Justitiaet Pax: Bevolking van Rhodesië onvrij Doet u mee aan de Rckwick theetest: Korte metten Gratis extra theezakje om het zelf te proberen. Meer Britten geloven in reiricarnatie kerk wereld Krant bij 10 jaar beraad religieuzen Met één theezakje zet u 4 koppen thee. Met twee theezakjes zet u 8 koppen thee. BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 APRIL 1979 p| De katholieke commissie Justitia et Pax (Gerech tigheid en Vrede) in Rhodesië meent, dat de ver kiezingen van deze week moeilijk kunnen worden gezien als het begin van een democratische rege ring in het land. De commissie wijst er op, dat in negentig procent van het land de staat van beleg van kracht is. Sinds begin 1978 is het aantal oorlogsslachtoffers met vijfhonderd procent gestegen. De oorlog heeft tot dusver aan meer dan twintigduizend mensen het leven gekost. Volgens de commissie probeert het regeringsleger op het ogenblik de guerillastrij- ders uit te hongeren. Die politiek heeft geleid tot wijdverbreide hongersnood en ondervoeding. Krachtens de staat van beleg beschikt het leger over een beangstigende vrijheid van handelen, zo meent de commissie. De militairen voeren strafac ties uit als het vernietigen van hutten en bezittin gen en het doden van vee en zij passen martelin gen toe. Iedere verdachte kan in een geheim pro ces door een militaire rechtbank ter dood worden veroordeeld, zonder de mogelijkheid van hoger be roep. Na een onderbreking zijn de terechtstellin gen in de gevangenis van Salesbury hervat, zo schrijft Justitia et Pax. De hulptroepen, gevormd door de aanhangers van bisschop Muzorewa en dominee Sithole, die bei den zitting hebben in de overgangsregering, zijn een nieuw element van tweedracht geworden en maken zich schuldig aan veel gewelddaden, aldus de commissie. Voor de zwarte bevolking is het overleven het belangrijkste probleem in de huidi ge situatie. Het Centraal Missionair Beraad Religieuzen (CMBR) heeft ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan een een malige krant uitgegeven onder de titel „Missie? Hoe zo?". Deze krant wil een indruk geven van datgene waarmee de mensen van het CMBR bezig zijn en wat religieuzen met al die zaken te maken hebben. Het CMBR werd in 1968 opgericht toen onder inspiratie van het tweede Vaticaanse concilie de nieuwe missionaire ideeën begonnen door te dringen. Vragen over de relatie tussen de oude, westerse kerk en de jonge kerken in de landen van de derde wereld wer den gesteld, vragen over de verhouding missie - ontwik keling, over de zin van geldwervingsacties als „Kom over de brug". In deze krant pleit Ad de Groot, voorzitter van het CMBR, ervoor dat religieuzen zich ook interesseren voor structurele veranderingen van de samenleving. Missie wordt de laatste jaren niet alleen m de derde wereld uit geoefend, aldus De Groot, maar is een beweging van christenen die zich waar nodig inzetten voor de be vrijding van de mens en voor rechtvaardige verhoudin gen. Driekwart van de Britten gelooft in God maar nog geen vierde deel van hen gelooft nog in duivel of hel. Dit blijkt uit een on derzoek van het Gallup instituut. Drie kwart van de ondervraagden zei te geloven in het bestaan van een God, 57 procent twijfelen niet aan de hemel, terwijl 28 pro cent in reïncarnatie gelooft, 22 procent in het bestaan van de duivel en evenveel in het bestaan van de hel. Opvallend is de stijging van het aantal men sen, dat de voorkeur is gaan geven aan reïncarnatie. In 1968 geloofden achttien pro cent aan die mogelijkheid, nu achtentwintig procent. Het godsgeloof kent echter verschillende vormen. Slechts 35 procent der Britten ge looft in een persoonlijke God. Het grootste percentage, namelijk 41 procent, omschrijft God liever als „een soort geest, een levens kracht". Zestien procent weet niet wat er van te moeten denken. Uit deze cijfers blijkt een aanzienlijke vermindering van het geloof in een persoonlijke God. In 1957 zei nog 41 procent in een persoonlijke God te geloven, terwijl 37 procent God als levens kracht omschreef. Er is ook een opvallende vermindering te constateren in de aanvaarding van Christus als de Zoon