D r Europese bisschoppen vragen oetrokkenheid bij verkiezingen >oor Europees parlement Tankwagen met benzine omgeslagen en lekgeraakt VERKOOP EN ONDERHOUD VAN AMERIKAANSE AUTO'S zeepost Belangwekkende manifestaties Holland Festival SPANNENDE UREN IN UTRECHT lenvoor indkapten Ukunter 'aandoen Jan u denkt (jKHet Motorhuis Vrouw krijgtgekocht" kind niet terug Paus viert zijn verjaardag in Monte Cassino Korte metten APR||j£T LEIOSE COURANT DONDERDAG 19 APRIL 1979 PAGINA 7 aientwintig ten onrechte richting (Reuter/AFP) sn W s 3a een Amerikaan van ]e afkomst is een eis srnartegeld van 5 mil- iollar ingediend, omdat gedurende 28 jaar op heeft gezeten in iinnigengestichten. De konden niet met hem aanhangig gemaakte eis at de directies van een inrichtingen niet de namen een tolk in de nemen om erachter te wat er met de man hand was. De Chinees slechts het dialect dat aar is onder Chinese iten in en rondom eis staat dat David T., 1949 uit China in de igde Staten aankwam juni 1952 in een inrich- voor geestelijk gestoor- verd ondergebracht, ten j ie werd opgesloten hij gevaarlijk noch ge- was. )pDoderer film van oPreminger IDORP De acteur Doderer gaat een rol in de film „The human j die de Amerikaanse A icer-regisseur Otto Pre- ir gaat maken naar het namige boek van de schrijver Graham Doderer heeft dit sdag bevestigd, inamen beginnen in mei Pinewood studio's bij tn. Vervolgens wordt ge- n Zuid- Afrika. Doderer gaat in de film spelen als hoofd van heidsdienst. UTRECHT (ANP) Utrecht heeft giste ren een paar spannende uren beleefd, j Een tankwagen met bijna 50.000 liter I benzine vloog uit de bocht, ramde twee I lichtmasten, sloeg om en raakte lek. Bij na 20.000 liter stroomde uit de tank. De chauffeur is in het ziekenhuis op'geno- I men. Vanwege het explosiegevaar werd de omgeving hermetisch afgesloten. Om het wegstromen van de benzine te voorko men werden de rioleringsputten dichtge- stopt en werden er dijken opgeworpen' biljoen Nederlanders /even in een wereld fobstakels: stoeptreden, paideuren, opstapjes... it helpen obstakels te voor- hen of uit de weg te ruimen r mensen in rolstoelen of met kken, voor mensen die slecht i of horen. Laat uw invloed gel- i uw vereniging, op de school iv kinderen, in uw werkkring. waar de bewegingsvrijheid èèn miljoen landgenoten dl belemmerd, ut doen? En hoe? Voor meer tie: A V O Nederland Jing van arbeids- en welzijnszorg hiindervaliden. tn Lommerplantsoen, CIlJL 120-872401. om te voorkomen dat de brandbare vloeistof in het Merwedekanaal ver dween. Ook werd de elektriciteit in het gevaarlijke gebied uitgeschakeld. Het scheepvaartverkeer op het kanaal werd stilgelegd. Shell, eigenaar van de wagen, wist na uren het gevaarte weer op zijn wielen te krijgen, nadat eerst de nog in de tank aanwezige benzine was overgepompt. Een uiterst riskant karwei omdat één vonk de benzine kon laten exploderen. De brandweer was met alle materieel uitgerukt. Ook werd er een speciale crashtender (een vliegveldbrandweerwa gen) ingezet voor het leggen van een schuimtapijt. Naar alle omliggende pan den waren slangleidingen uitgelegd om, bij een mogelijke ontploffing, onmiddel lijk te kunnen blussen. De straten zullen door Shell .met een va- cuümzuiger worden schoongemaakt. Wat precies de oorzaak van het ongeluk was is niet bekend. De chauffeur kan een black-out hebben gehad. Wel is be kend dat hij met zeker 90 kilometer door de bocht reed. Horecar personeel Costa del Sol werkt weer MADRID (DPA/UPI) - De restaurants en de bars aan de Spaanse Costa del Sol gaan weer open en het navi- gaticpersoneel van Air Inter, de Franse binnenlandse luchtvaartmaatschappij heeft de voorgenomen 24-uurssta- king, die vandaag