ndernemers Transvaal wijk oelen zich buitenspel gezet Weinig improvisatie op dansfestival in LAK 16 rijverboden en 4 processen-verbaal Globe met belegen moraal in schouwburg u INSPRAAK VERBETERINGSPLANNEN IALLOOTJESDAG ÏATIG BEZOCHT auselijke nder- cheiding voor snlien Laken ALCOHOL-ACTIE LEIDSE POLITIE: PAClTAD LEIDSE COURANT MAANDAG 23 APRIL 1979 PAGINA 3 lei leHen jden Inspraak van de burgerij is niet een een belangrijke, maar ook een moeilij- nden Dat vinden bijvoorbeeld de naar Aatting 50 bezitters van bedrijven aan de l ^orsweS als het gaat om de medezeg- ischap die zij hebben in de vaststelling i een verbeteringsplan voor hun wijk. Dat Renol l bedrijfsleven inspraak heeft bij dergelijke onenmakerij en al doende vertegenwoord- een projectgroep samen met bewo- rs en gemeente is min of meer een feno len. Althans in de Transvaal wijk, een dsdeel datnog vóór juni alle plannen op moet hebben, wil het in aanmerking ko- voo steun van het Rijk in het kader interim-saldo-regeling. 'lar haastige spoed is zelden goed, oordeelt TV.,bedrijfsleven. „En vooral als je op het tste nippertje de stukken van de gemeente wenkrijgt en je amper de tijd hebt om je hunij een vergadering voor te bereiden. Want i moet je op je tellen gaan passen", aldus heer A. J. Vlasveld, woordvoerder van de Irijven aan de Morsweg en lid van de rkgroep TransvaaL klacht van Vlasveld en de zijnen is, dat middenstand te weinig of te laat gekend 19.3 wordt in de plannen die de gemeente Leiden met de buurt voorheeft Het Ligt in de bedoe ling van de gemeente om Transvaal (Mors- kwartier) binnen een luttel aantal jaren gron dig te verbeteren. Op de plaats van sommige bedrijven woningbouw te plegen, massa's oude vooroorlogse woningen te renoveren en verbeteringen ten aahzien van de infrastruc tuur aan te brengen. „Inspraak van de bedrij ven is er wel", zegt de heer Vlasveld, „maar je moet niet vragen hoe." Deze eigenaar van een keuken- en sanitairbe- drijf aan de drukke en door het verkeer bijna uit elkaar trillende Morsweg laat een bundel papieren zien die de gemeente hem heeft ge stuurd. „kijk maar, het zijn bijna alleen infor matiestukken met statistische gegevens van de wijk. Daar hebben we toch niks aan? We moeten weten wanneer de riolering in de straat wordt aangelegd en wanneer de eerst volgende bijeenkomst van de gemeente is. Vandaag komt er een of andere verkeerscom- missie naar het Mierennest (wijkgebouw). Waar ze het dan over gaan hebben word je niet verteld, dat moet je dan maar gissen." De projectgroep bestaat uit een ruime kring van vertegenwoordigers uit de buurt Er is een scheiding voor wat de belangenbeharti ging betreft aangebracht tussen de bewoners en het bedrijfsleven. Beider belangen kunnen namelijk strijdig met elkaar zijn. De strategie van het bedrijfsleven wordt bepaald in de werkgroep Morsweg met de sectoren 1, 2 en 3 en die van de bewoners in het buurtcomité, waarin de bedrijfsvoerders eveneens hun zeg je kunnen doen, maar dan uitsluitend in de hoedanigheid van bewoner. Dat de wederzijd se ideeën van de Transvaalbewoners met el kaar kunnen botsen illustreert de heer Vlas veld met het volgende: „Het buurtcomité wordt aan alle kanten gedekt door vertegen woordigers van de Welzijnsraad (een semi-ge- meentelijke instelling die onder meer een ad viserende en begeleidende