Na vele jaren weer bezoek voor patiënten in Endegeest Drukbezochte prestatielopen Spellet jesweek in Nieuwkoop KORTWEG STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 17 APRIL 1979 Meldingsplicht leegstand woningen in Voorhout DANKZIJ VRIJWILLIGERSPROJECT ria Inbraken in De Zilk Inbraken in Lisse Circus Renz in Wassenaar Verlate OEGSTGEEST Een aantal patiënten uit het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" in Oegstgeest krijgt sinds vele jaren weer eens bezoek. De bezoeken worden door vrijwilli gers gebracht en maken deel uit van een project dat onlangs door pater J. W. M. Bos houwers en ds. L. H. C. Friederich van de pastorale dienst van dit ziekenhuis is ge start. Aanleiding tot dit project is het steeds groeiende aantal vooral chronische patiënten dat nooit meer door familie of kennissen wordt bezocht. Deze patiënten die soms zo'n twintig- tot dertig jaar of soms nog langer in het ziekenhuis moeten blijven zijn vaak na enige tijd verstoken van visite. Familie vindt het na enkele jaren welletjes. Ook door het overlijden van familie of bekenden raken de patiënten in him eigen omgeving geïsoleerd. Om deze mensen uit hun isole ment te halen is de Pastorale dienst van En degeest nu een bezoekersproject gestart. „Veel mensen weten niet wat het is om jaren van enige bezoek verstoken te zijn. Sommi gen vereenzamen hierdoor helemaal. Natuur lijk is er wel contact met de bewoners zelf hier in Endegeest maar contact met iemand die speciaal voor hen naar Endegeest komt is er niet bij. Dat wordt toch wel als een gemis beschouwd. We merken nu al na. die paar bezoekjes, dat de patiënten helemaal opleven. Het is daarom van belang dat de vrijwilligers hun taak serieus nemen en -niet na een paar bezoekjes het bijltje erbij neer gooien. Dat heeft natuurlijk vervelende gevolgen voor de patiënt. Doordat sommige bewoners al jaren geen bezoek meer krijgen voelen zij zich een zaam en enigszins door de mensheid verlaten. Als er dan bezoek komt, wordt er soms wat wantrouwend tegenover gestaan omdat zij uit ervaring weten dat het toch maar bij één of twee keer langs komen blijft. Als dus zo'n vrijwilligster dat ook doet is het alleen maar een bevestiging van hun vermoeden. Dit komt dan hard aan. Daarom verwachten wij van de vrijwilligsters dat ze het een tijdje blijven doen", zegt pater Boshouwers in zijn kamer in gebouw de Nachtegaal in Endegeest. Er wordt op de deur geklopt. Een bewoner vraagt of we soms koffie willen hebben. Als hij later met de koffie terug komt zegt hij dat hij volgende week naar zijn tante gaat. Zijn tante moet al erg oud zijn en zijn moe der zit sinds kort in een verpleegtehuis. Zij zal hem niet meer kunnen bezoeken. Hij kan haar nog wel eens bezoeken maar het is nog al ver uit de buurt. „Ja, volgende week ga ik naar mijn tante. Ze is al erg oud. Als ze nu voorlopig maar niet dood gaat want dan komt er niemand meer voor me", zegt hij en verlaat het vertrek. „Kijk", zegt de pater „Dat is nu een mooi voorbeeld. Iedereen heeft een beetje persoon lijk contact nodig. Hij weet dat de kans be staat dat zijn tante hem niet meer kan ko men bezoeken. Zijn moeder komt ook al niet meer, nou dan zou er gewoon niemand meer komen voor hem. We zijn nu met het nieuwe project in staat iemand te vinden die het leuk vindt om even bij hem langs te gaan. Eens met hem te praten of ergens mee naar toe te nemen. Dat zal hem goed doen. Zo'n vrijwilliger hoeft heus niet elke dag op de stoep te staan dat doet de familie ook niet. Slechts een praatje maken of ergens op. een terrasje wat gaan