HetAlles- In-Een Pak. Boeiende blik op maritieme historie van Hellas en Rome Ir. vanPaassen ?rlaat bisdom otterdam Genland 189,- Slot Havermoutpap halve liter tijdelijk Onderzoek gevraagd naar onderdrukking sexuele gevoelens Duitsers niet op de hoogte van veroordeling Munnikhuizen 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: rij eens met een ander mee. LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 APRIL 1979 PAGINA 7 esch^[ reel: beeld en geluid en 21 april brengt de Amsterdamse theatergroep Waste of ;n enjheater Aan de Haven te Scheveningen haar achtste pro- iften.flakreel. Met negen leden, ieder vanuit zijn eigen vakdisci- Handlken en spelen zij hun voorstellingen met als basismateri- ce kjure mime. het analyseren van alledaagse handelingen en biblifen Een spel zonder woorden, zonder veel verhaal, meer zer djnvolgmg van situaties, waarbij mime, muziek, geluid, licht s verieeld samengaan. _Jspelers bij Kings Galliard A AG Het eerder aangekondigde optreden van Ar- in zondag 22 april geen doorgang vinden. Op die dag /*ings Galliard in het Theater aan de Haven vooral Ier- [muziek. Deze groep wordt aangevuld met gastspelers, t je banjospeler Ton Stuip en de Zweed Bert Deivert. Ierse volksmuziek staat op het programma, dat om lir begint, Amerikaanse country en blues en Zweedse De avond heeft als geheel een sessie-achtig ka- jaretfestival Cameretten 79 r In Delft wordt dit jaar voor de veer- keer het cabaretfestival voor amateurgroe- thouden. Aan de opzet wordt dit jaar wei- anderd. Evenals vorig jaar worden twaalf uitgekozen die meedoen aan de voorron- en 27 oktober. Uit deze twaalf zoekt een aarin Eric Herfst, de beste zes. Deze zes op in de aula van de TH in de finale 2 ovember. Hieruit wordt de winnaar Came 79 gekozen. t festival kunnen meedoen alle amateur-cabaretgroepen ïrland en België van redelijk niveau, die alle een proef <waamheid moeten afleggen. Hierop volgen voorronden 1 september worden gehouden. In de week tussen voor- en finale organiseert het bestuur van de Stichting Ca- i in Delft verscheidene activiteiten. Vijfentwintig eeuwen mari tieme historie van de antie ke Grieken en Romeinen - aan de beschrijving daarvan heeft dr. F.J. Meijer (37), do cent oude geschiedenis in Amsterdam, zich gewaagd. Het resultaat van die poging is neergelegd in een boek, getiteld „Hellas, Rome en de zee", waarmee hij ongetwij feld in een behoefte voorziet. Immers, het politieke, econo mische en sociaal-culturele leven in het oude Athene en Rome is veelvuldig beschre ven en nagenoeg in alle too naarden. De zeegeschiedenis daarentegen is, voor het gro te publiek tenminste, prac tised onbesproken gebleven. Meijer begint zijn verhaal met de eerste vloten van de Kretenzers (bewoners van Kreta), die zo'n 20 eeuwen vóór het begin van de chris telijke jaartelling gebouwd werden. Zijn overzicht loopt tot het Byzantijnse Rijk van keizer Justinianus (527 - 565 na Chr.), die in 535 met zijn vloot het zogeheten Vanda- lenrijk in Afrika, Sardinië en Corsica vernietigde. Een overwinning, die evenwel niet kon verhinderen dat het Ro meinse imperium uiteen viel in een Oost- en West-Ro meins Rijk. In zijn interessante boek geeft dr. Meijer een goed ge documenteerd overzicht van wat er zoal in de loop van 25 eeuwen op de wateren van de Middellandse en Aegei- sche Zee heeft rond gevaren. Weliswaar is weinig bekend omtrent de oorsprong van de antieke Griekse zeevaart, via afbeeldingen op de Kretense gemmen (gegraveerde edelste nen) duiken tussen 2000 en 600 vóór Chr. typische sche pen op met ronde rompen, waarvan de steven uitloopt in een drietandige of pijlvor mige boeg. De invloed van de Egyptische scheepsbouw is in die periode onmisken baar en vast staat dat de vroege bewoners van Kreta omvangrijke handelsactivitei ten ontwikkelden, waarbij wellicht olijfolie en wijn graag gewilde ruimprodukten waren. In het boek „Hellas, Rome en de zee" blijft de Odyssee vanzelfsprekend niet onbe sproken en de auteur laat beschilderde vazen zien, waarop Odysseus is vastge bonden aan de mast om op die manier het gezang van Een vaas met daarop afgebeeld een fragment uit de Odyssee. Odysseus Is vastgebonden aan de mast om op deze manier het gezang van de Sirenen te kunnen horen zonder dat dit