uSSfigr Vier vrijspraken in Maj danekproces Cambodja door hongersnood bedreigd Toekomst van Times somber 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: ramen open? kachel uit randt bezorgd over weerstand in VS tegen tekenen SALT II ilutionaire tés in Iran r toezicht jerdosis ding in lerikaanse ■George President Ferrier treedt af Vrouwelijke cipier in Ulster gedood fENLAND LEIDSECOURANT/ VRIJDAG 20 APRIL 1979 PAGINA 15 eslo'J or het i.s. ge» irte en 112.0011 N (Rtr.) De gees- ■iders van Iran heb- rens de invloedrijke itellingtf ayatollah Talegha- s. gesl principiële menings- !IL Er zijn alleen ende meningen over iden, zo zei Talegha- en in een toespraak io en televisie, nadat )m besprekin ;en had met de ayatollah Taleghani doen 'op- ;n' pogingen een wig i tussen de geestelij- Over Khomeiny zei ^geloof in zijn zuiver- /astbeslotenheid en ïtie. Ik heb altijd zijn zijn toespraken on- I. Ik heb zijn beslis- irschap aanvaard", intmoeting tussen de «steli jke leiders is be- laakt, dat de revoluti- imités gezuiverd die- worden. In zijn toe- prees de Teheranse de comités en zei, korte afwezigheid tot ad gehad, dat de acti- van de comités nu lezicht staan van 'ver- ;lijke mensen', ikenen wijzen erop, en einde komt aan de e troleerde activiteit evolutionaire comités, aer van justitie van maakte gisteravond dat de comités over- van de wet voortaan overdragen aan de !maa| JAls de comités klach- fangen, dienen zij voor naar de politie te rechtbanken mogen op een klacht olitie-onderzoek. b?aan >epalflNGTON (üpi) - lge van de radio neerslag van een tef in 1953 bij St. s in de Amerikaan- at Utah heeft deze een overdosis van, tend millirem stra- l kregen. jkt volgens de Was- Post uit documen- n de Amerikaanse ;sie voor kernener- e commissie ging rtijd uit van een ïm van in totaal ySjlnillirem in een peri- 13 weken. iderzoek is komen staan, dat het aan gebied van St. Ge- woonden ten tijde proeven tweemaal >ot is als dat van en die vóór en na iode van de proef- ndor| »en zijn geboren. 49a slag tijdens cwd iezingen 3opa hodesië 5URÏ (AP) Zwarte lastrijders hebben een ische verkiezingsfunc- s gedood en een af ge- dorp met de grond ge naakt. wordt voorts dat vier kiezers zijn gedood en ond toen een vrachtwa- e kiezers naar dë stem- op een landmijn te- wam. Er zijn tot dus- 73 personen tijdens de ingen om het leven ge- IBB Woedende betogers stormen met spandoeken en leuzen de rechtzaal in Düsseldorf binnen, nadat be kend was geworden, dat vier verdachten in het Majdanekproces waren vrijgesproken. TUMULT IN RECHTSZAAL (Van onze correspondent Anie van Vree) BONN Zoals te verwachten was, zijn gis teren in het zogenaamde Majdanekproces te Düsseldorf vier van de dertien nog terecht staande verdachten van moord op meer dan 250.000 mensen in het gelijknamige Poolse concentratiekamp wegens 'gebrek aan bewijs vrijgesproken. Hun zaak was al enige tijd ge leden uit het grote proces genomen, omdat er geen enkele getuige (meer) kon worden ge vonden, die een doorslaggevend bewijs van hun aandeel in de massale vernietiging kon geven. Het gaat om de 66-jarige SS-arts Hein- rich Schmidt en om drie kampbewaaksters. In de rechtszaal botsten gisteren de regels van de rechtsorde en morele principes onder groot tumult op elkaar. Het juridisch korrekte von nis: geen bewijs, geen veroordeling, houdt na melijk niet in, dat de betrokken ook niet schuldig zouden zijn. Toen de rechter in over eenstemming met het advies van zowel de vergoeding als van het openbaar ministerie de vier vrijsprak, hieven binnengedrongen de monstranten spreekkoren aan: „nazimoorde naars achter de tralies". Na ongeveer tien mi nuten verlieten zij het gerechtsgebouw onder het zongen van het bekende „Lied van de moerassoldaten", dat het symbool van de Duitse concentratiekampen is geworden. Buiten hadden zich al van woensdagavond de monstranten verzameld, die gisteren tot een protestgroep van circa 300, meest jongeren, was aangegroeid. Zij droegen borden en span doeken met zich mee, waarop de namen van de verschillende vernietigingskampen van de nazi's en teksten als „nazimisdagdigers mogen niet worden vrijgesproken". Na het vonnis be gaven ze zich naar de plaats, waar