zou begin nen, afgelast. Met bemiddeling van de Spaanse minister van arbeid, Rafaël Calvo Ortega is giste ren tussen werkgevers en werknemers in de Spaanse horecabedrijven overeenstem ming bereikt over onder meer een loonsverhoging van 14 pet. De staking van het hotel personeel gaat evenwel nog door. Het grondpersoneel van de Air France heeft gisteren wel gestaakt Ongeveer de helft van het aantal vluchten moest zodoende worden geannu leerd. In de Franse staalindustrie zijn de arbeiders gisteren be gonnen met een reeks stakin gen. Extra week,,Goden en farao's" ROTTERDAM De tentoon stelling „Goden en farao's" in Rotterdam is met een week verlengd. De expositie, die in het paasweekeind bij na 16.000 bezoekers trok, blijft in museum Boymans- van Beuningen tot en met zondag 6 mei, heeft het mu seum laten weten. „Goden en farao's" heeft sinds 1 maart 160.000 bezoe kers ontvangen. Half mei ver huist de oud-Egyptische col lectie naar het Westduitse Hil- desheim om vandaar terug te keren naar musea in Kairo en Alexandria ADVERTENTIE Kies een Amerikaan. Het Motorhuis is niet alleen gespecialiseerd in verkoop, maar ook in onder houd van Amerikaanse auto's. Het Motorhuis kan u volledig informeren over de komfortabele en vooral voordelige Ameri- Cq kaanse auto's. e- <opÏP tri De werkplaats van Het Motorhuis is volledig q t>2eslö5^ -r ingesteld op het onderhoud van Amerikaanse auto's. Bel 071—769313 en maak een afspraak voor 6f |y|o*- aankoop of onderhoud. Vondellaan 80, Leiden. Telefoon 071—769313. Uitsluitend Chevrolet - Pontiac - Buick - Oldsmobile Cadillac Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver- Argentinië ms ..Eemhavén". 24 april; Australië—; Brazilië ms „Santa Ele na". 25 april; Canada ms „C.P. Voy- ageur". 23 april; India ms „Golden- fels", 20 april; Indonesië,—; Israël ms „Palmah II". 23 april; Japan ms „Kitano Maru", 24 april; Kenya, Oe ganda, Tanzanië ms „Jogoo", 24 april; Ned. Antillen ms „Afrika", 18 april, ms „Adviser". 18 april; Nieuw- Zeeland,—Suriname ms „Afrika", 18 april; Ver. Staten van Amerika ms „American Arrow". 24 april, ms „At lantic Causeway", 24 april; Zuid Afri ka (Rep.) ms „S.A. Waterberg". 19 april. DEN HAAG (ANP) De vrouw die in november vorig jaar in Indonesië een baby gekocht zou hebben, krijgt het kind niet terug. Het is voorlopig toegewezen aan de Raad voor de Kinderbescherming. Zo luidde gisteren het vonnis van de Haagse rechtbank in een kort geding dat de vrouw tegen de Staat had aangespannen. Zij had verklaard dat zij op 17 november vorig jaar in Jakar ta van het kind bevallen was. Een vriendin, met wie zij een lesbische verhouding had, uitte echter de beschuldiging dat de baby gekocht zou zijn. Het is tot nu toe onbekend wie de vo eler is. Amsterdam Op 1 juni a.s. zal voor de 32e keer het Hol land Festival van start gaan, ditmaal in het Rotterdamse Luxor Theater, waar Rein- bert de Leeuw met een keur van zangers, acteurs, dansers cn musuci in korte, hier wei nig bekende stukken van Sa- tie, Milhaud en Hindemith een beeld geven van het mu ziektheater uit de jaren twin tig. Daarna volgen nog onge veer 260 manifestaties met 68 verschillende programma's. Amsterdam kan op 101 voor stellingen en concerten reke nen, Den Haag op 56, Rotter dam op 42 en Utrecht op 23. De spreiding buiten deze plaatsen is aanzienlijk min der dan vorig jaar, ten dele omdat de evenementen, met name die uit het buitenland, zich minder goed voor sprei ding leenden, ten dele omdat de in aanmerking komende gemeenten er het geld niet voor hadden. In tegenstelling tot wat de laatste jaren gewoonte is ge worden, zijn de manifestaties nu niet meer aan een bepaald thema gebonden. Het is Frans de Ruiter, de