ieterskerk oudste erleden pri j s Kooibewoners klagen over overlast van bedrijven Wassenaars jdierenkerkhof is sterk verwaarloosd Voorschoten viert al 75 jaar koninginnedag GRAFELIJKE KAPEL UIT fAALFDE EEUW BLOOTGELEGD Ilotavond Tulip-festival in Katwijkse sporthal NAAR AANLEIDING VAN „ZWARTBOEK" Kaatste eer voor dode huisgenoten verminderd AD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 APRIL 1979 PAGINA 5 de ee. .EIDEN Met de ontdekking van de zoge- ordt uamde „kloostermoppen" in de fundamen- nbai en van de St. Pieterskerk hebben archeolo- ische onderzoekers, onder leiding van drs. I. Halbertsma van de Rijksdienst Oudheid- iundig Bodemonderzoek de afgelopen weken iet oudste verleden van deze illustere kerk osgewoelcL De aanwezigheid van deze kloos- haar eimoppen (vroeg-middeleeuwse bouwstenen) ia o luidt namelijk op de aanwezigheid van de St< rafelijke kapel, ook wel St. Pieterskapel ge- iiamd, de voorloper van de Pieterskerk. Het lestaan hiervan werd altijd aangenomen, nu is er definitieve zekerheid. )e restauratiewerkzaamheden aan de Pieters- ;erk hebben het archeologisch onderzoek mo- in B jelijk gemaakt. Momenteel wordt namelijk de lit grafzerken bestaande vloer van de Pie- olgdlerskerk verwijderd om de aanleg van de s B entrale verwarming mogelijk te maken. Aai laarmee zijn de ingewanden van de kerk na Burgemeester Vis van Leiden kwam gisteren even kijken naar de ontdekkingen in de Pie terskerk. eeuwen weer voor korte tijd bloot komen te ting minder ruimte innemen dan twee rech- liggen en kan de oudste geschiedenis van de thoekige kisten). De uitbreiding van het kerk- kerk worden ontrafeld. hof' ging ook ten koste van de Pieterskerk- De Pieterskerk is in het jaar 1121 door Gode- gracht, die moest worden gedempt Mogelijk baldus, 24ste Bisschop van Utrecht gewijd, is ook nog een tweede waterloop aan de zie- Tegen het einde van de-14e eeuw is men be- lerust van de doden opgeofferd, gonnen met het vergroten van de kerk. De Voor de vergroting van-het koor in het begin uitbreiding van de kerk ging ten koste van van de 15e eeuw zijn waarschijnlijk enige het kerkhof, dat moest worden verlegd. Dat huiden aan het Gerecht gesloopt, maar hiero- ging weer ten koste van een aantal huizen op ver bestaat geen zekerheid, het Pieterskerkplein (onder meer het Pieters- De toren van de Pieterskerk is in 1512 naar begijnhof), die moesten worden gesloopt. In beneden gestort en nooit meer herbouwd. Wel de Pieterskerk is te zien dat het voor wat be treft het begraven van de doden woekeren met de beschikbare ruimte was. Veel graven zijn er later bijgemaakt door de ruimte op nieuw in te delen en ook de vorm van de ge- zich in de eerste plaats richten op de grafelij- vonden doodskisten is zodanig dat er geen ke kapel uit de 12e eeuw. Voorts biedt dit is nadien een vrijstaande klokketoren gebouw aan de zuidwestzijde van het Pieterskerkhof. De naam Kloksteeg herinnert nog aan deze klokketoren. Het archeologisch onderzoek zal kubieke centimeter wordt verspeeld. (De kis ten lopen enigszins puntig toe, waardoor ze, onderzoek de gelegenheid om na te gaan of de grachten en waterlopen, waarvan men Ver- naast elkaar gelegd in tegenovergestelde rich- moedt dat ze onder de kerk gelopen hebben er werkelijk geweest zijn. Bovendien kan de bodem van één van de oudste delen van Lei den nog allerlei verrassingen opleveren. De onder de kerkbanken vandaan gekomen graf stenen, die momenteel worden verwijderd le veren nog steeds nieuwe gegevens op. Zo heeft men