Hecht weer teistert lachtoffers aardbeving n Zuid-Joegoslavfè Vier politiemannen in Ulster vermoord Overdracht olievelden kan zonder problemen Opkomst in Rhodesië lijkt succes voor Smith Vanessa Redgrave publiceert verkiezingsprogram Verkiezingen constituante in Iran uitgesteld Krachtcentrale Oeganda in handen nieuw bewind Verschijning Times kan nog weken gaan duren (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De di rectie van de Times en de Sunday Times heeft gisteravond na een langdurige verga dering gezegd, dat beide befaamde Brit se kranten voorals nog niet opnieuw zul len verschijnen. Voorlopig is er geen kans, dat een alge meen akkoord bereikt zal worden met de vier vakbonden, die betrokken zijn in het van 30 november 1978 af durende Ti- mes-geschil. Op die datum heeft de di rectie het hele bedrijf stil gelegd, omdat alle vakbon den verzet aangetekend hadden tegen invoering van de computer-techniek, die een groot aantal ar beidsplaatsen overbodig kan maken. Drieduizend personeelsleden van de Ti mes zouden ontslagen moe ten worden. Het duurde tot 8 maart voor het gesprek tussen di rectie en vakverenigingen op gang werd gebracht dankzij een bemiddelings poging van de socialisti sche minister van arbeid, Albert Booth. De directie werd toen ge dwongen alle ontslagen personeelsleden voorlopig weer in dienst te nemen. Als datum voor het op nieuw verschijnen van het dagblad The Times werd 17 april vastgesteld, terwijl de zondagskrant Sunday Times weer zou uitkomen vanaf 22 april. Spoedig bleek, dat de Ti mes en haar aanverwante uitgaven de streefdatum van 17 april niet zouden halen. De Nationale Grafi sche Vereniging die de be langrijkste is van de vier vakbonden, blijft hardnek kig weigeren een akkoord te tekenen waarin melding gemaakt zou worden van geleidelijke afvoering van haar leden, omdat journa listen en vrouwelijke em ployes van de advertentie afdelingen zelf hun kopij zouden doorgeven aan de computers die gebruikt worden voor het fotozetten. Het verlies dat de Ti- mes-uitgeverij heeft geleden wordt op tien miljoen pond (veertig miljoen gulden) ge schat. De directie zegt, dat het bedrijf bij machte is de door haar toegepaste tac tiek nog verscheidene maanden vol te hou den. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De ontploffing van een zware bom, geplaatst door de voorlopige IRA, heeft gisteren het leven gekost aan vier le den van de Noordierse politie. Twee andere politiemannen werden ernstig gewond. Vijf burgers liepen eveneens kwetsuren op. De vier dodelijke slachtoffers zaten in een grijze Landrover van de politie, die in de gemeente Bessbrook van het militante graaf schap Zuid-Armagh over een landweg reed. Een kleine acht kilometer verder lag de grens van de Ierse republiek. Het politievoertuig kwam langs een gepar keerde gestolen bestelwagen, waarin meer dan vijfhonderd kilo explosieven van eigen maaksel zaten. Op het moment dat de Lan drover de bestelwagen passeerde, ontplofte deze, kennelijk door middel van afstandsbe diening. De ontploffing was zo hevig, dat de politie wagen volledig aan stukken geslagen werd. Een reservewiel sloeg te pletter tegen de kofferruimte van een voorbijrijdende perso nenwagen, waarin een echtpaar en hun drie kinderen zaten. Al het glas van die auto werd gebroken. De vijf inzittenden moesten in een ziekenhuis verzorgd worden. Ook de agenten in een achterop rijdende politiewa gen werden gewond. APRrr JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 APRIL 1979 PAGINA 9 Tussen de wrakstukken van de opgeblazen politieauto zoeken agenten in Newry (Noord-lerland) naar de stoffelijke resten van hun vier collega's. Mede-eigenaar reactor Harrisburg in moeilijkheden HARRISBURG (UPI) Het bedrijf Metropolitan Edi son Co., voor 50 procent eigenaar van de kerncentrale van "Three Mile Island" in Harrisburg, heeft laten we ten, dat het failliet gaat als afnemers niet meer gaan betalen om de kosten van het ongeluk in Harrisburg te kunnen compenseren. Sinds de kerncentrale in Harrisburg na het ongeluk van 28 maart niet meer werkt, zijn de kosten voor de levering van energie voor Metropolitan Edison Co., veel hoger geworden. De reactor in Harrisburg is inmiddels een flink stuk