nieuwe direc teur, gebleken, dat de samen werkende kunstinstellingen vaak heel moeilijk op zulke thema's kunnen inhaken en dat deze thema's ook een ver dere keuze uit belangwekken de produkties belemmeren. Hoewel voor bepaalde secto ren nog wel een rode draad wordt gehanteerd, is de ge dragslijn dat het festival bij zondere evenementen moet brengen, duidelijk als aanvul ling op het normale wintersei zoen, en dat het artistieke ni veau zo hoog mogelijk moet zijn. Graag wil men terug naar speciaal voor het festival gemaakte produkties, waar van de openingsmanifestatie er al één is, en waarvan een avond met 18e eeuws muziek theater en een balletprogram ma op het thema „Leven" twee andere voorbeelden zijn. Natuurlijk zijn er' ook dit jaar. spectaculaire buitenlandse produkties. De Opera uit Frankfurt aan de Main komt en ook het Württemburgse Staatstheater met klassiek en hedendaags toneel. Helaas kon het toneel de laatste tijd in het festival slechts weinig aan bod komen. Daarom wü men in het vervolg elk jaar een duidelijk beeld geven van één speciaal buitenlands ge zelschap, dit keer dus dat van Stuttgart. Verder komen er drie dansgroepen uit New York en één uit Londen. Om dat verleden jaar de niet-wes- terse muziek en dans zo sterk zijn aangeslagen, worden daar in enkele grote steden nog een aantal manifestaties aan gewijd. Niet zonder reden geeft het Holland Festival dit jaar ex tra aandacht aan het muziek theater. Gekortwiekt door te weinig subsidie moet de Ne derlandse Opera zich helaas beperken tot Wagners Tristan und Isolde, een produktie die grotendeels een reprise is. Daarom stelt het festival zelf er twee eigen produkties naast: het muziektheater uit de jaren twintig dat na de o- pening behalve in Rotterdam ook in Amsterdam te beleyen zal zijn, en dan het 18e eeuw- se muziektheater dat aan Den Haag blijft voorbehouden. In dit laatste programma gaat onder muzikale leiding vein Ton Koopman een uniek mu- ziektoneelstuk van de Tsjech Benda op Franse tekst, een gedramatiseerde cantate van Handel en een ballet van Re bel. Een hoogtepunt wordt waar schijnlijk de moderne opera van de Italiaan Luigi Nono, die in de reeks tafrelen uit verschillende revoluties is ver deeld en de rol van de vrou wen daarin belicht. Dit werk, dat wordt opgevoerd door het ensemble van de Stedelijke Opera van Frankfurt, zal al leen in Amsterdam te zien en te horen zijn. Ander modern muziektheater komt van de The Fires of London. Deze groep brengt in vier Nederlandse kerken een nieuw werk van Peter Max well Davies, gebaseerd op een 12e' eeuwse legende. Het slachten en de wederopstan ding van een ui is het gege ven van een produktie van Chaim Levano, die net als vroeger teksten van Kurt Schwitters gebruikt. De Duit se componist Dieter Schnebel zal eveneens dadaistische poë zie zicht- en hoorbaar maken. Het meest humoristische van de orkestconcerten wordt stel lig de weldadigheidsavond van het Concertgebouworkest, waarop niemand minder dan Danny Kaye ten bate van UNICEF de strijd met de mu sici zal aanbinden. Op een meer normale wijze concer teert het Amsterdamse orkest onder de topdirigenten Giulini en Dorati. Het Residentie Or kest wijdt een vierdelige cy- •clus aan pionier Schönberg en het Rotterdams Ffiilharmo- nisch Orkest geeft onder Zin man de eerste integrale uit voering van het Jungle-boek van Koechlin. Het Omroepor kest brengt de weirtig beken de eerste symfonie van Scria- bin, het Radio Kamer Orkest komt met een Strawinski- avond en het Radio Philihar- monisch Orkest met een vol ledig Xenakis-prograjnma, waarin is opgenomen een nieuw werk, dat de Grieks- Franse avant-gardist in op dracht van de NOS voor het festival