wraak GerritWolsink rijdt twintig punten bijeen overwinning in Luik- stenaken-Luik Rusland vernedert Tsjecho-Slowakije ZIJDELINGS 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: zorg voor juiste bandenspanning. ckermann Zes weken wachttijd voor bestuurskandidaten KNAU Hoofdrol voor crosser Carlquist in Halle Weer dode in motorsport Bijverdienste Het ziet ernaar uit dat de „Amerikaanse schnabbel", waarvan nogal wat Nederlandse voetballers gebruik ma ken, niet meer zo lucra tief zal zijn, gezien de beperkende bepalingen die de. sectie betaald voetbal wil stellen. Op 26 mei zal in de Verga dering betaald voetbal toestemming worden gevraagd het Ameri kaanse avontuur aan de volgende bepalingen te onderwerpen: niet meer dan twee spelers per club en na de competi tie, tenzij dispensatie wordt verleend maar dan mag de club van de betrokken speler(s) niet meer in kampioens- noch degradatiestrijd zijn gewikkeld of in een Europees toernooi spe len. Zij die niet in de hoofdploeg uitkomen, mogen wel vertrekken maar aan hen zal Ame rika weinig behoefte hebben. Ook al gaat een aantal middelmatige spelers als bijverdienste naar de VS, zij zijn over het algemeen voor hun ploeg gewaardeerde krachten, zodat het voorstel van het bestuur betaald voetbal logisch is. De spelers zijn in dienst van een Neder landse club en de com petitie wordt vervalst als steunpilaren van een club en dat zijn er soms meer dan twee voortijdig verdwijnen De Amerikaanse clubs zullen als alternatief de Nederlanders in vaste dienst moeten nemen, waardoor zij hun club kunnen verlaten. Maar of de Amerikanen daar toe bereid zijn, en ook de spelers, staat te be zien. Met een „schnab bel" loopt de speler weinig risico, als hij voor vast verdwijnt naar Amerika wel. Ongeloof waardig Er zouden overigens wel spelers kunnen zijn die de gok willen wa gen. Bijvoorbeeld die van FC Dordrecht, dat een triest voorbeeld is van de wijze waarop in ons land betaald voet bal wordt bedreven. Voor de Dordtse spelers was het zelfs onbetaald voetbal. Een ingestelde beheersraad vond geen oplossing omdat de spelers niet akkoord gingen met een drasti sche loonsverlaging. Tenslotte vonden be heersraad en spelers el kaar met terugschroef ven van de salarissen met vijftig procent. Voorlopig moeten zij nog achterstallig loon ontvangen. Het wordt de hoogste tijd dat be taald voetbal inderdaad aan deze kwalificatie gaat voldoen. Als Sparta elk jaar een waardevolle speler moet verkopen om quitte te kunnen spelen, als FC VW het zelfde moet doen, als FC Dordrecht zijn spe lers geruime tijd zonder salaris moet laten uitko men, als de financiële nood bij diverse andere betaald-voetbalorganisa ties niet minder hoog is. kan nauwelijks van betaald voetbal worden gesproken. Dan blijft het rommelen in de marge en steeds meer een beroep doen op ge meenschapsgelden. „Ge zonder betaald voetbal" wordt zodoende een rapport dat helaas steeds ongeloofwaardi ger wordt. ADVERTENTIE rsenbloeding Ier ja SBADEN Josef Necker- de Westduitse dressuur- die in 1972 in München 'Plsch goud won, is tijdens bijeenkomst van honderd s e'ijke deelnemers aan de jc ende Olympische spelen in t) 'baden door een hersen- r ding getroffen, li termann werd in coma naar ziekenhuis vervoerd. Hij al enige tijd onder dok- n handeling wegens klach- lver hart en bloedsomloop. NEDERLANDSE ATLETIEKUNIE REIKT ONDERSCHEIDINGEN UIT AMSTERDAM Joop Waterreus en Jan Thijssen, twee kandlda- ten voor het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, zullen over zes weken weten of zij worden gekozen In het bestuur vah de KNAU. Zaterdag tijdens de jaarvergadering in de RAI te Amsterdam bleek het merendeel van de unieraad, het parlement van de KNAU, niet zo gelukkig met de door het bestuur kandidaat gestelde Waterreus en Thijssen. Afgelopen jaar waren beiden geruime tijd in het nieuws. Waterreus, die in 1977 de functie van secretaris verruilde' voor die van trainingscoördinator, trok zich in juni 1978 als zoda nig terug. Thijssen, die Waterreus