drinken. Ik geloof dat op die manier ook wat gedaan wordt aan het vooroordeel dat bij veel mensen bestaat tegen patiënten van Endegeest. Ook bij de vrijwilli gers waren bepaalde denkbeelden aanwezig, maar ik merk nu al na die paar bezoekjes dat zij er al heel anders tegenover staan. Eén van de vrijwilligsters vertelde mij laatst dat zij zo veel had geleerd van de patiënt die zij een paar keer had bezocht. De dame die zij bezoekt is niet intelligent maar wel erg ge voelsmatig ingesteld. Zij hadden een gesprek gehad waar die vrijwilligster veel aan had ge had. Met dit project hopen wij dat er wat minder gek tegen de patiënten zal worden aangekeken", aldus pater Boshouwers. Het project van pater Boshouwers en ds. Friederich is enige tijd geleden met hulp van de raad van Kerken in Oegstgeest van de grond gekomen. Verschillende kerken in de omgeving hebben een publikatie over het project doen rond gaan en naar aanleiding van deze publikaties is er een informatiea vond geweest in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg. Zo'n 60 personen bezochten deze bijeenkomst. Pater Boshouwers en ds. Friede rich vertelden daar over het project dat zij wilden starten. Ongeveer 14 personen (alleen vrouwen tot nog toe) meldden zich toen aan voor deze taak. Nu zijn het er inmiddels 520. Natuurlijk is dit nog niet genoeg. Er zijn veel meer vrijwilligers nodig. Een lijntje is ook al uitgegooid naar de Unie van Vrijwilligers (UW) in Oegstgeest. De vrijwilliger krijgt, voor zijn werk geen vergoeding, maar de pa tiënt van Endegeest beschikt zelf ook over geld en mag best eens trakteren. „We hopen maar dat het een succes zal wor den. De reakties zijn tot nog toe allemaal erg positief geweest. We hebben regelmatig contact met de ver pleegsters van de afdelingen van patiënten die nu bezoek krijgen. Ook van hen hoorden wij dat de patiënten al na die paar visites he lemaal zijn opgeleefd. We proberen de-vrij willigsters zo veel mogelijk te begeleiden. Ook houden wij regelmatig evaluatieavonden waar de vrijwilligsters ervaringen kunnen uit wisselen. We hopen op deze manier iets voor de patiënten te kunnen doen en verder enigs zins een mentaliteitsverandering te weeg te brengen bij de mensen buiten Endegeest", al dus de Friederich van de Pastorale dienst in Endegeest. SYLVIA VAN LEEUWEN KOUDEKERK AAN DE RIJN/AARLANDER- VEEN Een groot aantal sportlieden heeft zich het afgelopen weekeinde kunnen uitleven. Zwem en poloclub Koudekerk hield een prestatieloop en de KPJ- Aarlanderveen organiseerde een Drie Molencross. Winnaar op de drie kilometer in Koudekerk werd Roel Rozen burg uit Zoetermeer. Dé zes kilometer werd gewonnen door Jeroen van Dam uit Leiden. Bert Kerkvliet uit Roelof arend- sveen won de tien kilometer. Mevrouw W. Schildwacht - van Tol was de eerste vrouwelijke deelnemer die de finish van de tien kilometer bereikte.Rob van Schooten uit Alphen aan den Rijn finishte als eerste op de vijftien kilometer. Rob Strik uit Baam won de halve marathon van de Drie Mo lencross in Aarlanderveen. Snelste jongen op de twee kilome ter was Peter de Jong uit Zoetenvoude. Het snelste meisje op die afstand: Laura Bosman uit Alphen. Anjo van Kreuningen uit Leidschendam won de vijf kilometer. Als eerste bij de ne gen kilometer heren kwam Rob van Schooten uit Alphen aan. De start van de prestatieloop in Koudekerk Nieuwkoop De werkgroep sportieve recreatie in Nieuw koop, die reeds vele sportieve evenementen heeft georgani seerd, zal deze week weer "aktief zijn. Ditmaal staan er enke le spelen op het programma voor de schooljeugd