vroeger de synagoge stond en legden daar een krans neer. Het hoofdproces tegen de overige zeven man nen en twee vrouwen, dat al meer dan drie jaar duurt, en waarvoor talloze getuigen, o.a. uit Polen, Israël en de Verenigde Staten zijn gehoord, wordt inmiddels voortgezet. Het ligt in de verwachting, dat het nog dit jaar, beëin digd zou kunnen worden en dat tegen de overgebleven verdachten wel meer of minder zware straffen zullen worden uitgesproken. De moeilijkheden met de huidige nazi processen (getuigen zijn overleden, te oud of hun herin nering is niet scherp meer) zijn tevens veroor zaakt door het feit dat de Duitse justitie in de beginjaren na de oorlog zo traag met de op sporing en berechting van nazimisdaden is be gonnen. ARANYAPRATHET (REUTER) - Na de verschrikkingen van de oorlog, die vrijwel alle sociale e|i economische structuren in Cambodja heeft vernietigd, wordt het land thans bedreigd door een hongersnood. De toestand is vooral ernstig voor de hon derdduizenden mensen in het Noordwesten, langs de grens met Thailand. Volgens' vluchtelingen die aangekomen zijn in Aranya- prathet, e'en stad in het oos ten van Thailand, zal een hongersnood onvermijdelijk zijn. Ook al zou het nieuwe, door Vietnam gesteunde be wind erin slagen een eind te maken aan het verzet van de Rode Khmers die trouw zijn Het Noordoosten wordt be schouwd als de rijstschuur van Cambodja. Normaal moet de rijst geplant worden in mei, voor het begin van het regenseizoen. Als de rijstoogst in dit gebied beneden de ver wachtingen blijft zal in het bele land een ernstige voed selschaarste optreden. Viet nam, dat zelf rijst tekor komt, zal hierin geen hulp kunnen bieden. Vluchtelingen in Taphraya, vijftig kilometer noordelijk van Aranyaprathet, zeiden dat duizenden mensen uit hun dorpen waren wegge vlucht toen de Rode Khmers terugtrokken voor het offen sief van de troepen van het nieuwe bewind in Vietnam. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De kans dat het lijfblad van Britse topfiguren spoedig opnieuw zal verschijnen, is weer veel kleiner ge worden. Het conflict bij de Times zit nu muurvast in een impasse, waar men niet meer uJtkomt zonder belangrijke concessies. De Nationale Grafische Vereniging, de belangrijkste van de vier vakbonden, die betrokken zijn in het Times-geschil, weigert de hulp van een arbitragecom missie in te roepen. Die uitweg was voorgesteld door de directie. Als de vakvereniging arbitrage aanvaard had, zouden de ongeveer 2000 leden van het personeel, die sinds 8 maart voorlopig weer in dienst waren, vandaag niet op nieuw aan de deur gezet hoeven te worden. Slechts een deel van het personeel, waaronder de journalisten, is bereid te werken met de moderne computerappa ratuur. De Nationale Grafische Vereni ging blijft daar principieel tegen ge kant Volgens die vakbond mag geen enkele redacteur of employé aan de toetsen van de beeldschermen komen. De bond staat erop, dat het invoeren van teksten volledig overgelaten wordt aan werknemers die bij hen aangeslo ten zijn. Alle vakbondsleden hebben nu van hun bestuur de raad gekregen, in Fleet Street uit te kijken naar ander werk. Als zij daarin slagen, zal de Times na verloop van tijd geen geschoolde ar beidskrachten meer kunnen vinden. In de Londense krantenwereld doet nu het gerucht de ronde, dat de Times van plan is minstens een half jaar lang voet bij stuk te houden. In dat geval moeten de Britten er niet op rekenen, hun elite krant weer te zien voor de maand mei tot het verleden behoort. Dit betekent ook, dat de Times voor het eerst in de geschiedenis geen verslag zal kunnen uitbrengen over de Britse algemene ver kiezingen van 3 mei. Hoewel de Canadese eigenaar Lord Thomson ontkent, dat hij de Times wil verkopen, is het duidelijk, dat zijn or ganisatie vroeg of laat een einde zal maken aan de zware financiële verlie zen. Thomson onderzoekt ook mogelijk heden om zijn Britse kranten tijdelijk elders te produceren, tot de vakbonden door de knieën gaan. PARAMARIBO (SNA/ANP) President Ferrier van Su riname heeft in een toe spraak voor tv en radio gis teravond bekend gemaakt, dat hij aftreedt De bedoeling is, dat in augus tus van dit jaar de over dracht