gevolgen voor schip en bemanning zal kunnen hebben. De roeiers hebben namelijk was in de oren om zo de verlokkingen van de Sirenen te kunnen weerstaan en het schip veilig verder te brengen. de Sirenen te kunnen trotse ren, terwijl zijn scheepsmak kers voortroeien met was in de oren, waardoor voorko men wordt dat het schip op de rotsen te pletter zal lopen. Ook verhaalt dr. Meijer van de vele zeeslagen (in o.a. de Peloponesische oorlogen), die de Atheners uiteindelijk hun hegemonie op zee deed ver liezen, hoewel ten tijde van Alexander de Grote een tij delijke opleving was te be speuren in de politieke rol, die Athene jarenlang had ge speeld. Echter, na verloop van tijd viel dit antiek cen trum van politiek en cultuur terug" tot een normale haven stad in een wereldomvatten de handelsrelatie. Afkeer Waar de Grieken van meet af aan een vooraanstaande rol ter zee speelden, daar stelden de oude Romeinen een van nature gegroeide af keer van het wijde water te genover, superieur als zij wa ren op het vasteland met hun legioenen. Echter, de voortdurende uitbreiding van het Imperium Roman um bracht hen steeds meer in contact met volkeren die be schikten over goede vloten, zoals o.a. de Etrusken, een volk, waar we nog steeds re latief weinig van weten. En natuurlijk kwamen de Ro meinen in aanraking met de Grieken en Carthagers, wier (handels)imperium zich uit strekte van de Straat van Gi braltar tot aan Sicilië. Met name de confrontatie met Carthago had tot gevolg dat Rome in het jaar 264 vóór Chr. een vloot van 120 sche pen uitrustte (quinquerem en triemen) met in totaal 33.400 roeiers. Het was het begin van het Romeinse avontuur, dat uiteindelijk eveneens zou leiden tot een suprematie over andere zeevarende vol keren. Interessant is Meijer's opmerking over de Carthaag- se veldheer Hannibal, die in het jaar 218 vóór Chr. de Al- pèn overtrok om langs deze weg Rome aan te vallen. Hij deed dat niet omdat hij zo graag allerlei ontberingen leed, aldus de auteur, maar „vanwege de Romeinse heer schappij over de zeeën". Vooral de door de Romeinen gebruikte enterbruggen bete kenden een nieuw wapen in de zeeslagen en vaak behaal de men door dit hulpmiddel klinkende overwinningen. Desondanks, zegt dr. Meijer, lag het hart van de Romei nen nog altijd niet op zee. Zij voeren nl. geen patrouil- letochten wanneer het niet strikt noodzakelijk was. Rust Het boek van dr. Meijer gaat niet alleen in op de politieke invloedssferen, die de Romei nen mede dankzij hun hege monie op zee uitbreidden, maar legt ook het vergrootg las op de „gewone" zeesol daat. Deze moest 26 jaar die nen op de galleien. Dat was tien jaar langer dan de legio nair te land en bovendien stond hij minder in aanzien omdat Meijer een geval aan haalt waarbij een „landsol daat" gedegradeerd wordt tot roeier op een gallei. De inte resse van de volkeren aan de oostelijke boorden van de Middellandse Zee om dienst te nemen op de Romeinse vloot was desondanks groot. Het werd min of meer als een eer beschouwd te mogen dienen op de vloot van de al machtige keizer, schrijft dr. Meijer, die ook ingaat op de verschillende scheepstypen en o.a. terecht komt bij de grote Romeinse graanschepen, die vooral koren uit Egypte haal den en een tonnage hadden dat varieerde van 1000 tot 3200 ton. Maar er waren ook passagiersschepen, die Ro meinen naar plaatsen van de Oosterse en Griekse bescha ving brachten. De reizigers moesten tijdens de tocht zelf voor hun voedsel zorgen, ter wijl hun hut evenmin werd schoongehouden. Maar de aanzienlijken onder de passa giers hadden voor die kar weitjes hun slaven, die hun meesters verzorgden en in elke stad waar de schepen aanlegden, inkopen deden. Uiteraard kon dit alleen maar gebeuren wanneer het rustig was op zee, d.w.z. wanneer er geen oorlogen werden gevoerd en er even min piraten opereerden. Het is een van de verdiensten van de Romeinen dat zij ge durende twee eeuwen de rust op zee konden bewerkstelli gen. Toen, tijdens de rege ringsperiode van Marcus Au- relius (161 - 180) nam het verzet tegen de Romeinse toe. Zowel te land als ter zee. Aanvankelijk wist het keizerlijke Rome de aanval len goeddeels te weerstaan, later brokkelde het immense rijk meer en meer af, waar bij met name de Gothen in de tweede helft van