Kate Busts pakt publiek las asset fasciaaereaad totaal theater POP Cwncert-agenda PLIÏ'M (IVEtlliA ZATERDAG 21 APRIL 1979 Wings naar Rusland Wings onderhandelt momenteel over een tournee door Rusland en China. „Ik geloof niet dat er een ijzeren gordijn bestaat" zegt McCartney. "De mensen die in Rusland wonen luisteren ook naar rock muziek". Wings is geen onbekende groep in Rusland want de elpee „Band on the run" is nog steeds een van de best verkochte elpees. De nieuwe langspeler, waar McCartney momen teel de laatste hand aan legt krijgt als titel „Back to the egg". De plaat, die werd opgenomen in, Schotland, y in een kasteel aan de kust van Kent, in de Abbey Road Studio en in de kelder van het McCartney kantoor in Londen's Soho Square, wordt 25 mei in Engeland uitge bracht. Nieuwe Queen elpee De lang verwachte Queen live-elpee zal in juni in de winkel liggen. De titel van de dubbel-elpee is „Queen live killer". Op de vier verschillende platenlabels zal één lid van de groep komen te staan. Nieuwe film met Art Garfunkel De Amerikaanse zanger Art Garfun kel waarvan zojuist de nieuwe elpee „Fate for breakfast" is verschenen, verblijft momenteel in Engeland. Hij werkt daar aan de film „Illusions", die rond Londen wordt opgenomen. Elton John op tournee naar de Sovjet-Unie De Britse rockzanger Elton John zal volgende maand acht concerten ge ven in de Sovjet-Unie. Hij zal optre den in Moskou en Leningrad. Dit hebben Elton Johns promotors be- kendgemnaakt. De Russische autoriteiten hebben hun goedkeuring aan het van 21 tot 30 mei durende tournee gegeven na langdurige onderhandelingen. De knoop werd uiteindelijk doorgehakt nadat speciale afgezanten uit de Sovjet-Unie, samen met functionaris sen van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken deze week een in Oxford gegeven concert van de popster hadden bijgewoond. sswZaterdag 21 april Concert van de Engel- formatie Bram Tchaikovsky in Paradiso o te Amsterdam. aset Zondag 22 april Concert van Tina Tur- o er in Carré te Amsterdam. p 31 Dinsdag 24 april De J.J. Geils Band treedt op in Paradiso te Amsterdam 'ord Donderdag 26 april De Amerikaanse ar d band Mothers Finest geeft een- concert in de Jaap Edenhal te Amsterdam. ilote De Nederlandse formaties Vitesse en Her- I. m Oian Brood en Sweet d'Buster spelen in de sist Hóutrusthallen in Den Haag. Vrijdag 27 april Optreden van de funk- formatie Spiro in O'16 te Voorburg. li De Engelse zangeres Melanie Harrold I treed top in De Bolk te Delft Zaterdag 2S april Concert van Steve Forbert in de Sonesta Koepelzaal in Am- f sterdam eg( Zondag 29 april De Engelse zangeres d o Kate Bush geeft haar eerste concert in aft'Carré te Amsterdam. i j Maan dag 30 april De Engelse new wave band The Stranglers zijn in Nederland voor een concert in Amsterdam. Kate Bush voor de tweede keer in Carré te Amsterdam. Ahoy Festival met Massada, Luv, Patricia Paay en de Rainbow Train in het Ahoy' Sportpaleis te Rotterdam. Aanvang 19.30 uur. Donderdag 3 mei De Engelse Dire Straits treedt op in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag. Aanvang 20.15 Gerry Rafferty is te zien en te horen in de Sonesta Koepel in Amsterdam. Zaterdag 5 mei De Engelse zangeres Me lanie Harrold treedt op in Horus in Leiden. Dinsdag 8 mei De Amerikaanse Nathalie Cole geeft een concert in het Concertge bouw in Amsterdam. In het voorprogram ma speelt Maza. Zaterdag 12 mei Optreden van de Engel se Clash in Paradiso te Amsterdam Zondag 13 mei Tweede concert van de Clash in Paradiso te Amsterdam. Vrijdag 15 juni Concert van de Ameri kaanse Van Halen Band in de Jaap Eden- hal