aan de nieuwe presi dent zal plaats hebben. Op 8 april 1968 aanvaardde Ferrier het ambt van gouver neur van Suriname. Hij is meer dan drie jaar president geweest van de onafhankelij ke republiek Suriname. Bomexplosie op postkantoor Cairo tijdens referendum CAïRO In het hoofdpost kantoor van Cairo is gisteren een pakket ontploft. Een 30- jarige employé, moeder van twee kinderen, werd hierdoor onthoofd. Vier anderen wer den zwaar gewond. Op de be treffende afdeling worden pakketten uit Arabische lan den behandeld. Het ontplofte postpakket was afkomstig uit Syrië. Een onbekende Palestijnse commando-organisatie, de „Adelaars van de Palestijnse revolutie", heeft in een ver klaring gezegd verantwoorde lijk te zijn voor de aanslag. Gisteren werd in Egypte een referendum gehouden, waar bij de bevolking zich kon uit spreken over het vredesver drag met Israël. Zelfmoord 2e doodsoorzaak kinderen in Zweden STOCKHOLM (UPI) - Zelf moord komt in Zweden als doodsoorzaak bij kinderen tot 14 jaar vlak achter de onge lukken. De derde oorzaak is kanker. In 19.76 pleegden in Zweden 13,5 op de 100.000 kinderen van 5 tot 14 jaar zelfmoord. Vijf jaar geleden was dat cij fer nog 0,5. De oorzaak van veel kinderzelfmoorden moet volgens de WHO gezocht wor den in prestatiedwang op school. ADVERTENTIE Benauwd moment voor glazenwassers -rrtiiMMir m I Drie glazenwassers in Richmond (Vir ginia) hadden eni ge benauwde mo menten, toen de stellage, waarop zij werkten los schoot. Alle drie slaagden zij er evenwel in veilig het dak te berei ken. ARMAGH (Rtr) Ierse guer rillastrijders hebben gisteren in Noord-Ierland bij een aan slag bij de vrouwengevange nis in Armagh een gevangen bewaarster doodgeschoten en drie anderen zwaar gewond. De vier vrouwen werden vanuit een auto beschoten en met een handgranaat beko geld. Het was voor het eerst in de al tien jaar durende noodtoestand in Noord-Ier- land dat vrouwelijk gevange nispersoneel het doelwit werd van een aanslag. Wel zijn eerder elf mannelijke ci piers gedood. Ook is gisteren een Britse le gerauto beschoten vanuit een hinderlaag. Daarbij kwam een officier om het leven. De IRA heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opgeëist, maar ontkend dat deze te ma ken hebben met de Britse verkiezingsstrijd. Britse soldaten die in septem ber van het vorig jaar in Noord-Ierland een onschuldi ge jager hebben doodgescho ten, zullen niet worden ver volgd. Katholieke en protes tante Noordierse politici eisen echter een proces wegens moord tegen de militairen. Betogende vrouwen in Cnili krijgen strenge straffen SANTIAGO (AFP) - De on- geveer 60 vrouwen die in het centrum van Chili's hoofd stad, Santiago, betoogd heb ben om opheldering te vragen over het lot van vermisten, zullen streng worden gestraft. Dit heeft de minister van bin nenlandse zaken Sergio Fer nandez verklaard. Hij zei, dat de regering niet kan toestaan, dat er chaos in het land komt ADVERTENTIE. onze correspondent Ami van Vree) Een bijna geheel herstelde en ide Willy Brandt heeft zich giste- r het eerst na zijn hartaanval 'ig jaar, die hem langdurig van •litieke toneel heeft afgehouden, •ver buitenlandse journalisten in over actuele Duitse en internatio- •blemen uitgelaten. Het zwaarte- 'an het gesprek lag bij vragen van en ontspanning en bij de positie Bondsrepubliek tussen Oost en Qormalige bondskanselier, thans tr van de SPD en van de Socia le Internationale alsmede van de amde Noord-Zuid-commissie, elij zich ernstig zorgen over de isn weerstand in het Amerikaanse tegen een ondertekening van I. welke ondertekening mogelijk 'de maand plaats heeft. II (beperking intercontinentale ndJfaketten) is van beslissende beteke- stelt de inhoud minder voor dan wij er drie of vier jaar geleden van ge dacht hadden. Maar al zal Salt II ons materieel niet zoveel brengen, een mis lukking ervan komt in de buurt van een catastrofe", aldus Brandt. Daarentegen verwacht hij, dat wanneer het verdrag nog voor de zomer geratificeerd zal wor den, er binnen een jaar concrete vooruit gang bij de slepende besprekingen over ontwapening tussen NAVO en Warschau- Pakt in Wenen (MBFR) geboekt zal kun nen worden. Op grond van Westduitse en Europese belangen