HOLOCAUST' zwakke afschaduwing van moord op zes miljoen mensen Inboeten aan levenskracht door overgave aan passieve genoegens (en- I en onze erdaad (4) *n vijftal artikelen t dr. J. A. S. van ndonck, directeur van nchting voor School- roepskeuze In ^ter, de artsuitwassen, waarvan ate het ware op elke -•hoek getuige kan zijn. Jaag richt hij de f werper op „het burend snoepen, een ef en eenzelvig, tot verplichtend egen". Claes Oldenburg: Zalmmayonaise (1964) Die zal echter nooit verschijnen. Wel zal de eerste tot in lengte van dagen een plaatsje krijgen in alle universiteitsbibliotheken. En die zal daar staan nadat de reacties van de Duit se kijkers op „Holocaust" weggeëbd zullen zijn, reacties die duiden op het eindelijk wak ker geschudde geweten van het Duitse volk, dat dertig jaar geprobeerd heeft de gedachten te verdringen aan wat het jegens de joden heeft misdreven. Dit effect werd bereikt door een Amerikaanse tv-serie. welke door een Amerikaanse recen sent even opgewonden als oprecht een „beau tiful show" werd genoemd, een prachtige ver toning. Zelfs als men „show" hier niet neemt in de betekenis, die wij eraan hechten, maar als „het op onthullende wijze iets laten zien", dan nog kunnen vraagtekens gezet worden achter de opzet van deze serie. Want „Holo caust" is niet ontstaan uit bekommernis om een dieptepunt in de geschiedenis van de mensheid. Louter concurrentie-overwegingen tussen Amerikaanse tv-maatschappijen hebben hierin een rol gespeeld. ABC-Television trok een ongekend groot aan tal kijkers naar de buis met „Roots", het ver haal over het lot van de negerslaven. En niet alleen kijkers, maar ook adverteerders, zodat de andere omroepmaatschappijen met vermin derde inkomsten te stellen kregen. Men zon toen op nog pakkender onderwerpen voor een tegenzet. NBC-Television kwam toen op de gedachte om de Duitse volkerenmoord op de joden daarvoor te gebruiken. Gerald Green, een van de beste Amerikaanse scriptschrijvers, werd gevraagd voor het verhaal, dat intussen ook in boekvorm is verschenen. Hij maakte er een zogenaamd docudrama van. dat wil zeggen, hij liet één joods gezin, dat van de Berlijnse arts Weiss, alles ondergaan wat de Duitsers de joden hebben aangedaan. Zij worden naar het leven gestaan in de Kris tal Inacht, worden weggevoerd naar het getto van Warschau en naar de vernietigingskam pen, een dochter wordt verkracht door drie nazi-mannen en vervolgens in een ziekenhuis door euthanasie om het leven gebracht. Alle gezinsleden krijgen op een of andere manier te maken met de nazi-misdadigheid. Parallel daaraan loopt de levensgeschiedenis van huis vriend Erik Dorff, die nazi wordt om carrière te maken en dan meewerkt aan de vernieti ging van de joden. Hij neemt tenslotte vergif in. In dit docudrama, dat acht uur duurt, wordt men als kijker na verloop van tijd danig in het gemoed getroffen door de gruwelen die men te zien krijgt. Maar dat niet alleen. Deze serie is gemaakt volgens de wetten, die in Amerika worden gehanteerd om het kijkvolk aan de buis te binden. Zij wisten, dat er in de loop der jaren op de Duitse tv honderden do cumentaire programma's over het joodse lot zijn vertoond, eerlijke werkstukken aan de hand van historisch materiaal, maar dat die ternauwernood indruk maakten op de kijkers. De Amerikanen mikten daarom op een gero mantiseerde geschiedenis. In de eerste afleve ringen wordt men als kijker deelgenoot in het huiselijk verkeer van de happy family Weiss en tegen de tijd dat men aan de buis sympa thie is gaan voelen voor deze mensen, begin nen de gruwelen in hun leven zich onont koombaar te voltrekken. Men zit dan niet nuchter tegenover de zes miljoen naamloze joden, wier lot men niet heeft hoeven delen, maar lijdt mee met de mensen met wie men vertrouwd is geworden. Aan deze werking moeten vooral ook de Duitse kijkers onder worpen zijn geweest. Hun reacties kunnen hieruit verklaard worden, nadat meer dan hon derd documentaire verhandelingen op tv van Duitse makelij in de afgelopen dertig jaar zon der noemenswaardig