OOR VADER ONTVOERD IND NOG STEEDS ZOEK ïraanse minister Sanjabi treedt af wegens wanorde Da jan wekt opschudding met uitspraak over Golanhoogte Homofielen demonstreren in Roermond 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: trek niet zo snel op. Mgr. Bluyssen praat met staatssecretaris over bezetters St. Jan Vijf jongens bij botsing omgekomen Jongetje omgekomen Amin «gelijk ar Libië vlucht BONN PROTESTEERT TEGEN BEPERKING PERSVRIJHEID DDR Somoza geconfronteerd met burgeroorlog ^NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 17 APRIL 1979 PAGINA 5 "Isje r lijdt aan amp (^DINGEN Een 13- meisje uit Vlaardingen lag overleden aan nek- De kans bestaat dat [ziekte heeft opgelopen jorigerencentrum aan Weeshuisplein in Vlaar- waar zij zaterdagmid- {eweest. de politie zijn de me- [et ongerust over het be- Sigsgevaar, maar men ie zaterdag in het jonge- fttrum zijn geweest jwel aangeraden advies i hun huisarts. fardé drie en verdwaald Utrechts keicentrum CHT Een 70-jarige uit Abcoude is zater- ►or de politie „bevrijd" t winkelcentrum Hoog rijne in Utrecht, na drie dagen te hebben worven. was met haar zus- n het winkelcentrum winkelen, maar was ar zuster én de weg raakt. Ze kon de uit- niet meer terugvinden de daar andere men- et naar te vragen. De maakte volgens de po- verwarde en ontred- indruk. De politie is er r, dat de bewa- enst van het winkel de dwalende vrouw rder heeft opgemerkt. Gelaten zitten de Turkse mannen in de kathedraal van Sint Jan te wachte op de dingen dip komen gaan. DEN BOSCH (ANP) Bisschop J. Bluys sen van Den Bosch heeft vandaag een ge sprek gehad met staatssecretaris Haars van justitie over de tweehonderd Syrisch-ortho- doxe christenen uit Oost-Turkije die vrij dag hun intrek hebben genomen in de ka thedraal van Sint Jan in Den Bosch. Zes van de Turken worden met onmiddellij ke uitzetting uit ons land bedreigd. De an deren doen uit solidariteit mee aan de be zetting. Onder hen bevinden zich veertig kinderen en twee baby's. In ons land ver blijven ongeveer duizend christelijke Turken van wie de meesten een verblijfsvergunning hebben. Zij zijn hun land ontvlucht even als duizenden Turken die in Zweden en Duitsland wonen omdat ze in Turkije wor den onderdrukt. Het Rode Kruis heeft in de kathedraal 150 bedden geplaatst en voor dekens gezorgd. Ook zijn noodtoiletten aangelegd en het Rode Kruis deelt koffie en thee uit. De be zetters zorgen zelf voor eten. De missen zijn tijdens de Paasdagen ge woon doorgegaan. De Turken hebben op Eerste Paasdag een eigen dienst gehouden. De afdeling kinderzaken van (jksrecherche in Assen is het hele eekcinde bezig geweest met de CN jvan Pim Heijne uit Westlaren, die ja vond zijn driejarig dochtertje in laten onderduiken. Hij heeft zijn enfer laten verdwijnen omdat hij het :ns is met de uitspraak van de kinderrechter, die haar in de echt- 'ingsprocedure tussen vader en Heijne aan de moeder heeft toe gewezen. Tot nu toe zonder is nog steeds geen spoor van het kind gevonden. Wel heeft de recherche de vader gehoord op zon dagmiddag. De heer Heijne zegt, dat de ondervraging meer dan vier uur geduurd heeft en dat de politie hem gewaar schuwd heeft. „Voor mij en mijn toekomstige vrouw kunnen er negen jaar gevangenisstraf aan vast zitten", aldus Heijne. „Maar ik weet zelf niet waar mijn dochter is". Hij heeft voor het onderduiken van zijn dochter Petra de hulp ingeroepen van een buitenstaander om er zeker van te zijn, dat de politie haar niet kan vinden. „Bovendien wil ik haar verblijfplaats ge heim houden tot de rechter het kind aan mij heeft toegewezen,,, aldus de vader. ALPHEN AAN DE RIJN Vijf jonge inwoners van Bo degraven zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zaten uit een bocht vloog en tegen een dam tot