Namibië erwerpt TN-pl an inds vorig jaar maart 5 doden bij Unifil nb Kabinet komt met plan voor kredietbeperking MINISTERS: SITUATIE IN UNIFIL- EBIED HOOGST ONBEVREDIGEND BkSfm, Vandaag eerste verkiezingen in Oeganda ■legering hoofdkwartier opgeheven Zeilplank blijft vaartuig Ria Beckers (PPR): PvdA en D'66 drijven koehandel QeidódQou/umt Partijvoorzitter Vijf doden bij rellen in Iran ITENLANDI BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 21 APRIL 1979 PAGINA 7 urd_ Tan onze parlementaire redactie) HAAG Het optreden van de ilil-troepen en de steun die de ligde Naties van de betrokken ingen hebben ondervonden heb- i ertoe geleid dat de gevechtsban- igen in Zuid-Libanon niet nóg viger zijn geworden. Dit schrijven de ministers Van der Klaauw (Bui tenlandse Zaken) en Scholten (De fensie) in een brief waarin ze het parlement op de hoogte brengen van de ontwikkelingen rond het Neder landse Unifil-contingent. „De Nederlandse regering heeft zich naar vermogen ingespannen om bin nen het kader van de opdracht van Unifil en de resoluties van de Vei ligheidsraad de veiligheid van bet Nederlandse contingent maximaal te verzekeren. Herbaalde malen werden daartoe stappen op het hoogste ni veau genomen", aldus de bewindslie den, die de toestand in het Unifil-ge- bied nog „allesbehalve bevredigend' vinden. Premier Van Agt deelde vrijdaga vond mee dat ook in de minister raadsvergadering Uitvoerig over dt situatie in Zuid-Libanon is gespro ken. v ver Dersoi dety iderlai K)ET (AFP/AP) Sinds de Uni- maart 1978 naar Zuid-Libanon zijn 25 VN-soldaten om het le- gekomeu. Dit heeft de woord- er van de VN in Libanon, Samir ir, gisteren verklaard. Volgens Begin van Israël zijn 21 van edood door de PLO (Palestijnse |dingsbeweging). cretaris-generaal van de Verenig- >0i aties, Kurt Waldheim, heeft dp rhoui Israël gesteunde christelijke mili- rvan beschuldigd de VN-vredes- in Zuid-Libanon te hinderen in itvoeren van zijn taak. Hij voeg- echter aan toe dat ook de Pales bevrijdingsorganisatie voor een deel verantwoordelijk is voor het toe nemen van de spanning in het gebied. In een zeven pagina's tellend rapport gericht aan de VN Veiligheidsraad, zei Waldheim dat de Libanese christelijke milities van majoor Saad Hadda „op gewelddadige wijze" willen verijdelen dat op woensdag ongeveer 500 militai ren van het Libanese regeringsleger het VN-gebied binnentrekken. De leider der christelijke milities in het onlangs uitgeroepen „Vrij Liba non", de gedroste majoor van het Li banese leger Saad Haddad, heeft gis teren gezegd dat hij probeert de situa tie in het zuiden van Libanon „af te koelen", maar dat hij niet van zins is naar Beiroet te reizen, waar hij zich voor een militair tribunaal wegens hoogverraad moet verantwoorden. Tezelfdertijd verklaarde de comman dant van het Israëlische noordelijke front, generaal Avigdor Ben-Gal, dat hij in het gebied geen Islamitsche en Palestijnse slachting onder de Christe nen vreest, zelfs niet als de vredes macht van de Verenigde Naties wordt teruggetrokken. De Israëlische radio meldde gistermid dag dat majoor Haddad van de recht se militie zijn mannen opdracht heeft gegeven de belegering van het hoofd kwartier van de Unifil op te heffen. Haddad heeft hiermee „een gebaar De leider van de christelijke militie Had dad maakte gisteren duidelijk niet naar Beiroet te reizen waar hij voor de krijgs raad moet verschijnen. van goede wil" willen maken en de 'spanning willen verminderen, aldus de U ziel ]ZE VOOR TUSSENTIJDSE REGERING aken. HOEK (AP) De Iwetgevende vergadering uidwest-Afrika (Namibië) gisteren besloten een ntijdse regering te vor- PP en de laatste voorstellen I de Verenigde Naties een onafhankelijkwor- onder internationaal cht verworpen. Mudge, de leider van de gent ïeersende partij