De Kooi wil wijk aanpakken Bureau voor Rechtshulp geopend Extra enquête beslist over sierbestrating Da Costastraat „Nauwelijks beleid voor woonboten" Grote opdracht voor Leidse scheepswerf Nieuwe aanvangstijden H. Missen Meerburgkerk yPSP-RAADSLID STELT VRAGEN AAN COLLEGE LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 APRIL 1979 PAGINA 3 sCHULD' rkeerslichten iderdorpse EIDEN Stichting Wijkcomité „De S|S 1 activiteiten gaan ontplooien n de wijk leefbaarder te maken. Ge- icht wordt aan het starten van een oject voor werklozen, die bereid zijn rommel in de wijk op te ruimen. Of isschien worden de scholen in de 11 ijk benaderd om hun bijdrage te le- ren aan de verbetering van het in de wijk. Jen en ander is te lezen in het'zwart- luc,el1 »k dat vanavond tijdens de wijkver- idering in de Kooi officieel wordt uit- Het boek geeft een somber «eld van de situutie in de Kooi. Met IS 2 10,110 ..nieuwe Kooi" maakt een ver warloosde indruk, doordat overal pa- r aipi" rondslingert. Met een beschuldigen- [0k fe finger wijzen de samenstellers van zwartboek naar de bewoners die vuil overal rondstrooien. Ook de iningbouwvereni gingen treft blaam, wordt niets gedaan om het aanzien speelplaats in het Kooipark is hard aan een opknapbeurt toe, menen de opstellers van het zwartboek". van de flats in de „nieuwe Kooi" te verbeteren. Van de „oude Kooi" valt volgens de samenstellers voorlopig wei nig te zeggen. Grote delen worden mo menteel gerehabiliteerd, hetgeen de no dige rommel met zich meebrengt. Vervolgens neemt het zwartboek de verschillende straten in „De Kooi" on der de loep. De Soembastraat wordt een voorbeeld voor de wijk genoemd voor hoe het ook kan. Enige valse toon in de straat is het terrein van Gijzenij waar de schutting hier en daar wat verbetering behoeft. Ook de Atjehstraat kan er volgens het zwartboek mee door. Hier hebben de bewoners echter last van het gasstation, dat zorgt voor veel stank. De suggestie wordt gedaan het terrein in ieder geval aan het ge zicht van de bewoners te onttrekken door het planten van coniferen. Voor de Balistraat heeft het wijkcomité een richtingverkeer en ins teekhavens op het verlanglijstje staan. Het perk in de Ti- morstraat verkeert in deplorabele toe stand door allerlei rommel die er tus sen de planten terecht is gekomen. Dat is overigens bij alle perken en struiken in de Kooi het grote euvel. De flats aan de overzijde van de Willem de Zwijger laan zien er over het algemeen verve loos en onaantrekkelijk uit. De hallen en portieken worden door de samenstel lers van het zwartboek ronduit smerig gevonden. Hier en daar zijn ook ruiten van kelders stuk. De vervuiling van het Kooipark gaat de samenstellers erg aan het hart. Vooral rommel in de vijver is hen een doorn in het oog. De speel plaats in het park zou moeten worden opgeknapt. De zandbak is verdwenen. Op de paddestoelen is gebarbecued. De bomen in het park zijn gebruikt om er schommels aan te hangen. Het wijkco mité doet de suggestie steviger klimma- teriaal in het park neer te zetten. LEIDEN De uitslag van een extra enquête, op korte termijn te houden door de Leidse Welzijnsraad, zal be slissend zijn voor de vraag of er nu wel of niet sierbestra ting komt in de Da Costas traat in Haagwegkwartier. Zoals bekend kwam de ge meente enige tijd geleden met de bewoners tot overeemstem- ming over een herindeling van de straat, die onder meer parkeerhaven en sierbestra ting omvat. Toen de gemeente onverwacht de bewoners van deze straat ook nog vergastte op een plan voor eigen aan sluitingen op het stamriool in de straat dat min of meer dwingend werd opgelegd bleek plotseling dat veel men sen, naast de nodige opwin ding over de kosten en over last veroorzaakt door de aan leg van een eigen riool de herindeling van de straat ei genlijk ook niet zagen zitten. De betrokken ambtenaren kwamen tot de conclusie dat het ongenoegen van de men sen over de onverwachte rio leringswerkzaamheden geleid had tot een algehele veroorde ling van alle plannen van