Iloementelers dreigen n grote financiële moeilijkheden te raken w EMEIM B#LLEI\I RUIME AANVOEREN VERWACHT PASEN BRACHT WIJZIGING IN BLOEMENHANDEL WATERSCHADE: TULPENPRIJS TREKT AAN ^SPANNING IS TE SNIJDEN" mbassadrice in China deed estland-Zuid aan Waarschuwing Kwaliteits Controle Bureau: ',NU EXTRA LETTEN OP KLEINE i BESCHADIGINGEN KOMKOMMER" DINSDAG 17 APRIL 1979 PAGINA 7 De verwachting dat de Paasdagen wel een wijziging zou brengen in de gang van zaken in de bloemenhandel, zijn wel in vervulling gegaan, ook al kan nu nog niet direct worden gesproken vein een ra dicale omkeer in de als geheel toch wel teleurstellende situatie. Dat wil zeggen, de verwachte vergroting van aanvoer is gekomen en desondanks wisten in het algemeen de prijzen zich niet alleen te handhaven, maar vielen zelfs ook wel wat gunstiger uit dan in dezelfde week van het vorig jaar. Waar bij een vergelijking toch wel mank gaat, omdat Pasen toen op een andere datum viel. Doch na zoveel problemen tot dus ver in dit jaar, is men al gauw blij met wat beter perspectieven, ook al maakt één zwaluw nog geen lente. De laatste dagen van de afgelopen week liepen de blpemenprijzen weer wat terug. Voor de chrysanten, die een belangrijk aandeel hadden in de aanvoer, bleef de maximale prijs toch iets beneden die van vorig jaar. Als geheel lag de aanvoer ongeveer 35 procent hoger dan vorig jaar. De chry santen vormden met 40 procent daarvan het grootste deel, met 30 procent gevolgd door fj-eesia. Gerbera bracht het zelfs tot een dubbele aanvoer. Het totale aanbod bestond afgelopen week uit ruim 40 miljoen bos of stuks hetgeen tien miljoen meer is dan vorig jaar in dezelfde week met een totaal om- zetbedrag van 15.926.986,41 en vorig jaar 9.473.827,05. Opvallend is de grotere aanvoer van pot planten, namelijk 787.587 stuks, op brengst 1.665.310,77 'tegen 541.02 voor 1.056.088,33 vorig jaar. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse an jers 31 (25), trosanjers 28 (30), anthurium 2.17 (1.60), snijgroen 22 (22), jaarrond troschrysanten 67 (50), idem geplozen 78 (61), t'reesia 22 (17), gerbera 43 (30), iris sen 21 (16), lelietakken 47 (43), cymbidia groot 58 (39), idem klein 38 (29), rozen groot 58 (39), idem klein 39 (26), sonia 51 (36), belinda 39 (25), red garnette 33 (21), tulpen 17 (12). Vooral van freesia was er een pors aan bod, ruim 12 miljoen tegen ruim 9 mil joen vorig jaar. Ge^n wonder dat de prijs het er bij liet zitten! De irissen maakten een goede beurt. Hoewel een aanvoer van ruim 4 miljoen, ongeveer een miljoen méér dat vórig jaar, kwam de gemiddelde prijs nu op 21 cent uit en de hoogste prijs 74 cent tegen vorig jaar respectievelijk 16 en 45 cent. De potplanten stonden duidelijk in het teken van Pasen met een aanvoer van 787.587 stuks tegen 541.202 vorig jaar en opbrengst van respectievelijk 1.665.310,77 en 1.056.088. Hoewel de weersomstan digheden vooral in het laatst van de week aanzienlijk verbeterden, is de totale aanvoer nog niet uitbundig. Als geheel moet nog heel wat achterstand in de bloemenhandel worden ingehaald. Overi gens komt de weekomzet al in de buurt van de twee miljoen gulden te liggen hetgeen bij een gunstige week weieens mogelijk kan zijn. Met de importbloemen loopt het nu vrij regelmatig waarbij de trosanjers nog steeds de belangrijkste rol spelen. De prijzen liepen van 32 tot 52 cent, de rozen van 44 tot 58 cent en de statice van 46 tot 3.10. Voor deze week wordt wel een vermindering in de aan voer verwacht, gezien de aanvoer van af gelopen week. Nu de feestdagen weer achter de rug zijn, worden er van het hele groentesorti ment grote aanvoeren