Leidse formatie „Spectrum" op NCRV-radio Studenten gooien alle remmen los Christiaan Huygens in museum Boerhaave Lambrechts in Leiden En Verder DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN LEIDSE COURANT Een buisloze kijker, waar Huygens zijn geliefde mee planeet Saturnus bespiedde. „Een quaestie van tijd" LEIDEN Museum „Boer haave", het rijksmuseum voor de geschiedenis van de Natuurwetenschappen en van de Geneeskunde aan de Steenstraat la biedt tot dit najaar plaats aan een inter essante tentoonstelling „Een quaestie van tijd" genaamd. Zij heeft als onderwerp de verrichtingen van „een be roemde zoon van een be roemde vader" Christiaan Huygens, de zoon van Con- stantijn Huygens, wiens werk menigeen nog zal ken nen uit de literatuurboeken van de middelbare school. Geen behandeling van de „Gouden Eeuw" kan com pleet genoemd worden zon der de kennismaking met het korte „puntdicht" van Constantijn Huygens. Maar ook op politiek, muzikaal en architectonisch gebied heeft de vader een stempel op de „Gouden Eeuw" ge drukt. De zoon was al niet minder begaafd. Weliswaar op ande re vlakken. De overzichtelij ke tentoonstelling in mu seum „Boerhaave" besteedt aan al de belangrijke ont dekkingen en wetenschappe lijke verhandelingen van Christiaan Huygens aan dacht. Hij werd tussen ruw weg 1660 en 1685 beschouwd als Europa's grootste geleer de. Christiaan Huygens is de uitvinder van het slingeruur werk en de ontdekker van de golf theorie van het licht. Erg geïntrigeerd was hij door de sterrenkunde. Met name de planeet Saturnus had de aandacht van de Ne derlandse geleerde, die een groot deel van zijn leven in Parijs heeft vertoefd, boven mate. Hij was de eerste die de „handvatten" aan Satur nus interpreteerde als een ring die het oppervlak van de planeet nergens raakt Een heel precies model van het zonnestelsel zoals dat in zijn tijd bekend was, gaf Huygens in een planetarium, dat naar zijn ontwerp werd geconstrueerd door Johan nes van Ceulen. Na Huygens dood verscheen „De Kosmo- theoros" (beschouwer van het heelal) waarin hij specu leert over het leven op ande re planeten. Van al zijn wer ken is dit het populairst ge worden. Zijn speciale liefde voor de planeet Saturnus bracht de Nederlandse ge leerde er ook toe de horos- copie af te wijzen. Hij kon niet verkroppen dat Satur nus in deze leer een sym bool was voor alles wat slecht en gemeen was. Dat Huygens niet alleen een theoretisch ingestelde geleer de was, blijkt onder meer uit het ontwerp van een buskruitmotor. Deze is met enige goede wil te beschou wen als een eerste aanzet tot wat uiteindelijk de stoommachine is geworden. Hier ging Huygens van een heel praktisch gegeven uit Hij vond het zonde dat buskruit alleen maar ge bruikt werd om te vernieti gen. Hij wilde de kracht die werd ontwikkeld door het Christiaan Huygens naar een portret van G. Ede- linck. ontsteken van buskruit nut tig gebruiken. Maar ook een waterpas, een verbeterde luchtpomp, een verbeterde toverlantaarn, een verbeter de reiskoetsvering en een verbeterde barometer wijzen op de praktische inslag van Christiaan Huygens. Over veel van zijn ontwerpen heeft hij voordrachten ge houden voor zijn Parijse col lega's. In Frankrijk blijken ze over igens deze beroemde Neder landse zoon nog niet verge ten te zijn. Naar aanleiding van een colloquium aan het „Institut Neerlandais" in Pa rijs heeft „Boerhaave", daar gedurende een maand de zelfde tentoonstelling inge richt. Zij trok niet minder dan drieduizend bezoekers, een aanzienlijk aantal gezien de „concurrentie" in de lichtstad. „Boerhaave" heeft kosten noch moeite gespaard om deze tentoonstelling ter gele genheid van het feit dat het 350 jaar geleden is dat dit genie werd geboren, tot een succes te maken. Nu had het museum veel materiaal bij de hand. Veel instrumen ten die door Huygens wer den vervaardigd, zijn in het bezit van het museum. Bij de Leidse Universiteitsbiblio theek konden veel authentie ke manuscripten worden ge leend. Teneinde de werking van enkele door Huygens uitgevonden instrumenten aan de toeschouwer te to nen, heeft het museum zoge naamde „blauwe modellen" vervaardigd. Dit zijn geen kopieën van het oorspronke lijk instrument, maar van dit instrument is het belang rijkste onderdeel genomen zodat het functioneren van het apparaat aanschouwelijk wordt. De modellen danken hun naam aan het feit dat de achtergrond waartegen zij zijn bevestigd blauw is. als waarschuwing aan de toeschouwer dat het hier niet om een authentiek in strument gaat. De Huygens-tentoonstelling duurt tot en met 16 septem ber. De openingstijden zijn van maandag tot en met za terdag van tien tot vier uur en zondag van een tot vier uur. Groepsbezoek is gratis na aanmelding van te voren. Voor