitse Democra tische Republiek en Neder land zullen de komende da gen in Den Haag een eerste gespreksronde hebben over de opzet en inhoud van een cultureel verdrag tussen de beide landen. Zondagmiddag is een Oost- duitse delegatie, onder leiding van de chef directie culturele samenwerking van het Oost- duitse ministerie van buiten landse zaken, dr. Merkel, op Schiphol gearriveerd. De Nederlandse delegatie bij de besprekingen zal worden geleid door mr. P. Cort van der Linden, chef directie cul turele samenwerking en voor lichting buitenland van het ministerie van buitenlandse zaken. De DDR en Albanië zijn de enige Oostbloklanden waar mee Nederland nog geen cul tureel verdrag heeft gesloten. Twee jaar geleden is op ini tiatief van de DDR overleg met Nederland over een ont- werp-verdrag op gang geko-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5