van God. In 1957 namen 71 procent aan dat Christus de Zoon van God was. In 1963 daalde dit percentage tot 60 procent, nu is het gedaald tot 55 procent. Van de Britten ziet 25 procent Christus als gewoon mens. In 1963 meende dat zestien procent, in 1957 negen procent. Opvallend is wel, dat de historiciteit van Christus niet wordt aangetast. Het aantal Britten dat de historiciteit van Christus niet aanneemt, blijft al tientallen jaren rond de zes a zeven procent. Paus Johannes Paulus II heeft het ontslag aanvaard van Gabriel W. Sillekens, bisschop van Ketapang op Borneo, Indonesië. Tegelij kertijd benoemde hij de huidige vicaris-generaal, de 43-jarige Indonesiër Ba- silius Pujaraharja, tot op volger. Mgr. Sillekens, die om gezondheidsredenen is afgetreden, werd in 1911 in het Limburgse Roggel ge boren. In 1936 werd hij tot priester en in 1962 tot bis schop gewijd. Hij behoort tot de congregatie van de passionisten. Het bestuur van de streek- parochie Het Eikske in het Zuidlimburgse Schaesberg heeft via zijn raadsman mr. M. Moszkowicz de Maastrichtse rechtbank ge vraagd ook verweer te mo gen voeren in de door het bisdom Roermond enige tijd geleden aangespannen civiele procedure over de ontruiming van de pastorie door de gehuwde pastores Ed Mi edema en Cor van der Spek. Dit betekent dat het nog geruime tijd zal duren, voordat de recht bank van Maastricht uit spraak zal doen over de vraag of de beide pastores al dan niet in de pastorie kunnen blijven wonen. Het Wereldverbond van Katholieke Onderwijsge venden (UMEC) houdt dit maal zijn congres, dat eens in de drie jaar wordt be legd, in Nederland en wel van 22 tot 28 juli in het congrescentrum Leeuwen horst te Noordwijkerhout. De beweging „Vrouwen Voor Vrede" heeft alle vrouwen uit de provincie Utrecht opgeroepen zater dag 19 mei mee te doen aan de demonstratie tegen kernwapens, die jaarlijks bij de vliegbasis Soester- berg wordt georganiseerd door groepen van het In terkerkelijk Vredesberaad en comité's Stop de Neu tronenbom. In een verkla ring zegt de beweging .on der meer tegen kernwa pens te zijn, omdat het hebben ervan het gebruik insluit. Voorts meent de beweging, dat het huidige systeem van wederzijdse afschrikking op de lange duur geen veiligheid biedt en dat er te veel geld, grondstoffen en talent voor bewapening wordt ge- schap van Taizé in F rijk, frère Roger Sc zal dit najaar met groep jongeren naar Amerika gaan om daa leven te delen van mensen in de sloppej ken. Daar -zullen zij „Handelingen 1980 van concilie van jongt schrijven. De afgel drie jaar hebben de j< ren van Taizé in het k van het jongercncon enige tijd geleefd tl de allerarmsten van en Afrika. Wanneer groep uit Zuid-Amerik rugkomt zal verslag den uitgebracht op eei| ropese bijeenkomst het jongerenconcilie, van 28 tot 31 decemb< Barcelona wordt gehout De 180 katholieke thee sche bibliotheken in Bondsrepubliek Duits en West-Berlijn beschi. over ongeveer 8,5 mil delen, 7.434 wiegedrul 6.689 handschriften en na 20.000 tijdschriften, blijkt uit het „Handl van de kerkelijke ki liek-theologische biblii ken", waarvan dezer d de tweede druk is ven nen. Als u lekkere thee wilt zetten, kunt u 't beste I gram thee per kop gebruiken. Met een Pickwick theezakje van vier gram zet u dus vier lekkere koppen thee. Ofwel een halve pot. In een volle pot van zo'n acht koppen thee moet dus ook 8 gram thee. Dat wil zeggen: twee Pickwick theezakjes. Doet u 't anders? Dat kan natuurlijk een kwestie van smaak zijn. En daar wil len we uiteraard niet over twisten. Maar we willen u wel vragen om 't één keer op onze manier te proberen. 4^-, Speciaal voor dat doel zit er tijdelijk een extra theezakje in alle doosjes Pickwick (d.w.z. Pickwick theezakjes van 4 gram). Natuurlijk maak je lekkere thee niet alleen met de juiste dose- ring. Thee moet ook op de goede manier gezet worden. En dus l^l- laat u het water goed doorkoken. U spoelt de pot even om met kokend water. JpSiEli U laat de thee 3 a 5 minuten trekken. Vervolgens haalt u de|^|g| zakjes uit de pot. En dan proeft u vanzelf wat lekkere thee is.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6