in Amsterdam. Wings heeft plannen om in Rusland op te treden. Hu UMlióii l»nn>b4 Ze zingt met hoge zuivere stem terwijl ze als een vlinder over het toneel fladdert. Even later vormt ze samen met de dansers Stewart Avon Arnold en Gary Hurst tijdens „Don 't push your foot on the heartbrake" in zwart leer geklede punks. Dan zit ze weer als een klein meisje achter de grote vleugel voor „Symfonie in blue"of schuift sexy over het toneel tijdens „Moving". Een uitstekend spelende band zorgt voor de begeleiding als ze op agressieve wijze de ene na de andere bandiet neerschiet in „James and the cold gun". Ze draagt telkens andere kleren. Heeft een licht blauw balletpak aan, dan een zwarte smoking om vervolgensin een glitterpak te verschijnen. Het is het verrassings element, de prachtige in stereo geprojecteerde beelden op de achtergrond, de dansers, de illusionist, het theater elemen t, de mime, de uitstraling van Kate Bush en de opnieuw gearrangeerde muziek, die de show zo 'n fascinerend gebeuren maken. Kate Bush viert in Engeland triomfen. De eerste tour, die twee weken geleden in Liverpool begon is een groot succes. HetLondense Palladium theater, waar ze de afgelopen week vijf dagen optrad, was binnen enkele uren uitverkocht. De show is de beste, die sinds lange tijd op het toneel werd gezet. De verwachting is dat het concert aIs beste live-act dit jaar in de diverse muziekvakbladen uit de bus zal komen. Het is stil geweest rond Ka te. Ze heeft de laatste maanden hard aan de show gewerkt. Interviews werden niet gegeven. Een telefoontje met Hilary Walker, die sinds vorig jaar augustus de persoonlijke assistente van Ka te is, leert da t er geen tijd is geweest en er ook nu nog geen interviews worden gedaan. Hilary: „Kate heeft andere dingen aan haar hoofd. Ze oef ent nog steeds iedere dag met de band en de dansers. Ze moet zorgen dat haar spieren niet stijf worden en volgt hiervoor dagelijks balletlessen. Ze kan niet te veel doen omdat ze dan te moe zou worden, maar beweging is erg belangrijk. We zijn ook nog niet helemaal tevreden over de show. Door haar tijdgebrek bean twoord ik de vragen van journalisten en geeft in forma tie als het nodig is". Journalisten uit Amerika en Australië krijgen haar niet te spreken. Kate en Hilary, maken één uitzondering. Ka te kom t het Inn on the park hotel in hartje Londen binnenlopen. Ze draagt een groene regenjas, daaronder verbergt ze een rode jurk met opgestikt borduursel. Ze is nog altijd even slank. Haar rode haar valt over haar schouders terwijl de lieftallige glimlach tijdens het gesprek nauwelijks van haar gezicht verdwijnt Kate geniet van haar populariteit, is er verbaasd over maar realiseert zich ook de gevaren die het met zich meebrengt. Ze zegt: „Ik wil geen carrière vrouw worden. M'n hobby is mijn muziek en dansen en ik weet dat het gevaren met zich mee brengt. Ik kan gelukkig voorlopig alleen aan mijn werk denken want trouwplannen heb ik niet. Ik zal eerst Heathcliff moeten ontmoeten. De enige reden Uil Scène uit,,Lionheart" om te trouwen is als ik kinderen wil, maar dat is een hele verantwoordelijkheid, waar je goed op voorbereid moet zijn. Mijn carrière is afgelopen als ze komen, wan t ik zou al mijn tijd aan hen willen besteden. Het zijn gelukkig n og zorgen voor later. Succes en grote bekendheid zijn dingen die me bangmaken omdat ik om me heen zie wat ter gebeurt als het er eenmaal is. Ik wordt echt helemaal opgeslokt door mijn werk maar probeer met beide benen op de grond te blijven staan, want dat vind ik veel belangfïjker dan bijvoorbeeld een grote bankrekening. Wat heb jeer aan als