afgekoeld, maar heeft nog altijd niet een veilige temperatuur bereikt. twee Palestijnen waren de luchthaven gekomen een aanslag te plegen op vliegtuig van El Al. Toen ehter zagen dat zij onmo- k onopgemerkt bij het tuig zouden kunnen ko- besloten ze dan maar eel mogelijk slachtoffers in hal te maken. De aanslag aanvankelijk vorige week nsdag plaatshebben, maar niet door omdat de lit van El Al was geannu- i de zestien mensen die bij aanslag gewond raakten in er dinsdag nog twee in ziekenhuis. een irderingen irngesprek S-Pakistan BHINGTON (AP) - Het 'leg van de Amerikaanse thng met Pakistan, om laatste land te doen af- van plannen om zichzelf mogelijkheid te scheppen het produceren van een 'Wapen, is nauwelijks ge- Herd. de Amerikaanse functio- Jsen, die dit gisteren in bed hebben medegedeeld, inde de vooruitzichten op voorkoming van een nu- m wapenwedloop op het subcontinent "treu- regering van president ter heeft eerder deze tod de economische en :ni- lre hulp (ten bedrage van miljoen dollar) aan Palci- gestaakt, omdat het ver ben bestond, dat Pakistan het geheim bouwt aan een ®Uatie voor verrijkt urani- Soufrière blijft waakzaam KINGSTOWN (UPI-REUTER) Soufrièr/e gisteravond voor de Op het Caribische eiland achtste keer in vijf dagen St. Vincent is de vulkaan uitgebarsten. De laatste uit- SALISBURY (Rtr/AP) De opkomst van de zwarte kiezers bij de gisteren in Rhodesië begonnen verkiezingen lijkt een succes te worden voor de overgangsregering en een tegenval ler voor de zwarte guerrillabeweging, die gedreigd had de verkiezingen met alle middelen te zullen bestrijden. Op de eerste dag zou bijna twintig procent van de bevolking zijn stem hebben uitgebracht: ruim een half miljoen zwarten en 140.000 blanken. De minister van buitenlandse zaken, P. van der Byl, toonde zich verrukt over de opkomst. Alleen in het district Fort Victoria was de opkomst uiterst gering. Op de universiteit van de hoofdstad betoogde een duizendtal studenten tegen wat zij de schijnverkiezingen noemden. Overi gens deden zich geen incidenten voor. De stembureaus worden bewaakt door ongeveer 100.000 soldaten en reservisten. De avond voor het begin van de verkiezingen werden vijf stembu reaus in Fort Victoria aangevallen. De verkiezingen worden gehouden voor een zwart meerder- heidsparlement, waarin 28 zetels gereserveerd zijn voor de blanken, terwijl de blanken ook stemrecht hebben voor de 72 zwarte zetels. De einduitslag wordt niet voor het midden van volgende week verwacht, maar het opkomstpercentage zal waarschijnlijk zaterdag al bekend zijn. De verkiezingsuitslag zal niet worden geaccepteerd door de or ganisatie van Afrikaanse eenheid (OAE) en de Westeuropese regeringen. De OAE heeft de verkiezingen een karikatuur van democratische voorzieningen genoemd. - (IE JAAR VOOR FRANSE UNSTHANDELAAR IJS (AFP) De beroemde Franse kunsthandelaar Paul des (78) is gisteren in Parijs tot drie jaar gevangenis- veroordeeld wegens het kopen en verkopen van 18 doe- van meesters, waaronder enkele Renoirs, die gestolen n. Voorts kreeg hij een boete van 30 francs (ca. 15 en) en een van twee miljoen francs wegens frauduleuze (er van enkele van de meesterwerken. echtbank heeft echter nog niet de arrestatie van Petrides t. Hij heeft 15 dagen gekregen om in beroep te gaan. lultimiljonair en erkend Utrillo-expert was er volgens de bank volledig van op de hoogte dat de doeken gestolen n. Zij waren afkomstig uit het particulier bezit van een nève wonende verzamelaar. wee broers die van de diefstal verdacht werden, Patrick ean-Pierre Hillayraud, zijn vrijgelaten aangezien er nog bestaat. LONDEN (BPA-Reu- verkiezingen van 3 mei. socialistisch alternatief ter) De Britse actri- bestaat, ce Vanessa Redgrave Naar de Oscar-winnares (41) beeft gisteren in verklaarde, wil de partij De partij, die 5.000 le- Londen het prop-am een terugkeer van de den heeft, wil nationali- van baar jevolutionai- Conservatieven aan de satie van banken, indu- re arbeidspartij" (WRP) macht verhinderen, de strie en land zonder be- bekendgemaakt. Het is Labour-leiders te schan- taling van schadever- baar vierde poging een de maken en tonen dat goeeüng en terugtrek- zetel in het Lagerhuis er heden in Groot-Brit- king van