Een sigaar voor de passagier, een sigarenkist voor de vracht bank voor bomen ft #v: iSMKlL je vervolmaakte Boeing 747 M heeft uit oogpunt van vrachtvervoer zijn bezwaren; hij heeft nog steeds de vorm van een bolknak. o.ooo park jal rw igen i ik ERDAM Wanneer futorologen een istbeeld van de luchtvaart schetsen, ijnen er onaardse ontwerpen op de lank: meer raket of torpedo dan lig, metaal geworden spotvogels met i zwaartekracht en andere wetten luur. Laat drs. Pieter Bouw echter de machine van het jaar 2000 schilderen ontstaat een totaal ander beeld. „Sim- itoren. Een paar vleugels; die zullen niet kunnen missen. Maar voor de ou ik me een toestel wensen dat rech- I is als een sigarenkistje, zodat je het gemakkelijk vol kunt stouwen met ners. De aërodynamische vorm van de e, de gestroomlijnde „sigaar", is uit van luchtvracht eigenlijk een on- kunt de ruimte in zo'n cilinder niet il benutten. Er blijven altijd hoeken over". liegtuig dus dat voor het eerst in de Ihistorie letterlijk de naam „kist" Drs. Bouw haast zich hieraan toe ,i dat deze visie een zeer persoon- Hij werkt bij de kLm als hoofd Marketing niet als koffiedikkijker, en en grafieken op zijn bureau, geen jn bol. Toch blijkt hij schoorvoetend zijn beeld, zo vierkant afwijkend van C futurologen, verder uit te bouwen. stuk van passagiersvervoer droomt zich een luchtruim vol raketachtige lien. Het zou hem zelfs geenszins ver wanneer de ontwikkeling het stadium supersone vliegen, nu belichaamd eenzame Concorde, gewoon zou over- Deze Concorde, paradepaard van Britse technologie, kon daarmee wel het duurste museumstuk ter wereld i; miljarden weggespoeld door een en hoger opkomend getij dan de irs voor mogelijk hadden gehouden. er al speciale vrachtvliegtuigen op de markt, dan betrof het aangepaste passagiersmachi nes; welkome vulling van de orderportefeuil le voor een bepaald type, soms beslissend bij het koorddansen van de vliegtuigindus trie tussen winst en verlies, maar zelden meer dan dat. Rode cijfertjes lersoon JrtS »n wordt het passagiersvervoer van rd, mo (komst, zo luidt de voorspelling nu. kamenjeden, vijf maal die van het geluid, zul- luchtreizigers over bergketens en schieten in de tijd die ze nodig voor het savoureren van een goede Er ontstaan vervoersstromen die tin het ene punt op het andere ge- Bfi; op bestemmingen bovendien met «fer karakter dan die waarheen de jracht moet. Drs. Bouw: „Denk aan de EM>00 nstromen. Toeristen zullen de indu- centra juist willen mijden", deze visie werkelijkheid worden, dan ree totaal nieuwe vliegtuigtypes nodig: len, speciaal ontworpen om passa- hypersoon op de door hen gewenste e brengen, en machines waarbij de pers uitsluitend hebben gedacht aan en die het vrachtvervoer stelt. Split- ussen mensen en kratten. Een totale iteling in de luchtvaart. s: gedurende de ruim 60 jaar die de -'f luchtvaart oud is, zijn nagenoeg alle pers ervan uitgegaan dat hun toestel- ssagiers moesten vervoeren. Kwamen Zeker: achter de tekentafels werd gedroomd van machines die hefemaal waren uitgepie- kerd en uitgekiend voor het vervoer van vracht. Steeds echter stuitte men op deze onneembare hindernis: te duur. De aantallen die je zou moeten bouwen om de ontwikke lingskosten eruit te krijgen, lagen eenvoudig te hoog. Minstens zo'n 300 zou je ervan aan de man dienen te brengen voordat de rode cijfertjes op oranje sprongen; niet eens op groen. Het bleek bij elke studie, bij elk marktonderzoek een onhaalbare kaart en dus bleef vrachttransport door de lucht een compromis. Duidelijke vruchten daarvan vormen de he dendaagse jumbo's. Een Boeing 747 M waarvan de KLM er dit jaar zes zal hebben, beschikt over een capaciteit, gelijk aan die van 220 Dakota's, de werkpaarden van de vooroorlogse burgerluchtvaart. Hij kan naar keuze 55 ton vracht en 212 passagiers ver voeren. 35 ton vracht en 280 passagiers of 20 ton vracht en 412 passagiers. Ter verge lijking: de helemaal voor vracht ingerichte DC 8, tot voor kort het glanzende neusje van de zalm, liet zich met slechts maximaal 30 ton beladen en heeft afgedaan, behalve als reserve voor noodgevallen. Een reusachtige sprong vooruit, kortom, de Jumbo ondanks zijn logge naam. Hij stel de de KLM, ooit met 20 ton per jaar begon nen, nu in 1978 in staat de 187.000 ton te bereiken die 488 miljoen gulden aan ver- voersinkomsten opleverden. Combi-transport, een slimme uitbating van de mogelijkheden die de Boeing 747 met zijn hoofddek en onderruim biedt voor zowel passagiers als vracht. 