taak heeft in reno vatiebuurten red.), die de bewoners op alle mogelijke manieren helpt en daar nog geld voor vangt ook. De bewoners, wat wij uitein delijk zelf ook zijn, worden gewoon hun ideeën opgedrongen. Als het aan de Welzijns raad ligt, wordt de hele, buurt woonerf en ko men er overal stop verboden te staan. Maar als je de mensen in de winkel spreekt, weet men nergens van. Dan blijkt dat er maar éen paar figuren achter die plannetjes staan en mooi dat de gemeente wel naar hen luistert en niet naar ons." De verdeeldheid en de „grandioze puinhoop" 'die in het Transvaaloverleg, aldus Vlasveld, te vrezen is, wordt door een woordvoerder van de afdeling economische aangelegenheden van het stadhuis tegengesproken. Deze beleidsadvi- seur van het bedrijfsleven aan de Morsweg geeft toe dat hij wat mankracht betreft er in zijn eentje wat kariger vanaf komt dan zijn collega's aan de andere kant van de lijn (de Welzijnsraad). „Wat ik alleen moet doen, daar hebben zij wel een man of vijf voor, maar ik geloof niet dat we elkaar in de haren moeten vliegen, we moeten juist samenwerken. Toege geven, het is nogal kort dag om het verbete ringsplan nog in de maand mei rond te krij gen, maar het wil niet zeggen dat we dan ook persé de burgerij voor bepaald overleg uitslui ten om het plan er zo snel mogelijk door te kunnen stoten. Daartoe kan een discussie tus sen de verschillende groepen best een steentje bijdragen. Het is evenwel niet handig om el kaar hierbij steeds maar in de rede te vallen. Je kunt beter vragen naar de argumenten van je tegenstander. Dat moet je tijdens een buurtvergadering nooit nalaten. Elkaar vliegen afvangen helpt niets. Argumenteren wel", al dus de beleidsadviseur. 1DEN Ongeveer honderd belangstellenden, hoofdzakelijk omstig uit de gezondheidszorg bezochten afgelopen zater- de zogenaamde „Lekkere Mallootjesdag" in het Leidse I9.4ijtehuys aan de Breestraat 19 in Leiden. De organisator, de ionale groep van „Pet met de Zwakzinnigenzorg" uit Lei- i viel die opkomst enigszins tegen, aangezien men het mpJibele aantal had verwacht. Mogelijk was het redelijk zon- weer van zaterdag daar mede schuldig aan. t met de Zwakzinnigenzorg" (ook wel bekend als Pet met Z.) is een landelijke werkgroep die zich bij voorkeur laat schrijven als een kritische werkgroep zwakzinnigenzorg. Pet t.de Z. zou kunnen worden beschouwd als een spreekbuis ir de zwakzinnige mens. Pet met de Z. is ontslaan uit de aloi rkgroep Gezondheidszorg Utrecht. In de Leidse regionale ip zijn onder meer het Noordwijkerhoutse Sancta Maria en Oegstgeester Endegeest vertegenwoordigd. Pet met de Z. slaat inmiddels al een jaar of twee. „Lekkere Mallootjesdag" stond in het. teken van de vraag er gebeurt als iemand met een zwakzinnige buiten de lichting wil gaan wonen. ch« een in feite langdurige toneelvoorstelling lieten de Pet met •P" Zetters zien met wat voor moeilijkheden dat gepaard gaat. rst moet de directeur van de instelling worden bezocht, die wijst weer door naar het Sociaal Pedagogisch Centrum, ir wordt men weer doorverwezen naar de directeur. Vervol- a komt er een makelaar aan te pas die voor huisvesting ft zorgen, ook de gemeente raakt er dan bij betrokken, werk komt men terecht bij het Arbeidsbureau dat echter weer doorverwijst naar de Sociale Werkplaats, het- gn niet de