van 4 tot 12 jaar. Morgenochtend zijn er volksdansen en tekenfilmpjes voor de jeugd tot 7 jaar en 's middags is het de beurt aan de wat ouderen voor een lijnbaltournooi. Van tien'tot twaalf uur zal het een gezellig gedoe zijn in dë sportzaal „De Steupel" in Nieuwkoop. De kinderen van 4 tot 7 jaar zullen dan onder kundige leiding eenvoudige kinderdansjes kunnen leren. Daar tussendoor wor den diverse leuke tekenfilmpjes getoond zodat de kinderen er een gezellige ochtend aan kunnen beleven. Morgenmiddag woeden de Paasvakantie-aktiviteiten naar Noor den verplaatst. Daar zal van twee tot vier uur een lijnbaltour nooi worden georganiseerd in de gymnastiekzaal aan de Ane- monenstraat. Elke groep of klas, mits maar bestaande uit 4 meisjes en 4 jongens, kan aan dit evenement deelnemen. Vrijdagmorgen van half- tien tot twaalf uur wordt in Nieuw koop (sportzaal „De Steupel") eenzelfde tournooi gehouden. De fmales tussen Nieuwkoop en Noorden vinden dan diezelfde dag plaats, 's middags van twee tot vier uur. De recreatiesportaktiviteiten worden geleid door 'Teun Edel man, bereikbaar voor inlichtingen in het Nieuwkoopse zwem bad (tel. 01725-1820). Ook kunnen op het gemeentehuis inlich tingen worden ingewonnen bij dhr. B. Kranenburg (tel. 01725- 9201). Ook opgeven kan daar, alsmede aan de zaal. Toegangs- prijs voor de aktiviteiten 1per persoon. BodegraaL jongelui in Alphen^\ verongeluk, ALPHEN AAN DEN [var Vijf jongelui uit Bo<W>ai zijn in de nacht van i op zondag in Alphen Rijn bij een verkeer» om het leven gekotfj"> vijf slachtoffers zijn:f Mullein, 20 jaar, J. v»< 20 jaar, C. van 't BT jaar, A. de Wit, 20 ja] Ebbenhorst, 18 jaar. I Het ongeluk gebeurd! Kortsteekterweg. Daa^yj- de auto waarin de zaten, in de richting met hoge snelheid bocht en klapte tegen tonnen damkant. Daal landde de auto in d* Het ongeluk moet on 2 uur zijn gebeurd. Rj tijdstip hebben omw| een klap gehoord. Hel/ werd evenwel pas rif- uur opgemerkt doa chauffeur van een ml Volgens de politie mot slachtoffers op slag geweest. nvo doo LEIMUIDEN/RIJNSATER- WOUDE De EHBO-afdeling Rijnsaterwoude/Leimuiden or ganiseert vanavond een voor lichtingsbijeenkomst over ast ma en bronchitus. De bijeen komst zal plaatshebben in het Groene Kruisgebouw en be gint om acht uur. LISSE De tentoonstelling van onder meer karakterpop pen van Ocky van Engen-de Smet in kasteel Déver trekt grote belangstelling. Veel per sonen zijn reeds naar Dever getogen om de tentoonstelling te bezichtigen. Mede met het oog op de grote belangstelling is de duur van de tentoonstel ling verlengd tot en met 22 april. NOORDWUK In het NOS tv-programma „Toeristische Tips" komt Noordwijk twee maal op het beeldscherm'. Morgen wordt om tien voor zeven via Nederland I aan dacht geschonken aan het Bloemencorso. De week daar op komt om kwart voor ze ven de internationale ruimte vaart-postzegeltentoonstelling van Estec op de televisie. ZOETERWOUDE De bür- geravond die voor het gedeel te Hoge Rijndijk eigenlijk was vastgesteld op 18 april is verzet naar dinsdag 8 mei. Voor de^e bijeenkomst, die gehouden zal worden in de Eendenkooi zullen alle men sen die korter dan twee jaai in Zoeterwoude wonen een uitnodiging ontvangen. De be doeling van zo'n avond is om de nieuwe bewoners kennis te laten maken met de gemeente Zoeterwoude. In de toekomst zullen dergelijke avonden re gelmatig georganiseerd wor den. Voor Zoeterwoude-dorp is de datum 12 mei in hel raadhuis. WASSENAAR - Met het oog op de vorming van één ol meer nieuwe gespreksgroepen voor vrouwen boven de veer tig wordt op woensdag 18 april te 20.00 uur een infor matie-avond gehouden in het Rode Kruisgebouw aan het Plein. Iedere belangstellende is daar welkom. De eerste bij eenkomst van een nieuwe ge spreksgroep heeft plaats op. woensdagmiddag 25 april om 2 uur.