heeft geschreven. Bij de koorconcerten valt een uitvoering op van Brittens War Requiem door de Bach- vereniging. Het fameuze En gelse John Alldis Choire komt met hedendaagse a ca- pella-muziek. Het Asko-koor brengt Kagels Koorboek, het Nederlands Kamerkoor geeft een nieqw werk van Joep Straesser en het festival wordt besloten met massale samenzang in het Haagse Congresgebouw, waarmee dan tegelijk het internationale koorfestival kan worden inge luid. De kamermuziek in het Hol land Festival wordt vertegen woordigd door verscheidene concerten die geheel gewijd zijn aan oude muziek op oude instrumenten. Zoals een uit voering door het Belgische Kuijken-Ensemble, Hesperion XX uit Bazel en Muzica Anti- qua uit Keulen. Moderne ka mermuziek is er van het Ne derlands Blazersensemble, de Japanse groep Kosuci and Friends en de pianist Geof frey Madge. Heel opmerkelijk is een concert vax? de Harmo nie van Beek en Donk met het Amsterdamse Vrouwen koor en het Losse Snaren En semble. Op dit concert gaan werken van Louis Andriessen en Strawinski. Toneel en dans Zoals reeds vermeld, komt er een grote toneelmanifestatie van het Württembergse Staatstheater uit Stuttgart. Het geeft de romantische meesterwerken Kathchen von Heillbronn van Kleist en Iphi- genie auf Taurus van Goethe. Verder Die Gerechten van Camus en Ella van Achter- nbusch als voorbeelden van modern toneel. Uit Athene komt hét Theatron Technis met de klassieke comedie „De vrede" van Aristophanes. Ver der geeft een jonge Parijse groep een dramatisch poëti sche terugblik op de eerste wereldoorlog. Een Engels- Amerikaans repertoire-theater brengt de Iers-Hebreeuwse les. En dan zijn er twee Ne derlandse toneelbij dragen. De Vorstenlikker van Lars Noren door het RO-Theater met Franz Marijnen en De Club van Merriam en Heinen door het gezelschap van René Sol- leveld. Van danshistorisch oopiunt uit zullen de voorstellingen van Meurce Cunningham het interessantst zijn. Het London Contemporary Dance Theatre heeft zijn wortels ook in de moderne Amerikaanse dans, maar dan bij Martha Gra ham. Laura Dean, die met haar dansers en musici pre sent zal zijn, heeft zowel van Cunningham als van Graham les gehad. Zij komt in dit ge val met Minimal Dance. Wat de buitenlandse balletgroepen betreft is er dan nog een New Yorkse Travestie-dans groep. De opvallendste Nederlandse balletbijdrage komt waar schijnlijk van de drie hui schoreografen van het Natio- ,nale Ballet, die gezamenlijk een programma voor de piste in het Amsterdamse Carré zullen maken. Deze eigen fes- tival-produktie van Rudi van Dantzig, Hans van Manen en Toer van Schayk heeft het motto Live-Life. Tenslotte zijn er voorstellingen van het Ne derlands Danstheater en van de groep Dansproduktie. Uit het bovenstaande zal dui delijk zijn, dat er in het aan staande Holland Festival ve lerlei te beleven valt, meer zelfs dan hier kon worden op gesomd. Weldra zal in de ki osken en boekhandels een Holland Festival Magazine verkrijgbaar zijn, waarin de achtergronden van de pro gramma's worden belicht Die programma's zelf zijn met alle bijbehorende x gegevens vermeld in een prospectus dat volgende week wordt ver spreid. rf Als bisschoppen uit de landen van C3 'e Europese Gemeenschap vragen ^fij alle katholieken zich op verant woorde wijze betrokken te voelen Pij de aanstaande verkiezingen voor pet Europees parlement en daarbij willen beseffen wat er allemaal 'P het spel staat. Dat zal hen im- Ders helpen om als christenen volle- lig en met een juist inzicht deel te emen aan het behartigen van de •uropese zaken." Jdus een gemeenschappelijke brief an de bisschoppen uit de landen an de Europese Gemeenschap. De nef, die vandaag is