schuldeffect aan hen voorbij zijn gegaan. Hierbij moet mede een'rol gespeeld hebben, dat de Duitse kijkers een nagesynchroniseerde versie kregen voorgezet, dat wil zeggen, Duits ingesproken, zodat het gebral van de SS-ers, het dreigende Teutonen-Duits, zo echt klinkt als men zich van vroeger nog herinneren kan. waardoor het waarheidsgehalte van dit Ameri kaanse produkt hoger ligt dan in de oorspron kelijke aflevëringen, waarin men SS-ers Engels hoort praten. Voor ons land heeft men de Duitse versie gekozen, zodat vooral jongeren er kennis van kunnen nemen hoe het Duits van de toenmalige bezetters heeft geklonken. Dat hebben de Amerikaanse kijkers dus gemist, maar die werden weer verrast door minstens zo triviale reclamespots op de meest pijnlijke momenten in het verhaal. Voor deze tv-serie brachten meer dan honderd firma's in totaal zes miljoen dollar in, waarbij de groot ste geldgevers voor hun spots het beste plaatsje claimden, dat wil zeggen tijdens de vertoning van gruwelen. Op het moment, dat dochter Eva Weiss bij haar positieven komt na een brute aanranding door SA-fielten stopt het verhaal om de nieuwste glanzende Ford aan te kondigen. Na het verbranden van Poolse joden in hun eigen houten synagoge, ver schijnt een schaarsgeklede Sandy Duncan in het beeld om een crackersontbijt aan te beve len. En na beelden van de gaskamers komt een opgewekte reclameheer wijzen op het nut van een insectenverdelgingsmiddel. Je moet -wel een hardhuidige Amerikaanse kijker zijn om daar geen moeite mee te hebben. TON OLIEMULLER massa gele. rode. groene en zwarte snoep jes. „Wijngom" (1969). Fopspenen zijn door het weke en doorzichtige spul heengestroo- id. Het lekkers lijkt over de randen van het doek heen te vloeien, grenzeloos genot. De schilderes lijkt ervan overtuigd, dat de grote mafheid zich van de consumptiemaatschap pij meester maakt. Met deze tong- en gehe- melte-erotiek belanden wij in een toestand van passieve overgave aan genoegens: we laten ons drijven. Een tiener rolt de zachte wijngom in zijn mond heen en weer; hij lijkt op een zuigeling die aan een fopspeen sabbelt en op een duimzuigende kleuter. Een heel jong kind trekt zich na het spelen terug in een hoekje, of kruipt onder de de kens weg, om stil en dromerig op zijn duim te zuigen. Het sluit zich van de omgeving af, raakt ontspannen; even later valt het in slaap. Voor oudere kinderen en volwassenen betekent stelselmatig snoepen uit een punt zak het blijven hangen in een vage lustbele ving. zich niet meer richten op iets buiten henzelf, inboeten aan levenskracht. Even afstompend werkt lichtgewicht popmu ziek uit een radio die de hele dag aanstaat, een stroom klanken die men ondergaat zon der er echt naar te luisteren. Pervers Een kolossale „Zuurstok" (1965) werd door Wayne Thiebaut in glanzende kleuren op het doek gezet. Tegenwoordig zijn er op de kermis massieve, bolvormige lollies te koop, haast tweemaal zo groot als een tennisbal, en zuurstokken van een meter lengte, dikke knuppels. Daarmee krijgen kinderen een nooit eindigend genot in de hand gedrukt; uren-, dagenlang likken en zuigen. Die klompen snoep hebben iets pervers, want ze geven van begin tot eind slechts één prikkel, een overdosis zoetigheid, die een kind helemaal vult en verzadigt. Langdurig zwelgen is het tegendeel van in actie ko men, de,fantasie gebruiken, iets opbouwen. Zuurstok en wijngom duiden aan. dat de consumptiemens minder ontvankelijk wordt voor uitnodigingen vanuit de buitenwereld om zich met anderen te engageren, iets te ondernemen. Bij de continu-eter verflauwt de belangstelling voor wat zich om hem heen afspeelt, en dat leidt tot innerlijke ver simpeling. Hij zit gevangen in een proces dat zichzelf in stand houdt, zintuiglijke prik kels die alleen om herhaling vragen. Voort durend snoepen is een passief en eenzelvig, tot niets verplichtend genoegen. Kauwen en zuigen betekent in een lustbeleving blijven hangen; het schept een geestelijke leegte, die de eter met eten vult; een vicieuze cir kel. Smakeloos De kunst laat