bedoeling was aangezien het er eigenlijk om ging zwakzinnige volledig te integreren in de samenleving. Pet t de Z. komt tot'de conclusie dat het in feite erg moeilijk om de inrichting te verlaten, vooral ook omdat het college latlf b en w uiteindelijk beslist over het lot van de -zwakzinni- De verschillende instanties die men afmoet werden in het lenspel uitgebeeld als een doolhof die alléén maar een in- ig heeft waar men altijd weer bij terugkeert. wijze van afwisseling verzorgde de toneelgroep „Kwiebus" Eindhoven het programma „mensen van het slechte soort", cabaret waarin aandacht wordt gevraagd voor alle moei- irnaliheden. problemen en frustraties waarmee de psychiatrie te Si npen heeft. Het optreden van „Kwiebus" in het Breehuys Kosmische Christus Het Gesprekscentrum aan de Vronwenkerkkoorstraat 17 zet woensdag 25 april de lezingencyclus over het Chris telijk Opstandingsmysterie (de vier evangeliën in het licht van Rudolf Steiners anthroposofie) voort De heer F. Storm, als geestelijke verhonden aan de Christen Ge meenschap zal spreken over de Kosmische Christus. De bijeenkomst begint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden. Greenpeace Het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 houdt donderdag 26 april een avond over Greenpeace. Greenpeace voert actie voor het behoud van de natuur, onder meer door het ageren tegen het weggooien van kernafval en de jacht op walvissen en zeehonden. Op de avond wordt de inleiding gehouden door Pieter Lagen dijk en wordt de film „Voyage tot save the whales" ver toond. De bijeenkomst begint om acht uur. De toegangs prijs is drie gülden. Grazige weiden Volksuniversiteit K&O vertoont morgen in de kapelzaal van het K&O-gebouw de film „Grazige Weiden" van de regisseur William Keighley en Mare Conelly. Deze film geeft een beeld van het leven van de negers in het zui den van Louisiana. De gelovige verbeelding van de Amerikaanse neger, die zijn weerslag heeft op de bijbel se verkondiging staat in de film centraal. In de film wordt God op een indringende wijze vermenselijkt, maar wel op een zodanige manier dat het geloof geen geweld wordt aangedaan.De film voorstelling begint om acht uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden, tel. 141141. Nieuwe riolering De wijk D'oude Morsch krijgt binnenkort een nieuwe rio lering. De bewoners en zakenlieden uit de wijk worden morgen op de hoogte gesteld van de gemeentelijke plan nen. De bijeenkomst is in het LISC aan de Eerste Bin nenvestgracht 22. Vanaf negen uur worden de plannen ontvouwd en krijgen de bewoners gelegenheid vragen te stellen. Vredesonderwijs De commissie Scholing van de Nederlandse vereniging van Leraren Maatschappijleer belegt morgenavond een bijeenkomst over het thema „vredesonderwijs". De bij eenkomst, die om vijf uur 's middags begint wordt ge houden in Wienerwald aan de Steenstraat 2. Dr. K. Ro denburg houdt een inleiding over het onderwerp wan neer G. v. d. Ven van School en Wereld en R. Aspeslagh van het NIW nader ingaan op de vraag hoe met dit thema in de klassen kan worden gewerkt Kraakbond De Leidse Kraakbond probeert tot overeenstemming te komen met de personen die huizen hebben toegewezen gekregen die op Herengracht/Zijlsingel zijn gekraakt. Daartoe wordt vanavond een bijeenkomst belegd in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk vanaf acht uur. Tijdens deze bijeenkomst willen de krakers zoeken naar een bevredigende oplossing voor zowel degenen, die de woningen hebben toegewezen gekregen als de krakers zelf. Leidse ernstig gewond LEIDEN Een 84-jarige Leidse is zaterdagochtend ernstig gewond geraakt toen zij bij het oversteken door een passerende bestelwagen werd gegrepen. De vrouw werd in zorgwekkende toe stand naar het AZL vervoerd. Het slachtoffer werd nabij haar woning aan de Hoge Rijndijk gegrepen door de wagen toen zij op weg naar de winkels wilde oversteken. Of dit op of vlakbij de over steekplaats gebeurde is nog onduidelijk. De bestuurder van de auto kon de vrouw niet meer ontwijken. Het slachtoffer raakte daarbij ern stig gewond aan het hoofd, dat door de buitenspiegel van de auto werd geraakt Ook liep de vrouw zwaar beenlet sel op. IDEN Mevrouw W. Th. La- (Mien Laken) kreeg afgelo- n zaterdagavond in de r.-k. Iruskerk aan de Lammen- hansweg In Leiden uit han- v^n van pastor drs. E. C. Hoo- rvorst de pauselijke onder- helding Pro Ecclesia et Ponti- :e namens de St.-Petrusparo- Mevrouw Laken kreeg de iderscheiding voor het vele pede werk dat zij heeft ver- cht in een grote hoeveelheid lellingen, waaronder menig irkelljke. Na de plechtigheid, aan het einde van de londmis van zeven uur aatsvond, werd uitgebreid van vanfe gelegenheid gebruik ge- aakt om mevrouw Laken in parochiezaaltje te felicite- met haar onderscheiding. 18 evrouw Laken startte al als on leisje van 14 jaar haar activitei- n. Zij verkocht op die leeftijd 2| in dermate grote hoeveelheid 22 ten ten bate van de bouw van in basiliek voor de H. Theresia 'an Lisieu.dat haar naam'met louden letters werd geschreven een boek dat bij het graf van 'H. Theresia wordt bewaard, levrouw Laken is als bstuurslid nder meer verbonden Leiden In het LAK-theater vond dit weekeinde een dansfestival plaats waar zeven kleine Nederlandse groepen optra den. De meeste groepen, uitgezonderd de Springplank en Werkcentrum Dans, voerden door de dansers zelfgemaakte choreografieën uit, dit in tegenstelling tot de grotere dansgroepen, die met aparte choreografen werken. Bij het uit voeren van eigen werk leidt de grote betrokkenheid vaak tot een meer per soonlijk geheel. De Stichting Dansprodukties hield zich vooral met vorm bezig, ze bouwde een serie bewegingen op, die herhaald werd met variaties. Er werd gebruik gemaakt van muziek (Steve Reich), het geluid van voetstappen, maar ook van stilte. Dit vereiste veel aandacht van het pubüek, wat nog versterkt werd door drie op el- kaar volgende solo's. Ook de groep van Krisztina de Chétel werkte aan vorm, eveneens met muziek- van Steve Reich. Hierbij voerden vier danseressen bewegingen uit die ten op zichte van elkaar verschoven en dan weer synchroon verliepen. Het werd niet scherp genoeg uitgevoerd, zodat het stuk aan kracht inboette. Veel meer op emo ties gebaseerd was het werk van „Bewe ging Dans", vooral in de stukken van Karin Chen, „Introvert" en „De wereld van huilen en juichen". Alleen MeZZing, een danseres en een percussionist, improviseerden volledig. Zij bouwden een samenspel op, waarin naast de geïnspireerde delen ook de zwakke momenten werden getoond. Deze werkwijze spreekt mij zeer aan vanwege de spontaniteit en de grote vrijheid en inbreng van de