verwacht Vanaf vrijdagmiddag 12 april heeft men niet meer kunnen oogsten. Men heeft dus duidelijk moeten sparen. Dit grotere aan bod zal de eerste dagen prijsbedervend werken. In de week voor Pasen was de vraag naar sla bijzonder goed. De zon deed de behoefte aan een fris blaadje groen dui delijk opleven. Deze goede vraag was zo wel op de binnenlandse als op de buiten landse markt te bespeuren. Dat de vraag op de binnenlandse markt goed was bleek uit de prijzen die er voor de sla die in plastic kratten betaald werd. Deze lag steeds 1 tot 5 cent hoger als voor de in dozen aangevoerde sla. Voor zware sla werden er prijzen tot 60 cent per kop betaald. Dat sla van onder glas zwaar kan worden bleek bijvoorbeeld uit het feit dat er een tuinder was die sla van 30 kg sneed en er zelfs uitschieters bij had van 45 kg. Deze gewichten hebben -dan wel betrekking op een aantal van 100 stuks. Kroppen van zo'n gewicht krijgt men met de beste wil van de we reld niet in een doos, vandaar de plastic krat. De concurrentie op de Westduitse markt was ook gering mede hierdoor verliep de afzet gladjes. Vooral Italië levert aanmerkelijk minder sla. Engeland toont een grotere belang stelling voor Hollandse sla als vorig jaar. De gemiddelde sla-prijs lag_ in de week voor Pasen op 46 cent per krop. In ver gelijking met vorig seizoen was er spra ke van een gunstig prijsverschil van maar liefst 22 cent per krop. Er wordt geen verdere toename van het aanbod verwacht, toch kunnen de prijzen iets la ger uitvallen. KOMKOMMERS De aanvoer van komkommers groeide flink. Een prijsdaling kon daarom niet uitblijven. Toch bleef het prijsverval bin nen de perken. Voor de lichtere sorterin gen daalde de prijs het sterkst en kwam op 35 cent per stuk terecht. De gemid delde prijs voor alle gewichtssorteringen lag op 82 cent per stuk en dat js geen slechte prijs. De concurrentie bleef be perkt. Dat de Hollandse komkommer op de Westduitse markt een gewild produkt is blijkt uit de prijs die er op de groo thandelsmarkten betaald wordt. De Hol landse komkommer brengt 15 cent per stuk meer op als de andere buitenlandse komkommers (sortering 51). De export naar andere Westeuropese landen blijft achter bij die van vorig jaar. Dit heeft vooral betrekking op de Franse en En gelse markt. Nu na de Pasen wordt er een aanvoerpiek verwacht en de prijs zal er naar alle waarschijnlijkheid onder ge bukt gaan. TOMATEN De tomatenprijs moest het vlak voor de Pasen toch ontgelden. Voor de A-l-toma ten zakte de prijs naar 3,52 per kilo. Deze ontwikkeling is teleurstellend. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs voor deze sortering drie dubbeltjes hoger. Er is echter sprake van een vreemde situatie. Marokko overspoelt West-Duitsland met tomaten tegen prijzen die aanmerkelijk lager liggen dan die voor de Hollandse tomaten betaald worden. Toch is de Hol landse export tot op heden groter dan vorig jaar. Dat er meer export mogelijk is, ligt waarschijnlijk aan het feit dat de kwaliteit van de Hollandse tomaat veel beter is als vorig jaar. Dat een marktsi tuatie moeilijk te doorgronden is blijkt weer uit deze situatie. Na een zonnige Pasen mag er op een flink aanbod gere kend worden, waardoor de prijzen ver der zullen dalen. OVERIGE GEWASSEN De aanvoer van koolrabi nam verder toe en kwam hoger te liggen als het aanbod van vorig jaar. Toch wist de prijs zich prima te handhaven. Er werd gemiddeld 95 cent per stuk betaald. De aanvoer zal wat kleiner uit gaan vallen er wordt ech ter op wat lagere prijzen gerekend. De aanvoer van andijvie blijft nog steeds kleiner als de aanvoer van vorig seizoen. De prijs