in de Bdering, de democratische ihalle Alliantie, verklaar- lad.pat de deur naar verder !hi: na bereidt luwe straf fddrftnam voor" G KONG (AFP) De ooi bodjaanse prins Norodom nuk beeft in Peking ge- dat „China zich voorbe- Vietnam een tweede af- fing te geven, misschien het te dwingen zijn nU soldaten uit Cambod- rag te trekken." staat in een interview van ijdschrift News Magazine de prins ter gelegenheid zijn ontvangst voor het ibodjaanse Nieuwjaar. Si- bovendien dat de premier van Cambodja r het regime van Lon in Tam, zich bij de grens Thailand bevond aan het ld van 2000 vrije Khmer aten. Hij zou trachten te verenigen met de troe- van de Rode Khmer te- het regime van Heng irin. De- prins verklaarde hij deze informatie heeft de Chinese onderminister buitenlandse zaken, Han ewonden j vechtende fjitelstakers JJ[lAGA (DPA) - Bij ge iten tussen enkele honder werknemers van hotels de Spaanse Costa del Sol de politie zijn gisteren in fbella drie betogers ge- R'd. Het hotelpersoneel al dertien dagen voor fre lonen. betoging vond plaats voor vakbondsgebouw en voor gemeentehuis. De politie in omdat de betogers verkeer hinderden. Zij ge- u"tote daarbij traangas en 'ber kogels. De staking ""de gisteren in de meeste Ns voort. In enkele geval- keerde het personeel op 'Werk terug. internationaal overleg over de toekomst van het lang om streden gebied zal worden op engehouden. Maar het .besluit tot vorming van een voorlopi ge regering heeft de moeiza me Westerse bemiddelingspo ging aan de rand van een mislukking gebracht De vergadering werd ge schorst tot 30 april, wanneer de procedure tot vorming, sa menstelling en functieverde ling van de tussentijdse rege ring een aanvang moet ne men. Noch de Verenigde Na ties, noch de vijf westelijke landen die proberen een in ternationaal aanvaardbare re gering voor Zuidwest-Afrika te vinden, - de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, West- Duitsland, Canada en Frank rijk - hebben de grondwetge vende vergadering als onder handelingspartner erkend en hebben zich alleen met Zuid- Afrika, dat het gebied be stuurt, ingelaten. De Zuidafrikaanse premier Pieter Bótha heeft het parle ment donderdag echter mee gedeeld dat hij zich zou laten leiden door het „volk van Zuidwest-Afrika". „Wij heb ben het vertrouwen in het westen verloren", verklaarde hij. Verwacht wordt dat Botha de planen van de vergadering om een tussentijdse regering te vormen zal goedkeuren en met de verwerping van het plan-Waldheim zal instemmen. Grapo-leider doodgeschoten MADRID Bij een schiet- partij in de Spaanse hoofd stad Madrid is gisteren één van de leiders van de Grapo, een links-extremistische groep, om het leven gekomen. De man, Delgado Codex, werd beschouwd als het brein achter Grapo-aanslagen op politiemannen in Madrid en Barcelona. Hij was een van de meest gezochte mannen in Spanje. Delgado Codex werd doodgeschoten door politie agenten die hem wilden arres teren. Dit bleef over van de Liberiaanse tanker Sea Tiger, waarop zich donderdagnacht bij Nederland in de Amerikaanse staat Texas een ernstige explosie voor deed. Dertien mensen kwamen daarbij om het leven. Drie opvarenden worden nog vermist. MIDDELBURG De recht bank in Middelburg heeft gis teren in hoger beroep be paald, dat een zeilplank vol doet aan de definitie van een vaartuig, zoals omschreven in artikel 2 lid 1 van het vaar- reglement De rechtbank heeft de man, die vorig jaar tijdens een ge ënsceneerde aanvaring op het Veersemeer tussen een zeil boot en een zeilplank, als ge zagvoerder van de zeilboot geen voorrang verleend aan de zeilplank, omdat hij er van uitging dat dit geen vaartuig was, veroordeeld tot 51 gul den boete. Een zeilplank is, gezien zijn voortstuwing door de werking van de windkracht op het zeil, wel