83 Procent van de luchtvracht die de KLM baanbreker op dit gebied ver voert, reist momenteel mee onder de voeten en achter de ruggen van de passagiers, met inbegrip van nu en dan een neushoorn of een olifant. Totale omwenteling in de luchtvaart Was een vliegtuig maar rechthoekig. Hoeveel makkelijker zouden dan de rechthoekige containers erin passen! Jaarlijkse groei Zo zal het echter niet kunnen blijven gaan, gezien de jaarlijkse groei van 8 tot 11 per cent die voor het vrachttransport door de lucht in het verschiet ligt. De KLM verwacht in de tweede' helft van de tachtiger jaren weer .gèdwongen te zullen worden tot het gebruik van speciale vrachtmachines en wel aangepaste Boeings 747, want een andere keuze is er niet. Alweer een vliegtuig dat oorspronkelijk voor het transport van passa giers werd ontworpen. Alweer het compro mis. Zo nadert men langzaam, maar onvermijde lijk de visie van drs. Pieter Bouw een persoonlijke; het zij nogmaals gezegd dat er een nieuwe generatie vliegtuigen zal ko men: sigaren voor de passagiers en sigaren kistjes voor de vracht. Gaat hij niet wat langzaam, zo'n rechthoeki ge kist? „U moet dat beeld natuurlijk niet al te letterlijk nemen. Maar bovendien is de snelheid in de lucht voor vrachtvervoer iets relatiefs. De behoefte daaraan blijkt betrek kelijk en er wordt al in voorzien. Je hoeft het merendeel van je goederen niet in één uur over de oceaan te krijgen. De winst die je in de lucht kunt behalen, valt te verwaar lozen. Op de grónd, bij wat wij het opper vlaktetransport noemen, moet je het zoeken wanneer je de snelheid van het vrachtvar- voer wilt verbeteren". *S Onmiddellijk snellen de gedachten de rich ting van de Gordiaanse verkeersknopen uit waarvan luchthavens het middelpunt plegen te zijn. Niet zo die van drs. Pieter Bouw. Hij wil verstopte wegen in zijn beschouwing be trekken, maar er bestaan belangrijker knel punten. Snelheidswinst op de grond zou kunnen worden geboekt wanneer de hulpmiddelen die lucht- en oppervlaktetransport gebruiken (containers, pallets, schaarliften, noem maar op) beter aansloten bij elkaar. Voorts zou de informatieverwerking sterk verbeterd die nen te worden. Drs. Bouw: „Ik weet dat dit moeilijk te begrijpen is. Laat ik het zo zeg gen. Passagiers lopen op eigen benen. Als ze de borden maar volgen, komen ze er wel. Nou: pakjes lopen niet; laat staan dat ze borden volgen. Het zijn dode. dingen. Voor elke verplaatsing is een beslissing no dig die ze zelf niet-kunnen nemen. Waar bevinden ze zich? Waar moeten ze-heen? De informatieverwerking op dat punt moet sterk verbeterd worden; hij mag op de grond eigenlijk geen aanleiding tot vertra ging geven. Het versnellen van procedures bij de douane nog zoiets. We besteden er de nodige aandacht, aan en ik ben blij te kunnen zeggen dat de Nederlandse douane van harte meewerkt". Flessenhalzen zijden van de redelijk ruime lucht die vlieg tuigen met hun vracht doorklieven Kan ver voer per rails van en naar de luchthaven soelaas bieden? Waarom van de Schiphol- lijn geen aftakking naar het vrachtgebouw gemaakt? „Dat zou ik geweldig graag, wil len", zegt drs. Bouw. „En misschien komt het ooit zover. Maar je zit met een pro bleem. Wil je een trein rendabel laten lo pen, dan heb je 40 wagons nodig met een totale capaciteit van 1000 ton. Zoveel vracht kunnen wij niet leveren, zeker niet voor de paar bestemmingen die een trein aandoet. Treinen moeten het hebben van grote hoe veelheden' en bovendien is hun doordrin- gingsvefmogen te gering. Met de combinatie vliegtuig-vrachtwagen kom je veel sneller veel verder en hoef je nog niet in termen van duizenden tonnen te denken ook". Veeleer valt te filosoferen over veranderin gen in de infrastructuur rond luchthavens, over aanpassingen van het wegennet, zeg maar: vrije vrachtbanen. Ofwel men kan het laden en lossen van vracht overbrengen naar een afhandelingscentrum buiten de luchthaven, op een plaats met weinig ver keer, en tussen beide punten een ver voerssysteem scheppen dat geheel op lucht vracht is toegespitst. Iets dergelijks bestaat reeds in Tokio en de KLM past het in Fran- furt toe, zij het om andere redenen dan ver keersdrukte en met gebruikmaking van de openbare weg. Het toont allemaal aan dat praten over