je niet meer als een normaal mens kan leven. Geld is trouwens toch iets dat je moet gebruiken. Daarom financier ik samen met mijn platenmaatschappij deze tournee, dieniet direct winstgevend is omdat we vooral in kleine thea ters spelen en we de toegangsprijzen zo laag mogelijk houden. Ik vind het een groot compliment als de mensen naar mij komen kijken en naar de muziek luisteren. Ik zie mezelf graag als een musicus en vind het een grote eer om voor mensen te spelen. Daarom wil ik niet in grote zalen optreden omdat er dan voor het publiek een hoop van de show verloren gaa t omda t ze niet goed kunnen zien wat er op het toneel gebeurd. Het is heerlijk om op het toneel te dansen en te zingen. Toen ik een contract kreeg bij EMI wilde ik zo snel mogelijk een elpee maken en op tournee, maar dat gebeurde niet. Daarom had ik tijd om andere dingen te doen, die nu achteraf heel bruikbaar blijken te zijn. Als ik bijvoorbeeld direct een album had gemaakt, was er nooit tijd geweest om balletlessen te volgen of om wat basis ervaring op te 'doen met optredens in de pubs in zuid-oost Londen. Ik had al eerder concerten willen gegeven maar de single Wuthering Heights" werdzo'n succes, dat ik overal uitgenodigd werd voor interviews en televisie. Het hele afgelopen jaar heb ik besteed aan promotie en het maken van de tweede elpee. Voor dit jaar staan er naast de tournee, een vakantie en een nieuw album op het programma. De show, die ik wilde doen had tijd nodig om zich te ontwikkelen. Vorig jaar was daar gewoon geen tijd voor. We zijn ongeveer drie maanden met de voorbereidingen bezig geweest. Op het laatst werkten we vijf of zes dagen per week en zo'n twaalf tot veertien uur per dag. Het is eigenlijk in drie fase gegaan. Ik heb eerst de band bij elkaar gezocht en met hen gewerkt in de Woodwharf Studio in Greenwich, 'sMorgens oefende ik met de dansers ergens anders. De echte voorbereidingen vonden plaatsin deShepperton Studio. Daar ontmoette de band voor het eerst de dansers. Later zijn er de achtergrondzangeressen bijgekomen, zijn we verhuist naar het Rainbow theater in Londen en kreeg de show echt vorm. Ik zie de groep al$ een grote familie. De roadies zijn volgens mij de beste ter wereld. De twee dansers Stewart en Gary, die mij helpen de nummers op het toneel uit te beelden, komen van een dansgezelschap „The Mast Movers Anthony van Laast, die op de video van „Hammer Horror" met me dansten ballet-leraar is, heeft doorzijn contacten in de danswereld de twee dansers voor me gezocht. De illusionist, die ook in de show zit, zag ik vier jaar geleden voor het eerst in de Londense Marquee. Twee jaar la ter on tmoette ik hem weer. Hij had inmiddels een hele show, die zo goed was dat ik dacht met hem wil ik een keer werken en dat gebeurt nu. ïk heb veel hulp gekregen van Anthony van Laast. Hij en David Toguri hebben me geholpen met de choreografie van de show. David kwam regelmatig langs om te kijken. Als buitenstaander gaf hij dan advies en zei wa t hij er van vond. Als je zegt dat het moeilijk is om voor de volgende tournee iets nieuws te brengen ben ik het daar niet mee eens. Deze show is nog maar de eerste stap er kunnen nog zoveel andere dingen gedaan worden. Ik (loop alleen wel dat water in deze show op het toneel gebeurt de muziek ondersteund. Er bestaat namelijk altijd een conflict omda t het visuele aspect vaak sterker spreekt dan de muziek. Ik hoop niet dat door het toneelgebeuren de muziek vergeten wordt". Ka te gelooft niet dat ze is beïnvloed door David Bowie. „Het is eerder mijn dansleraar Lynsey Kemp geweest. Ik heb een paar maanden bij hem les gehad. Hij liet me met zijn shows eigenlijk zien watje allemaal met je lichaam op het toneel kan doen. Hij was het die pie inspireerde naar een goede balletschool te gaan. Lynsey was eigenlijk meereen inspirator dan een leraar.