ij 'Jeugdhulp' kiet men de kleintjes niet over het hoofd ]wergpoedel Blacky wierf door Katwijk WESTELIJKE HEROPENING VAN fERBOUWDPEUTERPALET Eerste lustrum diensten centrum Eikenhorst AD/REGIO ij is ni nalistert e daan :er vai ien vai tvoerig igen in jn in ilung oek ac ener, o ebben or het in le vei dat parlen aan Draie maar en ach moge mede :n. In otestai t van :hap, vitserl woord orthod sch pi antino Kerl an ker orthod De Vereniging Christelijke Jeugdhulp in-Leiden gaaj deze eeuw een tweede hoogtepunt in haar bestaan omkleden met festiviteiten. In het eerste decennium, zo rond de jaren „10" verrichtte Jeugdhulp een tour de force, manmoedig en met veel vrouwelijkheid. Toen werd namelijk aan de Zoeterwoudse singel 98- 99 begonnen met het opvangen van ongehuwde moeders en derzelver kinderen. Bijna een onmogelijke situatie in die tijd vol taboes die fatsoenshalve nog volop in ere werden gehouden. Christelijke Jeugdhulp doorbrak het decente cordon en kocht twee panden aan. De moeders die eigenlijk geen moeder hadden mogen zijn werden hier ondergebracht en annex werd een kinderhuis geëxploiteerd. Natuurlijk zonder enige subsidie. „Het waren de kerken die de zaak financierden",, vertelde me mevrouw J. de Ruig, bestuurslid. Gistermiddag werd door wethouder Dick Tesselaar Liederi) van OSSR (wat geen socialistische sowjetrepubliek is, maar te maken heeft met een gemeentelijke bemoeienis met onderwijs) een nieuwe HW fase in het Jeugdhulp- M bestaan officieel ingeluid. De twee oude panden zijn HHP als een herboren F kindercentrum ;er. Kera „Peuterpalet" uit de verf -nenkonj gekomen. Na een 15 ingrijpende verbouwing, j en i| inderdaad. Binnen is zelfs- is Hoff met een verrassend 'of. aanblikkend trappehuis- praktisch nieuwbouw gepleegd. Binnen de muren van 98-99 kan een jong Den T< wereldje verfrist z'n jeugd uitleven. „Kinderen kijken u aan", heet het weieens en ja hoor, toen ik gisteren de situatie in ogenschouw StdJ mocht nemen zaten tientallen kleintjes rond -Gal tafeltJes geschaard naar de indringer te kijken terwijl ze op de welkome middagse warme voedering zaten te wachten. Als muisjes zo stil. „En zo gaat het nou altijd bij ons", zei één van de leidsters. Witte boontjes in tomatensaus met frikadelletjes. Het is allemaal klein aan de Zoeterwoudse singel, maar de onderneming van Jeugdhulp is groots. „Aan ons ijveren van een halve eeuw geleden is een nieuwe richting gegeven", zo voegde mevrouw de Ruig me toe. „De kentering kwam tegen het einde van de zestiger jaren, toen men anders over de ongehuwde moederzorg was gaan denken. De feiten werden meer en meer door de maatschappij geaccepteerd. Er was minder behoefte aan dergelijke huizen als het onze, trouwens men is nog steeds volop bezig in de kinderbescherming waar grote veranderingen in zitten. Mevrouw Schip aan Boord, bezig met het uitwerken van details in het „draaiboek" van de heropening, kon dit alleen maar beamen: „zeker; in '70 werden onze twee huizen als zodanig gesloten. We zijn omgezwaaid, eerst aarzelend, naar een kinderopvang om onze vereniging, aangepast, nog een doel te geven". Die kinderopvang begon in die eerste zeventiger jaren met één leidster, een assistent-leidster en vier kinderen. Vandaag zijn het zo 150 kinderen per week, 80 per dag, met veertien leidsters. Dat is een positieve fluctuatie die almaar hogere vormen heeft aangenomen. Zo hoog zelfs, dat men graag zou uitbreiden, maar de landelijke subsidiërende normen laten geen uitbreiding van het personeelsbestand toe. Er staat nu zelfs een grote kamer klaar voor nog meer kinderopvang. Met wachtlijsten wordt gewerkt en tot voor enige tijd was er zelfs een stop op de aanmeldingen. Die stop is er gelukkig nu af, want een wachttijd van een jaar is zinloos binnen de opvang van zeer jonge kinderen. Je vindt in „Peuterpalet" zuigelingen vanaf zes weken oud tot „gevorderden" van acht jaar. Dat is het bestand, dat door de'Christelijke Jeugdhulp zo magnifiek langs de Zoeterwoudse singel aan onderdak wordt geholpen. Je vindt er ook