de derde eeuw op zee steeds verder opdrongen. Het bleek het be gin van het einde, alhoewel keizer Justinianus ooit nog eens met behulp van een krachtige vloot, bestaande uit monereis en dromons, pro beerde de opdringende aan vallers te weerstaan. Het was evenwel uitstel van executie en - zo schrijft dr. Meijer - de scheiding tussen Oost en West werd nu definitief. „Het Oosten zou een roemrijke toekomst tegemoet gaan, in het Westen deden de donkere Middeleeuwen hun intrede, waarin voor een geregelde scheepvaart nauwelijks plaats Dr. F.J. Meijer: „Hellas, Rome en de zee". Uitgegeven bij Nooy's Drukkerij, Purme- rend. Prijs 48,65 Ook in RK onderwijs geen onderscheid naar sexe bij ontslag DEN HAAG De bond van schoolbesturen voor het lage re kaotholiek onderwijs heeft alle leden een brief geschre ven, met daarin richtlijnen hoe te handelen in geval van de noodzaak om onderwij zend personeel te ontslaan. Die brief is belangrijk, om dat binnenkort met terugwer kende kracht ook in Neder land de EEG-nonn voor gelij ke behandeling van mannen en vrouwen in werking zal treden. Door het teruglopende aantal leerlingen zijn dit jaar op nieuw per 1 mei ontslagen noodzakelijk in het onderwijs. Veel katholieke schoolbestu ren maakten bij zo'n ontslag onderscheid tussen mannen en vrouwen, een discrimina tie, die door de EEG-norm wordt verworpen. Voortgangs debat toch nog volgende week DEN HAAG Het debat in de Tweede Kamer over de voortgangsnota van minister Andriessen (Financiën) wordt toch, zoals oorspronkelijk vastgesteld, volgende week gehouden. Tot voor kort zag het ernaar uit, dat de ge- dachtenwisseling uitgesteld moest worden. Minister-presi dent Van Agt had kamer voorzitter Vondeling laten weten, dat er te weinig tijd was om alle vragen over de nota te beantwoorden. Maandag kwam er echter op het Binnenhof opnieuw een brief binnen van de premier, waarin deze meedeelde, dat zijn eerste brief als niet ge schreven beschouwd diende te worden. Door de vorming van een speciale ploeg ambtena ren denkt de regering toch nog tijdig klaar te kunnen ko- Hierbij heeft meegespeeld, dat minister Andriessen de eerste week van mei in het buiten land is. Bovendien heeft de Tweede Kamer besloten dat er in mei geen avondvergade ringen zullen zijn. Dit in ver band met verplichtingen van vele leden betreffende de ver kiezingen over het Europese Parlement. Het „voortgangsdebat" begint nu op dinsdagavond (23 april) en wordt voorgezet op woens dagmiddag en afgerond op donderdag. pergevink; )gram 1-55 iw Keurslager fizou u t met minJerdocn DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Nijhof (DS'70) wil weten of het bericht juist is dat meisjes, verblijvend in een tehuis van de kinder bescherming, met mannelijke hormonen worden ingespoten om hun sexuele gevoelens te onder drukken. Als het bericht inderdaad juist blijkt te zijn. zullen gezien de onaanvaardbaarheid van een dergelijke handeling vanuit het oogpunt van de medische ethiek terstond maatregelen moeten worden genomen om herhaling te voorkomen, aldus het kamerlid in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Haars van justitie. Overigens vraagt de regelmatige berichtgeving over problemen in tehuizen van de kinderbescherming met spoed om een adequater beleid, zo meent Nijhof. Hij denkt daarbij aan kwaliteitsverbetering van het werk, met name door verlaging van de groepsgrootte of uitbreiding van het aantal opvoeders per groep. - IR EN KEER Dr. W. J. M. van Paassen SCJ (46), vi- eneraal van het bisdom Rotterdam, zal deze functie fang van 1 augustus neerleggen. Per die datum is hij jk gekozen tot provinciaal overste van zijn congregatie, tsters van het Heilig Hart van Jezus. Dit gebeurde tij- e provincieraad van de congregatie, die gisteren in Ca ll Keer werd gehouden. Dr. van Paassen maakt sinds tnuari 1973 als vicaris deel uit van het diocesaan be- iollege van het bisdom Rotterdam. j van Paassen. afkomstig uit het Westland, werd in juli ft priester gewijd. Tot 1966 studeerde hij in Rome, waar moveerde tot doctor in de moraaltheologie. Van 1966 tot Vas hij wetenschappelijk medewerker aan de afdeling (theologie van de Katholieke Universiteit van Nijmegen. 