de Britse troe- te verwerven bij de tannië een revolutionair- pen uit Noord-lerland. GRADO (AFP/DPA) De slachtof- van de aardbevingsramp in Joego- die nu drie nachten in de open hebben doorgebracht, verkeren in t moeilijke omstandigheden. Er geen tenten genoeg, bovendien is oud en er valt voortdurend regen. nieuwe aardschok heeft gisteren de aangericht in de kustplaats Ko- Een psychiatrische kliniek, de enige deze soort in Montenegro, is ten dele stort. Het is niet bekend of er doden llen zijn Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg zijn er ongeveer 20.000 tenten nodig. Uit Albanië wordt gemeld, dat het aantal slachtoffers van de aardbeving in het noorden van het land 35 doden en 380 gewonden bedraagt. Ongeveer 9300 hui zen zijn vernield of zwaar beschadigd. In de Joegoslavische stad Bar zouden nog levende mensen onder het puin lig gen. Reddingsploegen stellen alles in het werk om hen te bevrijden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gister middag per vrachtauto voor 75.000 gul den aan hulpgoederen naar Joegoslavië gezonden. Zes hospitaaltenten, 3000 de kens en grote hoeveelheden verbandmid delen zijn naar de getroffen gebieden ge stuurd. Zeer binnenkort zal het Rode Kruis ook nog grote hoeveelheden water zuiveringstabletten ter beschikking stel len. Het Joegoslavische Rode Kruis onder vindt veel moeilijkheden bij de hulpac ties, omdat de eigen gebouwen in het rampgebied vernield zijn. plestijnen ikennen oordplannen jSEL (Upi-Belga). Palestijnen die maan- [op het Brusselse vlieg- 1a ven tem zijn gearres- B hebben bekend dat zij [plan waren zoveel moge- Israëliërs te doden. Het [tol, van wie een aan een gewond, zal in ïTvan beschudiging wor- Bteld wegens poging ajn volgens hun eigen faring afkomstig uit Gaza aren in het bezit van een is paspoort. De twee nen vertoefden al sinds maart in Brussel, waar en vrouwelijke medeplich- pouden hebben gehad. ring van België heeft gisteren uitgegeven ■ing gezegd de aanslag te betreuren en „daden irdelen die, wat ook lotief is, de veiligheid het internationale lucht- eer en het leven van pas- ers in gevaar brengen." TALEGHANI WAARSCHUWT TEGEN DICTATUUR TEHERAN (UPI-Reuter-DPA) De regering van Iran heeft meegedeeld dat de verkiezingen voor de grond wetgevende vergadering constituante voor onbepaalde tijd zijn uitgesteld. Vice-premier en regeringswoordvoer der Abbas Amir-Entezam zei dat het definitieve ontwerp van de grondwet nog niet gereed is. De tekst zou aanvankelijk een week na de uitroeping op 1 april van de islamitische republiek worden gepubli ceerd. Het uitstel betekent dat ook de verkiezingen voor een nieuw parle ment zullen worden opgeschort omdat deze zouden worden gehouden na de aanvaarding van de grondwet. De ver klaring van Amir-Entezam vólgde na berichten over voortdurende verschil len van mening tussen de sjiitische ge estelijkheid en de regering over de ontwerp-grondwet Na de afschaffing van de monarchie is nog niet veel bekend geworden over de vorm die het toekomstige bewind zal hebben. Slechts werd meegedeeld dat de grondwet zou voorzien in een presidentschap en een premierschap. Maar over parlement en gerechtelijke macht is nog niets losgelaten. De islamitische rechtbanken die ver antwoordelijk zijn voor de executie van zeker 147 voormalige functionaris sen van de sjah, staan bloot aan felle kritiek binnen de regering. De.minis ter van buitenlandse zaken, Karim Sanjabi, een invloedrijk politicus, heeft maandag ontslag genomen uit protest tegen de geheime processen en het zelfstandige optreden van de revo lutionaire comité's. Dat optreden dat ook leidde tot het vertrek van de vooraanstaande religieuze leider Taleg- hani uit Teheran. Duizenden studenten hebben opnieuw in Teheran betoogd om de terugkeer van de ajatollah Taleghani te eisen. Ook vroegen zij bestraffing van de mannen die zijn twee zoons en schoondochter vorige week hadden aangehouden. De drie werden na een nacht van gevangenschap vrijgelaten. Maar Taleghani, een in brede kring gerespecteerde liberaal-religieuze lei der, sloot zijn bureaus in de hoofd stad. De betoging werd verstoord door jonge militante aanhangers van ajatol lah Khomeini. Taleghani waarschuwde voor een nieuwe dictatuur