- Na 18 april kan men zich voor inlichtingen hiero ver wenden tot de groepsleid ster. tel. 13004. HAZERSWOUDE De twaalfjarige Erwin Hamers, lid van de Hazerswoudse ver eniging Samen Sterk, heeft zich geplaatst voor de eind strijd van het damtoernooi om het Nederlands kampioen schap voor aspiranten (tot en met vijftien jaar). Hamers, vo rig jaar zevende vlak achter zijn broer Chiel, „verdiende" de finaleplaats in Hendrik Ido Ambacht. Daar werd hij tij dens de halve eindstrijd in een „veld" van acht spelers tweede. Erwin scoorde in ze ven wedstrijden tien winst punten. De finale om de nati onale aspirantentitel wordt waarschijnlijk in de Pinkster vakantie gespeeld. LEIDSCHENDAM In het kader van de aanstaande eu- ropese verkiezingen wordt vanavond om acht uur een discussiebijeenkomst gehou den in de Kruisheuvelkerk aan het President Kennedy- plein in Leidschendam. Spre kers zijn drs. Penders, kandi daat voor het CDA, en drs. Van Hoek van de Pacifistisch Socialistische Partij (contra). Behalve gelegenheid tot dis cussie tussen de aanwezigen zal een film over de verkie zingen worden vertoond. Het Leidschendamse propaganda- comité heeft verder op de za terdagen 21 en 28 april een marktkraam in het winkelcen trum Leidsenhage (bij „de Schakel"). Op de 25 Leid schendamse en Voorburgse scholen zal de volgende we ken bovendien een lesuur worden besteed aan Europa, de EEG en het europese par lement. Tenslotte worden in openbare gebouwen, scholen en bij particulieren affiches opgehangen. De politieke par tijen beginnen hun attrakties pas op maandag 7 mei. vit boomplantd, pai en 1 V LISSE Ruim 400 lei van de lagere scholen houden woensd; 18 april een verlai plantdag. Eigenlijk op 21 maart geplant kon het boomplanter*5 doorgang vinden, omPega verband met de lange periode vertraging w staan in de levering men en planten door kerijen. Als plantterrein is de tuin bij 't Huys Dever Heereweg aangeweze wethouder van onderw vrouw Meulemans, zal gen uur het boompli openen door samen i het heer Hulkenberg, voh in van de Stichting Deve cieel de eerste boom ïse s Verder zal om tien consulente van de Re il ui Commissie Boomfeestrife gc het ministerie van larpneei en de chef van de Gemeentewerken Liss boom planten. Geslaagde ponydag ,,Liethorp LEIDERDORP Ond ;ten te belangstelling werd teren de dressuurwedi voor de ponyruiters v len^ tervereniging „Liethor reden. De jurering i handen van Annemai Staveren. Aan het slot van dezC^ dag werden door vd Hans Marck de prijzen reikt. De uitslagen: bef 1. Rowena van der Heij Hanneke Schoorl, 3. Yi"' Hendriks: gevorderde Cora van Leeuwen, 2. van Straten, 3. Feitsma. pen belc Jitinj houdi VOORHOUT De gemeente Voorhout overweegt een meldingsverordening voor leegstaande wonin gen op te stellen, waardoor Voorhouters verplicht kunnen worden leegstand te melden. Onlangs is bij. de Tweede Kamer de ontwerp-„leegstandswet" ingediend die het melden van vrijkomende woon ruimte verplieht in gemeenten met meer dan 25.000 inwoners. In het ontwerp-wetsontwerp is ook een procedure opgenomen over het vorderen van woonruimte na langdurige leegstand. Gemeen ten met minder dan 25.000 inwoners kunnen zelf beslissen of ze al dan niet van deze wettelijke be palingen gebruik willen maken. Voorhout vindt dat zij gelet op de grote woning- schaarste in de gemeente -vooruitlopend op