stilstand kwam. Pas vier uur later werd het onge luk ontdekt door een bezoe ker van een nabij gelegen boerderij. Alle vijf inzitten den waren overleden. In het verkeer dit paaswee keinde zijn tenminste zestien doden gevallen, en vele ge wonden. Zondagmorgen kwam een in Duitsland wo nende Turk om het leven en werden vijf van zijn gezinsle den gewond, toen zijn auto op de weg Deventer-Apel- doorn tegen de vangrail raak te. Gisteravond werd bij een frontale botsing op de zg. Maasroute over de rijksweg bij Zevenbergen een man ge dood en raakten vijf mensen zwaar gewond. Zondag over leed een 32-jarige vrouw aan de gevolgen van een ongeval dat zaterdag op de West Zee dijk in Rotterdam plaatsvond. De auto van haar man botste tegen een boom. Proef met besparing stookkosten OOSTERHOUT - Het gasbe drijf Intergas in Oosterhout heeft een installatie ontwor pen, waarmee de stookkosten in woningen met tien tot vijftien procent kunnen Wor den teruggebracht. Met de installtie kan de tem peratuur van de centrale ver warming automatisch worden aangepast aan de buitentem peratuur. Intergas gaat in het najaar in vijftig huizen proe ven nemen met de installatie gekoppeld aan urentellers; in vijftig andere woningen wordt alleen een urenteller ge plaatst. Na twee jaar wil In tergas de stookkosten van de twee groepen huizen met el kaar vergelijken. Bij de brand in het restaurant op de Amsterdamse Amstelkade hielp de brandweer een bedwelmde hond met zuurstof weer op de been. Voor een kat kwam de hulp te laat. BREDA Een brand in een huis in Breda heeft gistera vond het leven gekost aan een achtjarig jongetje. Het pand, waarin twee gezinnen van buitenlandse werknemers woonden, is geheel uitge brand. Het jongetje sliep op zolder, en kon door de brandweer niet meer gered worden. De andere vijftien bewoners wer den door de brandweer wel heelhuids uit het brandende huis gehaald. Over de oor zaak van de brand staat nog niets vast. Van het station Boxtel brand de zondagmiddag de restaura tie en een bovenliggend woon huis geheel uit. Er waren geen slachtoffers. De treinen konden enige tijd niet in Box tel stoppen omdat de perrons voor blussingswerk werden gebruikt. In Amsterdam brandde zater dag aan de Amsteldijk een Joegoslavisch restaurant ge heel uit. In Amersfoort brandde in de drukste winkel straat, de Langestraat, een leegstaand winkelpand af. ROERMOND bijna 4000 homofielen uit geheel Nederland hebben afgelopen zaterdag in Roermond deelgenomen aan een protestdemonstratie tegen uitlatingen van de bisschoppen Si- raonis van Rotterdam en Gijsen van Roermond over homofi lie. Bij het huis van bisschop Gijsen werd een petitie, waarin werd gepleit voor gelijke rechten voor homofielen, met 8500 handtekeningen aangeboden. Er waren enkele honderden handtekeningen bij van pastores, waaruit ruim honderd uit het bisdom Rotterdam. De paaszaterdag was door de betogers omgedoopt in „rosé za terdag", waarbij door de deelnemers aan de protestoptocht een rose driehoekje als symbool werd gedragen. De betoging, waaraan ook enkele politici deelnamen, verliep verder rustig. Afgelopen week werd in Bergen door 64 afgevaardigden uit 17 landen deelgenomen aan de eerste jaarvergadering van de In ternational Gay Association (IGA), die vorig jaar op inmitiatief van de COC was opgericht. Doel is daarmee de krachten te bundelen van de diverse homofielen-emancipatie bewegingen te bundelen. Voor het komende jaar wil de ÏGA aandacht gaan besteden aan de vervolging van homofielen in Iran en de Sovjet-Unie. Er worden voorbereidingen getroffen om tijdens de Olym pische Spelen in Moskou acties te gaan ondernemen. ADVERTENTIE VELIJKE VOND- tVIN KAMPALA ol PALA (AP/UPI) De malige dictator van Oe- Idi Amin Dada is, zo thans aangenomen, jschijnlijk naar