uitvoerenden. Zondagmiddag trad Werkcentrum Dans op met het kinderstuk „Suske en Wiske". De karakters van Sidonia en Jerom wa ren het meest herkenbaar. Toch blijkt het moeilijk om het medium „strip" over te zetten in dans. Het LAK-festival was interessant en ge varieerd en gaf een goed beeld van de ontwikkelingen bij de kleinere Neder landse dansgroepen. Een initiatief dat voor herhaling in aanmerking komt. WIL WALVIS- Economisch wel en wee Aan de Maresingel 1-7 wordt de kantoorruimte (400 m2) van de Amro-bank voor 65.000,— excl. B.T.W. te huur aangeboden. Pastor Hoogervorst speldt de onderscheiding op aan de Margaretha van Corto- en de St. Elisabeth Vereniging, nastichting, de Kring West van Verder was zij ook prefecte van het Katholiek Verbond voor Kin- de Mariacongregatie en werkte derbescherming, de Vereniging zij voor diverse i Mefsjesbelangen (ook voorzitter) ganisaties. LEIDEN Bij een vier uur durende alco holcontrole-actie heeft de Leidse politie in de nacht van vrijdag op zaterdag vier auto mobilisten geverbaliseerd en '16 bestuurders een rijverbod opgelegd. In totaal werden Ml voertuigen tot staan gebracht. Er werd op drie plaatsen gecontroleerd, op de Haagweg, de Lange Gracht en de Willem de Zwijgerlaan. De Leidse politie noemt de vier processen-verbaal en de 16 rijverboden „veel" voor Leidse begrippen. „Bij acties gaat het meestal om een of hooguit twee processen-verbaal en maximaal tien rijver boden", aldus de politie, die niet kon zeggen of dit opvallende resultaat zijn oorzaak vond in een „makkelijker met een glaasje op achter het stuur stappen". Mogelijk is dat het publiek niet op de hoogte was van de te houden controle. LEIDEN GEBOREN: Maarten, zn. v F Houtzager en T. C. C. Vreeke; Erwin, zn. v. L. C. Nieuwenburg en H. M. van Went; Lena Jacoba, dr. v C. Zuijderduijn en A, L. Guijt; Gideó Samuèl, zn. v. P. G. Stam en J. T. M. van den Bergh; Menno Juriaan, zn. v. H. Verhoog en E. H. Mazurel; Albert Johannes, zn. v. N H. Gootje* en A. E. Steaeman; Elsabé Beatrice, dr. v. A. VJ. Baron Schimmelpen- ninck van der Oye en J. E. Mallin- son; Casper Johannes Marinus. zn. v. G. H. J. Jansen en M. J. Grothu- es; Marjolein Henny, dr. v. H. Arnol- dus en P. C. Stikkelorum; Annemie- ke, dr. v. G. C. L Ruijgrok en M. E. Pelzers. ONDERTROUWD: P. A. Michael en A. J. Smidt. A. de Jeu en J. Paria- ma, R. E. Pattiapon en M. van Ber- kel, J. Meerwijk en A. C. M. B. van der Salm, K. I. Goede en M. C. M. van Dorp, E. R. Cruetzberg en C. J. G. Meelhuijsen, W. S. de Vries en H. L ter Haar, R, P. Rooijakkers en G. H. van Tol, J. W. H. Helmich en M. L. de Jong. L. A. Struijk en C. van Berkel, C. G. N. Korevaar en J. Lin deboom, P. F. M. Schamper en E. C. M. van der Vooren, A. Brugmans en J. van Gelder, W. J. Handriks en A. W. G. Moerkerk, P. C. G. van der Linde en S. van de Merendonk, H. Oostrom en A. E. Blansjaar, J. K. Ri- chert en M. M. van Dobben, B. Jag- aan en R. S. Siwpersad. G. J. van Strlen en P. H. Snel, J. J. van Oe- vern en 0. van Putten. LEIDEN G. E. Lessing heeft in de 18e eeuw het stuk 'Minna von Barnhelm' geschre ven, dat handelt over de eer van een officier. Globe heeft het stuk op het repertoire geno men, en het zaterdagavond in de Schouwburg aan het Leidse volk vertoond. Globe heeft daarbij getracht de 18e eeuwse moraal, zoals die uit het stuk spreekt, om te buigen naar een 20e-eeuwse; het succes van dit soort on dernemingen blijft echter discutabel. Elke tijd brengt "zijn eigen stukken voort. Zo was in de 18e eeuw tegen de achtergrond van de Zevenjarige Oorlog van Frederik II van Pruisen, in Duitsland het soldatenstuk bijzon der populair. 