Hans van Breukelen: „Voetbal alleen niet zaligmakend" teruggebracht tot spel om plezierig bezig te Sport moet worden „Niet bang voor een terugval" „Ik ben geen natuur talent" (FC Den Haag) blijkt vaak nog te wisselval- lig om een vaste topper genoemd te kun nen worden. Ton van Engelen, bij PSV lang een sterke vervanger voor de destijds ge blesseerde Jan van Beveren, is weer in de anonimiteit verdwenen. „Ik praat nooit van concurrenten, maar altijd van collega's. Vo rig seizoen was ik bij FC Utrecht tweede keus achter Istatov. Een klasse-collega, van wie ik ontzettend veel heb geleerd. Boven dien een fijn mens, waar ik veel mee ben opgetrokken. Dat menselijke aspect in de voetbalspórt wordt nog wel eens over het hoofd gezien. We moeten elkaar ook wel eens kunnen steunen. Ik vind het echt ver schrikkelijk wanneer ik een doelman op de televisie een fout zie maken, omdat ik weet wat er op dat moment door zo iemand heen gaat. Ik gun iedereen het allerbeste. Ik probeer er wel op een eigen, sportieve ma nier te komen". Vertrouwen Dit seizoen werd Hans van Breukelen door het vertrek van Blagoje Istatov plotseling als je tegenstander op een plezierige wijze bezig zijn, zodat je tenminste na afloop kunt zeggen: jammer, ik heb verloren maar wel een fijne middag gehad". Attent Met „Spelen is delen" wordt de deelnemer niet in de eerste plaats gevraagd om do uitwassen van het sportgebeuren to bestrij den, maar wel om anderen attent te ma ken op de positieve kanten van de sport en te signaleren waar zich iets goeds, aar digs of sportiefs afspeelt Jaarthema van NKS: Spelen is delen De NKS appeleert daarbij aan de (christelij ke) levensovertuiging van zijn leden met slo gans als „Wat heeft een christen voor bij zonders te zeggen over sportief gedrag?" en „Aan elk van ons is de opdracht gege ven om een volmaakte schepping te ma ken". „Spelen is delen", een actie met een „rooms gezicht?" Leo van der Acker wil daar niet van weten. „Omdat juist de NKS is begonnen? Dat had de Nederlandse Sportfederatie ook kunnen doen, maar die beweegt zich over het algemeen meer op technisch terrein, terwijl wij ons primair op de mensen richten. Ik kan wel zeggen dat wij al van diverse kanten adhesiebetuigingen hebben ontvangen, zoals van de Stichting Spel en Sport, van het CIOS. academies voor Lichamelijke Opvoeding. Afgezien daar van, maar ik zou ook niet weten waarom de uitgangspunten van „Spelen is delen" ook niet op andersdenkenden van toepassing zouden zijn. ledereen weet toch dat hij zich sportief moet gedragen en dat het spelele ment van onmisbare waarde is, maar over -SPORT B1LTHOVEN De successen zijn hem geenszins naar het hoofd gestegen. Hans van Breukelen weet de zaken nog altijd uitstekend te relativeren. Ondanks het feit, dat de tweeëntwintigjarige doelverdediger van FC Utrecht dit seizoen veel opzien heeft gebaard met zijn verrassend sterke spel, hetgeen dan ook terecht resulteerde in een optreden in een B-Interland, is hij zichzelf gebleven. Totaal geen sprake van eventuele vedetteneigingen. Wel van een nuchtere kijk op het voetbalgebeuren. „Wat verstaat men eigenlijk onder die zo genaamde top?", vraagt hij zich om te be ginnen reeds af. „Ik kan me daar ver schrikkelijk aaii ergeren. Sommigen willen ten koste van alles het allerhoogste berei ken. Op den duur kan dat echter nooit goed gaan. Er zijn toch veel belangrijker zaken, voetbal alleen Is heus niet zaligma kend. We moeten die dingen veel afstan delijker bekijken. Door het publiek krijg je snel een etiket opgeplakt. Ik blijf echter toch ook maar gewoon een mens, wil heus geen gekke dingen gaan doen. Zolang je probeert rustig jezelf te blijven, ben je vol gens mij al een heel eind op de goede wea". Hans van Breukelen is dan ook niet alleen afhankelijk van FC Utrecht. Hij voelt duide lijk behoefte om zijn zinnen af en toe ook eens op iets anders te kunnen zetten. „Ik geef vijftien uur per week Nederlands op een lagere tuinbouwschool. Daarom be schouw ik mezelf ook min of meer als een soort werkende full prof. Ik train deson danks vaak acht keer per week. Een lekker actief bestaan. Wanneer je alleen met voet bal bezig bent. geeft dat allerlei onnodige besognes. Zolang het goed gaat, leef je in een soort roes. Maar zodra er mindere tij den aanbreken, word je daar een hele week aan herinnerd. Dan ga je daar hoe langer hoe meer over nadenken zodat de