de toekomst van luchtvracht ingewikkelder is dan men denkt. Het toont tevens aan dat praten erover noodzakelijk is. Nu bedraagt het aandeel van de luchtvaart in het totale wereldvrachttransport nog slechts 0,1 pro cent. In waarde echter van de vervoerde goederen beloopt het al 20 tot 25 procent. Vooral hoogwaardige goederen gaan door de lucht; goederen waarvan de omloopsnel heid vroeger nog zeven jaar was en nu slechts vier. Versnelling van maatschappelij ke processen doet de economische beteke nis van luchtvracht zo groeien en daarmee het vraagteken. PIET SNOEREN De heer Bruinenberg: „Een heleboel facto ren spelen daarbij een rol, zoals de grond, de boomsoort, het klimaat enzovoort. Met name de nazorg is erg belangrijk. Indien aan alle voorwaarden wordt voldaan, zijn de overlevingskansen echter vrij groot". De databank werkt nauw samen met de fir ma Copijn' uit Utrecht, die gespecialiseerd is in het verplanten van bomen. Zij bekijkt te vens of het raadzaam is om de boom te verplanten. „De Grontmij fungeert eigenlijk als een soort intermediair tussen koper en verkoper. Je zou ons een makelaar in bo men kunnen noemen, al willen we geen winst maken. We vragen vijftien gulden per bemiddelde boom. Dat is een symbolisch bedrag", aldus de heer Bruinenberg. Ideële motieven hebben er toe geleid, dat de data bank voor bomen is opgezet. „We proberen te voorkomen dat de bijl erin gaat", zegt de heer Bruinenberg, die het werk voor de da tabank tussen het normale werk door doet. Iri het gehele land In eerste instantie was de bomeribank slechts bedoeld voor de vier noordelijke provincies: Groningen, Drenthe, Friesland en Overijssel. Nu werkt men evenwel in het ge hele land, omdat overal vandaan verzoeken om bemiddeling binnen kwamen. „Het loopt nu als een trein. Vooral de publiciteit heeft daaraan bijgedragen. Daardoor zijn de men sen attent gemaakt op de bomenbank", zegt de heer Bruinenberg. Mooi aankleden Zoals gezegd schrikken met name particulie ren nauwelijks terug voor de enorme kos ten, die met herinplant gepaard gaan. Hij licht toe: „Iemand die voor pakweg drie of vier ton een huis laat bouwen, kan de om geving mooi aankleden voor enkele duizen-, den guldens. Die categorie toont veel be langstelling. Men moet tenslotte niet verge ten dat de kosten voor het verplaatsen van een boom over het algemeen tussen de tweehonderd en duizend gulden liggen. In sommige gevallen nog hoger. Zulke bedra gen kan niet iedereen opbrengen". Degenen die nog een boom willen verplan ten zullen trouwens vlug moeten zijn. omdat het plantseizoen eigenlijk al voorbij is. De beste periode om bomen te verplanten is namelijk van november tot half april. Daarna is de overlevingskans een stuk geringer, omdat de sapstroom dan op gang komt. Nog geen alledaags gezicht Daar om is de belangstelling nog steeds groot, wanneer boom en kluit uit de grond worden getrokken ter verplaatsing naar elders. Deze ope ratie in Gouda stond onder leiding van de boomchirurgen Copijn uit Utrecht. .v. „Het verplanten van bomen doe zomaar. Het zijn geen betonpalen. p®m°et niet vergeten dat men te maken WtM met levend organisme. Dat wordt nog- l^^|ns onderschat." Aldus de heer J. Brui- J, die samen met zijn collega J. Glas laiabank voor bomen runt. De data gaat uit van de Grontmij N.V., een in- 'lureau voor de inrichting van lan en stedelijke gebieden. De transac- orden ge.sloten vanuit het kantoor in ren Bruinenberg en Glas treden eigen als een soort makelaars in bomen, «et is om vraag en aanbod van oude- men beter op elkaar af te stemmen. In. artenbak zitten vooral bomen, die zul- •oetdh wijken voor wegenaanleg of wo- ouw. Tot voor kort waren die bomen en, nu bestaat de mogelijkheid dat ze weer tot „bloei" komen. Het gaat voornamelijk om kastanjes, eiken, n, linden, essen en esdoorns in de il van vijftien tot dertig jaar. sag naar oudere bomen is groot. Parti- en en overheidsinstanties hebben veel Qstelling voor oudere bomen en blijken 'linke bedragen voor op tafel te willen „Sommigen hebben duizend gulden over voor een oude eik", weet de Bruinenberg. „En dan is het nog de of die bomen zullen gedijen. Het ver- f van bomen is immers geen kleinig- OM TE VOORKOMEN DAT DE BIJL ERIN GAAT... .X Voor enkele duizenden guldens krijgt u een paar prachtige oude bomen in uw achtertuin.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19