degelijk aan te mer ken als vaartuig, zo luidt de overweging. Opkomst bij verkiezingen Rhodesië nadert 60% SALISBURY (AP) Voor het eerst sinds de verkiezingen van Rhodesië begonnen zijn, die een opkomstpercentage van 60 procent lijken te na deren, hebben gisteren Rho- desische gevechtsvliegtuigen een aanval uitgevoerd op het naburige Mozambique. In een kort militair communiqué werd alleen bekend gemaakt dat guerrillabases in het zui den van Mozambique getrof fen zijn en dat alle vliegtui gen veilig waren terugge keerd. Verkiezingsfunctionarissen zei den dat met nog anderhalve dag te stemmen, 57.1 procent van de kiesgerechtigden hun stem hebben uitgebracht. Dit komt neer op 1.674.438 perso nen. De politie berichtte dat men „het aardig druk had" met het bestrijden van de zwarte guerrillastrijders die gezworen hadden de verkie zingen te zullen saboteren. Volgens schattingen van de politie waren gisteren 27 per sonen om het leven gekomen, onder wie drie zwarten, die getroffen werden door een mijn toen zij zich naar het stemlokaal wilden begeven. Ook gehuwde vrouw recht op AAW DEN HAAG De Sociaal- Economische Raad (SER) heeft de regering eenstemmig geadviseerd ook de gehuwde vrouw recht op een AA W-uit kering te geven als zij ar beidsongeschikt geworden is. Dat recht op een AAW-uitke- ring voor gehuwde vrouwen zou volgens de SER moeten ingaan met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1975. Iedere volwassene in loon dienst dus ook de gehuwde vrouw had al recht op een arbeidsongeschiktheidsuitke ring op grond van de WAO. In 1975 werd ook de AAW van kracht, waardoor zelf standige ondernemers en vroeg-gehandicapten recht op een arbeidsoiigeschiktheidsuit- kering kregen bij volledige of gedeeltelijke invaliditeit. De gehuwde vrouwen, werkzaam in het bedrijf van hun man, bleven daar evenwel van ver stoken. „WOONWAGENWETGEVING IS OORLOGSERFENIS" DEN HAAG De huidige woonwagenwetgeving is eigenlijk een oorlogserfenis. In essentie verschilt die niet van de rege lingen die de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog in ons land invoerden, ter beteugeling van wat zij noemden „De zigeunerplaag". Dat is de conclusie van dr. Ben Sijes in zijn boek „Vervolging van zigeuners in Nederland 1940-1945". Het boek verschijnt dinsdag als monografie nummer dertien van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD). Sijes heeft ervoor samengewerkt met vijf geschiedenisstudenten van het Gemeentelijke Universiteit te Amsterden, die delen van het onderzoek en van het uiteindelijke boek voor hun rekening hebben genomen. Sijes komt tot zijn sombere conclusie op basis van een vergelijking van het gedrag van de burgers toen en nu. HYPOTHEKEN ONAANGETAST (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft enkele maatregelen genomen om tot beperking van het consumptieve krediet te komen. Een van deze maatregelen houdt in dat per 1 mei het grensbedrag van de Wet op het consumptief geldkrediet wordt verhoogd tot f.40.000,-. Daardoor zullen vrijwel alle consumptieve geldkredieten van kredietverleners in de zin van deze wet onder de bepalingen van de wet gaan vallen. Voor dit jaar wordt hier mee een beperking van een miljard ver wacht. Het kabinet deelt dit mee in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer over de voortgangsnota Béstek'81. Zoals gemeld zal de Kamer deze nota woensdag gaan bespreken. Het is volgens het kabinet noodzakelijk de groei van het uitstaande debiteurensaldo tot 1 april 1980 te beper ken tot rond 15 procent met als peilda tum het debiteurensaldo op 31 maart jl. Op zichzelf houden de maatregelen geen beperking van reclame voor deze kredie ten in, een zaak die de gemoederen in de Kamer wel bezighoudt Maar aange nomen mag worden dat er als gevolg van de geringere