als trainingscoördinator ad inte rim was opgevolgd, legde die functie en zijn bestuurslidmaatschap in augustus neer en ging heen. LEIDSECOURAN" MAANDAG 23 APRIL 1979 PAGINA 15 heeft eindelijk weer eens succes. Hij bekroonde een ontsnapping met in Luik-Bastenaken-Luik. I De keten van Ardennen-hellingen, die 241 kilometer lange parkoers van Luik-Bas- ken-Luik vormden, drie dagen na de afloop de Ronde van België, was het decor waarin 'Thurau 'wraak zocht en uiteindelijk - met geluk - zou vinden, p rdennen zijn het terrein bij uitstek voor Thu- Hij blonk er perder uit. In 1977 werd hij der- in 1978 tweede. Dit jaar kwam de begeerde tuu "inning. En het moet gezegd, hij deed het op de gemakkelijkste manier. Op dat par- s is een solo van 66 kilometer moordend f j een coureur. Thurau deinsde er - na een van 190 kilometer in de Rortde van België erdag, niet voor terug en zijn moed werd ind. „Je moet hard zijn, om je tegenstander reken", was zijn verklaring voor zijn drieste uur r wisselende weersomstandighedne (regen en '|n toe zon) hadden de renners al tientallen en langere hellingen verteerd, toen. Thurau kans zag. Drie kilometer voor de Cote de la Ie demarreerde hij uit het peloton dat kort '9 voor op de Stockeu en de Haute Levee in stukken uiteen geslagen was. Knetemann en m Waal probeerden hem terug te halen, maar len te weinig macht meer in de benen. De' Idkampioen, de laatste jaren altijd vooraan in Bastenaken-Luik, zei later: „In mijn hoofd m een sirene te loeien ten teken dat de lamp (as". zijn vroegere ploeggenoten had Thurau niets te duchten. Dat had hij wel van Bernard Hi- I, die deze wedstrijd in 1977 won. Hinault op de Cote de la Redoute, dertig kilometer het einde, de achtervolging in. Van Thurau's hl minuten voorsprong bleef er eentje over. Hi nault moest echter alles alleen doen. Pollentier, die altijd bij hem was, nam af en toe over, maar de vier die later terug kwamen (Schepers, Baron- chelli, Willems en Van Impe) vertikten het. Hinault was machteloos door de apathie bij de overige, leden van zijn groep. Tweemaal kwam Thurau op honderdvijftig meter in zicht tijdens de laatste tien kilometer. De Westduitser waande zich verlo ren, maar nog kwam er geen samenwerking in de jacht. Werd er weer met schepijs verdiende fran ken gestrooid? Thurau verdween in elk geval dankbaar en opnieuw uit het zicht. De winnaar liet op de eindstreep in Luik zijn tranen de vrije loop. „Hier ben ik nu al vijf jaar voor bezig. Ein delijk is het gelakt". Doping De Belgische wielrenner Robert Vermeire, die tij dens het wereldkampioenschap veldrijden voor amateurs in Saccolongo (Italië) in januari van dit jaar de derde plaats bezette, is gediskwalifi ceerd, nadat de dopingcontrole positief bleek. Herman Snoeyink uit Denekamp is gisteren in Siegburg winnaar geworden van een wegwedstrijd over 110 kilometer. Hij legde de afstand af in 2.34.24. Tweede werd de Westduitser Günther Steiner, die in de eindsprint door Snöeyink werd verslagen. Het duo had een minuut voorsprong op het peloton. Arie Hassink kwam als vierde bin nen en Jos Lammertink werd vijfde. Jos Lammertink uit Wierden, Nederlands wieler kampioen bij de amateurs, heeft zaterdag de Drentse dorpenomloop gewonnen. De klassieke wegwedstrijd ging over 165 kilometer met start en finish te Assen. In de eindsprint versloeg Lammertink zijn medevluchters Ad Tak en Jans Vlot. HALLE De Zweed Haakon Carlquist eiste gis teren in het Gelderse Halle voor circa 12.000 toeschouwers de hoofdrol op In de Nederlands grand prix motorcross 250 cc-klasse. Op het zandcircuit De Kappenbulten dulde de 25-jarige rijder geen enkele concurrentie en bracht met veel machtsvertoon beide manches over veertig minuten plus twee ronden op zijn naam. Dat leverde de sterke Zweed in totaal dertig pun ten op voor het klassement om het wereldkampi oenschap, waarin hij thans de leiding stevig in handen heeft. Van der Veen behporde met Bennie Wilken tot de beste Nederlandse rijders. JHet duo sleepte elk 18 WK-punten in de wacht. De