-Hij woont nu in het buitenland. Helaas zie ik hem erg weinig. Ik kwam hem vorig jaar tegen toen ik in Canada was. Ik hoop óóit nog eens met hem te werken Ka te ziet de show als een muzikaal gebeuren. „De wegen dié ik bewandel zijn muziek en theater en niet zo zeer film. Ik vind mezelf geen actrice. Ik heb wel film aanbiedingen gehad. Er zijn een aantal mensen geweest die scripts naar me toegezonden hebben. Het waren vooral vampierfilms maar ook rock-musicals. Het is wel leuk om te zien wa t de mensen sturen omda t je dan direct een idee krijgt hoe de mensen je zien. Ik had nooit gedach t dat ik als een vampier gezien werd. Maar ik zal voorlopig niet in films spelen omda ter nog genoeg te leren valt over muziek en théateren daar wil ik me op vooral concentreren De show die Kate brengt zit ook vol nieuwe technische foefjes. Zo gebruikt ze geen handmicrofoon, maar heeft ze een minuscule draadloze microfoon voor haar mond, die haar Je grootst mogelijke bewegingsvrijheid geeft. „De technici hebben dat voor me uitgedacht. Als ik namelijk een microfoon In een zwarte smoking brengt Kate Bush „Strange Phenomena". bewegen. Het gaat er om dat de hchaamsbewegingen er goed in uitkomen. De balletpakken zijn niet zo zeer ontworpen om het mooie pakken tejaten zijn, maar eigenlijk meer om wa t ik zing en dans te illustreren, nét als de projecties op de achtergrond. Met de nummers wil ik tenslotte een boodschap overbrengen". Kate houdt zich zo met de tournee, bezig dat ze geen tijd heeft gehad om nieuwe ideeën op te schrijven of uit te werken. „Het is eigenlijk geen leven wan t er is nergens tijd voor. Ik werk de hele dag ga nauwelijks naar het theater, lees een boek of heb een normaal gesprek met iemand over de dagelijkse dingen. Het is erg belangrijk om van tijd tot tijd je accu op te laden. Mensen zijn net als auto 's, die benzine nodig hebben. Je moet van tijd tot tijd een normaal leven leiden anders ga je kapot. Na de tournee heb ik valean tie en eindelijk weer even tijd voor mezel f, maar ik vraag me nu al af hoe ik de dagen zal vullen. Ik zal wel veel slapen net als ik nu ook doe". Ka te gelooft niet da t de show naar Australië gaat. „Als we daar ook naar toe gaan, zou de tournee zo veel meer geld kosten. Dat is momenteel financieel niet haalbaar maar oök geloof ik dat ik er niet tegen zou kunnen. Het is zo 'n groot land waar zoveel gereist ,moet worden om van de ene naar de nadere plaats te komen. Ik ben nog niet klaar voor een wereldtournee. Ik kom eerst naar Amsterdam Inmiddels heeft Sue Johnstone van EMI gefluisterd da t het de laa tste vraag moet zijn. Kate moet naar het Palladium om met de band en de dansers de show door te nemen. Kate trekt haaf groene regenjas aan, neemt af scheid en verdwijnt met Hilary Walker in een gereed staande zwarte Rolls Royce. HANSPIËT. zou gebruiken die vast gehouden moet worden, was de show voor de helft niet zo in teressan t geworden omda t ik me minder vrij zou kunnen bewegen. De technici zouden voor die ui tvinding eigenlijk patent aanmoeten vragen". De show moet voor Kate exlra vermoeiend zijn want bij ieder nummer heeft ze iets anders aan. „De kostuumverandering zijn makkelijker dan dat het er uitziet. Het gaa t door de rou tine die je krijgt steeds sneller. Je raakt er aan gewend. Tijdens de voorbereidingen hebben we Lisa Hayes uitgenodigd. Zij heeft alle kleren