groeimogelijkheden een rem op de reclame-uitingen voor het consumptief krediet zal, komen. Het kabi net heeft geen fiscale maatregelen over wogen om tot afremming van het con sumptief krediet te komen. Technisch zou dat een uitermate gecompliceerde zaak zijn. De maatregelen die een beperking beo gen van de groei van het consumptief krediet zullen in het algemeen niet de kredietverlening onder hypothecaire ze kerheid betreffen. (Van onze parlementaire redactie) NIJMEGEN „De contouren voor het volgende kabinet doemen op. Als vanzelf dient zich een constructie aan die over twee jaar een voor iedereen bevredigende oplossing lijkt in te houden. De VVD kan de verloren kie zers weer terugwinnen in een opposi- tierol. Het CDA richt zich op de PvdA, houdt zo zijn loyalisten zoet en blijft gespaard voor al te grote on rust binnen de eigen gelederen. De PvdA regeert. En D'66 mag meedoen; Joop kan haar moeilijk lozen nadat hij haar voor de verkiezingen stevig had opgevrijd". Dit zei de voorzitter van de PPR-frac- tie in de Tweede Kamer mevrouw Ria Beckers vrijdagavond aan het begin van het tweedaagse Europa-congres van haar partij in Nijmegen. Zij ver weet PvdA en D'66 in feite politieke koehandel te bedrijven, die de politiek „grijs" maakt. We zijn weer terug van weggeweest. Terug in de tijd van voor de zestiger jaren. Een rooms-rood ka binet is een perspectief dat voor pro gressieve partijen geruststellend ge noeg is om nu al te koesteren. De er varingen van de laatste kabinetsfor matie spelen kannelijk geen rol meer, aldus Ria Beckers. Zij pleitte ervoor om na de verkiezing van het nieuwe bestuur van de PvdA als progressieve partijen rond de tafel te gaan zitten om te komen tot een brede discussie over kernpunten van een progressief beleid. Europees lijsttrekker voor de PPR, het Tweede Kamerlid Leo Jansen deed vanmorgen een scherpe aanval op D'66, dat naar zijn mening „geen redelijke alternatief meer vormt"'. WAT door de leiding van 's lands grootste partij, de PvdA, is afgeschilderd als de meest democratische pro cedure voor de verkiezing van een partijvoorzitter, dreigt te verworden tot een schertsvertoning. Daarbij zal het momenteel té verwachten uiteindelijke resultaat aantonen hoe fout het soms kan gaan bij verkiezing sprocedures. Want zoals nu de kaarten volgens opinie peilingen in de afdelingen liggen zal volgende week donderdag de Groningse ex-wethouder Max van den Berg tot partijvoorzitter worden gekozen. Dat gebeurt dan vooral op basis van de scherpe kritiek die hij in zijn zeer langdurige en intensieve campagne in de PvdA-afdelingen uitte op het functioneren van het hui dige PvdA-bestuur. Maar tegelijkertijd zal het congres het overgrote deel van dat zittende bestuur herkiezen. Een jammerlijke inconsequentie. Dat het zover dreigt te komen kan geen andere oor zaak hebben dan de inhoudelijke leegheid van de cam pagne, die door de beide voorzitterskandidaten Wim Meijer (ex-staatssecretaris) en Van den Berg in de afde lingen is gevoerd. Vooral de laatste zocht zijn toevlucht in het profileren op uiterlijkheden. En dat is ook niet verwonderlijk, omdat inhoudelijk de beide kandidaten weinig van elkaar verschillen, waardoor er in inhoude lijke discussies weinig eer te behalen viel. Beiden staan links in de Partij van dé Arbeid De leegheid van de campagne leidt direct tot de con clusie dat de hele procedure binnen de PvdA een wei nig gelukkige is geweest. Dat is vooral toe te schrijven aan Van den Berg, die zichzelf een jaar geleden al kan dideerde, ruimschoots te vroeg, en die sindsdien al zijn tijd besteedt aan het voeren van campagnes in de PvdA-afdelingen. Met bijna zichtbare tegenzin ging daarom Meijer, als kandidaat van het bestuur en vrij wel het gehele landelijke partij kader, op een zelfde