kleuterschoolkinderen en lagere schoolkinderen die vóór en na de schooluren enige tijd in dit milieu worden beschermd. Het is geweldig: de kinderen mogen nu met water spetteren in daartoe bestemde bakken. Gesubsidieerd zelfs. Niet tevergeefs is een jaar geleden het mes erin gezet en werd de zaak opengebroken voor een rigoureuze aanpassing en modernisering. Tijdens de werkzaamheden zijn de kinderen bijna een jaar lang gehuisvest geweest in gebouwen aan de Herengracht en het Rapenburg. „Thuis" is nauwelijks meer te herkennen. Op de plaats waar oorspronkelijk de twee huizen gescheiden werden door een muur is een centraal trappenhuis geconstrueerd. De hellingen van de trappen zijn niet al te steil, zodat ook de heel kleintjes er geen moeilijkheden mee hebben, wat in de vroegere situatie wel anders was. Je gaat er in vrolijke kleuren geschilderde deuren door en dan kom je in de speel- en slaapruimten van de kinderen. Ook deze zijn vrij ingrijpend veranderd. Aan de ene kant is het interieur wat strakker en - "w Gezellige drukte ineen van de kamers van het vernieuwde kindercentrum „Peuterpalet" zakelijker geworden („maar wel veel mooier", vinden de Peterpalet- medewerksters), maar anderszins is gelukkig nog steeds te merken dat het een oud „onderkomen" is: met veel gezellige nisjes en erkertjes, waardoor kinderen algauw een besloten, knus en veilig gevoel krijgen. Er zijn alleraardigste „kleuter toilet-eenheden" in miniatuur-afmetingen en voor de zelfbewuste opgroeiende „man" is er een „pissoir" op halve hoogte, wat de knaapjes zo trots als een ouwe reus maakt. Mevrouw De Ruit: „Het lijkt erop. dat ook het kinderdagverblijf in korte tijd een algemeen verschijnsel is geworden, hoewel er, ook van de zijde van deskundigen, toch ook wel negatieve geluiden worden gehoord. Hoe dan ook, duidelijk is wel, dat kinderopvang een verschijnsel is dat de komende jaren sterk in omvang zal toenemen. Maar dan moet er wel nog het één en ander worden gedaan, zeker door de centrale en plaatselijke overheden. Als je als vuistregel neemt één leidster (waarom geen leider op tien kinderen, dan is het zonder veel rekenarij wel duidelijk dat een kindercentrum zonder subsidie van de overheid niet kan draaien". Mevrouw De Ruig schetste me voor, dat de rijkssubsidie door de gemeente Leiden wordt uitgevoerd. Dat betreft dan een deel van de personeelslasten en verder is er een bijdrage van de ouders naar draagkracht. Altijd weer komen voorzieningen neer op een geldkwestie. Dat is niet Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. abnormaal. Dat er geklaagd w.ordt is ook niet abnormaal, want de kost gaat nog onverminderd vóór de baat uit. Je wil het beste en dan moet er toch. iets gebeuren. Daarom ook moeten er steeds Weer verhalen worden geschreven. Elke keer weer wil men graag „in de krant". En dan eigenlijk niet omdat men zo vreselijk blij is, maar omdat er geld bij moet. Ik heb het van m'n leven nog niet uitgerekend, maar toch schat ik via de Franse slag, dat veertig procent van „Langs Omwegen" gebaseerd is op warme wensen voor meer armslag, meer profijt. Je ontkomt er niet aan. Vandaag is het de Vereniging Christelijke Jeugdhulp. En dan zegt mevrouw De Ruig -die het echt niet zo aandikt: „Als je je de moeilijke financiële positie van de meeste kindercentra realiseert, is het des te triester om te moeten vernemen, dat de staatssecretaris voor emancipatiezaken zeven miljoen gulden heeft moeten teruggeven omdat zij het geld over had. Hoeveel kindercentra hadden daarvan niet jarenl&ng onbezorgd kunnen draaien Mevrouw Schip aan Boord: „En hoeveel moeders hadden daardoor niet jarenlang zich kunnen ontplooien in werk of in hun studie Men draait wel bij, binnen de Jeugdhulp, want men realiseert zich ook, dat Leiden bepaald geen steenrijke gemeente is en dat kinderopvang natuurlijk maar één van de zaken is van algemeen belang die de overheid heeft te behartigen. Mevrouw De Ruig: „niettemin merk je juist als je aan een ingrijpende verbouwing van een kindercentrum begint pas