de gemeente, inclusief de sierbes trating. Zij werden daarin ge steund door een brief van een groep bewoners, die erop aan drong dat de herindeling ge woon doorgang zou vinden. Een andere groep had echter al laten weten totaal geen be hoefte te hebben aan een her indeling. Inmiddels zijn de problemen rond de riolering nagenoeg opgelost. Twintig huizen in de Da Costastraat moesten wor den voorzien van een eigen aansluiting op het stamriool en de eigenaren toonden zich na individuele benadering daartoe bereid. Gemeentear chitect Piret gaf toe dat de bewoners over de riolering onduidelijk waren voorgelicht, het gevolg van een misver stand. Wat hem betrof hebben de bewoners ingestemd met de herindeling van de straat, hetgeen de commissieleden „Milieu" voor wethouder Van Dam LEIDEN De kans is groot dat wethouder Van Dam van Financiën de portefeuille Milieuzaken zal blijven behouden. Van Dam nam Milieuzaken over van wethouder Ver boom van Volkshuisves ting nadat deze door ziek te was geveld. Verboom is inmiddels weer volop in functie maar toonde gister avond tijdens de commis sie Volkshuisvesting wei nig animo om het milieu, waarvan hem altijd is ver weten dat hij er niets aan deed, weer aan zich te trekken. „Ik heb er de balen van, van dat milieu", liet hij gisteravond nog eens we ten. Wethouder Van Dam heeft inmiddels zijn milieu- portefeuille niet werkloos in de binnenzak laten zit ten. Hij is hard bezig met een zogenaamde „milieu nota", die straks weer gaat uitmonden in een werk groep Milieu, die bepaalde milieuvoorstellen gaat doen die weer in een commissie worden gebracht. Volgens Van Dam betekent die on gekende activiteit op Leids milieugebied niet, dat hij zich zal blijven bezighou den met dit lang verwaar loosde bestuursaspect. „Maar de kans is wel groot", liet hij de commis sie Volkshuisvesting om zichtig weten. deed besluiten om het onpar tijdige oordeel nu aan een en quête van de Welzijnsraad over te laten, overigens tegen de zin van wethouder Ver boom in die gelijk wilde be- Het cabaret Tekstpierement brengt vanavond haar nieu we programma „Van wie zou dat nou zijn" in de Leidse Schouwburg. Deze nieuwe show is opgebouwd rond het omvangrijke oeuvre van Annie M. G. Schmidt met name de liedjes. Jos Brink zorgt als vanouds weer voor de scè nes, persiflages, crosstalks en conferences. De show kwam onlangs m het nieuws omdat mevrouw Schmidt via de rechtbank in de opbouw ervan ingreep. Jos Brink, Frank Sanders, Lucie de Lange en Henk Bokkinga gaan terug in de tijd en behandelen de vijftiger, de zestiger maar ook de zeventiger jaren. Aanvang 20.15 uur. Bewonersa vond De gemeente houdt maandag 23 april een voorlichting sbijeenkomst voor de bewoners en bedrijven langs het Utrechtse Jaagpad (tussen het Veerhuis en de Rijn stroomstraat), in de Catharinastraat en Rijnstroomstraat en langs de Rijnkade. Op deze avond, die wordt gehou den in de kantine van de gemeentelijke dienst sociale werkvoorziening aan de Willem Barentszstraat 12—14 komt het aan te leggen fietsers- en voetgangersbruggetje tussen Utrechtse Jaagpad en het verlengde van de Ad miraal Banckertweg in het industrieterrein De Waard aan de orde. Deze brug zal na aanleg een schakel zijn in de fietsroute vanuit de Burgemeesterswijk via de Waard en de Suma trastraat naar de Meren wijk en terug. De brug komt op ongeveer 80 meter van de Rijnstroom- straat te liggen. Die plaats is ongeveer het midden tus sen twee voor fietsers goed bruikbare aanlooproutes, de Burggravenlaan/Catharinastraat en de Kanaal weg. Wan neer de busbaan op de Hoge Rijndijk er komt zal er ten behoeve van fietsers en voetgangers gezorgd worden voor een veilige oversteek. De door Gemeentewerken ontworpen brug is een dubbele klassieke ophaalbrug die goed past in het stadsbeeld. Het waterverkeer op de Nieuwe Rijn zal er weinig hinder van ondervinden. PeuterpaJet Het kinderdagverblijf „Peuterpalet" opent vrijdag 20 april zijn poorten na een ingrijpende verbouwing en mo dernisering. Wethouder D. Tesselaar