bleef dan ook op een aantrek kelijk niveau nl. 2,15 per kilo. Er wordt een groter aanbod verwacht, de prijsdaling zal zich geleidelijk voortzet ten. Spinazie wordt er thans volop aange voerd. De prijs zakt daarom met de dag, na de Pasen wordt er gerekend op een prijs zo rond de 1,50 per kilo. De aan voer van rettich nam zo sterk toe, dat de afzet in het gedrang kwam. De gemiddel de prijs daalde naar 67 cent per stuk. Voor de komende week wordt er een ge lijkblijvend aanbod verwacht, hetgeen ook voor de prijs geldt. Radijs boekte door het ruime aanbod ook lagere note ringen. De gemiddelde prijs voor een bosje lag op 65 cent De aanvoer blijft groeien en de prijs- di*uk wordt groter. Chinese kool, een groentesoort die toch de aandacht van het grote publiek verdient, deed het voor de Pasen goed. De gemiddelde prijs schommelde rond de 2,30 per kilo. Bij een ruimer aanbod zal de prijs wat lager uitvallen. Snijbonen en sperziebonen worden in beperkte mate aangevoerd, ze zijn dan ook nog stevig aan de prijs. Sperziebonen passeerden de klok voor een prijs van 13,- per kilo. De snijbo nen brachten 11 gulden op. Ook de koolrabi wordt nu in dozen aangevoerd. Zijn de bloembollen zonder kleerscheu ren de barre winter doorgekomen?... Het antwoord op die vraag moet pertinent ontkennend luiden. Hoewel het nu uiter aard te vroeg is om zich aan voorspellin gen te wagen, mag zonder overdrijving worden vastgesteld dat de schade hier en daar raak is. Ook op de minder goe de percelen in de oude bloembollen streek tussen Leiden en Haarlem. In een ander belangrijk produktiegebied, de Noordoostpolder, zijn links en rechts ook flinke klappen uitgedeeld. Naar de me ning van sommigen is de uitbreiding van het areaal met 5% door deze schade weer genivelleerd. Dat zou betekenen dat er bijna 300 ~ha „naar de knoppen" zou zijn. Dat lijkt ons wel wat overdreven. Vraag neemt toe De geruchten over waterschade in de tulpen hebben hun invloed al doen gel den op de handel. De dubbele gele Mon te Carlo, die men onlangs nog kon ko pen voor 18,per 100 als het om twaalvep, ging, is inmiddels al gestegen naar 22,— per 100. Ook een veel ge vraagde broeitulp als Kees Nelis zit in de lift. Hetzelfde kan gezegd worden van cultivars als Attila, Prominence, Lustige Witwe, Mirjoren, enz. U hoort ons niet zeggen dat er veel bollen worden ver kocht, al kunnen de aantrekkende prij zen wel eens grote transacties tot gevolg hebben. Tot nu toe houden de kwekers de boot echter nadrukkelijk af. Geringe energiebehoefte Vraag is er dus wel degelijk, ondanks het feit dat de binnenlandse broeiers de afgelopen winter stellig geen royaal be legde boterham verdiend zullen hebben. Aan de andere kant is het wel zo, dat ook in de a.s. winter de kassen weer vol moeten. De bolbloem is uit het totale pakket niet meer weg te denken en het ligt in de lijn der verwachtingen dat de toch al riante positie van de bolbloem al leen maar sterker zal worden. Om te be ginnen kan men bloembollen erg gemak kelijk programmeren, maar nog veel zwaarder weegt het feit, dat men met betrekkelijke weinig energiekosten grote aantallen per vierkante meter kan oog sten. En dat wil wat zeggen in een tijd waarin de prijzen van aardgas en olie al leen maar hoger zullen worden. In de af gelopen winter heeft de vaderlandse bloemisterij voor rond veertig miljoen méér aan brandstoffen verstookt dan in het seizoen daarvoor. En een wintertje van het genre 1979 kan zich ook op kor te termijn herhalen. Geruchten Al met al is het bloembollenvak weer in een periode van geruchten beland. Ge voelig voor stemmingen en geruchten is dit vak altijd al