ver- kiezingstoernee, en maakte zich overigens met aan merkelijk minder glans schuldig aan dezelfe leegheid als Van den Berg. Het PvdA -congres staat nu voor de keuze tussen de twee kandidaten. Ondanks de geringe afstand tussen beiden in hun positiebepaling binnen de gemêleerde so cialistische club, is er wel een ander essentieel verschil. Dat zou een verschil in ervaring genoemd kunnen wor den. Met Van den Berg in de machtige voorzittersstoel dreigt de PvdA bij een volgende kabinetsformatie waarbij weer diverse coalities denkbaar zijn een even moeilijke, hardleerse overlegpartner voor de ande re partijen (vooral voor het CDA) te worden als in 1977. Van den Berg propageert namelijk opnieuw het minimum-programma, dat'tevoren moet worden vastge steld en waarmee eventuele coalitiepartners domweg akkoord moeten gaan. Geen ruimte voor de onderhan; delaars dus. Meijer, die de niet alleen voor de sodalis ten frusterende kabinetsformatie van 1977 van nabij heeft meegemaakt, houdt zich wijselijk redelijk op de vlakte over de aan eventuele coalitiepartners te stellen eisen. Wat dit aspect betreft verdient de verkiezing van Meijer verreweg de voorkeur boven Van den Berg, en gaat zijn verkiezing het belang van de PvdA te boven. Het is belangrijk, dat de leden van het PvdA-congres dit in hun overwegingen laten meetellen. Zij hebben daartoe de gelegenheid, want zij kunnen volgende week zonder last of ruggespraak stemmen. Zij behoeven eventuele meerderheidsuitspraken van hun afdelingen niet te volgen. Het congres van de PvdA kiest behalve voor een voorzitter, ook voor een mentaliteit in de par tijtop. Regerins groepen naderen Jinja KAMPALA In haar stre ven zo snel mogelijk de rechtsstaat en de democratie in Oeganda te herstellen, heeft de Oegandese overgang sregering gisteren de eerste plaatselijke verkiezingen aan gekondigd. Tegelijkertijd kwamen meer wreedheden van de resterende groepen van Amin aan het licht, nu het regeringsleger de laats- tbekende schuilplaats van Amin nadert in de stad Jin ja. De regering in Kampala heeft opnieuw beroep gedaan op de plunderende en moor dende soldaten zich onver wijld over te geven. De eerste verkiezingen op weg naar de democratie, na acht jaar, zullen worden ge houden in gemeenten rond Kampala. De inwoners moe ten daar vandaag de plaatse lijke bestuurders kiezen. Vol gens regeringsfunktionarissen zal het zeker twee jaar duren' voordat algemene, nationale verkiezingen kunnen worden georganiseerd. Kenia heeft gisteren voor het eerst duidelijk te kennen ge geven dat de gevluchte top- funktionarissen. van het regi me Amin aan Oeganda uitge leverd zullen worden om daar terecht te staan. Onder de ge vluchte personen, die zich in Kenia bevinden, is ook de naaste medewerker van Amin, Bob As tl es. Volgens de Keniase minister van Justitie, Charles Njonjo, zijn „die Oe- gandezen, die Amin steunden en nu naar Kenia zijn geko men na diens val, voortvluch- tigen en geen vluchtelingen". TEHERAN (DPA/UPI) Bij vechtpartijen tussen twee moslimsektes in het door Koerden bewoonde stadje Na- qadeh in het noordwesten van Iran zijn volgens radio Teheran gisteren vijf doden gevallen en vijftien mensen gewond geraakt. Bij een an der treffen in de stad Aba- dan, ten zuiden van Teheran, arresteerden ongeveer 2000 rechtse moslimguerrillastrij ders 25 leden van de marxis tische Fedayeenpartij tijdens een aanval op het hoofd kwartier van die partij. De moeilijkheden in Naqadeh ontstonden toen leden van de Koerdische democratische partij een bijeenkomst hielden om de opening van het partij kantoor in de stad luister bij te zetten. Een onbekende be gon, volgens de Iraanse radio, op de menigte te schieten waarna de rellen zich over de hele stad uitbreidden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7