'Minna', destijds het meest popu laire stuk, behandelt een thema dat in die tijd actueel was en zwaar woog: mag een officier die voorheen hoog aanzien genoot, maar door eén (valse) beschuldiging van omkoping ont- eerd werd, toch de door hem beminde vrouw trouwen? Zelfs wanneer die vrouw hem on verminderd haar liefde betuigt? De officier zou haar toch 'besmetten' met zijn eigen on eer. Majoor Von Telheim is zich in dit dilem ma zeer bewust van de goed- of afkeuring van zijn omgeving. Te zeer, naar de maatsta ven van onze tijd. Wij kunnen het voor 18e- eeuwers levensgrote probleem niet meer in voelen, wij zijn ons meer bewust geworden van onze eigen behoeften. Hierdoor wordt voor Ons het stuk als zodanig ongeloofwaar dig, en lijken de reacties van de personages overtrokken. Globe heeft nu getracht het accent te verleg gen; in plaats van het publiek een reëel mo reel probleem voor te spelen, presenteren zij de majoor als een stijfhoofdig, uitermate rech tlijnig denkend persoon, die problemen ziet waar ze eigenlijk niet zijn. Kan dit eigenlijk wel met een stuk dat oorspronkelijk geheel rond dat wezenlijk maatschappelijke probleem was opgebouwd? De acccentverlegging moet hoofdzakelijk door middel van het spel ge schieden, aan tekst en constructie kan niet al te v.eel gesleuteld worden. Voor mij moet de vraag ontkennend beantwoord worden: er blij ven te veel elementen zichtbaar van de oor spronkelijke bedoeling van de schrijver. Daar bij komt dat het door Globe op ouderwets ge dragen wijze gespeeld werd, wat het histori sche karakter sterk benadrukte. Al met al heb ik de voorstelling als zeer dualistisch ervaren. JACQUELINE MAHIEU i Aan de Hoge Morsweg 82 j is de steenhouwerij van Wa- gemaker uit Leiden naar Kat- j wijk vertrokken. Alleen de I verkoopafdeling blijft nog in Leiden gevestigd. O Aan de Mozartstraat 27 is het stucadoorsbedrijf van A. M. v. d. Plas gevestigd. Aan de Anna Paulownas- traat 1 is het glaszettersbe- drijf van J. Eradus, gevestigd. Aan de Vondellaan 47 is „Europa Middle East Coope ration" (Emec), bevrachting skantoor, gevestigd. O Aan de Haarlemmerstraat 31 is het schoonheidsverzor- gingsbedrijf van mevr. West- geest-Renes opgeheven. O Aan de Bosrode 22 is het kattenpension „Rara Avis" opgeheven. Aan de Kalvermarkt 2 is in een vjn. leegstaand café het cafébedrijf „Het Kalfje" gevestigd. Aan de Wulken bank 1 is de handelsonderneming „Rero", groothandel in bouw materialen, vertrokken uit Leiden. 9 Aan de Morsweg 57b wordt bij de winkel in textiel- goederen van R. J. T. Reits- ma de opheffingsuitverkoop gehouden. Aan de Breestraat 110 wordt bij schoenenmagazijn „Pedis Cura B.V.", de ophef fingsuitverkoop gehouden. Aan de, Haarlemmerstraat 228-230 is in de v.m. textiel winkel van Planje, „Gako", winkel in herenconfectie, ge vestigd. Q Aan de Haarlemmerstraat 150-154 wordt bij Leski meu beien de opheffingsuitverkoop gehouden. O Aan de Leliestraat 4 is de drukkerij Heudelberg geves tigd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3