individuele bezoekers is het museum op woensda gen gratis toegankelijk. Koffieconcert in Nieuwkoop NIEUWKOOP Het Reg- thuys in Nieuwkoop staat zondagmorgen 22 april in het teken van een koffiecon cert. Het concert zal vanaf half twaalf worden gegeven door het Lupus-ensemble. Het Lupus-ensemble bestaat uit vier vrouwen en twee mannelijke leden. Marijke Wolfs tekent voor de hobo en althobo, zuster Liesbeth Wolfs bespeelt de fluit en piccolo, Anneke Wolfs ver zorgt de fagot-partijen ter wijl Sharin Onge de hoorn hanteert. De heren, Lopez Cardoza en Alwin Schogt te kenen voor respectievelijk piano en klarinet. LEIDEN De cabaretier Frits Lambrechts komt vrij dag 27 april naar de Leidse Schouwburg met zijn nieuw ste programma „Ieder voor zich...." Hij wordt ter zijde gestaan door Wim van de Meeberg, die ook zijn bij drage leverde aan de twee voorgaande programma's van Lambrechts en Beatrijs Sluyter. De voorstelling be gint om kwart over acht. In het programma „Ieder voor zich..." neemt Lam brechts keihard stelling te gen de on-christelijke en a- sociale inhumane mentaliteit volgens welke de mensen naastenliefde bedrijven. Vol gens Lambrechts wordt deze mentaliteit vooral vergoei- lijkt door het spreekwoord „Ieder voor zich en God voor ons allen". In zijn lied jes en sketches brengt Lam brechts duidelijk tot uitdruk king dat uitsluitend hande len om er zelf beter van te worden, de eenzamen eenza mer. de rijken rijker en de minderen in deze samenle ving minder zal maken. LUXOR De gendarme ziet ze vliegen (a.l.) Nieuw avontuur van de Franse komediant Louis de Funès als het driftige kleine ad- judantje. De goedkope trucages zullen de echte De Funès-bewon- deraars niet opvallen. Die zijn allang blij het opgewonden man netje na zijn ziekte weer op hét witte doek te zien. (derde week). CAMERA Once upon a time in the west (12). De beroemde western van Sergio Leone met in de hoofdrollen Charles Bron-- son, Henry Fonda en Claudia Cardinale. Met name de filmmu ziek is van superbe kwaliteit. Vele jaren heeft de langspeel plaat met de filmmuziek op de top-tien geprijkt, (reprise). LIDO I The deer hunter (16). Robert de Niro en John Savage in een aangrijpende film, waarin het Verenigde Staten van nu zijn frustraties over de oorlog in Vietnam wil afreageren. Bij de Oscar-uitreiking van enige we ken geleden, viel dit product van regisseur Michael Cimino vele malen in de prijzen, (tweede LIDO II Invasion of the body snatchers (16). Beangstigende film over een aantal zaadjes uit de ruimte die de dampkring van de aarde binnendringen. Ze groeien uit tot sprekend op aardbewoners lijkende wezens en vormen hierdoor een ernstige bedreiging voor de mensheid, (tweede week). LIDO III Mijn vriend of het verborgen leven van Jules De- preater (12). De geruchtmakende film van Fons Rademakers naar aanleiding van db rechtzaak te gen de in opspraak en in het ge vang geraakte onderzoeksrechter Guy Jespers uit het Belgische Gent De film is geen pleidooi voor de onderzoeksrechtei maar zoals de regisseur zelf heeft ver klaard „voor de domheid van de mensen", (derde week)., REX Het meisje met de fluwe len tong (16). Sexfilm van de ge bruikelijke magere kwaliteit. EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) De gendarme ziet ze vliegen (al), zie Luxor. (tweede EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) The deer hunter (12), zie Lido I. (tweede week). EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) De twee missionaris sen (16). Wederom een kostelijk avontuur van het „Trinity-duo" Bud Spencer en Terence Hill. EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Superman (a.1.). Bloedserieuze verfilming van de avonturen van de stripheld Su perman. Vol speciale effecten, maar zonder een sprankje hu- 3 f f «n r rn r f VRIJDAG 20 APRIL 1979 PAGINA 7 Professor Donald Sutherland ziet ontzet de ravage die de „animals" nu weer hebben aangericht. STUDIO Nationaal Lampoon's animal house (a.l.) met John Belushi en Donald Sutherland. Regie: John Landis. Het is met „National Lam poon's animal house" net als met de Marx brothersfilms van vóór 1934, je moet een bepaald destructief gevoel voor humor bezitten om de grappen, die in razend tem po zonder enige verhaal draad over je uitgestort wor den te waarderen, anders kan je beter wegblijven. Net als „Mad" is „The National Lampoon magazine" een hu moristisch tijdschrift voor Amerikaanse volwassenen, die net als de Britse Peter Pan het liefst nooit volwas sen willen worden. „National Lampoon's animal house" is een verfilming van de humor, die dit tijdschrift al jaren debiteert over de goede oude studententijd, toen het loltrappen nog be langrijker was dan demon straties organiseren en de Vietnam-oorlog nog „toe