onder Amerikaanse vlag rijdende Pierre Kars- makers verspeelde in de eerste manche een gun stige klassering. Een lege benzinetank vlak voor het einde noopte hem zijn machine over de fi nish te duwen. KASSEL De motorsport heeft zaterdag weer een dode geëist In het Westduitse Kassei ge beurde tijdens de training voor een gisteren te houden race een zwaar ongeluk. Twee rijders kwamen met elkaar in botsing. De Westduitser Manfred Reh- berg bezweek aan zijn ver wondingen. IJSHOCKEYSTRIJO VRIJWEL BESLIST SITTENDORF - De Britse mo torcrossers Graham Noyce, die in het vorige Grand Prix-sel- zoen met een zevende plaats tevreden moest zijn, heeft het nieuwe circuit goed ingezet Hij won In het Oostenrijkse Sitten- dorf de eerste race om het we reldkampioenschap 500 cc-klas se door tweemaal tweede te worden, wat 24 punten oplever de In het wereldkampioen schap. De Nederlander Gerrit Wolsink werd In beide manches derde en noteerde daarmee de eerste twintig WK-punten. Ge rard Rond veroverde negen punten door in de eerste man che 14e en in de tweede man che 5e te worden. Tevreden stapte Gerrit Wolsink van zijn motor. „Ik had deze prestatie niet verwacht De hele week heb ik op bed moeten lig gen. Vorige week had ik in Erp bij een valpartij een lichte her senschudding opgelopen. Twee derde plaatsen op zo'n zwaar circuit had ik niet durven dro men". Gerrit Wolsink, die altijd met de auto de Grand Prix-races afreist, wilde geen risico lopen en was donderdag naar Oostenrijk ge vlogen. In het hotel kreeg Wol sink nog de kans om van zijn hersenschudding te herstellen. Zaterdag, bij de training voelde hij dat hij zeker niet tot de kan slozen behoorde. „Ik ben met deze prestatie erg tevreden, want mijn firma ver wacht dit seizoen erg veel van mij. Tijdens de race voelde ik dat de topconditie er nog niet is. De hersenschudding heeft mijn vorm toch wel aangetast. Ik kon de motor nog onvoldoen de onder controle houden", al dus Wolsink, die van het droge en rotsachtige circuit alleen maar voordeel heeft gehad. „Ik ben geen slecht weerrijder, want dan krijg ik te veel last van mijn contactlenzen. De weergo- den waren mij in Oostenrijk goed gezind". De Grand Prix van Oostenrijk Poolse navigator verongelukt SACZ Tijdens de Poolse cro- cusralty is zaterdag een dode gevallen. De wagen van de Pool Jerzy Landsberg, op dat moment eerste in het klasse ment, raakte van de weg. Zijn navigator Janusz Szajng, 26 jaar, vond de dood bij het on geluk. Landsberg raakte zwaar ge wond. Het was Landsbergs tweede ernstige ongeluk in twee jaar. Bij een crash vorig jaar mei verongelukte zijn navigator Marek Muszynski. MOSKOU Het toernooi om het wereldkampioenschap ijs hockey in de A-groep te Mos kou is na twintig van de tweeëndertig wedstrijden ai goeddeels beslist Door een sensationele overwinning (11 1) op Tsjecho Slowakije kon Rusland zich zaterdagavond al opnieuw wereldkampioen wa nen. Na drie wedstrijden in de finalepoule heeft Rusland drie punten voorsprong op Tsjecho Sowakije dat met 53 won van Canada: Rusland zou twee van de drie nog te spelen wedstrij den moeten verliezen om de ti tel kwijt te raken. Rusland-Tsjecho Slowakije, an ders een onbetwiste topper, was zaterdag na een goed kwartier al beslist. Om te beginnen liet de matige Tsjechische doelman Jiri Kralik houdbare schoten van Golikov en Makarov passeren. Vervolgens hadden de Tsjechen een speler meer op het ijs, om dat Kapoestin in de strafbank zat. Ze hoopten op een tegen treffer. maar de Canadese scheidsrechter Greg Madil haal de een stunt uit door de Tsje chen Svozil en Figala eveneens in de strafbank te zetten. Met vijf tegen drie liep Rusland uit naar 40. De Tsjechen waren zo kwaad dat ze aanvankelijk niet moer verder wilden spelen. Ze kwamen, nog wel terug, maar slechts om te figureren. In ont spannen sfeer joeg Rusland de score vervolgens naar tegen Tsjecho Slowakije ongekende hoogte op. Gisteren boekte de Verenigde Staten in de degradatiegroep de eerste zege. De Amerikaanse formatie zegevierde met 