de wet een meldingsverordening vast moet stellen. De ver ordening zou een tijdelijk karakter moeten hebben. Na realisering van het nieuwbouwplan „Oosthout" willen b en w bezien of de maatregel moet blijven gehandhaafd. Tijdens de gemeenteraadsvergadering, aanstaande donderdag, wordt de 'ontwerp-vordening aan de raadsleden voorgelegd. Opgenomen is de bepaling dat Voorhouters aangifte van vrijkomende woon ruimte binnen drie dagen moeten doen. Staat een pand drie maanden leeg, dan delen b en w de eige naar schriftelijk mee dat de verordening wordt overwogen. Is na vijf maanden het huis nog niet bewoond en kan leegstand niet voldoende worden beargumenteerd, zal de gemeente de woning vorde ren. Een vrijwilligster aan de wandel met i been zijnde patiënt. i wat minder goksd DE ZILK De afwezigheid van veel personen tijdens de paasdagen is voor een aantal inbrekers aanleiding geweest, eens flink op onderzoek uit te gaan. In De Zilk werd dit weekeinde dan ook in vijf woningen ingebroken. Uit een woning aan de Zilderduinweg werd een horloge gestolen. De dieven zijn het huis binnengekomen door de sponning van een raam uit te breken. Uit een andere woning aan de Zilkerduinweg werd een foto toestel ter waarde van 500 gulden ontvreemd. Hier zijn de daders via de balkondeuren naar binnen gekomen. Daama hebben zij tot twee maal toe een poging tot inbraak gepleegd aan het Breeland. Bij een woning werd een raam geforceerd maar de daders hebben uit de woning niets meegenomen. Daarna deden zij nog een poging in een andere woning aan het Breeland. Hier zijn zij waarschijnlijk door de waakzame hond verjaagd. Tenslotte namen zij uit een woning aan de Beukenlaan nog ongeveer 300 gulden aan los geld mee. Ook hier zijn zij de woning binnengekomen door de sponning van een raam te forceren. LISSE Uit een woning in de dorpskern van Lisse is gister avond voor een nog onbekend bedrag aan geld en sieraden ontvreemd. De diefstal werd gepleegd nadat deachterdeur van de woning was open gebroken. Eveneens in Lisse is zondag ingebroken in een drogisterij aan de Poelmarkt. Een hoeveelheid boeken en zonnebrillen werd meegenomen, de waarde van deze goederen is nog niet be kend. Duits jongetje ernstig gewond RIJNSBURG Een twaalf jaar oud Duits jongetje is op eerste Paasdag ernstig gewond opgenomen in het Academisch Ziekenhuis na een aanrijding in Rijnsburg. De jongen stak met zijn fiets de kruising Floralaan-Rijnsbur- gerweg over. De verkeerslichtinstallatie op dit kruispunt was buiten werking. Een automobilist kon de jongen niet meer ontwijken. Het kind liep een schedelbasisfractuur op. WASSENAAR Het Neder landse circus Renz komt don derdag 19 april naar Wasse naar. Het circus krijgt zijn standplaats aan de Dr. Mans- vcldkade. Aanvang van de voorstellingen donderdag om drie uur en om acht uur. Het circus zal Wassenaar met 25 wagens met oplegger voor het materiaal, 10 wagens voor het beestenspul en 20 woonca- ravans binnen komen rijden. Het circus Renz brengt een echt brokje ouderwets amuse ment met acrobaten, trapeze werkers, clowns, jongleurs,- Spaanse flamingodansers, de sterkste man van Europa El Hectot tilt in de show een volwassen levend paard van de grond en er zal een illusio nistenshow te zien zijn. Na tuurlijk zijn er ook weer veel dieren die met hun kunsten het circus aantrekkelijk ma ken. Er zullen leeuwen, oli fanten, chimpansees, kamelen, zebra's edele raspaarden Friese hengsten, Arabische volbloeds en nog veel meer dieren zorg dragen voor een 'adembenemende show.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4