komst" was. Eigenlijk een zeer nostalgische film over twee „groentjes", die op de Faber universiteit arriveren en zich niet thuis voelen in de autoritaire broederschap, maar meteen helemaal opge nomen worden in de concur rerende dispuutgroep, die niet ten onrechte „animals" Q«n genoemd worden. Studeren ronaiybU Zelfs paarden zijn niet veilig in het studentenleven is er bij deze er lustig op los levende „heren" niet bij. Hun belangstelling gaat uit naar drank, meisjes en prac tical jokes Als zij het ten- Knotsgekke grollen slotte zo bont hebben ge- los en verstoren op originele maakt, dat de rector grond wijze de keurige parade, die genoeg heeft om hen van de de universiteit in het stadje universiteit te trappen, bre- dacht te houden, ken de „beesten" pas goed John Landis van „Kentucky fried movie" mocht nu met aanzienlijk groter budget deze „National Lampoon animal house" in scène zet ten en het is hem wel toe vertrouwd dan ook meteen alle registers open te trek ken. Het resultaat is een se rie wilde grappen, waarin de figuren op een enkele uit zondering na, zoals John Be lushi als de volkomen on controleerbare Bluto, niet of nauwelijks uit de verf ko men en Donald Sutherland net als in „Kentucky fried movie" even een gastoptre den heeft als een verre van conventionele leraar. Anar chistische humor voor de liefhebbers. MILO LEIDEN Na een aantal succesvolle op tredens in het land treedt de Leids/Haag- se formatie „Spectrum" zaterdag 28 april op in het NCRV-programma „Los Vast", dat 's middags tussen twaalf uur en half twee op Hilversum 3 te beluisteren is. Een maand geleden werd de groep door de NCRV uitgenodigd voor een talenten jacht. Hierna is zij uitgekozen om haar debuut te komen maken in het program ma „Los Vast". De muziek van de vier- mans formatie is geënt op de reeds ter ziele zijnde groep „Focus". De groep be staat uit Wil Mulder, gitaar, Roel Zaad- noordijk, orgel en fluit, Michiel Mussies, basgitaar en tenslotte Casper Luyken, drums. „Het is allemaal ontzettend snel gegaan. In november zijn we met de repetities be gonnen en nu kunnen we eigenlijk al zeg gen dat we succes hebben. Ik liep al een hele tijd rond om weer een bandje te be ginnen, maar steeds kon ik de juiste men-, sen niet bijeen krijgen. Op een popfestival ontmoette ik Wil Mulder onze gitarist, die ook wel weer eens wat in een band wilde doen. Hij kende Casper weer en we had den ook gelijk een drummer. Aan Michiel onze drummer zijn we op een leuke wijze gekomen. Die deed gewoon eens voor de grap mee toen we ergens optraden. Hij is daarna blijven hangen en we zijn allemaal erg blij met hem want hij is erg goed", aldus organist-fluitist van Spectrum, Roel Zaadnoordijk. Spectrum brengt alleen eigen werk ten ge hore. Zij probeert zo doordacht mogelijke en begrijpelijke muziek te maken. De bandleden proberen een tussenweg te vin den in de muziek die zij mooi vinden en dat wat het publiek verlangt. Maar echte discostampers zullen de bezoekers van Spectrum niet te horen krijgen. Deze „Spectrum" groep maakt zeer bezielende muziek. Geen snelle snerpende solo's maar allemaal doordachte tonen. De muziek wordt wel eens vergeleken met die van Focus of So lution, maar staat toch geheel op zichzelf. Zij het dat Spectrum volgens dezelfde for mule muziek maakt en enigszins op klas sieke thema's is gebaseerd. „We vinden het allemaal mooie muziek. We spelen het ook graag. Op deze wijze halen we alles uit onze instrumenten en kunnen heel bezielend te werk gaan. De soort muziek die wij brengen wordt over het algemeen weinig gespeeld. Er bestaan wel honderden rock-, punk, en funkgroe- pen, maar de groepen die een beetje in Focus-stijl spelen zijn met een lantarentje te zoeken. We merken nu al na die paar keer optreden dat er over onze muziek wordt gesproken. De punk en rock- jon gens vinden dat onze soort muziek uit de tijd is en achterhaald maar anderen vin den het juist weer een verademing in het harde disco gestamp. Maar wat er ook van gezegd wordt, wij vinden het gewoon leuk om muziek te maken en we willen het ook goed doen. We repeteren vaak en bespreken na afloop van zo'n repetitie al tijd wat er goed en fout zit in het stuk dat we speelden. We wegen de nummers allemaal af. Ze moeten niet te langdradig worden maar ook niet plotseling eindigen. We hebben Thijs van Leer een studio-op name van ons laten horen en hij was bij zonder enthousiast. Hij meende dat wij met onze muziek een gat in de muziek markt kunnen vullen. Ook hebben wij contacten met de bassist van het voorma lige Focus, Bas de Ruiter. Hij is nu pro ducer en wil nadat hij een opname van ons hoorde ook producer van Spectrum worden", aldus enkele leden van de band. S.v.L.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7