geweest en ook nu is de reactie niet uitgebleven. Wanneer april nu maar mooi en groeizaam weer wil blijven geven, dan kan men aan het eind van deze maand aan de stand van de ge wassen meer aflezen dan nu het geval is. Op een hoek land waar nu een deel van de tulpen blijkt verzopen, zal vermoede lijk ook de rest niet best zijn. Maar juist dót kan men allemaal duidelijker consta teren als de bollen goed gaan groeien. Laat voorjaar Voor het overige zal men ver in de (bloembollen) geschiedenis moeten terug gaan om opnieuw een zo laat gewas te gen te komen als nu het geval is. Een achterstand van drie weken in vergelij king met vorig jaar, is niet niks. Die zal moeilijk ingehaald kunnen worden. Een voorbeeld: de hyacinten komen nauwe lijks goed boven de grond maar half juni - en dat is over acht weken! - zal men moeten gaan rooien voor de prepa ratie. Niet alleen de prijzen van de tulpen zit ten in de lift De handel begint ook meer interesse te tonen voor de irissen, ook al staat daar belangrijk meer van uitge- plant. Voor dikke bollen van Prof. Blaauw wil men nu weer een paar gul den per 100 méér geven dan enkele we ken geleden. In hyacinten gebeurt nog weinig en ook de handel in de narcissen is rustig. Al leen de grote gele trompet Golden Har vest is goed te verkopen, terwijl de be langstelling voor Carlton wat toeneemt. ND EN TUINBOUW LEIDSECOURAN' M ge :n haag „Je kunl de anning onder de Neder- idse bloementelers snij- zo beschreef vorige ek bloementeler Lekker- 3a4rk in de algemene verga- ing van de vereniging bloemenveilingen in derland, de situatie op de doemenmarkt, die tot grote wo rg aanleiding geeft. Hij ste lde het betoog van zijn llega g. Moor uit Rijs- jk aan die, als voorzitter de sectie bloemen van vereniging van Neder- idse Tuinbouwstudiegroe- tsl|n (NTS), drastische maat regelen had geëist om de in- er in de EEG van blofr; l&"en uit niet-EEG-landen, en ^r. oral het veilen van deze voerbloemen op Neder- ,ee ïdse veilingen, aan ban- nu n te leggen. jS'fle bloementelers, aldus de Ier Moor, dreigen, vooral Jor die import die voor yfl ie prijs in de EEG wordt jezet, in grote financiële *el jeilijkheden te raken. Le- n van de NTS hadden al gedachte geopperd, mas- ^°al de vergadering van de van bloemenvei- 6 igen te komen verstoren, !le iar g ngen er tenslotte sP$ee akkoord dat hun voor ter daar eerst eens rustig n eisen op tafel ging leg- n. Ze wilden er wel voor mei een antwoord op 0VI bben, anders zouden ze tie< h, als leden van de afzon- rlijke bloemenveilingen, 'IV11 die veilingen over ver- rgaande maatregelen gaan raden. eperking aru voorzitter drs. G. Hoge- aning van de vereniging trosanjers hoeveelheidsaf- spraken worden gemaakt, dat veilen van de invoer slechts tussen 15 november en 1 mei wordt toegestaan, dat de invoer zo goed moge lijk over de maanden wordt verdeeld, dat er dezelfde kwaliteitseisen voor gelden als voor het Nederlandse produkt. Binnen twee jaar zullen Nederlands veiling- personeel en Nederlandse veilinggebouwen niet meer mogen dienen voor het klaarmaken van importpro- dukten. De NTS wil verder dat, be halve de Vereniging van Bloemenveilingen, ook de overheid wat doet óm te voorkomen dat, zoals de heer Moor het uitdrukte, „de bloemisterij de nek wordt omgedraaid zoals in het na bije verleden onder meer de textiel ten gronde is ge gaan". Moeilijk VBN-voorzitter Hogewoning vond het wat moeilijk, reeds op de door Moor genoemde percentages in te gaan. Hij gaf toe dat men dit seizoen wel wat ver is gegaan met het invoerkwantum. Er zal naar zijn mening iets moe ten worden gedaan tegen de invloed van de vrije, buiten