van onderwijs ver richt om kwart voor drie de officiële opening. Het ver blijf is te bezichtigen tussen vier en zes uur. Volwassenen werk Het volwassenenwerk in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk breidt met ingang van donderdag 19 april zijn open-activiteiten uit met een open sociëteit op don derdagavond van een tot negen uur en vrijdagochtend van half tien tot half een. Er is een beperkte leestafel en gelegenheid tot spelletjes zoals kaarten, dammen, schaken en sjoelen. Op vrijdagmorgen kan er tevens gebiljart worden. Eveneens op donderdag 19 april start in het Leidse Volkshuis een cursus stijldansen voor beginners. De cursus wordt iedere donderdagavond van negen uur tot half elf gegeven. Onbekende bestemming De Christelijke toneelgroep „De Timdelerclub" brengt op vrijdag 20 april het blijspel „Onbekende Bestem ming" van G. A. Thomas in de Leidse Schouwburg. Het stuk schetst de belevenissen van een „blinde" passagier op een mailboot van Londen naar Australië die een aan tal vrouwen probeert te „versieren", waarbij hij meer oog heeft voor hun portemonnaie dan voor hun meer voor de hand liggende kwaliteiten- Aanvang 20.15 uur. LEIDEN De Leidse lang worden, 7 meter breed Scheepswerf en Machinefa- en de relatief geringe diep- briek Gebroeders Akerboom gang van 1.60 meter krijgen. BV heeft van de Bangladesh Het schip zal ruimte bieden Water Development Board te aan vier officieren, twaalf Dacca de opdracht ontvangen manschappen en acht meet- voor de bouw van een dub- technici. Aan dek worden belschroef opnemingsvaar- twee kleine hulpvaartuigen tuig. meegevoerd voor detailmetin gen in gebieden met zeer lage Het schip zal worden ingezet waterstand. Het vaartuig zal voor kust- en deltaopmetingen maart 1980 aan de opdracht als onderdeel van een lan- gevers worden opgeleverd en daanwinningsproject, waaraan zal daarna op eigen kracht ook het Waterloopkundig La- naar Bangladesh worden uit- boratorium te Delft mee- gebracht De bouwkosten be-' werkt. dragen ruim vier miljoen gul- Het vaartuig zal 32 meter den. LEIDEN De .Meerburg"-parochie wijzigt met ingang van zondag 22 april de aanvangstijden van de eucharistievierin gen in het weekeinde. Met deze veranderingen wil het deke naat Leiden onder meer inspelen op het verminderend en vergrijzend priesterbestand. De aanvangstijd van de H. Mis op de zaterdagavond blijft ongewijzigd (zeven uur). De zondagavondmis komt te vervallen en de ochtendmissen zijn vervroegd. Om half tien begint een hoogmis met wisselende koren en om elf uur begint een H. Mis met orgel en Nederlandse liederen. Met het inkrimpen van het aantal eucharistievieringen wil het dekenaat eveneens be reiken dat de vieringen die overblijven beter worden bezocht, waardoor een vruchtbaarder sfeer ontstaat Van wie zou dat nou zijn 17.4|DEN Dc onveilige situ- voor voetgangers en fiet- nabij de Leiderdorpse zal spoedig tot het ver- n behoren. Vandaag art met de aanleg van verkeerslichteninstallatie Hoge Rijndijk ter geunéte van de Leiderdorpse In bekend hebben bewo- van de wijk Meerburg al allen malen bij de ge nie aangedrongen op een lende beveiliging van de |J7-05 steekplats. In augustus het ot een actie. Onge- e ouders bezetten het spunt. Zij eisten een ver- slichteninstallatie of, be- nog, een tunnel onder de [e Rijndijk door. kinderen uit .Meerburg" dagelijks vier keer de dce Hoge Rijndijk overste- omdat zij in Leiderdorp school gaan. Bij het in- van dit schooljaar regel- g iedere morgen een politie- ziek i it het verkeer om de kin- een veilige oversteek te nen laten maken. De ou- hielpen tussen de mid- de kinderen oversteken, tijdelijke oplossing is twee weken, wanneer o verwacht de verkeers- ten zijn geïnstalleerd, rbodig. De verkeersafhan- ke installatie wordt door irma Nederland B.V. aan- gd. LEIDEN De heer E. Gra naat van het algemeen bu reau voor Rechtshulp heeft gistermiddag het nieuwe bu reau voor Rechtshulp voor de regio Leiden geopend. Hij deed dit tijdens een informe le bijeenkomst in het onder