prestaties alleen nog maar slechter worden. Het zelf vertrouwen verdwijnt. Je gaat naar allerlei oorzaken zoeken". Jonge, talentvolle doelverdedigers zijn de laatste tijd relatief schaars geworden in de Nederlandse eredivisie. Mannen als Frans Hoek (Volendam) of Harry Schellekens (NEC) hebben de aanvankelijk gestelde ver wachtingen niet waargemaakt. Hans Galjé eerste doelman van de Utrechtse formatie. Trainer Han Berger gaf hem zijn vertrou wen, dat Hans van Breukelen niet heeft beschaamd. „In de voorbereidingsperiode op deze com petitie heb ik gewoon slecht gespeeld", al dus Van Breukelen. „Ik was toen wel alleen met voetbal bezig en ik moet er iets naast hebben. Die school is voor mij ten minste zo belangrijk. Ik heb daarbij een geweldige steun aan mijn vrouw Karen. We doen alles samen. Tot nu toe lukt het best aardig. Ik ben ook helemaal niet bang voor een even tuele terugval. Weliswaar komt het vaak voor dat jonge doelverdedigers na een aan tal wedstrijden minder sterk gaan spelen, maar ik heb me daar bewust tegen gewa pend. Mijn hele streven is er namelijk op gericht om die eventuele angst voor een in zinking weg te halen. Ik heb me er over heen gezet". Hans van Breukelen begon zijn carrière bij de amateurs van BVC in Bilthoven. „Alles is eigelijk vanzelf gegaan", zegt hij. „Elk jaar bij BVC een elftal vooruitlopen op mijn lef- tijdsgrens. Toen plotseling naar FC Utrecht, daar vaste doelman, B-interland. Maar ik blijf steeds denken, het kan net zo goed morgen opeens afgelopen zijn. Ik kan bij voorbeeld" een been breken. Voorlopig ben ik nog erg blij met wat ik thans heb. Die interland ervaar ik als een soort erkenning. Erg leuk, maar koppie erbij houden natuur lijk". Zekerheid FC Utrecht slaagde er in de 1.88 m. lange doelverdediger voor nog drie jaar aan zich te binden. Hans van Breukelen wachtte de belangstelling, die verschillende clubs voor hem hadden getoond, niet af. „Ik heb ge ruchten gehoord dat onder meer AZ '67, Feyenoord en een aantal Westduitse clubs geïnformeerd zouden hebben. FC Utrecht wilde in elk geval nog dezelfde dag tot een akkoord komen, dat zegt, natuurlijk wel iets. Het bestuur ging tot het uiterste, dan is het niet mijn taak om de zaak te dwars bomen. Voorts moest ik nog aan mijn school blijven denken. Misschien dat Ik bij een andere club bijvoorbeeld vijftig mille meer had kunnen verdienen, maar wat schiet je daar op langere termijn nu mee op? Ik heb dan ook geen moment geaar zeld om bij te tekenen. Zo kies je ook vooreen stuk zekerheid". In het doel is Hans van Breukelen een bij zonder atletische figuur. „Ik ben absoluut geen natuurtalent. Veel training heb ik no dig om timing, sprongkracht en niet te ver geten balgevoel goed vast te kunnen blijven houden". Doelman zijn is en blijft een bijzonder on dankbare taak. „Dat weet je van tevoren", aldus Hans van Breukelen in zijn flat aan de Orionlaan te Bijthoven. „Iedere fout kan dodelijk zijn. Natuurlijk moet je ook een flinke portie geluk hebben. Alles wordt bij een doelman snel in het negatieve getrok ken. Over een fout kan men jaren door blij ven zeuren, een fantastische redding is vlug vergeten. Het is af en toe best moeilijk om negentig minuten lang geconcentreerd te blijven. Vandaar dat er veel getraind moet worden. Een keeperstraining is dan ook stukken zwaarder dan een groepstraining. In de massa kun je nog wel eens op adem ko men, maar als Individu ben je toch constant in actie. De arbeidsintensiviteit ligt aanmer kelijk hoger". Evenals bij de meeste ploegen laat ook het publiek in de Galgenwaard FC Utrecht dit seizoen behoorlijk in de kou satan. „Vol gend jaar willen we dar weer iets aan gaan doen", erkent Van Breukelen. „We hebben nu een nadelige begroting van circa twee ton. Toch wordt er aantrekkelijk kijkspel ge leverd. De opvatting van de meeste tegen standers laat echter te wensen over. Kijk naar de thuiswedstrijd tegen FC Den Haag. Die wonnen we met 53. Sensatie: daar komt het publiek uiteindelijk voor. Het zal toch op het veld moeten gebeuren. Dat vergt echter een complete mentaliteitsveran dering hetgeen echt niet zal meevallen". De eerstkomende drie seizoenen zal Hans van Breukelen nog in de Galgenwaard te bewonderen zijn. Daarna zien we wel weer verder", aldus de blonde doelman. „Ik ben enorm fanatiek maar zal de zaken ook wel op hurt juiste waarde blijven schatten. Ik heb'nooit het gevoel