een exportorganisatie om werkende exporteurs die van Nederland uit niet te cpntroleren zijn en die tegen concurrentievervalsende prij zen werken. De heer Hogewoning zeg geen heil in sancties tegen veilingen, die zich niet hou den aan de door de vereni ging afgesproken en in de vorm van een advies aan hen bekendgemaakte invoer- hoeveelheden. Met de NTS was hij van mening dat in voer nodig is als aanvulling op het Nederlandse bloeme- naanbod, maar dit dat aan bod niet mag verdringen. Ook was hij het er mee eens dat bloemen uit Spanje en Griekenland ook onder de invoer-veilingregeling moeten vallen, zelfs als ze daar geteeld worden door leden van de Nederlandse veilingen. Wat de rol van de overheid betreft herin nerde de heer Hogewoning aan de verlangens, die de organisaties in Nederland en in de EEG reeds bij de Nederlandse en de EEG- overheid kenbaar hebben gemaakt. Een medewerker van de VBN, D. A. Schuitemaker, bracht in de vergadering een tussentijds verslag uit over een onderzoek naar de ontwikkeling op middellange termijn voor de bloemenvei lingen, waar de vereniging vorig jaar aan is begonnen. De prognose is dat de waar de van het Europese bloe- menverbruik zal stijgen van tien miljard gulden in 1979 tot 16 h 17 miljard in 1982. De omzet van de Nederland se bloemenveilingen zal stij gen van 1,6 miljard gulden in 1978 tot 2,3 miljard in 1982. Vooral in de potplan tensector zal de omzetstij ging groot zijn. De bloemis terij, aldus de heer Schuite- rhaker, levert aan de Neder landse betalingbalans een positieve bijdrage van 1,3 miljard gulden,^ dat is 15,7 procent van het positieve saldo van onze totale agrari sche in- en uitvoerbalans. AVENZANDE Mevrouw Ding Xue- ambassadrice van de Volksrepubliek heeft een bezoek gebracht aan veiling land-Zuid". Met de heer G. L. van directeur, wisselde zij van gedachte de eetgewoonten in Nederland. Uiter- kreeg de Chinese kool volop aandacht [e hoge Chinese vertegenwoordigers, verband is het interessant te weten dat nieuwe ster in het Westland-Zuid-sorti- snel stijgt. Ten opzichte vah vorig jaar ibbelde zich het glasareaal met Chinese 'in het aanvoergebied van deze veiling en daarmee op vier hectare. Zo rond 20 startte de aanvoer. De prijzen zijn bij- ir goed: 2,50 tot 3,- per kg. De pro- je onder glas duurt tot eind mei/begin Daarna komt de buitenteelt op gang om 'ptember op zijn beurt weer afgelost te in door de herfstteelt onder glas. Onaf- jlijk van de tijd van het jaar streeft nd-Zuid" or naar de Chinese kook in imalige doos aan te voeren. In combina- it de vacuümkoeling presenteert de vei- oeen kwaliteitsprodukt met toekomst. Het Chinese gezelschap poseert temidden van dozen Chinese kool. Drs. G. Hogewoning van bloemenveilingen (VBN) kreeg men te horen, dat al in de bestuursvergadering van 23 april uitgebreid van gedachten zal worden gewis seld over de problemen. De vereniging van tuinbouw studiegroepen (NTS) eist on der meer dat het veilen van invoerbloemen hét komende seizoen^ beperkt wordt tot ze ventig procent van de hoe veelheid, die voor het lopen de seizoen was overeengeko men. De Vereniging van Bloemenveilingen maakte voor dat seizoen (november 1978 - mei 1979) met de Isra ëlische organisaties de af spraak, dat niet meer dan 93,5 miljoen Israëlische tro sanjers zouden worden ge veild. De mogelijkheid van een zekere overschrijding 'van die hoeveelheid, afhan kelijk van de omvang van de Israëlische oogst, werd opengelaten, maar vele Ne- derlandsë\ telers menen nu dat de overschrijding veel te groot is geweest. De NTS wil nu dat er ook voor andere soortep dan «SN HAAG Het Kwali jks Controle