verschenen, oept op tot een geest van openheid n broederlijkheid, tot solidariteit "et de armere landen zowel binnen lis buiten de Europese Gemeen- °hap, tot een nieuwe stijl van leven A n tot eerbiediging van de rechten an de mens. Als eerste punt wijzen de bisschoppen er op, dat een sterke- fe band tussen de landen van de Eu- "°pese Gemeenschap nooif mag zijn •len zich opsluiten binnen de eigen ïrenzen: „Hoe zouden wij aan een 'emeenschap kunnen bouwen waar- >innen het leven allerlei aangenaams I® bieden heeft, terwijl wij het overi- - Europa en de rest van de wereld dan maar vergeten?". bisschoppen wijzen op de verant woordelijkheid met name ten opzich te van de landen van de Derde We reld, die „als echte partners behan deld dienen te worden en niet mogen worden benaderd als landen die men alleen maar bij staat of zelfs uit buit". De bisschoppen menen te moe ten wijzen op de „schandalige zaak", dat geïndustrialiseerde landen leven in overvloed, terwijl men elders niet genoeg voedsel heeft om de honger te stillen. Vervolgens schrijven de bisschoppen, dat moet worden nagegaan wat de diepere beweegredenen zijn voor de opbouw van de Europese Gemeen schap. Zij benadrukken, dat de mens er recht op heeft, dat alle dimensies van zijn wezen tot ontwikkeling kun nen komen. „Wij kunnen ons niet tevreden stel len met een Europa dat uitsluitend gebaseerd is op het economisch of politiek belang van degenen die het vormen", aldus de bisschoppen. De diepere geestelijke waarden, zonder welke een maatschappij niet kan ko men tot echt geluk, zullen in het Eu ropa van morgen tot uitdrukking moeten komen. De Europese eenheid, zo schrijven de bisschoppen, kan geen feit worden zonder een geest van openheid en broederlijkheid, van eerbied voor de anderen en aanvaarding van de an deren. Dat betekent bereid zijn af te zien van eigenbelang. Wij worden op dit punt vaak uitgedaagd, aldus de brief, met name door de jongeren: „Laten wij niet aarzelen onze van het verleden overgeërfde terughou dendheid te laten varen en het „re delijk risico" te lopen, dat het bou wen aan de toekomst nu eenmaal meebrengt". De bisschoppen signaleren verschil len tussen de landen van de Europe se Gemeenschap, waarvan sommige verrijkend kunnen werken. Met name op het gebiedvan verschil in rijkdom menen de bisschoppen, dat er sprak moet zijn van grote saam horigheid tussen de meest begunstig de en de armste landen: „Het evan gelie nodigt ons voortdurend uit om ons bezit met anderen te delen". Ook sporen de bisschoppen aan tot een kritische herziening van onze wijze van leven: „Vandaag de dag blijkt onze consumptiemaatschappij een mikpunt van kritiek te zijn, maar ook deze kritiek sluit aan bij de eisen die aan ons worden gesteld door een leven volgens het evangelie, een leven dat gekenmerkt moet wor den door eenvoud". Tenslotte vraagt de brief aandacht voor de rechten van de mens: daar onder verstaan zij de rechten van het kind, zowel voor als na de ge boorte, van de vrouw, de vluchtelin gen, de werknemers, vooral de gast arbeiders. „In deze tijd, waarin zovelen zichzelf vragen stellen betreffende de zin van het leven en aarzelend en tastend op zoek zijn naar een sprankje hoop in een wereld waarin de tragiek van het dagelijks bestaan de toon aange eft, roepen wij de katholieken in onze verschillende plaatselijke ker- ken op om te komen tot een her nieuwde en besliste houding van ge loof in en hoop op de mens, die ver lost is door Jezus Christus en be stemd om ooit aan diens verrijzenis deel te hebben. Wij moeten gezamen lijk bouwen aan een menselijker Eu ropa." De brief is namens de bisschoppen conferentie van hun land onderte kend door mgr. O'Fiaich (Ierland), kardinaal G. Gray (Schotland), kardi naal Höffner (West-Duitsland), kardi naal Poma (Italië), mgr. Dwyer (En geland en Wales), kardinaal Suenens (België), mgr. Etchegaray (Frankrijk) en kardinaal Willebrands (Neder land). Voorts hebben getekend de bisschop van Luxemburg, mgr. Hen gen, en de bisSchop van Kopenha gen, mgr. Martensen, beiden de enige bisschop in hun land. Paus Johannes Paulus II zal zijn 59-ste ver- aai* het Cassinofront tegenover elkaar heb- jaardag op vrijdag 18 mei vieren in Monte ben gestaan. Cassino. Hij neemt die dag namelijk deel Ook de president van Italië, Sandro Pertini, aan een verzoeningsfeest van oud-militai- zal aanwezig zijn. Aan het Cassinofront heb- ren, die gedurende de tweede wereldoorlog ben ook talrijke Poolse soldaten gevochten. De Nederlandse Zending sraad heeft in een brief aan minister-president Van Agt krachtig aangedrongen op een olieboycot tegen Zuid- Af ri ka. De Zendingsraad sluit zich hiermee aan bij een soortgelijke brief van de Raad van Kerken van 9 april, 'die van de regering een sluitende wetgeving en een efficient controle-appa raat eiste voor naleving van het olie-embargo met name ook door de multinationale ondernemingen. De raad doet dit vanwege „de uit zonderlijke ernst van de ontwikkelingen in Zuid-Af- rika" en in de wetenschap, dat partnerkerken in de we reld rekenen op steun van de kerkelijke instellingen in Nederland in het verzet te gen alles wat vanuit het westen morele of economi sche steun biedt aan de voortduring van de apart heid in Zuid-Afrika. Paus Johannes Paulus II heeft beklemtoond, dat de katholieke scholen voor de kerk onmisbaar zijn. Hij heeft dit geschreven in een boodschap aan het congres voor het katholiek onderwijs in Philadelphia. De paus zegt, dqt de katholieke school het middel bij uitstek voor katholieke opvoeding moet blijven. De instandhou ding van het katholiek on derwijs is daarom de groot ste inspanningen waard. De stichting „Mensen in Nood" te Den Bosch houdt haar lente-actie 1979 voor de kinderen, vrouwen en al lerarmsten in de derde we reld. Het doel van de actie is hulp te bieden aan diege nen, die nu nog steeds be roofd zijn van hun eerste levensrecht: voedsel. Vorig jaar zijn er in de derde we reld veertien miljoen men sen gestorven als gevolg van honger, aldus de stich ting. Ongeveer vijfhonderd miljoen mensen in de ont wikkelingslanden leven in honger. De Nederlandse overheid en de Europese Gemeenschap hebben vorig jaar via „Mensen in Nood" ruim 4.500 ton voedsel ver strekt aan de zwakste groe pen in de ontwikkelingslan den. De stichting (giro 1111222, Den Bosch) besteed de uit eigen middelen vier honderd ton, daarmee steun verlenend aan ongeveer honderd voedselhulpprojec ten in Azië, Afrika en La tijns-Amerika. Volgens Aurel Popescu, een uit Roemenië uitgewezen baptist, wordt de kerk in Roemenië nog getolereerd als een nog niet overwonnen kwaad, dat evenwel zo snel mogelijk moet verdwijnen. Hij zei dit op een conferen tie in Rome. Roemenië telt ongeveer veertien miljoen orthodoxe christenen, rond twee miljoen protestanten en 1700 katholieken van de or thodoxe ritus. In 1948 werd de met Rome geünieerde kerk verboden en de kerkge bouwen werden in beslag genomen. Hoewel de overige kerken nog wel erkend zijn, valt er, volgens Popescu, een verscherping van de strijd tegen de kerk waar te ne men. In deze strijd gebruikt de staat alle middelen: de pers, de propaganda, de school en ook geweld. De staat heeft, doordat hij preek vergunningen mag uit geven en tegelijkertijd de mogelijkheid heeft werk te weigeren, de mogelijkheid om de kerken in Roemenië te controleren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7