een priesterzerk uit maart van het jaar 1571 ontdekt met inscriptie „Hiet leit be graven Adriaan Comeliszoon Van Dam," met verder een kelk en twee ampullen erop afge beeld. Uit nadere onderzoekingen is gebleken dat deze priester Van Dam indertijd aan het Piesterkerkhof woonde. Op de zijkant van de steen staan de letters A. I. gegraveerd, de ini tialen van de steenhouwer. Verder werd bijvoorbeeld een altaarsteen ont dekt, te herkennen aan de afgeschuinde on derkant, met vijf ingegraveerde wijdingskruis jes. Uit de grootte en vorm valt verder af te leiden dat het gaat om een gedeelte van een zijaltaar. deiTWIJK AAN ZEE Deze week vindt voor de zevende rom ai het Tulip Time International Music Festival in Katwijk ats. Het festival is onderverdeeld in een „Binnengebeuren" Eek. or koren, orkesten, snaar- en fluitensembles, waarvan de ering plaats vindt dindag-, woensdag- en vanavond tussen igetx ivonds zeven uur en half twaalf in Tripodia, en het „Bui- ijebeuren", voort showkorpsen en majorettenpelotons, -nne m-yan de jurering gisteren plaats vond. De traditionele *1 nitingsavond vindt vrijdag in sporthal Cleijn Duin plaats, ïek De buitenlandse deelname is dit jaar niet zo groot. Volgens direkteur K. Verplancke van het V. V. V., houdt dit verband met de toch wel hoge kosten voor de deelnemers. Dit wil echter niet zeggen dat hierdoor de kwaliteit verminderd is. In totaal doen er ongeveer 50 deelnemers aan het Festival mee, waaronder heel wat Katwijkse groeperingen. De slotavond, die in tegenstelling tot de andere avonden, in de sporthal gehouden wordt, valt buiten de „wedstrijd". Op deze avond spelen alleen genodigden, en vindt de prijsuitreiking plaats. Een van die genodigde is het majoretten-showpeloton „De Mariquita's uit Katwijk, die vanwege hun 5-jarig bestaan een optreden uit het „buitengebeuren" binnen geven. Deze avond is ook voor het publiek toegankelijk, entree-kosten 5,-. Het hele festival, dat vijf dagen duurt, kost de gemeente Kat wijk noch de gemeenschap iets, volgens direkteur Verplancke, omdat hét festival zich-zelf bedruipt door sponsering van vele bedrijven en instanties/ Wel hebben Openbare Werken en de politie gratis medewerking verleend. LEIDEN Veel bedrijven in de Leidse wijk De Kooi wor den door de bewoners als ernstige vervuilers gezien, dat bleek uit de reacties gisteravond op de jaarvergadering van wijkcomité De Kooi. Aanleiding tot de kritiek was het giste ren verschenen „zwartboek", waarin het wijkcomité per straat in De Kooi een beeld geeft van de mate waarin de wijk is vervuild. Het zwartboek werd gisteravond in clubhuis De Mirt aan de Lage Rijndijk aan wethouder D. Tesselaar van samenlevingsopbouw aangeboden. Op de avond bestond gelegenheid om op- of aanmerkingen te plaatsen bij het zwartboek. Een aantal bedrijven zouden volgens de bewoners niet in het zwartboek misstaan hebben. Het filiaal van Simon de Wit aan de Kooilaan werd afvaloverlast verweten afkomstig van de vuilcontainer van het bedrijf waar ook grote hopen afval naast zouden liggen. Geluidsoverlast zou ook door dit bedrijf worden veroorzaakt, namelijk door de machines van de air conditioning. Ook de Melkunie werd het verspreiden van vuil aangewreven. Verder klaagde men over vuiloverlast van een frietkraam aan de Lage Rijndijk, een koelcel aan de Bloem- straat, en het LPG-station van Zitman aan de Atjehstraat, dat ook al in het zwartboek werd genoemd. Hier zou sprake zijn van het ongeoorloofd verbranden van vuil. De klagende bewo ners werd