komen aan de Herengracht 50. Het bureau voor Rechtshulp is de opvolger van de Leidse Rechtswinkel. Het verleent gratis rechtshulp op alle mo gelijke terreinen. Het bureau wordt voor honderd procent gesubsidieerd door het minis terie van Justitie. Het heeft twee juridische medewerkers Anneke Dekker en Rob Lever en een administratieve kracht (Margriet de Boer) in vaste dienst. De Leidse Rechtswin kel, die altijd met vrijwilligers heeft gewerkt, heeft in feite het baanbrekende werk voor het bureau voor Rechtshulp verricht. De winkel gaat zich nu voornamelijk toeleggen op het begeleiden van groepsge richte activiteiten, zoals huur- beschermingszaken en derge- De heer R. Lever stelde na de officiële opening dat het zeker niet in de bedoeling ligt dat de diverse rechtshulp-ver- leningsinstanties in Leiden el kaar gaan beconcurreren. „We hebben elk een eigen ge specialiseerd terrein, terwijl er ook overlappingen zijn, die we in onderling overleg be handelen," aldus de heer Le ver. Het bureau Rechtshulp is De heer E. Granaat (I) in het knusse onderkomen aan de Herengracht 50. maandag en ainsdag geopend van tien uur tot half een, woensdag van half twee tot vier uur en donderdag van half zeven tot half negen. Op deze uren, kan ieder die ad viezen over rechtszaken of bijstand van een gratis advo caat wil hebben, terecht. Een tweede gesprek wordt meestal buiten de spreekuren gearran geerd. Niet iedereen krijgt gratis rechtsbijstand. Perso nen die gezien hun inkomen zelf een advocaat kunnen be talen, zullen op het bureau voor Rechtshulp alleen maar adviezen kunnen krijgen. Drtp (S) .03 1 -EIDEN Het PSP-gemeenteraad- id J. van der Putten wil van de emeente weten hoe het zit met het eleid ten aanzien van woonboten. ki 'olgens het raadslid is er in Leiden mi huwelijks sprake van een beleid >e F' 'oor ligplaatsen van woonschepen. heer Van der Putten concludeert 'at uit de ervaringen van dé bewo- ""s van twee woonschepen in de shuizerwetering (ter hoogte van de ïpenbrocklaan). Het gaat om een 145 !ezin met twee kinderen en een :W ISPersoonshuishouden, respectieve- jsl! "ik economisch gebonden en langdu- 16 bg ingezetenen van Leiden, die een aak en tjalk permanent bewonen. Op last van de provinciale overheid zijn deze waterbewoners in november 1978 uit provinciale wateren vertrok ken en in Leids vaarwater gaan lig gen. Begin april heeft de gemeente hen verzocht de Boshuizerwetering te verlaten omdat de schepen het ple ziervaartuigje van het verpleeghuis Zuydtwijck in de weg zouden liggen. „Hetgeen sterk kan worden betwij feld", aldus Van der Putten. „Door de Dienst Reiniging, Havens en Wa renmarkten is toen een zijslootje van de Boshuizerwetering aangeboden als alternatieve ligplaats. Toen dat sloo tje te ondiep en te klein bleek te zijn begon men gelijk met wegslepen te dreigen. Uit één en ander valt nau welijks een gemeentelijk beleid te distilleren", meent het PSP-raadslid. De heer Van der Putten heeft naar aanleiding hiervan een aantal vragen gesteld aam het college van b en w. „Wat is het beleid ten aanzien van woonschepen in het algemeen; ziet het college de noodzaak van een spe ciale aanpak van de problematiek van „trekkende" woonschepen. Welke normen worden gehanteerd bij het eventueel verlenen vtan ligvergunnin- gen. Hoe ligt de huidige woonsche pen-situatie in Leiden. Welke criteria zijn er om woonschepen te doen ver wijderen uit gemeentelijk water, biedt de woonschepen wet uit 1918 daarvoor wel voldoende juridische basis. Zijn woonschepen als alterna tieve woonvorm geen bijdrage aan de oplossing van de woningnood, met name onder één- en tweeper soonshuishoudens, en zo ja, moet het aantal ligplaatsen dan met uitgebreid worden. Op welke termijn denkt het college het bij de behandeling van de begroting voor 1979 toegezegde beleidsplan aan de raad voor te leg gen". ADVERTENTIE. Stuur bloemen als iemand je laat zakken De FleuroD bloemist overbrugt voor u alle afstanden in 130 landen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3