ontworpen. Het belangrijkste van die kleren is dat je je er makkelijk in moet kunnen he Attraction Als je in platenzaak gaat luisteren ir de nieuwe elpee „Cine- ta" van de Nederlandse and The Attraction, denk an niet na de eerste klan- en „Niets voor mij". Blijf ustig even luisteren naar rest van de langspeler, ie gemaakt werd naar een cenariö van Jan Piet den exwant al mag het eerste emmer „Circus Latino" erk lijken op wat George ':er meestal op de plaat ;t, de rest is echt de moei- waard. The Attraction staat uit Jan Piet den die alle nummers reef, de plaat produceer- gitaar speelt en zingt, milie den Tex, die inmid- met Jaap van der de groep heeft verla- in, Kees Maat en Peter winkels. Het is een elpee, soms swingt, maar ook rustige nummers bevat. L'Amour, a short Italian ivie" is een melancholieke het Engels en Frans ge- ongen ballad met prachtig iaans gitaarspel en een kker swingende saxofoon ft an Tom Barlage. Naast de allads is er ook rock lil „We are all we got" is een voobeeld van en izz-rock nummers als $corpio Rocky" met een na dingende piano. Er kleven prijsv fafer een aantal bezwaren he'ian de plaat. Zo klinkt het ^®£weis in een aantal rustige tilads té Nederlands en keft de groep zijn eigen in- kititeit nog niet helemaal 'ob&fli jonden. Er zijn té gemak- ïleomi yjk vergelijkingen te ma- met internationale ster- Toch blijft de plaat de noeite waard. Het is een r- 3) )and op zoek naar een ei- 4 'en gezicht, die op deze el- jee nog hiet gevonden is. Upe groep heeft echter ge- oeg talent in huis. Het is 7 interessant om te ben hoe dè band zich zal veld ntwikkelen. (Triangle/EMI). t me prol foö Welch De tweede oio-elpee van de Californi- che zanger, gitarist, compo- ist Bob Welch bevat stevi- rock roll, die wordt fgewisseld door melodieuze ock-ballads. Bob Welch, die tot februari 1975 deel uit maakte van Fleetwood Mac en daarna zijn eigen band Paris had, levert met „Three hearts" een zeer ge- varieërde plaat af, die ge produceerd werd door Car ter. Zijn composities zijn fantasievol en zitten structu reel fascinerend in elkaar. Naast zijn goede gitaarwerk wordt er in enkele num mers gebruik gemaakt van strijkers, die zeker niet overdadig klinken, maar de nummers eerder iets extra's meegeven. Een deel van Fleetwood Mac vormt de sessie-band waarmee Bob in de studio werkte. Mede hierdoor kon hij een kwali tatief hoogstaand product afleveren. Christine McVie en Stevie Nicks zingen o.a. mee. op „Don't wait to - long" en Three hearts" ter wijl Mick Fleetwood drumt op het vooral in het begin angst aanjagende The ghost of flight 401". Welch' stem lijkt .vooral in de me lodieuze rock-ballads als „Jenny" en „Church" op die van de Engelse Colin Blunstone. Op de covers „I saw her standing there" en het interessante „Come softly to me" na, schreef hij alle nummers zelf. (Capito- 1/EMI). Raymond van het Groene- woud Wat de Belgische zanger Raymond van het Groenewoud op zijn live-el pee „Kamiel in België" presteert' is fantastisch. Naast de echte rock roll blijkt Raymond zijn zoete ballads ook live volledig tot zijn recht te kunnen laten komen. Bijgestaan door de fantastische Millionaires, be staande uit Jean Blaute, Mich Verhelen en Stoy Stoffelen, brengt s- Raymond oude - en nog niet eerder op de plaat verschenen nummers. Het publiek is helemaal in de stemming. Ze zingt bijvoorbeeld het refrein in „Vlaanderen bo ven" of is muisstil in het mooie 'K heb je graag". Raymond zal met deze el pee geen doorbraak in Ne derland beleven. De liefheb ber ^zal er echter erg blij mee zijn. (EMI).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21