goed, dat kinderopvang weliswaar maatschappelijk geheel geaccepteerd is, maar dat de consequenties daarvan in de rijksbegroting nog niet zijn terug te vinden". Genoeg daarover, over al die beslommeringen en zwarigheden. Feest gistermiddag, bij „Peuterpalet", met wethouder Dick Tesselaar in het midden en daarmee het centrum van de gemeente. De kinderen zelf hebben er geen weet van. Die hadden zich alleen maar uitgedost als „een bloem". Dat zij een kinderopvang zouden kunnen zijn als onderbouw voor het kleuteronderwijs bijvoorbeeld, dat gaat langs hun kouwe kleren heen. Godzijdank wel. Het is de „berekenende bovenbouw" die de toekomst moet bepalen. De kouwe kleren van het grut waren overigens best de moeite waard. In feestelijke optocht ging het door de min of meer draagkrachtige buurt, vergezeld van een draaiorgel. Verrukking voor het oog van heel Leiden. Geen noodzakelijk kwaad meer, maar toch een produkt van de uitkomst tussen studerende en werkende ouders en van de nalatenschap uit onvolledige gezinnen. De laatste als categorie die sterk groeit, in een tijd die blijkbaar gekenmerkt wordt door toenemende gevallen van echtscheiding. Bovendien is het kindercentrum „Peuterpalet" een middelpunt met een regionale „werking". LEIDSE COURANT ZATERDAG 21 APRIL 1979 PAGINA 5 Feestprogramma met Peter Presti en Marti ne Bijl LISSE Het Dienstencen trum Eikenhorst, dat een on derdeel is van de Stichting Dienstverlening Bejaarden Lisse, bestaat binnenkort 5 jaar. De instelling is van gro te betekenis gebleken en om dat uit te maken waren die 5 jaren nog niet eens nodig, want dat bleek al kort na de opening van dit centrum aan de Eikenlaan. Door talloze aktiviteiten wor den bejaarden van Lisse re gelmatig uitgenodigd, om aan gename uren met elkaar door te brengen. De deuren van het Dienstencentrum staan open voor elke bejaarde in Lisse. Toch heeft men de in druk, dat nog lang niet een ieder zich van deze gastvrij heid bewust is en graag on derneemt men allerhande ac tiviteiten om de bejaarden van Lisse over de drempel te helpen. Leidster mevrouw C. Augustinus heeft voor proble men een spreekuur in het centrum op de maandag, dinsdag en vrijdag van 09.00 tot 10.00 uur. Het Dienstencentrum is geo pend van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. Men wil een centraal punt zijn voor de be jaarden in Lisse en hen de gelegenheid bieden deel te ne men aan een aantal aktivitei ten, die door het Centrum of de bejaarden zelf worden ge organiseerd. Deze aktiviteiten bewegen zich over een zeer brede lijn en bevatten onder meer de bejaardengymnastiek op de maandagmorgen van 10.00 tot 10.30 uur en van 10.45 tot 11.15 uur. Een Engel se les is er ook voor begin ners, zowel als gevorderen. De handen kunnen nijver aan de gang bij het Welfarewerk. Vele fijne resultaten zijn door de deelnemers(sters) al be reikt en menig uurtje is op deze wijze bijzonder aange naam doorgebracht. Dan is er ook nog het bejaardenkoor "Zanglust". Ook is er in het centrum een biljartzaal aan wezig. Lustrum Aan het eind van de maand zal het centrum het eerste lustrum vieren en het zou het Dienstencentrum niet zijn, als men niet met een bijzonder aantrekkelijk feestprogramma voor de dag kwam. Voor de viering heeft men twee dagen uitgetrokken, in de overtui ging dat lang niet alle belang stellenden in een keer in de zaal een plaats kunnen vin den. Deze twee dagen zijn op dinsdag 24 en woensdag 25 april en beide keren begint men om 14.00 uur. Het deel voor de pauze wordt verzorgd door goochelaar Pe ter Presti. Daarna komt Mar- tine Bijl met begeleiding van Henk v.d. Molen. f Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar hel asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van \10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. y een einde te maken aan de reeks den die door hun eigenaren werden staan, omdat zij geen tijd maar hun dieren hadden, nu een hondje door zijn baas heel eenvoudig aan lijk werd gezet. Blacky, een bastaard frgpoedeltje, werd op 8 maart door aipolitie