Libië ge- it. Volgens andere be- te en is hij het laatst met y Foepje getrouwen gezien n^jn geboortestreek van de jJWa's in het noordwesten leganda. r naaste medewerker, de Bob Astles, zou naar ver in Kenia zijn, waar hij Keniase autoriteiten ver wordt. Ook in dit geval de'berichten niet eenslui- want volgens eerdere hten zou Astles gesneu- zijn toen hij uit Kampala eerde té vluchten. i het hoofdkwartier van /oh in Oeganda zijn gruwe-- vondsten gedaan. Tanza- F ise soldaten en Oegande- 'allingen hebben daar een lelal uitgehongerde en uitge- gevangenen gevonden, arjmeer dan een maand in zijn gebleven door te van de lijken rondom de Tanzanianen vorige het gebouw bereikt had- lagen buiten ongeveer Hf afschuwelijk verminkte n in een afvoergoot. Zij geëxecuteerd. De goot de plaats waar zij geëxe- ard werden. In een vin cerkers werden nog vier ijf mensen gevonden, die .ven waren gebleven door iten van mensenvlees. i aziaanse troepen rukken henteel op in de richting Jinja, waar zich de htcentrale bevindt, die Oeganda van stroom ziet. De troepen ondervin- weinig weerstand. familie van Dora Bloch, bejaarde Israëlische uw, die na de Israëlische le op Entebbe door Amins !Pen vermoord is, heeft beloning uitgeloofd voor ■htingen die leiden tot de houding van Amin. FAMILIELEDEN AYATOLLAH GEARRESTEERD TEHERAN (UPI) De ïraan se minister van buitenlandse zaken, dr. Karim Sanjabi, is afgetreden, omdat zich vol gens hem binnen de staatslei ding een tweede regeing heeft gevormd die het hem onmogelijk maakt zijn taak voort te zetten. Sanjabi, ten tijde van de sjah oppositielei der en na het vertrek van de sjah een van de meest geach te politici, nam zijn besluit wegens het optreden van de Khomeini-comité's, die giste ren opnieuw een aantal men sen lieten executeren. Het aantal gedode functionarissen van het sjahregiem is hier mee gestegen tot 142. Onder hen zijn 27 generaals. Kenmerkend voor het optre den van de Khomeini-comité's is de tijdelijke aanhouding en mishandeling van twee zonen en een schoondochter van de hoogste geestelijke leider van Teheran, de ayatollah Taleg- hani. De arrestatie is door Sanjabi een voorbeeld ge noemd van het gebrek aan discipline en het bewijs voor het bestaan van verschillende richtingen onder de volksmili ties. De ayatollah, die als zeer gematigd bekend staat, heeft uit protest tegen de aanhou ding van zijn familieleden de hoofdstad verlaten. Uit verschillende delen van het land zijn sympathiebetui gingen voor Taleghani bin nengekomen. De islamitische strijdorganisatie „Muhajeddin Khalq" liet gisteren weten dat zij „alle militante en gewa pende groepen in het land on der het rechtstrekse bevel van ayatollah Taheghani had ge plaatst". Deze organisatie sprak haar ongerustheid uit over de gevaarlijke uitbrei ding van gewapende bewegin gen, waarvan men de her komst niet kende en niet wist wie er toe behoorden. Assistenten van Taleghani hebben het bestaan van ille gale gevangenissen bekriti seerd. Taleghani is erg gezien bij de etnische minderheids- iraanse vrouwen dragen het portret van ayatollah Taleghani mee tij dens een protestdemonstratie tegen de arrestatie van diens'familie leden. groepen in het land. Hij was degene die een maand gele den, de opstandige Koerden ertoe wist te bewegen hun verzet-op te geven. Vice-premier Amir-Entezam noemde de gevangenneming van Taleghani's familieleden „onverantwoordelijk". „De re gering betreurt het incident; de premier heeft altijd ge klaagd over dit soort acties". De procureur-generaal van de revolutie heeft alle arrestatie bevelen van de Khomeini-co mité's ongeldig bverklaard. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering heeft gisteren op het minis terie Van Buitenlandse Zaken in Oost-Berlijn officieel gepro testeerd tegen de beperkende maatregelen waaraan westerse journalisten in de DDR worden onderworpen. Zaterdag was aangekondigd dat journalisten voortaan geen interviews meer mogen maken als deze niet tevoren door de autoriteiten zijn goedgekeurd. In de praktijk komt dat er op neer dat journa listen burgers uit de DDR niet meer vrij naar him mening mogen vragen. Ook moeten correspondenten voortaan een verzoek indienen wanneer zij zich buiten Oost-Berlijn willen begeven met preciese opgave van reisdoel en aard van de reportage. Volgens de Bondsregering, zijn deze beperkingen in strijd met de bestaande overeenkomsten en met het verdrag van Helsinki. Waarnemers in West-Duitsland geloven dat de maatregelen een gevolg zijn van straatinterviews die Westduitse journalisten in de DDR maakten en waarin regelmatig kritiek te beluisteren viel op het communistische regime. Vorige week was dit nog het geval toen bekend werd dat Wpstduits geld in de DDR alleen mag worden uitgegeven in zogenaamde Intershop-win- Rels wanneer het eerst tegen waardebonnen is ingeruild. Bij de Oostduitsers heeft deze maatregel; die op Tweede Paasdag inging, veel kwaad bloed gezet. Dreigende uitbarsting La Soufrière KINGSTOWN (AP) Bijna een derde deel van de onge veer 100.000 inwoners van het eiland St.-Vincent van de Kleine Antillen heeft hun woningen verlaten uit angst voor een uitbarsting van de vulkaan „Soufrière", die van af vrijdag as- en gaswolken uitstoot. Premier Milton Cato heeft gisteravond in een radiotoes praak verklaard dat de krater geen verontrustende activitei ten ontplooit, maar hij waar schuwde de naar schatting 33.000 vluchtelingen niet naar woningen terug te keren tot alle gevaar is geweken. TEL AVIV De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, heeft gisteren voor beroering gezorgd door te zeggen, dat Israël te zijner tijd de Golanhoogte zou kunnen teruggeven aan Syrië, zoals het heeft gedaan met de Sinal aan Egypte, in ruil voor vrede. Vooraanstaande leden van de regerende Likoed-partij hebben Dayan en premier Begin gevraagd zich nader hierover te verklaren. Begin heeft Dajan al op zijn departement ontboden om opheldering te verschaffen. In het parlement* eisten zo wel de regeringspartijen als de oppositie een verklaring en volgens de Iraëlische radio heeft een minister al om het aftre den van zijn collega van buitenlandse za ken gevraagd. In een interview met de Israëlische radio herhaalde Dajan, dat volgens zijn opvat ting de hoogten van Golan internationaal zijn erkend als behorende tot het Syri sche grondgebied. Maar, zo zei hij, dat betekende niet, dat Israël zich gehéel uit de hoogte van Golan zou moeten terug trekken, of daartoe: bereid zou zijn. President Sadat van Egypte heeft in een toespraak tot professoren van de Egypti sche universiteit Ain Sham in Cairo op nieuw nadrukkelijk gezegd, dat Oost-Je- ruzalem weer in Arabische handen moet komen. Eerder deze maand heeft pre mier Begin van Israël eenzelfde verkla ring van Sadat verworpen. Hij zei toen, dat Jeruzalem de eeuwige hoofdstad van Jeruzalem zal blijven. Sadat keerde zich ook tegen het Islami tisch fundamentalisme en zei, dat hij niet zou toestaan, dat de religie wordt misbruikt voor politieke doeleinden. Hij keerde zich tegen de politieke activiteiten aan de universiteiten en zei, dat een ver bod daartegen van kracht zou worden, zodra de uitslag' van het referendum over het vredesverdrag met Israël (don derdag) bekend is. Daarna zal streng worden opgetreden tegen pogingen onge regeldheden te veroorzaken. De buitengewone conferentie van de or ganisatie van Arabische olie-exporteren de landen (OAPEC) heeft gisteren ,in Koeweit, op voorstel van Irak, besloten Egypte uit deze organisatie te verwijde ren. Dit is een van.de „strafmaatregelen" tegen president Sadat voor het sluiten van een vredesverdrag met Israël. MANAGUA (UPI—AFP) De dictator van Middenameri- kaanse staat Nicaragua, Anastasio Somoza, is vandaag bij zijn terugkeer na een week vakantie in de Verenigde Staten geconfronteerd met aanhoudende gevechten die erop duiden dat het verzet tegen zijn regime nog lang niet de kop is ingedrukt. Het Sandinistische Bevrijdingsfront voerde giste ren nog drie aanvallen uit waarbij verscheidene leden van de Nationale Garde gedood werden. Bijna een week geleden begonnen de guerrillastrijders na het vertrek van Somoza met de aanval op de stad Esteli die vier dagen bezet werd gehouden. De Nationale Garde heroverde de stad tenslotte na bommenwerpers te hebben gebruikt De meeste Sandinisten wisten te ontkomen. De Spaanse journalist Alfonso Rojo van het blad „Cambio 16" was tijdens de ge vechten in Esteli en heeft verklaard dat talloze mensen ge tuigd hebben van martelingen, begaan door de Nationale Gar de. De journalist is inmiddels het land uitgezet. Gisteren vielen guerrillastrijders de stad Leon aan waarbij in totaal negen mensen na gevechten met de Nationale Garde om het leven kwamen. Het dorp Telica werd drie uur lang bezet gehouden door Sandinisten. Hierbij verloren drie gardisten het leven. In het zuiden werd langs de grote autoweg een hoofd kwartier van de Nationale Garde aangevallen door opstande lingen. Bijzonderheden daarover zijn niet bekend. De echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur in Nicaragua heeft het land verlaten. Zij is met alle bezittingen naar Miami gevlogen. Uit Amerikaanse kringen wordt vernomen dat de Ambassadeur, die momenteel in Amerika verblijft, niet meer zal terugkeren op zijn post. De betrekkingen tussen de Vere nigde Staten en Nicaragua zijn na de opstand en bloedige onderdrukking daarvan in september vorig jaar zeer koel ge worden. Khadaffi wilde atoombom van China kopen WASHINGTON (UPI! Vol- gens het voormalige hoofd van de Amerikaanse inlich tingendienst CIA in Londen, Cord Meyer, heeft de Libi sche leider Khadaffi ooit ge probeerd van de Chinezen een atoombom te kopen, maar de Chinezen hebben dit geweigerd. Meyer schrijft dit in het Ame rikaanse dagblad de Washing ton Star. Volgens hem heeft Khadaffi in 1971 een afge vaardigde naar Peking ge stuurd met de opdracht om daar een atoombom te kopen. Bijna 3000 incidenten met kerncentrales in VS NEW YORK (AFP-AP) In do kerncentrales van de Vere nigde Staten zijn in 1978 door de commissie voor toe zicht op kernenergie (NRC) 2835 incidenten geregistreerd. Alle kerncentrales heeft men om veiligheidsredenen tenmin ste een keer stil moeten leg gen, aldus de NRC. De duur van de onderbreking varieer de van enkele uren tot ver scheidene maanden. De Belgische minister van volksgezondheid en milieuhy giëne, Luc Dhoore, heeft ge durende het paasweekeinde in twee vraaggesprekken ver klaard dat het tijd wordt dat Belgie stopt met het produce ren van meer kernenergie. Vrouw zonder baarmoeder krijgt kind LONDEN (Reuter) Een Britse vrouw, wier baarmoe der was verwijderd, heeft op 31 maart het leven geschon ken aan een gezond kind, zo is gisteren bekendgemaakt. De 23-jarige Alison Trott on derging vorig jaar een opera tie, waarbij haar baarmoeder werd verwijderd. Deze opera tie werd verricht na de ge boorte van haar tweede kind. Toen enkele maanden later meVrouw Trott dikker werd, volgde zij een dieet. Slechts twee weken voor de geboorte van haar jongste kind, merk ten de vrouw en de haar be handelende artsen pas, dat zij zwanger was. Volgens de behandelende gy naecologe is het kind ont staan in een dikke laag spier weefsel, dat klaarblijkelijk heeft dienst gedaan als baar moeder.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5