Bureau (KCB) d^as over de maand maart te spreken over de T'valiteit van de sla. Met de 5oege tomaten is men op 1 goede weg en ook de ejvaliteit plus de kleur van komkommer waren over t geheel gezien zonder NJeer goed. Maar het KCB u het KCB niet zijn wan- er niet hier en daar een hl dere opmerking werd ge- 'aakt die de teler en han dlaar maar beter ter harte innemen, massa van de sla-aan- ier was afkomstig van de genoemde hetelucht-teel- n. Met name het buiten- ad van de sla was wat rder en stugger dan tot toe. Door de bijzonder 'ede prijsvorming werden linig rijpe partijen aange- erd. De sla werd jong loogst en in enkele geval- n bleek de kropvorming at te wensen over te laten. mèerderheid van de aan- 'er kon echter worden in-, ideeld in de kwalitatief wrtreffelijke A-combinatie n klasse I. In de B-combi- 'tie stonden de partijen et zeer lichte kwaliteitsge- 'eken zoals een enkel geel aadje, partijtjes met wat 'ondaanhang of partijen aarvan de krop wat min er van model was. De C- mibinatie betrof voomame- k de zogenoemde 30'ers. eze combinatie bleef gedu ide de hele maand klein, teuringen voor klasse I merkten zich voornamelijk dit ras veelal terecht in' de tweede helft van maart ge vormde B-combinatie van klasse I. Meerdere malen moest ook hersortering plaatsvinden. Een ander probleem in de tomatensector waren de zichtbare vlekken op de vruchten, afkomstig van het gietwater. Meerdere telers moesten hun partijen dan ook alsnog „poetsen". Op de buitenlandse markten stond de Hollandse tomaat, los verpakt in eenmalige dozen, er voortreffelijk bij. Wel bleek in het begin van maart dat er incidenteel snel „zacht" optrad doordat het produkt bij vrij lage buiten temperaturen werd ge plaatst. Later in de maand kwam dit probleem niet meer voor. Komkommer De afkeuringen voor klasse I om kwaliteitsredenen be perkten zich tot een enkele partij met te gele nekken of ernstige misvormingen. Ook de kromme komkommers waren kwalitatief goed. Een enkele partij moest afge keurd worden voor klasse II wegens te veel grof stek er in. Bij waarnemingen op de binnenlandse groothandels markten blijkt, dat rechte komkommers van klasse II een vrij goede kwaliteit te zien gaven. Het waren kom kommers die bijvoorbeeld een flinke misvorming ver toonden, maar voor het overige absoluut niets man keerden. Het_ is jammer dat dit aardige produkt in de plastic bakjes vaak zoveel kouschade oploopt. Eigenlijk behoren de veilingen dit produkt afgedekt te laten aanleveren. Nu de kwaliteit van de kom kommers nog heel goed is, is- het toch zinvol om extra aandacht te besteden aan de kleine beschadigingen als ge volg van de handeling, zoals nagelbeschadiging, verpak- kingsschade (dwarsliggers!) en schuurschade (ruwe be handeling). Bij sommige par tijen schrikt men van de vele kleine beschadigingen. In een warme periode ver oorzaken deze beschadigin gen rot! Nu reeds dient men hieraan bij het omgaan met dit produkt aandacht te be steden. tot deze C-combinatie daar hierin nogal eens partijen werden aangetroffen die niet voldeden aan het minimum gewicht voor klasse I. Dit minimumgewicht voor klasse I werd per 12 maart opge trokken naar 120 gram per stuk. Tomaten Met de vroege tomaten is men kwalitatief op de goede weg. De massa van de aan voer bestaat uit het ras So natine, dat een goede, ronde, stevige vrucht laat zien. Plaatselijk werd ook het ras Virosa aangevoerd. Het be treft hier een twee- tot drie- hokkige vrucht die, soms vrij kantig van vorm kan zijn. Het is een middelgrove to maat die een goede houd baarheid heeft Toch kwam

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7