van Katwijk op straat aange ven. Blacky had daar hoogst waar- Ijnlijk al een tijdje rondgezworven, »t hij zag er in één woord miserabel Zijn vacht was smerig, hij was ma- en, uiteraard, nogal bang geworden Wensen. «et hok van het asiel aanbeland, ging ■ky dan ook nogal tekeer. Niet we- I wat er met hem gebeurde. Gelukkig oonde hij echter geen uitbraakneigin- want klein als hij is, zou hem dat w ernstig verwond hebben. Het bleef blaffen en als een gek heen en weer ingen. Maar met dit soort honden ft Will Tiele wel raad. Bij hondjes als Blacky gaat het er m hoofdzaak om dat ze gerustgesteld worden. Eenmaal opge sloten in een hok, kunnen ze vanzelfspre kend geen kant meer op en ze moeten maar afwachten wie er voor hen komt zorgen. Als je al een tijdje je eigen kos tje op hebt moeten scharrelen is' dat in zo'n steriel hokje werkelijk een pro bleem. Vandaar dat beheerder Will Tiele zoveel aandacht en liefde aan Blacky schonk als hij maar kon. Het talent dat Will Tiele daarin ten toon spreidt is ronduit verbluffend en tot nu toe is daar geen hond tegen bestand gebleken. Ja wel, ééntje, maar daarover straks.En fin, Blacky had maar een klein weekje nodig om over zijn angst, en waarschijn lijk ook heimwee, heen te komen. Boven dien kreeg hij daarin hulp van een soortgenoot die het er blijkbaar ook moeilijk mee had. Een lumineus idee om die twee bij elkaar te zetten. Tegenwoor dig is dat gelukkig mogelijk in het asiel met zijn nieuwe hokken, want de zijwan den van de hokken zijn uitneembaar. Dat levert dus dubbele ruimte op waarin puppies .bij elkaar kunnen zitten en toch genoeg ruimte overhouden om te spelen en te rennen. Maar ook voor Blacky en de andere hond was het een uitkomst. Beide waren sneller over hun moeilijkhe den in het asiel heen. Blacky past zich trouwens overal snel aan. Voor de rubriek speciaal naar de huiskamer van de beheerder gehaald, voelde Blacky zich, in het gezelschap van de eigen honden van Will Tiele, liefst vier in getal, binnen tien minuten volmaakt op zijn gemak. Andere dieren in huis leveren dus geen probleem op. En de omgang met mensen blijkt (weer) zijn lust en zijn leven. Dan is het na tuurlijk wel heel merkwaardig dat, ter wijl er zoveel vraag naar dwergpoedelt- jes zoals Blacky is, hij nog steeds geen nieuw thuis heeft gevonden. Misschien ligt dat aan het feit dat Blacky er niet zo opvallend uitziet. Hij is nu al vijf jaar oud, maar zijn vacht begint al behoorlijk wel het type van een schoothond en een daarbij behorende behandeling zal hij al leen maar op prijs stellen. Philo Tenslotte het nogal trieste relaas van de hond die Will Tiele uiteindelijk trotseer de, eerder in deze rubriek genoemd. Het is Philo, de hond van vorige week. Met de beste wil van de wereld heeft nie mand kunnen vermoeden dat de aan de beterende hand zijnde Philo, zo plotse ling zou verslechteren. Philo had zich in zijn woede opgesloten te zijn, al eerder aan het hok verwond. Sindsdien ging het steeds beter met hem, maar vorige week vrijdag was het ineens mis. Hij begon zich weer kapot te beuken op de wanden van het hok. En ditmaal zo erg dat de dierenarts besloot om Philo in te laten slapen, want de wonden die Philo zich zelf toegebracht had waren te zwaar. Een heel trieste geschiedenis, temeer om dat het maar een paar dagen gescheeld heeft, of Philo had, in zijn nieuwe huis geen enkele reden meer gehad om zich zo te gedragen. Bart Spijker grijs te worden. Diezelfde vacht is op het ogenblik ook nogal uitgegroeid, zodat er van de regelmatige krulletjes ook niet veel terecht komt. Op het moment dat deze rubriek verschijnt, zal daar echter al iets aan gedaan zijn dpor een trim- beurt. Onder de weelderige krullen is Blacky nog behoorlijk mager omdat hij nog steeds niet zo best eet. Hopelijk is dat te wijten aan het toch niet helemaal kunnen wennen aan het asiel. Blacky is bij uitstek geschikt om bij een wat oude re, eventueel alleenstaande nieuwe baas te belanden. Blacky is, zoals gebleken is,

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5