zien, hoe de samenleving in velerlei opzicht smakeloos aan het worden is. Het verval tekent zich af binnen de eet- cuitus zelf. Rond 1962 schilderde Thiebaut keer op keer lange rijen taarten of gebak jes. in etalages of op schappen van een vrieskast, massagoed dat in cafetaria's voor het grijpen staat. Door het verslinden van frites, chips en repen chocola vermindert de zelfbeheersing en wordt de smaak grover. Kinderen proppen hun mond vol, hun kaken malen, hun blik wordt onscherp. Het onder gaan van primitieve gewaarwordingen, zoet. zout en vettig, wordt bij hen dwangmatig gedrag. En hoe wordt het voedsel behandeld, dat in overvloed in de supermarkten ligt? Popart- virtuoos Claes Oldepbur'g maakte een gip sen portie ..Zalmmayonaise" (1964): dure moten vis. bedolven onder kwakken goed koop gelig spul, dat lijkt op vulling van puddingbroodjes of slaatjes uit een auto maat. Het ding doet me denken aan een beeld uit een film van Hitchcock, die ik lang geleden eens gezien heb: een schatrij ke Amerikaanse dooft haar sigaret in het ei geel van een uitsmijter. Men gaat ruw met voedsel om. alsof het waardeloos materiaal is. Ziekenhuizen smijten grote hoeveelheden eten in de afvalcontainer, maaltijden die door de patiënten niet of nauwelijks zijn aangeroerd, hele coteletten. Op vuilnisbelts belandt zoveel wittebrood, dat ratten zich er explosief vermenigvuldi gen. Charles Manson, de leider van de sek te, waardoor filmster Sharon Tate werd ver moord. voedde zijn ongeveer honderd aan hangers moeiteloos met „garbage runs". Dagelijks werden door enkelen van zijn vol gelingen auto's volgeladen met prima etens waren op een stortplaats bij Los Angeles. Al dat voedsel was door supermarkten veel te snel a'gedankt, omdat het volgens het stem peltje „uiterste verkoopdatum" niet meer voor de consument geschikt zou zijn. De eetgewoonten van de consumptiemens doen denken aan een feest dat uit de hand loopt. Overal vindt men op tafels en stoelen half opgegeten hapjes en sandwiches, drie kwart volle glazen; slaatjes liggen her en der op de vloer; een roes waarin niets meer telt. DR. JAN VAN SPAENDONCK ..iinkfien en rippen waar de verbrandingsovens meer lijken kon den verwerken dan er uit de gaskamers kon den worden aangevoerd. Er kwam toen een order uit Berlijn om de kinderen direct in het vuur te werpen. Na aankomst van dagelijks meer dan 15.000 joden werden de kinderen uit de armen van de moeders gerukt. Het kamp was voortdurend vervuld van ge schreeuw van moeders en kinderen. Wie zich daarvan bij benadering een voorstelling kan maken heeft geen „Holocaust" op tv nodig. Het Nieuw Israëlitisch Weekblad schreef in een commentaar niet tegen de uitzending te zijn, hoezeer deze serie ook tekort sbhiet in de tekening van deze hel. Uitzendingen over wat de joden is misdaan kunnen de kennis le vend houden bij de generaties die van niets weten en bij de generaties die het liefst willen vergeten. Niet hoofdzakelijk de tv-beelden ra ken de gevoelens van de slachtoffers, die dit alles hebben overleefd. Zij leven nog dagelijks met de beelden in hun herinnering en worden het meest gekwetst door hen die het allemaal al lang weer vergeten hebben of vergeten wil len. Dit laatste gebeurt nog steeds. De Duitse his toricus Diwald publiceerde niet lang geleden zijn „Nieuwe geschiedenis van Duitsland", waarin met wéinig woorden gewag wordt ge maakt van de Duitse kampen, waar joden stierven aan regelmatig optredende epide mieën. Door collega's in het openbaar aange vallen over deze geschiedvervalsing, zegde, hij correcties toe in een tweede herziene druk. Amerikaanse tv-serie aust" komen namen rippen voor, waarvan heeft die nog even ijtje te zetten. 