gehad dat ik me waar moest maken. Je hoeft alleen jezelf maar iets te bewijzen". DICK KIERS edereen weet toch dat hij zich sportief moet gedragen en dat het spelelement van onmisbare waarde is DEN BOSCH Doelman Erlch Burgener van het Zwitserse nationale elftal handelde „niet profesloneel" toen hij tijdens de In terland tegen Nederland de bal het veld uittrapte om zodoende de verzorger van Oranje in de gelegenheid te stellen de ge blesseerde Johan Neeskens op te lappen. Hij zal wellicht de gramschap van .zijn coach opgewekt hebben omdat het de te genstander de kans gaf een aanval op te bouwen. Dat neemt niet weg dat deze Bur gener niet alleen vanwege zijn voortreffelij ke werk In de wedstrijd, maar ook door zijn sportieve daad een compliment ver dient. Burgener handelde niet volgens de huidige regels van het spel, die zeggen dat de broodwinning In de professionele sportbeoefening voorop staat. Daarom past het niet om respect voor je tegenstander op te brengen. Waardering voor de oppo nent: je zou bijna vergeten dat het daar rond de eeuwwisseling, toen sport In zwang begon te raken, in feite mee begon nen is. Misschien hebben de sportorganisaties te laat ingezien dat zij niet alleen moeten trachten hun leden in technisch opzicht te scholen, maar ook oog moeten hebben voor de spelvreugde. Vandaar dat de actie van de Nederlandse Katholieke Sportfederatie onder het motto „Spelen is delen" zijn nut kan hebben. Wat beoogt de NKS, een van de weinige katholfeke organisaties die met 380.000 leden een periode van groei door maakt, met dit initiatief? Staflid Leo van der Acker,- die de actie coördineert zegt: „Elk jaar neemt de NKS het op zich om een bepaald facet van de sport onder de loep te nemen en dat uit te roepen tot jaarthema. Dit jaar vonden we dat weer eens onder de aandacht gebracht moest worden wat eigenlijk als basisgedach te van sport en spel gezien moet worden, namelijk als mogelijkheid om samen te de len in vreugde en verdriet, in winst en ver lies. Te veel nog staat de prestatie primair. Toegegeven, sport kan nu eenmaal niet zon der competitie-element, maar is het ook niet geweldig fijn om plezier te hebben in een wedstrijd. Sport moet daarom weer worden teruggebracht tot spel waarin zowel jezelf tfij de grondslagen daarvan zwijgt men. Wij gen eenieder uit om die mooie idealen e in de praktijk uit te voeren"*. "„Dat kan men op zjjn eigen manier do Zoek medestanders uit om plannen te I ken, waarbij wordt gezocht naar een i om het spelplezier in je sport uit te.draf Dat kan op diverse manieren. Een voorbeelden: ga naar scholen, bij voork van voortgezet onderwijs, en vertel iets o de aardige kanten van sport, praat er eens over op een familiefeestje, waar an< altijd gezwetst wordt over mensen die juist niet zijn, beleg met bestuursleden andere verenigingen bijeenkomsten waa het onderwerp „sportiviteit" centraal sk overtuig jeugdleiders ervan dat schreeuv langs het lijntje niets uithaalt". Streven De NKS streeft ernaar dat de actie i sneeuwbaleffect zal krijgen. Van der Ack „We hebben niet de Illusie dat er dit j verschrikkelijk veel zal veranderen, m hopelijk Is dat na verloop van een aai jaren wel het geval. Het ligt niet in de doeling van NKS om er op 31 decen een punt achter te zetten. WIJ streven naar dat de deelnemers straks groep gaan vormen die activiteit zullen ontpl len en op zogenaamde regionale blje komsten ervaringen zullen uitwisselen, geef toe dat het misschien allemaal i Idealistisch overkomt, maar schade rich! met een dergelijke actie toch ook f aan". Met het uitdragen van spelvreugde won vanzelfsprekend ook de uitwassen sportbeoefening (spelverruwing, shirtje t ken, tijd rekken en agressief gedrag bijvc beeld) bestreden. Op zich een goede maar het blijft de vraag of de NKS er maar in slaagt een stap in de goede ri ting te zetten. Goed dat er nog idealis 21 als Van der Acker zijn. „Ik heb er wel trouwen in, mede gezien de positieve fl1 i ringen tijdens onze jeugdsportkampen iu de laatste jaren. Er is een kentering te an, speuren en je weet, wie de jeugd he or heeft de toekomst". Hes Lagf LEIDSE COURANT - ,,lk heb veel training nodig om timing, sprongkracht en niet te balgevoel vastte kunnen houden" ZATERDAG 21 APRIL 1979 PAGINA 1( ,,Over een fout kan men jaren z ren, een fantastische redding vlug vergeten".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10