in zijn land. Hij liet volgens het dagblad „Kayhan" verkla ren dat het er thans om gaat of het volk vrijheid en onafhankelijkheid wil behouden of zich weer aan een dicta tuur wil onderwerpen. Het uitdelen van dekens en tenten in het door de aardbeving van zondag getrof fen gebied in Joegoslavië. TEL AVIV (UPI) Egypte en Israël zijn gisteren begon nen aan het overleg om de overdracht van de olievelden in de bezette Sinaï te rege len. Volgens het in Washing ton gesloten vredesverdrag moeten de olievelden binnen zeven maanden aan Egypte worden overgedragen. De bei de betrokken ministers, Hilal voor Egypte en Modai voor Israël, voorzien geen proble men. ling bekend gemaakt van de Israëlische commissie die met Egypte moet gaan onderhan delen over autonomie voor Cisjordanië (de Westelijke Jordaanoever) en Gaza. Voor zitter is de gematigde minis ter van binnenlandse zaken Sjlomo Bourg van de Natio nale Religieuze Partij. De an dere leden zijn de ministrers Tamir (justitie), Weizman (de fensie), Da jan (buitenlandse zaken), Sharon (landbouw) en Nissim (zonder portefeuille). Zondag wisselen beide landen ratificatie-oorkonden uit. De Organisatie van Arbische olie-exporterende landen heeft Egypte gisteren van lidmaat schap uitgesloten en een vol ledig embargo op de olieleve rantie aan dat land afgekon digd. Egypte exporteert meer olie dan het importeert, maar importeert olieprodukten. Volgens minister Hilal zullen Israëlische oliemaatschappijen op dezelfde manier behandeld worden als andere oliemaat schappijen als zij na de te ruggave van de olievelden aan Egypte olie uit de velden van de Sinaï willen kopen. „Die de hoogste prijs biedt, krijgt de olie", aldus Hilal. Ook is gisteren de samenstel- barsting was volgens de staatsradio verreweg de krachtigste. De autoriteiten hebben de bevolking uit het gebied geëvacueerd. Vrijdag kwam bij een uitbar sting van de Soufrière twee kinderen om het leven. Ook de daaropvolgende dagen bleef de vulkaan actief. Grote stukken land rondom de vul kaan zijn overstroomd met lava, terwijl zwarte rookplui men opstijgen. Honderden doden in Nicaragua MANAGUA (AFP) Bij de gevechten van de afgelopen dagen in Nicaragua zouden enkele honderden doden zijn gevallen. Volgens ooggetuigen is de stad Esteli, waarom zware strijd is geleverd door regeringstroepen en Sandinis- tische opstandeling, groten deels verwoest. De stad heeft vier dagen lang onder een zware beschieting met mor tieren en raketten gelegen. Volgens van betrouwbare zij de in Managua ontvangen be richten zijn uit Esteli verdre ven Sandinisten nog actief in het noorden van het land, vooral in het gebied langs de grens met Honduras. Zij doen daar verspreide aanvallen op de Nationale garde. Het brede oppositiefront in Nicaragua, dat partijen van links tot rechts vertegen woordigt, heeft president So- moza gevraagd af te treden om nog meer bloedvergieten in het land te voorkomen. Oegandese militairen zijn hier bezig met het blussen van een brand in een warenhuis in Kampala, nadat dit geplunderd en in brand ge stoken was. KAMPALA (Rtr) Troepen van de nieuwe regering van Oe ganda hebben bij hun opmars vanaf Kampala naar het oos ten de strategische brug over de Nijl bij de stad Jinja in handen gekregen. De brug is een vitaal onderdeel van de op mars naar de grens met Kenia, omdat de regering nu zeker is van de enorme waterkrachtcentrale die vrijwel geheel Oegan da van energie voorziet. De troepen hebnben als taak de weg naar Kenia te openen om de toevoer van voedsel en brand stof vanuit de Keniase havenstad Mombassa weer op gang te krijgen. De voorhoede van het regeringsleger is. gisteren tot ongeveer 130 kilometer van de stad Tororo gevorderd, een stad die dichtbij de grens met Kenia ligt. De komende dagen wil men doorstoten naar Jinja, een groot industrieel centrum. In de stad Tororo zouden troepen van Amin zijn begonnen met het systematisch doden van honderden burgers, die men medestanders acht van het nieuwe bewind. Niet alleen elke overheidsfunctionaris wordt gedood, maar iedereen die door de troepen wordt waargenomen, zo meldden vluchtelingen. IN Tororo zou ieder die niet gevlucht zijn, worden gedood.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9