68 tot 1973 studentenpastoor in Delft, laatste jaar werd hij benoemd tot vicaris van het bis- otterdam, met al speciale verantwoordelijkheid cateche- ieren- en studentenpastoraat en onderwijs. Namens het maakte hij ook deel uit van het provinciaal beraad ken. nieuwe functie als pastoraal overste is dr. van Paassen noordelijk voor 425 priesters, van wie er 300 in Neder- rblijven. De overigen zijn gevestigd in Chili en Finland. In december 1977 besloten twee befaamde balletten uit Tahiti, een eilandengroep in de tropische zon van Frans Polynesië, te weten Tiare Tahiti van Gilles Hollande en Tahiti Nui van Paulette Vienot samen te gaan onder de nieuwe naam Grand Ballet de Tahiti 'Tahi ti Nui'. Dit nieuwe ensemble combineert de beste elementen van beide groepen. Hiertoe werden de beste artiesten uit de bevolkin gen van 130 eilanden, gerecruteerd. De gemiddelde leeftijd van de dansers en dansereeen ligt tussen de 18 en 25 jaar. Met behulp van meer dan 500 kostums verrijken zij een bijzonder kleurrijke show, die t/m 5 mei op tournee door ons land is en die op 20 april te zien is in het Congresgebouw te Den Haag. ADVERTENTIE Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. Psychologen gaven geen medewerking aan Indonesië ROTTERDAM (ANP) Het hoofdbestuur van het Neder lands Instituut van Psycholo gen is na een uitgebreid on derzoek tot de conclusie ge komen dat Nederlandse psy chologen niet bewust hebben meegewerkt aan politieke ac tiviteiten van de Indonesi sche veiligheidsdienst. Ofschoon overdracht van ken nis en kundigheden eventueel tot misbruik kan leiden, is er voor het hoofdbestuur geen grond voor de veronderstel ling dat de betrokken psycho logen zich schuldig zouden hebben gemaakt aan grove onvoorzichtigheid. Vorig jaar verschenen er berichten waar in Nederlandse psychologen, die in Indonesië onderricht hadden gegeven, ervan wer den beschuldigd hun mede werking te hebben verleend bij het vervaardigen van vra genlijsten voor het opsporen van communistische sympa thisanten onder politieke ge vangenen. Het hoofdbestuur van de landelijke beroepsve reniging heeft toen een qnder- zoek ingesteld. kunst en kunstenaars In het Prentenkabinet van het Haags Gemeentemuseum zijn van 21 april t/m 10 juni foto's te zien van de Haagse kunstschilder Paul Citroen, die zo'n veertig jaar geleden een actief fotograaf was. Tot het album van Paul Citroen behoren portretfoto's van zijn vrienden en kennissen zoals John Radecker, Carel Willink en Jacob Bendien. Zweede volksmuziek klinkt zondagmiddag 22 april in het Haags Gemeentemuseum. Ze wordt uitgevoerd door twintig leden van de Zweedse groep Dalarna. Tamas Vasary, de in Honga rije geboren meester-pianist die thans de Zwitserse natio naliteit heeft, concerteert zon- dagmissag 22 april in Diligen- tia. Op zijn programma staan werken van Mozart en Cho pin. ADVERTENTIE Nu modieus, elegant èn sportief de zomer in: katoenen tuniek met zijsplitten en bijpassende pantalon. In de aktuele modekleuren: paars, oker-geel, gifgroen en khaki Vanal morgen bij Modehuis Slot voor de speciale prijs van i bij Modehuis Slot I modehuis mode op z'n mooist. MÜNCHEN (DPA) De ambtenaren, die ver antwoordelijk waren voor de naturalisatie van de Nederlander Willem Munnikhuizen als Duitser, zouden destijds niet op de hoogte zijn geweest van diens veroordeling tot een levenslange gevangenisstraf. Munnikhuizen is na de tweede wereldoorlog door de rechtbank in Groningen bij verstek schuldig bevonden aan nazi-misdaden. Dit heeft een woordvoerder van het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken in Mün- chen gisteren verklaard. De regering van Beieren heeft Munnikhuizen op 31 oktober 1957 een bewijs van naturalisa tie overhandigd met goedkeuring van de mi nisteries van Binnenlandse Zaken in Bonn en München. Het uittreksel uit het strafblad, dat toen werd geraadpleegd, wees niet op nadelige feiten. Het hoofd van het joodse documentatiecen trum in Wenen, Simon Wiesenthal, had vorige week het bevoegde openbaar ministerie ervan op de hoogte gesteld dat Munnikhuizen onge hinderd in de omgeving van München woont. De man zou, als lid van de Duitse „Grune Po- lizei", in 1944 in het Friese dorp Tijnje twee mensen hebben doodgeschoten. De officier van justitie bij de rechtbank in München heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7