62 over Finland. West Duitsland versloeg Polen met 7. Finalepoule: 1. Rusland 3 6; 2. Zweden 3 3; 3. Tsjecho Slowakije 3 3: 4. Ca nada 3 0. Degradatiepoule: 1. Finland 45; 2. West Duits land 45; 3. Verenigde Staten 44; 4. Polen 42. Zelfs het Tsjechische doel moest het ontgelden in het voor de Tsjechen desastreus verlopen duel met Rus land. heeft duidelijk aangetoond dat de Nederlandse crossers dit seizoen een rol van betekenis kunnen gaan spelen. In de eer ste manche grepen Wolsink en Rond al de eerste punten voor het wereldkampioenschap. Wol sink, die als snelste weg was, ging in de eerste ronde aan de leiding en stuurde zijn nieuwe Suzuki over de bergpaden maar kon niet verhinderen dat de jonge Belg Ivan Vanden- broecke vanaf de eerste door komst tot de laatste aan de kop bleef. Titelverdediger Heikki Mikkola, die nog steeds last had van de blessures die bij opgelopen had bij een ongeval, stapte in Sitten- dorf toch op zijn motor. De Belg Roger de Coster, die twee weken geleden nog door de Ge ntse wonderdokter Derweduwe was geopereerd, zette evenals de Fin zijn gezondheid op het spel. Enkele minuten voor de start beslisten De Coster en Mikkola toch te rijden om in ie der geval een paar punten te verzamelen. De Finse titelverde diger. die te veel risico had ge nomen met te starten, moest na zeven ronden met een dikke knie afscheid nemen van het circuit. De Coster, die zijn pij nen verbeet, kon zich nog handhaven en werd tiende in de eerste manche. Wolsink verraste door in de eer ste manche als derde te eindi gen. Gerard Rond werd achtste, Peter Herlings en Ad Verstegen vierentwintigste. Slimme race Ook in de tweede manche drukte Wolsink zijn stempel op deze Grand Prix. Met daverend geweld stuurde hij zijn machine door de eerste bocht en greep resoluut de leiding. In zijn slip stream volgde stalgenoot Ge rard Rond met vlak daarachter Roger de Coster, André Vro- mans en Graham Noyce, die opnieuw een slimme race reed. De grote favoriet, de Ameri kaan Brad Lackey, die aan het eind van het vorig seizoen zijn contract met Honda niet ver lengde, en voor bijna 400.000 gulden een contract tekende met Kawasaki, kon in de eer ste internationale cross van het seizoen zijn klasse niet beves tigen. Gerard Rond offerde zich op voor Wolsink. Noyce, die weer langzaam naar voren schoof, werd door Rond voorlopig op afstand gehouden om hem de kans te ontnemen een aanval op Wolsink in te zetten. Enkele ronden voor het einde moest Rond buigen voor het geweld van Noyce en Lackey. Rond zakte terug naar de vierde plaats en kon niet verhinderen dat Noyce en Lackey de eerste plaats van Gerrit Wolsink onder druk zetten. Slechts twee ron den kon Wolsink de strijd vol houden. Tien minuten voor het einde passeerden de Brit en de Amerikaan hem. Wil van der Plas Dubbel succes Jack Middelburg ZANDVOORT Bij de nationa le en internationale wegraces op het circuit van Zandvoort heeft Jack Middelburg twee ra ces op zijn naam gebracht Een derde zege ontging de mo torcoureur uit Naaldwijk, door dat bij de start van de 500 cc- klasse er iets aan zijn voorwiel haperde. Het euvel werd aan de kant ver holpen, waarna hij alsnog van start ging. Hij had toen een achterstandvan bijna een mi nuut. In een achtervolgingsrace waarbij hij het absolute baanre cord tot aan de 155 km bracht, legde hij alsnog beslag op de zesde plaats. De Hagenaar Eddy Wohrmann werd op Zandvoort winnaar van de race in de sportklasse cate gorie B door op zijn Kawasaki concurrenten Kees Komwall en Jaap Groeneveld achter zich te houden. De Venezolaan Johnny Cecotto is gisteren winnaar geworden van de grand prix van Engeland (750 cc klasse) die op Brands Hatch is gereden. De twee man ches leverden een zege op voor de Zuidamerikaan, die zich na deze eerste race om het wereld kampioenschap op de eerste plaats heeft genesteld. Gerrit Wolsink gaat op kop in de eerste manche van de WK-race in Sittendorf. Achter hem de latere wi nnaar Van den Broek.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15