aangeraden de brandweer op te bellen. Ook zouden de auto's vanhet LPG-station met veel te hoge snelheden door de straat rijden. Naast de kritiek op de bedrijven werd ook het één en ander gezegd op vervuiling door bewoners. Het braakliggende terrein aan de Javastraat zou volgens een bewoner worden gebruikt als vuilstortplaats, ook door mensen van buiten de wijk. De bewoner werd aangeraden om de autonummers van de vervui lers te noteren en die aan de politie te geven. Vertegenwoordi gers van clubhuis De Mirt klaagden over de slechte mentaliteit aanzien van de vervuiling, met name weerspiegeld door het gedrag van de kinderen. Vanuit deze hoek werd tevens aange drongen op meer en betere speelvoorzieningen in het Kooi- park. Tenslotte zou men de bloembakken in de Formosastraat liever vervangen zien worden door sierbestrating. Het wijkcomité zegde toe bedrijven over de overlast te zullen aanschrijven. Voorzitter J. Werter beloofde de opmerkingen van de bewoners in een bijlage aan het „Zwartboek" toe te voegen, desnoods bij nog meer reacties een tweede „zwart boek" uit te laten komen. Op de jaarvergadering werden voor zitter J. Wester en de bestuursleden mevrouw I. Meiman en de heer R. Kreuse met algemene stemmen herbenoemd. w WASSENAAR Niet ie- en dereen hoeft zo ver te gaan als de Italiaan die op de grafsteen van Yel low 1952 1965liet beitelen: „God schiep de bond om te herstellen wat bij de schepping1 van de mens was fout gegaanEn gelukkig gaan slechts weinig men sen zo ver. Maar toch geeft een kleine dwaal tocht over de dierenbe graafplaats in Wassenaar haast onvindbaar naast de ingang van het dierenpark wel de in druk dat zeer veel die renliefhebbers erg veel voor hun overleden huis genoten overhebben. Een wat nuchterder ingesteld iemand zal dit alles wel licht een beetje teveel van het goede vinden. „Dierenliefde tot in het uiterste" zal hij zeggen, „lichtelijk overdreven". De algemene indruk van plek, een van de weinige dierenbegraaf plaatsen in Nederland, is er een van treurige ver latenheid. Tal van gra ven liggen er rommelig, onverzorgd en door de elementen verweerd bij. Wie de jaartallen op de stenen bekijkt, ziet dat er de laatste jaren maai weinig dieren zijn bijge zet. Zouden we dan toch een beetje nuchterder zijn geworden Vermenselijking Het valt natuurlijk wel te begrijpen dat iemand niet zomaar ineens afstand kan doen van een levensgezel die hij tien jaar pf meer elke dag twee of drie maal heeft uitgelaten, te eten heeft ge geven en er gesprekken (zij het zeer eenzijdige gesprek ken) mee heeft gevoerd. Maar het hoeft ook weer niet zo ver te worden door gedreven als de man die niet met vakantie ging „om dat ik elke dag naar het graf van mijn hond moet gaan".... Eigenlijk is zon dierpnkerk- hof er liggen niet alleen honden, maar ook katten en weilieht ook een simpele parkiet? begraven een be wijs dat het dier door zijn baasjeof „vrouwtje" te zeer vermenselijkt is; dat het dier menselijke eigen schappen worden toege schreven. En soms zelfs bo venmenselijke. Want hoe valt het anders te vèrklaren dat iemand boven het graf van Teddy liet zetten: „Je was geen hondje, maar een engel"? En dan nog een kruisje boven plaatste in de oervorm, die van de Griekse letter T (tau)? Dat is een toevallige bezoeker geneigd \Tagenderwijs de wenkbrau wen op te trekken. Mummies Het toeschrijven van mense lijke, geestelijke en zelfs goddelijke eigenschappen aan dieren is overigens niets nieuws. De oude Egyptena- ren hadden daar ook een handje