maande hij dan ook de Amerikaanse senaat nadrukkelijk president Carter in dit opzicht niet al leen te laten staan. Onbevredigend noemde Brandt het dat ondanks de bereikte ontspanning tussen Oost en West de bewapening nog altijd doorgaat. „Het is voor mij een nieuwe ervaring dat uit ontspanning niet auto matisch meer ontwapening voorkomt", zei de ervaren Duitse politicus. Hij ging in dit verband ook in op de recente dis cussie (veroorzaakt door Herbert Weh- ner) of de militaire uitrusting van de Sovjet-Unie nu defensief of offensief is. „De vernietigingskracht van de Verenig de Staten op het gebied van strategisch- nucleaire wapens is ongeveer net zo groot als 614.000 Hirosjima-bommen. En dan spreek ik nog niet eens over de on schuldige tactische wapens, waarover niemand verontrust schijnt te zijn", voeg de Brandt er sarcastisch aan toe. „Toch ben ik ervan overtuigdv dat Carter nie mand wil aanvallen; het hebben Van een „overkill" (de mogelijkheid om de wereld meerdere malen te vernietigen) behoeft dus niet automatisch met agressieve be doelingen gepaard te gaan. Toch heeft iedereen zijn goede redenen om zich te bewapenen en er telkens weer een schepje bovenop te doen. Maar - sprak Brandt bezwerend - de wereld zal zich dood bewapenen en één keer slaat dat om „De veiligheid van Europa - ging Biandt door - heeft overigens niet alleen militai re aspecten; er is bijvoorbeeld ook de kwestie van de energie, daar praten we veel te weinig over. Een van de lessen van Harrisburg - maar ook van wat er in Europese landen als Oostenrijk en Scandinavië gebeurt, moet zijn dat het met betrekking tot energie-voorziening en energie-veiligheid snel tot Europese ver dragen moet komen. Er moet ook een grotere verantwoordelijkheid ontstaan te genover de onmiddelliike buurlanden". Op de vraag of de Socialistische Interna tionale in dit opzicht iets zou kunnen be reiken reageerde Brandt met voorbe houd. „Toen Marx zijn boek schreef, be stond er nog geen kernenergie en later leefde ook bij sociaal-democraten sterk de gedachte van technische vooruitgang. Ik ben er bij voorbaat niet zo zeker van dat nieuwe technologische vragen zoals die van de kernenergie door de sociaal democratische partijen op gelijkluidende manier beantwoord zullen wórden. Ik kan alleen aandringen op nog meer ge- duld bij de discussies, op nog meer aan dacht voor de veiligheid van de burgers en om de tijd dat wij kernenergie nodig hebben, zoals de deskundigen zeggen, zo kort mogelijk te houden". Gevraagd naar de „Duitse kwestie" en de hereniging van de beide Duitslanden zei Brandt: „Ik heb de laatste jaren toe nemende bezwaren gekregen tegen het woord hereniging (met de nadruk op „her") alsof men iets terug zou kunnen vinden in een wereld die volledig veran derd is. Hetzelfde geldt voor de „Duitse kwestie". Al jaren heb ik het meervoud verdedigd, er zijn verschillende Duitse kwesties. Een ervan is hoe de delen van het Duitse volk met elkaar zullen leven als Europa niet meer zo gespleten is als nu. Het is meer dan een illusie om een geïsoleerd antwoord op deze vraag te willen geven. De vraag is: als er meer vervlechting, zowel kwalitatief als kwan titatief tussen de Europese landen ont staat, hoe willen de Duitsers dan met el kaar leven? Dit heeft niets met het be grip hereniging te maken". Brandt ging in dit verband ook in op de in militantie NAVO-knngen verbreide twijfels dat de Bondsrepubliek niet meer zo trouw zou zijn aan het Atlantisch Bondsgenootschap en zou streven naar een soort neutralisering tegenover de Sovjet-Unie. Brandt wees deze aantijgin gen met kracht van de hand. President Tito van Joegoslavië heeft don derdag in een rede nogmaals de nadruk gelegd op het recht van zijn land zijn ei gen communisatische weg te volgen, on afhankelijk van Moskou. Het 86-jarige staatshoofd, die sprak op een speciale bijeenkomst van het centra le partijcomité ter gelegenheid van de 60-ste verjaardag van de oprichting van de partij zei dat voorwaarden voor de ontspanning tussen Oost en West ver slechteren en hij waarschuwde de grote mogendheden tegen inmenging in de aangelegenheden van niet-gebonden lan den.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15