1WIT7 ndere kam- enden ter vernietiging ven' e joden in tegenstel- het kamp SIENSTADT, waar de redelijk werden ver- om inspecteurs van Internationale Rode misleiden. YAR, een vallei nabij de Russische Oekrai- iar in september 1941 joden door Duitsers ikschoten in een mas- irden vermoord. VAN WARSCHAU, immuurd gedeelte in tad, waarbinnen de jo- »rden samengedreven, rak in 1944 een op- jit, waarbij alle joden gedood. ALLNACHT had plaats toen na de moord op een Duitse di- de nazistische partij len beval alle joodse en synagogen te en te boycotten. DEN werden op n de Duitsers ge- door vooraanstaande die werden ingescha- bij het administreren 5JJ TZGRUPPEN werden 2874fnd door keur-SS-ers opdracht om achter j0 front alle joden in 'rd gebied te doden, laakten anderhalf mil- lachtoffers. .SEE is de plaats waar IS n nazistische conferen- gfinitef besloten werd et doden van alle jo- OSUNG, letterlijk op- icj van het jodenvraag- in de praktijk het ver- ic ANASIEPROGRAMMA, Rd lewust doden in nazi- "^end van alle geestelijk lichamelijk mismaakte I, zijnde nutteloos te monden. ulari j,, inl.l Oorlogsdocumentatie zei na het zien van „Ho locaust", dat de serie slechts een zwakke aN schaduwing biedt van de onvoorstelbare wer kelijkheid. Hij had er niets in aangetroffen van de honger, de ontbering en de doodsangst, waar zes miljoen joden doorheen moesten vóór zij in de moordmachine uit hun lijden werden verlost, daartoe voortgedreven door grimmige bestiale SS-ers. Toch wordt men als kijker met de neus bo venop afschuwelijke zaken gezet, bijvoorbeeld het in brand steken van een hoüten synagoge, nadat daarin Poolse joden waren binnenge- jaagd, die deze tempel met eigen handen had den gebouwd. Niet te zien krijgt men gruwelij ke barbaarsheden als in het kamp Auschwitz, bij al hun buren en kennissen. Maar Ste venson vond het juist verontrustend, dat voor massa's mensen het genieten tot een hoogste doel werd. Men leefde in de Vere nigde Staten even zorgeloos als de Franse adel aan de vooravond van de revolutie. „Als wij een natie' van Bourbons worden, zal ons grote aantal ons niet redden". In dezelfde tijd. rond 1960, veroorzaakte een commercieel adviseur in Chicago, Theodore Levitt, opschudding in de zakenwereld, door de pijnlijke vraag op te werpen, of de indu strie door de systematische stimulering van de consumptie niet bijdroeg tot de verbrei ding van materialisme, gemakzucht, egóisme en moreel verval. Als die eigenschappen in de samenleving de overhand kregen, zou Amerika op den duur nog wel eens het lot van Rome kunnen delen" Grote matheid Men zou het snoepen kunnen zien als een teken aan de wand. Het is in de laatste twintig jaar vaak door beeldende kunste naars in het belachelijke getrokken. Zo schilderde Kay Kurt piekfijn in olieverf een HILVERSUM De door het Amerikaanse za kenleven gefinancierde tv-serie „Holocaust" (Engelse uitspraak: Hollekost) over de vervol ging van de joden in de Tweede Wereldoor log riep bij voorbaat al bedenkingen op. NCRV-tv zag er van af deze schokkende ge schiedenis over het uitgemoorde joodse ge zin Weiss uit te zenden. TROS-tv had er min der moeite mee en zet het in vier afleverin gen van twee uur op de buis, tussen 23 april en 3 mei. Al in meer dan 40 landen, tot In Israël toe, mat men ongekende kijkdichthe- den voor „Holocaust", dat „slachting" bete kent of in een meer bijbelse term „zoenof fer". Dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Foto boven: Moses Weiss (Sam Wanamaker) wordt uit zijn onder grondse schuilplaats gehaald tij dens de opstand in het ghetto van Warschau. Foto rechtsboven: Inge Weiss (Meryl Streep) verzet zich heftig te gen het transport van haar man naar Buchenwald. Foto rechts: Rudi Weiss (Joseph Bottoms) en zijn verloofde Helena (Tovah Feldschuh) zien hoe de Duitsers Kiev vernietigen en inne men. rucW iter in de beginperiode van de INTE' irt waarschuwde de Amerikaanse po- 190 Adlai Stevenson in een redevoering ndgenoten voor de gevolgen van een teven comfortabele leefwijze. Vroege- luren waren ten onder gegëan door rijkst 5n,'e en genotzucht van de leidende tvele was voor eers* 'n de ge lenis de weelde niet meer aan een foorbehouden; grote groepen van de ling konden zich een royale con- ■ie veroorloven. Misschien dachten de anen, dat luxe geen kwaad kon, I ze die overal om zich heen zagen,

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15