van. De heilige kat stond bij hen in hoog aan zien; zo hoog zelfs dat de kadavers van deze beesten werden gebalsemd als waren het de lichamen van overle den farao's. Mummies van deze dieren kan men onder meer bewonderen in het Rijksmuseum voor Oudhe den in Leiden. En ook de tentoonstelling „Koningen en Farao's" in Rotterdam, laat zien dat de oude Egyptena- ren zeer veel met de kat op hadden. Andere dieren, wie ook een hogere betekenis werd toegeschreven, fungeer den als wachters voor de koninklijke grafkamers en in de vorm van gebeeld houwde vazen (kanopen) als bewaarders van de hersenen en ingewanden van de over leden vorst. Op het dierenkerkhof in Wassenaar wordt deze tradi tie zo'n beetje voortgezet. Dat is duidelijk te zien aan de teksten die boven sommi ge graven zijn aangebracht. En ook aan de verzorging vap de steentjes. Op een er van stond zelfs een kerst stukje (althans: de overblijf selen daarvan), compleet met aangestoken (en inmid dels weer uitgedoofde) kaars... Op „menselijke" be graafplaatsen komt dat ook wel voor, maar om het „hondekind" nu te vereren met een brokje bloemisten- werk dat normaal gespro ken naast de kerststol of in de vensterbank prijkt, tja.... Voorschoten De Voorschotense Oranjevere niging Koningin Wilhelmina werd op 4 juni 1904 opgericht en viert dit jaar het 75-jarig bestaan. Driekwart eeuw georganiseerd de verjaardag van de koningin vieren, is een op merkelijke prestatie te meer daar het agrari sche Voorschoten in die periode veranderde in een forenzendorp waar de kerk allang niet meer in het midden, laat staan toon aange vend is. Voorzitter S. Miezenbeek weet alleen dat in 1904 de vereniging werd opgericht. Tijdens de laatste wereldoorlog zijn alle no tulenboeken zoekgeraakt en zo staat niets meer beschreven over de vooroorlogse jaren. Oudere Voorschotenaren kunnen zich echter nog wel een of ander herinneren over de ge schiedenis van deze toch wel bijzondere Oranjevereniging. Bijzonder omdat het een vereniging is en geen comité, zoals in vele plaatsen. Wat heeft de Voorschotenaar in 1904 bewogen om georganiseerd de verjaardag van het hoofd van het vorstenhuis te gaan vieren? Hoogstwaarschijnlijk om een einde te maken aan tal van misstanden. Het agrarische Voor schoten was niet rijk bedeeld met vrije dagen, maar wanneer er feest gevierd kon worden, dan werden alle remmen losgegooid. Het meest voor de hand liggende is een samen bundeling van de goede voornemens van bur gemeester E. Vernède, Jhr. Steengracht van Duivenvoorde en Ds. Sluyter van de Hervorm de Gemeente. Vast staat dat de initiatiefnemer van de viering van koninginnedag vrijwel de gehele bevolking mee kreeg. Voorzitter van de Kon. Wilhelminavereniging worden betekende een soort eerbetoon voor een goede burger, mits die burger maar van reformatorische huize was. Na de laatste oorlog is daar wel verandering in gekomen en zowel P. G. Niers man als de huidige voorzitter zijn r.k. De samenstelling van het bestuur van de vere niging is steeds zo geweest dat alle politieke en godsdienstige richtingen daarin vertegen woordigd waren ten minste indien die richtin gen mannelijke afvaardigingen aanwezen. Eerst dit jaar heeft een vrouw als kandidaat- bestuurslid achter de bestuurstafel mogen plaats nemen. Mevrouw G. E. Oprei-Kievit, die volgend jaar als volwaardig bestuurslid van de vereniging geaccepteerd zal worden, heeft daar zelf geen moeite voor behoeven te doen. Het heeft ook niets met emancipatie of iet§ dergelijks te maken, het was gewoon een on geschreven regel en daar is rustig een punt achter gezet. Men kan ook niet zeggen dat de 1400 gezin nen, die lid zijn van de vereniging, pure oran jeklanten zijn. Zelfs de bestuursleden passen niet in dat enge kader. Een thans overleden oud-voorzitter B. Hoog- werff Kroon was tijdens zijn bestuursperiode lid van de PvdA-fractie in de gemeenteraad. Zowel SDAP als PvdA hebben menig be stuurslid geleverd en thans is de PvdA-wet- houder A. Eveleens ook nog steeds bestuurs lid. Politiek betekent niets, de vereniging is histo risch bezien volledig gericht op het staats hoofd. De Oranjevereniging viért alleen maar feest op koninginnedag, welke dag dan ook te kort is om alle aktiviteiten af te werken. Geen bezwaar: de start is altijd enige dagen vóór koninginnedag. Feest voor de gehele burgerij is het uitgangs punt Dat wordt ieder jaar moeilijker omdat vooral het onderwijzend personeel minder be reidheid toont om de vrije dag gedeeltelijk op te offeren en met de school mee te lopen in de kinderoptocht De kinderoptocht in de morgen van koningin nedag is steeds een vast programma-onderdeel geweest. Voor de oorlog liepen alle scholen mee. Ieder kind had een oranjesjerp om en een vlaggetje. De stoet kinderen werd vooraf gegaan door de veldwachter in zijn mooiste uniform a la Broipsnor en de twee plaatselij ke muziekkorpsen. Na de oorlog werd per school een bepaald onderwerp uitgebeeld en het aantal muziekkorpsen kwam zelfs tot vijf stuks. Dit jaar krijgt iedere Voorschotenaar de gele genheid om in gedachten 75 jaar Koninginne dag in Voorschoten mee te maken. Mejuf frouw G. T. Jansen, oud-onderwijzeres, zal in de Gevers Deynootschool een tentoonstelling inrichten, waarin alles dat met koninginnedag te maken heeft te zien zal zijn. Misschien zal die tentoonstelling de eerste jaren vande oranjevereniging nog uit het duister halen. JOOPPEETERS Landelijke Fietsdag den wordt bestemd voor het scheppen van recreatiemoge lijkheden voor lichamelijk ge handicapten. Zo werd in over leg met de Nederlandse Vere niging voor revalidatie van de opbrengst van 1977 een Am sterdamse rondvaartboot aan gepast voor rolstoelgebrui kers. De opbrengst van vorig jaar ging naar de verkeers- tuin voor gehandicapten in Lemelen. De Landelijke Fiets dag valt, evenals vorig jaar samen met de Nationale Mo lendag. Vele fietsroutes zijn zo uitgezet dat ze langs een of meer molens lopen. Alle deelnemers starten om negen uur 's morgens. Hoe lang de tocht duurt kan iedere deelne mer zelf bepalen. De vertrek punten in de Leidse regio zijn: het clubhuis van de Al- phense atletiek vereniging '36 aan de Sportlaan in Alphen aan den Rijn, het VW aan de Boulevard in Katwijk, het WV-kantoor aan het Stati onsplein 210 in Leiden, de VW kantoren aan de Grent 8 in Noordwijk, aan de Her enweg 14 in Noordwijkerhout ^en aan de Grachtweg 53 in "Lisse. N LEIDEN De Koninklijke Nederlandse toeristenbond van de ANWB houdt 12 mei weer een landelijke fietsdag. Er zijn fietsroutes van dertig tot veertig kilometer door heel Nederland uitgezet. Rou tebeschrijvingen zijn voor 12 mei bij alle ANWB- en VVV- kantoren in de plaatsen waar een vertrekpunt is te krijgen. Voor alle routes geldt een eenheidsprijs van twee gul den. Aan de routebeschrijving is zoals elk jaar weer een puzzel verbonden. Dit keer in de vorm van een rebus die de deelnemer kan oplossen om op die manier mee te dingen naar een van de veleprijzen. 'Een deel van de inschrijf gel-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5